جاذبه نماز


ادامه مطلب


[ شنبه 29 اسفند 1394  ] [ 7:47 AM ] [ فروزان ]
[ نظرات(0) ]

یک جوان مسلمان در صورتی موفق است که از چهار خصوصیت زیر برخوردار باشد

 

یک جوان مسلمان در صورتی موفق است که از چهار خصوصیت زیر برخوردار باشد:

پیشرفت هر کشوری در درجۀ اول به نیروی جوان آن کشور وابسته است. از این روست که کشورهای پیشرفته بخشی از سرمایۀ خویش را به جوانان اختصاص می  دهند. در اسلام نیز جوانان از جایگاه بالایی برخوردارند و پیشوایان دینی ما توجه خاصی به آنان داشته اند.

http://img1.tebyan.net/Big/1394/03/115155177820065188225616342254135144108.jpg
1- تقوا و ایمان

اولین شاخصۀ شخصیتی جوان مسلمان تقوا است. او به خوبی آموخته است « یَتَّقِ اللَّهَ یَجعَل لَهُ مَخرَجًا» (سوره طلاق آبه 2) ؛ و هر کس تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه نجاتی برای او فراهم می‌کند،

او آموخته است که پرواپیشگی بهترین راه سعادت است. جوان مسلمان با تمام وجود درک کرده است که «وَمَن یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ»  (سوره طلاق آیه 3) ؛ و هر که بر خدا توکل کند ،، خدا او را کافی است.

و می  داند که تنها کسی که می  تواند در هر زمان و هر مکان یاری رسانش باشد خداوند قادر بی  همتاست. او همواره در هر اقدامی بر خدای خویش توکل کرده حرکتی رو به جلو دارد. او به پروردگار خویش ایمان دارد.

و خداوند منّان هم  نگاه ویژه ای به او دارد ، رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: اى اباذر! هیچ جوانى بخاطر خدا از دنیا و سرگرمیهاى آن رونگرداند و جوانى خویش را در طاعت خدا پیر نکند، مگر این که خداوند پاداش 72 صدّیق را به او عطا فرماید. (صدّیق: بسیار راستگو و کسى که سخن خود را با کردارش تصدیق کند.) ( میزان الحکمه، ج 5، ص 9، به نقل از بحارالانوار، ج 77 ص 84)

2- آگاهی و بینش

دومین ویژگی جوان مسلمان آگاهی و بینش است. هیچ گاه خود را بی  نیاز از تعلیم ندانسته و وقت خود را به مطالعه اختصاص می  دهد. او وظیفۀ خویش می  داند در مورد مسائل روز جهان و اسلام آگاهی های لازم را داشته باشد و با مطالعات همه  جانبه بینش و بصیرتی کامل نسبت به قضایا کسب نماید.

چنین جوانی تک بُعدی نبوده و تمام جوانب موضوعات را مدنظر قرار خواهد داد. همواره دنبال حقیقت است و برای رسیدن به حقیقت از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد شد. در نتیجه به راحتی فریب سیاست  های رنگارنگ سیاست  بازان جهان را نخواهد خورد و از نظر فکری بازیچۀ دستشان نمی  گردد.

رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: اى اباذر! هیچ جوانى بخاطر خدا از دنیا و سرگرمیهاى آن رونگرداند و جوانى خویش را در طاعت خدا پیر نکند، مگر این که خداوند پاداش 72 صدّیق را به او عطا فرماید. (صدّیق: بسیار راستگو و کسى که سخن خود را با کردارش تصدیق کند)
یک جوان مسلمان در سایه مطالعاتی که دارد به علم دین هم می پردازد و  شبهات به راحتی ، اعتقادات او را متزلل نمی کند این آمادگی را دارد که در  مقابل هجمه ها از دینش دفاع کند و به هر بادی به سمتی خم نمی شود.  و به اصطلاح غیرت دینی دارد.
 

و این انتظار را ائمه علیهم السلام از یک جوان شیعه دارند تا جایی که  که تفکر نکردن و آگاه نبودن ایشان را به خشم آورده و  خود می فرمایند با جوانان  بی فکر برخورد قاطع خواهند داشت : امام صادق علیه السلام فرمود: اگر جوانى از جوانان شیعه را نزد من آورند کـه دیــن را نـمى شـناسـد، او را تأدیب و تنبیه خواهم کرد. (تحف العقول، ص 302)

  3- امیدوار، پرنشاط و آراسته

سومین ویژگی ای که در جوانان مسلمان به وضوح میتوان دید نشاط بالا، آراستگی و امید به آینده است. دغدغه های زندگی، شکست ها و عدم موفقیت ها هرگز یک جوان مسلمان را در هم نمی-شکند بلکه آغازی هستند برای شروعی مجدد و نویدی برای پیروزی های آتی. ریشۀ این مسأله نیز در توکل بر خدا و ایمان به قدرت لایزال الهی است. 

