کاندیدایی که زنان را خوک چاق و سگ می‌داند!

دانیل اشتراوس در پلتیکو نوشت: هیچ نکته ای مخفی در اینکه دونالد ترامپ می خواهد با استفاده از ثروت 10 میلیارد دلاری اش رئیس جمهور شود، وجود ندارد. گزافه گویی های وی در اولین مناظره ریاست جمهوری کاندیداهای جمهوری خواه وضعیت وخیم این حزب را به خوبی نشان می دهد. در ادامه به پنج ادعای ترامپ در این مناظره اشاره می شود.

1- ترامپ مدعی شد «اگر من نبودم، شما حتی نمی توانستید درباره مهاجرت غیرقانونی صحبت کنید.»
اصلاح قانون مهاجرت و مهاجرت غیرقانونی خیلی قبل تر از این که ترامپ در 16 ژوئن صحبتش درباره متجاوز و دستفروش مواد مخدر بودن مهاجران مکزیکی را پس بگیرد، جزء موضوعات محوری انتخابات ریاست جمهوری 2016 بوده است. به عنوان مثال سناتور مارکو روبیو قبل از این که وارد رقابت های ریاست جمهوری شود، عضو گروه هشت نفره بررسی وضعیت مهاجرت بود و مسئله مهاجرت یکی از موضوعات کلیدی در دوران رقابت ریاست جمهوری میت رامنی و جان مک کین بوده است.

2- دفاع ترامپ از ادعاهایش درباره مهاجران مکزیکی
در جریان مناظره، کریس والاس، مجری فاکس نیوز از ترامپ خواست تا مدرکی درباره ادعایش مبنی بر اینکه «مجرمان مکزیکی در سراسر مرز حضور دارند» ارائه دهد و برای پاسخ به ترامپ 30 ثانیه فرصت داد. ترامپ پاسخ روشنی به این سوال نداد و در عوض از سفر اخیرش به مرز مکزیک-آمریکا صحبت کرد. ترامپ در این رابطه گفت: «گشت های مرزی، مردمی که من در آنجا دیدم و با من صحبت می کردند گفتند که این اتفاقی است که در حال وقوع است چون رهبران ما احمق هستند. سیاستمداران ما احمق هستند.»

3- ترامپ گفت که کلینتون ها مجبور بودند که به مراسم عروسی وی در سال 2005 بیایند.
در قسمت دیگری از مناظره، ترامپ مدعی شد که هیلاری کلینتون چاره ای جز شرکت در عروسی وی را نداشته است، چون ترامپ به بنیاد کلینتون کمک مالی کرده است. در بیانیه ای که پیش از این در اختیار پولیتیکو قرار داده شده بود، ترامپ گفته بود: «من درخواست کرده بودم که آنها حضور داشته باشند و آنها چاره ای جز این نداشتند.» البته هیچ مدرکی در این رابطه وجود ندارد.

4- ترامپ گفته که رزی اودانل تنها زنی است که وی او را آدم کثیف، سگ یا خوک چاق نامیده بود.
مگین کلی، مجری فاکس نیوز به این نکته اشاره کرد که ترامپ زنان را «خوک های چاق، سگ، آدم های کثیف و حیوانات نفرت انگیز نامیده بود.» ترامپ در پاسخ گفت: «من فقط رزی اودانل را گفته بودم.» شواهدی وجود دارد که ترامپ به زنان دیگری به غیر از اودانل هم چنین نسبت هایی داده است. ماه گذشته آسوشیتدپرس گزارش داد که ترامپ یک وکیل را به خاطر این که می خواست شیشه شیر را برای بچه اش پر کند «نفرت انگیز» نامیده بود. گیل کالینز از روزنامه نیویورک تایمز هم در سال 2011 نوشته بود که ترامپ گفته وی «صورت یک سگ را دارد.»

