اصول حسابداری 1

اصول حسابداری 1 رشته حسابداری

دانلود رایگان نمونه سوالات اصول حسابداری 1 رشته حسابداری با پاسخنامه

 

دانلود رایگان نمونه سوالات اصول حسابداری 1 با پاسخنامه

دانلود رایگان نمونه سوال اصول حسابداری 1 با پاسخنامه رشته حسابداری

دانلود نمونه سوال اصول حسابداری 1 رشته حسابداری

سوالات درس اصول حسابداری 1 پیام نور حسابداری

کد درس: 1214017

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال دوم 97-96  (با جواب تستی و تشریحی)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال اول 97-96  (با جواب تستی و تشریحی)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال تابستان 96  (با جواب تستی و تشریحی)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال دوم 96-95  (با جواب تستی و تشریحی)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال اول 96-95  (با جواب تستی و تشریحی)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال تابستان 95  (با جواب تستی و تشریحی)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال دوم 95-94  (با جواب تستی و تشریحی)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال اول 95-94  (با جواب تستی و تشریحی)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال تابستان 94  (با جواب تستی و تشریحی)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال دوم 94-93  (با جواب تستی و تشریحی)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال اول 94-93  (با جواب تستی و تشریحی)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال تابستان 93 (بدون پاسخنامه)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال دوم 93-92  (با جواب تستی و تشریحی)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال اول 93-92  (با جواب تستی و تشریحی)

نمونه سوال  نیمسال تابستان 92  (با جواب تستی و تشریحی)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال دوم 92-91  (با جواب تستی و تشریحی)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال اول 92-91  (با جواب تستی)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال تابستان 91  (با جواب تستی)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال دوم 91-90  (با جواب تستی)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال اول 91-90  (با جواب تستی)

نمونه سوال اصول حسابداری 1 نیمسال تابستان 90 (بدون پاسخنامه)

 

برای دانلود رایگان نمونه سوال اصول حسابداری 1 با پاسخنامه  به قیمت 0 تومان روی لینک زیر کلیک کنید

 

دانلود اصول حسابداری 1 رشته حسابداری

 

لطفا قبل از دانلود سوالات از صحت کد درس خود اطمینان حاصل کنید

در نظر داشته باشید توضیحات ارائه شده در پاسخنامه‌های تشریحی، با در نظر گرفتن منبع درس در نیمسال یاد شده است.

در صورت مشاهده هر گونه مغایرت در نمونه سوالات و یا پاسخنامه‌ها، با ارسال پیام ما را در جریان بگذارید.

اگر نیاز به نمونه سوالات زیر دارید روی آن کلیک کنید:

دانلود سوالات آمار و احتمالات رشته حسابداری

ادامه مطلب

نوشته شده در : چهارشنبه 21 آذر 1397  ساعت :11:45 AM   |   توسط :مسعود اخوان نظرات (0)

تنفر از شوهر در بارداری

تنفر از شوهر در بارداری

در واقع مجرم اصلی تنفر از همسر می‌تواند هورمون‌های بارداری باشد. البته این موضوع در هر زنی متفاوت است. اینکه شما در دوران قاعدگی چه حالاتی داشته‌اید می‌تواند مشخص کند که دوران بارداری شما چگونه خواهد بود.

بارداری دوران تغییرات است. این دوران از هفته پنجم بارداری با تغییرات ظریف در بدن وگاه بیماری‌های صبحگاهی مانند حالت تهوع شروع شده و مادر تغییراتی دیگر مثل تیرگی پوست، ترک‌های پوستی و البته یک شکم بزرگ را تجربه می‌کند.

بعضی از زنان ممکن است تنها به‌خاطر اینکه در این دوران عادت ماهیانه نشوند خوشحال باشند اما آنهایی که تجربه بارداری دارند به خوبی می‌دانند که در کنار این مزایا مشکلاتی نیز وجود دارد. یکی از این مشکلات تنفر زنان از همسرانشان است که بعضی از زنان آن را با عنوان ویار به شوهر می‌شناسند. می‌خواهید بدانید دلیل آن چیست؟

بی‌توجهی همسر در دوران بارداری

بیایید با هم روراست باشیم. بعضی از مردان واقعا نمی‌دانند که مسئولیتشان در قبال یک زن باردار چیست. مثلا عده ای از مردان نمی‌دانند وقتی همسرشان از حالت تهوع صبحگاهی رنج می‌برد این مرد خانواده است که انجام برخی کارها مثلا خرید از سوپرمارکت را انجام دهد. یا حتی آن عده‌ای هم که برای خرید به سوپرمارکت می‌روند نمی‌دانند چه چیزی بخرند و چه چیزی برای همسرشان خوب است.

این بی‌توجهی همسر در دوران بارداری چندان برای زنان خوشایند نیست. در این موارد ارتباط با همسر و یادآوری برخی وظایف پدرانه می‌تواند مشکل‌گشا باشد. چون زنان در این دوران صبر و تحمل کمتری دارند و نسبت به بی‌توجهی همسر احساس بدی پیدا می‌کنند و در نتیجه ممکن است از او متنفر شوند.

کسی که در این شرایط بحرانی می‌تواند اوضاع را رو به‌راه کند پدربزرگ آینده است. او با به اشتراک گذاشتن تجربیات خود به پدر آینده و تاکید بر وظایف همسر در دوران بارداری می‌تواند او را برای رویارویی با چالش‌های بارداری آماده کند.

دلیل بداخلاق شدن زن باردار

قبل از بارداری حواس پرتی‌ها و فراموشکاری‌های مردان ممکن است تا اندازه‌ای قابل تحمل باشد. حتی بعضی خرابکاری‌های غیرعمدی همسر نیز می‌تواند به راحتی چشم پوشی شود. در واقع اینکه می‌گویند عشق کور است کاملا درست است. مثل این می‌ماند که دو طرف یک چشم‌بند بزرگ روی چشمانشان دارند. اما در دوران بارداری این چشم‌بند از روی چشم برداشته می‌شود و زن نگاه دقیق‌تری به همسرش می‌کند؛ به همان شخصی که تا دیروز هر لحظه زندگی اش را با او خوش بوده و زمانی بهترین انتخاب او بوده است.

عصبی شدن در دوران بارداری مساله‌ای طبیعی است. درست است که همه آدم‌ها نقاط ضعفی دارند، اما چون همسر همیشه در کنار زن است این نقاط ضعف پررنگ‌تر به نظر می‌رسند و اگر تغییرات هورمونی دوران بارداری را به این موضوع اضافه کنیم دلایل قانع کننده‌ای برای بداخلاق شدن زن باردار خواهیم داشت.

هورمون‌های بارداری دلیل تنفر از همسر

در واقع مجرم اصلی تنفر از همسر می‌تواند هورمون‌های بارداری باشد. البته این موضوع در هر زنی متفاوت است. اینکه شما در دوران قاعدگی چه حالاتی داشته‌اید می‌تواند مشخص کند که دوران بارداری شما چگونه خواهد بود. عده‌ای از زنان دوران قاعدگی آرامی را چه از لحاظ جسمی و چه روحی و روانی پشت سر می‌گذرانند در حالیکه برای عده‌ای از زنان حتی یک تجربه خوب از این دوران ثبت نشده است.

البته بیشتر زنان به خوبی تشخیص می‌دهند که تنفر از همسر در این دوران کاملا غیر منطقی بوده و به هورمون‌های بارداری مربوط است. فقط مساله این است که زنان نمی‌توانند یک سری از صفات و رفتار‌های همسرشان که تا دیروز از آن چشم پوشی‌می کردند را تحمل کنند. حتی در این حالات نیز باید حس یک زن باردار را بی‌اهمیت ندانست و مسائلی که باعث تشدید این تنفر و بیزاری می‌شود را حل کرد.

ویار به بوی شوهر

کسانی که یک بار تجربه بارداری داشته‌اند به خوبی می‌دانند که در این دوران زنان حس بویایی فوق العاده حساس و قوی دارند. در واقع این مکانیسم دفاعی به صورت غریزی در زن باردار وجود دارد که با تشخیص بوی بد از خوردن غذاهایی که باعث مسمومیت نوزادش می‌شود دوری کند. کوچک‌ترین بوی بد بدن یا حتی عرق از سمت همسر باعث می‌شود که زن نسبت به آن حساسیت نشان دهد و در واقع ویار به بوی همسرش داشته باشد.

اما گاهی ممکن است حتی زنان باردار نسبت به بوی طبیعی همسر خود نیز احساس تنفر داشته باشند. عده ای از زنان باردار به خاطر این حساسیت نمی‌توانند در یک تخت کنار همسرشان بخوابند یا حتی در یک اتاق با او باشند. مخصوصا اگر همسر زن یک فرد سیگاری باشد، بیشتر باعث حساسیت زن و در نتیجه تنفر او از همسرش می‌شود. علت ویار به بوی شوهر را هم باید یک روند طبیعی دانست و با صبر و تحمل از آن رد شد.

