روزشمار دفاع مقدس (۲۸ اردیبهشت)

روزشمار دفاع مقدس (۲۸ اردیبهشت)

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ خورشیدی برابر با ۲ رمضان ۱۴۳۹ هجری قمری و ۱۸ می ۲۰۱۸ میلادی

کد خبر: ۲۹۱۱۹۴

تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۳ - 18May 2018

روزشمار دفاع مقدس (۲۸ اردیبهشت)رویداد‌های مهم این روز در تقویم خورشیدی (۲۸ اردیبهشت)

• ولادت شهید محمدرضا نوربهشت (استان مرکزی، شهرستان اراک) (۱۳۳۸ ه.ش)

• ولادت شهید تفحص حسین صابری میرآبادی (استان تهران، شهرستان تهران) (۱۳۴۷ ه.ش)

• شهادت شهید مصطفی شهیدزاده (استان خوزستان، شهرستان بهبهان) (۱۳۶۰ ه.ش)

• شهادت شهید علی حجازی شاد (استان اصفهان، شهرستان آران و بیدگل) (۱۳۶۳ ه.ش)

• شهادت شهید سید مجتبی هاشمی فرمانده جنگ‌های نامنظم (استان تهران، شهرستان تهران) (۱۳۶۴ ه.ش)

• شهادت شهید غلامحسین محمدی (استان بوشهر، شهرستان تنگستان) (۱۳۶۴ ه.ش)

• شهادت شهید حسین ابراهیم‌نژاد (استان مازندران، شهرستان بابلسر، روستای سعید کلا) (۱۳۶۴ ه.ش)

• شهادت شهید محمد محمودی (استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند، روستای آخوندان) (۱۳۶۵ ه.ش)

• شهادت شهید درویشعلی شکارچی (استان لرستان، شهرستان پلدختر، روستای سراب حمام) (۱۳۶۵ ه.ش)

• شهادت شهید طهماسب مظفری (استان اردبیل، شهرستان خلخال، شهر هشجین) (۱۳۶۵ ه.ش)

• شهادت شهید محمدابراهیم یزدانفر (استان کرمانشاه، شهرستان کرمانشاه) (۱۳۶۵ ه.ش)

• شهادت شهید عبد‌الله ذوالقدر (استان قزوین، شهرستان تاکستان، روستای اقبلاغ) (۱۳۶۵ ه.ش)

• شهادت شهید ابراهیم امیدی (استان لرستان، شهرستان ازنا، روستای آشورآباد) (۱۳۶۵ ه.ش)

• اشغال مهران توسط رژیم بعث عراق در جریان جنگ تحمیلی (۱۳۶۵ ه.ش)

• یک فروند هواپیمای عراقی که می‌بایست با هدایت ناو آمریکایی یک فروند نفت‌کش حامل نفت ایران را مورد حمله قرار می‌داد به اشتباه، همان ناو آمریکایی را مورد اصابت قرار داد و منهدم کرد (۱۳۶۶ ه.ش)

• روز بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری

• حکیم عمر خیام نیشابوری و میراث فرهنگی


ادامه مطلب
[ جمعه 28 اردیبهشت 1397  ] [ 6:43 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

قبل از شهادتش شهید شده بود

قبل از شهادتش شهید شده بود

شهید اثباتی در توصیف شهید احمد امینی دوست و همرزم شهیدش نوشت: روح بزرگ احمد در این دنیای خاکی زندانی بود. او قبل از شهادتش شهید شده بود.

کد خبر: ۲۹۱۶۱۳

تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵ - 18May 2018

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، شهید عبدالرضا اثباتی دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف، دوست و همرزم شهید احمد امینی بود که اسفندماه سال 1366 در عملیات «بیت المقدس 2» به شهادت رسید. شهید اثباتی پس از مفقودی پیکر احمد، دست نوشته‌ای را به یاد وی نوشت که در ادامه می‌خوانید:

احمد بیش از همه چیز قرآن را دوست داشت و به زیبایی قرآن تلاوت می‌کرد. صدای قرائت قرآنش بر دل می‌نشست. وقتی معنی آیات را می‌گفت و اظهار شگفتی می‌کرد. نشان می‌داد که چقدر مفاهیم قرآن برایش روشن و آشکار است؛ اما با این حال می‌گفت ما چیزی از این کلمات سر در نمی‌آوریم. این‌ها را باید امام تفسیر کند.

بیرون آسایشگاه، با صدای بلند در چمن‌ها قرآن می‌خواندیم. احمد خیلی وقت‌ها قرآن شروع کلاس‌ها را می‌خواند. من خیلی خوشحال بودم که با یکی از دوستان خدا همنشین شده‌ام و این چیزی بود که از خدا خواسته بودم.

به واقع عشق به خدا را در وجودش حس می‌کردم و دوست داشتم همیشه به صورتش نگاه کنم.

از خصوصیاتش این بود که با هر کس گرم و عمیق سلام و احوال پرسی می‌کرد. چهره‌اش همیشه خندان بود. ان‌شالله بهشت بروی از جمله کلماتی بود که احمد به کرار بیان می‌کرد. تقوی و خلوص نیت از صفات اخلاقی احمد بود که دل‌ها را متوجه خود می‌کرد.

