به سایت ما خوش آمدید . امیدوارم لحظات خوشی را درسایت ما سپری نمایید .

خوش آمدید

هر گونه نظر و پیشنهاد و انتقادی داشتید، در قسمت نظرات اعلام کنید.

لینک های سایت

 پژوهش تازه‌ای نشان می‌دهد تحریک قشر بینایی مغز با یک محرک الکتریکی می‌تواند حس بویایی فرد را افزایش دهد.

این یافته جالب که برای اولین‌بار چنین ارتباطی را میان بخش‌های گوناگون حسی مغز نشان می‌دهد، باعث خواهد شد محققان در شناخت کنونی خود، از پیچیدگی‌های زیست‌شناختی حواس گوناگون در مغز تجدیدنظر کنند.

کریستوفر پک از بخش عصب‌شناسی دانشگاه مک‌گیل و محقق ارشد این پژوهش می‌گوید: "می‌دانیم که بخش‌های تخصصی متعددی در مغز ما وظیفه دریافت حواس گوناگون مانند چشایی، بویایی، بینایی و ... را به عهده دارند و ترکیبی از داده‌های دریافت شده توسط این مراکز است که درک ما را از جهان پیرامون شکل می‌دهد. اما چطور این اتفاق در مغز می‌افتد؛ به عبارت بهتر احتمال اثر گذاشتن یک حس روی حس‌های دیگر چقدر است؟

ما با تحریک حس بینایی به نتایج شگفت‌انگیزی رسیدیم و دیدیم که تحریک اندک این حس می‌تواند به حس بویایی برای درک بهتر بوها کمک کند و این نشان می‌دهد تأثیر متقابل حس‌ها در مغز از آنچه که تاکنون تصور می‌شده به مراتب بیشتر است و در همه انسان‌ها وجود دارد."

یوهان لندستورم از مرکز حواس شیمیایی مونل می‌گوید: "این تداخل حسی که می‌تواند با تحریک یک حس به تحریک خودبه‌خودی و غیرارادی حس دیگری منجر شود، به عنوان "هم‌حسی" یا "حس‌آمیزی" می‌شناسیم و می‌تواند در فرد باعث شود رنگ اعداد را ببیند، بوها را بشنود یا کلمات را بو کند، اما این تحقیق نشان می‌دهد تمامی ما انسان‌ها به درجاتی از این اختلال مبتلا هستیم."

به گزارش ساینس دیلی، این محققان برای انجام آزمون از TSM یا تحریک مغناطیسی جمجمه که به کمک آن می‌توان بخش خاصی از قشر مغز را به شیوه‌ای غیرتهاجمی تحریک کرد، استفاده کردند.

آن ها از داوطلبان خواستند قبل و بعد از تحریک قشر بینایی مغز، آزمون بویایی ثابتی را انجام دهند. از آن جا که TSM به دقت می‌تواند منطقه مغزی هدف را تحت‌تأثیر قرار دهد، بهبود حس بویایی افراد نشان می‌داد که تداخلی میان حس بینایی و بویایی وجود دارد.

جالب است بدانید این تداخل میان حس شنوایی و بویایی وجود نداشت و به همین دلیل محققان حدس می‌زنند این حس بینایی است که نقش مهمی را در ترکیب داده‌های حاصل از حواس دیگر بازی می‌کند و می‌تواند با تداخل، اثر آن ها را تقویت کند.

فکر نمی‌کنید از این به بعد بهتر باشد گل‌ها را با چشم‌های باز بو کنیم؟

تاثیر بو کردن گل ها بر تقویت حافظه

رایحه ی گل می تواند باعث تقویت حافظه و آرامش شود.

"بوها" مى توانند بر روند ساخته شدن هورمون ها، گرایش هاى شخصى، حرارت بدن، سطح هورمون ها، ساخته شدن انسولین، سوخت و ساز بدن، سطح هورمون استرس، هورمون هاى جنسى، سیستم دفاعى بدن، افکار و واکنش هاى آگاهانه اثر بگذارند.

بوییدن گل ها به ویژه گل رز جهت تقویت حافظه بسیار موثر است. محققان دریافته اند با بوییدن گل رز، قسمتی از مغز که متعلق به یادگیری است، تقویت می شود.

