روزشمار دفاع مقدس (14 بهمن 94 )

روزشمار دفاع مقدس (14 بهمن 94 )


14 بهمن 1394 خورشیدی برابر با 23 ربیع الثانی 1437 هجری و 3 فوریه 2016 میلادی
روزشمار دفاع مقدس (14 بهمن 94 )

رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی (14 بهمن 1394 )

• تشریح مواضع آینده نظام اسلامی توسط حضرت امام خمینی (ره) (۱۳۵۷ ش)

• اوج گرفتن تظاهرات مردم علیه «بختیار» در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی ایران (۱۳۵۷ش)

• شهادت شهید علی‌ بابا بهرامی (۱۳۵۹ش)

• شهادت شهید سیدحسن رضوی (۱۳۶۴ش)

• در لیبی بازگشت امام خمینی به ایران ضمن یک راهپیمائی جشن گرفته شد (۱۳۵۷ش)

• شاپور بختیار اعلام کرد که حاضر به همکاری با طرفداران آیت الله خمینی است (۱۳۵۷ش)

• رسانه‌های گروهی اعلام کردند دولت آمریکا تماس را با شاه قطع کرده است، و حتی اردشیر زاهدی سفیر او را که خود را به آمریکا نزدیک می‌دانست نپذیرفته‌اند (۱۳۵۷ش)

• یاسر عرفات طی پیامی که برای امام ارسال داشت گفت: نتایج پیروزی ملت ایران در مرزهای آن کشور متوقف نخواهد شد (۱۳۵۷ش)

• اوایل این روز جنگنده‌های تیزپرواز ارتش در عملیات برون مرزی خود در منطقه حلفائیه عراق یک تیپ مکانیزه دشمن را مورد هدف قرار داده و بیش از ۵۰ خودرو و حدود یکصد نفر از افراد عراقی را کشته یا زخمی کردند. (۱۳۵۹ه. ش)

• تعداد ۱۳ نفر پرسنل نظامی که در گروگان حزب منحله دمکرات بودند در منطقه لشکر ۶۴ آزاد شدند. (۱۳۶۱ه. ش)

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 14 بهمن 1394  ] [ 12:00 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

پدر سه شهید و یک آزاده به فرزندانش پیوست

پدر سه شهید و یک آزاده به فرزندانش پیوست


پیکر پدر سه شهید و یک آزاده با حضور قشرهای مختلف مردم و مسئولان در خانوک زرند تشییع شد.
پدر سه شهید و یک آزاده به فرزندانش پیوست

به گزارش دفاع پرس از کرمان، پیکر مرحوم علی‌اکبر اسدی خانوکی پدر شهیدان حسن، عبدالرضا و حسین اسدی سه شنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۴ از تکیه ابوالفضل (ع) خانوک تشییع و در گلزار شهدای این شهر در کنار مزار فرزندان شهیدش آرام گرفت.

در این مراسم حجت‌الاسلام عرب‌پور امام جمعه موقت کرمان، ائمه جمعه زرند و ریحان شهر، فرماندار، مدیر بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمع کثیری از قشرهای مختلف مردم پیکر پدر شهیدان اسدی را با منزل ابدی بدرقه کردند.

گفتنی است: اولین فرزند شهید وی، عبدالرضا اسدی خانوکی بود که به‌عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت و در خرداد ۱۳۶۱، در خرمشهر به شهادت رسید.

دومین فرزند، شهیدحسن اسدی خانوکی نام داشت که پاسدار بود و در مرداد ۱۳۶۲، به شهادت رسید.

و سومین فرزند، سردار شهید حسین اسدی خانوکی در سال ۱۳۳۹ در شهر خانوک زرند به دنیا آمد. وی حضوری فعال در صحنه‌های مختلف و از جمله تظاهرات در دوره انقلاب اسلامی داشت و پس از پیروزی انقلاب و شروع جنگ تحمیلی به عنوان بسیجی به میدان‌های نبرد حق علیه باطل عزیمت کرد و سپس در آبان ماهسال ۱۳۶۰ عضو رسمی نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد.

با آغاز ناامنی‌ها در منطقه شرق کشور و شروع مأموریت قرارگاه قدس، حضور مشتاقانه وی در این مناطق برگ دیگری از دفتر زندگی وی به ثبت رسید و توانست با حضور خود و استقرار خانواده در شهر زاهدان به حمایت از انقلاب و ایجاد وحدت بین برادران شیعه و سنی گامی مؤثر برای دفاع از حکومت اسلامی بر دارد و تا اینکه در۲۶ مهر ماه ۱۳۸۸ دعوت حق را لبیک گفت و طی یک عملیات تروریستی  به همراه سردار نورعلی شوشتری به درجه رفیع شهادت نائل آمد. وحبیب الله اسدی دیگر فرزند این پدر بزرگوار نیز از آزادگان دوران دفاع مقدس است.