نقش مرد در دوران بارداری

یکی از افکاری که در ذهن عده‌ای از زنان باردار وجود دارد این است که بارداری اصلا منصفانه نیست و فکر کردن روی همین مساله باعث تنفر آنها از همسرانشان می‌شود. زن فکر می‌‌کند هر دوی آنها تصمیم به بچه دار شدن گرفته‌اند اما او باید به تنهایی این 9 ماه را تحمل کند و همسرش فقط 9 ماه را در انتظار کودک می‌ماند. او به زندگی نرمال همسرش در حالیکه نمی‌تواند غذاهای مورد علاقه اش را بخورد یا به انجام فعالیت های مورد علاقه اش بپردازد حسادت می‌کند.

در این موارد نقش مرد در دوران بارداری پررنگ‌تر می‌شود. او می‌تواند بیشتر با زن باردار همراهی کند و اوقات مشترکی را برای خودشان خلق کند.

خانه داری در بارداری

خانه داری برای زن باردار دیگر مانند دوران قبل از بارداری نیست و اگر همسر در این دوران زن را تنها بگذارد باعث سردی و گاه تنفر و بیزاری همسرش خواهد شد. اگر همسران نسبت به تقسیم وظایف خانه با یکدیگر به توافق نرسند باعث آسیب جدی در رابطه‌شان خواهند شد و حتی بعد از زایمان مادر، نمی‌توانند در مورد وظایف جدید به تفاهم برسند و همچنان مشکل خواهند داشت. تربیت کودک یک کار تیمی و گروهی است.

نحوه خانه داری در دوران بارداری به این صورت است که زن و مرد باید یاد بگیرند چگونه وظایف را با یکدیگر تقسیم کنند. تنها در این صورت است که رابطه‌شان ممکن است حتی نسبت به دوران گذشته نیز بهتر شود. در مواقع بحرانی یادتان باشد که کمک گرفتن از مشاور می‌تواند کمک زیادی به حل و فصل اختلافات یا مشکلات مربوط به بارداری کند.

سردی مردان از زنان

در این دوران مردان ممکن است کمی ازهمسرشان فاصله بگیرند. چون مردان برخلاف زنان از روش متفاوت‌تری برای حل‌‌و‌فصل مشکلات استفاده می‌کنند. آنها بر خلاف زنان که همواره در مورد مسایلشان به گفت‌و‌گو می‌پردازند، از مشکل فاصله می‌گیرند.

تغییرات دوران بارداری و مشکلاتی که در نتیجه تغییرات هورمونی برای زنان به وجود می‌آید باعث می‌شود مردان کمی کلافه شوند و متاسفانه به جای حل صورت مساله، خودِ مساله را پاک کنند. در واقع دلیل سردی مردان نداشتن یک راه حل درست برای مشکل به وجود آمده است. این موضوع در ظاهر ساده باعث تنفر زنان از مردان می‌شود.

زنان باردار انتظار دارند که همسرانشان با آنها مهربان و منصافه رفتار کنند, اما مشکل اینجاست که بسیاری از مردان در برقراری ارتباط و بیان احساساتشان به زنان مشکل دارند.

ادامه مطلب

نوشته شده در : دوشنبه 9 مهر 1397  ساعت :10:40 AM   |   توسط :مسعود اخوان نظرات (0)

خارش شکم در باردار

تصور کنید که همیشه مجبور هستید که شکم خود را بخارانید، یا اینکه در خانه، محل کار، ملاقات کاری یا مهمانی مدام یک دستتان با شکمتان درگیر است. از دید یک فرد این کار بسیار عجیب است اما فقط یک زن باردار می تواند بفهمد که چقدر غلبه بر خارش شکم در دوران حاملگی سخت است. هنگامی که شما شکم خود را برای تسکین موقت خارش می خارانید، سوال بزرگی که ایجاد می شود این است که آیا باید بخارانید یا نه. برای یافتن جواب این سوال به شما کمک می کند و همچنین راهکاری را برای مقابله موثر با خارش شکم در طی دوران بارداری به شما ارائه می دهد.

 

آیا طبیعی است که در بارداری خارش شکم داشته باشید؟

بله، کاملا طبیعی است شکمی که در حال بزرگ شدن است، به دلیل کشیدگی پوست دچار خارش شود. در برخی موارد سینه ها، کف دست ها و کف پاها نیز دچار خارش می شوند. این خارش ها به خاطر تغییرات هورمونی و شرایط پوستی است که در دوران بارداری ایجاد می شود. اگر خارش شدید باشد، باید بلافاصله با متخصص مراقبت­های بهداشتی خود مشورت کنید.

خارش شکم معمولا در سه ماهه دوم یعنی 13 تا 28 هفتگی رخ می دهد. اما ممکن است در سه ماهه اول یا سوم نیز رخ دهد. خارش در حاملگی های چند قلو بیشتر است، زیرا پوست ممکن است بیش تر از حاملگی عادی کش بیاید.

چه عواملی باعث خارش شکم در بارداری  می شود؟

خارش خفیف شایع است و جای نگرانی نیست و معمولا به دلایل زیر اتفاق می افتد:

گسترش شکم:

خارش شکم، اغلب ناشی از افزایش رحم است. پوست گسترش می یابد و کش می ­آید و به دلیل کم شدن رطوبت، خشک می شود در نتیجه ایجاد خارش می کند. درمان خشکی مشکل را حل می کند.

افزایش هورمون ها:

تغییرات هورمونی، به ویژه افزایش سطح استروژن، یکی دیگر از دلایل خارش شکم است.

 

آیا خارش در دوران بارداری خطرناک است؟

بعضی اوقات، خارش شکم می تواند نشانی از شرایط جدی پزشکی باشد. ممکن است همراه با خارش شدید، دانه و جوش ایجاد شود.

جوش های اروتیک خارشی و پلاک های بارداری (PUPPS):

PUPPS شرایطی است که با برآمدگی های قرمز بر روی شکم زنان باردار و تکه های کندو مانند، شبیه جوش شناخته می شود.

تقریبا 1٪ زنان باردار این بیماری را دارند که به عنوان جوش چند مورفی بارداری نیز نامیده می شود. آنها ممکن است در سه ماهه سوم یا پنج هفته آخر بارداری رخ دهند و گاهی پس از زایمان ظاهر می ­شوند.

علت PUPPS ناشناخته است و زنانی که چند قلو باردارند و یا اولین بارداری خود را می گذرانند، بیشتر مستعد به آن هستند.

گاهی اوقات PUPPS می تواند به قسمت های دیگر بدن شما مانند ران، باسن، پشت، بازو و پاها گسترش یابد. آنها به ندرت به صورت، گردن و دست شما می رسند.

پزشکتان معمولا یک پماد موضعی تجویز می کند. اگر شرایط حاد باشد، آنتی هیستامین یا استروئیدهای خوراکی توصیه می شود. PUPPS برای کودک متولد نشده بی ضرر است و بعد از زایمان از بین می رود. به ندرت این موضوع در حاملگی های متوالی اتفاق می افتد.

بیماری خارش پوست و بارداری

بیماری خارش پوست و بارداری:

اگر متوجه جوش های کوچکی شدید که باعث خارش می شوند (و هنگامی که می خارانید شکافته می شود)، ممکن است از یک وضعیت خارش شدید به نام پریگوگو رنج ببرید.

این بیماری همچنین به عنوان جوش متداول بارداری شناخته شده است که در شکم، ران یا لگن رخ می دهد و در اواخر دومین یا سه ماهه سوم توسعه می یابد.

درمان همانند PUPPS از طریق پماد موضعی و آنتی هیستامین ها و در موارد حاد از طریق استروئیدهای دهانی انجام می شود.

مرض خارش پوست برای کودک شما بی ضرر است و به زودی پس از زایمان ناپدید می شود. در بعضی موارد ممکن است حداکثر تا سه ماه پس از زایمان باقی بماند. آنها می توانند در حاملگی های متوالی رخ دهند.

 خارش شکم و Pemphigoid gestationis:

Pemphigoid gestationis یک وضعیت پوستی حاد است که در آن بروز جوش های خارشی تجمعی شروع می شوند و به جوش ها یا زخم های بزرگ تبدیل می شوند.

این بیماری همچنین به herpes gestationis به دلیل ظاهر ویروس مانندش شناخته می شود. این بیماری به احتمال زیاد در دوره های دوم و سوم و حتی یک تا دو هفته پس از زایمان ظاهر می شود.

از نزدیکی ناف شروع می شود و به بدن، بازوها، پاها، کف دست ها و کف پاها گسترش می یابد. برای درمان، استروئید های سفید تجویز می شوند. گفته می شود که Pemphigoid gestationis که پس از زایمان ایجاد می شود با شیردهی کاهش می یابد.

