آنچه باید بدانیم ولی نمی دانیم!

راسخون راسخون راسخون
انجمن ها انجمن ها انجمن ها
گالری تصاویر گالری تصاویر گالری تصاویر
وبلاگ وبلاگ وبلاگ
چندرسانه ای چندرسانه ای چندرسانه ای

جدید ترین مطالب

 بعضی افراد فکر می‌کنند اغلب مردم خودخواه و احمقند. تعجبی ندارد اگر مردم از آنها خوششان نیاید. اما نحوه قضاوت ما درباره سایر افراد، می‌تواند بسیار بیشتر از آنچه فکر می‌کنیم بیانگر شخصیت خودمان باشد!


آیا شما هم دوستی دارید که فکر می‌کند اغلب مردم خودخواه و احمق هستند؟ تعجبی ندارد اگر مردم از او خوششان نیایید. اما نحوه قضاوت شما درباره سایر افراد، می‌تواند بسیار بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید بیانگر شخصیت خود شما باشد.

نتیجه مطالعه مشترکی که در دانشگاه ویک‌فارست، دانشگاه نبراسکا و دانشگاه واشینگتن انجام شده، نشان می‌دهد دانشجویانی که بیشتر تمایل دارند در خصوص همسالان خود مثبت‌اندیش باشند، -یعنی دوستان خود را افرادی قابل اعتماد، مودب و از نظر احساسی باثبات می‌دانند- رضایت بیشتری از زندگی خود دارند، کمتر دچار افسردگی می‌شوند و حتی نمرات بهتری در امتحانات خود می‌گیرند.

به طور کلی، زنان بیشتر از مردان نظر مثبتی نسبت به دیگران دارند. نتایج بررسی بر روی گروهی از داوطلبان هم‌کلاسی نشان داد افرادی که با دید مثبت به دیگران نگاه می‌کنند، احتمال بیشتری دارد که از سوی همسالان خود مورد توجه قرار گیرند و از نظر آنها به عنوان افرادی خوش‌مشرب، باوجدان و با احساس شناخته می‌شوند.

از طرف دیگر، افرادی که نظر منفی نسبت به دیگران دارند احتمال بیشتری دارد که اشخاصی نامطبوع، ضد اجتماعی و خودخواه باشند. داستین وود، روانشناس و سرپرست گروه تحقیقاتی می‌گوید: «شما می‌توانید تنها با توجه به اینکه یک فرد چطور دیگران را توصیف می‌کند، نکات مختلف زیادی درباره یک شخص بفهمید.
ثبات این تمایلات نشان می‌دهد که آنها به صورت لنزهایی عمل می‌کند که تجربیات شما را درباره دیگران پررنگ یا کم‌رنگ می‌کنند».

به گفته وود، این بدان معنی است که درک و شناخت یک فرد از دیگران، به سختی تغییر می‌کند.
نویسنده : نظرات 0 دوشنبه 9 اسفند 1389  - 4:36 PM

 رایحه تند و تیز و بی همتای پوست بدن انسان می تواند دو گونه از حشرات را به سوی خود جذب کند. نشانه ای که می تواند برای درمان و کنترل بیماری های مالاریا و تب زرد بسیار کلیدی و حیاتی باشد.


به گزارش مهر، شدت رایحه پوست بدن انسان در میان تمامی جاندارانی که بر روی زمین ساکن هستند مانند ندارد. ویژه بودن رایحه بدن انسان از آن رو است که تقریبا تمامی بخشهای بدن انسان رایحه خاص خود دارند در حالی که موجودات میکروسکوپی که بر روی بدن انسان زندگی می کنند نیز هر کدام از خود رایحه ای ایجاد می کنند.

بر اساس مطالعات جدید این بوی تند و تیز و قوی دست کم دو گونه از حشرات را به سوی خود جذب می کند و درک عاملی که منجر به جذب این حشرات می شود می تواند در پیشگیری از گسترش بیماری هایی از قبیل مالاریا و تب زرد جلوگیری کند.