به همین مناسبت مجلس ترحیم این پدربزرگوار، روز چهارشنبه ۱۴ بهمن  از ساعت ۱۴:۳۰ الی ۱۷:۰ درمحلتکیه امام حسین (ع) خانوک و پنجشنبه ۱۵ بهمن ازساعت ۱۴:۳۰ الی ۱۷:۰ در تکیه میدان قلعه، واقع در کرمان، خیابان امام (ره) برگزار می‌گردد.

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 14 بهمن 1394  ] [ 12:00 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

سرودی که نغمه آن تا اوج آسمان ها پرکشید/ پیکر دانش ‌آموزان هنرمند قابل شناسایی نبود

سرودی که نغمه آن تا اوج آسمان ها پرکشید/ پیکر دانش ‌آموزان هنرمند قابل شناسایی نبود


دانش آموزان گروه سرود مدرسه راهنمایی قطب راوندی، ساعتی پس از اجرای سرودشان، بر اثر بمباران هواپیماهای دشمن عروج کردند و نغمه آسمانی شهادت را تا بلندای آسمان، عاشقانه سر دادند.
سرودی که نغمه آن تا اوج آسمان ها پرکشید/ پیکر دانش ‌آموزان هنرمند قابل شناسایی نبود

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از قم، دشمن بعثی که نتوانسته بود در برابر حماسه آفرینی‌های رزمندگان اسلام درعملیات پیروزمندانه کربلای پنج تاب و توان بیاورد، تلاش کرد تا با حمله به شهرها و مناطق مسکونی، روحیه مردم مقاوم ایران اسلامی را به زعم باطل خود تضعیف نماید.

ساعت ۱۶ روز چهارشنبه اول بهمن سال ۶۵، هنگامی که دانش آموزان گروه سرود مدرسه راهنمایی قطب راوندی، با یک دستگاه مینی بوس به همراه مربی خود به سینما تربیت آمده بودند تا سرودی را برای اجرا در دهه فجر آماده نمایند، پس از اجرای سرود و بازگشت به مدرسه، در محل سه راه بازار قم هدف حمله هوایی میگ‌های دشمن قرار گرفته و نامشان در زمره یکصد شهید بمباران آن روز شهر قم جاودانه شد.

هادی دهقانی از پاسداران لشکر عملیاتی ۱۷ امام علی بن ابی طالب (ع) که در آن زمان عضو گروه سرود مدرسه قطب راوندی بوده در این رابطه می‌گوید: به دلیل کسالت چند روزی نتوانستم به مدرسه بروم و همان روز بمباران، هجرتی از دانش آموزان شهید به در منزل ما آمد برای رفتن به مدرسه و اجرای سرود، اما به دلیل کسالتی که برایم پیش آمده بود، نتوانستم حضور یابم.

وی در بیان خاطره خود از آن گروه سرود می‌گوید: شهید بلالی تک خوان سرود بود، محمد رضا رسولی نی می‌زد و همه اینها، با عشق توصیف ناپذیری تمرین می‌کردند و نهایتاً سرود پرواز را در آسمان‌ها به طور عملی و عینی سرودند.

دهقانی می‌افزاید: پیکر مطهر شهدای دانش آموز بر اثر شدت بمباران، به سختی قابل شناسایی بود تا اینکه روز جمعه سوم بهمن، از حرم مطهر حضرت معصومه (س) تا گلزار شهدا تشییع شدند؛ مراسم هفتم شهدای گروه سرود، با نمایش فیلم آخرین اجرای آنها همراه بود و کینه دانش آموزان را نسبت به جنایات دشمن بعثی در حمله به مردم بی‌گناه، عمیق‌تر کرد.

پیکر مطهر شهیدان محمد حسن بلالی بیدگلی، محمد مهدی هجرتی، سعید روانمهر کاشانی، سید ناصر حسینی، محمد رضا رسولی، جواد خودکار قمی، عسکری، محمد علی امینی، حسین مقتصدی زاده و مهدی بابایی به همراه مربی شهیدشان حمید صادقی قمی در قطعه شهدای بمباران هوایی قم زیارتگاه عاشقان و ارادتمندان فرهنگ ایثار و شهادت است.

فیلم مستندی از بمباران اول بهمن سال ۶۵ قم و نرم افزار سرود آسمانی همراه با فیلم آخرین سرود دانش آموزان شهید، به کارگردانی سید جواد حسینی ساخته شده است.