هم چنین تاکید می شود بوییدن گل ها هنگام خواب تاثیر بیشتری بر مغز خواهد گذاشت.

اثرات بوییدن گل نرگس

الإمام الرضا علیه‏السلام :

وَلیشُمَّ النَّرجِسَ ؛ فَإِنَّهُ یأمَنُ الزُّکامَ ، وکذلِک الحَبَّةُ السَّوداءُ.

امام رضا علیه‏السلام :

گل نرگس ببویید؛ زیرا از زکام، ایمنى مى‏بخشد. همچنین است سیاه دانه.

فی بحار الأنوار : «ولا یؤخِّر شمّ النرجس ، فإنّه یمنع الزکام فی مدّة أیام الشتاء».طبّ الإمام الرضا علیه‏السلام ، صفحه ۳۸ ، بحار الأنوار ، جلد ۶۲ ، صفحه ۳۲۴ ، دانش نامه احادیث پزشکی : ۱ / ۱۱۰ این متن در بحارالأنوار به این صورت آمده است: «بوییدن گل نرگس را به تأخیر نیندازید؛ زیرا که استشمام آن، از ابتلا به زکام در ایام زمستان، جلوگیرى مى‏کند.»

رسول اللّه‏ صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :

شُمُّوا النَّرجِسَ و لَو فِی الیومِ مَرَّةً ، و لَو فِی الاُسبوعِ مَرَّةً ، و لَو فِی الشَّهرِ مَرَّةً ، و لَو فِی السَّنَةِ مَرَّةً ، ولَو فِی الدَّهرِ مَرَّةً ؛ فَإِنَّ فِی القَلبِ حَبَّةً مِنَ الجُنونِ وَ الجُذامِ وَ البَرَصِ و شَمُّهُ یدفَعُها.

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :

گُل نرگس را ببویید، هر چند در روز یک بار، هر چند در هفته یک بار، هر چند در ماه یک بار، هر چند در سال یک بار، و هر چند در همه عمر، یک بار؛ چرا که در قلب، هسته‏اى از دیوانگى، جذام و پیسى وجود دارد و بوییدن نرگس، آن را دور مى‏کند.

طبّ النبی صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم ، صفحه ۱۰ ، بحار الأنوار ، جلد ۶۲ ، صفحه ۲۹۹؛ تاریخ دمشق ، جلد ۱۴ ، صفحه ۳۶ ، حدیث ۳۳۶۸ عن شریح عن عنه صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم نحوه دانش نامه احادیث پزشکی : ۱ / ۲۷۰
محققان دریافته اند در مکان هایی که هوا توسط خودروها و صنایع آلاینده آلوده می شود گل ها تا ۹۰ درصد بوی خود را از دست می دهند

گل درمانی

گل درمانی یکی از اعضای خانواده طب کل نگر است. گرچه این شیوه درمان در ایران چندان شناخته شده نیست، اما مزایای بسیاری برای افرادی که از آن استفاده می کنند، دارد.

با گل درمانی می توان سلامت روحی فرد را به او باز گرداند و به این ترتیب از طریق درمان روحی، درمان جسمانی نیز صورت می پذیرد.

این شیوه درمانی غالباً همراه با طب سوزنی فوق العاده خوب جواب می دهد.

گل درمانی می تواند فرد را از استرس، غم، ناامیدی، احساس گناه و سرزنش، شک و تردید، عدم اعتماد به نفس، بی حوصلگی، حسادت و بدبینی نجات دهد.

گل ها کاملاً سالم و بدون عوارض بوده و در واقع یک معجزه الهی هستند که با خود شعور الهی به همراه دارند. آن ها می توانند افراد سخت‌گیر و منتقد را به انسان هایی انعطاف پذیر و مهربان، انسان های خسته را به انسان های پرانرژی و افراد غمگین و مضطرب را به انسان هایی شاد و شجاع تبدیل کنند.