او عاشق امام بود. خیلی وقت‌ها از خصوصیات امام می‌گفت. روز قبل از شهادت احمد، یکی از همرزمان که سن و سال کمی هم داشت خطاب به احمد گفت: «برادر امینی انگشترت را به من می‌دهی؟» احمد قدری تامل کرد و گفت: «این انگشتر را یک نفر به من هدیه داده است؛ اما من این انگشتر را به تو می‌دهم. مراقبش باش». آن یادگاری تنها چیزی بود که احمد از مال دنیا به همراه داشت.

قبل از شهادتش شهید شده بود

روز بعد که از عملیات برمی‌گشتیم احمد دیگر همراهمان نبود. دیگر چهره خندان او را ندیدیم و دیگر قرآن نمی‌خواندیم. او و خیلی از دوستانش در آن عملیات به سوی معشوق پرواز کرده بودند.

روح بزرگ احمد در این دنیای خاکی زندانی بود. او پرستوی عاشقی بود که عزم دیار معشوق کرده بود. وی قبل از شهادتش شهید شده بود.

احمد امینی همزمان با پیروزی انقلاب دانش آموز سال سوم متوسطه بود و در سال 1361 در رشته ریاضی در دبیرستان نصیری دیپلم گرفت. با شروع جنگ تحمیلی چندین بار به صورت داوطلبانه با دوستان مسجد جوادالائمه (ع) به جبهه رفت و در عملیات مسلم بن عقیل در سال 1360 حضور یافت. احمد امدادگر بود و سرانجام در 28 آبان سال 1362 بر اثر اصابت گلوله مستقیم دشمن در مرحله دوم عملیات والفجر 4 در بلندی ‌های پنجوین به فیض شهادت رسید. پیكرش تا 12 سال مفقود بود تا سرانجام در سال 1374 تفحص و به آغوش میهن اسلامی بازگشت.

انتهای پیام/ 131


ادامه مطلب
[ جمعه 28 اردیبهشت 1397  ] [ 6:43 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

مراسم تشییع پیکر شهید صفری برگزار شد

مراسم تشییع پیکر شهید صفری برگزار شد

مراسم وداع با پیکر شهید دانیال صفری از رزمندگان یگان ویژه صابرین از مقابل منزل شهید صفری واقع در دهکده المپیک برگزار شد.

کد خبر: ۲۹۱۶۱۴

تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۲ - 18May 2018

مراسم تشییع پیکر شهید صفری برگزار شدبه گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع پرس، مراسم وداع با پیکر شهید دانیال صفری از رزمندگان یگان ویژه صابرین از مقابل منزل شهید صفری واقع در دهکده المپیک برگزار شد.

در این مراسم سردار اتانی فرمانده یگان ویژه صابرین و مسئولین ارشد و نیروهای این یگان حضور داشتند.

بنا بر این گزارش، شهید صفری در حین انجام ماموریت امنیتی در منطقه جنوب شرق کشور به شهادت رسید. شهید صفری سابقه حضور در جبهه‌های مقاومت برای انجام کمک‌های مستشاری را نیز در کارنامه داشت.

انتهای پیام/231


ادامه مطلب
[ جمعه 28 اردیبهشت 1397  ] [ 6:43 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

یا خاک خود را رها کنید یا کشته می‌شوید

یا خاک خود را رها کنید یا کشته می‌شوید

مستکبران و به‌ویژه کودکشان صهیونیست باید این را بدانند که با کشتار مردم مظلوم فلسطین تنها اراده‌ این ملت و جبهه مقاومت را مستحکم‌تر می‌کنند.

کد خبر: ۲۹۱۵۴۵

تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸ - 18May 2018

خاک خود را رها نکنید کشته می‌شویدگروه بین‌الملل دفاع پرس- سبحان کاکائی؛ در روز‌های گذشته مرم دنیا شاهد کشتار بی‌رحمانه مردم مظلوم فلسطین به وسیله صهیونیست‌ها بودند. کشور‌هایی که مدام در هر تریبونی دم از حقوق بشر می‌زنند، چهره‌ی واقعی خود را در چند روز اخیر نشان دادند و با سکوت در قبال کشته و زخمی شدن هزاران نفری که در برابر تجاوز به خاکشان ایستادگی کردند، این نکته را یاد‌آور شدند که دفاع از سرزمین خود از دیدگاه مدعیان حقوق بشر این است: «یا خاک خود را رها کنید یا کشته می‌شوید».

مفهوم جمله‌ی فوق خیلی ساده است، با رجوع به تاریخ بی‌قدمت و جعلی رژیم صهیونیستی پی می‌بریم که آمریکا و کشور‌های هم‌پیمانش که بی‌وقفه دم از حقوق بشر می‌‍زنند؛ چشم و گوش خود را بر روی تجاوزگری و خوی وحشیگری رژیم صهیونیستی بسته‌اند. چرا؟ زیرا آن‌ها خود متجاوز و ظالم هستند؛ پس هیچ‌گاه نمی‌شود کشوری که سردمدار نفی حقوق بشر است در مقابل متجاوزان و وحشیان قد علم کند یا زبان به دفاع از مظلوم باز کند.

