تاريخ : دوشنبه 27 دی 1395  | 10:31 AM | نویسنده : مهدی گلشنی

سلول‌های مغز سن افراد را نشان می‌دهند

یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که با بالا رفتن سن، سلول‌های مغز تغییراتی را از خود نشان می‌دهند که با بررسی و مطالعه این تغییرات خاص می‌توان سن فرد را تشخیص داد.

  به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، محققان در این پژوهش نمونه بافت مغز 480 نفر را پس از مرگ که بین سنین 16 و 106 بودند مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دادند. هیچ کدام از این افراد قبل از مرگ بیماری مغزی را تجربه نکرده بودند. 
 
محققان سپس بررسی کردند که آیا می‌توان تفاوت بین مغزهای جوان و پیر را با بررسی سطح بیان ژن‌های خاص آنها متوجه شد یا خیر. 
 
آنها دریافتند که با افزایش سن، انواع خاصی از سلول‌های مغز به نام سلول‌های گلیال یک تغییر در الگوهای بیان ژن‌های خود را در مناطق خاصی از مغز نشان می‌دهند. 
 
در مقابل، چنین تغییری در سلول‌های عصبی مغز که "سلول‌های سیگنالینگ" مغز هستند دیده نمی‌شود. سلولهای گلیال پشتیبان نورون‌ها هستند. 
 
محققان در این پژوهش دریافتند که سطح بیان ژن سلول‌های گلیال به شدت با سن فرد در ارتباط است. 
 
در این پژوهش برخی از بزرگترین تغییرات در بیان ژن‌های سلول گلیال در هیپوکامپ مشاهده شد. 
 
محققان می‌گویند از آنجا که این دو منطقه از مغز در مراحل اولیه بیماری آلزایمر و بیماری پارکینسون در افراد نیز در ارتباط هستند، این پژوهش می‌تواند نشان دهد که آیا سلول‌های گلیال در ابتلای افراد به این بیماری‌های مرتبط با افزایش سن دخیل هستند یا خیر. 
 
منبع: ایسنا
انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : دوشنبه 27 دی 1395  | 10:30 AM | نویسنده : مهدی گلشنی

مرگ تلخ دختر 8 ساله بر اثرسقوط تلویزیون

دخترک 8 ساله آملی درپی سقوط تلویزیون به کمای عمیق رفت.

 به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،حادثه تلخ هنگامی رخ داد که «حسنا بذرافشان» برای برداشتن لباس به طرف کمد کنار تلویزیون رفت،اما ناگهان تلویزیون ازبلندی سقوط کرد.

خانواده دخترکوچولو بلافاصله او را به بیمارستان رساندند اما پزشکان پس ازچند روز اعلام کردند «حسنا» به دلیل شدت صدمات وارده دچار مرگ مغزی شده است. 
 
پس از این حادثه، مسئولان بیمارستان آمل در جلسه‌ای با اعضای خانواده «حسنا»، ضمن اظهار همدردی با آنها، برگه رضایت برای اهدای اعضای دخترک را پیش روی‌شان گذاشتند. 

این خانواده که هنوز مرگ دخترشان را باور نداشتند ابتدا مخالفت کردند اما سرانجام پذیرفتند با دل کندن از دختر دوســـــــت داشتنی شان، جان چند کودک نیازمند عضو را نجات دهند. با اعلام رضایت این خانواده، «حسنا» به تهران منتقل شد تا اعضای بدنش به بیماران پیوند شود.

منبع: ایران
انتهای پیام/ 


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : دوشنبه 27 دی 1395  | 10:30 AM | نویسنده : مهدی گلشنی

کشته شدن زن جوان پس از طلاق

مرد جوانی که به دنبال مشاجره شدید، همسر سابقش را خفه کرده و بعد هم دست به خودکشی زده اما نجات یافته بود، دیروز در شعبه چهارم دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی اصغر عبداللهی و با حضور محمود کیخواه - مستشار دادگاه - محاکمه شد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، زن جوان شامگاه بیست و پنجم دی سال 93 در خانه همسر سابقش واقع در شرق تهران به قتل رسید. به دنبال اعلام این جنایت، بازپرس کشیک قتل و مأموران پلیس با حضور در محل وقوع حادثه با جسد «نرگس» - 29 ساله - در آشپزخانه روبه‌رو شدند.