نام چند نمونه از این گل ها: گل mimulus، گل Cerato ، گل pine، گل Holly، گل Beech، گل Red chestnut

آلودگی هوا، بوی گل ها را از بین می برد

محققان آمریکایی اعلام کرده اند آلودگی هوا بر بوی گل ها تاثیر منفی دارد و موجب کاهش یا از بین رفتن بوی گل ها می شود.

هوای آلوده نه تنها بوی گل ها را کاهش می دهد، بلکه موجب اختلال در عملکرد و زندگی حشرات تغذیه کننده از گل ها می شود.

محققان دانشگاه ویرجینیا اعلام کرده اند، در هوای پاکیزه بوی گل ها تا هزار متر دورتر نیز توسط مشام بسیاری از حیوانات و حشره ها قابل تشخیص است. در صورتی که این بو در هوای آلوده تا ۲۰۰ متر دور تر هم نمی رسد.

گفتنی است بوی گل ها در هوای آلوده توسط انسان به سختی استشمام می شود و به همین دلیل به نظر می رسد در شهرهای آلوده گل ها بو ندارند.

محققان میزان جریان بوی گل ها به وسیله جریان هوا و باد را مورد ارزیابی قرار داده اند و نتیجه گرفته اند در مکان هایی که هوا توسط خودروها و صنایع آلاینده آلوده می شود گل ها تا ۹۰ درصد بوی خود را از دست می دهند.

ادامه مطلب
جمعه 31 خرداد 1392  - 10:21 PM
باشگاه خبرنگاران، ویروس‌، کرم، تروجان و دیگر بدافزارها از جمله خطراتی است که در کمین رایانه کاربران نشسته و با کوچک‌ترین بی‌احتیاطی آنها را آلوده می‌کند. 

شاید تا چهار یا پنج سال پیش کمتر کسی به این آلودگی‌ها اهمیت می‌داد، اما امروزه افزایش دانش عمومی استفاده از تجهیزات رایانه‌ای و رواج فعالیت‌های مختلفی همچون پرداخت‌های آنلاین موجب شده است تا کاربران مبتدی نیز به اهمیت این موضوع پی ببرند و برای جلوگیری از آلودگی رایانه خود به این بدافزارها، از نرم‌افزارهای مختلفی کمک بگیرند.

متاسفانه با وجود درک حفظ امنیت در رایانه‌ها، به این موضوع در تلفن‌های همراه و تبلت‌ها توجهی نمی‌شود. تا یک یا دو سال پیش می‌توانستیم از این مساله صرف‌نظر کنیم و بگوییم تعداد بدافزارهای مخرب برای تلفن‌های همراه آن‌قدر کم است که توجه به آن چندان ضروری به نظر نمی‌رسد؛ اما امروزه گسترش نفوذ این دستگاه‌های هوشمند میان کاربران و تنوع سیستم‌‌های عامل‌ ایجاد شده برای آنها موجب شده است تا هکرها و افراد خرابکار، تلفن‌های همراه و تبلت‌ها را در اولویت‌های خود برای اقدامات خرابکارانه قرار دهند.

سرعت طراحی و انتشار بدافزارهای مرتبط با این تجهیزات به قدری در حال افزایش است که شرکت امنیتی پی‌آف (McAfee) در فوریه نسبت به شناسایی بیش از 36000 بدافزار که اکثر آنها نیز سیستم‌عامل اندروید را هدف قرار داده بودند، هشدار داد.

البته ذکر این نکته ضروریست که این بدافزارها فقط سیستم‌عامل اندروید را هدف قرار نمی‌دهند و اگر شما یک دستگاه تلفن همراه یا تبلت دارید باید برای حفظ امنیت در آن، از حداقل دانش لازم برای آشنایی با روش‌های آلودگی دستگاه خود با بدافزارها و اقدامات پیشگیرانه از این آلودگی‌ها، برخوردار باشید.

اگر بدافزاری به‌صورت مخفیانه در تلفن همراه یا تبلت شما نفوذ کند، می‌تواند نسبت به نصب نرم‌افزارهای تبلیغاتی و ارسال پیام‌های کوتاه ناخواسته که هزینه‌های بسیاری را نیز برای شما همراه دارند، اقدام کند. همچنین این بدافزارها می‌توانند در ایمیل‌ها، متون و گشت‌و‌گذارهای وب شما نیز جاسوسی کنند.