این وضعیتی حادتر از PUPPS است و عاملی شناخته شده است که باعث جلوگیری از زایمان، مشکلات رشد جنین و حتی تولد نوزاد نارس می شود. این به این معنی است که پس از دیدن علائم باید در اسرع وقت با یک پزشک ملاقات داشته باشید.

در موارد نادر، زایمان ممکن است جوش ها را گسترش دهد که معمولا تا چند سال طول می کشد و خفیف است و از بین می رود. این وضعیت می تواند در بارداری های متوالی رخ دهد و می تواند در هر بارداری شدید تر از بارداری های قبلی باشد.

 خارش شکم

Impetigo herpetiformis:

Herpetiformis Impetigo به دلیل ویروس تبخال به وجود نمی ­آید، اما این نوعی عفونت پوستی و یک نوع پسوریازیس در دوران بارداری است.

این بیماری در سه ماهه سوم گسترش می یابد و با تکه های قرمز پر شده با چرک که به آرامی به جوش های بزرگ و پر از سفیدی تبدیل می شود، مشخص می گردد.

این تکه ها ممکن است بر روی ران ها، کشاله ران، شکم، زیر بغل، زیر سینه ها و سایر نقاط ظاهر شود. Herpetiformis Impetigo ، همراه با حالت تهوع، استفراغ، اسهال، تب و لرز است.

این وضعیت با کورتیکواستروئیدهای سیستمیک درمان می شود و شما باید تحت نظارت متخصص قرار بگیرید. این بیماری پس از زایمان از بین می رود و در بارداری های متوالی می تواند دوباره رخ دهد.

کلستاز مزمن بارداری (ICP):

ICP یک بیماری حاد است که موجب خارش شدید می شود. این یک بیماری نادر است و در مورد حدود 1٪ از موارد حاملگی در ایالات متحده گزارش شده است.

این بیماری در سه ماهه سوم گسترش می­یابد و شرایطی است که با کبد مرتبط می شود که در آن صفرا به طور عادی خود جریان نمی یابد. در عوض، نمک صفاقی در پوست تجمع پیدا می کند که باعث خارش شدید و جوش می شود.

احتمال دارد که بیشتر، جوش های قرمزی روی پاها، کف دست ها و شکم ایجاد شود. علائم ICP عبارتند از

 • تهوع
 • ضعف
 • از دست دادن اشتها

ICP بسیار خطرناک است و می تواند منجر به تولد نوزاد مرده شود.

این شرایط علائم مشابهی دارند. وقتی متوجه شدید مشکلات پوستی دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید، تا مشکل دقیق را تشخیص داده و آن را معالجه کند.

 

چه هنگامی باید با پزشک خود مشورت کنید

با پزشک خود تماس بگیرید اگر:

 • خارش شدید در شکم و سایر قسمت های بدن ایجاد شد.
 • هیچ تجربه خارشی مرتبط با خشکی یا حساسیت پوست ندارید.
 • خارش به تمام بدن گسترش یابد.
 • داشتن خارش و جوش های شدید، که ممکن است به علت PUPP یا ICP، در سه ماهه سوم باشد.
 • گسترش خارش، همراه با مدفوع رنگی، ادرار تیره رنگ، استفراغ، حالت تهوع، خستگی و از دست دادن اشتها باشد.

اگر خارش با هیچ وضعیت بهداشتی ارتباط نداشته باشد، راه حل های خانگی ساده یا راه حل های بدون دردسر می توانند به شما کمک کنند.

درمان های خانگی برای خارش شکم در بارداری :

در اینجا برخی از راه حل های ایمن و طبیعی که می توانید برای خارش، جوش، درد و تورم امتحان کنید، آورده شده است:

حمام جو دوسر برای خارش پوست:

یک فنجان بلغور جو دوسر را به آب گرم اضافه کنید و با آن استحمام کنید. این کمک می کند تا پوست تحریک شده و خارش را کاهش دهد. شما همچنین می توانید جوراب های بلند حاوی بلغور را به دوش حمام ببندید. هنگامی که از شیر آب گرم استفاده می کنید عصاره بلغور از درون جوراب عبور می کند و به درمان خارش شما کمک می کند و سبب آرامش شما می شود.

 

درمان خارش شکم با حمام جوش شیرین:

نصف فنجان جوش شیرین را در آب گرم بریزید و تا مدت زمانی که بهبود می یابید در آب بمانید. ترجیحا پودر جوش شیرین که در آشپزی استفاده می شود در برطرف کردن خارش و التهاب پوست موثرتر است. شما همچنین می توانید یک کاسه جوش شیرین و آب را روی شکم و سایر مناطق خارش بریزید.

 

ژل آلوئه ورا:

بلافاصله پس از استحمام، استفاده از ژل آلووئه ورا برای تمام آن مناطقی از پوست که دچار خارش است توصیه می شود. این باعث تسکین دادن و کاهش التهاب می شود. لایه ژل آلوئه ورا از پوست محافظت می کند و زمانی که شکمتان شروع به خارش می کند، از آسیب دیدن جلوگیری می کند.

 

کمپرس آب سرد:

کمپرس آب سرد بر روی شکم خود را به وسیله یک فلاونل یا دستمال سفره ای که در آب سرد خیس شده است انجام دهید تا احساس خارش را کاهش دهید. شما همچنین می توانید آن را علاوه بر استحمام با جو دوسر یا حمام جوش شیرین استفاده کنید.

مرطوب کردن:

مرطوب کننده کوچکی که ملایم و بدون عطر است، تهیه کنید. این کار اغلب به طور موقت خارش را کاهش می دهد.

 

روغن نارگیل:

آلیسون کانوان، درباره فایده روغن نارگیل در کتاب Minding Mum سخن گفته است. برای کاهش خشکی و خارش، روغن را بر روی شکمی که می خارد، بگذارید.

سرکه سیب:

شما می توانید سرکه سیب را بر روی شکم دارای خارش بریزید. این عمل به طور کامل در از بین بردن خشکی و خارش موثر است.

محصولات بدون عوارض برای خارش شکم:

مرطوب کننده های روغنی:

این محصولات برای خارش شکم ایده آل هستند زیرا آنها به راحتی به پوست شما جذب می شوند. شما می توانید آنها را در هر فروشگاه لوازم بهداشتی و یا داروخانه پیدا کنید. اگر می خواهید عطری به آن اضافه کنید، یک یا دو قطره از روغن های اصلی مانند اسطوخودوس یا نعناع را به مرطوب کننده اضافه کنید. عطر آرام بخش هر نوع تورم را از بین می برد.

بعضی از اسانس های اصلی مثل موم، رزماری، یاسمن، ریحان، گل رز، صمغ منجمد و سرو کوهی در طول بارداری توصیه نمی شود.

 

 لوسیون کالامین:

چندین بار در روز، مقدار کمی کالامین را روی شکم دارای خارش بزنید. کالامین حاوی کربنات روی، روی و اکسید آهن است که به کاهش خارش پوست کمک می کند.

لوسیون ویتامین E:

شما می توانید از طریق استفاده از لوسیون ویتامین E و یا کپسول روغنی که در فروشگاه های محلی وجود دارد، از خارش در دوران بارداری جلوگیری کنید. استفاده از ویتامین E در حد اعتدال به مدت زیاد ممکن است خطر ابتلا به مشکلات قلبی در کودک را افزایش دهد.

علاوه بر داروهای خانگی و درمان های OTC، ممکن است برخی اقدامات پیش گیرنده برای کنترل گسترش این مشکل مفید باشد.

 

جلوگیری از خارش در بارداری :

اگرچه می توانید در شروع خارش هیچ کاری انجام ندهید، اما می توانید اقداماتی را برای کاهش یا جلوگیری از تشدید خارش انجام دهید. مراحل زیر را انجام دهید:

از استحمام با آب داغ اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث خارش شود. به جای آن از آب گرم برای حمام کردن ستفاده کنید.

از صابون و ژل های دارای بوی قوی استفاده نکنید زیرا منجر به خشکی پوست می شود. استفاده از ژل و صابون با عطر ملایم، پوست را نرم می کند.

لباس های گشاد که تمیز و خشک هستند بپوشید. از پوشیدن لباس های تنگ و مرطوب خودداری کنید، زیرا سبب تشدید خشکی پوست و خارش می شوند.

در زیر نورخورشید و یا آب و هوای گرم باقی نمانید زیرا می توانند پوست را خشک کنند و منجر به خارش شوند. همچنین اشعه ماوراء بنفش خورشید، باعث افزایش خارش در پوست خشک می شود.

پوست خود را مرتب مرطوب کنید. از مرطوب کننده های خوب که دارای pH خنثی هستند استفاده کنید.

از استفاده طولانی مدت از سیستم تهویه مطبوع خودداری کنید، زیرا پوستتان را خشک کرده و باعث خارش و سوزش می شود.

