طلائیه؛ محور مهم عملیات‌های خیبر و بدر و کلید حفظ جزایر مجنون

طلائیه؛ محور مهم عملیات‌های خیبر و بدر و کلید حفظ جزایر مجنون


طلائیه یکی از محورهای مهم عملیات‌های خیبر و بدر و کلید حفظ جزایر مجنون در طول جنگ بود؛ چرا که تصرف طلائیه به معنی تثبیت پیشروی ایران در هور بود.
طلائیه؛ محور مهم عملیات‌های خیبر و بدر و کلید حفظ جزایر مجنون

به گزارش خبرگزاری دفاع پرس از یزد؛ طلائیه روستایی است در غرب استان خوزستان در نزدیکی مرز عراق که در دوران جنگ تحمیلی توسط ارتش عراق اشغال شد.

طلائیه یکی از محورهای مهم عملیات‌های خیبر و بدر و کلید حفظ جزایرمجنون در طول جنگ بود چرا که تصرف طلائیه به معنی تثبیت پیشروی ایران در هور بود، این منطقه در عملیات خیبر آزاد شد.

این روستا در دهستان بنی صالح از بخش هویزه شهرستان دشت آزادگان در ۳۵ کیلومتری جاده اهواز به سمت خرمشهر واقع شده‌است.

درعملیات بیت المقدس، عراق تا طلائیه نیز عقب نشینی کرد. در عملیات خیبر نبرد سنگینی در این محور توسط فرمانده عملیات، ابراهیم همت به وقوع پیوست و مواضع عراق در طلائیه فرو ریخت، اما به علت حجم شدید آتش و فشار و ضد حمله عراق در آن منطقه و عدم مکان مناسب برای استقرار نیروها، از طلائیه عقب نشینی کردند.

طلائیه یکی از محورهای مهم عملیات‌های خیبر و بدر و کلید حفظ جزایر مجنون در طول جنگ بود چرا که تصرف طلائیه به معنی تثبیت پیشروی ایران در هور بود. در عملیات خیبر رزمندگان ایران باید از این منطقه به جزایر مجنون شمالی و جنوبی حمله می کردند. در آن جا افرادی چون شهید حمید باکری، ابراهیم همت وعباس کریمی و... به شهادت رسیدند.

 


ادامه مطلب
[ شنبه 28 فروردین 1395  ] [ 1:14 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

روزشمار دفاع مقدس (28 فروردین 95)

روزشمار دفاع مقدس (28 فروردین 95)


28 فروردین 1395 خورشیدی برابر با 8 رجب 1437 هجری و 16 آوریل 2016 میلادی
روزشمار دفاع مقدس (28 فروردین 95)

رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی (28 فروردین 1395)

• اعطای وام ۶۵ میلیون دلاری به عراق از جانب اردن جهت جنگ با ایران (۱۳۶۲ش)

• بازپس‏گیری فاو توسط رژیم بعث عراق (۱۳۶۷ ش)

• شهادت شهید امیرحسین رضاپور نائینی (۱۳۶۶ش)

 

رویدادهای مهم این روز در تقویم هجری ( 8 رجب 1437 )

 • شهادت "نجیب ‏الدین سمرقندی" دانشمند و طبیب(619 ق)

• تولد فقیه بزرگ "محمد بن حسن عاملی" معروف به "شیخ حرّ عاملی" (1033 ق)

• شهادت آیت ‏اللَّه "سیدعبداللَّه بهبهانی" از رهبران اصلی نهضت مشروطه(1328 ق)

 

رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی (16 آوریل 2016)

• به کارگیری اولین گاز خفه کننده در جریان جنگ جهانی اول (۱۹۱۵م)

• یورش صهیونیست‏ها به فلسطینیان در آستانه تشکیل رژیم صهیونیستی (1948م)

• تولد "چارلی چاپلین" کمدین معروف سینما (1889م)

