انتقال فایل از کامپیوتر قدیمی به کامپیوتر جدید

انتخاب شیوه مناسب برای انتقال فایل از کامپیوتر قدیمی به رایانه جدید مایه می‌شود سرعت و دقت و کیفیت انتقال اطلاعات تعیین شود. نرم‌افزارها و سرویس‌های گوناگونی برای این شغل وجود دارند که هریک پسندیده کسان و کاربران مختلفی هستند.

 

روش های انتقال فایل از سیستم قدیمی به سیستم جدید


قطعا نخست پیشه با سیستمی پرسرعت و مجهز به ویندوز ۱۰ زیاد لذت‌بخش است. بااین‌حال، یکی از مشکلات این است که تمام فایل‌های بایسته شما روی لپ‌تاپ یا رایانه قدیمی‌تان پیمان دارد و شما هم هدف ندارید تمام فایل‌های موردنیازتان را مجدد جمع‌آوری کنید. بنابراین، باید از روش‌های پسندیده برای انتقال این فایل‌ها به لپ‌تاپ جدیدتان کمک بگیرید. در این مقاله، ۴ روش برای انتقال این فایل‌ها را شناسایی می‌کنیم.

 

انتقال فایل از کامپیوتر قدیمی به کامپیوتر جدید

 

۱. از وان‌درایو (OneDrive) برای انتقال فایل‌ها استفاده کنید


یکی از روش‌های آسان‌ برای تهیه‌ی فایل حامی و انتقال داده، استفاده از سرویس ابری وان‌درایو است. اگر حساب کاربری مایکروسافت داشته باشید، خود‌به‌خود ۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی مجانی در این سرویس به شما تعلق می‌گیرد.

البته، ۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی چندان بسیار نیست؛ به‌ویژه اگر برای مدت طولانی از رایانه قدیمی‌تان بهره‌گیری کرده باشید. بااین‌حال، مایکروسافت گزینه‌های دیگری هم به شما رهنمود می‌دهد که البته قدری هزینه دربر خواهد داشت. ۵۰ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی ماهیانه ۲ دلار هزینه‌ دارد؛ اما یک ترابایت فضای ذخیره‌سازی ماهیانه ۷ دلار خرج در پی دارد و در‌عین‌حال، امکان استفاده‌ی شخصی از آفیس ۳۶۵ را برایتان فراهم می‌کند.

این فضای ابری به شما این امکان را می‌دهد الی وقتی پیوندیدن اینترنت شما برقرار است، فایل‌ها و پوشه‌های شما به‌راحتی به کامپیوتر جدیدتان منتقل شود؛ بدون اینکه نگران از‌بین‌رفتن اطلاعاتتان به‌دلیل ایجاد سخت در هارددرایو باشید. تنها مشکل موجود این است که تنظیمات اپلیکیشن‌های شما به کامپیوتر جدیدتان منتقل نمی‌شود.

 

۲. از هارد اکسترنال برای جابه‌جایی فایل‌ها کمک بگیرید


استفاده از هارد اکسترنال برای انتقال فایل‌ها از کامپیوتر قدیمی به کامپیوتر جدید این مزیت را دارد که نسخه‌ای پشتیبان از همه‌ی فایل‌های شما فراهم می‌کند که اگر زمانی دوباره به آن دربایستن داشتید، بتوانید متعلق به بهره ببرید. این روش متداول‌ترین طریق انتقال فایل و البته کمی زمان‌بر است؛ ولی اگر هارد اکسترنالی دارید که بی‌استفاده مانده، برای بازدارندگی از هزینه‌ی اغلب می‌توانید از آن برای انتقال فایل‌ها استفاده کنید.

تمام کاری که باید اتمام دهید این است که هارد اکسترنال را به کامپیوتر قدیمی‌تان متصل کنید و فایل‌ها و پوشه‌های مدنظرتان را به آن منتقل کنید. سپس، هارد را به کامپیوتر جدیدتان متصل کنید و فرایند وارونه انتقال را سپریدن دهید. فقط پروا کنید این روش، فقط برای انتقال فایل‌ها به‌کار می‌رود و نمی‌تواند تنظیمات ویندوز و اپلیکیشن‌ها را منتقل کند.

 

۳. از انتقال کابلی بهره‌گیری کنید


اگر نمی‌خواهید از سرویس فضای ذخیره‌سازی ابری کاربرد کنید یا برای خرید هارد اکسترنال هزینه کنید، مسیر زیاد ارزان‌تری هم برای انتقال فایل بین ویندوز XP و ویندوز ۱۰ هستی دارد. این شیوه به کارگیری کابل انتقال فایل بین ویندوزها است که هزینه‌ای حدود ۳۰ دلار دارد و از دو رابط USB 3 برای پیوست به دو رایانه سهم می‌برد.

