نظریه های دفاع مقدس بستر تحقیقات دانشگاهی و سینمایی است

نظریه های دفاع مقدس بستر تحقیقات دانشگاهی و سینمایی است


مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم گفت: تئوری ها و نظریه های برآمده از متن حماسه دفاع مقدس بستر مناسبی برای تحقیقات دانشگاهی و تولیدات سینمایی است.
نظریه های دفاع مقدس بستر تحقیقات دانشگاهی و سینمایی است

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از قم، حجت الاسلام محمد لطفی نیاسر طی سخنانی در دیدار سرهنگ پاسدار احمد حسینی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان که در محل صدا و سیما صورت گرفت، بیان کرد: دفاع مقدس اقیانوسی بی انتهاست که در آن، مردم قهرمانانه نقش آفرینی کردند و سرانجام کار خود را به الطاف بی کران خدای خویش گره زدند.

وی با اشاره به اینکه قلمها و بیان ها از درک دوران طلایی دفاع مقدس عاجز هستند، افزود: توصیف انگیزه حضور عاشقانه و ایثارگرانه مردم و رزمندگان اسلام در لبیک به امام(ره) و قرار گرفتن در صفوف مقدم و در پشتیبانی های پشت جبهه، عملی بس صعب و دشوار خواهد بود و به یقین، مقطع حضور رزمندگان اسلام در جبهه و انس با همرزمان شهید، از بهترین و پربرکت ترین برش های زندگی آنان بوده است.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم با بیان این نکته که بسیاری از توفیقات دوران دفاع مقدس فارغ از بحث مدیریت و فرماندهی، متاثر از عنایات و الهامات غیبی و مافوق هوش بشری بوده است، گفت: اکثر فرماندهان، دانش آموخته دانشگاه های جنگ نبودند و وارد کارزارهای عملیاتی شدند؛ اینگونه موضوعات و مواردی چون حماسه های لشکر خط شکن 17 امام علی بن ابی طالب(ع) و مدیریت فرمانده قهرمان آن، شهید بزرگوار مهدی زین الدین می تواند مبنای نظریه ها و تئوری های دانشگاهی در علوم اسلامی انسانی و تز دوره دکتری که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است، قرار بگیرد و ضروری است چنین آموزه ها و حوادثی که سرمایه آینده نظام مقدس جمهوری اسلامی خواهد بود، در اختیار مراکز دانشگاهی قرار داده شود.

عضو شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان قم به وجه تمایز دفاع مقدس با جنگ های مرسوم دنیا اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: همه جنگ ها در آخر به بدبختی و تباهی می رسد در حالی که پس از دوران دفاع مقدس تاکنون، این رزمندگان حاضر در عرصه پیکار بودند که در عمران و آبادانی کشور، حضور جهادی مستمر و موثر داشته و دارند.

وی پیام های گرمی بخش حضرت امام(ره) در رهبری و پشتیبانی جنگ را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: نوع مدیریت آن امام بزرگوار و حتی شهدای شاخصی که مورد عنایت ایشان قرار گرفتند نیز می تواند به عنوان یک نظریه در کالبد مراکز عالی دانشگاهی مورد مطالعه قرار بگیرد.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم در بخش دیگری از سخنان خود، صحنه های بی بدیل حضور مردان، زنان، خانواده ها، پایگاه ها، مساجد، اقشار، اصناف و ادارات و ... در پشتیبانی جبهه و کمک های مردمی و بسیاری از ناگفته های دیگر را پتانسیل خوبی برای فیلم سازان و مستند سازان خواند و افزود: خیل کثیری از اقشار و گروه ها در پشتیبانی جنگ، دیده نشده اند و ضرورت دارد بدون فوت وقت، دوربین های مستند سازان به سمت آنها بچرخد.