جلوگیری از خارش در بارداری

به اندازه کافی آب (حدود هشت تا ده لیوان در روز) بنوشید زیرا بدن شما را هیدراته کرده و پوست شما را به طور طبیعی مرطوب می کند.

علل خارش شکم در دوران بارداری متفاوت هستند. هیچ خارش یا جوشی را نادیده نگیرید. با پزشک خود صحبت کنید و اگر او می گوید چیزی نیست، نگران نباشید، ممکن است لازم باشد از برخی از لوسیون های OTC یا داروهای خانگی برای خارش در دوران حاملگی استفاده کنید که پزشک توصیه می کند.

ادامه مطلب

نوشته شده در : دوشنبه 2 مهر 1397  ساعت :9:24 PM   |   توسط :مسعود اخوان نظرات (0)

آووکادو

خواص و طبع و مضرات آووکادو

 

آووکادو

آووکادو میوه‌ای است که همچنین با نام گلابی تمساح شناخته می‌شود که عمدتاً به دلیل شکل و ظاهر چرمی پوست این میوه است. آوودکادو یک میوه‌ای است که بر روی درخت Persea Americana رشد می‌کند که درخت همیشه‌سبز از خانواده Lauraceae است. اگرچه این به دیگر اعضای خانواده این درخت شباهت ندارد، آوکادو بیشتر نزدیک به دارچین و برگ‌بو (یا لورل) است. این درخت معمولاً بلند است و می‌تواند تا ارتفاع ۶۵ پایی رشد کند. وزن تقریبی میوه آووکادو بین هشت اونس تا سه پوند و بسته به نوع میوه آووکادو است. این محصول خیلی زود برداشت می‌شود و پس‌ازآن به‌صورت تجاری فروخته می‌شود. به همین دلیل است که آووکادو جز دسته میوه‌هایی هستند که climacteric fruits نامیده می‌شود که پس از برداشت می‌رسند، مانند موز.

آووکادو دارای گونه‌های بسیاری است، اما محبوب‌ترین آن‌ها نوع هاس خامه‌ای است. درختان آووکادو به‌خوبی در مناطق گرمسیری، نسبتاً گرمسیری و استوایی رشد می‌کنند، اما مانند بسیاری از میوه‌های دیگر، بهترین آب‌وهوا برای پرورش میوه آووکادو در آب‌وهوای مدیترانه‌ای است. گفته می‌شود که منشأ میوه آووکادو به ایالت Pueblaدر مکزیک، جایی که شواهد موجود در غارها نشان می‌دهد که قدمت این درخت به حداقل ۱۰،۰۰۰ سال می‌رسد. این درخت و استفاده از آن در فرهنگ‌های آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی از طریق آووکادو هایی که وحشی رشد کرده‌اند ثبت‌شده است، اما مشخص نیست که کشت آن از چند هزار سال پیش آغازشده است. در ۵۰۰ سال گذشته تنها در سایر نقاط جهان ظاهر شد، اما به خاطر ظاهر منحصربه‌فرد، طعم و مزایای ظاهری آن، به‌سرعت در حال محبوبیت بوده است. با توجه به مزایای بهداشتی مختلف آن، این میوه در حال حاضر در تعدادی از کشورها رشد می‌کند. همچنین این میوه دارای پوست بسیار ضخیمی است که از آفت‌کش‌ها محافظت می‌کند. به این دلیل است که شما نیازی به خرید میوه آووکادو ارگانیک ندارید. به همین دلیل این میوه یکی از امن‌ترین و سالم‌ترین محصولات کشاورزی ازلحاظ قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌هاست.

این معمولاً به‌صورت خام و به‌عنوان یک دسر و یا به‌عنوان سالاد به همراه فلفل و نمک کمی مصرف می‌شود. محبوب‌ترین استفاده از آووکادو در قالب گواامول، یک سیب مکزیکی و مرکزی آمریکایی است که همچنین به‌عنوان یک شیرینی زنجبیل و همچنین ساندویچ برای مصرف مناسب است. همچنین شما می‌توانید از میوه آووکادو به‌عنوان جایگزین برای مقدار چربی (کره یا روغن) مصرف‌شده در پخت‌وپز استفاده کنید یا از آن به‌عنوان جایگزینی برای سس مایونز در ساندویچ استفاده کنید. در این مورد، شما همان مقدار آووکادو را به‌عنوان چربی دیگر اضافه می‌کنید. این‌یک‌راه برای کاهش مصرف کالری ناسالم مصرفی شما است. به‌عنوان‌مثال، ۳.۵ اونس از میوه آووکادو حاوی ۱۴.۶۶g چربی است. درحالی‌که همان مقدار کره حاوی ۸۱g چربی است؛ بنابراین، در زمان پخت، می‌توان از آووکادو به‌عنوان جایگزینی برای کره استفاده کرد، بنابراین شما می‌توانید کالری مصرفی را با این روش کاهش دهید و همچنان یک غذای خوشمزه داشته باشید!

 

نگاهی مختصر به مزایای بهداشتی میوه آووکادو

مزایای بهداشتی آووکادو شامل مدیریت وزن، پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری دیابت، درمان بیماری استئو آرتریت و افزایش جذب مواد مغذی توسط بدن است. همچنین این میوه پرخاصیت خطر ابتلا به سرطان، آسیب کبدی و خونریزی مرتبط با کمبود ویتامین K را کاهش می‌دهد. همچنین میوه آووکادو در حفظ چشم‌ها سالم و محافظت از پوست از علائم پیری و اثرات مضر اشعه UV کمک می‌کند. این ماده غذایی در کنترل سطوح قندخون (هایپرگلسیمی) شما کمک کرده و خواص آنتی‌اکسیدانی ای را نیز از خود نشان می‌دهد. میوه آووکادو حتی به افزایش گردش خون در بدن شما کمک می‌کند، توانایی‌های شناختی را افزایش می‌دهد و استخوان‌های قوی‌تر را برای ما ایجاد می‌کند! بر اساس یک تحقیق اخیر، دانه‌های آووکادو برای درمان دیابت، شرایط التهابی و فشارخون بالا و نیز بهبود هیپرکلسترولمی (بالا بودن سطوح کلسترول در خون) مورداستفاده قرار می‌گیرند. تحقیقات دیگری نشان می‌دهد مصرف میوه آووکادو منجر به بهبود کیفیت غذا و جذب مواد مغذی و درنتیجه باعث مواردی ازجمله کاهش خطر سندرم متابولیک در بدن انسان می‌شود.

 

ارزش تغذیه‌ای میوه آووکادو

میوه آووکادو یک “غذای سوپر” محسوب می‌شود و دارای موقعیت ویژه‌ای در هرم غذایی کالری مصرفی روزانه می‌باشد. آووکادو غنی از مواد مغذی مختلف مانند ریزمغذی‌های نظیر ویتامین‌ها و مواد معدنی است. آووکادو همچنین منبع خوبی از اسیدهای چرب غیراشباع است و دارای محتوای کمی ازنظر قند است. آن‌ها منبع خوبی از انرژی هستند و حاوی مقدار زیادی از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری هستند. آووکادو همچنین حاوی مواد معدنی کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم، مس، منگنز، فسفر و روی است. آن‌ها همچنین علاوه بر مواد معدنی حاوی ویتامین‌هایی مانند ویتامین C، B6، B12، A، D، K، E، ویتامین تیامین،  ویتامین B2 (ریبوفلاوین  ) و  ویتامین نیاسین هستند. علاوه بر این، آن‌ها یک منبع عالی از فیبر رژیمی هستند و تنها سرو می‌تواند یک وعده آن بیش از ۴۰٪ از نیاز روزانه ازنظر فیبر را برای شما تأمین کند!

آووکادو غنی از عنصر پتاسیم است و با موفقیت تعادل پتاسیم به میزان سدیم را که برای سلامت کلی بدن انسان بسیار مهم است را متعادل می‌کند. بنا بر گزارش CAC (گروه تحقیق کننده بر روی خواص آووکادو)، یک هوس آووکادو به‌طور متوسط حاوی حدود ۲۲.۵ گرم چربی است. دوسوم از این چربی از انواع چربی غیراشباع است و همچنین دارای مقدار بسیار پایینی از قند و فروکتوز هستند. شاید مهم‌تر از همه این باشد که میوه آووکادو یک مجموعه منحصربه‌فرد از ترکیبات ارگانیک مانند فیتواسترول، کاروتنوئیدها و فلاونوئیدها است.