چگونگی آلودگی به بدافزارها

یکی از رایج‌ترین روش‌های نفوذ بدافزارها به تلفن همراه یا تبلت شما، از طریق دانلود نرم‌افزارهای بظاهر شناخته شده یا ابزارهای مفید و کاربردی است. برخی کاربران گمان می‌کنند با هوشیاری در زمان دانلود نرم‌افزارها می‌توانند مانع از آلودگی به انواع بدافزارها شوند در صورتی‌که گاهی اوقات بدافزارها با اسامی نرم‌افزارهای بسیار شناخته شده و معروف به دستگاه قربانی خود نفوذ کرده و آنها را آلوده می‌کنند.

به‌عنوان مثال سال گذشته نسخه‌های جعلی بازی محبوب پرندگان خشمگین (Angry Birds) انتشار یافت و تعداد زیادی از کاربران سیستم‌عامل اندروید نیز نادانسته آنها را دانلود کردند که گرفتاری‌های زیادی به بار آورد.

در هر حال این روش نیز ممکن است ‌بزودی دستخوش تغییراتی شود؛ چرا که محققان امنیتی نسبت به علاقه بسیار زیاد هکرها برای آلوده کردن دستگاه‌های تلفن همراه توسط مرور صفحات آلوده وب هشدار داده‌اند و احتمالا با هوشیاری روز افزون مردم، هکرها دنبال راه‌های دیگری خواهند رفت.

فراوانی بدافزارهای اندرویدی

تنوع و تعداد بسیار برنامک‌‌های قابل نصب برای سیستم‌عامل اندروید موجب شده است تا دستگاه‌های مجهز به آن نیز بیش از دیگر دستگاه‌ها فروش داشته باشد و بخش عظیمی از بازار تلفن‌های همراه و تبلت به این سیستم‌عامل اختصاص پیدا کند. همین موضوع نیز موجب شده تا سیستم‌عامل اندروید در صدر جدول سیستم‌‌‌های عامل‌ هدف برای اقدامات خرابکارانه قرار بگیرد.

به گزارش آزمایشگاه‌های کارسپرسکی سال گذشته، بیش از 94 درصد از تهدیدات امنیتی تلفن‌های همراه مربوط به سیستم‌عامل اندروید بوده است که از این مقدار نسخه نان زنجبیلی (Gingerbread- Android 2.3.6)‌و‌بستنی‌حصیری (Ice Cream Sandwich- Android 4.0.4) رتبه‌های اول و دوم را به خود اختصاص می‌دهند.

همچنین بیش از نیمی از بدافزارهای شناسایی شده توسط کسپرسکی، در گروه تروجان‌های پیام کوتاه قرار گرفته‌اند، بنابراین به شما توصیه می‌کنیم در صورت مشاهده ارسال پیام‌های مشکوک و ناخواسته توسط تلفن همراهتان، بسرعت نسبت به نصب نرم‌افزارهای امنیتی و به‌کارگیری روش‌های مقابله با بدافزارها اقدام کنید. همچنین سعی کنید سیستم‌عامل دستگاه اندرویدی خود را به‌روز نگه دارید؛ زیرا بسیاری از بدافزارها سیستم‌عامل‌های قدیمی‌تر را هدف قرار می‌دهند.

همان‌طور که گفتیم دستگاه‌های مجهز به سیستم‌عامل اندروید بیش از دستگاه‌های دیگر در معرض خطرات احتمالی قرار دارند. این نکته را فراموش نکنید که بدافزارها تهدیدی برای کل سیستم‌‌های عامل‌ به‌شمار می‌روند.

به‌عنوان مثال طبق تحقیقات به‌عمل آمده توسط یک موسسه امنیتی، میزان خطرات ناشی از بدافزارهای سیستم‌عامل iOS به مراتب بیشتر از خطرات ناشی از بدافزارها در سیستم‌عامل اندروید است؛ زیرا بدافزارها در iOS دسترسی بیشتری به اطلاعات شخصی شما دارند (در بیشتر موارد دستگاه‌های آلوده به بدافزار، جیلبریک و دسترسی به فایل‌های سیستمی در آنها فعال بوده است).