رئیس کارگروه رسانه مرکز فرهنگی انقلاب و دفاع مقدس استان، موزه دفاع مقدس را در حکم یک "رسانه" خواند و افزود: این محل باید یکی از لوکیشن ها و استودیوهای فعال صدا و سیما در عرصه تولید آثار مرتبط با دفاع مقدس و زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا باشد و در این راستا، طراحی سناریو و پیش بینی زیرساخت های فنی لازم، امری اجتناب ناپذیر است.

حسینی نیز در این دیدار، ضمن گرامیداشت ایام آذر ماه و یاد و خاطره خبرنگاران شهید رسانه ملی و همچنین روز بسیج رسانه، ابراز کرد: هر روز، روز رسانه است بخصوص در موضوع جنگ نرم دشمن، رسانه های فعال در نظام اسلامی، نقش موثری در برابر دشمنان ایفا می نمایند.

وی افزود: نگاه ها به مقوله دفاع مقدس باید جامع، کلی و فراتر از گرایش ها و سلایق افراد و گروه ها و نیز بدور از هر گونه بخشی نگری باشد تا شرح این امانت و حماسه افتخار آفرین، بی کم و کاست و بدون هر گونه تحریف، فراموشی و درنگ، به نسل های بعدی منتقل گردد.

دبیر شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان در بخش دیگری از سخنان خود از اقدامات صدا و سیمای مرکز قم در تهیه و پخش مجموعه هایی تاثیرگذار در حوزه دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت تقدیر کرد؛ وی همچنین به حمایت اداره کل حفظ آثار قم از پایان نامه های دوره کارشناسی ارشد و دکتری اشاره کرد، سپس افزود: لازم است با تشکیل کارگروهی، نقش صدا و سیمای قم در دوران دفاع مقدس و همچنین تعیین مدخل های دانشنامه دفاع مقدس استان مورد توجه قرار بگیرد تا این موضوع نیز در زمره کارنامه افتخارات استان در آن دوران حماسی، ثبت گردد.

در این دیدار که تعدادی از پیشکسوتان دفاع مقدس نیز حضور داشتند، اشعری مقدم و فردوسی از کارشناسان اداره کل حفظ آثار قم گزارشی از مراحل تنظیم دانشنامه و همچنین روند اجرایی موزه و فعالیت کارگروه محتوایی آن ارائه کردند.

 

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 آذر 1394  ] [ 1:10 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

روزشمار دفاع مقدس (25 آذر 94)

روزشمار دفاع مقدس (25 آذر 94)


25 آذر 1394 هجری شمسی برابر با 4 ربیع ااول 1437 هجری قمری و 16 دسامبر 2015 میلادی
روزشمار دفاع مقدس (25 آذر 94)

رویدادهای مهم این روز در تقویم شمسی ( 25 آذر 1394 )

• شهادت علی نعیمی (1360ش)

• شهادت هادی ابراهیمی (1360ش)

• روز پژوهش

• انتقال پیکر شهید محمدجواد تندگویان پس از 11 سال از عراق و روز تجلیل از آن شهید (1370ه.ش)

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 آذر 1394  ] [ 1:10 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

تدوین پیش‌نویس سند راهبردی فرهنگ ایثار و شهادت تا پایان بهمن ماه

تدوین پیش‌نویس سند راهبردی فرهنگ ایثار و شهادت تا پایان بهمن ماه


در نخستین جلسه شورای هماهنگی و نظارت فرهنگ ایثار و شهادت مقرر شد دستگاه ها جهت تدوین پیش‌نویس سند راهبردی فرهنگ ایثار و شهادت، گزارش خود را تا بهمن سال جاری ارائه کنند.
تدوین پیش‌نویس سند راهبردی فرهنگ ایثار و شهادت تا پایان بهمن ماه

به گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع پرس، نخستین نشست شورای هماهنگی و نظارت فرهنگ ایثار و شهادت بر اساس ابلاغ رییس جمهوری و با حضور نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و نمایندگان تام‌الاختیار دستگاه‌های عضو روز سه‌شنبه 24 آذرماه در محل دبیرخانه شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین شهیدی دبیر شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت در این نشست گفت: فرهنگ ایثار و شهادت همان فرهنگ عاشورا و فرهنگ امام حسین (ع) است و این شورا وظیفه دارد راهکارهای مناسب را در جهت استمرار فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه به‌ویژه برای نسل جوان ایجاد کند.