مصطلح شدن عبارت "جنگ سرد" بین بلوک شرق و غرب (1947م)

 


ادامه مطلب
[ شنبه 28 فروردین 1395  ] [ 1:13 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

تا حرم آزاد نشود از سوریه برنمی‌گردم

تا حرم آزاد نشود از سوریه برنمی‌گردم


شهید "سیدعلی شاه" از فرماندهان پاکستانی تیپ زینبیون بود که پیکر او بهمن ماه سال گذشته در قم تشییع شد. او در وصیتنامه‌اش نوشته است: تا حرم حضرت زینب(س) کاملا آزاد نشود از سوریه برنمی‌گردم.
تا حرم آزاد نشود از سوریه برنمی‌گردم

به گزارش حماسه و جهاد دفاع پرس، شهید "سیدعلی شاه" فرمانده پاکستانی یکی از دسته‌های نظامی تیپ زینبیون بود که بهمن ماه 94 در درگیری با تکفیری‌ها در حوالی نبل الزهرا سوریه به شهادت رسید.

این جوان متاهل که به مدت 2 سال در سوریه حضور داشت، شجاعتش زبانزد همه بود. همرزمانش می‌گویند هرجا که برای عملیات داوطلبی می‌خواستند، خود و دسته‌ی تحت فرماندهیش اعلام آمادگی می‌کردند.

در بخشی از وصیتنامه این شهید آمده است: «ما درس آزادگی از کربلا آموختیم. بهترین زندگی، زندگی باعزت است و اگر عزت نباشد زندگی معنا ندارد و این یکی از بزرگترین درس‌های کربلاست. تا حرم حضرت زینب(س) کاملا آزاد نشود از سوریه برنمی‌گردم.»

از این شهید پاکستانی مدافع حرم عکسی گرفته شد. سیدعلی شاه از عکس خوشش آمد و گفت: دوست دارم بعد از شهادتم این عکس، پوستر شهادتم باشد. چند روز قبل از شهادتش با رفقایش تماس گرفت و پیگیر آن عکس شد. وقتی از او می‌پرسند که چرا دنبال آن عکس می‌گردی؟ می‌گوید: وقت شهادت است باید مهیا شد!

 

 


ادامه مطلب
[ شنبه 28 فروردین 1395  ] [ 1:13 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

اجازه ندهیم خون شهدای «مدافع حرم» پایمال شود

اجازه ندهیم خون شهدای «مدافع حرم» پایمال شود


محسن اسلام‌زاده گفت: بزرگی شهدای مدافع حرم وظیفه ما را به عنوان مستندساز سخت‌تر می‌کند چرا که باید در به تصویر کشیدن آنها بسیار دقت کنیم و آنچنان که اجازه ندهیم خون شهید پایمال شود.
اجازه ندهیم خون شهدای «مدافع حرم» پایمال شود

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، تا همین چند سال پیش اگر در محفلی صحبت از جوانانی می‌شد که در کشور‌هایی چون سوریه و یا عراق همراه رزمندگان مسلمان در برابر تروریست‌های مبارزه می‌کردند افراد زیادی این کار را نفی می‌کردند به هر حال یکی از دلایل مهم این بود که نسبت به تروریست‌ها و اهداف و کار‌های شوم آنها اطلاعی نداشتند و ناآگاه بودند. همچنین می‌توان اشاره کرد که افراد جامعه نمی‌توانستند اهمیت کاری که آنها انجام داده‌اند را درک کنند اما کار رسانه‌ای و ساخت مستند‌های خوب در این زمینه طی چند سال باعث مردم جامعه از اهمیت کاری که آنها انجام می‌دهند مطلع شوند. از این رو جشنواره مدافعان حرم می‌تواند نخستین دوره خود را با قوت هرچه بیشتر در جهت شناخت شخصیت شهدای مدافع حرم برگزار کند. از این رو با محسن اسلام زاده که تجربه ساخت مستند در این زمینه‌ها را داشته مصاحبه‌ای انجام شده است که در ادامه می‌خوانید.

