شهیدی که زیر باران خیس شد تا از بیت المال استفاده شخصی نکند!

شهیدی که زیر باران خیس شد تا از بیت المال استفاده شخصی نکند!

همسر شهيد حاج سيد مهدي حسيني ولشكلائي گفت: نمیدانم الآن کسی این حرف را باور می¬کند یا نه، ولی مهم نیست. من حرفش را میگویم؛ گفت: «ماشین جزء اموال اداره است. من فقط اجازه دارم برای رفت و برگشت به محل کارم از آن استفاده کنم نه کار شخصی.»

کد خبر: ۱۰۸۸۸۲

تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۵ - ۰۲:۰۱ - 21October 2016

 

به گزارش دفاع پرس از مازندران، اکرم‌السادات نوربخش همسر شهيد حاج سيد مهدي حسيني ولشكلائي خاطره ای از شهید حسینی روایت کرد که در ادامه می آید:

 بعدازظهر یک روز سرد و بارانی، شهید با ماشین اداره از سر کار به منزل آمد. خانه ما داخل کوچه بود و من صدای ماشین را شنیده بودم ... همین که رسید، از من ظرف نفت خواست. وقتی ظرف را برداشت، صدایم زد که چترش را بیاورم. از او پرسیدم: «مگر با ماشین نیامدی؟»

 

فقط گفت: «آمدم، تو چتر را بیاور.» دوباره پرسیدم: «چتر می‌خواهی چکار؟ مگر توی ماشین چتر نیاز داری؟» به من نگاه کرد گفت:« ببین! توی باران خیس شدم، چتر را بیاور!» من هم گفتم: «تا دلیل این کارت را ندانم، برایت چتر نمی­آورم.» خلاصه مجبورش کردم و او هم مجبور شد بگوید.

 

نمی‌دانم الآن کسی این حرف را باور می­کند یا نه، ولی مهم نیست. من حرفش را می‌گویم؛ گفت: «ماشین جزء اموال اداره است. من فقط اجازه دارم برای رفت و برگشت به محل کارم از آن استفاده کنم نه کار شخصی.»

 

به امید آن روز که جامعه اسلامی ما از بیت‌المال استفاده درست کند.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ جمعه 30 مهر 1395  ] [ 4:20 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

ناگفته هایی از نقش اصفهان در جنگ

ناگفته هایی از نقش اصفهان در جنگ

بیان مختصری از نقش اصفهان دردوران دفاع مقدس در قالب جملات کوتاه

کد خبر: ۱۰۸۸۳۶

تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۵ - ۰۴:۰۰ - 21October 2016

 

به گزارش دفاع پرس از اصفهان، فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای(مد ظله العالی)  در باره اصفهان:

«مردم اصفهان در یک روز سیصد و هفتاد شهید را تشییع کردند، خم به ابرو نیاوردند  بماند که همان روز اعزام به جبهه داشتند. پشتیبانی داشتند و حرکت کردند. این خیلی مهم است. در آبان سال61که در یک روز سیصد و هفتاد شهید در اصفهان تشییع شد، تعداد شهدای اصفهان در همان ماه بیش از هزار نفر است. هزار و اند شهید در یک ماه. خوب، چه کسی شهید می شود؟ آن کسی که در میدان است. در میدان خط است. پیشرو است.آنچه که برای خیلی ها معلوم نیست نقش انسان های گمنام و بی ادعائی است که در طول این سالها در زمینه پشتیبانی ها فعالیت کردند:.. خانواده هایی در اصفهان هستند که سه شهید داده اند: خانواده هایی که یک پسر داشتند، همان پسر را دادند. ابراهیم های زمان.  اینها است که هویت یک ملت را می سازد. اینها است که یک ملت را به عزت می رساند.شهدای بر جسته اصفهان سادات شهدای ما هستند.اصفهان در خیلی از میدان ها جلوتر از مناطق دیگر حرکت کرد، از جمله در به وجود آوردن اساس سپاه و در میدان جنگ و در میدان شهادت.»