نماینده ولی‌فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در مورد فرهنگ ایثار افزود: مهم‌ترین سند راهبردی در این حوزه سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است و باید مسئولان این سیاست‌ها را نصب العین خود قرار دهند.

حجت الاسلام و المسلمین شهیدی ادامه داد: امروز بیشتر از هر زمانی به فرهنگ ایثار و شهادت نیاز داریم. آسایش امروز ما مرهون فرهنگ ایثار و شهادت است و این فرهنگ بزرگ‌ترین پشتوانه برای کشور و رمز ماندگاری جمهوری اسلامی است و توسعه فرهنگی، اقتصادی و امنیت ملی ما وابسته به فرهنگ ایثار و شهادت است.

رییس بنیاد شهید و امور ایثار گران با اشاره به یکی از فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: ایشان فرموده‌اند «مسئولان باید از پشت میز بیرون بیایند و به دیدار خانواده شهدا بروند و با کار تبلیغاتی، جامعه متوجه شود که این فرهنگ باید بماند» لذا این وظیفه ماست که بنا بر خواسته مقام معظم رهبری در ترویج این فرهنگ بکوشیم.

دبیر شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت با اشاره به برگزاری نخستین نشست شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت با حضور رییس جمهوری گفت: سیاست‌گذاری، ساماندهی، هماهنگی و برنامه‌ریزی کلان دستگاه‌های دولتی و غیردولتی برای ترویج و نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت بر عهده این شورای عالی است.

در این جلسه که با حضور معاونین و نمایندگان تام‌الاختیار 22 دستگاه عضو برگزار شد، علاوه بر تصویب آئین‌نامه داخلی، 8 مصوبه دیگر تصویب شد. بر اساس این مصوبات مقرر شد دستگاه‌های عضو علاوه بر ارائه شرح وظایف مصوب هر دستگاه جهت تدوین پیش‌نویس سند راهبردی فرهنگ ایثار و شهادت، گزارش عملکرد خود را در این حوزه تا بهمن سال جاری به دبیرخانه شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت ارائه کنند.

همچنین مقرر شد نخستین نشست شورای استانی فرهنگ ایثار و شهادت تا پایان دی‌ماه در تهران برگزار شود.
بر اساس مصوبات این نشست دستگاه‌های اجرایی در جهت اجرایی شدن سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری، زمینه تشکیل و راه‌اندازی شورای فرهنگ ایثار و شهادت در سازمان‌ها و دستگاه‌ها را فراهم می‌کنند.

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 آذر 1394  ] [ 1:09 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

نکات مطرح شده در تقریظ های رهبر انقلاب بر کتب دفاع مقدس

نکات مطرح شده در تقریظ های رهبر انقلاب بر کتب دفاع مقدس


نماینده ولی فقیه در سپاه قدس از ترجمه و توزیع تعدادی دیگر از آثار شاخص دفاع مقدس که مزین به تقریظ رهبر معظم انقلاب هستند، در کشورهای همسایه خبر داد.
نکات مطرح شده در تقریظ های رهبر انقلاب بر کتب دفاع مقدس

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس،حجت‌الاسلام والمسلمین علی شیرازی، نماینده ولی فقیه در سپاه قدس،  با اعلام این خبر که تعداد دیگری از کتاب‌های شاخص حوزه ادبیات دفاع مقدس در دست ترجمه قرار گرفته است، گفت: تاکنون ترجمه کتاب «من زنده‌ام» به زبان عربی و اردو ترجمه و در کشورهای مقصد توزیع شد. همچنین ترجمه کتاب «آن بیست و سه نفر»، نوشته احمد یوسف‌زاده از دوران اسارتش در عراق نیز به زبان عربی به اتمام رسیده و به‌زودی منتشر می‌شود. از سوی دیگر، قرار است این کتاب به زبان‌های ترکی آذربایجانی و هندی نیز ترجمه و در کشورهای مقصد توزیع شود.

