آیت الله بروجردی، حافظ شرافت و عزت و احترام روحانیت

داستانهای علما:

آیت الله بروجردی، حافظ شرافت و عزت و احترام روحانیت (+ عکس نوشته)

در سالهای اول مرجعیت مرحوم آیة الله بروجردی (اعلی الله مقامه الشریف) روزی یکی از بازاری های معروف و متدین تهران مبلغ زیادی پول بابت وجوه شرعیه به شکل یک حواله روی تکه کاغذی نوشته بود و به وسیله شخصی که به قم می‏ آمد، خدمت آقا فرستاد، تکه کاغذ را که بدست آقا دادند. ایشان آن را به کناری انداختند و فرمودند:
«دیگر از این نوع وجوهات برای ما نفرستید، شما خیال می ‏کنید دارید سرما منت می‏ گذارید روحانیت شریفتر و عزیزتر و محترم‏تر از این است که این چنین مورد توهین قرار گیرد». 

این افتخاری است که روحانیت شیعه، هیچگاه بخاطر مزایای مادی و دنیوی به دولتها و قدرتها نچسبیده است و حتی در جهت کسب آن پیش مردم نیز دست دراز نکرده است، بلکه این خود مردم بوده ‏اند که بنابر اعتقادشان همواره دیون شرعی خویش را به روحانیت تقدیم می ‏داشته ‏اند.( پیرامون انقلاب اسلامی، ص195،به نقل از حکایت ها و هدایتها)


منبع: مردان علم در میدان عمل، سید نعمت الله حسینی،دفتر انتشارات اسلامی(وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم)،جلد 1.[ یک شنبه 31 اردیبهشت 1396  ] [ 10:33 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

مهیای سفر باش !

کلام امام علی «علیه السلام» درباره سفر

مهیای سفر باش !

امام علی «علیه السلام»

از اين دنياى فانى براى آخرت توشه برگيريد، كه بر توشه برداشتن هدايت شده‏ايد، و شما را به كوچ كردن امر كرده ‏اند، و براى رفتنتان از دنيا به شتابتان داشته ‏اند. شما سوارانى هستيد ايستاده كه نمى‏ دانيد چه زمان مأمور به رفتن خواهيد شد. به هوش باشيد، كسى كه براى آخرت آفريده شده با دنيا چه مى‏ كند ؟! و با ثروت چه معامله انجام مى ‏دهد؟  كسى كه به زودى ثروت را از او مى ‏گيرند، و جز وبال و باز پرسى نسبت به ثروت برايش نخواهد ماند؟ !

 (نهج البلاغة ، خطبه 156)[ یک شنبه 31 اردیبهشت 1396  ] [ 9:30 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

آرامش مومن

امام صادق«علیه السلام»  هر چیزی با چیزی آرام می گیرد و مومن با برادر مومن خود آرامش می یابد، چنانکه پرنده با همجنس خود آرام می گیرد میزان الحکمه، ج1،ص69

آرامش مومن

امام صادق«علیه السلام»

هر چیزی با چیزی آرام می گیرد و مومن با برادر مومن خود آرامش می یابد، چنانکه پرنده با همجنس خود آرام می گیرد

میزان الحکمه، ج1،ص69[ یک شنبه 31 اردیبهشت 1396  ] [ 7:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

قلب مومن

امام حسن عسکری«علیه السلام»  به درستی که قلب گاهی آماده و گاهی خسته است، زمانی که قلب شما آمادگی داشت و با نشاط و سرحال بود آن را به انجام نوافل وادارید و زمانی که خسته بود، به واجبات اکتفا کنید مستدرک الوسایل،ج1،ص177

قلب مومن

امام حسن عسکری«علیه السلام»
 به درستی که قلب گاهی آماده و گاهی خسته است، زمانی که قلب شما آمادگی داشت و با نشاط و سرحال  بود آن را به انجام نوافل وادارید  و زمانی که خسته بود، به واجبات اکتفا کنید

مستدرک الوسایل،ج1،ص177[ یک شنبه 31 اردیبهشت 1396  ] [ 5:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

قرآن اینگونه است !

کلام امام علی «علیه السلام» درباره قرآن

قرآن اینگونه است !

امام علی «علیه السلام»

بر شما باد به كتاب خدا كه ريسمانى محكم، و نورى آشكار، و دارويى سودمند، و سيراب كننده ‏اى فرونشاننده عطش است، نگاه‏دار كسى است كه به آن چنگ زند و نجات بخش كسى كه به آن در آويزد. از خواندن بسيار و با گوش دادن به آن كهنه نگردد. آن كه با قرآن سخن گويد راست گفته، و هر كه به آن عمل كند پيش افتاده است. 