اطلاعات مربوط به نقش اصفهان در دفاع مقدس:

■  آیا می دانید که استان اصفهان با تقدیم حدود 24000 هزار شهید دوران دفاع مقدس حماسه ای مثال زدنی خلق کرده  و فقط  در گلستان شهدای اصفهان 6800 شهید گلگون کفن آرمیده اند؟

■ آیا می دانید که در استان اصفهان 3خانواده 6 شهیدی، 3خانواده 5 شهیدی، 7خانواده 4 شهیدی، 59 خانواده 3 شهیدی، 542خانواده2 شهیدی وجود دارد؟

■ آیا می دانید که در استان اصفهان 56«پدرشهید» پس از شهادت فرزندان شان خود نیز جامه شهادت پوشیدند؟

■ آیا می دانید که 830 فرزند شهید بعد از شهادت پدران بزرگوار شان پا به عرصه دنیا نهادند؟

■ آیا می دانید که از حدود 24000 شهید استان اصفهان18774نفر ملقب به القاب و اسامی ائمه اطهار(علیهم السلام)بوده  اند و4226 شهید دیگر از اسامی و صفات الهی و قرآنی و نبوی برخوردار می باشند؟

■ آیا می دانید از مجموع 3707شهید روحانیت در کل کشور، استان اصفهان با تقدیم 543 شهید روحانی و طلبه، جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است؟

■ آیا می دانید که سنگرهای تعلیم و تربیت استان اصفهان با تقدیم 5486 دانش آموز و 214  معلم شهید برگی دیگر به آسمان افتخارات این استان افزودند؟

■ آیا می دانید روحانیون شهید همچون سید حسن مدرس، شهید دکتر بهشتی، شهید اشرفی اصفهانی، شهید سید مجتبی نواب صفوی، شهید عبدالله میثمی و شهید مصطفی ردانی پور همگی اصفهانی بودند؟

■ آیا می دانید در روز 25 آبان 1361تعداد 370 شهید معظم عملیات محرم از میدان امام اصفهان به سمت گلستان شهدا تشییع شدند و این روز با عنوان «روز حماسه و ایثار مردم اصفهان» در تاریخ ثبت شده است؟

■ آیا می دانید درتاریخ 20/10/1365 در اثر بمباران هوایی رژیم بعث عراق در شهر اصفهان محله چهارسوق 65 نفر شهید و 371 نفر مجروح شده اند؟

■  آیا می دانید استانهای اصفهان و تهران تنها استانهایی بودند که در دوران دفاع مقدس دو لشکر عملیاتی داشتند؟

■ آیا می دانید اولین خط دفاعی جهبه جنوب توسط نیروهای اصفهان در منطقه عمومی دار خوئین معروف به خط شیر به فرماندهی شهید حاج حسین خرازی تشکیل گردید؟

■ آیا می دانید اسکله الامیه در عمق آب های نیلگون خلیج فارس که مرکز جاسوسی و هدایت موشکهای دریایی عراق بود توسط رزمندگان لشکر 14 امام حسین(علیه السلام) تصرف گردید؟

■ آیا می دانید شهید خرازی فرمانده لشکر 14 امام حسین(علیه السلام) در سال 1362 در عملیات خیبر با تقدیم دست راست خود لقب ابوالفضل جبهه ها را به خود اختصاص داده و هدایت لشکر را تا سال 1365با یک دست  به عهده داشت؟

■ آیا می دانید از آمار 24000 شهید استان اصفهان فقط لشکر 14 امام حسین(علیه السلام) در حدود 13000 شهید در دوران دفاع مقدس تقدیم اسلام کرده که در بین سایر لشکرها نمونه است؟

■ آیا می دانید در دوران دفاع مقدس آمار عملیاتهای بزرگی که لشکر 14 امام حسین(علیه السلام) در آن حضور مستقیم و فعال داشته است، بالغ بر 23 عملیات آفندی و60 عملیات پدافندی بوده است؟

■ آیا می دانید اولین فرمانده ای که ساعت 11 صبح روز سوم خرداد سال 1361 با جیپ فرماندهی وارد شهر خرمشهر شد، شهید حاج حسین خرازی فرمانده لشکر 14 امام حسین(علیه السلام) بود؟

■ آیا می دانید امنیت پایدار شمال غرب کشور مدیون تدبیر و فرماندهی شهید حاج احمد کاظمی فرمانده لشکر 8 نجف اشرف که با حفظ سمت فرمانده قرارگاه حضرت حمزه سید الشهدا (علیه السلام) نیز بودند، می باشد؟

■ آیا می دانید وجه تسمیه و ارتباط معنوی لشکر 8 نجف اشرف با شهر مقدس نجف اشرف و عنوان شهر نجف آباد دلایل و دیرینه تاریخی دارد و به هم گره خورده است؟

■ آیا می دانید2500شهید از مجموع 7800 شهید لشکر 8 نجف اشرف و 4000 جانباز و 380آزاده سر افراز متعلق به شهرستان نجف آباد می باشد؟

■ آیا می دانیددیار شاهدان و نجف آباد با افتخاری همچون لشکر 8نجف اشرف، 240 خانواده دو شهیدی، 17 خانواده سه شهیدی و دو خانواده چهار شهیدی را دامان خود پرورش داده است.