به گفته محققان دانشگاه «واگنینگن» میکروارگانیزم‌هایی که بر روی پوست بدن انسان زندگی می کنند از مواد موجود بر روی پوست و تعریق بدن برای متابولیسم خود استفاده می کنند و مواد غیر فراّر را به مواد فراّر تبدیل می کنند. محققان با بررسی ساختار شیمیایی عرق بدن انسان دریافتند مواد فراّر موجود در عرق بدن می تواند عامل تعیین کننده برای انسان دوستی حشرات باشد در حالی که این حشرات می توانند ناقل بیماری های مهلک مانند مالاریا یا تب زرد باشند.

عرق بدن انسان ترکیبی پیچیده از دی اکسید کربن، آمونیاک، اسید لاکتیک و هفت اسید کربوکسیلی دیگر است که این اسیدها رایحه عرق را ایجاد کرده و همین هفت اسید کربوکسیلی حشرات را به شدت به سوی خود جذب می کند.

در حالی که انسانها همواره بر این باور بوده اند که بدن حیوانات نسبت به انسان از بوی ناخوشایندتری برخوردار است اما مطالعات نشان می دهند تعداد مواد بودار فرار بر روی پوست حیواناتی مانند پرنده ها و پستانداران بسیار کمتر از انسانها است. برای مثال بر روی پرهای مرغ و موهای زرافه تنها چند اسید کربوکسیل یافته شده است.

محققان برای انجام این تحقیق توزیع، عملکرد و میزان ترشحات غدد مختلف پوستی بدن انسان را با دیگر جانداران مقایسه کردند که بر اساس این مطالعه بوی بدن انسان از بوی بدن بسیاری از جانداران تندتر و ناخوشایندتر است. از سویی دیگر مطالعه بر روی حشرات نشان داده است که این جانداران کودکان و افرادی که بوی خوب بدهند را کمتر نیش می زنند.
نویسنده : نظرات 0 یک شنبه 8 اسفند 1389  - 8:59 PM

 بوتاکس نام تجاری سمی است که مانع از انقباض ماهیچه‌ها می‌شود و برای زیبایی استفاده می‌شوند. مدتی است گروهی از پزشکان مدعی شده‌اندکه بوتاکس میگرن مزمن را درمان می‌کند، اما آیا این ادعا درست است؟


اما بوتاکس اصلا چیست؟ بوتاکس نام تجاری سم بوتولینوم است،‌ پروتئینی که که توسط باکتری کلوستریدیوم بوتولینیوم ساخته می‌شود. این سم با بازداری آزاد شدن یک ناقل شیمیایی در مغز، باعث می‌شود که ماهیچه‌ها منقبض نشوند.

ماجرای استفاده از بوتاکس در درمان میگرن به ده سال پیش برمی‌گردد که جراحی‌های زیبایی در هالیوود متداول شده بود. متخصصین جراحی‌های زیبایی و پلاستیک در آن زمان اعلام کردند که بعد از استفاده از بوتاکس، برخی از مراجعان از شر میگرن خود خلاص شدند. به دنبال این ادعا، برخی پزشکان قبل از این که تاییدی رسمی وجود داشته باشد،‌ شروع به استفاده از بوتاکس برای درمان میگرن کردند.

از آن زمان،‌ برخی از پزشکان مدعی شدند که استفاده از بوتاکس،‌ هیچ علامتی از کاهش درد یا درمان میگرن معمولی و یا سردردهای تنشی در مراجعانشان به جای نگذاشته است. به هر حال، میگرن مزمن با میگرن معمولی و سردردهای تنشی فرق دارد. در میگرن‌های مزمن، فرد 15 روز از هر ماه را از سردرد رنج می‌برد و حداقل 8 روز از این مدت، مربوط به میگرن است.

