درباره

آرشيو مطالب
لوگوي دوستان
دانشنامه سوره ها
سوره قرآن
کاربردي

مرتضی مطهری در 13 بهمن 1298 ش، مطابق با 12 جمادی الاولی 1338 ق. در یک خانواده روحانی، در روستای فریمان پا به عرصۀ وجود نهاد. پدر وی حاج شیخ محمدحسین از شخصیتهای روحانی و مورد توجه این قریه بود. وی از شاگردان آخوند خراسانی بود که در 1313 ﻫ.ق. از نجف به مشهد باز می گردد.

تقوا و فضایل اخلاقی این مرد روحانی زبانزد عام و خاص بوده است. آیت الله نجفی مرعشی ایشان را شخصیتی بی نظیر می دانست. 1

با وجود آن که وی از فقر بسیار برخوردار بود، هرگز از وجوهات شرعی استفاده نمی کرد و از راه حق الزحمه ای که بابت نوشتن سند برای مردم دریافت می کرده و ادارۀ یک دفتر ازدواج و طلاق، زندگی خود را تأمین می کرد. وی دارای دو دختر و پنج پسر، به نام های محمدعلی، مرتضی، محمدباقر، محمدتقی و حسن بود.

ایشان ذوق شعری داشته و دفتری شامل هزار بیت شعر از وی بر جای مانده است. وی در سال 1350ﻫ ق در سن 101 سالگی فوت می کند.

مطهری در مورد فضایل اخلاقی و معنوی پدر خود می گوید:

    «از وقتی که یادم می آید، حداقل از چهل سال پیش من می دیدم این مرد بزرگ و شریف هیچ وقت نمی گذاشت و نمی گذارد که وقت خوابش از سه ساعت از شب گذشته تأخیر بیفتد. شام را سر شب می خورد و سه ساعت از شب گذشته می خوابد و حداقل دو ساعت به طلوع صبح مانده بیدار می شود و حداقل قرآنی که تلاوت می کند یک جزء است و با چه فراغت و آرامشی نماز شب می خواند. حالا تقریباً صدسال از عمرش می گذرد و هیچ وقت من نمی بینم که یک خواب ناآرام داشته باشد و همان لذت معنوی است که این چنین نگهش داشته است. یک شب نیست که پدر و مادرش را دعا نکند.» 2

    مادر مرتضی نیز بانویی پرهیزکار و از حافظه ای قوی و قدرت بیان والایی برخوردار بود. اشعار بسیاری را با حضور ذهن فوق العاده از حفظ داشت، به گونه ای که اگر کسی بیتی از شعری را می خواند، به سرعت دنبالۀ آن را نقل می کرد. وی از طب سنتی اطلاعات خوبی داشت و به معالجۀ زن های روستای خود می پرداخت. به قول مطهری، پدرش 60 سال طبیب روحانی و مادرش سالیان دراز طبیب جسمانی مردم بود. از این بانوی پرهیزکار نقل شده که در ماه هفتم حاملگی خود، یک شب خواب می بیند که در مسجد محلۀ خود در میان جمعی از بانوان نشسته است. در این هنگام بانوی بزرگواری با مقنعه وارد می شود، در حالی که دو خانم دیگر او را همراهی می کنند. این خانم ها که گلاب پاشهایی را در دست داشتند، به دستور آن بانوی بزرگوار بر سر نمازگزاران گلاب می پاشند. وقتی که نوبت مادر مرتضی می رسد بر سر وی گلاب بسیار می پاشند. در این حال ترس وی را فرا می گیرد که مبادا در امور دینی خود کوتاهی کرده است، لذا از آن بانوی محترم علت را جویا می شود. در جواب گفته می شود که چون نوزادی در رحم شماست که خدمت های بسیار به اسلام خواهد کرد.


دوران کودکی

مرتضی از همان دوران کودکی فردی باهوش بود. و چون بازی گوشی های دوران کودکی در او دیده نمی شد، هم بازی های وی گلایه داشتند که چرا با آنها بازی نمی کند. همین امر موجب نگرانی پدر و مادر او شد؛ زیرا گمان می کردند که وی دچار برخی مشکلات روحی شده است.

 

بسم الله الرحمن الرحیم

قسمتی از بیانات مقام معظم رهبری مد ظله العالی در جمع مسئولان مجلس

روح خدمت ، تقرب الی الله است. همه کارهایی که شما می کنید اگر چنانچه برای خدا و در راه خدا انجام بگیرد خدمت واقعی است و مایه تقرب الی الله است.

حقیقتا کمتر عبادتی برابری می کند با این جور خدماتی، در صورتی که برای خدا انجام بگیرد این روح معنوی و الهی اگر حاکم بشود بر فعالیتها ی ما،  بر اقدامات ما،  بر حرف زدن ما،  بر سکوت ما این تأثیرش این است که جامعه را اعتلا  می بخشد انسانها را به جوهر حقیقی خودشان که مطلوب انبیاء الهی است نزدیک می کند.

ما ها اسیر ماده ایم نگاه ما چشم ما فقط مظاهر و نشانه های ماده را مشاهده می کند برای همین هم است که به اینها دل می بندیم، زیبائیهای مادی ما را به خود جلب می کند چشم ما بیش از این را نمی بیند وقتی در محیط مادی گرفتار می شود.