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 14 بهمن 1394  ] [ 11:59 AM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

سومین یادواره شهدای اصناف در گنبد برگزار می شود

سومین یادواره شهدای اصناف در گنبد برگزار می شود


سومین یادواره ۲۵۰ شهید اصناف استان گلستان صبح فردا (پنج شنبه)، در شهرستان گنبد کاووس برگزار خواهد شد.
سومین یادواره شهدای اصناف در گنبد برگزار می شود

به گزارش دفاع پرس از استان گلستان، همزمان با سی و هفتمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و ایام ا... دهه فجر، سومین یادواره ۲۵۰ لاله سرخ اصناف و بازار استان گلستان، از ساعت ۹:۳۰ صبح فردا پنجشنبه ۱۵ بهمن ماه در مسجد رضوی شهرستان گنبد کاووس برگزار می‌شود.

این یادواره شهدا با سخنرانی "حضرت آیت ا... احدی نژاد" استاد حوزه و دانشگاه و مداحی برادر "اصالتی" همراه خواهد بود.

خاطرنشان می‌شود سومین یادواره شهدای اصناف استان گلستان در راستای برگزاری اجلاسیه شهدای استان در سال آینده خواهد بود.

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 14 بهمن 1394  ] [ 11:54 AM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

دیدار با آقا، شیرین‌ترین دیداری بود که با اشک‌ و لبخند گذشت

دیدار با آقا، شیرین‌ترین دیداری بود که با اشک‌ و لبخند گذشت


مادر سه شهید مشهدی پس از بازگشت از دیدار با رهبر معظم انقلاب در بدو ورود به مشهدالرضا گفت: زمانی که آقا را دیدم زبانم از بیان جملات قاصر شده بود و تنها تمام مدتی که در محضر ایشان بودم از سخنان شیرین‌ ایشان بهره بردم.
دیدار با آقا، شیرین‌ترین دیداری بود که با اشک‌ و لبخند گذشت

به گزار گروه حماسه و جهاد دفاع پرس، جمعی از مسئولین کشوری و استانی و خانواده‌های شهدا و ایثارگران، با حضور در فرودگاه بین المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد مقدس به استقبال حاجیه خانم عصمت بهشتی مادر شهیدان عباس، حبیب الله و غلامرضا شعبانی که به تازگی به دیدار حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب مشرف شد، رفتند.

در این مراسم معنوی و روح‌افزا که با حضور صدیقه کاوه مشاور نماینده ولی فقیه، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، محمد عباس‌پور مشاور استاندار خراسان رضوی در امور ایثارگران، عابدی مقدم مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی و جمعی از معاونین این نهاد و فرزندان شاهد و ایثارگر برگزار شد، حاجیه خانم عصمت بهشتی به بیان احساسات خود از لحظه باشکوه دیدارش با بزرگ جانباز انقلاب گفت و تصریح کرد: تمام مدتی که در حضور رهبرم بودم فقط توانستم از سخنان شیرین ایشان بهره ببرم.

وی افزود: زمانی که ایشان را دیدم زبانم از شدت خوشحالی از بیان گفتن جملات قاصر شده بود و گویی دیگر نمی‌توانستم صحبت کنم و چشمانم از شدت وجود اشک سخن گفتن را برایم سخت‌تر می‌کرد، ولی به لطف خدا توانستم برای چند لحظه ارادت قلبی خود و خانواده‌ را به ایشان ثابت کنم.

این مادر سه شهید از خواب خود قبل از دیدار با رهبر معظم انقلاب گفت و خاطرنشان کرد: چند شب پیش از سفر شیرینم برای دیدار با رهبرم خوابی دیدم که در آن آقا به خانه ما آمده بودند و ایشان با چهره‌ای نورانی در حسینیه نزدیکی منزل‌مان برای وضو گرفتن و نماز خواندن آماده می‌شدند، ایشان به من گفتند؛ آبی برای وضو نیست در اینجا و من به ایشان گفتم نه آب روان در این محل وجود ندارد ولی من برایتان آب فراهم می‌کنم، بعد از این جمله از خواب پریدم و با خود گفتم بدون شک خبر خوبی در راه است و این خواب بی تعبیر نمی‌ماند تا اینکه بعد از مدت کوتاهی به ما خبر دادند که باید برای دیدار با آقا آماده شویم.

وی بیان کرد: این حکومت حکومت علی(ع) است و ما باید با پیروی از ولی امر مسلمین جهان راه مکتب امیرالمومنین(ع) را ادامه دهیم.

حاجیه خانم بهشتی به عنوان یک عضو از جامعه بزرگ شاهد و ایثارگر در توصیه‌ای خطاب به ملت همیشه در صحنه ایران برای حضور حداکثری در انتخابات پیش‌رو مجلس خبرگان و شورای اسلامی گفت: مردم باید به دنبال افراد با تقوا و با ایمان باشند که پیرو خط قرآن و اسلام باشند تا این ملت و مرز و بوم را به بهترین درجات برسانند.