اولین بدافزار سیستم‌عامل iOS در اواسط سال گذشته منتشر شد که نتیجه آن آلودگی تعداد زیادی از دستگاه‌های مجهز به این سیستم‌عامل و سرقت اطلاعات تماس کاربران و ارسال آنها به سرورهای دیگر بود. در نهایت نیز این اطلاعات برای ارسال پیام‌های کوتاه تبلیغاتی مورد استفاده قرار گرفت.

در همان موقع یک هکر نوجوان هندی توانست نمونه‌ای از بدافزار قابل اجرا در ویندوز فون 8 را ارائه کند. البته انتشار نیافتن این بدافزار آسیبی به کاربران این سیستم‌عامل وارد نکرد، اما این اقدام، احتمال آلوده شدن دستگاه‌های مجهز به این سیستم‌عامل توسط بدافزارهای دیگر در آینده را از بین نمی‌برد.

حفاظت در برابر آلودگی‌ها

همان‌طور که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم، آلودگی به انواع بدافزارها، ناشی از دانلود نرم‌افزارهای نامعتبر است. برای جلوگیری از بروز این اتفاق ‌باید هنگام دانلود نرم‌افزارهای موردنظر به این نکات توجه کنید:

ـ نرم‌افزار موردنظرتان شناخته شده و معتبر باشد.

ـ چنانچه قصد دارید نرم‌افزار مشهوری را دانلود کنید، حتما به نام سازنده آن توجه کرده و آن را با اطلاعات معتبری که از این نرم‌افزار در اختیار دارید مقایسه کنید. (به‌عنوان مثال چنانچه بازی پرندگان خشمگین توسط Rovio منتشر نشده است از دانلود آن خودداری کرده و با ارسال گزارش به گوگل، وجود بدافزار در این نرم‌افزارها را هشدار دهید.)

ـ چنانچه قصد دارید نرم‌افزاری ناشناخته را دانلود کنید که اعتبارسنجی آن برایتان دشوار است، پیشنهاد می‌کنیم به بخش نظرات آن نرم‌افزار مراجعه کنید. مطمئنا نظرات دیگر کاربران درباره این نرم‌افزار می‌تواند اطلاعات خوبی را در اختیار شما قرار دهد و امتیازی که کاربران مختلف به آن اختصاص داده‌اند می‌تواند بیانگر اعتبار و صحت عملکرد آن نرم‌افزار باشد.

ـ هنگام دانلود نرم‌افزارهایی با امتیاز پایین و نظرات منفی، بیشتر دقت کنید و جستجوی بیشتر درخصوص تائید صحت عملکرد نرم‌افزار را فراموش نکنید.

ـ تا حد امکان دستگاه خود را جیلبریک نکنید و از سایت‌های معتبر نسبت به دانلود نرم‌افزارهای موردنظر اقدام کنید.

نرم‌افزارهای امنیتی

نرم‌افزارهای مختلفی برای حفاظت از تلفن همراه یا تبلت شما در برابر بدافزارها طراحی شده‌اند که باتوجه به سیستم‌عامل دستگاه خود می‌توانید نسبت به نصب هریک از آنها اقدام کنید. برخی از این نرم‌افزارها عبارت است:

ـ اندروید آنتی ویروس لوک اوت (lookout)، آنتی‌ویروس نورتون آنتی‌ویروس AVG و آنتی‌ویروس مخصوص موبایل مکافی:

Norton Security antivirus Lookout Security & Antivirus McAfee Mobile Security AVG Antivirus

ـ آی.‌او.‌اس: WebRoot Secureweb

ـ ویندوز فون آنتی‌ویروس: TrustGo

همچنین مجموعه‌های امنیتی کامل‌تری نیز وجود دارد که علاوه بر حفاظت در برابر بدافزارها، ابزارهای امنیتی دیگری را نیز برای رمزنگاری اطلاعات، رهگیری دستگاه سرقتی و... در اختیار شما قرار می‌دهند. نرم‌افزارهایی مانند McAfee All Access Kaspersky ONE Trend Micro Titanium Maximum Security مثال‌هایی از این موارد هستند.