 

مزایای بهداشتی مصرف میوه آووکادو

میوه آووکادو مزایای زیادی برای سلامتی انسان دارد. آن‌ها غنی از مواد مغذی هستند، بنابراین باید به‌عنوان یکی از بهترین مواد غذایی که می‌توانید مصرف کنید در نظر گرفته شوند. آووکادو هنگامی‌که به‌صورت خام مصرف می‌شود مفید است. بسیاری از مزایای بهداشت محسوس این ماده غذایی که به‌خوبی موردتحقیق و اهمیت قرارگرفته‌اند عبارت‌اند از:

کمک به فرایند هضم

اعتقاد بر این است که میوه آووکادو برای روده تسکین‌دهنده است و بنابراین  این ماده غذایی به فرایند هضم مواد در دستگاه گوارش شما کمک می‌کند. آن‌ها حاوی فیبرهای محلول و غیر محلول هستند که کمک می‌کنند سیستم گوارش کار خود را به‌طور روان و خوبی انجام دهد. این دو نوع فیبر برای هضم بسیار مهم هستند زیرا آن‌ها دفع مدفوع را افزایش می‌دهند و به اطمینان از انتقال ساده غذا از طریق دستگاه روده کمک می‌کنند. علاوه بر این، آن‌ها روده و معده را تحریک می‌کنند تا مواد مغذی را در کارآمدترین شکل و سریع‌ترین شکل جذب کنند. درنهایت، آن‌ها علائم مشکلاتی مانند یبوست و اسهال را در فرد مبتلا کاهش می‌دهد. درمجموع، مقدار زیادی از فیبر موجود در میوه آووکادو (۴۰٪ نیاز روزانه در هر وعده) باعث می‌شود این ماده غذایی، ماده‌ای بسیار مهم برای بهینه‌سازی سلامت گوارشی شما باشد.

سلامت و مراقبت از دندان

مصرف آووکادو همچنین در پیشگیری از ایجاد بوی بددهان و تنفس که عمدتاً به علت سوءهاضمه یا ناراحتی معده ایجاد می‌شود، کمک می‌کند. هالیتوزیس (بوی بددهان) را می‌توان با بهبود سلامت گوارشی از بین برد و آنتی‌اکسیدانی و فلاونوئیدهای آنتی‌اکسیدانی موجود در میوه آووکادو همچنین باکتری‌های دردهان شما که می‌تواند منجر به تنفس بد بو شود را از بین می‌برند. آووکادو همچنین با پیشگیری از سرطان‌های مربوط به دهان در ارتباط است!

مراقبت از پوست و مو

آووکادو دارای مواد مغذی مفیدی است که برای حفظ سلامت پوست مفید است. این ماده غذایی به شما در پیشگیری در ابتلای به پوستی خشک، ترک‌خورده و یا آسیب‌دیده کمک می‌کند. به علت توانایی آن‌ها برای تغذیه پوست با ویتامین‌های ضروری و درخشان کردن پوست، آن‌ها به انواع لوازم‌آرایشی اضافه می‌شوند. همچنین از این ماده غذایی برای تغذیه موهای خشک و آسیب‌دیده استفاده می‌شود. بسیاری از افراد برای تهیه ماسک‌های پوست و مو از عصاره میوه آووکادو استفاده می‌کنند. بالاتر از همه، روغن آووکادو در درمان پلاک ناشی از بیماری پسوریازیس کمک می‌کند. بتاکاروتن و لیکوپن دو نوع ترکیب آلی هستند که در مقادیر زیادی در میوه آووکادو یافت می‌شوند. هردوی این عناصر با بهبود سلامت و حالت پوست و از بین بردن علائم پیری زودرس در ارتباط است.

مراقبت از کبد

آووکادو در کاهش آسیب کبدی بسیار مؤثر است. این ماده غذایی ترکیبات آلی خاصی دارد که به بهبود سلامت کبد کمک می‌کند. آسیب کبدی به‌طور معمول ناشی از هپاتیت C می‌کنند. یافته‌های به‌دست‌آمده از یک تحقیق اخیر نشان می‌دهد که میوه آووکادو ممکن است نقش مهمی در متعادل کردن و محافظت از کبد شما در شرایط و مشکلات مختلف داشته باشد.

بهبود سلامت چشم و بینایی

آووکادو به حفظ سلامت چشم کمک می‌کند. آن‌ها حاوی کاروتنوئید هایی نظیر لوتئین و زاکسنتین هستند که به محافظت از چشم شما در برابر بیماری‌هایی نظیر آب‌مروارید، بیماری‌های چشم مرتبط با افزایش سن و دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زرد) کمک می‌کند. این مشکلات اغلب ناشی از اثر رادیکال‌های آزاد است که در بافت‌های چشم تجمع پیدا می‌کنند. فعالیت آنتی‌اکسیدانی این کاروتنوئیدهای ویژه باعث خنثی شدن اثرات آن رادیکال‌های آزاد خطرناک و درنتیجه پیشگیری از ابتلای به مشکلات ذکرشده می‌شود.

کمک به ارتقای سلامت قلب

مزایای فراوان آووکادو همچنین شامل کمک به ارتقای سلامت قلب شما است. بتا سیتوستولول که در میوه آووکادو یافت می‌شود، به حفظ سطح مناسبی از ماده کلسترول در بدن شما کمک می‌کند. تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد که مصرف آووکادو ممکن است به خواص ضدالتهاب HDL کلسترول کمک کند که در محافظت از قلب شما از آترواسکلروز، همچنین به‌عنوان بیماری‌های عروقی آتواسکلروزیس (تصلب شرایین) نقش دارد. سطوح قابل‌توجهی از عنصر پتاسیم موجود در میوه آووکادو همچنین میوه‌ آووکادو را در مبارزه با فشارخون بالا مؤثر نشان می‌دهد. پتاسیم یک وازودیلاتور است که گردش عروق خونی و شریان‌ها را تسهیل می‌کند، درنتیجه این امر احتمال ابتلا به لخته شدن، حملات قلبی و سکته مغزی را در انسان کاهش می‌دهد.

کمک به حفظ سلامت کلیه و مجاری ادراری

رژیم غذایی شما نقش مهمی در حفظ تعادل الکترولیت‌ها و مواد معدنی و مایعات در افراد مبتلابه اختلالات مزمن کلیه دارد. عنصر پتاسیم یکی از مواد معدنی است که به حفظ ضربان قلب طبیعی در بدن انسان کمک می‌کند. میوه آووکادو منبع خوبی از پتاسیم است و افزودن آن‌ها به رژیم غذایی شما ممکن است مزایای دیگری نیز به دنبال داشته باشد. مهم است که اطمینان حاصل شود که سطح پتاسیم بدن بسیار زیاد نیست زیرا می‌تواند مقدار خیلی زیاد این ماده نیز برای قلب خطرناک باشد. پتاسیم دارای یک نقش کلیدی برای حفظ تعادل مایع از طریق کانال‌های شیمیایی برای سلول‌ها و اندام‌ها است. این تعادل مایعات همچنین برای عملکرد کلیه حیاتی است که حرکت مایعات و سموم را از طریق بدن کنترل می‌کند.

کمبود ویتامین K

کمبود ویتامین K بسیار رایج نیست اما اغلب در مراقبت نوزادان دیده می‌شود. این کمبود ممکن است منجر به اختلال خونریزی شناخته‌شده‌ای به‌عنوان خونریزی مرتبط با کمبود ویتامین K (VKDB) شود. این امر عمدتاً ناشی از عدم مصرف کافی ویتامین K در دوران بارداری است. وجود میوه آووکادو در رژیم غذایی مصرفی توسط یک زن باردار ممکن است در کاهش خطر ابتلا به VKDB در نوزادان کمک کند؛ ازآنجاکه آووکادو یکی از میوه‌های نادر است که مقدار بسیار بالایی از ویتامین K تقریباً ۴۰٪ از نیاز روزانه در یک وعده غذایی دارد.

بیماری صبحگاهی (ویار)

در طول بارداری، بیماری صبحگاهی (ویار) بسیار شایع است. مصرف میوه آووکادو به غلبه بر حالت تهوع و آرامش در حین بارداری کمک می‌کند؛ زیرا حاوی ویتامین B6 است که معمولاً با کاهش تهوع و استفراغ در ارتباط است.

درمان آرتریت

خواص ضدالتهابی میوه آووکادو، شاید ارزشمندترین ویژگی این ماده غذایی پرخاصیت است و دارای طیف گسترده‌ای از phytochemicals، فلاونوئیدها، کاروتنوئید، فیتوسترول، چربی‌ها و اسیدهای چرب امگا ۳ است. همچنین این ماده غذایی یکی از بهترین غذاها برای کاهش التهاب در بافت، مفاصل و عضلات است. بیماری آرتروز ده‌ها میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و با مصرف مقدار مناسبی از میوه آووکادو، در مطالعات اغلب کاهش علائم را نشان می‌دهد و درد ناشی از بیماری آرتریت را می‌توان به‌طور مؤثری با این روش کاهش داد!