(نهج البلاغة ، خطبه 155)[ یک شنبه 31 اردیبهشت 1396  ] [ 3:30 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

صبر

امام جواد «علیه السلام»  صبر را بالش خود قرار بده تحف العفول،ص478

صبر

امام جواد «علیه السلام»

صبر را بالش خود قرار بده

تحف العفول،ص478[ یک شنبه 31 اردیبهشت 1396  ] [ 2:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

فتنه بزرگ

کلام امام علی «علیه السلام»

فتنه بزرگ 

امام علی «علیه السلام»

پیامبر اسلام (ص) فرمودند : « يا على، به زودى مسلمانان پس از من به ثروتشان‏ آزمايش مى‏ شوند، و با ديندارى خود بر خدا منّت مى‏ن هند، رحمتش را آرزو دارند، و خود را از خشمش در امان دانند، و با شبهات دروغ و هوس هاى غفلت زا حرام او را حلال شمارند، شراب را به اسم آب انگور و خرما، و رشوه را به عنوان هديّه، و ربا را به نام تجارت حلال دانند.»

(نهج البلاغة ،خطبه 155)[ یک شنبه 31 اردیبهشت 1396  ] [ 12:30 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

داستانهای علما: دقت مرحوم آیه الله بروجردی در تحصیل شاگردان و احترام او به علم

 آیة الله بروجردی

داستانهای علما:

دقت مرحوم آیه الله بروجردی در تحصیل

شاگردان و احترام او به علم

استاد فاضل موحدی از والدشان نقل کرند که روزی همراه آیة الله بروجردی برای درس می‏ رفتیم از بازارخان که خارج شدیم. آقا دید یکی از طلاب بطرف دیگری غیر از سمت درس حرکت می ‏کند با تعجب فرمود: این آقا در این موقع درس به کجا می‏ رود و چه کاری دارد که از درس مهمتر است که درس را ترک می‏ کند؟
آن آقا مرحوم شهید مطهری بود. یکی از آقایان که همراه بود بعداً وقتی که فرمایش  آیه الله  بروجردی را به آقای مطهری گفته بود جواب داده بود:
من آن روز یک کار ضروری داشتم به دنبال آن می‏ رفتم و من نمی‏ دانستم که آقا این قدر حرکات مرا زیر نظر داشته و تا این حد به تحصیل و درس خواندن توجه و دقت دارند. 

و نیز فرمودند: مرحوم آیةالله بروجردی ملاحظه احترام مقام علم و عالم را با دقت مراعات می‏ کردند و اگر یک وقت می‏ دید کسی که فضلش از یکی دیگر کمتر است، در مجلسی بالاتر از او قرار گرفته ناراحت می ‏شد. یک روز در مجلسی خصوصی، شخصی وارد می‏ شد و بالاتر از حضرت امام مدظله العالی که در آن مجلس تشریف داشت نشست ایشان از این موضوع ناراحت شدند و بعد امر فرمودند که آن آقا را دیگر به این مجلس اجازه ورود ندهند و فرمود:

کسی که می‏ داند حاج آقا روح الله از او فاضل تر و بهتر است و احترام او را رعایت نمی‏ کند ما نمی ‏توانیم با او کار کنیم. (نقل از رادیو صبح 24 مرداد65 برنامه  سیمای فرزانگان)


منبع: مردان علم در میدان عمل، سید نعمت الله حسینی، دفتر انتشارات اسلامی(وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم)، جلد 1.[ یک شنبه 31 اردیبهشت 1396  ] [ 11:00 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

پاداش خوش اخلاقی (عکس نوشته)

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم 

 اَحَبُّكُمْ اِلَى اللّه ِ اَحْسَنُكُمْ اَخْلاقا

محبوبترین شما در نزد خداوند خوش اخلاق ترین شماست.

مجمع البیان،ج10،ص87[ یک شنبه 31 اردیبهشت 1396  ] [ 9:30 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

تقوا دژ استوار

کلام امام علی «علیه السلام» درباره تقوا

تقوا دژ استوار

امام علی «علیه السلام»

بندگان خدا، بدانيد تقوا قلعه ‏اى محكم و نفوذ ناپذير است، ولى گناه حصارى پست است كه اهلش را از خطرات نگاه نمى ‏دارد، و كسى را كه به آن پناه برده حفظ نمى‏ كند.  آگاه باشيد كه با تقوا زهر خطرناك گناه قطع شود، و با يقين نهایت درجه مقصود به دست آيد.

  (نهج البلاغة ، خطبه 155)[ یک شنبه 31 اردیبهشت 1396  ] [ 8:00 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

آرامش دل

امام علی «علیه السلام»  هرکه اطمینان داشته باشد که انچه خدا برایش مقدر کرده به او میرسد دلش آرام می گیرد میزان الحکمه، جلد4، ص546

آرامش دل

امام علی «علیه السلام»

هرکه اطمینان داشته باشد که انچه خدا برایش مقدر کرده  به او میرسد  دلش آرام می گیرد.

میزان الحکمه، جلد4، ص546
   [ شنبه 30 اردیبهشت 1396  ] [ 9:30 PM ] [ مهدی زارع ]