 

پیکر نیمه جان شوهر این زن که بر اثر استنشاق گاز دچار خفگی و بیهوشی شده بود، در گوشه دیگر خانه افتاده بود. بنابراین بهزاد بلافاصله به بیمارستان انتقال یافت و پس از به هوش آمدن، در بازجویی‌ها راز جنایت را فاش کرد.

 

«در حالی که به دلیل خوردن مشروب حال خوبی نداشتم، با همسر سابقم بر سر حضانت پسرمان جر و بحث کردم. هنگام مشاجره او به طرف آشپزخانه دوید اما پایش سر خورد و زمین افتاد. من که از شدت عصبانیت گرفتار جنون شده بودم، کنارش زانو زدم و با یک متکا آنقدر روی صورتش فشار آوردم که از نفس افتاد.

 

چند ثانیه بعد به خودم آمدم و وقتی فهمیدم مرده، به وحشت افتادم و سعی کردم با تنفس مصنوعی نجاتش دهم اما خیلی دیر شده بود و بعد هم به فکر مردن افتادم.

 

برای همین شیر گاز آشپزخانه را باز کردم تا خودکشی کنم. در همان حال که بشدت نگران سرنوشت پسرمان بودم، با خواهرم تماس گرفتم و از او خواستم مراقب پسرم باشد و بعد منتظر ماندم تا با انتشار گاز بمیرم، اما انگار خواهرم از پلیس کمک خواسته بود که نجات یافتم.» 

 

در دادگاه 

  

مأموران صبح دیروز مرد جوان را از زندان به دادگاه کیفری تهران بردند تا محاکمه شود. در آغاز جلسه دادگاه پدر و مادر مقتول برای دامادشان درخواست قصاص کردند، سپس این جوان در برابر قضات دادگاه ایستاد تا از خود دفاع کند.

 

«سه سال قبل از حادثه به خاطر موضوعات مختلف با همسرم اختلاف پیدا کردیم. او علاقه‌ای به ادامه زندگی با من نداشت تا اینکه طلاق گرفت. آن زمان پسرم 4 ساله بود. مدتی گذشت تا اینکه احضاریه دادگاه درباره حضانت فرزندمان به دستم رسید که دادگاه حضانت را به من داده بود.

 

پس از چند ماه «نرگس» را مقابل دادگاه دیدم و دوباره پس از کلی حرف زدن او را راضی کردم به سرزندگی مشترک برگردیم. صبح روز حادثه هم به خرید رفتیم اما پس از برگشتن به خانه با هم مشاجره کردیم و او گفت که حضانت پسرمان را می‌خواهد. بعد هم خواست از زندگی‌اش برای همیشه بیرون بروم که من عصبانی شدم.

 

او از دستم فرار کرد و من به دنبالش دویدم اما در حال فرار پایش لیز خورد و به زمین افتاد، من هم با متکایی که در دست داشتم او را خفه کردم. آنقدر عصبانی بودم که نمی‌دانستم چه کار می‌کنم. چند ثانیه بعد وقتی به خودم آمدم دیدم زنم دیگر نفس نمی‌کشد و مرده است. اول فکر کردم به شوخی خودش را به مردن زده اما مرگش واقعی بود و بدنش داشت سرد می‌شد.خیلی ترسیده بودم. به او تنفس مصنوعی دادم اما هیچ فایده‌ای نداشت.

 

از پشیمانی فکر خودکشی به سرم زد. شیر گاز را باز کردم تا خفه شوم. پس از تماسی کوتاه با خواهرم دست سرد و بی‌حرکت زنم را گرفتم و در کنارش دراز کشیدم و به انتظار مرگ ماندم. اما در آخرین لحظات مأموران سر رسیدند و نجاتم دادند.

