پول حمام 💠

http://uupload.ir/files/ogk_1.jpg

پول حمام 💠

 روزى از روزها (با نداشتن بضاعت مالى) يك ناشناس به محضر ملا مهدى نراقى مى ‏رسد و پول درشتى مثلًا صد تومان رايج آن روز را به اين طلبه گرانمايه اهدا مى ‏كند ولى مرحوم نراقى از گرفتن پول خودداری مى‏ كند بالاخره پس از اصرار زياد پول را دريافت كرده و در جاى معينى مى‏ گذارد.

🌺 اتفاقاً در همان شب يا شب بعد محتلم مى‏ شود مرحوم نراقى رويه‏ اش چنين بوده كه هرگاه محتلم مى‏ شده قبل از اذان صبح حمام مى ‏رفته و از حمامى تقاضا مى ‏كرده درب حمام را باز كند تا از وقت فضيلت نماز شب محروم نماند.

🌺 مرحوم نراقى در مرتبه اول با خواهش و تمنا از حمامى مى‏ خواهد كه درب را به رويش باز كند ولى حمامى توجهى به خواهش او نكرده، آن مرحوم از طريق مال دنيا وارد شده و مى‏ گويد پول حمام را دو برابر مى ‏دهم باز نمى‏ كند، 3 برابر، 4 برابر، 5 برابر، باز نمى‏ كند. 10 برابر، 20 برابر، 30 برابر، و .... بالاخره اجرت حمامى را تا حد همان مبلغ درشت كه آن مرد ناشناس به او داده بود بالا مى‏ برد.

🌺 وقتى حمامى آن مبلغ درشت را مى‏ شنود بلافاصله درب را باز مى‏ كند و ايشان وارد حمام مى‏ شود تا به مناجات با رب العالمين بپردازد. پس از غسل به نماز شب ايستاده و عاشقانه اين جمله را مى‏ گويد: «بار پروردگارا! تو را شكر مى‏ كنم كه امشب مرا يارى كردى و به هر صورت بود موفق به خواندن نماز شب نمودى!»

📚 اکبر دهقان ؛ هزار و یک نکته اخلاقی از دانشمندان ؛ نکته ۲۰۳[ دوشنبه 18 تیر 1397  ] [ 11:25 AM ] [ فروزان ]
[ نظرات(0) ]