■ آیا می دانیدرده های مختلف ارتش منطقه اصفهان در دوران دفاع مقدس 3318 شهید تقدیم کرده که 128 تن از خلبانان جنگنده نیروی هوایی و هوانیروز بوده اند و نقش به سزایی در دفع دشمن و شکست او داشته است؟

■ آیا می دانیدپایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان با  توجه به  استقرار هواپیماهای اف 14 در آن و ویژگی های خاص این جنگنده با ایجاد پوشش رادار گسترده  در اکثر مناطق غرب و جنوب کشور که پوشش رادارای نداشته اند، نقش کلیدی داشت؟

■ آیا می دانیدپایگاه هوای شهید بابایی اصفهان تنها در ماه اول جنگ تحمیلی توانست 19 جنگنده عراقی را سرنگون نماید؟

■ آیا می دانیدگروه های 22و 44 و 55توپخانه ارتش اصفهان در 154 عملیات نیروی زمینی شرکت مستقیم داشتند؟

■ آیا می دانیدشهید حسن غازی کاپیتان تیم جوانان باشگاه سپاهان اصفهان بود که در دوران دفاع مقدس  فرماندهی  گروه های توپخانه 61 محرم و 15 خرداد سپاه را به عهده داشت؟

■آیا می دانیدپایگاه پشتیبانی هوانیروز عمومی اصفهان با  اعزام 9 فروند بالگرد کبری، 8 فروند شنوک و 10بالگرد 214 و 206 در روزهای آغازین جنگ نقش به سزائی در جلوگیری از پیشروی دشمن ایفا نموده است؟

■ آیا می دانیدپایگاه پشتیبانی عمومی هوانیروز اصفهان مهمترین نقش را در انتقال نیرو، مهمات و تخلیه مجروحین عملیات خیبر و جزایر مجنون عهده دار بوده است؟

■ آیا می دانیدخلبانان قهرمان هوانیروز در عملیات کربلای 5 که سخت ترین و معروف ترین عملیات ایران بوده است، با راه اندازی یگان مستقل آمبولانس هوایی خدمات ویژه ای به مجروحان عملیات نمودند؟

■ آیا می دانیددر عملیات والفجر8، پل شناور فجر توسط لشکر مهندسی 40 صاحب الزمان (عج) اصفهان به طول 990 متر بر روی رود خانه خروشان اروند طراحی و نصب شده است؟

■ آیا می دانیدشهر مقاوم آبادان توسط گردان تخریب لشکر  مهندسی 40 صاحب الزمان (عج) طی یک سال از وجود مهمات عمل نکرده جنگی پاکسازی شاده است؟

■ آیا می دانیدجهاد سازندگی استان اصفهان تعداد 630 شهید در دفاع مقدس تقدیم کرده است؟

■ آیا می دانیدجهاد سازندگی استان اصفهان فقط 3 روز پس از شروع جنگ تحمیلی در منطقه حاضر شده و اقدام به انجام عملیات مهندسی در خصوص جلوگیری از پیشروی دشمن نموده است؟

■آیا می دانید360 شهید گمنام دوران دفاع مقدس در 120 نقطه از استان اصفهان تدفین و حرم مطهر آنان زیارتگاه مردم عزیزمان گردیده است؟

■آیا می دانید در سال 1393بیش از 5 میلیون نفر در قالب کاروان های راهیان نور از مناطق عملیاتی غرب و جنوب کشور بازدید کردند؟

■ آیا می دانید آمار شهدای زن شهیده در استان اصفهان بیشتر از 350 نفر می باشد؟

■ آیا می دانید بیشترین میزان خدمات تدارکات و پشتیبانی از رزمندگان در شهرهای استان اصفهان توسط خواهران انجام شده است؟

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ جمعه 30 مهر 1395  ] [ 4:19 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

جایگاه ارتش ایران در رده‌بندی جهانی

جایگاه ارتش ایران در رده‌بندی جهانی

موسسه «گلوبال فایرپاور» در آماری که اخیرا منتشر کرده اعلام کرده که ارتش ایران در رتبه 21 جهان قرار گرفته است و این در حالی است که این آمار پیشرفت ایران را در زمینه نظامی ثابت می‌کند.

