"رویاهای صادقه شهدا" در قالب کتاب تدوین شود

"رویاهای صادقه شهدا" در قالب کتاب تدوین شود

 

استاد حوزه و دانشگاه بر ضرورت جمع آوری رویاهای صادقه شهدا در قالب تدوین و چاپ کتاب تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از قم، حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی طی سخنانی در پنجمین یادواره شهدای شعبانیه سپاه استان که عصر چهارشنبه 30 تیرماه در مجتمع فرهنگی امام خمینی(ره) گلزار شهدا برگزار شد، با اشاره به همزمانی برگزاری یادواره و سالروز شهادت حضرت حمزه سیدالشهدا(ع) ابراز داشت: طبق روایات، آیه "من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه...." در مورد امام علی(ع) و حضرت حمزه سیدالشهدا(ع) می باشد.

وی افزود: مقام شهادت آنقدر رفیع است که حضرت علی(ع) بارها از خدا آن را درخواست کردند تا آنجا که وقتی در محراب نماز به شهادت می رسند، می فرمایند: فزت و رب الکعبه.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: حضرت حمزه سیدالشهدا(ع) جزو هفت شخصیت برگزیده ای بود که در حدیث قدسی در کنار وجود شریف پیامبر اکرم(ص)، امام علی(ع)، امام حسن(ع) و امام حسین(ع)، حضرت مهدی موعود(عج) و جعفر بن ابی طالب(ع) از آنان یاد شده است.

وی با اشاره به اینکه شهادت، مفهومی است که باید به آن غبطه خورد، یادآور شد: اولین قطره ای که از خون شهید به زمین می رسد، هفت اثر بر آن مترتب می شود و اگر کسی مقام شهادت را صادقانه از خدا درخواست کند، حتی اگر به آن هم نرسد، با شهدا محشور خواهد شد.

رفیعی حدیث قدسی که خداوند جانشین شهید در خانواده اش می باشد، را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان ساخت: هر کسی اسباب رضایت خانواده معظم شهدا را فراهم کند، در واقع رضایت خداوند متعال را کسب نموده است.

وی با بیان این نکته که شهدا از عالم برزخ به اوضاع خانواده خود رسیدگی می کنند و نظارت دارند، عنوان کرد: نمونه های زیادی از رسیدگی شهدا نسبت به خانواده در عالم رویا وجود دارد و همانگونه که مرحوم "حاجی نوری" کتاب دارالسلام را در باب رویاهای صادقه صلحا و علما نوشت، ضرورت دارد چنین کتابی نیز در مورد رویاهای صادقه شهدای عزیز جمع آوری و تدوین گردد.

استاد حوزه و دانشگاه با ذکر نمونه ای تصریح کرد: بخشی از پیکر مطهر شهید محراب، آیت الله دستغیب پس از اینکه مراسم تشییع انجام شد، با راهنمایی خود ایشان در عالم رویا، پیدا شد و لذا به جهت الحاق باقیمانده پیکر، این شهید بزرگوار دو بار تشییع شدند.

وی در ادامه با بیان اینکه خداوند در روز قیامت بدون واسطه و حجاب، با شهدا سخن می گوید، افزود: دو نوع شهید داریم، شهید اصلی و شهید حکمی.

رفیعی با اشاره به اینکه منظور از شهید اصلی همان شهیدی است که قطرات خونش در راه خدا بر زمین می ریزد، بیان کرد: طبق احادیث و روایات، کسانی که عفت می ورزند و بخصوص امروز در فضای مجازی، خود را از گناه حفظ می کنند، در محیط خانواده و اجتماع خشم خود را کنترل می نمایند، حق خدا و رسول و اهل بیت(ع) را می شناسند و رعایت می کنند، مداومت بر تلاوت سوره قدر دارند و همچنین کسانی که از خدا درخواست شهادت می کنند، طبق حکم، با شهدا محشور می گردند.

وی با اشاره به اینکه حضرت امام خمینی(ره) نیز بارها آرزوی شهادت می کردند و همواره به یاد شهدا و خانواده های معظم آنان بودند، تاکید کرد: مکتب حضرت امام، "شهید آفرین" بود و ایشان با قلم و کلام نورانی خود، هزاران جوان رزمنده را راهی جبهه های حق علیه باطل کردند.

استاد حوزه و دانشگاه در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا تاکید کرد: امنیت امروز کشور ما مدیون خون شهیدان بزرگوار بخصوص شهدای انقلاب و دفاع مقدس و بویژه شهدای عرصه دفاع از امنیت و عزیزانی است که در این راستا شبانه روز تلاش می کنند.

در این مراسم که به مناسبت بزرگداشت پنجمین سالروز شهادت شهیدان عباس عاصمی، محمود احمدی تبار، علی اکبر جمراسی، مهدی خبیر، ولی الله صحرایی و سید عبدالحسین موسوی نژاد در منطقه سردشت، برگزار شد، یاد سه تکاور شهید لشکر عملیاتی سپاه قم در سردشت، شهیدان سعید غلامی شهروز، محمد سلیمانی و روح الله شکارچی و سرباز شهید "بزمی" نیز گرامی داشته شد.

در ابتدای مراسم، سرهنگ پاسدار اسدالله گنجعلی به روایتگری از وضعیت منطقه و فعالیت گروهک تروریستی پژاک در فراسوی مرزهای کرمانشاه، آذربایجانغربی و کردستان پرداخت و همچنین نحوه شهادت 6 شهید اطلاعات سپاه قم در ارتفاعات جاسوسان در سال 90 را مورد بازخوانی قرار داد.


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 31 تیر 1395  ] [ 3:50 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

مکتوب کردن وقایع جنگ یک نیاز انکار ناپذیر است

مکتوب کردن وقایع جنگ یک نیاز انکار ناپذیر است

 

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های مقدس استان خوزستان مکتوب کردن وقایع جنگ را یک نیاز اساسی و انکار ناپذیر برشمرد.

مکتوب کردن وقایع جنگ یک نیاز انکار ناپذیر است

به گزارش دفاع پرس از خوزستان، جلسه هم اندیشی مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوزستان با حجت الاسلام امینی امام جمعه مسجدسلیمان برگزارشد.

در این جلسه که به میزبانی بنیاد استان برگزار شد هم اندیشی در باب انتشار کتاب تاریخ شفاهی جنگ در خوزستان  صورت گرفت. درابتدای جلسه سردار علی پور مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های مقدس استان خوزستان در مورد اقدامات انجام شده در باب جمع آوری کتب مد نظر ارائه داد و اعلام داشت هدف ما از مکتوب کردن این تاریخ پرغرور سه واقعیت است که باید آنها را به بهترین نحو به آرشیوتاریخ بسپاریم .

وی ادامه داد: پاسخ به چرایی و چگونه رخ داد جنگ، دستیابی به نتیجه و ماحصل جنگ و رهاوردی که برای ما داشت و نهایتا بررسی عوامل و مسببان پیروزی ما درجنگ از جمله این اهداف می‌باشند.

درادامه این جلسه   حجت الاسلامو المسلمین امینی  امام جمعه مسجد سلیمان ضمن تقدیر از حرکت های خوب فرهنگی بنیاد حفظ آثار در خوزستان اظهار داشت: حقیقتا  دلهره های من در باب اسناد جنگ برطرف شد چرا که می بینم در مجموعه شما عوامل علمی  ادبیاتی ومحتوایی بسیار قدرتمندی پای کار هستند و با حساسیت فراوانی نسبت به تاریخ واقعی جنگ اقدامات‌شان را به پیش می برند.

درپایان این جلسه نیز مقرر و مصوب شد که در اولین اقدام و در حوزه علمیه مسجدسلیمان به نقش روحانیت در دفاع مقدس پرداخته شود  و همچنین با کمک بنیاد و دفتر امام جمعه مسجدسلیمان و طی فراخوانی اسناد و مدارک ارائه نشده و مردمی مسجد سلیمان جمع آوری و در اختیار بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس خوزستان قرار گیرند.


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 31 تیر 1395  ] [ 3:50 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

استاندار خراسان رضوی از مادر شهید صیاد شیرازی عیادت کرد

استاندار خراسان رضوی از مادر شهید صیاد شیرازی عیادت کرد

 

استاندار خراسان رضوی با حضور در بیمارستان شمس الشموس(ع) ارتش از مادر شهید علی صیاد شیرازی که بر اثر ایست قلبی در کما به سر می‌برد عیادت کرد.

استاندار خراسان رضوی از مادر شهید صیاد شیرازی عیادت کرد

به گزارش دفاع پرس به نقل از روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران، علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی، تنی چند از مدیران ستادی استانداری و  فرمانده قرارگاه عملیاتی آجا در منطقه شمال شرق با حضور در بیمارستان شمس الشموس(ع) ارتش با حاجیه خانم شهربانو شجاع مادر شهید صیاد شیرازی دیدار و از این مادر شهید والامقام عیادت کرد.

در این دیدار استاندار خراسان رضوی بر ضرورت بسیج امکانات پزشکی و کادر درمانی به منظور بهبود وضعیت جسمانی این بانوی مکرمه تاکید و اظهار کرد: نقش مادران در تربیت فرزندانی شاخص و تاثیر گذار مانند شهید امیر صیاد شیرازی در تاریخ همواره به یادگار می ماند.

در پایان این دیدار رشیدیان ضمن آرزوی سلامتی برای این مادر شهید سرافراز ایران اسلامی برای ایشان از خداوند متعال توفیق و بهبودی روز افزون مسئلت کرد.

حاجیه خانم شهربانو شجاع مادر امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی شب گذشته به دلیل ایست قلبی در بیمارستان شمس الشموس(ع) ارتش بستری شده و هم اکنون در کما به سر می برد.


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 31 تیر 1395  ] [ 3:49 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

نگاه به زندگی شهیدی که پِیک جنگ بود

نگاه به زندگی شهیدی که پِیک جنگ بود

 

شهید حاج حبیب جنت مکان، در بخشی از وصیت نامه خود، دوستانش را به حرکت در مسیر حق و دفاع از شیعه و اسلام دعوت کرده است.

نگاه به زندگی شهیدی که پِیک جنگ بود

به گزارش دفاع پرس از خوزستان، شهید حاج حبیب جنت مکان متولد یکم فروردین 1340 در منطقه چنیبه سفلی اهواز در خانواده مذهبی به دنیا آمد. پدرش حاج خلف جنت مکان کشاورزی زحمتکش و اهل خمس و زکات و مادرش سفیه رفاهی بانویی فرهیخته حافظ و مربی قرآن بود که به گفته خود شهید صبح فرزندانش را با قرائت قرآن و سرودن شعر از خواب بیدار می کرد.

خانواده جنت مکان اصالتا از بختیاری های منطقه جنت مکان از توابع شهرستان گتوند بودند که به اهواز مهاجرت کردند. حاج خلف و صفیه خانم پنج دختر و پنج پسر داشتند که حاج حبیب ششمین فرزند خانواده بود.

وقتی مادرش قرآن تلاوت می کرد حبیب ساکت می ماند و به تلاوت قرآن گوش فرا می داد، دوران ابتدایی را در مدرسه آقاسی چنیبه و دوران راهنمایی را در مدرسه دکتر حسابی امانیه به پایان رساند و خانواده وی قبل از پیروزی انقلاب به منطقه کمپلو مهاجرت کردند و در سال 58 موفق به اخذ دیپلم علوم انسانی شد.

وی از اوایل نوجوانی به اهل بیت(ع) علاقه داشتند و در روز عاشورا هم مقتل گوش می داد و هم مقتل خوانی می کردند. ایشان  فعالیت های انقلابی خود را از مسجد زین العابدین واقع در کمپلوی اهواز شروع کرد. اعلامیه های امام را به کمک دوستانش پخش می کرد و به مردم اطلاع رسانی می کرد.

همیشه در راهپیمایی ها شرکت  می کرد در زمان پیروزی انقلاب 17 سال داشت، با تشکیل کمیته انقلاب اسلامی به عضویت این نهاد درآمد، 19 ساله بود که جنگ شروع شد از شروع تا پایان جنگ در جبهه حضور داشتند به قول همسرش همیشه در بین همکارانش معروف بود به "پیک جنگ" و خبر از جنگ می آورد. وی در عملیات های مختلفی شرکت داشت.

همچنین در تیپ امام حسن(ع) و در گردان امیرالمؤمنین(ع)، جعفرطیار(ع) و در بیشتر یگانهای خوزستان حضور داشتند. حاج حبیب شاعر و مداح بود با خواندن شعرهای حماسی همرزمانش را تشویق به رزم می کرد. ایشان بیشتر عمر گرانبهای خود را در میدان های رزم مشغول به خدمت بودند و به قول همسرش باید پرسید: که حاج حبیب چند بار به خانه آمد نه این که پرسیده شود چند بار به جبهه رفتند؟!

در مجموع 9 بار مجروح شدند و 45 درصد جانبازی داشت، یک ریه و یک کلیه این شهید از کار افتاده بود و در مجموع کمر ایشان ترکش داشت و نمی توانست راحت بنشید.

حاج حبیب مسلط به زبان عربی بود، به فوتبال علاقه مند و شناگر ماهری بودند و در میدان های جنگ با سرودن اشعار طنز و حماسی شادی شور و شوق را در رزمندگان ایجاد می کردند هرجا حبیب بود شور و شادی آنجا بود و بیشتر همرزمانش او را با این ویژگی بارز می شناختند.

بسیجی و هنرمند و مداح اهل بیت(ع) بود، بعد از جنگ به فعالیت های مختلف پرداخت و رسیدگی به مشکلات مردم و کمک به مستمدان را از وظایف اصلی خودش می دانست. حاج حبیب از راویان دفاع مقدس بود و همراه با کاروان های راهیان نور به مناطق عملیاتی می رفتند و بسیار تاکید داشت که باید واقعیت های جنگ را به مردم بگوییم.

سال 74 در دانشگاه بابلسر رشته کارشناسی مدیریت بازرگانی قبول شد و بعد از مدتی به دانشگاه چمران به عنوان مهمان منتقل و در دانشگاه چمران هم درس خواند.

در تاریخ 12 بهمن 64 با مریم جنت مکان ازدواج کرد و زندگی مشترکشان را در اتاقی در طبقه بالای خانه پدری واقع در منطقه کمپلو اهواز شروع کردند. از شهید جنت مکان دو فرزند، یک دختر به نام راضیه دانشجوی کارشناسی ارشد معماری و روح الله دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی، به یادگار مانده است.

همسر شهید می گوید: 17-18 سالم بودم که خانواده حاج حبیب که پسر دایی من بود به خواستگاریم آمدند و ازدواج کردم البته مشکلاتی هم وجود داشت. ابتدا فکر می کردم حاج حبیب کسی نیست که بتوانم با ایشان احساس خوشبختی کنم ولی حاج حبیب خودش را ثابت کرد و بعد چنان علاقه ای به ایشان پیدا کردم که اکثر افراد از چنین علاقه ای تعجب می کردند.

وی با بیان اینکه وقتی به بزرگواری و روح بزرگ منشانه او پی بردم روز به روز علاقه ام به ایشان بیشتر شد طوری که تحمل اینکه یک روز او را نبینم و صدایش را نشنوم مشکل بود، افزود: بارها دیدم که بسیار گرسنه بود و وقتی مهمانی سرزده می آمد دست از غذا دست می کشید و آن را به مهمان تعارف می کرد.

همسر جنت مکان، اضافه کرد: حتی پیش می آمد که خودمان هیچ پولی نداشتیم و دیگران از ایشان کمک می خواستند، حاج حببی برایشان پول قرض می کرد بزرگواری های زیادی می دیدم اوایل ازدواجمان به خاطر شناخت کمی که از ایشان داشتم خیلی ناصبوری می کردم اما مهربانی های ایشان مرا به زندگی دلگرم می کرد.

وی ادامه داد: حاج حبیب در شرکت سپنتای اهواز مشغول به کار بودند اما به خاطر روحیاتی که داشت نمی توانست ببیند حق جانبازان شاغل در این شرکت ضایع می شود، با مدیران شرکت درگیر می شود؛ ابتدا به او پیشنهاد حق السکوت دارند اما نپذیرفت، به او گفتند: تمام حقت را  می دهیم دیگر اداره نیا ولی سکوت کن، ولی گفت: باید حق همه جانبازان را بدهید. لذا او را مجبور کردند بالای دریاچه اسید نگهبانی بدهد که به خاطر وضعیت شیمیایی شدن و ناراحتی ریه ای نتوانست دوام بیاورد و با حقوق بسیار اندک او را بازنشسته اجباری کردند.

حاج حبیب، بعد از جنگ با وجود این که مجروح بود و جسم بیماری داشت هیچ وقت آرام و قرار نداشت و هرجا که لازم می دید حضورش موثر است به آنجا می شتافت و ایفای نقش می کرد، با شنیدن خبر حمله داعشیان سفاک به عراق در آنجا حضور می یابد و با حضور در لشکری که زیر نظر عتبات بود تجربیات خود در دفاع مقدس را در دفاع از اسلام به کار می بندد سرانجام در منطقه بیجی استان صلاح الدین عراق در حین انجام ماموریت در روز پنجشنبه 27 فروردین سال 94 با بمب و تله های انفجاری کنترل از راه دور  گروهک داعش به شهادت رسیدند.

پیکر مطهرش شب تا صبح در حرم حضرت عباس(ع) بود که به گفته مسئولین عتبات برای هیچ شهیدی این چنین سابقه ای به یاد ندارند. در بین الحرمین مردم عراق و زائران ایرانی تشییع باشکوهی برای ایشان برگزار کردند و سرانجام روز دوشنبه(31 فروردین) پیکر مطهر این شهید بزرگوار در بهشت آباد اهواز در کنار همرزمان شهیدش به خاک سپرده شد.

 قسمتی از وصیت نامه شهید حبیب جنت مکان

بسم الله الرحمن الرحیم

و مِن المؤمنین رجالً الصدَقوا ما عاهدَ الله ُ علیه و مِنهمُ مَن قضی نحبه و منهم من ینتظر

و  اشهدانَّ لا اله الا الله و اشهد انَّ محمد رسول الله صل الله و علیه و سلم و اشهدُانَّ امیرالمؤمنین علی ولی الله

 و اما بعد در زمانی که دنیا پر از آشوبِ شده و به چشم خودمان می بینیم که این از خدا بی خبران به نام اسلام چه جنایت هایی که نمی کنند و بر خود واجب دیدم که به دفاع از دین اسلام و دفاع از حقانیت شیعه بلند شوم و به دفاع از اسلام بپردازم، وصیت می کنم به تمام دوستان که از این راه سرپیچی نکنند که این راه حقی است و دفاع از شیعه و اسلام واجب است.


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 31 تیر 1395  ] [ 3:48 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

روزشمار دفاع مقدس (31 تیر 1395)

روزشمار دفاع مقدس (31 تیر 1395)

 

31 تیر 1395 هجری شمسی برابر با 16 شوال 1436 هجری قمری و 21 جولای 2016 میلادی

روزشمار دفاع مقدس (31 تیر 1395)

رویدادهای مهم این روز در تقویم شمسی (31 تیر 1395)

• تهاجم وسیع ارتش بعث عراق به خاک ایران پس از پذیرفتن قطعنامه 598 (1367 ه.ش)

• عملیات پاکسازی بردپسیان سردشت توسط لشکر 52 قدس سپاه (1363 ه.ش)

• شهادت سردار عاصمی، مسئول اطلاعات سپاه قم به همراه 5 تن از همراهان در درگیری با گروهک پژاک در سردشت (1390 ه.ش)

• شهادت سردار محمد نوری تیرتاشی (1361 ه.ش)

• شهادت اسماعیل قهرمانی، فرمانده محور لشکر 27 محمد رسول‌الله(ص) (1361 ه.ش)

• شهادت مهدی کروبی فرمانده پدافند هوایی لشکر 27 محمد رسول‌الله(ص) (1365 ه.ش)

• شهادت حبیب‌الله مظاهری، فرمانده گردان مسلم بن عقیل(ع) لشکر 27 محمد رسول‌الله(ص) (1361 ه.ش)

• آغاز عملیات نصر چهار (1366 ه.ش)

• شکست هجوم مجدد دشمن پس از قطعنامه 598

• سالروز شهادت شهید مصطفی پژوهنده

• سالروز شهادت شهید محمد علی شفیعی


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 31 تیر 1395  ] [ 3:47 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

متلاشی شدن تیم 10 نفره تروریستی در خاش + تصاویر

متلاشی شدن تیم 10 نفره تروریستی در خاش + تصاویر

 

فرماندار شهرستان خاش گفت: با تلاش و همت سربازان گمنام امام زمان (عج) عوامل یک تیم خرابکار در این شهرستان دستگیر شدند.

متلاشی شدن تیم 10 نفره تروریستی در خاش + تصاویر

به گزارش خبرگزاری دفاع پرس از زاهدان، چاکرزهی فرماندار شهرستان خاش گفت: تیم خرابکاری که  قصد انجام اقدامات تروریستی و خرابکارانه بین 2 مرکز مهم نظامی و امنیتی خاش به سبک گروه تروریستی داعش را داشتند با هوشیاری سربازان گمنام شناسایی و برنامه خرابکارانه شان خنثی شد.

رئیس شورای تامین شهرستان خاش ادامه داد: این گروه با امکانات پیشرفته در نزدیکی محل هدف با کندن و حفر یک تونل از داخل یک منزل مسکونی در عمق 20 متری زمین و حرکت 30 متر در طول قصد عملیات خرابکارانه در 2 هدف مهم امنیتی و نظامی داشتند که با هوشیاری نیروهای امنیتی قبل از اجرای نقشه شومشان دستگیر شدند.

وی گفت: در این رابطه 10 نفر از عوامل خرابکار و وابسته بیگانه دستگیر شدند.

به گفته فرماندار شهرستان خاش این افراد در اعتراف اولیه تخریب مراکز امنیتی و انتظامی را از اهداف خود عنوان کرده اند.

چاکرزهی اظهار داشت: ضد انقلاب و گروههای معاند و دشمنان قسم خورده اسلام و کشور به دنبال توطئه بوده و از هر جهت تلاش می کنند به کشور ضربه بزنند که در منطقه ما اهدافی تفرقه افکنانه داشته اند که خوشبختانه با هوشیاری مردم و نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی و قضایی در رسیدن به اهدافشان ناکام شده اند لذا تلاش می کنند با انجام عملیات های کور و به شهادت رساندن نیروها و یا تخریب برخی اماکن اندکی به خواسته های شوم شان برسند.

وی از اقدامات دولت و نیروهای خدمتگزار در شورای تامین شهرستان برای حفظ و کمک به ثبات امنیت در منطقه قدردانی کرد و افزود: الحمدلله شرایط برای فعالیت اشرار و گروهک های معاند در خاش فراهم نبوده و نیست و سخت ترین ضربه را در این منطقه دیده اند.

در این عملیات علاوه بر دستگیری 10 نفر همچنین یک عدد ریموت، یک دستگاه گوشی تلفن، کپسول اکسیژن به همراه شارژر، مولد برق، دستگاه بالابر، گالن های 60 و 70 لیتری، ماسک، لباس کار، دستگاه پیکور و سرکه برای خنثی کردن گاز موجود در زیر زمین کشف و ضبط شده است.


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 31 تیر 1395  ] [ 3:47 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

نمایشگاه تخصصی کتاب دفاع مقدس برگزار می‌شود

نمایشگاه تخصصی کتاب دفاع مقدس برگزار می‌شود

 

برای اولین بار در استان یزد نمایشگاه تخصصی کتاب دفاع مقدس با حضور ناشران فعال در این حوزه در هفته دفاع مقدس برگزار می‌شود.

نمایشگاه تخصصی کتاب دفاع مقدس برگزار می‌شود

به گزارش دفاع پرس از یزد؛ دومین جلسه کمیته هماهنگی برپایی نمایشگاه تخصصی کتاب دفاع مقدس که برای اولین بار درمدت هفته گرامیداشت دفاع مقدس در یزد به میزبانی اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برگزار شد.

در این جلسه که به ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و با حضور نمایندگان فرهنگی دستگاه‌ها، سپاه الغدیر، بنیاد شهید و امور ایثارگران استان، شهرداری، صدا و سیما، آموزش و پرورش، حوزه هنری و جمعی از مدیران و کارکنان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد پس از تائید نهایی برگزاری نمایشگاه در خصوص فضای برگزاری این نمایشگاه بحث و تبادل نظر شد.

در پایان جلسه مقرر شد؛ فضای پیشنهادی مورد بررسی کامل وجامعی قرار بگیرد و تصمیم گیری به جلسه بعدی موکول شد.


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 31 تیر 1395  ] [ 3:46 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

اسرافیل نیکوکار جانباز 70 درصد اردبیلی به خیل شهدا پیوست

اسرافیل نیکوکار جانباز 70 درصد اردبیلی به خیل شهدا پیوست

 

اسرافیل نیکوکار جانباز 70 درصد اردبیلی پس از تحمل 33 سال درد و رنج ناشی از عوارض مجروحیت روز گذشته به یاران شهید خود پیوست.

اسرافیل نیکوکار جانباز 70 درصد اردبیلی به خیل شهدا پیوست

به گزارش دفاع پرس از اردبیل، جانباز سرافراز 70 درصد اسرافیل نیکوکار روز سه شنبه 29 تیرماه 95 بر اثر ضایعات متعدد ناشی از عوارض مجروحیت خود را به کاروان شهدا رساند و به لقاءاله پیوست.

این رزمنده پیشکوست، بسیجی و جانباز صبور در راه دفاع از کیان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و حفظ و پاسداری از عزت و شرف ملت از اوایل شروع جنگ تحمیلی و در طول دوران دفاع مقدس بمدت 4 سال بصورت داوطلبانه علیه متجاوزان بعثی جنگید و در عملیات های والفجر یک و کربلای 5 در سال های 1362 و 1365 به افتخار جانبازی نائل آمد.

مراسم تشییع پیکر پاک این جانباز شهید ساعت 15 چهارشنبه 30 تیرماه 95  از مقابل مسجد محله ابراهیم آباد به طرف گلزار شهدای علی آباد انجام شد.

مراسم شام غریبان آن مرحوم شب چهارشنبه در مسجد سلطان آباد برگزار شد.

مجلس بزرگداشت آن شهید والامقام نیز روز پنجشنبه از ساعت 14:30 الی 16:30 در همان مسجد برگزار خواهد شد.


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 31 تیر 1395  ] [ 3:45 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

روایت محسن رضایی از فداکاری شهید دوران

روایت محسن رضایی از فداکاری شهید دوران

 

محسن رضایی با انتشار تصویری از سرلشکر خلبان شهید عباس دوران، سالروز شهادت این شهید شجاع و سرفراز ایران اسلامی را گرامی داشت.

روایت محسن رضایی از فداکاری شهید دوران

به گزارش گروه فضای مجازی دفاع پرس، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده کل سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس به مناسبت سالروز شهادت خلبان شهید عباس دوران در صفحه شخصی خود نوشت: سی تیر، سالروز شهادت سرلشکر خلبان شهید عباس دوران از خلبانان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

صدام حسین همواره بغداد را غیرقابل نفوذ و بسیار امن می نامید و برای نشان دادن قدرت سیاسی خود قصد برگزاری کنفرانس سران کشورهای غیرمتعهد در بغداد را داشت. ایران نتوانسته بود با اعتراض این کنفرانس را لغو کند.

روز ۳۰ تیرماه ۱۳۶۱ هواپیمای شهید عباس دوران در حین انجام عملیات، دچار اصابت نیروهای پدافند ارتش عراق قرار گرفت اما فرزند شجاع و غیور ملت ایران پس از اجکت کردن خلبان کمکش، هواپیما را با هدایت خود به ساختمان کنفرانس کوبید و برگی زرین دیگر از فداکاری های این ملت قهرمان را ورق تاریخ باقی گذاشت.

یادش و نامش همیشه در تاریخ کشور ایران اسلامی گرامی باد.


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 31 تیر 1395  ] [ 3:44 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

نشست تبیین تاریخ شفاهی با عنوان "نسل ماندگار" برگزار شد

نشست تبیین تاریخ شفاهی با عنوان "نسل ماندگار" برگزار شد

 

چهارمین نشست دوماهانه "نسل ماندگار" در راستای تبیین تاریخ شفاهی دفاع مقدس در موسسه فرهنگی میرداماد گرگان برگزار شد.

نشست تبیین تاریخ شفاهی با عنوان

به گزارش دفاع پرس از استان گلستان، چهارمین نشست دوماهانه "نسل ماندگار" که به تبیین تاریخ شفاهی و مرور خاطرات دفاع مقدس می‌پردازد، عصر دیروز چهارشنیه 30 تیرماه در تالار اندیشه موسسه فرهنگی میرداماد گرگان برگزار شد.

در این نشست دو تن از رزمندگان دفاع مقدس سردار غلامرضا گوکلانی فرمانده پشتیبانی لشکر25 کربلا و حاج محمد قاسم آبادی مسئول تغذیه این لشکر در زمان دفاع مقدس به تبیین خاطرات خود پرداختند.

در ادامه علی رایجی فرزند ناشنوای شهید مهدی رایجی به قرائت دلنوشته اش پرداخت. او که به سختی می توانست کلمات را بیان کند و مجری برنامه متن سخنان او را برای حاضرین، بازخوانی می کرد، فضای مراسم را معنوی تر کرد.

در پایان ضمن معرفی کتاب سه هزار شلیک خاطرات حاج محمد قاسم آبادی، مقرر شد کتاب خاطرات سردار غلامرضا گوکلانی نیز در هفته دفاع مقدس رونمایی شود.


 


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 31 تیر 1395  ] [ 3:44 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]