وقتی کامپیوترها به این کابل متصل شدند، نرم‌افزار پیوسته فایل‌ها، پوشه‌ها، تنظیمات و حساب‌های کاربری شما را به کامپیوتر جدید منتقل می‌کند. اگر یگانه از کامپیوترهای شما USB 3 ندارد، از نمونه‌هایی می‌توانید بهره‌گیری کنید که با پیوندیدن USB 2 پرکار می‌شوند. توجه کنید انتقال کابلی، نسخه‌ی حامی از فایل‌های شما فراهم نمی‌کند.

 

۴. از Macrium Reflect برای شبیه‌سازی هارددیسک کاربرد کنید


داشتن نسخه‌ی پشتیبان کامل از اطلاعات روی رایانه دائم ایده‌ی عاقلانه‌ای است؛ چون هارددیسک‌ها ممکن است دچار سخت شوند و از پیشه بیفتند. همچنین، ممکن است زمان‌هایی باشد که تصمیم بگیرید لپ‌تاپ یا کامپیوترتان را خانه‌تکانی کنید؛ اما ترجیح می‌دهید بعد از خانه‌تکانی، کامپیوترتان دقیقا همانند قبل باشد. در این حالت، داشتن نسخه‌ی حمایت که کاملا مثل نسخه پیشین باشد، زیاد کمک‌کننده است. نرم‌افزار Macrium Reflect نرم‌افزاری است که می‌تواند این کار را برایتان سپریدن دهد و اطلاعاتتان را شبیه‌سازی کند. شبیه‌سازی هارددرایو به شما دستور می‌دهد که بتوانید کپی کاملی از هارددرایو قدیمی‌تان روی درایو جدید داخلی یا خارجی ایجاد کنید. وقتی این شبیه‌سازی انجام شد، می‌توانید آن را روی رایانه جدیدتان بوت کنید.

 

انتقال فایل از کامپیوتر قدیمی به کامپیوتر جدید

ابزارهای مختلفی برای شبیه‌سازی هستی دارند و Macrium Reflect گرد از نمونه‌های کاملا کاربردی آن است. نسخه‌ی رایگان آن برای کاربران عادی مناسب است و به‌درستی عمل می‌کند. کاربران حرفه‌ای و تجاری می‌توانند از نسخه‌های پولی آن بهره‌گیری کنند که قیمت‌های متفاوتی دارد. برای استفاده از این نرم‌افزار باید ابتدا آن را دانلود و نصب کنید.

 

۴.۱. چگونه برنامه‌ی Macrium Reflect را نصب کنیم؟


 1. مرورگر اینترنتی خویش را بازکنید.
 2. وب‌سایت مربوط‌به Macrium Reflect را بازکنید.
 3.  Download را انتخاب کنید.
 4.  از تقسیم دانلود Home Use را برگزیدن کنید.
 5. Save ر برگزیدن کنید.
 6.  Run را بزنید.
 7.  بعد از اینکه جزئیات نصب را رسیدگی کردید، روی گزینه‌ی Download کلیک کنید.
 8.  با گزینش Yes دانلود آغاز می‌شود.
 9.  بعد از انجام دانلود، Next را برگزیدن کنید.
 10.  دوباره روی Next کلیک کنید.
 11.  I accept the terms را گزینش کنید.
 12.  Next را بزنید.
 13.  Next را برگزیدن کنید.
 14. در مرحله‌‌‌‌ی بعد، No را انتخاب کنید یا اگر می‌خواهید در نرم‌افزار ثبت‌نام کنید، مشخصات خویش را وارد و Yes را انتخاب کنید.
 15.  بازهم Next را بزنید.
 16. در این مرحله نیز روی Next کلیک کنید.
 17. روی Install کلیک کنید.
 18.  دکمه‌ی Finish را بزنید.

در این بخش، نرم‌افزار Macrium Reflect را توضیح دادیم؛ اما این نرم‌افزار یکی از چندین نرم‌افزاری است که با آن‌ها می‌توانید فایل‌های خود را شبیه‌سازی کنید. از نمونه‌های سایر آن AOMEI Backuppr و Clonezilla و Acronis True Image (نرم‌افزاری پولی) است.