 

من همسرم را دوست داشتم و اگر با او درگیر شده بودم، به خاطر این بود که می‌خواستم من و پسرمان را رها نکند اما افسوس که...»

 

پس از اظهارات متهم، قضات دادگاه برای صدور حکم وارد شور شدند. قرار است بزودی رأی خود را - که طبق قانون قصـــــاص خواهد بود - صادر کنند. 

 

شغلت چه بود؟

 

کارمند یک شرکت دارویی بودم.

 

زندگی‌تان به بن‌بست رسیده بود؟

 

او مرا دوست نداشت.

 

چرا با هم مشاجره می‌کردید؟

 

اکثر اوقات در خانه نبود، وقتی از کار بر می‌گشتم غذا حاضر نبود و به زندگی‌مان توجهی نداشت.

 

چرا با او درگیر شدی؟

 

نمی‌دانم، مشروب خورده بودم و حالت عادی نداشتم.

 

در حال حاضر چه درخواستی داری؟

 

می‌دانم حقم قصاص و مرگ است اما از پدر و مادر زنم درخواست می‌کنم به خاطر پسرم و سرنوشتش مرا ببخشند!

منبع: روزنامه ایران

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0

بهانه جدید برای حمله ایرانی‌ها به فدراسیون جهانی وزنه‌برداری

امسال هم فدراسیون جهانی وزنه‌برداری با کاربران ایرانی دردسری بزرگ دارد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، فدراسیون جهانی وزنه برداری خاطره خوبی از هواداران ایرانی این رشته ندارد. در مواقع حساس، ‌بارها پیش آمده كه ایرانی‌ها به سراغ سایت فدراسیون جهانی یا صفحه شبكه‌های اجتماعی این فدراسیون رفته‌اند و حسابی از خجالت مسئولان فدراسیون جهانی درآمده‌اند. 

وقتی فيلترينگ سايت فدراسيون جهانی وزنه‌برداری براي كاربران ايراني به پایان رسید، نظرسنجي انتخاب بهترين بازيكن سال وزنه‌برداري دنيا از نظر كاربران، سبب شد پای هزاران ايرانی به اين سايت باز شود. درست بعد از المپيك بود كه حملات شديد ايرانی، چالشی برای سايت فدراسيون جهاني وزنه‌‌برداري شد. حتي بخش‌هايي از اين سايت هك شد. ماجرا هم برمي‌گشت به اعتراض ايراني‌ها براي رأی داوری مسابقه بهداد سليمی.

شدت اين حملات، استفاده از واژه‌های نامناسب و اعتراض به سران وزنه‌‌برداري دنيا به حدي بود كه آنها دسترسي ‌آي‌پي‌هاي ايراني به سايت‌شان را بستند. البته اين اولين بار نبود كه هجوم كاربران ايرانی به سايت فدراسيون جهانی، سبب مي‌شد آنها براي ايراني‌ها محدوديت ايجاد كنند.
 
پيش‌تر هم يكبار در سال 2005، وقتي فدراسيون جهانی مي‌خواست از بين 10 وزنه‌بردار تاريخ‌ساز، به مناسبت 100 سالگي‌‌اش، يكی را به عنوان بهترين انتخاب كند، اينقدر از ايران ايميل ارسال شد كه سايت‌شان خوابيد.