خواص ضد سرطان

مزایای بهداشتی میوه آووکادو در زمینهٔ کاهش سرطان عبارت‌اند از:  کاهش بروز  و خطر ابتلا به سرطان، ازجمله سرطان پستان و سرطان پروستات. میوه آووکادو حاوی کاروتنوئید ها و چربی‌های غیراشباع است که هر دو این مواد مؤثر به کاهش چشمگیر سرطان کمک می‌کند. آووکادو همچنین حاوی گلوتاتیون، آنتی‌اکسیدانی است که سلول‌ها را از ابتلای به سرطان محافظت می‌کند و اثرات خطرناک رادیکال‌های آزاد. لیست ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهاب در ماده غذایی آووکادو چشمگیر است و تقریباً دشوار است که بفهمیم که کدام‌یک بیشترین تأثیر را در این زمینه ممکن است داشته باشد. دراین‌باره مطالعات روی سرطان‌های دهان، پوست و پروستات به‌طور گسترده‌ای انجام‌شده است و نتایج نشان می‌دهد که به‌جای متاستاز، ترکیبات ارگانیک در میوه آووکادو سلول‌های سرطانی را به سمت آپوپتوز (مرگ خودکار سلول‌ها) تحریک می‌کنند. تحقیقات در مورد اثر میوه آووکادو بر روی سرطان ادامه دارد.

خواص آنتی‌اکسیدانی

میوه آووکادو همچنین حاوی ویتامین C و E است که به افزایش خواص آنتی‌اکسیدانی بدن انسان کمک می‌کنند. ویتامین C ، ویتامین E را بازیافت و به کاهش اکسیداسیون کلسترول LDL کمک می‌کند. آووکادو همچنین حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند epicatechin، violaxanthin، neochrome و حدود دوازده اکسیدان دیگر است. آنتی‌اکسیدان‌ها اثرات رادیکال‌های آزاد را که از مواد خطرناک متابولیسم سلولی هستند، خنثی می‌کنند. آن‌ها مسئول  ایجاد و بروز ده‌ها مورد از مشکلات جدی در بدن انسان هستند، ازجمله انواع سرطان، بیماری قلبی عروقی، مشکلات بینایی، پیری زودرس، اختلالات شناختی و بسیاری مشکلات دیگر.

کمک به داشتن پوست سالم

میوه آووکادو حاوی بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی است که در حفظ پوست سالم به شما کمک می‌کند. کاروتنوئیدهای موجود در میوه آووکادو باعث کاهش التهاب پوست ناشی از UV به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌شوند. روغن ساخته‌شده از آووکادو کمک می‌کند تا روند محافظت از پوست در مقابل آسیب آفتاب‌سوختگی کمک شود. سطوح بالای بتاکاروتن در آووکادو می‌تواند به‌وسیله آنزیمی به پرویتامین A تقسیم شود که به مدت طولانی برای محافظت از پوست از شرایط مختلف و اثرات مضر خورشید مؤثر است.

کنترل و کاهش وزن

ورزش منظم همراه با رژیم غذایی سالم در مدیریت و کاهش وزن بسیار مهم است. آووکادوجز دسته میوه‌هایی است که ارزش تغذیه‌ای و مواد موردنیاز بدن را تأمین می‌کند و در کنترل وزن مؤثر است. یافته‌های به‌دست‌آمده از یک مطالعه که اخیر انجام‌شده است، نشان می‌دهد که تعدادی از اثرات مفید آووکادو درروند کنترل وزن مؤثر است.

اثرات ضد پیری

مصرف میوه آووکادو همچنین با داشتن سلامت پوستی سالم در دوران سالمندی و پیری در ارتباط است. این میوه همچنین در برگیرنده ترکیباتی مانند xanthophyll است که دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است. مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد که مصرف ماده مؤثره xanthophyll ممکن است علائم پیری را در قسمت‌های مختلف بدن کاهش دهد.

میوه آووکادو تقویت کننده استخوان‌های بدن شما

آووکادو حاوی کاروتنوئیدها مانند زاکسنتین و لوتین است که با کاهش خطر نقص غضروف همراه است (که از علائم استئوآرتریت است). مصرف مواد غذایی مانند آووکادو و سویا ممکن است در کاهش خطر ابتلا به استئوآرتریت کمک کند. علاوه بر این، سطوح مواد معدنی ضروری در آووکادو قابل‌توجه است، ازجمله روی، فسفر، مس و مقدار کمی از کلسیم و سلنیوم. همه این موارد با کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان و بهبود تراکم مواد معدنی استخوانی در ارتباط است.

 

طبع آووکادو

طبع آووکادو سرد می باشد

 

مضرات آووکادو

علیرغم گسترده بودن خواص آووکادو، تمامی قسمتهای این میوه دارای ماده‌ای به نام پرسین بوده که برای بسیاری از حیوانات خانگی ماند سگ، گربه، اسب و پرندگان سمی بوده و میتواند موجب مرگ آنها گردد.

افرادی که به لاتکس حساسیت دارند بایستی در مصرف این میوه احتیاط کنند. چرا که می‌تواند شوک آنافیلاکتیک به بدنتان وارد کند. اگر آووکادو خوردید و دهانتان تورم کرد، کهیر زدید، تنفستان به مشکل خورد، یا در بلعیدن غذاها با مشکل مواجه شدید، سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

آووکادو میتواند باعث کاهش اثر داروهای ضد انعقادی از جمله وافارین گردد و این گروه از بیماران بهتر است از مصرف آووکادو خودداری کنند.

 

 

آووکادو در بارداری

منبع عالی اسید فولیک

درمان کم خونی

غنی از ویتامین ها

مبارزه با بیماری صبحگاهی

سطح کلسترول و قند را کنترل می کند

تسکین گرفتگی و درد پا

افزایش رشد مغز جنین

غنی از مواد معدنی

غنی از چربی سالم

 

آووکادو برای پوست

۱- این میوه انواع ویتامین های مورد نیاز پوست را دارا میباشد و با استفاده از کرم حاوی روغن این میوه، دارای پوست شادابی خواهید بود.

۲- این میوه با ابرسانی عمقی باعث درمان خشکی پوست می شود. با آبرسانی پوست، عوامل پیری پوست رو کاهش می دهد.

۳- این میوه بعنوان آنتی اکسیدان قوی پوست را در مقابل رادیکال های آزاد مانند آلودگی هوا، اشعه های مضر افتاب و… محافظت و از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند.

۴- این میوه ریشه مو را تغذیه و ابرسانی کرده باعث تقویت ریشه مو و از ریزش آن جلوگیری می کند.

 

خوردن آووکادو

خوردن آووکادو

ابتدا اوکادو را شسته خشک کنید. با چاقو یک برش کامل طولی(قدی) دور تا دور ان بدهید،  سپس دو تکه را با دو دست نگه داشته و در خلاف جهت یکدیگر بچرخانید. دو قطعه از هم جدا میشوند، همیشه هسته به یکی از تکه ها  چسبیده. با تیغه چاقو یک ضربه ناگهانی و محکم به وسط هسته بزنید. چاقو در ان فرو می رود. هسته را که به چاقو چسبیده بیرون اورید

ادامه مطلب

نوشته شده در : یک شنبه 18 شهریور 1397  ساعت :8:36 PM   |   توسط :مسعود اخوان نظرات (0)

خواص دانه چیا

 

خواص دانه چیا

دانه‌های چیا جزو سالم‌ترین خوردنی های روی زمین  محسوب می شود.آنها سرشار از مواد مقوی هستند که  منفعتهای ارزشمندی برای بدن بخصوص مغز دارند.در این  بخش به ۱۱ مورد ازمنفعتهای دانه‌های چیا اشاره می‌کنیم که از پشتوانه‌‌های علمی برخوردار است.

 

دانه چیا

دانه‌های چیا حاوی مقادیر فراوانی مواد مغذیست و در عین حال میزان کالری آن اندک است.

دانه‌های چیا، دانه‌های ریز سیاه رنگی‌اند، برگرفته از گیاه مریم گلی که خواستگاه آن شبه جزایر اسپانیا می‌باشد و از خانواده‌ی نعناع هستند.

علی‌رغم تاریخچه‌ی کهن دانه‌های چیا به عنوان یکی از ارکان اصلی تغذیه، ارزش غذایی این دانه‌ها اخیرا با عنوان خوراکیی فوق‌العاده و مدرن که امکان استفاده‌ی روزانه از آن وجود دارد، اثبات شده است.

در چند سال گذشته، به طور گسترده‌ محبوبیت ویژه‌ی در بین عامه‌ی مردم کسب نمود و اکنون در سراسر جهان از سوی افرادی که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند، مصرف می‌شود.

فریب اندازه کوچک آن را نخورید… این دانه‌های ریز، یک مشت مواد مغذی در چنته دارند.