وی از ترجمه کتاب «دختر شینا» به‌عنوان یکی دیگر از کتاب‌های شاخص در این حوزه یاد کرد و افزود: ترجمه این کتاب به زبان‌های روسی و ترکی آذربایجانی در دست انجام است. همچنین قرار است کتاب‌های «نجیب» و «فرمانده من» نیز به زبان روسی ترجمه شوند.

نماینده ولی فقیه در سپاه قدس از برگردان دو کتاب نوشته شده به‌قلم معصومه سپهری خبر داد و گفت: ترجمه عربی و ترکی استانبولی کتاب «لشکر خوبان» به اتمام رسیده و منتشر شده است. همچنین قرار است کتاب «نورالدین پسر ایران» نیز به زبان ترکی استانبولی انجام شود و برگردان این کتاب به زبان عربی نیز به اتمام رسیده و قرار است به‌زودی منتشر شود.

به‌گفته وی، ترجمه این آثار بنا بر تأکید مقام معظم رهبری به ترجمه آثار دفاع مقدس به زبان‌های مختلف به‌ویژه عربی و انگلیسی انجام می‌شود.

رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر با نوشتن تقریظ بر کتاب‌های این حوزه، بر اهمیت این آثار و خوانده شدن آنها تأکید دارند. در تقریظ‌های ایشان نکات متعددی راجع به کتاب‌های نوشته شده ذکر شده است که از جمله این موارد، تأکید ایشان بر ترجمه و تولید فیلم براساس این دسته از آثار است، اما متأسفانه با وجود این تأکیدات هنوز اقدام مؤثری از سوی مسئولان فرهنگی کشور انجام نشده است.

منبع:تسنیم

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 آذر 1394  ] [ 1:07 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

وقتی شهدا حضرت عباس را الگوی خود قرار می دادند

وقتی شهدا حضرت عباس را الگوی خود قرار می دادند


لحظه های آخر که قمقمه را آوردن نزدیک لبای خشکش گفته بود:« مگه مولایم امام حسین علیه السلام در لحظه شهادت آب آشامید که من بیاشامم.»
وقتی شهدا حضرت عباس را الگوی خود قرار می دادند

به گزارش فضای مجازی دفاع پرس، یه دستش قطع شده بود اما دست بردار جبهه نبود.
بهش گفتند:«با یک دست که نمی تونی بجنگی برو عقب.»
می گفت: «مگه حضرت ابوالفضل با یک دست نجنگید؟
مگه نفرمود: «والله ان قطعتمو یمینی، انی احامی ابدا عن دینی».

عملیات والفجر 4 مسؤول محور بود.
حمید باکری بهش مأموریت داده بود گردان حضرت ابوالفضل رو از محاصره دشمن نجات بده با عده ای از نیروهاش رفت به سمت منطقه مأموریت.
لحظه های آخر که قمقمه را آوردن نزدیک لبای خشکش گفته بود:« مگه مولایم امام حسین علیه السلام در لحظه شهادت آب آشامید که من بیاشامم.»

شهید که شد هم تشنه لب بود هم بی دست......