چهره واقعی اسراییل

به‌واقع یوم النکبه (سالروز تاسیس رژیم صهیونیستی) روزی بود برای به تصویر کشیدن دوباره چهره واقعی شیاطین که پشت پرده‌ی حقوق بشر پنهان شده‌اند.

رژیم صهیونیستی با هم‌کاری آمریکا و هم‌پیمانان خبیث خود هر روز با طرح‌ریزی برای کشور‌های مظلوم و بی‌دفاعی همچون فلسطین برای کشتار و جنایت اقدام می‌کنند.

مستکبران و به‌ویژه کودکشان صهیونیست باید این را بدانند که با کشتار مردم مظلوم فلسطین تنها اراده‌ی این ملت و جبهه مقاومت را مستحکم‌تر می‌کنند.

اگر تاریخ را از ابتدای شکل‌گیری رژیم جعلی صهیونیستی تا به امروز ورق بزنیم به این نکته خواهیم رسید که هرگاه صهیونیست‌ها احساس ضعف کرده‌اند خوی گرگ صفت خود را عیان کرده و به دریدن دیگران برای تسکین ضعف خود دست زده‌اند؛ از این رو فلسطینیان به تعداد هر شهیدی که داده‌اند استوارتر و متحد‌تر شده‌اند؛ نتیجه مقاومت فلسطینیان را می‌شود از زبان جوان مبارز فلسطینی «محمود عبدالعال» شنید که در روز ننگ و افسارگسیختگی صهیونیست‌ها (روز نکبت) و در میدان نبرد با آرامش قلب مثال‌زدنی وعده صادق قرآن کریم را تلاوت می‌کرد: «لَأَنْتُمْ أَشَدُّ رَهْبَةً فِی صُدُورِهِمْ مِنَ اللَّهِ ذَلِکَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لَا یَفْقَهُونَ/ لَا یُقَاتِلُونَکُمْ جَمِیعًا إِلَّا فِی قُرًى مُحَصَّنَةٍ أَوْ مِنْ وَرَاءِ جُدُرٍ بَأْسُهُمْ بَیْنَهُمْ شَدِیدٌ تَحْسَبُهُمْ جَمِیعًا وَقُلُوبُهُمْ شَتَّى ذَلِکَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لَا یَعْقِلُونَ» (وحشت از شما در دل‌های آن‌ها بیش از ترس از خداست این به خاطر آن است که آن‌ها گروهی نادانند. آن‌ها هرگز با شما به‌صورت گروهی نمی‌جنگند جز در دژ‌های محکم یا از پشت دیوارها. پیکارشان در میان خودشان شدید است، اما در برابر شما ضعیف آن‌ها را متحد می‌پنداری، در حالی که دل‌هایشان پراکنده است؛ این به خاطر آن است که آن‌ها قومی هستند که تعقّل نمی‌کنند).

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ جمعه 28 اردیبهشت 1397  ] [ 6:42 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

آزادسازی خرمشهر زمینه ساز فتوحاتی در دوران دفاع مقدس بود

آزادسازی خرمشهر زمینه ساز فتوحاتی در دوران دفاع مقدس بود

نماینده ولی فقیه در استان مازندران گفت: آزادسازی خرمشهر به تعبیر حضرت امام راحل، کار خدا بوده است و این پیروزی زمینه‌ساز فتوحاتی در دوران دفاع مقدس شده است.

کد خبر: ۲۹۱۶۳۱

تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۳ - 18May 2018

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از ساری، آیت‌الله «نورالله طبرسی» نماینده ولی فقیه در استان مازندران در خطبه‌های امروز نماز جمعه شهرستان ساری با تبریک حلول ماه مبارک رمضان، این ماه را به‌عنوان ماه خودسازی و تقوا دانست و اظهار داشت: در این ماه نباید نیازمندان را فراموش کرد و باید آنها را مورد حمایت قرار داد.
 
طبرسی ماه مبارک رمضان را ماه زهد و پارسایی، زدودن زنگارها از جان‌ودل و ماه تقرب به خداوند عنوان کرد و بر ضرورت بهره مندی از فیوضات این ماه تاکید کرد. 
 
امام‌جمعه ساری در ادامه وفات حضرت ابوطالب پدر امیرمومنان (ع) را تسلیت گفت و اظهار کرد: ابوطالب از یاران باوفای پیامبر اسلام و پیشتاز اسلام ناب محمدی در زمان خود بوده است.
 
طبرسی همچنین به فرارسیدن سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر قهرمان اشاره کرد و گفت: آزادسازی خرمشهر به تعبیر حضرت امام راحل، کار خدا بوده است و این پیروزی زمینه‌ساز فتوحاتی در دوران دفاع مقدس شده است.
 
نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری به بدعهدی ترامپ و آمریکا و توطئه‌های دشمنان نیز اشاره کرد و افزود: انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس از نقشه‌های جنایت‌کارانه‌ای است که هدف آن حذف تفکر اسلامی در بیت‌المقدس است و باید بدانیم که آمریکا و ایادی آن همواره در پی توطئه علیه ایران اسلامی هستند.
 
طبرسی بر لزوم تبعیت و پیروی از مقام عظمای ولایت تأکید کرد و گفت: با پیروی از ولایت‌فقیه دشمنان نمی‌توانند توطئه‌هایشان را عملی کنند.
 
وی همچنین بیکاری را از جمله دغدغه‌ها در استان مازندران بیان کرد و گفت: مسئولان و نمایندگان باید دلایل رکود و افزایش بیکاری در استان را رصد و پیگیری کنند.
 
انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ جمعه 28 اردیبهشت 1397  ] [ 6:42 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

فتح خرمشهر تجلی امداد الهی بود

فتح خرمشهر تجلی امداد الهی بود

امام جمعه قم با اشاره به نزدیکی ایام هفته مقاومت و پیروزی گفت: امداد غیبی الهی به مدد ما شتافت و فرماندهان و رزمندگان با عنایت خداوند خرمشهر را فتح کردند.

کد خبر: ۲۹۱۶۳۲

تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۴ - 18May 2018

فتح خرمشهر تجلی امداد الهی بود/ موشک های مقاومت اسراییل را در سکوت مرگبار فرو بردبه گزارش دفاع پرس از قم، آیت الله «سیدهاشم حسینی بوشهری» در بخشی از خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم، با اشاره به ضرورت توجه هرچه بیشتر به امر به معروف و نهی از منکر گفت: همگان باید تلاش کنیم که از جامعه فساد را زدوده و سلامت اجتماعی را بر جامعه حاکم کنیم.

وی با بیان اینکه خداوند فرصتی ارزشمند را در ماه مبارک رمضان در اختیار ما قرار داده است، گفت: این ماه فرصتی ارزشمند برای آشتی با خداوند است، در این ماه تلاوت قرآن کریم بسیار ارجمند و ارزشمند است.

امام جمعه قم به فرارسیدن سالروز آزادسازی خرمشهر اشاره کرد و گفت: 44 کشور جنگ علیه ایران اسلامی را طراحی کرده و امکانات مورد نیاز را در اختیار صدام قرار داده بودند ولی امداد غیبی الهی به مدد ما شتافت و فرماندهان و رزمندگان با عنایت خداوند خرمشهر را فتح کردند.

وی افزود: در فتح خرمشهر 19 هزار نفر به اسارت گرفته شده و 16 هزار نفر از نیروهای بعثی کشته شدند و همه دشمنان به شکست ارتش صدام اعتراف کردند.

حسینی بوشهری انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: 70 سال قبل غده سرطانی را به نام اسرائیل در منطقه ایجاد کرده و این روز را روز نکبت نامگذاری کردند، پس از اینکه ترامپ اعلام کرد که قدس پایتخت رژیم صهیونیستی خواهد بود سران کشورهای عرب نیز از پشت به فلسطینیان خنجر زدند. در همان روز ارتش رژیم صهیونیستی به کشتار دست زد و 64 نفر به شهادت رسیده و 2750 نفر مجروح شدند و روز خون را نیز رقم زدند.

وی گفت: با تقارن سالگرد تاسیس رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به قدس می‌خواستند حادثه تاریخی را در دنیا رقم بزنند و در این مسیر فقط گواتمالا با آمریکا همراهی کرد.

امام جمعه قم با اشاره به خروج آمریکا از برجام اظهار کرد: در این دوران اوج دشمنی را از زبان رئیس جمهوری آمریکا با جملات سخیف می‌شنویم. رهبر انقلاب در پاسخ به سخنان سخیف ترامپ فرمودند به نمایندگی از ملت ایران به آقای ترامپ می‌گویم شما غلط می‌کنید.

حسینی بوشهری گفت: آمریکا امروز احساس می‌کند که دست او خالی شده و سیطره ای بر ملت و حکومت ایران ندارد از سوی دیگر با هویت انقلاب اسلامی مشکل دارند، چرا که دنبال حکومت‌هایی هستند که تابع امر و نهی آنها باشند.

وی بیان کرد: جریان خروج آمریکا از برجام غیرمنتظره نبود چرا که رهبری بارها به مسؤولان فرمودند که مذاکره کنید ولی از آنها تضمین بگیرید، تیم مذاکره کننده آنچه در توان داشتند انجام دادند ولی نتوانستند و حالا می‌بینیم آمریکا با کمال وقاحت از این قرارداد خارج می‌شود و حاضر نیست هزینه ای هم بپردازد.

وی تاکید کرد: باید نتیجه ادامه مذاکرات با اروپایی‌ها مانند خروج آمریکا از برجام نباشد و منافعی که قرار بود از رهگذر برجام به دست بیاوریم حفظ شود.

امام جمعه قم با اشاره به اینکه اسرائیل مدت‌ها بود به موشک باران سوریه می‌پرداخت، خاطرنشان کرد: جبهه مقاومت با شلیک 65 موشک با پایگاه‌های نظامی و مرکز اطلاعاتی در جولان اسرائیل را وادار به یک سکوت مرگبار کرد و نخست وزیر رژیم اشغالگر در عین دستپاچگی راهی مسکو شده و دست به دامن روس‌ها شد.