کد خبر: ۱۰۹۳۰۴

تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۶ - 21October 2016

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس؛موسسه " گلوبال فایرپاور " در آماری که اخیرا منتشر کرده اعلام کرده که ارتش ایران در رتبه 21 جهان قرار گرفته است و این در حالی است که این آمار پیشرفت ایران را در زمینه نظامی ثابت می‌کند.


در رتبه‌بندی ارتش‌های کشورهای مختلف عواملی همچون میزان هزینه‌های صرف شده برای تجهیز قوای نظامی، تعداد تجهیزات و ادوات در اختیار یگان،معیشت، تولید ناخالص داخلی، تعداد نظامیان، تعداد کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌ها، تعداد هواپیماها و هلی کوپترها، تعداد تانک‌ها و نفربرها و شرایط جغرافیایی حاکم بر کشور مورد نظر و مواردی از این دست نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند و موسسه " گلوبال فایرپاور " نیز بر همین اساس کشورهای مختلف دنیا را در بعد نظامی رتبه‌بندی کرده؛ البته شرایط ایران در این رتبه‌بندی مقداری متفاوت است.

** ایران بیست و یکم ارتش جهان بدون " سپاه " و " بسیج "

موسسه " گلوبال فایرپاور " در رزوهای گذشته آمار جدیدی را از رتبه‌بندی ارتش‌های دنیا منتشر کرده که در این آمار ایران به رتبه 21 جهان رسیده و این موضوع در حالی رخ داده که کشورهایی مانند آلمان و یا ارتش ترکیه که تا دندان به سلاح‌های روز دنیا مجهز هستند از رتبه خود در میان 10 ارتش برتر دنیا سقوط کرده اند.

رتبه‌هایی که در بعد نظامی به ایران در تمام موسسه‌های معتبر نظامی تاکنون داده شده فقط براساس توان نطامی ارتش ایران است و توان رزمی " سپاه پاسداران " و " بسیج " هیچگاه در آمارهای این موسسات به حساب نیامده است که با توجه این مطلب اگر این موسسات توان رزمی " سپاه " را مخصوصا در زمینه " موشکی " وارد کند و اگر میزان نیروهای نظامی که در " بسیج " در حال دفاع از ایران هستند را حساب کنند، جایگاه ایران نه تنها در میان در " 10 ارتش " برتر دنیا است بلکه احتمالا جزء " 5 کشور " برتر نظامی خواهد شد.

** مشخصات جغرافیایی ایران

ایران یکی از کشورهای مهم و استراتژیک منطقه غرب آسیا می‌باشد که جمعیتی بالغ بر 81 میلیون و 824 هزار  نفر دارد که 47 میلیون نفر نیروی انسانی آماده به کار هستند که از این میان 1 میلیون و 400 هزار نفر هر ساله در این کشور به سن نظامی می‌رسند که 545 هزار نفر از آنها نیروهای حاضر در خطوط مقدم و 1 میلیون و 800 هزار نفر دیگر به عنوان نیروی ذخیره می‌باشند. ایران 1 میلیون و 648 هزار و 195 کیلومتر مساحت دارد که 880 کیلومتر آن خط آبی و 5 هزار و 894 کیلومتر از مرزهای ایران نیز مشترک است و این کشور 2 هزار و 440 کیلومتر خط ساحلی دارد.

کشور ایران به دلیل موقعیت خود یکی از مهم‌ترین و استراتژیکترین کشورهای جهان است و به همین دلیل به ایران " دروازه آسیا " و همچنین " چهارراه جهان " اطلاق می‌شود؛ این کشور از شمال با جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان و از غرب با ترکیه و عراق همسایه ‌است و همچنین از شمال به " دریای خزر " و از جنوب به " خلیج فارس " و " دریای عمان " محدود می‌شود، که دو منطقهٔ نخست از مناطق مهم استخراج " نفت " و " گاز " در جهان هستند.

این کشور سالانه به طور میانگین 6 میلیارد و 300 میلیون دلار برای بخش نظامی خود بودجه در نظر می‌گیرد که بخشی از این مبلغ را از طریق فروش نفت خود که قادر است روزانه 3 میلیون و 326 هزار بشکه تولید کند؛ تامین می‌کند. کشور ایران از لحاظ ذخایر ارزی و طلا 93 میلیارد و 950 میلیون دلار ذخایر در اختیار دارد که از این ذخایر به همراه فروش نفت باعث افزایش توان نظامی ایران شده است و از آنجایی که ایران همیشه به عنوان اولین کشور در مقابله تندروی‌ها و اعمال تروریستی ایستاده اکنون نیز بخش از توان نظامی خود را به عنوان " نیروی مستشاری " برای از بین بردن تروریست‌های تکفیری به سوریه و عراق اعزام کرده است.