محسن اسلام‌زاده کارگردان مستندهایی چون «به دنبال صلح»، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس،‌ در ارتباط با جشنواره مدافعان حرم گفت: اجازه بدهید پیش از هر چیز به این نکته اشاره کنم که بخشی از تاریخ ما دارد اتفاق می‌افتد. به هر حال اتفاق‌هایی که در حال حاضر شاهدش هستیم و در جریان است، به یک نوعی باید ثبت تاریخی شود و افرادی همچون ما که در این حوزه فعال هستند،‌ وظیفه‌شان این است که به ثبت تاریخی وقایعی که سوریه، عراق،‌ لبنان و یمن در حال رخ دادن است، اقدام کنند.

وی در ادامه افزود: ما توسط این آثار می‌توانیم اطلاع‌رسانی کنیم، ما می‌توانیم با کمک این تصاویر بر علیه دشمن و تروریست‌ها فضاسازی کنیم. تصور کنید در آنسوی مرزها رسانه‌هایی که ضد انقلاب هستند و ضد امپریالیسم هستند تلاش کنند تا آنچه را که خود برداشت می‌کنند، به دروغ به دیگران منتقل کنند، ما نباید از این غافله عقب بمانیم.

او همچنین اظهار داشت:‌ شخصاً‌ از چند سال پیش به این کار اعتقاد داشتم که باید خودمان وارد کار شویم تا بتوانیم اهداف رسانه‌ای دشمن را خنثی کنیم و برای مردم کشورمان و همچنین سایر کشورها در دنیا واقعیت را آنطور که هست نشان دهیم.

محسن‌ اسلام‌زاده در ارتباط با تصویرسازی سایر کشورها از مدافعان حرم برای مردم خود توسط رسانه‌ةا،‌گفت: البته بعید می‌دانم آنها در رسانه‌های خود از مدافعان حرم به عنوان تروریست یاد کنند، اما به آنها نیز مزدور می‌گویند در هر صورت ذهنیت درست و مثبتی نسبت به آنها در بین مردم به وجود نمی‌آورد اما خود آنها خطر گروه تروریستی داعش را نیز احساس می‌کنند، اما همین که به این افراد کلمه مزدور اطلاق می‌شود، ما وظیفه داریم با ساخت آثار مستندی در این زمینه حقایق را برای سایرین بیان کنیم و بگوییم که این افراد تنها مدافعین حرم هستند که برای حفاظت از حرمت اهل بیت (س)‌، در آنجا حضور پیدا کرده‌اند.

وی در ادامه افزود:‌ زمانی که مستندساز وارد زندگی فردی می‌شود که از او به عنوان مزدور یا متجاوز یاد می‌شود و زندگی او را بررسی می‌کند و به مخاطب خارجی که اطلاع دقیق و درستی ندارد نشان می‌دهد، آنگاه معنای مدافع حرم برایشان تحقق پیدا می‌کند. بگذارید کمی راحت‌تر حرف بزنم زمانی که به شیعیان افغانستان نزدیک می‌شوید، متوجه می‌شوید که چقدر در عمق وجود خود به اهل بیت (س)‌ نزدیک هستند.