5- ترامپ مدعی شده است که ایالات متحده براساس توافق 150 میلیارد دلار به ایران می دهد.
این ادعا احتمالاً مبالغه است. براساس گزارش نیویورک تایمز جهان مستقیماً پولی به ایران نمی دهد، بلکه از طریق لغو تحریم ها یا کاهش آنها ایران اجازه دسترسی به میلیاردها دلار سرمایه بلوکه شده اش را پیدا می کند. خود مبلغ 150 میلیارد دلار هم قابل بحث است. وزارت خزانه داری دارایی های بلوکه شده ایران در سراسر جهان را 100 تا 125 میلیارد دلار تخمین زده است. لغو تحریم ها موجب آزاد شدن 50 میلیارد دلار می شود.


 اخبار سیاست  خارجی  -  دیپلماسی ایرانی

ادامه مطلب

تاريخ ارسال : سه شنبه 20 مرداد 1394  8:10 PM | نويسنده : یحیی طاهرزاده

تلاش ظریف برای آرامش منطقه

محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران به کشورهای ترکیه، لبنان و سوریه نوشت: وزیر امور خارجه ایران ضمن تلاش برای تقویت روابط با همسایگان، ایجاد منظومه منطقه ای متحد جهت مبارزه با تروریسم را دنبال می کند.

به گزارش ایرنا، السفیردر شماره روز دوشنبه خود با تاکید به اینکه ثبات لبنان اولویت ایران است، نوشت: دکتر ظریف فردا -سه شنبه- در چارچوب سفری منطقه ای که ازکشورهای عرب حوزه خلیج فارس شروع شده و با دیدار از ترکیه ، لبنان و سوریه ادامه می یابد، وارد بیروت می شود.

این روزنامه افزود: ایران بعد از اطمینان ازشروع مرحله ای جدید در منطقه بعد از توافق هسته ای با گروه 1+5، فعالیت های دیپلماتیک خود را برای تشریح این توافق، بازسازی و تقویت روابط با کشورهای همسایه، ایجاد یک منظومه منطقه ای متحد برای مبارزه با تروریسم و فراهم ساختن شرایط حل پرونده های منطقه ای به ویژه سوریه و یمن افزایش داده است.

این روزنامه لبنانی نوشت، منابع دیپلماتیک ایرانی در پاسخ به این سئوال که آیا امکان سفر ظریف به ریاض وجود دارد؟، گفتند که فکر انجام این سفر حتی قبل از توافق هسته ای وجود داشته است.

السفیر به نقل از منابع دیپلماتیک ایرانی خاطرنشان کرد: سفر ظریف به ریاض به یک سازوکار و همکاری دیپلماتیک و دعوتنامه رسمی سعودی ها بستگی دارد.

این روزنامه لبنانی در باره اهمیت میانجیگری عمان به نقل از منابع دیپلماتیک ایرانی خود نوشت: عمان بیش از دیگر کشورهای عرب خلیج فارس، ایران را درک کرده و دریافته که گفت وگو تنها راه حل مشکلات منطقه است.

السفیر به نقل از منابع خود تصریح کرد: همکاری منطقه ای بهتر است، منطقه به مداخله های آمریکا برای حل اختلافات نیاز ندارد و کشورهای منطقه خود می توانند با قدرت و از طریق مذاکره مشکلاتشان را حل کنند.

این روزنامه لبنانی با بیان اینکه «لبنان به دلیل اینکه مقاومت ضد اسراییلی در آن شکل گرفته از یک اهمیت ویژه برای ایران برخوردار است»، نوشت: ظریف علاوه بر تشریح ماهیت توافق هسته ای برای دولتمردان و مقامات لبنانی، پیام ایران مبنی بر اهمیت لبنان را منتقل و تاکید می کند که سیاست راهبردی ایران در قبال منطقه و لبنان بعد از توافق هسته ای تغییر نمی کند.

السفیر خاطرنشان کرد: ثبات لبنان در راس اولویت های ایران قرار دارد و البته هیچ تغییری در رویکرد ایران نسبت به انتخابات ریاست جمهوری لبنان ایجاد نشده است و این انتخابات را یک موضوع داخلی می داند.

منابع دیپلماتیک ایرانی السفیر تصریح کرده اند که «برخی تلاش می کنند تا مشکلات و پرونده های منطقه ای را به توافق هسته ای گره بزنند اما ایران آن را به شدت رد و تاکید می کند که در مذاکرات با گروه 1+5 فقط پرونده هسته ای بررسی و در باره آن گفت وگو شد».