** توسعه جهشی قدرت نظامی ایران در یکسال اخیر

ارتش جمهوری اسلامی ایران در زمان رژیم پهلوی به طور کامل وابسته به کشورهای غربی بود و تمام تجهیزات خود را از آنها با صرف مبالغ زیادی خریداری می‌کرد؛ اما پس از پیروزی " انقلاب اسلامی " ارتش ایران که دچار دگرگونی و تحول شده بود توانست در زمان " جنگ تحمیلی " با غنیمت‌هایی که از جنگ گرفته بود و با روش " مهندسی معکوس " تجهیزات خود را بازسازی و یا از نو بسازد؛ این روش ادامه داشت تا اینکه نیروهای متخصص ارتش دست به کار عظیمی زدند و طراحی و ساخت انواع تجهیزات نظامی را در دستور کار خود قرار دادند.

نیروهای ایرانی در تمامی یگان‌های ارتش دست به کار شدند و ساخت تجهیزات را آغاز کردند و با سرعت به کار خود ادامه دادند تا جایگاه ایران را در بعد نظامی با بالاترین سطح ممکن برسانند. نیروهای متخصص در " نیروی‌زمینی " ارتش در حال حاضر 1 هزار و 658 دستگاه تانک؛ 1 هزار و315 دستگاه انواع خودروهای ترابری؛ 1 هزار و 320 قبضه سلاح خودکششی؛ 2 هزار و 78 قبضه انواع توپخانه و 1 هزار و 474 قبضه سیستم‌های چند موشکی را در اختیار دارد که بخش اعظم آنها توسط نیروهای ایرانی ساخته شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


ادامه مطلب
[ جمعه 30 مهر 1395  ] [ 4:18 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

روزشمار دفاع مقدس (30 مهر)

روزشمار دفاع مقدس (30 مهر)

30 مهر 1395 هجری شمسی برابر با 19 محرم 1438 هجری قمری و 21 اکتبر 2016 میلادی

کد خبر: ۱۰۸۴۵۷

تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۸ - 21October 2016

روزشمار دفاع مقدس (30 مهر)

رویدادهای مهم این روز در تقویم شمسی (30 مهر)

• صدور قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره جنگ ایران و عراق (1361ه.ش)

• سالروز شهادت شهید حسن بویزه (1362ه.ش)

• وقوع شدیدترین درگیری در مهاباد از زمان آغاز درگیری‌ها (1358ه.ش)

• درگیری پیشمرگان مسلمان کرد با نیروهای حزب منحله دموکرات در محور باباریز مرزه در سنندج (1359ه.ش)

• سالروز شهادت سردار شهید عزیزالله زارعی (1362ه.ش)

• سالروز شهادت سردار شهید محمدرضا محمودی راد (1362ه.ش)

• سالروز شهادت سردار شهید میررمضان اسماعیل‌پور (1362ه.ش)

• سالروز شهادت شهید علی ولایتی (1362ه.ش)

• سالروز شهادت شهید مدافع حرم مسلم نصر (1394ه.ش)

• سالروز شهادت شهید مدافع حرم امین کریمی (1394ه.ش)


ادامه مطلب
[ جمعه 30 مهر 1395  ] [ 4:17 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

ملایر میزبان برگزاری یادواره شهدای دهستان ترک شرقی

ملایر میزبان برگزاری یادواره شهدای دهستان ترک شرقی

نخستین یادواره 110 شهید دهستان ترک شرقی شامگاه پنجشنبه (6آبان‌ماه) در مسجدجامع روستای طجر علوی برگزار می‌شود.

کد خبر: ۱۰۹۱۰۷

تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۱ - 21October 2016

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، نخستین یادواره 110 شهید دهستان ترک شرقی شهرستان ملایر شامگاه پنجشنبه ششم آبان‌ماه بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجدجامع روستای طجر علوی برگزار می‌شود.

 

این مراسم با حضور خانواده‌های معظم شهدا و مدیحه‌سرایی ذاکرین اهل بیت(ع) برگزار خواهد شد.