حسینی بوشهری با اشاره به اینکه در انتخابات لبنان شاهد رقم خوردن یک اتفاق خوب بودیم، گفت: آنهایی که هزینه‌های بسیار کرده بودند شکست سختی خوردند و بیش از نیمی از کرسی‌های پارلمان لبنان در اختیار حزب الله است.

امام جمعه قم اضافه کرد: در انتخابات عراق نیز انشاالله بیشترین آرا نصیب گروه‌های مقاومت شود و نخست وزیری شیعه در این کشور بر سر کار بیاید.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ جمعه 28 اردیبهشت 1397  ] [ 6:42 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

بهترین مرگ شهادت در راه خداست

بهترین مرگ شهادت در راه خداست

حجت الاسلام و المسلمین «حاج ابوالقاسم» گفت: شهدا دارای عظمت بسیار بالایی هستند و بهترین نوع مرگ شهادت است.

کد خبر: ۲۹۱۶۳۶

تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۸ - 18May 2018

بهترین مرگ شهادت در راه خداستبه گزارش دفاع پرس از قم، حجت‌الاسلام و المسلمین «محمد حاج ابوالقاسم دولابی» ظهر امروز در آغاز مراسم جزءخوانی قرآن کریم در شبستان حرم حضرت معصومه (س)، اظهار داشت: شهدا دارای عظمت بسیار بالایی هستند و بهترین نوع مرگ شهادت است.

 

وی با اشاره به لزوم توجه انسان به مرگ افزود: یاد مرگ سازنده است و خداوند از افرادی که به یاد مرگ هستند تجلیل کرده و به آن‌ها بشارت داده است.


عضو مجلس خبرگان رهبری وصیت کردن را یکی از دستورات دین اسلام برشمرد و تصریح کرد: یکی از وظایف مهم دینی وصیت کردن است و در این زمینه احکام بسیار زیادی آمده است.


مفسر قرآن کریم با اشاره به اهمیت تقوا در اسلام ادامه داد: بهترین توشه برای سفر آخرت تقوا است و قرآن تاکید کرده است که انسان باید برای سفر آخرت خود را آماده کند.


وی خاطرنشان کرد: یکی از نتایج باور به معاد استقامت و ایستادگی در برابر دشمن است و کسانی که ایمان به معاد دارند در ماجرای جنگ طالوت و جالوت به دیگران قوت قلب می‌دادند و فرمودند: ممکن است تعداد افرادی که با حق هستند کمتر باشد، اما پیروز می‌شوند.


انتهای پیام/


ادامه مطلب
[ جمعه 28 اردیبهشت 1397  ] [ 6:42 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

شهیدی که علمای اهل سنت را به مبارزه علیه شاه ترغیب می‌کرد

شهیدی که علمای اهل سنت را به مبارزه علیه شاه ترغیب می‌کرد

شهید شاه‌آبادی در طول تبعید خود مرتباً به منزل علمای اهل سنت می‌رفت و آنان را به مبارزه و مخالفت با رژیم فاسد شاهنشاهی ترغیب می‌کرد. وی به دفعات از محل تبعید خود خارج می‌شد و با هم‌سنگران خود که در شهر‌های اطراف در تبعید بودند، تجدید میثاق می‌کرد.

کد خبر: ۲۸۷۸۶۵

تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۶ - 23April 2018

گروه حماسه و جهاد دفاع پرس: روحانیت نقش بی‌بدیلی در تاریخ انقلاب و دفاع مقدس داشت. یکی از روحانیونی که با فعالیت‌هایش مردم روستا‌های دور افتاده از شهر را با فسادهای رژیم پهلوی و آرمان‌های امام راحل آشنا کرد، شهید حجت‌الاسلام مهدی شاه آبادی بود. وی حیات خود را صرف تبلیغ انقلاب و افشای فساد‌های رژیم پهلوی کرد. به مناسبت سالروز شهادت شهید حجت الاسلام مهدی شاه آبادی مروری بر زندگی پر فراز و نشیب وی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

ولادت و تحصیلات

شهید حجت الاسلام مهدی شاه آبادی در سال ۱۳۰۹ شمسی، از صلب پدری مجاهد و عارف یعنی مرحوم آیت‌الله العظمی حاج شیخ محمدعلی شاه‌آبادی به دنیا آمد.

بیش از چهار سال نداشت که به همراه والد ماجد خود از شهر مقدس قم به تهران مهاجرت کرد. وی در ابتدا به مکتب‌خانه امامزاده یحیی رفت و به فراگیری مقدمات قرآن پرداخت. در شش سالگی به مدرسه توفیق رفت و دروس ابتدائی را تحصیل کرد و دیگر مقدمات ادبیات عرب را نزد والد محترمش فرا گرفت.

