بهترین علم...

[ پنج شنبه 26 بهمن 1396  ] [ 8:49 PM ] [ زینب زارع ]
نظرات

راحتی قلب و بدن...

[ پنج شنبه 26 بهمن 1396  ] [ 8:47 PM ] [ زینب زارع ]
نظرات

آقا بیا...

[ پنج شنبه 26 بهمن 1396  ] [ 8:46 PM ] [ زینب زارع ]
نظرات

خودتان را بیمه الهی کنید

فلسفه و حکمتی را که در بخشش و توزیع مال وجود دارد، می توان قرارداد انسان با خدا در «بیمه الهی» تعبیر کرد. انسان در مقابل نعمت های الهی که خداوند از باب لطف و احسان بی کرانش به او بخشیده است، تکالیفی دارد. وظایف اقتصادی از جمله مواردی است که باید در برابر نعمت مال و ثروت بر عهده گیرد و یک سری عبادت های مالی واجب و مستحب را انجام دهد.
 حضرت علی(ع) می فرمایند: «همانا خدای سبحان روزی فقرا را در اموال سرمایه داران قرار داده است، پس فقیری گرسنه نمی ماند جز به کامیابی توانگران و خداوند از آنان درباره ی گرسنگی گرسنگان خواهد پرسید.» 
این که از بخشش و پرداخت حقوق شرعی به بیمه ی الهی تعبیر می شود، برای این است که موجب دور شدن بلاها و آفات از جان، ایمان، مال، آبرو و دین انسان است. در تایید این ادعا به چند روایت گران قدر استناد می کنیم. رسول اعظم (ص) می فرمایند: «بیماران خود را با صدقه دادن درمان کنید و اموال خود را با زکات دادن حفاظت نمایید.» 1 حضرت علی (ع) می فرمایند: «مردم به خاطر شکم و شهوت خود هلاک می شوند، زیرا حقوق مالی و غیر مالی ما اهل بیت را نمی پردازند.» 2
امام صادق (ع) می فرمایند:« هر کس ثروتی را که حق خداست ( خمس و زکات) پرداخت نکند، دو برابر آن را در راه باطل خرج می کند.» چه خوب است همان گونه که انسان به فکر پس انداز  برای دنیای خویش است، مقداری از درآمد خود را برای آخرت خویش پس انداز کند. خداوند درباره ی نمازگزاران حقیقی می فرماید:«و همانان که در اموالشان برای سائل و محروم حقی معلوم است.» اگر امروز از ترس گرفتار شدن در بحرانهای مالی پس اندازمی کنیم، بدانیم هول و هراس قیامت سخت تر است.
«گرچه مسوولیت اصلی توزیع ثروت بر عهده ی دولت هاست، ثروت مندان نیز به گونه ی مستقیم مورد خطاب الهی قرار گرفته اند تا با پرداخت حقوق خویشاوندان، مستمندان و دولت اسلامی که به صورت امانت الهی و با عنوان صدقات واجبه (زکات) و خمس غنیمت و غیر آن در مال آنان وجود دارد، در رفع مشکلات جامعه سهیم گردند و زمینه ی رشد و تعالی خود و دیگران را فراهم سازند.» 


منبع: کتاب عیش و معاش، امیرحسین بانکی پورفرد، ص313-314

آستان قدس رضوی 
----------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1 . نهج البلاغه، ص533.
 2 .بحار الانوار.ج 93. ص186.
3 .الکافی. ج3 .ص506.
4 . مفاتیح الحیاه.عبدالله جوادی آملی.ص 616

 

[ پنج شنبه 26 بهمن 1396  ] [ 8:40 PM ] [ زینب زارع ]
نظرات

مذاکرات من و خدا....

[ دوشنبه 23 بهمن 1396  ] [ 5:10 PM ] [ زینب زارع ]
نظرات