 

ملایر میزبان برگزاری یادواره شهدای دهستان ترک شرقی 

انتهای پیام/ 151


ادامه مطلب
[ جمعه 30 مهر 1395  ] [ 4:17 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

برگزاری مسابقه فوتسال «جام شهدای مدافع حرم و رسانه» در چالوس

برگزاری مسابقه فوتسال «جام شهدای مدافع حرم و رسانه» در چالوس

به‌ مناسبت هفته تربیت بدنی و با مشارکت شرکت تولیدی ایران تافته نخستین دوره از مسابقه فوتسال چهارجانبه با عنوان جام شهدای رسانه و شهدای مدافع حرم در چالوس برگزار می‌شود.

کد خبر: ۱۰۹۳۱۹

تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۴ - 21October 2016

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، به‌ مناسبت هفته تربیت بدنی و با مشارکت شرکت تولیدی ایران تافته نخستین دوره از مسابقه فوتسال چهارجانبه با عنوان جام شهدای رسانه و شهدای مدافع حرم در چالوس برگزار می‌شود.


این مسابقات با حضور تیم‌های دادگستری چالوس، اداره امور مالیاتی، اداره ورزش و جوانان و تیم رسانه چالوس در سالن شهدای چالوس‌محله برگزار می‌شود.

این مسابقات در روزهای شنبه و یکشنبه دوم و سوم آبان سال‌جاری برگزار خواهد شد و طبق برنامه ابتدا تیم دادگستری با تیم اداره امور مالیاتی دیدار کرده و سپس تیم رسانه با تیم اداره ورزش و جوانان روبه‌رو می‌شود و سپس در روز دوم نیز ابتدا تیم‌های بازنده با هم دیدار داشته و در نهایت مسابقه فینال برگزار خواهد شد.

شهید حسین بواس و شهید مصطفی شیخ‌الاسلامی از شهدای مدافع حرم شهرستان چالوس محسوب می‌شوند.

منبع: فارس


ادامه مطلب
[ جمعه 30 مهر 1395  ] [ 4:16 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

نوشتن زندگی «شهید چیت‌سازیان» آرزوی بزرگ زندگی‌ام بود

نوشتن زندگی «شهید چیت‌سازیان» آرزوی بزرگ زندگی‌ام بود

کتاب «گلستان یازدهم» جدیدترین اثر «مهناز ضرابی‌زاده» خالق کتاب دختر شینا و خاطرات همسر «شهید علی چیت‌سازیان» است که به تازگی از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده ‌است.

کد خبر: ۱۰۹۳۳۵

تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۴ - 21October 2016

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس،«مرتضی سرهنگی»، مدیر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری می‌گوید: کتاب خاطرات زنان صدای جنگ را بلندتر و رساتر می‌کند و ادامه می‌دهد: روایت‌های زنانه از جنگ به تدریج افق دیگری پیش روی مخاطبانِ خود می‌گشایند و بی‌شک «گلستان یازدهم» از نمونه‌ها و شاخصه‌های موفق این مسیر است. از مشخصه‌های کتاب می‌توان به نوبودن موضوع، داشتن رمانس ملایم در داستان، جالب بودن سوژه و قلم شیوای نویسنده اشاره کرد که خواننده را با خود همراه می‌کند.

مدیر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری معتقد است: در دفاع مقدس زنان هستند که ساک همسران، پدران، پسران و برادرانشان را می بندند و استقامت زنان در پشت جبهه باعث می‌شود مردان مقاومت بیشتری در برابر دشمن داشته باشند. بیشتر زنان با اینکه به لحاظ جغرافیایی فاصله زیادی از جهه‌های جنگ دارند ولی انگار دوشادوش مردان علیه دشمن می‌جنگند.

سرهنگی در ادامه تاکید کرد: «خاطره» نزدیک‌ترین روایت جنگ و مقدمه شناخت جنگ است. در دنیا به موازات اینکه سربازان پیر می‌شوند خاطرات آنها را جمع‌آوری می‌کنند تا از این طریق همواره آنها را زنده و جوان نگاه دارند. در ادبیات جنگ انرژی پایان­ناپذیری وجود دارد که جامعه با تکیه بر آن می­تواند مشکلات را حل کند.

نوشتن زندگی شهید چیت‌سازیان آرزوی بزرگ زندگی‌ام بود

نویسنده کتاب «گلستان یازدهم» گفت: از سال‌ها قبل مشتاق وعلاقه‌مند به نوشتن خاطرات زندگی شهید چیت سازیان بودم و حتی این اواخر برایم به یک آرزوی بزرگ تبدیل شده بود.