این منابع تاکید کرده اند: «پرونده هسته ای پیامدی برای پرونده های منطقه ای ندارد و البته شاید بین ایران و کشورهای منطقه در این زمینه ها توافقی صورت بگیرد، اما موضوع هسته ای مستقل است».


السفیر نوشت: ایران آماده گفت وگو با همه طرف ها درمنطقه (به جز رژیم صهیونیستی) است که آماده نقش آفرینی باشند.

این روزنامه لبنانی به نقل از منابع ایرانی افزود: عربستان کشوری مهم و موثر در منطقه و جهان اسلام است و ما آماده گفت وگو و همکاری با آن هستیم اما به نظر نمی رسد لبنان روی میز مرحله نخست مذاکرات قرار داشته باشد.

السفیر خاطرنشان کرد: ظریف برای لبنانی ها چگونگی دستیابی به توافق هسته ای را به عنوان یک فرصت واقعی تشریح و تاکید خواهد کرد که همه کشورهای منطقه باید آن را مغتنم بشمارند به ویژه اینکه کشورهای اروپایی از آنها پیشی گرفته اند و حتی قرار است فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه به زودی از تهران دیدن کند.

این روزنامه لبنانی با اشاره به ضرورت گرم شدن دوباره همکاری های منطقه ای ایران از جمله با لبنان ، تصریح کرد: ایران بر آمادگی همکاری خود با لبنان در زمینه های بانکی، سرمایه گذاری ، صنعتی ، حوزه شهرداری ها و نظافت شهری تاکید خواهد کرد.

السفیر به نقل از منابع ایرانی خود تاکید کرد: اگر طرف لبنانی خواستار حل مشکل زباله ها شود، ایران آماده است تا تجربیات خود را در اختیار آن قرار دهد.


 اخبار  سیاست  خار جی  -  ایرنا 

ادامه مطلب

تاريخ ارسال : سه شنبه 20 مرداد 1394  8:10 PM | نويسنده : یحیی طاهرزاده

بدشانسي «توافق» در آستانه انتخابات!

 مذاكره هسته‌اي يكي هم اين است كه اين توافق در زمان رقابت‌هاي حزبي و تشكيلاتي جناح‌هاي سياسي براي انتخابات در ايران و آمريكا اعلام شد.

در ايران در اسفند ماه امسال دو انتخابات مهم انجام خواهد گرفت، انتخابات مجلس شوراي اسلامي و ديگري خبرگان رهبري. اگرچه انتخابات مجلس خبرگان تنها در دايره صلاحيت روحانيون با شرايط علمي مشخص مي‌چرخد و چندان كنش و واكنش در رقابت‌هاي عمومي سياسي ندارد، اما انتخابات مجلس شوراي اسلامي از مهمترين جايگاه رقابت جناح‌هاي سياسي با گرايش‌هاي گوناگوني برخوردار است. بدشانسي توافق، اعلام آن در تلاطم اين رقابت‌هاي سياسي است، بخصوص كه رئيس جمهوري هرجا كه فرصت پيدا مي‌كند، پرده از اين واقعيت برمي‌دارد كه توافق بساط كاسبكاران از تحريم را بهم ريخته است و آنها حق دارند كه به‌شدت عصباني و نگران اجراي آن و منسوخ شدن دوران تحريم‌ها باشند!

مدت‌ها مخالفان و موافقان قبل از اعلام نتيجه و موفقيت مذاكره براين اصل تأكيد داشتند كه اساساً اين پرونده سياسي نيست و داراي جنبه‌هاي فني و حقوقي است و اگر مشكلات و اختلاف‌هاي فني و حقوقي حل و فصل شود، چندان مانور مخالفت سياسي باقي نمي‌ماند. اما امروز معلوم شده است كه نگاه مسلط در مخالفت با اين توافق در ايران و آمريكا سياسي است و از منظر سياسي دو جناح شكل گرفته است. بخشي كه مي‌خواهند با اين توافق، دوره جديدي از روابط دو و چندجانبه را با جمهوري اسلامي ايران رقم بزنند و ادعا مي‌كنند گام به گام در عادي شدن روابط ايران با غرب، بحران‌ها در خاورميانه تعديل و راه‌حل سياسي پيدا خواهد كرد.