محمدرضا آخوندی، عضو ايرانی تشكيلات روابط عمومی فدراسيون جهانی، در اين باره مي‌گويد: «درباره انتخاب بهترين ورزشكار بايد بگويم اولين بار در سال 2005 بود كه اين تصميم را گرفتند، البته در آن سال يك قرن از آغاز به كار فدراسيون مي‌گذشت. برای اين مراسم قرار شد بهترين ورزشكار قرن را معرفی كنند. براي همين يك تعدادی از وزنه‌برداران نامی را گلچين كردند و به رأی گذاشتند. آن موقع برای نظرسنجي‌ساز و كار مناسبي نداشتند. براي هر رأي، كاربران بايد يك ايميل به سايت فدراسيون جهاني مي‌فرستادند. در آن سال حسين رضازاده هم يكي از آن 10 نفر بود. در آن سال اينقدر ايميل براي فدراسيون جهاني از ايران فرستاده شد كه سايت فدراسيون جهاني از كار افتاد. البته بسياري از ايميل‌ها واقعي بود اما سايت فدراسيون جهاني و تكنسين‌هايش اعتقاد داشتند تعدادي از اين ايميل‌ها حمله رباتيك است. آنها مي‌گفتند چندين هزار ايميل توسط ربات‌ها فرستاده شده بود و سايت را از كار انداخت. همين مسئله باعث شد كه آن سال، آنها رأي‌گيري را باطل كنند و از تمام آن 10 وزنه‌بردار نامي براي آن يك قرن، تقدير شود.» 

حالا دوباره و بعد از حملات شديد سال 2016 و بعدِ المپيك، ايراني‌ها بايد به سايت فدراسيون جهاني بروند و رأي بدهند. البته بعد از اينكه فدراسيون جهاني عذرخواهي رسمي فدراسيون ايران را پذيرفته و محدوديت را براي كاربران ايراني برداشته است. در مكانيسم جديد، هر‌‌فرد فقط مي‌تواند در نظرسنجي سايت، يك بار رأي بدهد. الان كيانوش يكي از افراد ليست برترين‌ها در سایت فدراسیون جهانی وزنه‌برداری است. با توجه به اينكه كاربران اينترنتي ايران خيلي فعال‌اند، او را صاحب شانس بالايي مي‌دانند. اصولاً ايراني‌ها و روس‌ها بيشترين مشاركت را در رأي دادن‌هاي اين‌چنيني دارند. چند سال قبل فيفا هم نظرسنجي مشابهي داشت و با حمله كاربران ايراني، چيزي نمانده بود فرهاد مجيدي بهترين بازيكن سال فوتبال دنيا شود! جالب‌تر اينكه مجيدي اين رقابت را به فوتباليستي عربستاني باخت و مسي يا رونالدو هم اصلاً رأي نياوردند! 


منبع: خبرآنلاین

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : دوشنبه 27 دی 1395  | 10:29 AM | نویسنده : مهدی گلشنی

عکس/ ژست عجیب آقای خاص!

منچستر و لیورپول با نتیجه مساوی یک بر یک به کار خود پایان دادند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، منچستر و لیورپول با نتیجه مساوی یک بر یک به کار خود پایان دادند.

 

عکس/ ژست عجیب آقای خاص!

منبع:مشرق

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : دوشنبه 27 دی 1395  | 10:28 AM | نویسنده : مهدی گلشنی

داعش 320 نفر از اسیران عراقی‌ خود را آزاد کرد

گروه تروریستی داعش 320 عراقی را که اسیر و زندانی کرده بود، در سوریه آزاد کرد.

داعش 320 نفر از اسیران عراقی‌ خود را آزاد کردبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از رای الیوم، گروه تروریستی داعش روز گذشته (یک شنبه) 320 فرد عراقی که آنها را بازداشت و در سوریه زندانی کرده بود، آزاد کرد.


ولید دلیمی، یکی از اعضای فرماندهی عملیات الانبار عراق اعلام کرد: گروه تروریستی داعش 320 عراقی از جمله برخی افراد نظامی و کارمند را در شهر "قائم" در منطقه مرزی عراق و سوریه بازگرداند و آنها را آزاد کرد.

وی افزود: تروریست های داعش این افراد را از نیمه سال 2016، از مناطق مرزی عراق ربوده و در سوریه زندانی کرده بود.