این کارگردان مستندساز در ادامه با اشاره به اینکه چندی پیش یک گروه مستندساز برای ساخت مستندی به خانه یکی از مدافعین حرم رفته و تحت تأثیر قرار گرفته بود، گفت:‌ چند تن از این مستندساز که از دوستان من بودند بعد از فیلمبرداری و ورود به زندگی این مدافع حرم با من تماس گرفتند و می‌‌گفتند واقعاً با برخورد با وی و دیدن شرایط زندگیش گریه ما قطع نمی‌شود و از چشم تمام بچه‌ها اشک جاری می‌شود. زمانی که به صحبت‌های همسر مدافع حرم (ابوحامد)‌، گوش کنید خودتان متوجه می‌شوید، که آنها با چه شرایط سخت و غربتی تصمیم به همچنین کاری گرفته‌اند. این گروه مدافع حرم با نام فاطمیون کار را به جایی رسانده است که با شنیدن نامش دست و پای داعش به لرزه می‌افتد و خودش بساطش را جمع می‌کند و می‌رود. غیر از اعتقاد و علاقه به اهل بیت (س)، چه چیزی می‌تواند این کار را انجام دهد. این بزرگی‌ها وظیفه ما را به عنوان مستندساز سخت‌تر می‌کند چرا که باید در به تصویر کشیدن آن بسیار دقت کنیم، آنچنان که اجازه ندهیم خون شهید پایمال شود. در این زمینه باید برنامه‌سازی شود و اطلاع‌رسانی درستی صورت بگیرد.

محسن اسلام‌زاده درباره اهمیت وجود جشنواره مدافعان حرم،‌ گفت: هر کسی با هر طریقی بتواند به مواردی که مربوط به مدافعین حرم می‌شود، ضریب مثبتی دهد، کار بسیار درستی انجام داده است. این که خبرگزاری فارس، پای کار آمده و چنین جشنواره‌ای را برگزار می‌کند، باید به فال نیک گرفته شود. امیدوار هستم این جشنواره به خوبی برگزار شود و شاهد آثار خوبی در این زمینه باشیم. پیشنهاد می‌کنم از شهدای عراقی هم در این جشنواره یاد شود و خانواده آنها را نیز در این مراسم دعوت کنیم. زمانی که در کربلا بودم دیدم از شهدای خود بعضاً فیلم‌های کوتاهی ساخته‌اند. به نظرم این جریان باید تقویت شود. آرزو می‌کنم جشنواره مدافعان حرم در این مسیر گام بردارد و باعث دلگرمی جوان‌ترها،‌خانواده شهدای مدافع حرم بشود.

وی در پایان خاطر نشان کرد:‌ توجه داشته باشید که چگونه کشورهای غربی به کارهایی که مد نظرشان است، چگونه ضریب می‌دهند و فیلمسازی مورد نظر خودشان را نهادینه می‌کنند به طور مثال، برای کارگردانی که مد نظرشان است و نمی‌تواند در جشنواره شرکت کند، صندلی خالی می‌گذارند، به این ترتیب آنها را به هدفی که خود مد نظر دارند تشویق می‌کنند ما نیز باید برای اهداف خود انگیزه لازم را برای دیگران ایجاد بکنیم.

 

منبع:فارس

 


ادامه مطلب
[ شنبه 28 فروردین 1395  ] [ 1:12 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

سومین سالگرد شهید خوشنام دانشگاه گلستان برگزار می‌شود

سومین سالگرد شهید خوشنام دانشگاه گلستان برگزار می‌شود


مراسم سومین سالگرد شهید "حسین خان احمدی"، شهید خوشنام دانشگاه گلستان، امشب با سخنرانی حجت الاسلام پناهیان، در این دانشگاه برگزار می‌شود.
سومین سالگرد شهید خوشنام دانشگاه گلستان برگزار می‌شود

به گزارش دفاع پرس از استان گلستان، مراسم سومین سالگرد شهید خوشنام دانشگاه گلستان، شهید "حسین خان احمدی"، شنبه 28 فروردین ماه بعد از نماز مغرب و عشاء، در دانشگاه گلستان برگزار می شود.

این مراسم با سخنرانی "حجت الاسلام والمسلمین پناهیان" استاد تربیت اسلامی و مداحی "حاج رضا بذری" همراه خواهد بود.

بسیجی شهید "حسین خان احمدی" فرزند باقر متولد فروردین سال 1333 روستای وامنان شهرستان آزادشهر استان گلستان، 28 فروردین ماه سال 1367 در منطقه فاو به شهادت رسید و فروردین سال 1392 و در سالروز شهادت دخت نبی مکرم اسلام حضرت فاطمه زهرا(س) طی مراسمی باشکوه به عنوان شهید گمنام در دانشگاه گلستان تشییع و به خاک سپرده شد و دیماه سال گذشته بر اساس آزمایشات انجام شده از رویDNA ، پیکر این شهید خوشنام شناسایی شد.

 


ادامه مطلب
[ شنبه 28 فروردین 1395  ] [ 1:11 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

دوشنبه 30 فروردین/ برگزاری هفدهمین محفل معنوی بر بال خاطره ویژه خواهران

دوشنبه 30 فروردین/ برگزاری هفدهمین محفل معنوی بر بال خاطره ویژه خواهران


هفدهمین محفل معنوی بر بال خاطره روایت زندگی شهید مدافع حرم "حاج محمد شالیکار" 30 فروردین در مسجد قهاریه برگزار می شود.
دوشنبه 30 فروردین/ برگزاری هفدهمین محفل معنوی بر بال خاطره ویژه خواهران

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، هفدهمین محفل معنوی بر بال خاطره به همت جبهه فرهنگی فاطمیون استان مازندران، روایت زندگی شهید مدافع حرم"حاج محمد شالیکار" به روایتگری شهربانو نوروزی همسر شهید والامقام ساعت 17 روز دوشنبه 30 فروردین در مسجد قهاریه واقع در بابل  برگزار خواهد شد.

گفتنی است که این مراسم ویژه خواهران می باشد.

 


ادامه مطلب
[ شنبه 28 فروردین 1395  ] [ 1:09 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

پنجشنبه 2 اردیبهشت/ برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم در مراسم اعتکاف

پنجشنبه 2 اردیبهشت/ برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم در مراسم اعتکاف


مراسم اعتکاف ویژه یادواره شهدای مدافع حرم روز پنجشنبه 2 اردیبهشت الی روز شنبه 4 اردیبهشت در مسجد حضرت رقیه(س) برگزار می شود.
پنجشنبه 2 اردیبهشت/ برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم در مراسم اعتکاف

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، مراسم عرفانی اعتکاف ویژه یادواره شهدای مدافع حرم به همت معاونت تعلیم و تربیت سپاه قرچک، ویژه سرگروه‌ها و مربیان صالحین و فعالان فرهنگی این شهرستان، از روز پنجشنبه 2 اردیبهشت لغایت روز شنبه 4 اردیبهشت با حضور استاد محمد شجاعی و حاج رحیم مخدومی در مسجد حضرت رقیه(س) واقع در قرچک برگزار می‌شود.

گفتنی است که داوطلبان می‌توانند جهت ثبت نام همزمان با اقامه نماز مغرب و عشاء در مسجد حضرت رقیه(س) و یا با شماره تلفن 09195679684 تماس حاص فرمایند.

لازم بذکر است که هزینه ثبت نام 20/000 تومان می باشد.

 


ادامه مطلب
[ شنبه 28 فروردین 1395  ] [ 1:07 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

سردار دهقان شهادت مدافع حرم "محسن قوطاسلو" را تسلیت گفت

سردار دهقان شهادت مدافع حرم "محسن قوطاسلو" را تسلیت گفت


وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح طی پیامی شهادت افتخارآمیز مدافع حرم اهل بیت(ع)، شهید والامقام محسن قوطاسلو را تسلیت گفت.
سردار دهقان شهادت مدافع حرم

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با صدور پیامی شهادت افتخارآمیز مدافع حرم اهل بیت(ع)، شهید والامقام محسن قوطاسلو فرزند گرامی و رشید یکی از کارکنان وزارت دفاع را تسلیت گفت.

متن پیام سردار دهقان به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیَاء عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ
هرگز کسانى را که در راه خدا کشته شده ‏اند مرده مپندار بلکه زنده‏ اند که نزد پروردگارشان روزى داده مى شوند. (سوره آل عمران– آیه 169)

خانواده معظم شهید والامقام محسن قوطاسلو

شهادت اوج منتهای آرمان همه پیامبران و اولیاء خداست و شهدا مهاجران و دلاور مردانی از قبیله نورند که در نبرد با ظلمت به دشت روشنایی هجرت نمودند تا چونان ستاره ای در آسمان تیره بدرخشند و هدایتگر همگان به سوی سعادت جاوید باشند.

اینجانب شهادت افتخار آمیز مدافع حرم اهل بیت(علیهم السلام) سرباز سرافراز ولایت و شیر مرد ارتش جمهوری اسلامی ایران شهید والامقام محسن قوطاسلو را به محضر فرمانده معظم کل قوا، همرزمان و شما خانواده معزز که مایه فخر و مباهات خانواده بزرگ وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هستید تبریک و تسلیت عرض نموده، از درگاه خداوند متعال برای آن عزیز سفر کرده به معراج ، همنشینی با سید الشهداء(ع) و برای بازماندگان محترم صبر و شکیبایی مسئلت می نمایم.

 


ادامه مطلب
[ شنبه 28 فروردین 1395  ] [ 1:06 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

یکشنبه 29 فروردین/ سومین یادواره شهدای گمنام دانشگاه آزاد لاهیجان

یکشنبه 29 فروردین/ سومین یادواره شهدای گمنام دانشگاه آزاد لاهیجان


سومین یادواره شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان یکشنبه 29 فروردین در سالن علامه حزین لاهیجی دانشگاه برگزار می شود.
یکشنبه 29 فروردین/ سومین یادواره شهدای گمنام دانشگاه آزاد لاهیجان

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، سومین یادواره شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان با حضور خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران و با سخنرانی سردار سرتیپ حسین مصطفی پور و مدیحه‌سرایی ذاکر اهل بیت(ع) حاج ابوذر بیوکافی، ساعت 14:30 روز یکشنبه 29 فروردین در سالن علامه حزین لاهیجی دانشگاه آزاد لاهیجان برگزار می‌شود.

 


ادامه مطلب
[ شنبه 28 فروردین 1395  ] [ 1:05 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

یادواره شهدای دانشجوی میبد به مدت 4 شب برگزار می‌شود

یادواره شهدای دانشجوی میبد به مدت 4 شب برگزار می‌شود


یادواره شهدای دانشجوی میبد از شنبه 28 فروردین لغایت سه‌شنبه 31 فروردین ماه در مصلای بزرگ آیت الله اعرافی(ره) میبد برگزار می‌شود.
یادواره شهدای دانشجوی میبد به مدت 4 شب برگزار می‌شود

به گزارش دفاع پرس از یزد، محمد نادری از برگزاری یازدهمین یادواره شهدای دانشجو با عنوان ترنم خاطره در شهرستان میبد خبرداد و گفت: یادواره شهدا همراه با نمایشگاه فرهنگی، هنری از شنبه 28 فرودین لغایت سه شنبه 31 فرودین ماه در محل مصلی بزرگ آیت الله اعرافی میبد برگزار می شود.

وی با اشاره به برگزاری اجتماع مدافعان حرم و برنامه ویژه میلاد امام جواد(ع) در شب های اول و دوم یادواره، از سخنرانی سعید جلیلی، نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی و عضو مجمع تشخیص نظام در بعد از ظهر آخرین روز مراسم خبر داد.

دبیر یادواره، ضمن دعوت از عموم مردم شهید پرور میبد جهت حضور در یادواره، از حمایت مسئولین شهرستان و همکاری ریاست و پرسنل دانشگاه آیت الله حائری(ره) میبد قدردانی کرد.

 


ادامه مطلب
[ شنبه 28 فروردین 1395  ] [ 1:04 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]