 

روحاني هم مي‌گويد با عبور از مرحله تحريم، برنامه‌ريزي‌هاي مديريت كلان در كشور از جنبه‌هاي داخلي و خارجي فصل جديدي پيدا مي‌كند متفاوت از گذشته (دوران تحريم‌ها) و وعده سامان جديدي از مديريت براساس تدبير و تعامل را مي‌دهد. اين مسير، پايان عمر سياسي كساني است كه با تحريم و در دوران تحريم كادر فعال سياسي، اقتصادي و شخصيت‌هاي مطرح بودند. در فصل جديد، فصلي كه آن را «پساتحريم» مي‌خوانند، ميدان براي جديدي‌ها باز مي‌شود كه با ذهنيت مديريت تحريم در گذشته فرسنگ‌ها فاصله دارند يا اساساً آن را قبول ندارند.

چندان غيرعادي نيست، همه كساني كه به چرخه دوران تحريم عادت كرده‌اند و نگرش‌هاي فكري و اجرايي خود را براساس آن تنظيم كرده‌اند و سامان داده‌اند، چندان رضايتي از توافق و عبور از دوران تحريم‌ها نداشته باشند. اگرچه به قول رئيس جمهوري از اين طيف، بخشي كاسبكاران دوران تحريم هستند كه سياست و اقتصاد را به دايره تحريم‌ها قفل كرده‌اند!

در آمريكا نيز چنين است، رقابت دو حزب حاكم در اين كشور، آن هم در آستانه انتخابات كه حزب جمهوريخواه اكثريت كنگره آمريكا را در اختيار و حزب دمكرات رئيس جمهوري (قوه مجريه) و كاخ سفيد را از آن خود دارد، با نظريه‌پردازي و بررسي «طرح توافق با ايران» شدت گرفته است. «اوباما» در سال پاياني از دوره هشت ساله رياست جمهوري خود است. سال آينده، سال انتخابات سراسري در آمريكا است كه هم رئيس جمهوري جديد و هم دوسوم نمايندگان كنگره از سوي مردم انتخاب مي‌‌شوند. در آمريكا ميدان اين نبرد سياسي انتخاباتي، سوژه توافق هسته‌اي شده است و رقابت‌هاي سياسي درباره‌ آن محور اصلي و عمده در واشنگتن است.

 

لابي قوي صهيونيستي در نيويورك و واشنگتن موتور چنين رقابتي را روشن نگه داشته، به خصوص كه «نتانياهو» به صورت علني خواهان رد آن از سوي نمايندگان كنگره آمريكا (مجلس و سنا) شده است. جمعيت يهوديان آمريكا حداكثر 2درصد از كل جمعيت اين كشور است، اما همه مي‌دانند كه «آپك» سازمان و مركزيت لابي صهيونيست‌هاي آمريكا با سرمايه‌ مالي و نفوذ سياسي بزرگ كه در اختيار دارد، قدرت تعيين‌كننده در انتخابات و در كنگره است. تا چهل روز ديگر سرنوشت رد يا قبول توافق با رأي‌گيري در سنا و مجلس نمايندگان مشخص خواهد شد. «اوباما» چندين بار گفته است كه در صورت رد آن از سوي كنگره، مصوبه آن را «وتو» خواهد كرد. بر اساس قانون براي رد وتوي رئيس جمهوري، كنگره نيازمند دو سوم آراء خواهد بود كه تا اينجاي كار بر اساس نظرسنجي‌ها چنين حدي از رأي نمايندگان در رد وتوي رئيس جمهوري ديده نمي‌شود. بدشناسي طرح توافق در آمريكا نيز چنين است كه اولاً «اوباما» در سال پاياني دوران رياست جمهوري است و ثانياً توافق با ايران به طوفان سياسي انتخابات با محوريت مخالفت كنگره دچار شده است!