بررسی دوره‌ای

بررسی وضع سلامت انسان در بازه‌های زمانی مختلف، از جمله توصیه‌های پزشکان به‌شمار می‌رود. اگر سلامت تلفن همراه و تبلت نیز برایتان اهمیت دارد، توصیه می‌کنیم هر چند وقت یک‌بار با استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی که پیشتر به آنها اشاره کردیم، دستگاه خود را اسکن کنید.

اسکن‌های زمان‌بندی شده (هفته‌ای یک‌بار یا بیشتر) نه تنها می‌تواند مانع آلودگی دستگاه شما به بدافزارها باشد، بلکه در صورت بروز آلودگی نیز می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن، آلودگی را کشف و نسبت به پاکسازی آن اقدام کنید.

رمزعبورهای حفاظت شده

انتشار بسیاری از اطلاعات محرمانه در سرقت رمزهای عبورهای شما ریشه دارد. همان‌طور که در سیستم‌های ‌عامل‌ ویندوز و مک، نرم‌افزارهای مختلفی برای حفاظت از رمزعبورها طراحی شده است، تلفن‌های همراه وتبلت‌ها نیز می‌توانند از نرم‌افزارهایی همچون password1 و LastPass کمک بگیرند.

به کمک این نرم‌افزارها می‌توانید اطلاعات محرمانه خود مانند رمزهای عبور سرویس‌های مختلف را در محیطی کاملا امن و رمزنگاری شده ذخیره کنید. همچنین با استفاده از این نرم‌افزارها یک‌بار رمزعبور مربوط برای ورود به سرویس‌های مختلف را وارد کرده و در دفعات آتی، نرم‌افزار به‌طور خودکار ورود رمز را به‌عهده می‌گیرد. در چنین شرایطی حتی اگر بدافزاری برای ثبت رمزعبور وارد شده توسط شما به تلفن همراه یا تبلت نفوذ کرده باشد، قادر به ثبت رمز و سرقت آن نخواهد بود.

ادامه مطلب
جمعه 31 خرداد 1392  - 10:19 PM
فصل تابستان موقعیتی برای بازی و سرگرمی است که بسیاری از آن به بهترین شکل استفاده می کنند. بادبادک بازی یکی از تفریحات سالم و جالبی است که کودکان می توانند در این فصل از آن لذت ببرند. 
 
بادبادک بازی با همه سادگی اش گاهی اوقات می تواند به وسیله ای مرگبار در دست انسان ها تبدیل شود. پاکستانی ها کسانی هستند که از خطرناکترین نوع بادبادک بازی لذت می برند و معمولا پس از رقابت بادبادکی آنها چندین نفر کشته می شوند!
 
 
در برخی از کشورهای آسیا مانند هند، بندگلادش و مخصوصا پاکستان بادبادک بازی "خطرناک" طرفداران بسیاری دارد. در این بازی فردی برنده خواهد بود که بادبادک حریفان را از بین برده و به تنهایی در آسمان بماند. 
 
برای رسیدن به هدف شرکت کنندگان معمولا بادبادک های خود را با نخ های فلزی درست می کنند. آن ها همچنین روی بادبادک تیغ و ورقه های فلزی قرار می دهند تا راحت تر بتواند دیگر رقیبان را از گود خارج کند.
 
این مسابقات هر ساله جان چندین نفر را می گیرد چرا که گاهی اوقات بادبادک ها روی سر افراد سقوط می کنند و آن ها را می کشند. همچنین در چند مورد نخ های فلزی گردن چند نفر را قطع کرده بود. این مسابقات از سال 2007 ممنوع اعلام شد اما هنوز هم به صورت غیر قانونی برگزار می شود.
ادامه مطلب
جمعه 31 خرداد 1392  - 10:17 PM

با گرم شدن هوا، سر و کله سوسک هاي موذي و بدقيافه در نقاط مختلف خانه پيدا مي شود. اين سوسک ها زماني دردسرساز مي شوند که آنها را در آشپزخانه و کنار موادغذايي بيابيم. 