وی در پایان گفت: خداوند این گونه می‌خواست تا از خانواده ما سه نفر شهید و یک نفر جانباز شود ولی با همین حال خدا را شکر می‌کنم که فرزندانم در راه دفاع از میهنی رفتند که راه و سیره قرآن و ائمه اطهار(ع) را ادامه می‌دهند.

گفتنی است همزمان با ایام الله دهه فجر جمعی از خانواده‌های شهدای کشور روز یکشنبه 13 بهمن ماه با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) با رهبر معظم انقلاب دیدار و نماز ظهر و عصر را به امامت معظم له به پا داشتند.

شهیدان عباس شعبانی در اسفند ماه سال 1362 در عملیات خیبر، حبیب الها شعبانی در سال 1363 در منطقه مهران و غلامرضا شعبانی در عملیات کربلای 2 و در منطقه جزیره مجنون به شهادت رسیدند، همچنین برادر این شهیدان غیورمرد امیراحمد شعبانی نیز در عملیات کربلای 5 بر اثر موج انفجار از ناحیه سر و گردن، دست و پا و ریه دچار جراحت شد و به افتخار جانبازی در راه دفاع از اسلام نائل گردید.

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 14 بهمن 1394  ] [ 11:53 AM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

یادمان دو شهیده انقلاب در گلزار شهدا رونمایی می‌شود

یادمان دو شهیده انقلاب در گلزار شهدا رونمایی می‌شود


یادمان شهیدان طیبه واعظی و فاطمه جعفریان در قطعه 39 گلزار شهدای بهشت زهرا(س) رونمایی می شود.
یادمان دو شهیده انقلاب در گلزار شهدا رونمایی می‌شود

به گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع پرس، همزمان با دهه مبارک فجر و در آستانه سی و هفتمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی از یادمان شهیدان طیبه واعظی دهنوی و فاطمه جعفریان رونمایی می شود.

مراسم رونمایی از یادمان این دو شهید انقلاب، روز پنج شنبه 15 بهمن ماه  در قطعه 39 گلزار شهدای بهشت زهرای تهران و با حضور سردار نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین و جمعی از خانواده شهدا و ایثارگران  برگزار می شود.

شهید طیبه واعظی دهنوی در سال 1337 به دنیا آمد وی در سال 1350 با پسر خاله مجاهدش ابراهیم جعفریان ازدواج نمود و همگام با او به مبارزه علیه ظلم رژیم پهلوی پرداخت.

شهید واعظی به خاطر مبارزه با شاه و تحت تعقیب بودن همسرش از سال 1354 به زندگی مخفی روی آورداو در 30 فرودین 1356 پس از دستگیری همسرش دستگیر شد. طیبه و همسرش پس از دستگیری، یک ماه تمام زیر سخت ترین شکنجه ها قرار می گیرند و سرانجام در سوم خرداد سال  1356 زیر شکنجه به شهادت می رسند.

شهید فاطمه جعفریان نیز در ۱۵ سالگی با برادر شهید طیبه واعظی دهنوی ازدواج نمود وی در پاییز سال 13۵۵ همراه با همسرش به تبریز هجرت کرد چند ماه بعد خانه تیمی آنها در تبریز مورد محاصره مزدوران امنیتی رژیم ستم شاهی قرار گرفت.

شهید جعفریان پس از ساعت ها مقاومت و پرتاب نارنجک به سوی دشمن، در حالیکه ۱۷ سال بیشتر نداشت توسط مزدوران ساواک به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 14 بهمن 1394  ] [ 11:52 AM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

چیزی از دانه‌های تسبیح نمانده... باید فکری کرد!

چیزی از دانه‌های تسبیح نمانده... باید فکری کرد!


هر کدام از بچه‌های گردانش که شهید می‌شد، فرمانده یکی از دانه‌های تسبیحش را می‌شکست و می‌گفت: چیزی از دانه‌های تسبیح نمانده... باید فکری کرد!
چیزی از دانه‌های تسبیح نمانده... باید فکری کرد!

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، کتاب «خردل که خر است» نوشته مهدی نور‌محمدزاده حاوی داستانهایی از جنگ و صلح است که در قالب کتابی کوچک اما خواندنی منتشر شده است. نمونه ای از آن را در زیر می‌خوانیم.

دانه آخر تسبیح

هر کدام از بچه‌های گردانش که شهید می‌شد، فرمانده یکی از دانه‌های تسبیحش را می‌شکست و می‌گفت:

چیزی از دانه‌های تسبیح نمانده... باید فکری کرد!

ترکش، سینه‌اش را شکافته بود و خون فوران می‌کرد. به سختی جیب پیراهنش را باز کرد و تسبیح را بیرون آورد. شیخک تسبیح شکسته بود.

 

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 14 بهمن 1394  ] [ 11:50 AM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]