 

۲۸ گرم دانه‌ی چیا حاوی:

فیبر: ۱۱ گرم.
پروتئین: ۴ گرم.
چربی: ۹ گرم (که ۵ گرم آن امگا۳ است).
کلسیم: ۱۸٪ از آنچه برای مصارف روزانه توصیه می‌شود.
منگنز: ۳۰٪ از آنچه برای مصارف روزانه توصیه می‌شود.
منیزیم: ۳۰٪ از آنچه برای مصارف روزانه توصیه می‌شود.
فسفر: ۲۷٪ از آنچه برای مصارف روزانه توصیه می‌شود.

همچنین آنها حاوی میزان قابل توجهی روی، ویتامینB3(نیاسین)، پتاسیم، ویتامین B1( تیامین) و ویتامین B2 می‌باشد.

هنگامی که خوب تامل کنیم، حقیقتا تحت تاثیر قرار می‌گیریم زیرا این همه مواد مغذی تنها در ۲۸ گرم از این دانه‌ها انباشته شده، فقط حاوی ۱۳۷ کالری بوده و دارای یک گرم کربوهیدرات قابل هضم می‌باشد!

همه ما بر این امر توافق داریم که ۱ انس دانه‌ی چیا معادل ۲۸ گرم یا ۲ قاشق سوپ‌خوری می‌باشد.

جالب توجه است که بدانید… چنانچه میزان فیبر را که در نهایت در زمره‌ی کالری‌های دریافتی مفید محسوب نمی‌شوند را از میزان کالری‌ دانه‌های چیا کم کنیم، دانه‌های چیا در هر ۲۸ گرم تنها حاوی ۱۰۱ کالری می‌باشند.

همین امر دانه‌های چیا را در زمره‌ی یکی از بهترین‌ منابع در بین چندین منبع تغذیه‌ای مهم در جهان جای می‌دهد، کالری در خدمتِ کالری.

در صدر همه این موارد باید بدانید که دانه‌های چیا از خانواده “غلات کامل” هستند که معمولا رشدی طبیعی دارند و به طور ژنتیکی از ارگانیسمی تغییر یافته و مصنوعی حاصل نمی‌شوند و به طبع عاری از هرگونه گلوتن می‌باشند.

دانه‌های چیا علی‌رغم اندازه‌ی بسیار ریزشان در زمره‌ی مغذی‌ترین مواد غذایی گیاهی محسوب می‌شوند. آنها مملو از فیبر، پروتئین، اسیدهای چرب امگا۳ و انواع مواد مغذی که بدن به میزان اندکی به آن نیاز دارد، می‌باشند.

 

دانه‌های چیا سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها

فروغ دانه‌های چیا در پرتوی خواص آنتی‌اکسیدانی فراوانشان نیز گسترده شده است.

این آنتی‌اکسیدان‌ها از فساد چربی‌های حساس و نفوذ پذیر موجود در دانه‌های چیا ممانعت می‌کنند.

با اینکه مکمل‌های آنتی‌اکسیدانی تاثیر چندانی ندارد، اما آنتی‌اکسیدان‌های موجود در مواد غذایی تاثیرات مثبتی بر حفظ سلامت دارند.

مهم‌تر از همه، آنتی‌اکسیدان‌ها به مقابله با تشکیل رادیکال‌های آزاد که موجب آسیب‌ به مولکول‌های سلولی، تسریع روند پیری و همکاری در بروز بیماری‌هایی از قبیل سرطان می‌شود، می‌پردازند.

دانه‌های چیا سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که از چربی‌های لطیف موجود در دانه‌ها محافظت می‌کنند. همچنین آنها از فواید فراوانی در حفظ سلامت برخوردارند.

 

تقریبا تمام کربوهیدرات موجود در آن‌ها فیبر هستند

نگاهی به نمودار مواد مغذی دانه‌های چیا بیاندازید، خواهید دید که هر ۲۸ گرم دانه چیا، تنها حاوی ۱۲ گرم کربوهیدرات است.

ضمنا…. ۱۱ گرم از آنها فیبر هستند که در بدن هضم نمی‌شوند.

فیبرها، شاخص قند خون را بالا نمی‌برند، برای خلاصی از آنها نیازی به انسولین نیست و بنابراین کربوهیدرات محسوب نمی‌شوند.

هر ۲۸ گرم از آنها تنها حاوی ۱ گرم کربوهیدرات حقیقی می‌باشد که درصد بسیار ناچیزیست. همین امر چیا را به غذایی کم کربوهیدرات و دوست‌داشتنی بدل می‌کند.

با وجود این میزان فیبر، دانه‌های چیا قادرند ۱۰ تا ۱۲ برابر وزن خود آب جذب نمایند، به صورت ژل درآمده و در معده حجیم شوند.

از نظر تئوری، این فرایند باید احساس سیری را افزایش داده، جذب مواد غذایی را کند نماید و به طور خودکار به کالری کمتری نیاز می‌شود.

همچنین باکتری‌های مفید روده از فیبرها تغذیه می‌کنند، که تغذیه‌ی آنها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا تغذیه‌ی مناسب حشرات روده‌ای برای حفظ سلامت کاملا حیاتیست.

۴۰٪ از وزن دانه‌های چیا را فیبر تشکیل داده است. همین امر آنها را به یکی از بهترین منابع فیبر در جهان تبدیل کرده است.

تقریبا تمام کربوهیدرات‌های موجود در دانه‌های چیا، فیبر هستند. همین امر قابلیت جذب آب را بین ۱۰ تا ۱۲ برابر وزنشان به آنها اعطا می‌کند. در عین حال فیبر فواید متعددی در حفظ سلامت دارد.

 

پروتئین موجود در دانه‌های چیا از کیفیت بالایی برخوردار است

دانه‌های چیا حاوی مقادیر قابل توجهی پروتئین هستند.

۱۴٪ از وزن آنها پروتئین است که در مقایسه با گیاهان دیگر، بسیار زیاد است.

آنها همچنین از میزان متعادلی اسیدهای آمینه‌ی ضروری برخوردارند، بنابراین بدن ما باید از پروتئین‌های موجود در آن بهره‌مند گردد.

پروتئین منافع متعددی در حفظ سلامت دارد. همچنین در راستای کاهش وزن به عنوان مهربان‌ترین ماده مغذی در رژیم شناخته شده است، البته تا کنون.

جذب مقادیر فراوانی پروتئین، اشتها را کاهش می‌دهد و اثبات شده است که تا ۶۰٪ موجب سرکوب افکار وسواسی درباره غذا و تا ۵۰٪ از میل شدید به خوردن اسنک‌ها در شب می‌کاهد.

دانه‌های چیا حقیقتا منبعی فوق‌العاده از پروتئین هستند، به ویژه برای افرادی که میزان مصرف محصولات حیوانی را محدود کرده یا به‌طور کلی از آن اجتناب می‌کنند.

دانه‌های چیا سرشار از پروتئین مرغوب هستند، میزان پروتئین آنها از اغلب گیاهان بیشتر است. در راستای کاهش وزن، پروتئین در زمره‌ی مهربان‌ترین درشت مغذی‌ها محسوب می‌شود و این توانایی را دارد تا به شدت از میزان اشتها و میل شدید به غذا بکاهد.

 

دانه‌های چیا سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند

همچون دانه‌های بذر کتان، دانه‌های چیا نیز مملو از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند.

در حقیقت در هر گرم از دانه‌های چیا بیش از هر گرم ماهی سالمون امگا ۳ یافت می‌شود.

با این وجود… باید به یاد داشته باشید که امگا ۳ موجود در آنها از جنس اسید لینولینک موسوم به ALA هستند که آنچنان که تصور می‌شود سودمند نیستند.

 

آنها سرشار از مواد مغذی بسیار ارزشمندی برای استخوان‌ها هستند

دانه‌های چیا مملو از چندین ماده‌ی مغذی‌اند که در سلامت استخوان‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند.

از جمله می‌توان به کلسیم، فسفر، منیزیم و پروتئین اشاره نمود.

حجم کلسیم آن به طرز ویژه‌ای حیرت‌آور است… هر ۲۸ گرم از آنها ۱۸٪ از میزان توصیه شده در روز را تامین می‌کند.

گرم برای گرم، این میزان کلسیم فراتر از کلسیم اغلب محصولات لبنی می‌یاشد.

دانه‌های چیا منبعی فوق‌العاده برای تامین کلسیم مورد نیاز افرادیست که قادر به مصرف محصولات لبنی نیستند.

دانه‌های چیا سرشار از کلسیم، منیزیم، فسفر و پروتئین هستند. مجموع این مواد مغذی در حفظ سلامت استخوان‌ها حیاتی‌اند.

 

تفاوت چیا و تخم شربتی

دانه‌های چیا با تخم شربتی (بذر گیاه ریحان) تفاوت داشته و هر کدام خاصیت جداگانه ای دارند. در ایران تخم شربتی از قدیم در نوشیدنی‌های خنک برای بر طرف کردن عطش در فصل تابستان استفاده می‌شود. گاهی تخم شربتی به اشتباه به عنوان دانه‌های چیا خریداری شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد، یا خواص مربوط به دانه‌های چیا به تخم شربتی که در ایران فراوان است نسبت داده می‌شود که درست نیست.