سرانجام دو مطالعه در این زمینه منتشر شد. در هر دو مطالعه، به افراد مبتلا به میگرن مزمن،‌ در دو گروه،‌ طی 5 دوره 12 هفته‌ای، دارونما یا بوتاکس تزریق می‌شد. هر بار فرد 31 تزریق در قسمت‌های خاصی از سر و گردن دریافت می‌کرد.
نویسنده : نظرات 0 یک شنبه 8 اسفند 1389  - 8:57 PM

 مهندسان آلمانی موفق به ساخت سیستم کنترلی ذهنی شده اند که با ثبت امواج الکتریکی مغز راننده به وی امکان می دهد تنها با فکر کردن رانندگی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، تیمی از مهندسان آلمانی توانسته اند یک خودرو را به گونه ای ارتقا دهند که می توان آن را با استفاده از ابزار ثبت امواج الکتریکی مغزی کنترل کرد، ابزاری که به کاربرانش امکان می دهد ابزار مختلف را تنها با فکر کردن هدایت کنند.

خودرویی عجیب که با قدرت ذهن هدایت می شود

ابزار Emotive به سر راننده وصل شده و امواج مغزی وی را ثبت می کند

خودرویی عجیب که با قدرت ذهن هدایت می شود
 
 
خودرویی عجیب که با قدرت ذهن هدایت می شود

نویسنده : نظرات 0 جمعه 6 اسفند 1389  - 12:32 PM

 وجود هورمون‌های جنسی مختلف در زنان و مردان سبب می‌شود آقایان با وجود هورمون‌های قوی، پوست شاداب تری از خانم‌ها داشته باشند و دیرتر دچار پیری شوند.

نویسنده : نظرات 0 جمعه 6 اسفند 1389  - 12:31 PM

 دندان های مرتب،منظم و ریز:
تداعی کننده یک چهره مهربان، ساده، قانع و با گذشت است. عواطف و احساسات قوی و مهربانی در لبخند آن ها کاملا نمایان است. چهره ای آرام و دلسوز دارند. به آینده امیدوارند و از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند.

وقتی دندان های پیشین (سانترال) بزرگ تر هستند:
نشان دهنده فردی ماجراجو، شلوغ، پر احساس، در عین حال دقیق، منظم، مقتدر، جسور، جاه طلب و کنجکاو که قبل از انجام هر کاری بارها و بارها جوانب کار را می سنجد به گونه ای که گاهی اوقات خود نیز خسته می شود. از روابط اجتماعی قوی و مناسبی برخوردار است.

دندان های نامرتب:
بیان کننده شخصیتی خجالتی و کمرو اما مصمم و قاطع که به مسایل پیرامون خود نگاهی عمیق دارد. ترجیح می دهد افکار جدیدی در خانواده پایه گذاری کند. زیاد اهل مسافرت نیست. به دوستی های ماندگار نیز پایبندی ندارد، ولی پشتکار زیادی دارد. شدیدا خواهان تنوع و جاه طلب است.

دندان های مرتب اما با فاصله:
فرد قابل اعتماد و پشتیبانی قوی برای اعضای خانواده، دقیق، نکته سنج و دارای قدرت تحمل بالا است. بیشتر مواقع برای حل مشکلات ترجیح می دهد به تنهایی مسایل خود را حل کند. خیلی اهل ریسک نیست. ترجیح می دهد آهسته و پیوسته حرکت کند. با این حال پشتکار و مداومت است که همواره او را به جلو می برد. احساس مسئولیت قوی و عجیب نسبت به خانواده و دوستان و آشنایان و همکاران و حتی همسایه ها، از او موجودی صبور و مهربان می سازد. به خوبی می تواند سخنرانی کند، بحث و استدلال کند و دیگران را متقاعدکند.

نویسنده : نظرات 0 جمعه 6 اسفند 1389  - 12:30 PM

 گروهی از دانشمندان آمریکایی موفق شدند از طریق یک زبان مشترک ابتدایی با دلفینها ارتباط برقرار کنند و با آنها حرف بزنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دلفینها از دیرباز به عنوان باهوش ترین حیوانات روی زمین شناخته می شوند. مغز این حیوانات قادر است بسیاری از عملکردهای مربوط با تواناییهای عقلانی پیشرفته را اجرا کند.

این پستانداران دریایی به حدی باهوشند که دانشمندان اغلب نمی توانند از همان روشهای ساده ای که برای برقراری ارتباط با سایر حیوانات استفاده می کنند برای تماس گرفتن با این موجودات استفاده کنند.