دلیمی گفت: گروه داعش این افراد را به اتهام همکاری با نیروهای عراقی در جمع‌آوری اطلاعات از مکان حضور و مقرهای تروریست‌ها در شهر های "راوه، عنه و قائم" در غرب الانبار بازداشت کرده و به سوریه منتقل کرده بود.

گروه تروریستی داعش علت آزاد کردن این افراد را اعلام نکرده است.

 

نیروهای عراقی عملیات آزادسازی شهرهای غربی استان الانبار را مدتی است آغاز کرده و پیشروی قابل ملاحظه ای داشته و مواضع و انبارهای تسلیحاتی تروریست ها را منهدم کرده اند.
انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0

ترامپ از حساب توییتری مخصوص رؤسای جمهور آمریکا استفاده نمی‌کند

رئیس جمهور آمریکا پس از ورود به کاخ سفید بر خلاف انتظارها، به استفاده از حساب توییتر شخصی خود برای انتشار پیام‌هایش ادامه خواهد داد.

ترامپ از حساب توییتری مخصوص رؤسای جمهور آمریکا استفاده نمی‌کندبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از هیل، اعضای گروه انتقال قدرت دونالد ترامپ –رئیس‌جمهور منتخب آمریکا- اعلام کردند وی پس از آغاز رسمی کار خود در کاخ سفید، به جای استفاده از حساب ویژه‌ای که توییتر به رؤسای جمهور آمریکا اختصاص داده، به استفاده از حساب شخصی خود ادامه می‌دهد.

ترامپ از زمان ورودش به عرصه رقابت‌های انتخاباتی، برای انتشار بیانیه‌ها و بیان اعتراضاتش از شبکه اجتماعی توییتر بهره برده است. وی یکشنبه در مصاحبه با یک روزنامه انگلیسی گفت قصد ندارد پس از ورود به کاخ سفید دنبال‌کنندگان خود در توییتر را از دست بدهد.

ترامپ بیش از 20 میلیون دنبال‌کننده در توییتر دارد. این در حالیست که حسابی را که توییتر به رؤسای جمهور آمریکا اختصاص داده است 13.5 میلیون دنبال‌کننده دارد.

 انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : دوشنبه 27 دی 1395  | 10:27 AM | نویسنده : مهدی گلشنی

ربوده شدن 13 معلم افغان به دست داعش

تروریست‌های داعش 13 معلم افغان را در ولایت ننگرهار ربودند.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به  نقل از سایت خبری ایندیا؛ مقامات ولایت ننگرهار، واقع در شرق افغانستان، اعلام کردند افرادی ناشناس وابسته به گروه تروریستی داعش، 13 معلم یک مدرسه مذهبی را در این ولایت ربودند.

 

شاهدان عینی اظهار داشتند حامیان داعش پس از حمله به یک مدرسه مذهبی در شهرستان "ده بالا" این 13 معلم را ربودند. "عطاالله خوگیانی"، سخنگوی والی ننگرهار، تعداد معلمان ربوده شده را 10 نفر اعلام کرده است.

 

فرماندار "ده بالا" در این باره گفت: افراد وابسته به گروه تروریستی داعش برخی از علما و حافظان قرآنی را که در این مدرسه مذهبی تدریس می‌کردند، با خود به مکان نامعلومی برده‌اند.

 

وی افزود: تلاش‌ برای رهایی گروگان‌ها آغاز، اما فقط خودروی ربایندگان کشف شده است.

 

مقامات محلی ولایت ننگرهار معتقدند آزادی این معلم‌های ربوده شده فقط با میانجی‌گری بزرگان قومی ممکن است.

 

حامیان و اعضای داعش بیش از سایر نقاط افغانستان، در ولایت ننگرهار فعال هستند.  دست‌کم 65 منزل مسکونی در این منطقه به تصرف حامیان داعش درآمده است. تاکنون گروه تروریستی داعش اظهار نظری درباره 13 معلم ربوده شده نکرده است.

