بررسی اجمالي كتب تحریف‌ساز عاشورا 4

4- منتخب طریحی یا کتاب الفخری
این کتاب منتخب طریحی یا کتاب الفخری  که به فخرالدین طریحی نجفی (1085ـ979ق) نسبت داده می‏‌شود ، برای مقتل‏‌خوانان و مرثیه‏‌سرایان نوشته شده است تا دستشان در گریاندن مردم، هر چه بیشتر باز باشد. منتخب را نه می‏‌توان تاریخ یا مقتل نامید و نه می‏‌توان آن را کتاب حدیثی یا روایتی خواند، بلکه مجموعه‏‌ای است از مراثی و مطالب گریه‏‌آور که در قالب نثر خطابی و شعر، گردآوری شده است.
از متن کتاب پیداست که مؤلف، آن را نخست در مجالسی که شبانه‏‌روز در دهة محرم برپا می‏‌شد، در حال و هوای روضه‏‌خوانی برای مردم خوانده و سپس در قالب مجالس‏‌نگاری آن را تألیف کرده است.
5- تظلم الزهراء من اهراق دماء آل العباء
کتاب « تظلم الزهراء من اهراق دماء آل العباء » اثر ملا رضی قزوینی (زنده در 1134ق) است که فقط با همین یک کتابش شناخته می‏‌شود . اثر دیگری از وی نمانده است. در کتاب‌های تراجم نیز تنها از این کتاب وی، سخن رفته و گفته شده است که وی روضه‏‌خوان بود.
کتاب به سبک الملهوف یا لهوف سید ابن طاووس نوشته شده و به نوعی شرح لهوف شمرده می‏‌شود. مؤلف، افزون بر لهوف ، بیشتر از بحارالانوار و منتخب طریحی نقل می‏‌کند . اما بیشترین تأثیر را پس از لهوف از عقاید طریحی پذیرفته و نه فقط از منتخب طریحی که از مقتل طریحی نیز ـ که خود کتابی دیگر و مخطوط است فراوان نقل کرده است .
ادامه دارد : نگاشته شده توسط محمد صالحی در یک شنبه 15 آذر 1394  ساعت 7:25 AM نظرات 0 | لينک مطلب


Powered By Rasekhoon.net