ضرابی‌زاده درباره این کتاب می‌گوید: این اثر دربردارنده خاطرات مشترک خانم پناهی روا و شهید چیت‌سازیان از زمان آشنایی، ازدواج ودوران کوتاه زندگی مشترک و شهادت برادرهمسر ونیز شهادت خود شهید چیت‌سازیان است و البته مروری هم به سال‌های بعد از شهادت ایشان و زندگی خانم پناهی روا دارد.  همچنین باید اذعان بدارم که زندگی مشترک شهید چیت‌سازیان یکی از موضوعات جذاب است، زیرا فرزند ایشان 37 روز پس از شهادت پدرشان به دنیا آمدند.

نویسنده کتاب «دختر شینا» درباره شروع نگارش کتاب نیز اظهار داشت: قبل از آغاز تدوین و نگارش کتاب دختر شینا، تصمیم داشتم خاطرات خانم پناهی روا را بنویسم حتی برای انجام مصاحبه تلفنی با ایشان گفت و گو داشتم که البته در آن زمان ایشان نپذیرفتند.

وی ادامه داد: بعد از کتاب دختر شینا به دنبال سوژه‌های جدید و بکری در حوزه نقش زنان در جنگ بودم و تاکیدم همواره بر استمرار بر همین راهی بود که از کتاب  دختر شینا آغاز کرده بودم؛ در میان این تکاپوها برای انتخاب سوژه به من اعلام شد که خانم فرزانه مردی حدود سیزده ساعت گفت‌و گو با خانم پناهی روا انجام داده‌اند که با توجه به علاقه شخصی ام برای جمع آوری و نگارش خاطرات خانم پناهی،  با اشتیاق پیشنهاد نگارش این اثر را پذیرفتم.زیرا از سال ها قبل مشتاق و علاقه مند به خاطره نگاری خاطرات  زندگی شهید چیت سازیان بودم و حتی این اواخر به یک آرزو بزرگ تبدیل شده بود.البته پس از گوش دادن به فایل‌ها لازم دیدم بار دیگر با راوی خاطرات گفتگو کنم.

ضرابی‌زاده درباره عنوان کتاب «گلستان یازدهم» نیز افزود: برای انتخاب اسم کتاب خیلی فکر کردم و عنوان های مختلفی را پیشنهاد نمودم که برخی از آن ها را خانم پناهی نپسندیدند. زیرا هر دوی ما دوست داشتیم عنوانی باشد که به نوعی شخصیت سردار شهید چیت‌سازیان را معرفی کند ، از طرفی جذاب و با مطالب کتاب نیز هماهنگ و از کلیشه‌های مرسوم نیز به دور باشد. در این کتاب نقل شده که خانم پناهی مدتی برای اینکه در کنار همسرش باشد به دزفول می‌روند و در آنجا در کوچه‌ای به نام گلستان یازدهم زندگی می کنند.آن دوران زیباترین و قشنگ ترین لحظات زندگی مشترک آنها رقم می خورد. به یاد آن دوران خاطره ساز اسم کتاب را گلستان یازدهم گذاشتیم که علاوه بر این می تواند معانی زیاد و متفاوتی را به ذهن متبادر سازد.

این نویسنده درباره شباهت‌ها و تفاوت‌های دو اثر«دختر شینا» و «گلستان یازدهم» نیز اظهار داشت: در هر دو اثر راویت ساده و صمیمی را انتخاب نمودم، اما در «گلستان یازدهم» به جزئیات بیشتری توجه نموده و همچنین به فرهنگ و عقاید مردم در دهه60 چه در بعد زندگی فردی و چه در بعد زندگی اجتماعی‌ بیشتر پرداخته شده است. از تفاوت‌های دیگر این دو اثر باید گفت که در«گلستان یازدهم» برای نگارش کتاب تلاش کرده‌ام از آن سیر خطی و مرسومی که در اکثر کتاب‌های خاطرات موجود است فاصله گرفته، رویکرد متفاوتی را اتخاذ کنم.

کتاب «گلستان یازدهم» از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده‌ است.

منبع: تسنیم


ادامه مطلب
[ جمعه 30 مهر 1395  ] [ 4:15 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

طلاب و حوزویان، روایتگران و حافظان سیره شهداء هستند

طلاب و حوزویان، روایتگران و حافظان سیره شهداء هستند

مدیر موسسه امیر بیان استان لرستان طلاب و حوزویان را روایتگران و حافظان سیره شهدا دانست.