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 آذر 1394  ] [ 1:06 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

عکس / فرزند خردسالِ شهید مدافع حرم

عکس / فرزند خردسالِ شهید مدافع حرم


عکسی از فرزند خردسالِ مدافع حرم شهید عبدالرحیم فیروزآبادی
عکس / فرزند خردسالِ شهید مدافع حرم

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 آذر 1394  ] [ 1:05 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

کنگره هنرمندان شهید یک بیدارباش در جامعه هنری است

کنگره هنرمندان شهید یک بیدارباش در جامعه هنری است


رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: کنگره هنرمندان شهید یک بیدارباش در جامعه هنری است، با احیاء و یادمان شهدای هنرمند جبهه فرهنگی و هنری انقلاب را تقویت کنیم.
کنگره هنرمندان شهید یک بیدارباش در جامعه هنری است

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس سردار محمدرضا نقدی در نشست هم اندیشی کنگره سراسری ۲۰۰۰ شهید هنرمند که با حضور جمعی از مدیران فرهنگی کشور برگزار شد با تأکید بر اهمیت و جایگاه این حرکت در جریان‌سازی و تقویت گفتمان انقلاب اسلامی گفت: شهدای والامقام اوج هنر خود را با جاودانگی در مکتب شهادت ثبت کردند و در این میان هنرمندان شهید اعتبار و ارزش مضاعفی دارند.

وی با تأکید بر اینکه امروز استکبار با قدرت هنر و رسانه همه چیز را وارونه و به نفع خود جلوه می‌دهد، اضافه کرد: افرادی هم که به اسم هنر در این مسیر حرکت می‌کنند و در کتمان حقیقت همدست مستکبرین می‌شوند، مصداق کسانی هستند که هنرشان را به پول فروخته‌اند. برگزاری کنگره ۲۰۰۰ شهید هنرمند یک کار بزرگ، اثرگذار و جریان ساز در عرصه هنر است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین اظهار داشت: متأسفانه برغم برخورداری کشور از ظرفیت‌های بی‌بدیل هنری کمتر توانسته‌ایم از این ظرفیت برای گفتمان انقلاب اسلامی بهره بگیریم  و خوب نتوانستیم یارگیری نمائیم.

وی ادامه داد: دشمنان همواره در کمین نشسته‌اند و ما ظرفیت‌هایی از این عرصه را از دست داده‌ایم. شک نداریم یادمان شهیدان هنرمند می‌تواند آغاز یک موج و فضای مناسب و کارآمد باشد. می‌توان با احیاء و یادآوری شهدای هنرمند جبهه فرهنگی و هنری انقلاب را تقویت و غنی ساخت.

سردار نقدی با بیان اینکه ما الان با پدیده نفوذ مواجه هستیم خاطرنشان ساخت: آمریکا در مقابل ملت ایران رو به استفاده از استراتژی نفوذ آورده است. می‌بینیم که همه مهمات آن‌ها تمام شده و استراتژی‌هایشان هم شکست خورده است و  اکنون،  به دنبال این است که در یک لحظه و با استفاده از غفلت ما را ناکار کند و به ما ضربه بزند.  قطعاً در این مسیر بیشتر به سراغ نخبگان و هنرمندان می‌آید.

وی تصریح کرد: گسترش و ترویج فرهنگ و آرمان شهیدان هنرمند می‌تواند جامعه هنری ما را روئین‌تن کند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور خاطرنشان کرد: ملت ما در برابر دشمنان خود قهرمانانه مبارزه و ایستادگی کردند و حرکت بزرگ و حماسی آنها دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است. این حرکت و حماسه‌های بزرگ ملت ما کشورهای عراق، سوریه، فلسطین و لبنان را بیدار کرده؛ حتی در گامی بزرگ‌تر دنیا را بیدار کرده است و در این راستا، باید هنرمندان و قشرهای مختلف هنری پیشرو و پیشگام باشند و شهدای هنرمند ما پیشگام بودند.

وی تاکید کرد: باید همواره تلاش کنیم با طیف‌های مختلف هنرمندان ارتباط و پیوند برقرار کنیم. بسیاری از آن‌ها برخلاف ظاهر از قلبی انسانی و پیوند ولایی برخوردارند و شایسته است از ظرفیت و توانمندی‌های آن‌ها بهره بگیریم. دشمن همواره در صدد است تا به شکل‌های گوناگون و با مشوق‌های جورواجور هنرمندان ما را در خدمت اهداف و برنامه‌های خود قرار دهد.