مهدی شاه آبادی در سن ۱۴ سالگی به منظور کسب علوم قدیمه به مدرسه مروی رفت و دروس طلبگی را فراگرفت و تا آن جا پیش رفت که در سن ۱۸ سالگی ملبس به لباس روحانیت شد. در حالی که مدارج علمی را یکی پس از دیگری طی می‌کرد با ضایعه تاسف‌بار رحلت پدر روبه‌رو شد. ۲ سال بعد به جهت ادامه تحصیل علوم اسلامی به قم بازگشت.

مردم روستاها به ما نان نمی‌فروختند/ علمای اهل سنت را به مبارزه علیه شاه ترغیب می‌کرد

وی در سال ۱۳۳۱ به منظور گذرانیدن دوره متوسطه، به تهران هجرت کرد و در اثر هوش و استعداد سرشاری که از خود بروز داد موفق شد دوره دبیرستان را در طول ۱۴ ماه به پایان رساند و این نشانی بارز از سعی و کوشش وی در کسب تحصیل علوم مختلف است.

شهید شاه‌آبادی خود از آن دوران چنین یاد کرده است: «در طی چند سال متمادی در ایام تحصیل اتفاق نیافتاد که در شبانه‌روز بیش از چهار ساعت بخوابم، حتی پنج دقیقه هم بیش‌تر نمی‌شد.»

شهید شاه‌آبادی بعد از بازگشت مجدد به قم، بار دیگر به تحصیل علوم اسلامی و فقهی پرداخت. در سال ۱۳۳۶ با یکی از نوادگان مرحوم آیت‌الله میرزای شیرازی بزرگ ازدواج کرد که حاصل آن هفت فرزند است.

مبارزات

از آن جا که شهید مهدی شاه‌آبادی مبارزه برای تحقق احکام اسلام و حمایت از حرکت روحانیت در مقابل حکومت خودکامه پهلوی را تکلیف خود می‌دانست، لذا با شروع مبارزات مرحوم آیت‌الله کاشانی، پا به میدان مبارزه نهاد. وی پس از کودتای ننگین ۲۸ مرداد ۳۲ برای اولین بار دستگیر و زندانی شد.

مبارزات شهید شاه‌آبادی از زمانی به اوج رسید که حرکت و قیام اسلام خواهانه حضرت امام خمینی (ره) علیه رژیم فاسد شاهنشاهی آغاز شد. در این دوران شهید شاه‌آبادی به همراه دیگر یاران هم رزمش به فعالیت‌های متعددی پرداخت تا اهداف نهضت اسلامی امام امت تحقق یابد.

وی در جهت هماهنگی لازم بین حضرات مراجع عظام و حضرت امام (ره) به صورت فعالانه عمل کرد و عموماً اعلامیه‌های حضرت امام را توسط دوستان خود به شهرستان‌ها می‌فرستاد. بعد از وفات مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی، با مسافرت به روستا‌های دور دست، آرمان‌های امام راحل را به مردم معرفی می‌کرد. همسر این شهید بزرگوار در این خصوص روایت کرده است: «بچه‌ها را برمی‌داشتیم و به دنبال آقا به روستا‌ها می‌رفتیم. وی جاهائی را انتخاب می‌کرد که سختی بیش‌تر و نیاز شدیدتری داشته باشد و از نظر شرایط زندگی مشکل‌تر باشد. با توجه به تبلیغات ضد روحانی رژیم، در ورودمان به بعضی از روستا‌ها ابتدا با عدم استقبال روستائیان مواجه می‌شدیم. گاهی می‌شد که در اثر تبلیغات سوء رژیم علیه روحانیت، بعضی افراد روستا با ما مخالفت می‌کردند که حتی از فروش نان به ما ابا داشتند، لذا وی همراه خودش به روستا، نان خشک و پنیر می‌برد. همسرم در جذب مردم سماجت به خرج می‌داد تا مردم را آگاه سازند. رفتار روستائیان در روز‌های آخر اقامت ما با روز‌های ورودمان تفاوتی توصیف‌ناپذیر داشت، مردم با اصرار و التماس از خروج آقا جلوگیری می‌کردند.»

مردم روستاها به ما نان نمی‌فروختند/ علمای اهل سنت را به مبارزه علیه شاه ترغیب می‌کرد

شهید حجت الاسلام شاه‌آبادی در سال ۱۳۵۰ به تهران بازگشت و این هنگام که مصادف با رحلت امام جماعت مسجد روستای رستم‌آباد در اطراف شمیران بود؛ لذا به دعوت معتمدین و جوانان مبارز محل، امامت مسجد رستم‌آباد را قبول و آن جا را به کانون مبارزه علیه رژیم شاه تبدیل کرد.

دستگیری، زندان و تبعید

با گسترش مبارزات شهید شاه‌آبادی، دستگاه اطلاعات و امنیت کشور مبارزات وی را تحت کنترل گرفت و بدین منظور بار‌ها به منزل وی حمله‌ور شد.