 

۴.۲. چگونه با به کارگیری Macrium Reflect هارددیسک کامپیوتر را شبیه‌سازی کنیم؟


قبل از آغاز کار، مطمئن شوید هارددیسکی که هدف دارید روی آن شبیه‌سازی کنید، به کامپیوترتان متصل است و فضای خالی کافی دارد. حال که شبیه‌سازی را شروع کنید.

 1.  نرم‌افزار Macrium Reflect را بازکنید.
 2. درایوی را انتخاب کنید که منظور دارید شبیه‌سازی‌ کنید. در اینجا، ما درایو C را برگزیدن کردیم. با گزینش درایو، مستطیل آبی روی آن نشان داده می‌شود.
 3.  گزینه‌ی Clone this disk را گزینش کنید.
 4. روی Select a disk to clone to کلیک کنید.
 5. در این مرحله، Destination disk را مشخص کنید. این، درایوی که پیمان است اطلاعات روی آن شبیه‌سازی شود. درایو مذکور می‌تواند هارددیسک اکسترنال باشد یا درایوی داخلی. به‌یاد داشته باشید با برگزیدن درایو مقصد، تمام اطلاعات روی آن حذف خواهد شد.
 6. در مرحله‌ی بعد، پارتیشن‌بندی درایوی که قصد شبیه‌سازی آن را دارید، به درایو مقصد منتقل کنید. دقت کنید ترتیب آن‌ها صحیح مثل درایو مبدأ باشد. در این مرحله، ممکن است بیچارگی داشته باشید ظرفیت پارتیشن‌ها را تغییر دهید.
 7. وقتی همه‌ی پارتیشن‌ها به درایو مقصد منتقل شد، Next را گزینش کنید.
 8. بازهم روی Next کلیک کنید تا خلاصه‌ای از آنچه پیمان است شبیه‌سازی شود، به شما نشانه دیتا شود. آنچه انتخاب کرده‌اید، بادقت رسیدگی کنید.
 9. Finish را انتخاب کنید.
 10. درپایان، روی OK کلیک کنید.

 

۴.۳. چگونه اطلاعات شبیه‌سازی‌شده را در رایانه جدید بازیابی کنیم؟


اگر اطلاعات درایو اصلی‌تان را روی درایو درونی شبیه‌سازی کرده‌اید، با نصب درایو روی کامپیوتر جدیدتان و روشن‌کردنش، به‌راحتی می‌توانید از اطلاعات شبیه‌سازی‌شده کاربرد کنید. بااین‌حال، اگر اطلاعات را روی هارددیسک اکسترنال شبیه‌سازی کرده‌اید، باید چند مرحله را طی کنید الی بعد از نصب ویندوز، بتوانید آن را پرکار کنید. حتما پیش از شروع کار کامپیوترتان را خاموش کنید.

 • هارد اکسترنال را به کامپیوتری متصل کنید که هارد درایو جدید روی آن نصب شده است.
 • کامپیوتر را صریح کنید.
 • وارد پیرامون بایوس شوید. پروا کنید اگر کامپیوترتان در حالت Secure Boot قرار دارد، پیش از اینکه بخواهید از روی هارد اکسترنال بوت کنید، Secure Boot را باید غیرفعال کنید.
 • وارد منوِ بوت رایانه شوید.
 • گزینه‌ی Boot from the external USB drive را برگزیدن کنید.

با این مراحل ویندوز ۱۰ شروع به‌کار می‌کند و اثری از تغییر درایو مشاهده نمی‌کنید؛ اما Macriun Reflect روی رایانه نصب است. حال که مراحل را مثل مراحل شبیه‌سازی‌کردن طی کنید الی بتوانید اطلاعات هارد اکسترنال را روی هارد جدید کامپیوترتان شبیه‌سازی کنید.

بعد از اتمام شبیه‌سازی مرحله‌ی دوم، می‌توانید کامپیوتر را Restart کنید. هارد اکسترنال را جدا کنید و دستور دهید ویندوز به حالت معمول آغاز به‌کار کند.ادامه مطلب

نوشته شده در : یک شنبه 14 اردیبهشت 1399  ساعت :8:35 PM   |   توسط :جواد صادقی پور نظرات (0)

درباره ما

بایگانی

آمار بازدیدها

 • کل بازديد : 160
 • تعداد کل مطالب : 1
 • تعداد کل نظرات : 0
 • تاریخ ایجاد وبلاگ : جمعه 7 تیر 1398 

تماس با ما

پست الکترونيکي :
وب سایت :

خبرنامه