بررسی اجمالي كتب تحریف‌ساز عاشورا 5
6- اسرار الشهاده
اسرار الشهاده ، از فاضل دربندی ، دیگر کتاب تحریف‌ساز در مورد واقعه عاشوراست و کاستی‌ها و ناراستی‌های آن ، بیشتر از آن است که به شمار آید.  
نویسنده کتاب ، فاضل دربندی (متوفای 1286ق) است که بیش از هر چیز عاشق عزاداری بود و در عشق به عاشورا سر از پا نمی‏‌شناخت و در این کار تا می‏‌توانست غلوّ و افراط می‏‌کرد .
شهيد مطهري در منبع فوق مي نويسد :
در شصت ، هفتاد سال پیش مرحوم ملا آقای دربندی پیدا شد . تمام حرفهای روضة الشهداء را باضافه چیزهای دیگری پیدا کرد و همه را یکجا جمع کرد و کتابی نوشت بنام اسرارالشهاده ، واقعا مطالب این کتاب انسان را وادار می کند که به اسلام بگرید .
محدث نوری ( 1254ـ1320ق ) که خود معاصر با نویسنده این کتاب بوده است ، در كتاب لؤلؤ و مرجان ، ص185می‏‌نویسد :
 اخبار ضعیفة بی‏‌اصل و مأخذ ، با این اسباب وهن ، اگر به جهت بعضی از اغراض فاسده مثل اظهار کثرت تتبع و اطلاع ، و آوردن مطالب تازه ، و برتری بر مقاتل سابقه در کتابی جمع شود ، مسنائی ( همانند كتاب اهل يهود ) برای این مذهب پیدا می‏‌شود که نتیجه واضحه و ثمره ظاهره آن ، توهین بزرگی بر مذهب و ملت جعفریه خواهد بود و اسباب سخریه و استهزاء و خنده به دست مخالفین خواهد بود و موجب خواهد شد که آنها سایر احادیث و منقولات امامیه را با این اخبار موهونه و قصص کاذبه قیاس کنند.
کار به جایی رسید که مخالفان در کتاب‌های خود نوشتند که شیعه بیت کذب است و اگر کسی منکر شود، کافی است که آنها برای اثبات ادعای خود در این دعوا کتاب اسرار الشهاده را به میدان آورند .  
بخشي از تحريفات موجود در كتب فوق الذكر :
1- داستان دختر سه ساله در خرابة شام
2- افسانة عروسی قاسم
3- امام حسین(ع) ده هزار سواره را در روز عاشورا کشت
4- تعارف امام حسین(ع) و اسبش با همدیگر بر سر آب خوردن پس از فتح فرات و بالاخره محروم ماندن هر دو
5- زبان حال ذلت‏‌بار و مرثیة مجعول و غلیظ قتلگاه
6- بازگشت اهل‏‌بیت از شام به کربلا
تذكر : منبع اصلي مورد استفاده ، مقاله « تحریف‌شناسی تاریخ امام حسین(ع) با رویکردی کتاب‌شناسانه » از محمد صحتی سردرودی پژوهشگر حوزه عاشوراشناسی است .
محمد صالحی – 5/8/94 نگاشته شده توسط محمد صالحی در دوشنبه 16 آذر 1394  ساعت 7:44 AM نظرات 0 | لينک مطلب


Powered By Rasekhoon.net