 

 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0
تاريخ : دوشنبه 27 دی 1395  | 10:27 AM | نویسنده : مهدی گلشنی

ترامپ شرکت "بی اِم و" را تهدید کرد

رئیس جمهور منتخب آمریکا شرکت خودروسازی آلمانی "بی ام و" را به اعمال مالیات 35 درصدی علیه این شرکت تهدید کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از رویترز، "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور منتخب آمریکا، در گفتگو با روزنامه آلمانی "بلید" شرکت خودروساز "بی ام و" را تهدید کرد درصورتی که یک کارخانه جدید در مکزیک تأسیس کند و خودروهای ساخته شده در این کارخانه را به آمریکا صادر کند، مالیات 35 درصدی علیه این شرکت اعمال خواهد شد.

 

سخنگوی شرکت بی ام وی پیشتر اعلام کرده بود: یک کارخانه در ایالت "سن لوئیس پوتوسی" مکزیک، از سال 2019 ساخت سری جدید "بی ام و 3" را آغاز خواهد کرد. این کارخانه جدید در مکزیک به همراه دو کارخانه دیگر در آلمان و چین این خودرو را تولید خواهند کرد.

 

دونالد ترامپ گفت: شرکت بی ام و باید کارخانه خودروسازی خود را در آمریکا تأسیس کند؛ زیرا این برای خود شرکت هم بهتر است.

 

وی افزود: آلمان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خودرو در جهان است و خودروهای مرسدس بنز همچنان در خیابانهای نیویورک دیده می شوند. اما این تجارت متقابل نبوده است؛ زیرا آلمانی ها به همان میزان به خودروهای شرکت آمریکایی "شوروت" علاقه نشان ندادند. در واقع این یک رابطه تجاری ناعادلانه و یک طرفه بود.

 

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0

روزنامه‌های چین: پکن با اقدامات ترامپ در خصوص تایوان برخورد می‌کند

دو روزنامه چینی، رئیس جمهور منتخب آمریکا را به دلیل پایبند نبودن به سیاست «چین واحد»، به انتقام‌گیری تهدید کردند.

روزنامه‌های چین: پکن با اقدامات ترامپ در خصوص تایوان برخورد می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از رویترز، دو روزنامه برجسته در چین دوشنبه به دونالد ترامپ –رئیس‌جمهور منتخب آمریکا هشدار دادند اگر به مخالفت با سیاست واحد چین ادامه دهد، پکن خشمگین خواهد شد و عواقب آن متوجه تایوان می‌شود.

روزنامه انگلیسی زبان «چاینا‌دیلی» در  گزارشی نوشت: «اگر ترامپ پس از ورود به کاخ سفید این بازی (اقدامات ترامپ درباره تایوان) را ادامه دهد، تعاملات واشنگتن و پکن  متشنج خواهند شد».

روزنامه دولتی گلوبال‌تایمز چین نیز در مطلبی نوشت: «پکن به تلاش ترامپ برای خدشه وارد کردن به سیاست واحد چین واکنش نشان خواهد داد. چین فرایند الحاق تایوان را سرعت خواهد بخشید و با کسانی که حامی استقلال آن هستند بی‌رحمانه برخورد خواهد کرد».

دونالد ترامپ در مصاحبه با وال‌استریت ژورنال گفت: «سیاست واحد چین باید به مذاکره گذاشته شود». وزارت خارجه چین در واکنش به این اظهارات ترامپ اعلام کرد پذیرش سیاست واحد چین از سوی واشنگتن پایه روابط آمریکا و چین است و قابل مذاکره نیست.

ترامپ ماه گذشته بر خلاف سنتی که همتایان وی به آن پایبند بودند با تسای اینگ-ون –رئیس‌جمهور تایوان- تماس تلفنی برقرار کرد و این موضوع خشم پکن را برانگیخت. 

پکن جزیره خودمختار تایوان را بخش جدا نشدنی چین می‌داند. آمریکا نیز در سال 1979 سیاست چین واحد را پذیرفته است.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0

تعداد کل صفحات : 67 :: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >