کتاب وصایای شهدای استان قزوین منتشر شد

کتاب وصایای شهدای استان قزوین منتشر شد

به گزارش دفاع مقدس از قزوین، حسن شکیب‌زاده، نویسنده و پژوهشگر حوزه‌ی دفاع مقدس اظهار داشت: از مجموعه‌ی سه هزار شهید استان قزوین، وصایای یک هزار و 305 شهید که دارای مطالب اجتماعی و فرهنگی است، توسط حسن شکیب‌زاده در قالب چهار جلد تدوین شده که چهارمین جلد آن امروز همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس منتشر شد.

به گفته‌ی وی، در این مجموعه، یک هزار و 400 وصیت‌نامه شهدا از یک هزار و 305 شهید درج شده است که برخی از شهدا بیش از یک وصیت‌نامه از خود بر جای گذاشته‌اند.

نویسنده و پژوهشگر حوزه‌ی دفاع مقدس افزود: از مجموعه شهدای استان قزوین تعدادی از شهدا نیز دارای وصیت‌نامه می‌باشند که به جهت خصوصی بودن از انتشار وصایا آن در این مجموعه خودداری شده است.

وی گفت: در تحقق این مهم، ظی چهار سال همه وصایای شهدای استان قزوین مورد بررسی، بازبینی و تدوین مجدد قرار گرفت تا صحت و سقم آن، براساس دست نوشته شهدا، امضای آنها و مستندات موجود مورد بررسی قرار گیرد.

مشاور فرهنگی و هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین افزود: در تدوین مجدد این وصایا تلاش شده تا مطالب تکراری و موضوعاتی که تاریخ استفاده آن به پایان رسیده است از متن وصایا حذف شود.

وی گفت: با تحقیق و بررسی که بر روی وصایای منتشر شده، انجام شده است، این مجموعه‌ی نفیس قابلیت استفاده در همه زمان به ویژه برای هنرمندان و محققین دارد تا براساس مطالب مندرج در این وصیت‌نامه‌ها، بتوانند نسبت به تولید فرآورده‌های فرهنگی و هنری اقدام کنند.

شکیب‌زاده افزود: وصایای شهدا خلاصه و چکیده‌ی اعتقادات قلبی و عملی شهدا نسبت به دفاع مقدس و راهی است که شهیدان انتخاب کردند تا براساس آن در مقابل تجاوز همه کشورها علیه جمهوری اسلامی ایستادگی کنند و حاصل آن سربلندی و جایگاه رفیعی است که ملت بزرگ ایران در سطح جهان از آن برخوردارند.

وی گفت: با توجه به رهنمودهای حضرت امام(س) و مقام معظم رهبری در خصوص وصایای شهدا که از آن به عنوان منشور معنوی انقلاب یاد شده است، باید تلاش شود تا این وصایا به شکل گسترده در سطح جامعه رواج پیدا کرده و مطالعه آن به عنوان سبک زندگی شهدا در زندگی مردم جاری و ساری شود.

نویسنده و پژوهشگر حوزه‌ی دفاع مقدس گفت: مجموعه‌ی چهار جلدی کتاب طی دو سال با همت غلامرضا حقایق‌پور، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین و توسط انتشارات حدیث امروز منتشر شده است.

مشاور فرهنگی و هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین گفت: جلد اول کتاب فار 314 وصیت‌نامه شهید، جلد دوم 306 وصیت‌نامه شهید، جلد سوم 309 وصیت‌نامه شهید و جلد چهارم 376 وصیت‌نامه شهید می‌باشد.

شکیب‌زاده افزود: بعد از انتشار سه جلد کتاب فار، وصیت‌نامه یکصد و 57 وصیت‌نامه شهید باقی مانده بود که پس از فراخوان انجام شده در این سه جلد، 219 وصیت‌نامه دیگر نیز نزد خانواده‌ها، رزمندگان و همرزمان شهدا موجود بود که در اختیار قرار گرفت و در جلد کتاب چهارم منتشر شده است.

وی گفت: نیمی از شهدای استان قزوین دارای وصیت‌نامه هستند که تقریبا 200 وصیت‌نامه‌ جنبه خصوصی داشته، مورد استفاده قرار نگرفتند و در مجموع وصیت‌نامه یک هزار و 35 شهید در چهار جلد کتاب منتشر شده است.

گفتنی است: حسن شکیب‌زاده 38 جلد کتاب در حوزه‌ی ایثار و شهادت منتشر کرده است.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 31 شهریور 1395  ] [ 1:14 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

درخواست گروهی از فعالان قرآنی برای حضور در میان مدافعان حرم

درخواست گروهی از فعالان قرآنی برای حضور در میان مدافعان حرم

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، علی رضا شاهسونی، مدیرمسئول مؤسسه قرآنی فرهنگی بیت الاخزان حضرت زهرا(س) در نامه ای به حاج قاسم سلیمانی خواستار حضور حافظان، اساتید و خادمان قرآن کریم برای اجرای «طرح بین المللی قرآن فراتر از مرزها» در کشورهای عراق و سوریه شد.

بر اساس این گزارش، در بخشی از این نامه خطاب به حاج قاسم سلیمانی آمده است:

به منظور فراهم نمودن بستر مناسب جهت ترویج هرچه بهتر و مطلوب تر آموزه های کلام وحی در بین مدافعان حرم اهل بیت(ع) که در نوک پیکان و خط مقدم مبارزه با کفر و تکفیری ها قرار دارند، خواهشمندیم اجازه فرمایید حافظان بیت الاحزان نیز در میدان باشند و در صورت امکان با اعزام حافظان، اساتید و خادمان قرآن کریم به کشورهای عراق و سوریه جهت برگزاری کلاس های (حفظ، روخوانی، روان خوانی، مفاهیم، تفسیر، تدبیر و ...) و اجرای محافل قرآنی بین مدافعان حرم اهل بیت(ع) موافقت نموده تا ان شاءالله در آینده نزدیک با برپایی حاکمیت تمدن اسلامی مطلوب قرآن کریم، زمینه ساز ظهور حضرت ولی عصر(عج) باشیم.


منبع:حوزه


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 31 شهریور 1395  ] [ 1:13 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

برپائی نمایشگاه فرزندان روح الله در جوار یادمان شهدای گمنام بوستان ابوذر تهران

برپائی نمایشگاه فرزندان روح الله در جوار یادمان شهدای گمنام بوستان ابوذر تهران

به گزارش دفاع پرس از استان تهران، نمایشگاه فرزندان روح الله با موضوعیت دفاع مقدس از تاریخ 95/6/31 همزمان با اولین روز از هفته دفاع مقدس در جوار یادمان شهدای گمنام بوستان ابوذر شهر تهران دایر و تا پایان هفته دفاع برقرار خواهد بود.

ساعت بازدید از این نمایشگاه از ساعت 17الی 22شب خواهد بود.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 31 شهریور 1395  ] [ 1:12 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

بیش از 500 برنامه در استان مرکزی اجرایی می‌شود

به گزارش دفاع پرس از استان مرکزی، جنگ تحمیلی و تاریخ هشت سال دفاع مقدس یکی از وقایع مهم در سرنوشت کشور است که امروز با گذشت نزدیک به 30 سال از تمام شدن آن روزها اما همواره خاطرات برجای مانده از آنها برای تک تک ما دارای قداست بوده و همواره نیاز است که این رشادت ها و دلیرمردی ها همچون گنجی ارزشمند و گرانبهاء به نسل های بعدی سینه به سینه منتقل شود.

دفاع مقدس تنها جنگی هشت ساله میان دو کشور بر سر کشورگشایی نبود درواقع دفاع مقدس جنگ میان اصول و چارچوب اصلی دین اسلام و تلاش دشمن برای از بین بردن معنا و مفهوم دین و جلوگیری از گسترش آن در میان کشورهای آزادی خواه جهان بود چرا که انقلاب پا گرفته در ایران در اوایل عمر خود به سر می برد و دشمن سعی داشت با راه اندازی جنگی نابرابر انقلاب را به اواخر عمر خود نزدیک کرده و بتواند آن را از ذهن تمامی ملت های آزادی خواه جهان پاک کند.

دفاع مقدس در واقع یک فرهنگ غنی است که نقشی موثر و تعیین کننده در فرهنگ کشور دارد و می تواند الگویی کامل برای نسل های بعدی باشد و به جرات می تواند گفت که اشاعه فرهنگ ناب دفاع مقدس و ترویج شیوه های رفتاری و اخلاقی شهداء و رزمندگان می تواند جامعه را در برابر تمامی تهاجمات فرهنگی اتخاذ شده از سوی دشمنان بیمه کند.

اجرای رژه نیروهای مسلح در استان مرکزی

همزمان با نخستین روز از هفته دفاع مقدس همچون سال های دیگر از ساعت 8 تا 10 صبح در مقابل بازار سرپوشیده اراک رژه ای با همکاری تمامی نیروهای مسلح استان مرکزی برگزار می شود که انعکاسی از صلابت و اقتدار نیروهای کشور و مشتی محکم و کوبنده بر دهان دشمنان است.

گلباران قبور شهدا با حضور مسئولان در دومین روز از هفته دفاع مقدس

دومین روز از هفته دفاع مقدس با عنوان روز ایثارو شهادت نامگذاری شده که بر این اساس قبور تمامی شهدای دفاع مقدس با حضور مسئولان و نیروهای نظامی و انتظامی گلباران می شود که این اقدام حرکتی در راستای تجدید میثاق با آرمان های امام راحل و شهدای انقلاب است.

همایش پیاده روی خانوادگی در استان مرکزی می شود

سومین روز از هفته دفاع مقدس که مقارن با روز جمعه است با هماهنگی انجام شده قرار است که همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی با حضور اقشار مختلف برگزار شود.

البته در کنار اقدامات دیگر و برنامه های پیش بینی شده در این ایام قرار است که همایش تجلیل از پیشکسوتان ، تجلیل از خانواده های شهداء و ایثارگران، برگزاری یادواره های مختلف شهداء در سراسر استان مرکزی،نواختن زنگ مقاومت، برگزاری نمایشگاه ویژه دفاع مقدس برگزار شود.

آنچه که مشخص است پررنگ کردن یاد و خاطره سال های مقاومت و دفاع غیرتمندانه ملت ما می تواند مسیری روشن برای امروز کشور و مقابله در برابر تمامی خواسته های دشمنان باشد.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 31 شهریور 1395  ] [ 1:12 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

نمایشگاه تصویری «مهندسی در جنگ» در کرمان برگزار می‌شود

نمایشگاه تصویری «مهندسی در جنگ» در کرمان برگزار می‌شود

به گزارش دفاع پرس از کرمان، سردار محمد مطهری در نشست خبری با موضوع هفته دففاع مقدس، اظهار داشت: رژه نیروهای مسلح با صلابت هرچه تمام در روز 31 شهریور و همزمان با سالروز آغاز تهاجم رژیم بعثی در کرمان برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: همچنین دومین روز از هفته دفاع مقدس روز سرباز نامگذاری شده است که در این روز از سربازان نیروهای مسلح تجلیل خواهد شد.

وی گفت: برگزاری برنامه میقات صالحین بسیجیان و شرکت در نمازجمعه و غبار روبی و گلباران قبور مطهر شهدا از جمله برنامه های هفته دفاع مقدس است.

جانشین فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان افزود: نمایش رزمی فرهنگی با عنوان مهندسی در جنگ از سوم مهرماه به مدت یک هفته در تیپ 38 ذوالفقار نیروی زمینی سپاه اجرا می شود.

وی اظهار کرد: این نمایشگاه هر شب بعد از نماز مغرب و عشاء برپا می شود و اقدامات مهندسی در جنگ را به نمایش می گذارند.

سردار مطهری گفت: همچنین نمایشگاه تصویری از مهندسی در جنگ همزمان با برگزاری این برنامه در تیپ ذوالفقار برگزار می شود.

وی استفاده از این برنامه را برای عموم مردم رایگان اعلام کرد و افزود: با همکاری شهرداری اتوبوس های عمومی برای رفت و آمد مردم در مکان هایی از شهر در نظر گرفته شده است.

جانشین فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان گفت: اهداف و نیات آمریکا قبل از انقلاب اسلامی با حضور 40 هزار مستشار و با هزینه از بیت المال کشور پیاده می شد.

وی تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، سیادت و آقایی آمریکایی ها در ایران به پایان رسید اما آنها بیکار ننشستند و پس از انجام توطئه ها توسط عناصر ضد انقلابی به سراغ صدام رفتند و جنگ ناخواسته را بر ما تحمیل کردند.

وی با بیان اینکه جنگ تحمیلی به مدت 2887 روز و هشت سال طول کشید گفت: در دفاع مقدس خسارت های زیادی بر ما وارد شد، پنج استان مرزی کشور درگیر شدند و شهرها و روستاهای زیادی ویران و مهاجران و آواره های فراوانی داشتیم.

سردار مطهری ادامه داد: در دوران دفاع مقدس 172 هزار شهید، 335 هزار جانباز، 42 هزار و 618 آزاده داشتیم و 2 میلیون و 400 هزار هکتار از زمین های کشور آلوده به مین شد.

وی گفت: با جانفشانی نیروهای مسلح و پس از بازسازی ارتش توانستیم آمریکایی ها را ناکام سازیم و از جنگ سربلند خارج شویم.

وی با اشاره به فرامین مقام معظم رهبری درباره ضرورت تقویت بنیه دفاعی کشور گفت: نیاز است نیروهای مسلح کشور تقویت شوند و از مرهای کشور دفاع کنند.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 31 شهریور 1395  ] [ 1:12 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

روزشمار دفاع مقدس (31 شهریور 1395)

روزشمار دفاع مقدس (31 شهریور 1395)

31 شهریور 1395 هجری شمسی برابر با 19 ذی الحجه 1436 هجری قمری و 21 سپتامبر 2016 میلادی

 

رویدادهای مهم این روز در تقویم شمسی (31 شهریور 1395)

• حمله رژیم بعث عراق به جمهوری اسلامی ایران و آغاز جنگ تحمیلی هشت ساله (1359 ه.ش)

• آغاز نخستین جشنواره فیلم دفاع مقدس (1369 ه.ش)

• آغاز هفته دفاع مقدس

• یک هواپیمای نظامی در اطراف ورامین سقوط کرد و سه سرنشین آن کشته شدند (1350 ه.ش)

• سالروز شهادت شهید عیسی مطلب‌زاده (1361 ه.ش)

• سالروز شهادت شهید عسگر محتاج (1353 ه.ش)

• سالروز شهادت شهید قدیر رشید اردبیلی (1361 ه.ش)

• اعلام آمادگی کارگران سنندج برای مقابله با ارتش متجاوز عراق (1359 ه.ش)

• عملیات پاکسازی نیستان در محور سردشت – مهاباد توسط لشکر 52 قدس سپاه (1363 ه.ش)

• حمله هوایی عراق به فرودگاه های تهران، تبریز، شیراز، همدان و اصفهان – شروع رسمی حمله به ایران با نام عملیات «یوم الرعدم» (1363 ه.ش)

• اشغال پاسگاه سوبله توسط عراق (1359 ه.ش)

• آغاز تهاجم هوایی عراق (1359 ه.ش)

• روزشمار سیاسی جنگ تحمیلی


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 31 شهریور 1395  ] [ 1:09 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

اولین شهید دفاع مقدس این شهید هست

اولین شهید دفاع مقدس که بود؟

به گزارش دفاع پرس از سمنان، شهیدمحمد حسین دامغانی تکنسین پرواز که در اولین دقایق شروع جنگ تحمیلی به خدا پیوست. وی در حالی به شهادت رسید که استکبار جهانی توسط عراق بر علیه ملتی مظلوم و تازه رهیده از زیر یوغ ستمشاهی حمله ای همه جانبه را ترتیب داده بود. وی در فرودگاه مهرآباد تهران شهد شیرین شهادت را نوشید. وصیت نامه یا توصیه ای در رابطه با جنگ ندارد چرا که یک لحظه از جنگ را درک نکرده بود که آسمانی شد اما چند خاطره از زندگی کوتاهش به یادگار مانده است.

خاطراتی از شهید به نقل از برادر

برادر شهیدم پس از اخذ مدرک سیکل در شاهرود نمی دانم به پیشنهاد چه کسی خدمت در نیروی هوایی را پذیرفت. به همراه دایی کوچکم و چند نفر دیگر به تهران عزیمت کرد تا در امتحان ورودی نیروی هوایی شرکت کند. از آنجا که شهید عزیز از قد رشیدی برخوردار بود و ضریب هوشی بالایی داشت در اولین مرحله آزمون قبول شد و پس از مدت کوتاهی به استخدام رسمی نیروی هوایی درآمد که پس از آن به نیروی هوایی شیراز منتقل و معرفی شد.

در کنار کارش برای رسیدن به مقاطع تحصیلی بالاتر به تحصیل مشغول بود که با تلاش وصف ناپذیر و به صورت پله ای دیپلم را خیلی زود اخذ و به علت علاقه وافر به زبان خارجه (انگیسی ) رتبه ی عالی را در کنکور کسب کرد و به مدت 2 سال برای فرا گرفتن علوم و فنون هواپیما به تگزاس آمریکا فرستاده شد.

در طول دوره آموزشش در آمریکا یک بار به ایران آمد. در مدت 2 سال زندگی در آن کشور هفته ای یک بار برای افراد خانواده یا نامه یا تصاویری از خود یا اماکن زیبای انجا می فرستاد که احساس دلتنگی نکنیم. پس از گذشت 2 سال سرانجام به شیراز بازگشت که از انجا به کشورهای لبنان و مصر جهت انجام اموری به ماموریت رفت. یک بار که به شاهرود امده بود از خاطراتش در مصر برایمان تعریف کرد که تکرار آن خالی از لطف نیست.

«با چند تن از دوستانم برای شنا به سوی رود بزرگ نیل رفتیم. وقتی به نزدیک رود رسیدیم تعادل من ناگهان بهم خورد و در آب افتادم هرچه دست پا زدم و دوستانم تلاش کردند بی فایده بود چرا که آب شدت زیادی داشت. خلاصه آنقدر مرا با خود برد که دیگر نفهمیدم و ازهوش رفتم، وقتی بهوش آمدم خود را روی ماسه‌های سرد و ساکت رودخانه دیدم اما گویا سایه ای روی سرم بود.

تا سرم را بلند کردم ناگهان زنی سیاه پوست که در چندقدمی من ایستاده و مرا نظاره می کرد را دیدیم. به او گفتم اینجا کجاست؟ چرا من اینجا هستم؟ گفت: آب تو را داشت با خود می برد که نجاتت دادم. پاشو و به خانه ات برو. گفتم لباس هایم کجاست؟ گفت پیش دوستانت.

خیل زود برایم لباس آورد و خداحافظی کرد و رفت. وقتی به خانه برگشتم خلاف انتظار دوستانم بود چرا که برای همیشه با بدن غرق در آب من خداحافظی کرده بودند، به همین خاطر بود که نجات یافتن من را با تعجب و شگفتی پرسیدند و دوستانم این را جز یک معجزه و خواست خدا چیز دیگر نمی دانستند. به هرتقدیر مصلحت خداوند بود که نجات پیدا کنم».

درسال 1356 همراه یکی از دوستانش با اتومبیل شخصی از شیراز به تهران عزیمت کردند. در بین راه بر اثر برف و بوران شدید و لغزنده بودن جاده، خودرو ناگهان به این طرف و آن طرف منحرف شد و نهایتا پایین دره سقوط کرد.

چندین بار نام مقدس یا ابوالفضل را تکرار کردم که یک باره گویی کسی ماشین را به طرفی پرتاب کرد و به شکل آهن پاره‌ای به کنار افتاد. هر کس صحنه را مشاهده کرده بود به این یقین می رسید که صد درصد سرنشینان این حادثه مرده اند اما از آنجایی‌که هنوز مشیت پرودگار بر زنده بودن شهید پا بر جا بود او و دوستش هر دو صحیح وسالم از خودروی در هم پیچیده بیرون امدند.

با یک ماشین باری بزرگ خود را به تهران رساندند و از انتقال ماشین به بالای دره صرف نظر کردند چرا که به قول معرف خرجش به دخلش نمی ارزد و دراین صحنه جان سالم به در بردند.

در یکی از جنگ های داخلی که گروه کومله دموکرات حضور داشت، برای رساندن مهمات و آذوقه به نظامیان فعالیت چشمگیری از خود نشان می دهد. یک بار هواپیمایش در حین رسانیدن مهمات و آذوقه در بالای شهر سنندج توسط دمکراتها مورد اصابت گلوله قرار گرفت که اگر خونسردی و مهارت شهید نبود ضایعه بزرگی برای کشور ببار می آمد اما از آنجا که هنوز امر خدا بر زنده بودنش تعلق داشت با توکل به خدا هواپیما را در کمال آرامش بر روی باند فرودگاه سنندج نشاند و صحیح وسالم از هواپیما خارج شد.

یک بار که مثل همیشه برایمان عکس‌هایش را می آورد پرسیدیم برادرجان چرا هر چه داری صرف هزینه عکس می کنی؟ با صدایی متین و دلنشین گفت: همین عکس ها از من به یادگاری خواهد ماند.

سال 1358 با خواهر همکارش ازدواج کرد و به تهران منتقل شد. قبل از شهادتش یک عکس بسیار زیبا با لباس همافری گرفت و برای همه برادرها و خواهرها سفارش چاپ داد و به همسرش سفارش کرد که از همین عکس برای تشییع جنازه اش استفاده شود.

در یکی از روزها که به اتفاق همسرش به بهشت زهرا (س) رفتند به او می گوید که این قبرها چه قدر کوچک است. اگر من مردم بگوئید کمی ان را بزرگتر کنند چون قد من بلند است.

در مقابل این سخنان که بوی وداعی طولانی را می داد همسرش ناراحت شد و به وی گفت «بس کن دیگر این دفعه اخری باشد که من و تو به بهشت زهرا (س) بیاییم». همین طور نیز شد در بیست پنجم شهریور ماه بود که با همسرش برای شرکت در مجلس عقد برادرم به شاهرود آمدند. درهنگام خداحافظی اکثرا دیدار آخر را در جمالش می دیدند. با همه خداحافظی کرد. وداعی به یاد ماندنی.

آن روز بیست و نهم شهریور بود؛ نزدیک غروب آفتاب با خانمش به راه آهن رفتند تا عازم تهران شوند اما ساعتی نگذشته بود که زنگ خانه ما به صدا در آمد.

با گشودن در چهره محمدحسین را مشاهده کردم و گفتم چرا برگشتی داداش گفت «سه ساعت قطار با تاخیر وارد شاهرود می شود من هم گفتم چه بهتر این آخرین نماز مغرب و عشا را در خانه شما بخوانم».

ما هنوز متوجه نبودیم که چرا این حرف ها را می زند. لباس های زیبایی دامادیش را به تن کرد و نماز را اقامه نمود؛ گویی نماز شهادت و وصال بود در حالی قامت بست که رنگ چهره اش رنگ خدایی بود. هچ گاه فراموش نخواهم کرد رفت و دو روز بعد 31 شهریور 59 در میعادگاهش فرودگاه مهرآباد بر اثر بمب باران هواپیماهای مزدوران عراقی مورد اصابت گلوله های هوایی دشمن قرار گرفت و پس از سال ها انتظار و 15 ماه تشکیل خانواده، مهتاب تازه به دنیا امده اش را ندید و به لقا یار پیوست .


انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 31 شهریور 1395  ] [ 1:08 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

نامزدهای پنج بخش جشنواره فیلم مقاومت اعلام شدند

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، نامزدهای بهترین آثار بخش‌های «فیلم‌های کوتاه»، «سینمایی ویدیویی»، «سریال تلویزیونی»، «پویانمایی»، «نماهنگ» و «قلم طلایی» این دوره جشنواره را به این ترتیب اعلام کرد.

نامزدهای آثار سینمایی ویدیویی:

الف: بهترین فیلمنامه

مردان آفتاب

تونل

خاک

تامدار 10 درجه

نه و پنج دقیقه

ب:  بهترین کارگردانی :

مردان آفتاب

تونل

زمستان آخر

تامدار 10 درجه

ج: بهترین فیلم :

مردان آفتاب

تونل

نه و پنج دقیقه

تامدار 10 درجه

سفید به رنگ مروارید

نامزدهای سریال تلویزیونی:

الف: بهترین فیلمنامه:

پروانه                                        

در چشم باد

تعبیر وارونه یک رویا

وضعیت سفید

شوق پرواز

ب: بهترین کارگردانی:

پروانه       

در چشم باد

تعبیر وارونه یک رویا

وضعیت سفید

شوق پرواز

  بهترین سریال:

معراجی‌ها

وضعیت سفید

شوق پرواز

پروانه

در چشم باد

نامزدهای آثار پویانمایی:

پسرک     

جنگ جهانی سوم

روبان

تمام زمستان‌هایی که ندیده‌ام

آنتراکت

مرز داران

فهرست مقدس

نامزدهای آثار نماهنگ:

چشم به را

 لبیک

از خون جوانان وطن

عمار داره این خاک

ارغوان

 نامزدهای بخش قلم طلایی:

 بخش طرح فیلمنامه سینمایی:

  پاوه نوشته محسن سرتیپی

  چله نشین نوشته نازنین فرخ‌لو

 کارو نوشته فهیمه سلیمانی

 بخش خلاصه فیلمنامه کوتاه:

 ننه گیلان نوشته سیدحمید طاهری

 جنگ بازی نوشته بیژن بیات

 یک نفر دلتنگ است نوشته بابک نبی‌زاده

 بهترین آثار بخش‌های فوق در آئین افتتاحیه چهاردهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت معرفی می‌شوند.

چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با شعار«تجلی گفتمان فرهنگی انقلاب اسلامی» به همت بنیاد فرهنگی روایت و انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس از 2 تا 9 مهرماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام/ 161


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 31 شهریور 1395  ] [ 1:07 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

همت برای ارتقای سینمای دفاع مقدس

همت برای ارتقای سینمای دفاع مقدس

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، محمدحسین لطیفی در یادداشتی نوشت: شاید زمان آن رسیده باشد که پس از 28 سال که از دفاع مقدس مردم عزیز کشورمان در پاسخ به تجاوز بیگانه‌ای به مرز و بومشان می گذرد ، سینمای دفاع مقدس و سازوکار آن را به گونه دیگری تبیین و تدوین نماییم.

در روزگاری که دور تا دور کشورمان پر از تشنج‌های سیاسی و نظامی است و هر روز و شب میهن عزیزمان مورد تهدید نظامی قرار دارد، ‌هیچ متولی جدی و پرتلاشی طی این سال‌ها برای احیای گونه سینمایی دفاع مقدس وجود نداشته است و همیشه مشکل بودجه، اولین معضل فیلمسازان برای نزدیک شدن به این حوزه بوده است.

یادمان باشد که اگر امروز در جهت ارتقاء این سینما همت جدی نشود، روزی خواهد رسید که خواهیم گفت پشیمانیم، اما دیگر پشیمانی سودی نخواهد داشت.

امیدوارم در آینده نزدیک شاهد آن باشیم که نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با تصویب قانونی در مجلس، وزارت دفاع را ملزم به حمایت مالی در این‌ گونه سینمایی کند و ردیف بودجه‌ای برای آن لحاظ نماید. برای این امر امروز هم دیر است، چه رسد به فردا.

ساخت و ایجاد روحیه سربازان، بسیجیان و سپاهیان کشور ارزشش به مراتب بیشتر از ساخت جنگ‌افزارهای دفاعی است.

منبع: جام جم


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 31 شهریور 1395  ] [ 1:07 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

ایران قتلگاه کشورهای متخاصم خواهد بود

ایران قتلگاه کشورهای متخاصم خواهد بود

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از هرمزگان، سردار سرلشکر پاسدار غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا(ص) در مراسم رژه نیروهای مسلح در بندر عباس، اظهار داشت: تقارن بزرگداشت مقاومت ملت ایران با عید غدیر مایه مسرت امت اسلامی است.

وی ادامه داد: برگزاری هفته دفاع مقدس در ۳۱شهریور هر سال سالگرد تجاوز نیست بلکه بزرگداشت مقاومت قهرمانانه نیروهای مسلح و مردمی ملت است که در اوج سختی ها و کمبود ها و مظلومیت در یک جنگ نابرابر در مقابل دشمنانش ایستاد و ناکامی را بر همه دشمنان تحمیل کرد.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا بیان داشت: از صدام خبیث که به نیابت از استکبار جهانی با ما می‌جنگید تا حامیان جهانی او که صدام را تجهیز می‌کردند در برابر اراده ملت ایران شکست خوردند.

وی با بیان اینکه بزرگداشت هفته دفاع مقدس یادآوری استادگی ملت است، گفت: یاد امام را گرامی می داریم. امام فرمودند «ما درجنگ یاد گرفته ایم که روی پای خود بیستیم، ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر کردیم، جنگ ما باعث شد همه سردمداران فاسد جهانی جلوی ما ضلیل شوند».

سردار رشید تاکید کرد: امروز ۳۱ شهریور و آغاز هفته دفاع مقدس است و این روز را می توان روز ظهور تجلی قدرت الهی دانست زیرا خداوند مکر دشمنان را به خودشان برگرداند. امروز بر همگان روشن است که جنگ به دلیل نتایج‌اش و کشتار مطلوب نیست و ملت ایران از جنگ استقبال نمی کند. اما هر اقدامی که موجب خدشه‌دار شدن تمامیت اقتدار و صلابت جمهوری اسلامی شود باعث می گردد تا ایران قتل گاه کشورهای متخاصم شود.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) ادامه داد: این ملت آموخته است که نباید یک لحظه از تقویت قدرت دفاعی و تهاجمی خود غفلت کند. اقتدار کنونی برآمده از رنج ها و رشادت های دلیرمردان ارتش جمهوری اسلامی ایران و شجاعت پاسداران و نیروی انتظامی و شهادت طلبی بسیجیان است.

سردار رشید تاکید کرد: ما امروز وامدار ایثار ملت ایران و پشتیبانی تمام نیروهای مسلح و عنایت حضرت حق هستیم بر همین اساس  برای حمایت از مظلومان و محرومان از جان مایه خواهیم گذاشت. ملت ایران برای بقا و اقتدار خود دو گزینه بیشتر ندارد، یا باید در برابر نظام سلطه سر خم کنیم و یا در برابر زیاده خواهی ها مقتدرانه بیستیم و قدرت دفاعی خود را اضافه کنیم. ملت ایران چند دهه است که با رشادت های امام راحل و رهبری امام خامنه ای راه دوم را برگزیده است.

وی بیان داشت: تاریخ ایران و تاریخ منطقه آینه روشنی است که میتوان از در آن نتیجه ملت هایی که سازشگردند و به دشمن اعتماد کردند را دید.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا(ص) با اشاره به بی صباتی و جنگ های رخ داده در منطقه این موضوع را ناشی از بی تدبیری حاکمان بی کفایت و بی ریشه در منطقه دانست و گفت: نباید در برابر حضور آمریکایی های جنایتکار کوتاه آمد.

وی ادامه داد: ما نیازی نداریم که کسی در پای میز مذاکره قدرت ایران را خدشه دار کند. دشمن قدرت ایران را در جهان پذیرفته و صلابت ایران را با تمام وجود احساس می کند. فرمانده کل قوا در ۱۲اردیبهشت امسال فرمودند «وقتی دشمن حضور شما را ببیند عقب نشینی می کند. دشمنان حرف هایی بیشتر از دهانشان می زنند و می گویند ایران نباید رزمایش در این منطقه داشته باشد. چه غلط های زیادی، خلیج فارس مال ملت ایران است.... باید رزمایش داشته باشد. باید حضور داشته باشد.»

سردار رشید با تاکید بر اینکه  برگزاری رژه نیروهای مسلح در بندرعباس بر اساس تدبیر مقام معظم رهبری بوده است، گفت: علاوه بر رژه تهران، در بندرعباس ضرورت دیده شد تا در سطح ملی با بسیج توانمندی زمینی، هوایی و موشکی رژه برگزار شود و این موضوع به تصویب فرماندهی کل قوا رسید.

وی با بیان اینکه رژه امروز در بندرعباس و خلیج فارس مهمترین نشانه قدرت دفاعی و قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران است، اظهار داشت: یکی از فرماندهان متجاوز آمریکایی در خلیج فارس غلط های زیادی کرده است؛ ما می گوییم منشا تمام مشکلات در منطقه حضور شما در خلیج فارس است، شما منشا ناامنی هستید، پرسنل شما دائما دچار خطا می شوند؛ شما اینجا چه کار می کنید؟

سردار رشید ادامه داد: کارکنان و دلیرمردان نیروهای مسلح ایران متخصص هستند، وفادار و ایثارگر هستند و در خانه خود حضور دارند و هرگز دچار خطا نمی شوند.

وی با خطاب قرار دادن کشورهای متخاصم فرامنطقه ای گفت:  دور نیست که با قیام مسلمانان منطقه و با همکاری ایران همه شما را از منطقه با خفت و خاری بیرون کنیم. نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از ارتش و سپاه و بسیج و نیروی انتظامی چنان که فرمانده کل قوا فرمودند هیچ اقدام تحریک کننده ای نخواهد داشت اما دشمن بداند ایران در برابر هر تجاوز و تحرک تحریک کننده با پاسخ کوبنده روبرو خواد شد.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 31 شهریور 1395  ] [ 1:06 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]