سردار نقدی در پایان تصریح کرد: استراتژی نفوذ برای آنها پرده آخر است و اگر این استراتژی هم شکست بخورد دیگر هیچ سلاحی برای مبارزه با ما نخواهند داشت و در برابر ما خلع سلاح می‌شوند. بر این اساس رسالت هنرمندان ما رسالتی زینبی است تا با ایفای نقش هنرمندانه و زیبای خود پیام شهدا را به همه مردم ایران و عالم برساند.

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 آذر 1394  ] [ 1:04 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

مگر چشم تو دریاست

مگر چشم تو دریاست


از ویژگی های منحصر به فرد کتاب که به خوبی جا افتاده شیوه تربیتی آقامیرزا پدر انسیه ـ مادرشهیدان ـ است. این پدر همه هم و غمش را می گذارد تا این دختر را به سرانجام برساند.
مگر چشم تو دریاست

گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس: موسسه روایت فتح در پی انتشار سلسله رمان‌هایی با موضوع دفاع مقدس، کتاب "مگر چشمهای تو دریاست" را راونه بازار نشر کرده است.

کتاب، شرح زندگی انسیه جنیدی، همسر مرحوم حجت الاسلام احمد جنیدی امام جمعه پیشوا و مادرشهیدان محمد، عبدالحمید، نصرالله و رضا جنیدی است.

داستان، از دوران کودکی مادر شهید شروع و تا سالهای بعد از شهادت پسرانش را به تصویر می کشد. جدای از روایت صادقانه مادر شهید از زندگیش، نثر یکدست و بدون تکلف نویسنده، خواننده را مجذوب می کند به طوری که نمی تواند کتاب را زمین بگذارد.

نگاهی تازه به داستان انقلاب و جنگ

"مگر چشمهای تو دریاست" اثر فاخری است که فقط داستان نیست. در این اثر علاوه بر خواندن یک داستان گیرا با سیر انقلاب و جنگ هم آشنا می شویم. شاید نکاتی که درباره انقلاب و امام و ... در آثاری مشابه این بوی شعار به خود گرفته باشد. اما این رمان بدون نگاه جانبدارانه ما را با حقایقی از تاریخ انقلاب آشنا می کند.

شیوه های تربیتی و تکریم شخصیت دختران

از ویژگی های منحصر به فرد کتاب که به خوبی جا افتاده، شیوه تربیتی آقامیرزا پدر انسیه ـ مادرشهیدان ـ است. این پدر همه هم و غمش را می گذارد تا این دختر را به سرانجام برساند.

آقا میرزا روی همه چیز دخترش از لباس پوشیدن و راه رفتن و مدرسه رفتن تا حرف زدنش حساس است. با وجود این همه محدودیتی که دارد باز انسیه پدرس را از همه بیشتر دوست دارد. او رای پدر را اگر بر خلاف خواسته خودش هم باشد می پذیرد.

آقامیرزا هر بار می خواهد دخترش را از چیزی نهی کند او را روی پایش می نشاند و با لحنی آرام که انگار می خواهد او را در رازی بزرگ شریک کند هر چیزی را که می خواهد می گوید. آقا میرزا حتی در زمان عروس شدن انسیه هم همین کار را می کند. این همان نکته ای است که پدران امروز به آن بی توجه اند و اگر دخترانشان را در هر سنی که باشند از آغوش پر مهرشان محروم کنند بعدا آنچه نباید، می شود.

این نگاه تربیتی پدر به دخترش که ریشه در نگاه پیامبر اسلام به دختر دارد، سبب می شود که انسیه بشود همسر یکی از بزرگترین مبارزین انقلاب و البته مادر چهار شهید.

در میان خیل کتابهای تربیتی که اکثرا ترجمه و ریشه ای غیر اسلامی دارند جای خالی این کتاب احساس می شد.