سوسک ها معمولا تعداد زيادي از انواع ميکروب هاي بيماري زا را در دستگاه گوارش و همچنين بال، شاخک  و پرزهاي پاي خود حمل مي کنند و مي توانند به گسترش بيماري فلج اطفال، قارچ هاي بيماري زا، تب زرد، وبا، ديفتري، سل و انواع اسهال هاي خوني کمک کنند، يا آن که در بعضي افراد به بروز آلرژي با علايمي نظير عطسه، آبريزش از بيني و چشم و حتي مشکلاتي شبيه آسم منجر شوند. سوسک ها يا سوسري ها هميشه به دنبال غذا و پناهگاه گرم و مرطوب هستند. 

یه گزارش خراسان،براي از بين بردن آن ها ابتدا بايد محل آلودگي و منشا اصلي رشد سوسک ها را مشخص کنيد و بدانيد که در چه جاهايي امکان تخم ريزي وجود دارد. آثار ناشي از وجود سوسک ها مثل کپسول تخم، پوسته بدن و مدفوع آن ها راهنماي موثري براي پي بردن به محل اصلي آلودگي است.

 به طور کلي امروزه افراد براي نابود کردن سوسک ها از اسپري، پودر و قرص حشره کش و گاهي هم از نفت و سم پاشي محل استفاده مي کنند. به کار بردن اسپري حشره کش براي مبارزه با سوسري ها روش خوبي است، اما بهداشتي نيست. 

سمي که از اسپري ها در فضا پخش مي شود، مي تواند به راحتي وارد دستگاه تنفس فرد شود يا از طريق منافذ پوست جذب شود، يا آن که روي موادغذايي بنشيند.از سوي ديگر اگر سوسک ها تخم ريزي کرده باشند، به دليل آن که تخم هاي آنها توسط کپسول هايي سفت محافظت مي شود، اين سموم نمي تواند به داخل کپسول ها نفوذ کند. 

لذا قبل از سم پاشي محل، بايد موادغذايي، ظروف غذاخوري و وسايل خواب را از محل خارج کنيد يا روي آنها را کاملا بپوشانيد. بهترين راه براي مبارزه با حشرات موذي حفظ نظافت به خصوص در مراکز تهيه و توزيع مواد غذايي است. 

بنابراین همه شکاف هاي ديوار، کف زمين، درز بين پله ها و ... را با سيمان بگيريد. از توري ريز در مدخل هواکش فاضلاب ها و کف شوي مناسب در دهانه لوله هاي فاضلاب در حمام و آشپزخانه و چاه بست محکم در سوراخ کاسه توالت، براي جلوگيري از ورود و خروج سوسک ها و لانه گزيني آنها استفاده کنيد.

ادامه مطلب
جمعه 31 خرداد 1392  - 10:15 PM
کفعمی در مصباح خود دعای زیبا و معروف " اَللّهُمَّ ارْزُقْنا تَوْفیقَ الطّاعَةِ" را منتسب به حضرت مهدی صَلَواتُ اللّهِ عَلَیْهِ عنوان کرده است.

 

متن و ترجمه این دعا به شرح ذیل است:

 

اَللّهُمَّ ارْزُقْنا تَوْفیقَ الطّاعَةِ وَ بُعْدَ الْمَعْصِیَةِ

خدایا روزی ما کن توفیق اطاعت و دوری از گناه

 

وَ صِدْقَ النِّیَّةِ وَ عِرْفانَ الْحُرْمَةِ وَ اَکْرِمْنا بِالْهُدی وَالاِْسْتِقامَةِ وَسَدِّدْ

و صدق و صفای در نیت و شناختن آنچه حرمتش لازم است و گرامی دار ما را به وسیله هدایت شدن و استقامت و استوار کن

 

اَلْسِنَتَنا بِالصَّوابِ وَالْحِکْمَةِ وَامْلاَْ قُلُوبَنا بِالْعِلْمِ وَالْمَعْرِفَةِ وَ طَهِّرْ

زبان‌های ما را به درستگویی و حکمت و لبریز کن دل‌های ما را از دانش و معرفت و پاک کن

 

بُطُونَنا مِنَ الْحَرامِ وَالشُّبْهَةِ وَاکْفُفْ اَیْدِیَنا عَنِ الظُّلْمِ وَالسَّرِقَةِ