شهید شاه‌آبادی طی سال‌های ۵۲ تا ۵۷ جمعاً پنج بار به زندان رژیم افتاد و مورد شکنجه‌های وحشیانه دژخیمان ساواک قرار گرفت و هر بار مقاوم‌تر از همیشه در مقابل شکنجه‌گران ایستادگی کرد. وی در برابر سووالات بازجویان فریاد می‌زد و می‌گفت: «اگر من اعلامیه‌های امام را نخوانم، پس چه کسی بخواند؟» او با سماجت غیرقابل توصیفی بر ادامه مبارزات خود پامی‌فشرد تا آن جا که رژیم را به ستوه آورده و دستور تبعید او صادر شد.

در سندی که از ساواک به دست آمده است، شخصیت مبارز و مقاوم شهید شاه‌آبادی به وضوح هویدا گشته و عجز رژیم از مبارزات آن شهید عزیز نمایان می‌شود. متن سند یاد شده چنین است:

«به: وزارت کشور

از: ساواک

درباره مهدی شاه‌آبادی فرزند محمدعلی

نامبرده بالا یکی از وعاظ افراطی و اخلال‌گر است که تحریکات و اقداماتی در زمینه ضدیت مردم با یکدیگر معمول داشته و فعالیت‌هائی در جهت خلاف مصالح مملکتی و اخلال در نظم عمومی انجام و رویه نامطلوب و نادرست خود را همچنان دنبال می‌کند. به نحوی که وجود یاد شده در منطقه تهران موجبات بر هم خوردن نظم و آرامش عمومی را فراهم می‌سازد.

با ارسال خلاصه‌ای از سوابق او به پیوست خواهشمند است دستور فرمایید نسبت به تشکیل کمیسیون امنیت اجتماعی و طرح موضوع و سوابق یاد شده نسبت به طرد وی اقدام قانونی به عمل آورده و از نتیجه این سازمان را آگاه سازند.

رئیس سازمان اطلاعات و امنیت کشور

ارتشبد نصیری

از طرف مدیرکل اداره سوم. ثابتی

در ذیل این سند دستوری مبنی بر تبعید شهید شاه‌آبادی به بانه نوشته شده است:

«خواهشمند است دستور فرمایید ضمن شرکت در کمیسیون مزبور ترتیبی داده شود که فرد مورد بحث به حداکثر مدت (سه سال) به اقامت اجباری به شهر بانه – استان کردستان محکوم و از نتیجه این اداره کل را آگاه سازند.»

مردم روستاها به ما نان نمی‌فروختند/ علمای اهل سنت را به مبارزه علیه شاه ترغیب می‌کرد

شهید شاه‌آبادی در طول تبعید خود مرتباً به منزل علمای اهل سنت می‌رفت و آنان را به مبارزه و مخالفت با نظام فاسد شاه ترغیب می‌کرد. وی چند مرتبه از محل تبعید خود خارج شد و با هم‌سنگران خود که در شهر‌های اطراف در تبعید بودند، تجدید میثاق می‌کرد. مجموعه فعالیت‌های آن شهید باعث شد رژیم به ستوه آمده و پس از شش ماه، حکم تبعید وی لغو شود.

شهید شاه‌آبادی با روحیه‌ای مقاوم در برابر مأموران شاه ایستادگی کرد. وی به ماموران می‌گفت: «باید تمامی اعلامیه‌ها و کتاب‌ها و نوارهائی را که از منزل دزدیده‌اید، برگردانید.»

ادامه مبارزه تا پیروزی انقلاب

شهید شاه‌آبادی از سال ۵۶ به بعد در خط مشی مبارزاتی خویش تغییر محسوسی داد و از آن به بعد جز در مواردی که ضرورت ایجاب می‌کرد فعالیت مخفی می‌کرد و همواره به طور علنی علیه رژیم به مبارزه پرداخت، به طوری که در کلیه محافل علیه شاه سخن گفته و در ملاء عام به تکثیر و توزیع اعلامیه‌ها و نوار‌های امام امت ادامه می‌داد.

وی سعی داشت با روشی جدید مبارزه علیه رژیم را به بطن توده‌ها بکشاند به طور مثال جهت ارائه اعلامیه‌ها به مزاح می‌گفت: «اعلامیه داریم، ولی پانصد تا کمتر نه!» و یا «اعلامیه می‌دهیم، ولی جلو همه، وسط محله».

مبارزات شهید شاه‌آبادی تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت، وی به همراه شهیدان آیت الله مطهری و آیت الله بهشتی و یاران صدیق امام نقش بسزائی در پیروزی انقلاب به عهده داشت.

مسوولیت‌های ایشان بعد از پیروزی

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شهید شاه‌آبادی همچون سابق به فعالیت‌های خویش ادامه داد. وی سمت‌های مختلف همچون عضویت در شورای مرکزی کمیته‌های انقلاب اسلامی، عضویت در شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران، دبیری جامعه روحانیت مبارز شمیرانات، نمایندگی جامعه روحانیت مبارز در ائتلاف بزرگ به منظور انتخاب کاندیدا‌های نمایندگی مجلس شورای اسلامی در دور اول و نمایندگی مردم تهران در این دوره با اکتساب قریب ۷۰۰ هزار رأی، نمایندگی امام در هیات بررسی عملکرد بنیاد مستضعفان و نمایندگی دوره دوم مجلس شورای اسلامی بود که با قریب یک میلیون و دویست هزار رای موفق شد به مجلس دوره دوم راه یابد، انجام وظیفه کرد. سرانجام وی اولین شهید از دومین دوره مجلس شورای اسلامی شد.