نکته مهم دیگر کتب این است که در سیزده فصل کوتاه تنظیم شده که کار دنبال کردن داستان را ساده می کند. قطع، حجم، طراحی صفحه و جلد از نکات خوب "مگر چشمهای تو دریاست" می باشد.

"مگر چشمهای تو دریاست" نوشته جواد کلاته عربی در 255 صفحه به همراه عکس هایی از خانواده جنیدی با تیراژ 1100 و قیمت 14000 تومان توسط موسسه روایت فتح منتشر شده است.

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 آذر 1394  ] [ 1:03 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تنها راه عبور از میان ترفند‌های استکبار جهانی است

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تنها راه عبور از میان ترفند‌های استکبار جهانی است


معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: تقویت مبانی دینی و اعتقادی و همچنین ترویج هر چه بیشتر فرهنگ ایثار و شهادت تنها راه عبور از میان ترفندهای استکبار جهانی است.
ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تنها راه عبور از میان ترفند‌های استکبار جهانی است

به گزارش دفاع پرس از مشهد به نقل از روابط عمومی اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی، سردار رسول سنایی‌راد در یادواره 43 شهید جاوید الاثر سبزوار که در مصلی نماز جمعه این شهرستان برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره این 43 شهید والامقام اظهار داشت: ایمان به خدا و خودکفایی و عشق به ائمه اطهار(ع) موفقیت جوانان ما را در هشت سال دفاع مقدس رقم زد، بر همین اساس امروز نیز باید نسل جوان با شناخت دقیق این اصول در عرصه‌های شناخت دشمن و مقابله با آن قدم بردارند.

وی افزود: نسل جوان ما باید مانند شهدای هشت سال دفاع مقدس به سمت تقویت باورهای اعتقادی، دفاع از استقلال و حفظ تمامیت ارضی این مرز و بوم قدم بردارند تا این کشور گران‌بها به مرور در مقابل حوادث بیمه شود.

معاون سیاسی سپاه گفت: ترفندهای استکبار جهانی با خالی کردن جامعه از ارزش‌های انقلاب اسلامی و تضعیف همه‌جانبه روحیه ایثار و شهادت صورت می‌گیرد، بر همین اساس تنها راه عبور از این معبر حفظ و تقویت‌ مبانی دینی و اعتقادی و همچنین ترویج هر چه بیشتر فرهنگ ایثار و شهادت است.

سنایی راد بیان کرد: دشمن هر آنچه که بتواند در مقابل ناکارآمد کردن ترویج فرهنگ ایثار و شهادت هزینه می‌کند، با این وجود ما به این موضوع پی می‌بریم که دشمن تا چه حد از این فرهنگ ناب ترس و واهمه دارد.

معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه دشمن توان باز دارندگی جمهوری اسلامی ایران را درک کرده است ،افزود:امروز ایران اسلامی به عنوان چهارمین قدرت موشکی در سطح جهان شناخته می شود.

وی ادامه داد: دشمن برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران به دنبال نفوذ فرهنگی برای تغییر اعتقادات و راهبرد های کلی نظام است .

سنایی­ راد با اشاره به موضوع توافق هسته ای و اجرای برجام عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران دارای سرمایه های ارزشمندی در حوزه فرهنگی،دفاعی و اعتقادی است و این سرمایه ها سبب شد تا دشمن راهی جز مذاکره و چانه زنی با جمهوری اسلامی ایران نداشته باشد .

معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه ملت ایران با همدلی و همزبانی در برابر تحریم های ظالمانه و کمر شکنانه غرب و آمریکایی ها ایستادگی کردند یادآورشد: پیروزی جریان مقاومت اسلامی در سوریه، عراق،لبنان، فلسطین و یمن سبب شده تا دشمن ضربات محکمی از ناحیه ایران اسلامی بخورد .