اندرون ما را از غذاهای حرام و شبهه ناک و بازدار دست‌های ما را از ستم و دزدی

 

وَاغْضُضْ اَبْصارَنا عَنِ الْفُجُورِ وَالْخِیانَةِ وَاسْدُدْ اَسْماعَنا عَنِ اللَّغْوِ

و بپوشان چشمان ما را از هرزگی و خیانت و ببند گوش‌های ما را از شنیدن سخنان بیهوده

 

وَالْغیبَةِ وَ تَفَضَّلْ عَلی عُلَماَّئِنا بِالزُّهْدِ وَالنَّصیحَةِ وَ عَلَی الْمُتَعَلِّمینَ

و غیبت و تفضل فرما بر علمای ما به پارسایی و خیرخواهی کردن و بر دانش آموزان

 

بِالْجُهْدِ وَالرَّغْبَةِ وَ عَلَی الْمُسْتَمِعینَ بِالاِْتِّباعِ وَالْمَوْعِظَةِ وَ عَلی

به کوشش داشتن و شوق و بر شنوندگان به پیروی کردن و پند گرفتن و بر

 

مَرْضَی الْمُسْلِمینَ بِالشِّفاَّءِ وَالرّاحَةِ وَ عَلی مَوْتاهُمْ بِالرَّاْفَةِ

بیماران مسلمان به بهبودی یافتن و آسودگی و بر مردگان آنها به عطوفت

 

وَالرَّحْمَةِ وَ عَلی مَشایِخِنا بِالْوَقارِ وَالسَّکینَةِ وَ عَلَی الشَّبابِ

و مهربانی کردن و بر پیرانمان به وقار و سنگینی و بر جوانان

 

بِالاِْنابَةِ وَالتَّوْبَةِ وَ عَلَی النِّساَّءِ بِالْحَیاَّءِ وَالْعِفَّةِ وَ عَلَی الاْغْنِیاَّءِ

به بازگشت و توبه و بر زنان به شرم و عفت و بر توانگران

 

بِالتَّواضُعِ وَالسَّعَةِ وَ عَلَی الْفُقَراَّءِ بِالصَّبْرِ وَالْقَناعَةِ وَ عَلَی الْغُزاةِ

به فروتنی و بخشش کردن و بر مستمندان به شکیبایی و قناعت و بر پیکار کنندگان

 

بِالنَّصْرِ وَالْغَلَبَةِ وَ عَلَی الاُْسَراَّءِ بِالْخَلاصِ وَالرّاحَةِ وَ عَلَی الاُْمَراَّءِ

به یاری و پیروزی و بر اسیران به رهایی یافتن و آسودگی و بر زمامداران

 

بِالْعَدْلِ وَالشَّفَقَةِ وَ عَلَی الرَّعِیَّةِ بِالاِْنْصافِ وَ حُسْنِ السّیرَةِ وَ بارِکْ

به عدالت داشتن و دلسوزی و بر ملت به انصاف و خوش رفتاری و برکت ده

 

لِلْحُجّاجِ وَالزُّوّارِ فِی الزّادِ وَالنَّفَقَةِ وَاقْضِ ما اَوْجَبْتَ عَلَیْهِمْ مِنَ

برای حاجیان و زائران در توشه و خرجی و به انجام رسان آنچه را بر ایشان واجب کردی از

 

الْحَجِّ وَالْعُمْرَةِ بِفَضْلِکَ وَ رَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ.

اعمال حج و عمره به وسیله فضل و رحمت خودت ای مهربان‌ترین مهربانان.

 
منبع: ایسنا
ادامه مطلب
جمعه 31 خرداد 1392  - 10:12 PM

صفحات سایت

تعداد صفحات : 26

جستجو

آمار سایت

کل بازدید : 4702969
تعداد کل پست ها : 30564
تعداد کل نظرات : 1029
تاریخ ایجاد بلاگ : پنج شنبه 19 شهریور 1388 
آخرین بروز رسانی : دوشنبه 19 آذر 1397 

نویسندگان

ابوالفضل اقایی

امکانات جانبی

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما AmmarName.ir
فا تولز - ابزار رایگان وبمستر
Learning Products