اگر معنویت را افزایش دادیم صفای قلب را بالا بردیم تقرب الی الله را جدی گرفتیم برای خدا کار کردن را تمرین کردیم و پیش رفتیم آن روح زلالی که در شما پیش می آید موجب می شود که چشمها باز بشود به مناظر زیبا تری، والاتری، عالی تری  از آنچه که ما در دنیا مشاهده می کنیم از این زیبائیها و مطلوبهای دنیوی،

اگر زین خاکدان پست روزی بر پری بینی           که گردونها و گیتی‌هاست ملک آن جهانی را

این ملک آن جهانی منظور فقط بهشت نیست فقط قیامت نیست در همین دنیا هم هستند، بودند افرادی که با چشم حقیقت بین با چشم معنوی نگر حقایقی را در این دنیا دیدند زندگی خوشی را گذراندند با نگاه به آن مناظر معنوی و الهی و نعمتهای برتر خداوندی.

به این چیزهایی هم که ما ها به آن پایبندیم غالبا بی اعتنا بودند، توجه نداشتند، در این راه حرکت می شود کرد همه می توانیم حرکت بکنیم، این یک راه سنگلاخ و دشوار نیست اگر چنانچه در کارهایمان همین را رعایت بکنیم که ببینیم این اقدامی که می خواهیم بکنیم، این حرفی که می خواهیم بزنیم، این حرکت خدماتی که انجام می دهیم، ببینیم اگر چنانچه برای خداست مورد رضای خداست اقدام بکنیم و اگر احساس کردیم مورد رضایت خدا نیست اقدام نکینم این ملاحظه، این دقت از همه بر می آید، از همه ما، این بر می آید. اقدام بکنیم به تدریج ما را جلو خواهد برد، ما را زلال خواهد کرد صفای ما را افزایش خواهد داد.                                         97/3/30


بیانات مهم رهبر انقلاب امام خامنه ای مد ظله العالی درباره امید به اصلاح نهایی همه‌ی امور به وسیله‌ی حضرت بقیه‌الله

رهبر انقلاب: باید تلاش کنیم که آن روز را جلو بیندازیم

🔹نیمه‌ی شعبان، مظهر امید به آینده است؛ یعنی همه‌ی امیدهایی که ما به چیزی پیدا میکنیم، ممکن است بشود، ممکن است نشود؛ امّا امید به اصلاح نهایی به‌وسیله‌ی ولیّ مطلق حضرت حق، حضرت صاحب‌‌‌‌الزّمان (عجّل‌الله تعالی فرجه و ارواحنا فداه) امید غیر قابل تخلّف است.
🔹السَّلامُ عَلَیکَ یا وَعدَ اللهِ الَّذی ضَمِنَه؛ وعده‌ی تضمین‌شده‌ی خدا است؛ السَّلامُ‌ عَلَیکَ‌ اَیُّهَا العَلَمُ‌ المَنصُوبُ‌ وَ العِلمُ المَصبُوبُ وَ الغَوثُ وَ الرَّحمَةُ الوَاسِعَةُ وَعداً غَیرَ مَکذُوب‌؛ این وعده‌ی تخلّف‌ناپذیر الهی است. فقط هم ما -شیعه- نمیگوییم، فقط هم ما مسلمانها نمیگوییم، [بلکه] همه‌ی ادیان عالم منتظر یک روز آن‌چنانی هستند.
🔹امتیاز کار ما این است که ما طرف را می‌شناسیم، وجودش را حس میکنیم، حضورش را قبول داریم، با او حرف‌ میزنیم، با او مخاطبه میکنیم، از او میخواهیم و او هم پاسخ میدهد به ما؛ تفاوتش این است. دیگران -مسلمانان غیر شیعه و متدیّنین غیر مسلمان- به یک چیز مبهمی معتقدند؛ ما شیعه نه؛ مشخّص است که چه میخواهیم، با چه کسی حرف میزنیم؛ [نیمه‌ی شعبان] روز امید است.
🔹عزیزان من، جوانان عزیز، کارگران عزیز! امید را قدر بدانید؛ امید را در دل نگه دارید؛ امید به عوض شدن چهره‌ی مُظلَم و تاریک و مخدوش دنیایی که امروز در زیر سلطه‌ی ابرقدرت‌ها است. بدانید و مطمئن باشید که این وضع عوض میشود، مطمئن باشید که این فضای ظلم و جُوری که امروز مشاهده میکنید در دنیا، از زورگویی، بدگویی، خباثت و رذالت -که مظهرش سران آمریکا و سران صهیونیستند، و دیگران هم کم‌وبیش همین‌جور- این بدون تردید تغییر پیدا خواهد کرد؛ این، آن امیدی است که ما داریم.
🔹ما باید کمک کنیم، از خدا بخواهیم و خودمان تلاش کنیم که آن روز را جلو بیندازیم و نزدیک کنیم ان‌شاء‌الله. ۹۷/۲/۱۰


◀️ سامانه خبری نصر در سروش👇
▶️ @nasr_ch📌