اما اين بدشناسي براي توافق، پايان راه نيست. زيرا فعلاً اتحاديه اروپا كه بخش عمده از گروه 1+5 است، نه تنها توافق را پذيرفته است، بلكه قدم در راه اجرايي تنظيم روابط جديد با ايران گذاشته و در عمل از فاز تحريم‌ها عبور كرده است. روسيه و چين نيز بازگشت به برنامه‌ تحريم‌هاي گذشته را غيرممكن مي‌دانند و موانع گذشته پرونده هسته‌اي ايران براي روابط با جمهوري اسلامي را منسوخ مي‌شمارند. در شوراي امنيت سازمان ملل نيز مهر تأييد بر اين توافق زده شده است. در نگاه به اين واقعيت‌ها است كه «اوباما» به كنگره پيغام داد، كه در صورت رد آن، آمريكا منزوي مي‌‌شود و در عمل اتحاد با همراهان خود در گروه 1+5 را از دست خواهد داد! اجراي توافق، با همراهي آمريكا يا بدون آن انجام مي‌گيرد.

بسياري از تحليلگران سياسي معتقدند، اگرچه توافق گرفتار بدشناسي زمان انتخابات و رقابت‌هاي سياسي و فاصله انتخاب جنگ يا صلح شده است، اما اين مخالفت‌ها «ايذايي» است و در نهايت قادر نخواهند بود بازگشت به نقطه صفر را عملي سازند. دو نتيجه از مخالف و موافق درباره سند «برجام» ديده مي‌شود؛ مخالفان بر ادامه تقابل و تحريم‌هاي گذشته تأكيد دارند و موافقان به گشايش مسير جديد براي آينده. براساس نظرسنجي‌ها اكثريت مردم ايران و آمريكا موافق اجراي سند توافق «برجام» هستند.

*ابوالقاسم قاسم زاده


 اخبار سیاست  خارجی  -  انتخاب 

 

 

ادامه مطلب

تاريخ ارسال : سه شنبه 20 مرداد 1394  8:10 PM | نويسنده : یحیی طاهرزاده

ایران از روسیه دلخور است؟

ارهای مکرر مسئولان عربستانی با سرگئی لاوروف سرد شده است.

 اخبار,اخبارسیاست  خارجی , دیدار مقام‌های عربستانی با مقامات روس

حکومت سوریه در وضعیت سخت و ویژه ای به سر می برد. این روزها مقام های سوری اخباری را می شنوند که مفاد آن حکایت از کوتاه آمدن روس ها از مواضع سابق خود در حمایت از حکومت سوریه است. میزبانی از عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان و هم زمان هیئتی از مخالفان سوری شاید ابتدای آغاز اجرای سناریوی روس ها برای توقف حمایت ها از حکومت بشار اسد باشد.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، روسیه در حالی تلاش می کند خود را به عربستان نزدیک کند که ریاض تا کنون رادیکال ترین و تندترین مواضع را در قبال حکومت رئیس جمهور بشار اسد داشته است، با وجود این که بارها نیز طرحش علیه بشار اسد در سوریه با شکست مواجه شده است.

وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه 8 اوت اعلام کرد که عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان روز سه شنبه به مسکو سفر می کند تا بر سر دو موضوع بحران سوریه و شبکه داعش با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود مذاکره کند.

پیش از این دو وزیر در قطر و در سه اوت در جریان یک دیدار سه جانبه با حضور جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا با یکدیگر دیدار کرده بودند و درباره اوضاع سوریه با یکدیگر به بحث و تبادل نظر نشسته بودند.

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده است در این دیدار وزرای امور خارجه بر سر حل بحران سوریه با یکدیگر بحث و تبادل نظر کردند و هر دو توجه ویژه ای نیز به بحران و درگیری های یمن داشتند.

ناظران می گویند که مقام های روسی تمایل خود را به نزدیکی به مواضع عربستان در قبال پرونده های مختلف منطقه ای پنهان نمی کنند. یکی از دلایل این ابراز تمایل دلارهای نفتی عربستانی است که می تواند صرف خرید سلاح های روسی در زمینه های نظامی و امنیتی شود.

مسکو تلاش دارد از فضای سرد حاکم بر روابط امریکا و عربستان بر سر توافق هسته ای ایران نهایت استفاده را ببرد و از گلایه و شکایت اعراب مبنی بر این که اوباما در نزدیکی به تهران به فکر مصالح متحدانش در شورای همکاری خلیج فارس نیست، به سود خود بهره ببرد.