کد خبر: ۱۰۹۳۴۰

تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۴ - 21October 2016

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس،«حجت الاسلام علی ابراهیمی» مدیر مؤسسه امیر بیان لرستان، در حاشیه دوره آموزشی روایتگران سیره شهدا ویژه طلاب لرستانی، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در خرم آباد، گفت: در این کارگاه آموزشی مبانی روایتگری بصورت تئوری و عملی با راهبردهای تبلیغی به طلاب خواهر و برادر لرستانی ارائه می شود تا در این خصوص طلاب روایتگران واقعی ارزشهای دفاع مقدس باشند.


وی با اشاره به اینکه در این دوره آموزشی، نقش روحانیون و مبلغان در دوران دفاع مقدس و پس از آن بررسی خواهد شد، افزود: بررسی نقش مبلغان در حماسه دفاع مقدس می تواند، روایتگری منسجم و معنوی طلاب را از این ارزش‌ها به نسل جوان منتقل نماید.

مدیر موسسه امیر بیان استان لرستان با بیان اینکه نباید فعالیت تبلیغی روحانیون و طلاب کاروان‌های راهیان نور در طول بازدید از مناطق دوران دفاع مقدس به اقامه نماز جماعت و بیان احکام شرعی محدود شود تصریح کرد: مبلغان و طلاب با بهره گیری از ابزار آموزشی سیره شهدا زیر نظر رزمندگان مبلغ عرصه جهاد و شهادت، به عنوان راویان مستند این کاروانها فعالیت می کنند.

حجت الاسلام ابراهیمی در پایان با تاکید بر اینکه طلاب جوان با ارتباط صمیمی با جوانان زائر مناطق عملیاتی دفاع مقدس می توانند فرهنگ ایثار و شهادت را در بین این نسل نهادینه کنند خاطر نشان کرد: مبلغان و طلاب باید با معرفی و ترویج سیره شهدا بصورت مستند و عملی در مقابله با جنگ نرم دشمن علیه جوانان این مرز و بوم برنامه ریزی های هدفمند و منسجم انجام دهند.


منبع: حوزه نیوز


ادامه مطلب
[ جمعه 30 مهر 1395  ] [ 4:15 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

آیین یادواره 2 هزار شهید یگان فاتحین آغاز شد

آیین یادواره 2 هزار شهید یگان فاتحین آغاز شد

آیین یادواره دو هزار شهید یگان فاتحین سپاه پاسداران دقایقی پیش آغاز شد.

کد خبر: ۱۰۹۳۴۴

تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۵ - 21October 2016

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، یادواره دو هزار شهید یگان فاتحین دقایقی پیش با حضور خانواده شهدای فاتحین، مسوولان کشوری و لشکری، فرماندهان سپاه پاسداران و عموم مردم آغاز شد.

 

بنابراین گزارش، قرار است در این مراسم سردار محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محمدباقر قالیباف شهردار تهران و سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان سخنرانی کنند.

 

در پایان از خانواده شهدای فاتحین و ورزشکارانی که مدال خود را تقدیم خانواده شهدا کرده اند تجلیل و تقدیر بعمل خواهد آمد.

 

این مراسم به صورت زنده از شبکه افق سیما در حال پخش است.

 

انتهای پیام/ 141


ادامه مطلب
[ جمعه 30 مهر 1395  ] [ 4:12 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

اولین سالگرد شهید مصطفی صدرزاده برگزار می شود

اولین سالگرد شهید مصطفی صدرزاده برگزار می شود

اولین سالگرد شهید مدافع حرم،مصطفی صدرزاده روز دوشنبه سوم آبانماه در جوار یادمان شهدای گمنام شهر کهنز شهریار برگزار خواهد شد.

کد خبر: ۱۰۹۳۳۴

تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۵ - 21October 2016

به گزارشدفاع پرساز تهران، اولین سالگرد شهادت شهید مدافع حرم ،مصطفی صدرزاده همزمان با دومین اجتماع حماسی مدافعان حرم ،دوشنبه شب «سوم آبانماه نود و پنج» ساعت 19در شهر کهنز شهرستان شهریار، بوستان پیامبر اعظم (ص)،در جوار یادمان شهدای گمنام این بوستان برگزار خواهد شد.

سخنران این مراسم حجت الاسلام سالمی امام جمعه شهرستان شهریار و مداحان مراسم عبدالرضا هلالی، محمد حسین حدادیان و روح الله بهمنی خواهند بود.

انتهای پیام/ 


ادامه مطلب
[ جمعه 30 مهر 1395  ] [ 4:12 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]