وی با اشاره به برنامه ریزی دشمن برای اجرای پروژه های اسلام هراسی در سطح منطقه و جهان بیان کرد: دشمن با اجرای طرح نفوذ جریان فکری وهابیت سعی در توسعه اسلام هراسی و سلفی گری در جهان دارد که در این زمینه وظیفه ما برای مبارزه به این توطئه و ترویج اسلام واقعی بسیار سنگین است.

در پایان این مراسم از خانواده‌های 43 شهید جاویدالاثر این شهرستان با اهدا لوح یادبود تجلیل و تقدیر شد.

لازم به ذکر است شهرستان سبزوار 1100 شهید تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده است که از این تعداد 43 شهید جاویدالاثر هستند.

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 آذر 1394  ] [ 1:01 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

روایت دانشجویی از دیدار با خانواده شهیدی که سایه هیچ بود+تصاویر

روایت دانشجویی از دیدار با خانواده شهیدی که سایه هیچ بود+تصاویر


یکی از دانشجویان دانشگاه امام صادق(ع) روایت دیدار شب گذشته خود با خانواده شهید تقوی فر را اینگونه روایت می کند: جمله‌ای زیبا از شهید نظر ما را به خود جلب کرد: "هیچ اگر هیچ است، من سایه‌ی هیچ هستم..."
روایت دانشجویی از دیدار با خانواده شهیدی که سایه هیچ بود+تصاویر

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، عصر دیروز جمعی از دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) به دیدار خانواده شهید مدافع حرم شهید تقوی فر رفتند تا ارادت خود را به کسانی که برای حفظ حرم حضرت زینب (س) جان فدا کردند، عرض کنند.

پروین مرادی همسر شهید "حاج حمید تقوی فر" معروف به ابومریم در این دیدار به ذکر خاطراتی از زمان جنگ، ترورهای ناموفق شهید و خلاصه‌ای از سی و پنج سال همراهی خود با شهید را بازگو کرد.

یکی از دانشجویان دیدار خود را اینگونه روایت می‌کند: وارد منزل شهید شدیم. همسرشهید شروع به تعریف از خاطره ها از زمان جنگ، اقدام به ترورهای ناموفق شهید تا شهامت شهید و خلاصه از سی و پنج سال همراهی خودش با شهید گفت. در لا به لای مستندهایی که ایرانی‌ها و عراقی‌های "سریا الخراسانی" برای شهید ما درست کردند، جمله‌ای زیبا از شهید نظر ما را به خود جلب کرد: "هیچ اگر هیچ است، من سایه‌ی هیچ هستم..." سردار مدافع حرم عسکریین برای رفتن به عراق از سپاه استعفا داده بود و به دور از پست و مقام و شهرت برای تشکیل بسیج مردمی، راهی عراق شد. شهیدی که عراقی‌ها بیشتر از ما میشناختنش. شهیدی که موسس "سریا الخراسانی" در عراق  بود. سرداری که به گفته همسرشان و به استناد فیلم‌ها می‌دیدیم در موقع جنگ سلاح دست نمی‌گرفت و می‌گفت "سلاح من زبان من است." شهیدی که در عین گمنامی مسئول تامین امنیت زائران اربعین پارسال بود و طی حملات زیادی دشمن را به عقب راند و در همین راه شهید شد.

در پایان این دیدار، لوح یادبودی برای تجلیل از این همسر نمونه به ایشان تقدیم شد.

سردار شهید حمید تقوی فر پس از سالها تلاش و مجاهدت در عرصه‌های مختلف ۸ سال دفاع مقدس و حراست و پاسداری از انقلاب اسلامی و آرمان‌های امام راحل (ره)، سال گذشته در مقابله با گروهک‌های تروریستی و دفاع از حریم اهل بیت (ع) در عراق به فیض عظیم شهادت نائل گشت.

گفتنی است؛ سالگرد سردار مدافع حرم "حاج حمید تقوی‌فر" یک شنبه ششم دی ماه در مسجد ولی عصر (عج) برگزار می‌شود.

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 25 آذر 1394  ] [ 1:00 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]