شهید شاه‌آبادی علاقه خاصی به رزمندگان کفر ستیز جبهه‌های حق علیه باطل داشت و در هر فرصتی به دیدار آنان می‌رفت و حضور خود را در صحنه‌های نبرد حفظ می‌کرد. در آخرین سفر خود به جبهه که منتهی به شهادت وی شد، به رزمندگان اسلام گفته است: «اگر رزمندگان سر ناقابل ما را می‌خواهند من تقدیمشان می‌کنم و این سر در مقابل آن‌ها ارزشی ندارد.» و نیز در آخرین سخنرانی‌اش در لشکر ۲۵ کربلا درباره شهادت چنین گفته است: «اگر شهادت می‌تواند نظام توحیدی‌مان را حفظ کند، اگر شهادت می‌تواند دشمن را ذلیل کند، اگر شهادت می‌تواند تفکر و بینش اسلامی‌مان را به دنیا اعلام کند، ما آماده این شهادتیم.»

حجت الاسلام مهدی شاه آبادی در غروب پنج‌شنبه ششم اردیبهشت ۱۳۶۳، بر اثر اصابت ترکش گلوله توپ ارتش متجاوز صدام به شهادت رسید.

انتهای پیام/ ۱۳۱


ادامه مطلب
[ دوشنبه 3 اردیبهشت 1397  ] [ 1:10 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

روزشمار دفاع مقدس (۳ اردیبهشت)

روزشمار دفاع مقدس (۳ اردیبهشت)

۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ خورشیدی برابر با ۶ شعبان ۱۴۳۹ هجری قمری و ۲۳ آوریل ۲۰۱۸ میلادی

کد خبر: ۲۸۷۲۷۰

تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۱ - 23April 2018

روزشمار دفاع مقدس (۳ اردیبهشت)رویداد‌های مهم این روز در تقویم خورشیدی (۳ اردیبهشت ۱۳۹۴)

• ولادت شهید حبیب پاشایی فرمانده محور عملیاتی تیپ سوم لشکر ۳۱ عاشورا (استان آذربایجان شرقی، شهرستان بستان آباد، روستای ترکمن پور) (۱۳۳۹ ه.ش)

• ولادت شهید اسماعیل قهرمانی (روستای اردهان) (۱۳۴۰ ه.ش)

• شهادت شهید دانش آموز ناصر گرجی‌زاده (استان هرمزگان، شهرستان بندرعباس) (۱۳۵۷ ه.ش)

• شهادت سپهبد محمدولی قرنی اولین رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران (۱۳۵۸ ه.ش)

• شهادت شهید اسماعیل آقاپور آرانى (استان اصفهان، آران و بیدگل) (۱۳۶۱ ه.ش)

• آغاز جنگ نفتکش‌ها از سوی رژیم بعث عراق علیه ایران در خلیج فارس (۱۳۶۳ ه.ش)

• شهادت شهید محمد مهدی حمیدی قائم مقام فرمانده گردان زرهی لشکر ۵ نصر (استان خراسان رضوی، شهرستان نیشابور) (۱۳۶۶ ه.ش)

• راهپیمایی سراسری مردم مسلمان ایران در اعتراض به کنفرانس ننگین برلین (۱۳۷۹ ه.ش)

• شهادت شهید مدافع حرم حامد بافنده (استان خراسان رضوی، شهرستان مشهد) (۱۳۹۶ ه.ش)

رویداد‌های مهم این روز در تقویم میلادی (۲۳ آوریل)

• شکل‌گیری بزرگترین اجتماع ضد اشغالگری تاریخ عراق در کربلا پس از سقوط صدام (۲۰۰۳ م)


ادامه مطلب
[ دوشنبه 3 اردیبهشت 1397  ] [ 1:10 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]

تهران میزبان برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم

تهران میزبان برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم

مراسم گرامی‌داشت شهدای مدافع حرم پنج‌شنبه 6 اردیبهشت‌ماه در تهران برگزار می‌شود.

کد خبر: ۲۸۷۸۵۱

تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۵ - 23April 2018

تهران میزبان برگزاری یادواره شهدای مدافع حرمبه گزارش دفاع پرس از تهران، مراسم گرامی‌داشت شهدای مدافع حرم پنج‌شنبه 6 اردیبهشت‌ماه ساعت 18 در مسجد جابری واقع در تهران، خیابان پیروزی، خیابان شکوفه، خیابان درودیان برگزار خواهد شد.

این مراسم با حضور خانواده‌های معزز شهدا، جانبازان، ایثارگران و عموم مردم همراه با مدیحه‌سرایی ذاکرین اهل بیت (ع) برگزار می‌شود.

انتهای پیام/ 151


ادامه مطلب
[ دوشنبه 3 اردیبهشت 1397  ] [ 1:10 PM ] [ مهدی گلشنی ]
[ نظرات0 ]