اکنون گروهی از زیست شناسان رفتاری موفق شدند روشی را ابداع و با استفاده از آن با دلفینهایی که در آزادی و زیستگاه طبیعی خود زندگی می کنند ارتباط برقرار کنند.

تیم تحقیقاتی "دنیس هرزینگ" از "پروژه دلفینهای آزاد" در فلوریدا شکلی ابتدایی از زبان را ابداع کردند که از اصوات، نمادها و اشیاء برای ایجاد ارتباط استفاده می کند.

این محققان در این خصوص اظهار داشتند: "بسیاری از دانشمندان به دنبال روشی برای ارتباط برقرار کردن با دلفینها هستند، اما این بسیار نادر است که دلفینها را مجاب کنیم با ما تماس داشته باشند."

در این آزمایش، از انسانها و دلفینها خواسته شد که به دنبال اشیایی چون توپ و شال بگردند. در این تحقیق از یک صفحه کلید بزرگ نیز استفاده شد. هر یک از کلیدهای این صفحه کلید یک نماد خاص را نشان می دادند و هر یک از نمادها با یک صدای خاص مرتبط بود.

زمانی که یک دلفین با بینی خود یک کلید را فشار می داد، محققان شیء مرتبط با نماد را به داخل آب پرت می کردند.

براساس گزارش "سی. بی. اس نیوز"، همچنین دلفینها می توانستند صدای یک کلید ویژه را هم تقلید کنند و به این ترتیب زیست شناسان شیء منطبق با صدا را به آب پرت می کردند.

در این تحقیقات که به مدت سه سال انجام شد، دانشمندان کشف کردند درحالی که دلفینهای نر علاقه کمی برای تعامل با انسانها را از خود نشان می دادند ماده های جوان شیفته بازی و تعامل با انسانها بودند.

این کشف توضیح می دهد که دلفینهای ماده در جوانی زیاد بازی می کنند چراکه بعد از مادر شدن وقت آزاد زیادی برای این کار ندارند و باید به بچه ها رسیدگی کنند.

نویسنده : نظرات 0 جمعه 6 اسفند 1389  - 12:28 PM

 مجموعه "قلب یخی" دیگر تولید نمی‌شود!
محمدحسین لطیفی که امسال فیلمی ضعیف با عنوان «پاریس تا پاریس» را در جشنواره داشت اولین کارگردان ایرانی بوده که به ساخت سریال برای شبکه نمایش خانگی اقدام کرده است؛ سریالی که او برای نمایش خانگی تولید کرده «قلب یخی» نام دارد که تاکنون یک فصل از آن تولید شده و در بسیاری از شهرستان‌های ایران نیز توزیع گردیده است اما عدم وجود اسپانسر مالی باعث شده که ادامه تولید این سریال فعلا متوقف شود. آنچه در ادامه می‌خوانید بخش‌هایی از گفته‌های لطیفی درباره این سریال است به نقل از سینماپرس آورده می‌شود.
 
"قلب یخی" ورشکست شد!
مجموعه "قلب یخی" به دلیل نداشتن توان مالی و ورشکستگی پروژه، دیگر تولید نمی‌شود. مجموعه "قلب یخی" در شهرستان‌ها به صورت غیرمجاز تکثیر شده و دیگر لوح فشرده این مجموعه از جانب مخاطبان خریداری نمی‌شود، البته این امر سبب شد این مجموعه به صورت وسیع دیده شود اما به دلیل تکثیر و کپی غیرقانونی، آن تهیه‌کننده پروژه ورشکست شده و دیگر توان مالی برای ادامه تولید و تکثیر این پروژه را ندارد.
 
باید خانه خود را بفروشیم؟
با تمام احترامی که برای حقوق مصرف‌کنندگان و تماشاچیان این مجموعه قائل هستم، اما آیا مخاطبان این مجموعه راضی می‌شوند که برای ادامه تولید این مجموعه، مایحتاج ضروری زندگی و سر پناه خود را بفروشیم تا بتوانیم هزینه ساخت دو فصل دیگر این مجموعه را تهیه کنیم؟!

نویسنده : نظرات 0 جمعه 6 اسفند 1389  - 12:25 PM