مسئولان روسیه می دانند که نزدیکی به عربستان بی هزینه نخواهد بود، برای همین در برابر اخباری که به رسانه ها مبنی بر دست کشیدن مسکو از حمایت از اسد درز کرده است، واکنشی از خود نشان نمی دهند. حتی گفته می شود روابط روسیه با ایران نیز به دلیل دیدارهای مکرر مسئولان عربستانی با سرگئی لاوروف سرد شده است.

روشن است که مقام های جدید عربستان توانسته اند بر روابط با مسکو چه در حوزه یمن بر سر حمایت از حوثی ها چه در حوزه سوریه در قبال حکومت بشار اسد حساب کنند.

الجبیری ساعاتی قبل از ترک ریاض به سمت مسکو به خبرنگاران گفت: «بحران سوریه تمام خواهد شد اما از راه های سیاسی، باید راهی برای انتقال مسالمت آمیز قدرت بیابیم، باید به سوریه جدید بدون اسد فکر کنیم چه از طریق راه حل قاطع نظامی چه از طریق شکست اسد.»

وی سپس مدعی شد: «حکومت اسد مشروعیت خود را از دست داد و دیگر نمی تواند نقشی در آینده سوریه داشته باشد. به خصوص حالا که 300 هزار نفر از مردم سوریه کشته شده اند و 12 میلیون نفر از خانه و کاشانه شان رانده شده اند.»

شکی نیست که مواضع قاطع عربستان در قبال اسد بدون پشت گرمی نیست. ریاض توانسته از جانب روسیه به وعده های اطمینان بخشی برسد و مواضع امریکا نیز که از اول مانع از کنار رفتن اسد از قدرت و تشکیل حکومتی انتقالی که بتواند جای او را بگیرد، نبوده است. به ویژه حالا که ارتش سوریه از بعضی مناطق مهم عقب نشینی کرده بیش از هر زمانی روشن است که توافقی بر سر آینده حکومت سوریه و احتمالا امن نگه داشتن مناطق علوی و مسیحی نشین در قبال توقف جنگ سوریه در راه است.

  اخبار سیاست  خارجی  -  دیپلماسی ایرانی 
 

ادامه مطلب

تاريخ ارسال : سه شنبه 20 مرداد 1394  8:10 PM | نويسنده : یحیی طاهرزاده

چهارمین دادگاه رسیدگی به اتهامات جیسون رضاییان

سون رضاییان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست امروز -دوشنبه- در حال برگزاری است.

به گزارش ایرنا، این جلسه در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به صورت غیرعلنی در حال برگزاری است.

در جلسه اول، اتهامات جیسون رضاییان توسط نماینده دادستان قرائت شد و از جلسه دوم متهم و وکلای مدافع وی، دفاع در مقابل اتهامات وارده را آغاز کردند.

غلامحسین اسماعیلی رییس کل دادگستری استان تهران روز گذشته -یکشنبه- در حاشیه آیین تکریم و معارفه مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین جلسه بودن یا نبودن دادگاه امروز جیسون رضاییان گفت: تشخیص آخرین جلسه بودن یا نبودن بر عهده دادگاه است.

وی افزود: تا دادگاه برگزار نشود، نمی توان در این باره قضاوت کرد.

جلسات دادگاه رسیدگی به اتهامات جیسون رضاییان تا کنون در سه نوبت به ترتیب در پنجم و 18 خرداد ماه و 22 مرداد ماه امسال برگزار شده است.

مسوول دفتر سخنگوی قوه قضاییه پیشتر اتهامات خبرنگار واشنگتن پست را جاسوسی به نفع دولت متخاصم آمریکا و فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان کرده است.

جیسون رضاییان روزنامه نگار آمریکایی ایرانی الاصل است. وی چندی پیش به همراه همسر و یکی از دوستانش بازداشت شد و کمی بعد از آن همسر و دوست او آزاد شدند، اما جیسون در بازداشت ماند.

  اخبار  سیاست خارجی  - ایرنا 

ادامه مطلب

تاريخ ارسال : سه شنبه 20 مرداد 1394  8:10 PM | نويسنده : یحیی طاهرزاده