تنها شباهت دانه چیا با تخم شربتی لعابدار شدن هر دو است (دارای موسیلاژ می‌باشند) ، ولی مهم خواص دانه‌ها است که با هم فرق دارند.

همچنین باید توجه داشت که طعم دانه چیا و دانه ریحان به هم نزدیک است و به همین سبب گاهی در ایران دانه چیا به عنوان تخم شربتی به فروش می رسد.

 

دانه چیا و لاغری

دانه چیا و لاغری

بسیاری از کارشناسان سلامت بر این باورند که دانه‌های چیا در کاهش وزن موثرند.

فیبر مقادیر زیادی آب را جذب می‌نماید و در معده حجیم می‌شود، که همین امر حس سیری را افزایش داده و جذب مواد غذایی را کند می‌نماید.

برخی مطالعات انجام شده در زمینه‌ی گلوکومانان، فیبری که عملکردی مشابه با آنچه ذکر شد دارد، حاکی از آن است که مصرف این فیبر منجر به کاهش وزن می‌گردد.

بنابراین پروتئین موجود در دانه‌های چیا می‌تواند به کاهش اشتها و جذب کمتر غذا کمک کند.

متاسفانه، هنگامی که تاثیرات دانه‌های چیا بر کاهش وزن مورد بررسی قرار گرفت، نتایج ناامید کننده‌ای حاصل شد.

گرچه یکی از مطالعات نشان می‌داد که دانه‌های چیا موجب کاهش اشتها می‌شوند، اما تاثیر معناداری بر وزن بدن ندارند.

در مطالعات انجام شده، بر روی ۹۰ نفر مبتلا به اضافه وزن که به مدت ۱۲ هفته، به صورت روزانه ۵۰ گرم دانه‌ی چیا دریافت می‌کردند، مشخص شد که دانه‌های چیا تاثیری بر وزن بدن یا علائمی دال بر سلامت از خود نشان نمی‌دهند.

در مطالعه‌ی دیگر بر روی ۶۰ زن که به مدت ۱۰ هفته به طول انجامید مشخص شد، دانه‌های چیا هیچگونه تاثیری بر وزن بدن ندارند اما موجب افزایشِ میزان امگا ۳ محلول در خون می‌شوند.

گرچه گنجاندن دانه‌های چیا به برنامه ‌غذاییتان احتملا تاثیری بر وزن شما نخواهد داشت، اما من به شخصه معتقدم آنها ترکیبات مفیدی هستند.

قطعا پیروی از یک رژیم غذایی برای کاهش وزن تنها با حذف کردن یا اضافه کردن یک ماده‌ی غذایی محقق نخواهد شد. تحقق آن منوط به پیروی از یک رژیم تمام عیار، بعلاوه تغییراتی دیگر در سبک زندگی مانند الگوی خواب و انجام حرکات ورزشی می‌باشد.

هنگامی که تلفیقی از دانه‌های چیا با مواد غذایی طبیعی مبنای رژیم غذایی و سبک زندگی سالم باشد، من صراحتا مشاهده نمودم که دانه‌های چیا به کاهش وزن نیز کمک می‌کنند

دانه‌های چیا سرشار از پروتئین و فیبر هستند، که هر دو در کاهش کاهش وزن نقش مهمی ایفا می‌کنند. به این وجود، مطالعت انجام شده در زمینه‌ی دانه‌ای چیا صحت این تاثیرات بر کاهش وزن را تائید نمی‌کند.

 

طریقه مصرف دانه چیا

طریقه مصرف دانه چیا

خوشبختانه بسیاری از افراد پس از مصرف چیا، در هضم آن هیچ مشکلی ندارند. بدن آنها با چیا کاملاً سازگار است.

اما ممکن است در بعضی موارد مشکلات گوارشی به وجود بیاید.

این مشکلات بیشتر به این دلیل است که شما فیبر کم مصرف می کنید.

برای همین سازگاری بدن با چیا کمی زمان بر است.

بنابراین شما با مقداری کمتر از ۲۰ گرم خوردن چیا را شروع کنید.

به مرور زمان و عادت کردن سیستم گوارشی شما، مقدار آن را به ۲۰ گرم برسانید.

در برخی مطالعات انجام شده، حتی مصرف ۲۵ گرم چیا در روز نیز توصیه می شود.

اما اگر همچنان از میزان مصرف چیا برای خودتان مطمئن نیستید، با پزشک متخصص این موضوع را چک کنید.

وقتی میزان واقعی را پیدا کردید سعی کنید از آن تبعیت کنید.

به طور تقریبی میزان مصرف چیا در سنین مختلف را می توان اینگونه بیان کرد:

سنین بالای ۱۸ سال، تا ۲۰ گرم در روز را می توانند مصرف کنند.

برای سنین بین ۱۰ تا ۱۸ سال مقداری حدود ۱۰ گرم توصیه می شود.

برای سنین زیر ۱۰ سال تا ۸ گرم می توانند استفاده کنند.

شما به طرق مختلف می توانید چیا را در روز مصرف کنید. به صورت پودینگ چیا، یا شربت.

می توانید آن را در سالاد یا ماست بریزید. می توانید اسموتی چیا درست کنید.

 

مضرات دانه چیا

مضرات دانه چیا

دقت کنید دانه‌های چیایی که می‌خرید، ارگانیک باشند، بررسی کنید که آیا آن‌ها معتبر هستند یا خیر. معمولا دانه‌های چیای چینی ارگانیک نیستند. همیشه آن‌هایی را خریداری کنید که تاییدیه دارند،‌ زیرا معمولا ارگانیک هستند.

۲. مصرف این دانه‌ها را با مقدار کم شروع کنید.

مصرف دانه‌ چیا را نیز باید مانند دیگر داروهای گیاهی با مقدار کم شروع کنید. شما نمی‌دانید که بدن‌تان با مصرف آن‌ها چه واکنشی نشان می‌دهد، بنابراین ابتدا باید آن را امتحان کنید. خوردن دانه‌ی چیا را با مقدار کم شروع کنید و نتیجه را ببینید. اگر هیچ مشکلی در شکم‌تان رخ نداد یا احساس بدی نداشتید، می‌توانید به خوردن آن‌ها ادامه بدهید. بعضی از علائم ناشی از آلرژی‌زاها معمولا راش پوستی و تورم و خارش به ویژه دور لب‌ها هستند. زمانی که این علائم پدیدار می‌شوند، دست از خوردن آن‌ها بردارید. برخی از علائم شدید آلرژی مانند گرفتگی گلو و تورم لب‌ها باید توسط پزشک درمان شوند، بنابراین برای دریافت درمان مناسب، بلافاصله به بیمارستان بروید.

۳. گیجی

گاهی اوقات شما هیچ گونه علائم حساسیتی در داخل و یا خارج از بدن‌تان احساس نمی‌کنید، اما ممکن است پس از خوردن آن‌ها احساس سرگیجه داشته باشید. این مشکل ممکن است به دلیل فشار خون شما باشد زیرا دانه‌های چیا سبب کاهش فشار خون می‌شوند. زمانی که فشار خون‌تان پایین است نباید دانه‌ی چیا را مصرف کنید.

۴. وضعیت سیستم گوارش

افراد زیادی وجود دارند که فیبر کافی از مواد غذایی خود دریافت نمی‌کنند. به همین دلیل است که وقتی معده‌ی آن‌ها فیبر را بیش‌تر از حد معمول دریافت می‌کند، به کمی تنظیم و تعدیل نیاز دارند. احساس نفخ در معده شایع است زیرا ممکن است نشانه‌ای از این باشد که معده‌ی شما به میزان زیادِ فیبر موجود در دانه‌های چیا عادت ندارد. شما می‌توانید با مصرف تدریجی دانه‌های چیا مانع از بروز این مشکل شوید. با این حال اگر این اتفاق ادامه پیدا کرد، باید مصرف آن را برای مدتی متوقف کنید و اگر در اثر خوردن دانه‌های چیا متوجه رخ دادن واکنش‌های بدی در بدن‌تان شدید، باید با پزشک‌تان مشورت کنید.

ادامه مطلب

نوشته شده در : یک شنبه 11 شهریور 1397  ساعت :10:37 AM   |   توسط :مسعود اخوان نظرات (0)

تعداد صفحات : 7   1234567

درباره ما

بایگانی

آمار بازدیدها

 • کل بازديد : 1898
 • تعداد کل مطالب : 33
 • تعداد کل نظرات : 0
 • تاریخ ایجاد وبلاگ : سه شنبه 15 خرداد 1397 

تماس با ما

پست الکترونيکي :
وب سایت :

خبرنامه