یک جوان مسلمان در عین سادگی خوش پوش و مرتب است ، همیشه بوی خوش می دهد و در برخورد با دیگران عبوس و ترش رو نیست، به گونه ایست که همه را جذب خود می کند و در این مسیر از راه اعتدال خارج نمی شود نه آنچان در سرخوشی افراط می کند که وقار و جذبه اش را از دست بدهد و نه آنقدر عبوس و خشکه مقدس مآبی در می آورد که مورد نفرت دیگران واقع شود.

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله فرمود :خداوند متعال زیباست، زیبایى را دوست دارد و دوست دارد اثر نعمت خود را در بنده اش ببیند. او فقر و فقر نمایى را دشمن مى دارد.(کنز العمّال : 17166)

امام کاظم علیه السلام :امام صادق علیه السلام فرمود: خداوند زیبایى و خود آرایى را دوست دارد و بینوایى و فقر نمایى را ناخوش مى دارد. هرگاه خداوند به بنده اى نعمتى مى دهد، دوست دارد اثر آن را در او ببیند. گفته شد: چگونه؟ فرمود: لباس تمیز بپوشد، خود را خوشبو کند، خانه اش را گچکارى کند، جلو در حیاط خود را بروبد، حتّى روشن کردن چراغ پیش از غروب خورشید فقر را مى برد و روزى را زیاد مى کند . (الأمالی للطوسی : 275/526) 

امام صادق علیه السلام فرمود: اگر جوانى از جوانان شیعه را نزد من آورند کـه دیــن را نـمى شـناسـد، او را تأدیب و تنبیه خواهم کرد

4-  پرتلاش و خادم خلق همراه با رعایت عفت

از دیگر ویژگی  هایی که در جوانان مسلمان به خوبی می  توان مشاهده کرد تلاش فراوان است. هر وظیفه  ای که به آنان محول گردد برای انجامش تمام توان خویش را به کار خواهند برد.

جوان مسلمان به خوبی آموخته است که عبادت به جز خدمت خلق نیست و خود را خادم ملت می  داند. در برخوردهای خویش با مردم کمال دقت را داشته و آداب اسلامی را رعایت می  کند. تندخویی، تلخ  کامی و بی  حوصلگی در جوابگویی را از خود دور کرده و مردم را بالادستان خود می-داند که وظیفه دارد هر اقدامی برای کسب رضایت آنان انجام دهد. لبخند رضایت مردم پس از انجام کارشان بهترین پاداش برای چنین انسانی است چرا که ایمان دارد در پس این لبخند، رضایت الهی نهفته است.

و این جوان ( اعم از  دختر و پسر ) آراسته خوش برخورد ، خادم  و مسولیت پذیر ،‌لحظه ای فراموش نمی کند در کنار همه این ها باید عفت و پاکدامنی خود را حفظ کند چنین شخصی ناخودآگاه برای همگان عزیز می شود این جوانان به  توجّهات غیر معمول اعتنایی نمی کنند او فقط رضایت خداوند را می خواهد و فریفته توجه دیگران نمی شود .

نتیجه

جوانان مهم  ترین عنصر در نظام  های اجتماعی بوده و آیندۀ هر ملتی در درجۀ اول به نیروی جوان آن وابسته است. در نظام تربیت اسلامی برنامه  های فراوانی برای جوانان در نظر گرفته شده است که انجام درست و به موقع آن  ها از سوی خانواده و جامعه سبب می  گردد تا جوانانی واجد صلاحیت تقدیم اسلام شود. به طور کلی یک جوان مسلمان دارای چهار خصوصیت شخصیتی است: اول تقوا و ایمان به خدا، دوم آگاهی و بینش، سوم امیدواری، نشاط و آراستگی و چهارم پرتلاش و خادم خلق.
امید است جوانان ایران اسلامی نیز با تکیه بر تعالیم اسلامی آینده ای روشن برای اسلام و ایران رقم زنند. إن شاء الله


ادامه مطلب


[ شنبه 29 اسفند 1394  ] [ 7:43 AM ] [ فروزان ]
[ نظرات(0) ]

نماز را به یاد من برپا دار

 

«اَقِمِ الصَّلوةَ لِذِکْرِیَ؛ نماز را به یاد من برپا دار». (طه: 14)
یاد خدا، دل را زنده می کند و انسان را شاداب می سازد. ذکر خدا رشته ای است که انسان را به خدا پیوند می دهد. ارتباط با خدا و چنگ زدن به ریسمان الهی مایه آرامش روح و روان آدمی و پشتوانه عظیم معنوی برای انسان است. امام علی علیه السلام خطاب به فرزندش، امام حسن مجتبی علیه السلام می فرماید:

(برتو باد) دلت را با یاد خدا زنده کنی و به ریسمان او چنگ زنی. چه وسیله ای مطمئن تر از رابطه تو با خداست، اگر رشته آن را در دست گیری.1
نماز، بالاترین ذکر خداست و ایمان بر محور ذکر، تعالی می یابد. مؤمن با یاد و ذکر خدا در نماز آرامش روحی، آسودگی خیال و اطمینان قلبی می یابد. بزرگ ترین اثر روحی نماز همین است که دل ها را به خدا پیوند می زند. ایمان را به تدریج در قلب می افکند و در آن اطمینان به وجود می آورد. کسی که ذاکراست، گویا در نماز است و نیز کسی که در نماز است، گویا در حال ذکر است


ادامه مطلب


[ شنبه 29 اسفند 1394  ] [ 7:40 AM ] [ فروزان ]
[ نظرات(0) ]

ثواب وضو و اعمال خاص آن

ثواب وضو و اعمال خاص آن

http://file.tebyan.net/a433b6090c/%D9%BE%D9%88%D8%B4%D9%87%20%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86%20%D9%86%D8%A7%D9%85/%D9%88%D8%B6%D9%88/%D9%88%D8%B6%D9%886.JPG

پاداش خشک کردن و خشک نکردن دست و صورت با دستمال پس از وضو
«عن إبراهیم بن محمد بن حمران عن أبیه عن أبی عبد الله ع قال من توضأ و تمندل کتبت له حسنة و من توضأ و لم یتمندل حتى تجف وضوؤه کتبت له ثلاثون حسنة؛ ابراهیم بن محمد بن حمران از پدرش از امام صادق (ع) نقل کرده است که فرمود: هر کس وضو بگیرد و دست و صورت خود را با دستمال خشک کند یک حسنه براى او نوشته مى شود، و هر کس وضو بگیرد و دست و صورت خود را با دستمال خشک نکند تا آنکه آب وضویش خشک شود سى حسنه براى او نوشته خواهد شد».

پاداش وضو براى نماز مغرب و نماز صبح
«عن سماعة بن مهران قال قال أبو الحسن موسى ع من توضأ للمغرب کان وضوؤه ذلک کفارة لما مضى من ذنوبه فی نهاره ما خلا الکبائر و من توضأ لصلاة الصبح کان وضوؤه ذلک کفارة لما مضى من ذنوبه فی لیلته ما خلا الکبائر؛ سماعه بن مهران از حضرت ابوالحسن موسى بن جعفر (ع) نقل کرده است که فرمود: هر کس براى نماز مغرب وضو بگیرد، وضویش کفاره گناهان گذشته روز اوست بجز گناهان کبیره، و هر کس براى نماز صبح وضو بگیرد، وضویش کفاره گناهان گذشته شب اوست بجز گناهان کبیره».

پاداش باز گذاشتن چشمها هنگام وضو
«عن ابن عباس قال قال رسول الله ص افتحوا عیونکم عند الوضوء لعلها لا ترى نار جهنم؛ از ابن عباس نقل شده است که پیامبر خدا (ص) فرمود: چشمان خود را هنگام وضو باز بگذارید، باشد که آتش دوزخ را نبیند».

پاداش تجدید وضو
«عن أبی قتادة عن الرضا ع قال تجدید الوضوء لصلاة العشاء یمحو لا و الله و بلى و الله؛ ابوقتاده از امام رضا (ع) نقل کرده است که فرمود: تجدید وضو براى نماز عشا، گناه قسم خوردن به «لا و الله» و «بلى و الله» را محو مى کند».
«عن المفضل بن عمر عن أبی عبد الله ع قال من جدد وضوءه لغیر صلاة جدد الله توبته من غیر استغفار؛ مفضل بن عمر از امام صادق (ع) نقل کرده است که فرمود: هر کس وضوى خود را براى غیر نماز تجدید کند، خداوند توبه او را بى آنکه استغفار کرده باشد مى آمرزد».

پاداش کسى که با وضو به بستر خواب رود
«عن محمد بن کردوس عن أبی عبد الله ع قال من تطهر ثم آوى إلى فراشه بات و فراشه کمسجده؛ محمدبن کردوس از امام صادق (ع) نقل کرده است که فرمود: هر کس وضو بگیرد و به بستر خواب رود، بسترش به هنگام خواب مانند جایگاه سجده او خواهد بود».

منـابـع

شیخ صدوق- ثواب الأعمال و عقاب الأعمال- صفحه 15-18

محمدبن علی ابن بابویه- پاداش نیکیها و کیفر گناهان- ترجمه انصاری- صفحه 35-41

 


ادامه مطلب


[ جمعه 28 اسفند 1394  ] [ 11:52 AM ] [ فروزان ]
[ نظرات(0) ]