داستانی از زندگی امام حسین "ع"

داستانی از زندگی امام حسین (ع)

 

کمک به اندازه معرفت فقیر

 

روزى امام حسین علیه السلام در گوشه اى از مسجد پیامبر صلى اللّه علیه و آله نشسته بود. مردى عرب نزد او آمد و گفت : یابن رسول اللّه من باید یک دیه کامل بپردازم و توان اداى آن را ندارم . نزد خودم مى روم و از کریمترین مردم درخواست مى کنم و کسى را کریمترین مردم درخواست مى کنم و کسى را کمتر از اهلبیت رسول خدا صلى اللّه علیه و آله نمى شناسم .

امام حسین علیه السلام فرمود: اى برادر عرب من سه سوال مى کنم اگر یکى از آنها راجواب دادى یک سوم بدهى تو را مى پردازم و اگر دو مساءله را پاسخ دادى دوثلث آن را ادا مى کنم و اگر هر سه سوال را جواب دادى تمام بدهى تو را مى پردازم .

مردعرب گفت : یابن رسول اللّه آیامانند شما از مانند من (که عربى جاهل و بى سواد هستم ) سوال مى کند؟ شما که اهل علم و شرف و بزرگى هستید؟

امام حسین علیه السلام فرمود: بله شنیدم که جدم رسول اللّه خدا صلى اللّه علیه و آله فرمود: (المعروف بقدر المعروفه ) (به اندازه معرفت احسان


ادامه مطلب


[ جمعه 31 فروردین 1397  ] [ 8:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

مجموعه احادیث امام حسین (ع) (+عکس نوشته و پوستر)

زائران خدا

اهل مسجد زائران خدایند و بر صاحب خانه است که به زائرش هدیه بدهد.

(الحکم الزهرا، ص15)[ جمعه 31 فروردین 1397  ] [ 6:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

تولد امام حسين (ع)

تولد امام حسين, ولادت حسين عليه‏السلام, درباره امام حسین

 

تولد امام حسين (ع)

 

تولد امام حسين

تولدامام حسین - پس از گذشت مدتى از ولادت حضرت مجتبى عليه‏السلام علائم و نشانه‏ ها، نشانگر اين بود كه دومين فرزند گرانمايه‏ ى «فاطمه» در راه است و آنگاه پس از شش ماه همانگونه كه پيامبر پيش از آن مژده‏ى آمدنش را داده بود، ديده به جهان گشود.

در مورد ولادت امام حسين عليه‏السلام از امام صادق آورده‏اند كه: روزى همسايگان بانوى باايمان «ام‏ايمن» نزد پيامبر آمدند و گفتند: اى پيامبر خدا! شب گذشته «ام‏ايمن» تا سپيده‏دم بيدار بود و می ‏گريست و همه‏ى ما را نيز ناراحت ساخته است.

پيامبر كسى را به خانه‏ ى او گسيل داشت و او به محضر پيامبر شرفياب


ادامه مطلب


[ جمعه 31 فروردین 1397  ] [ 4:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

تواضع امام حسین(ع)

امام حسین,میلاد امام حسین,تولد  امام حسین

ابن اثیر در كتاب اسد الغابه مى‏ نویسد:

«كان الحسین رضى الله عنه فاضلا كثیر الصوم و الصلوة و الحج و الصدقة و افعال الخیر جمیعها (1) »

 

حسین (ع) بسیار روزه مى‏ گرفت و نماز مى‏ گزارد و به حج مى‏ رفت و صدقه مى‏ داد و همه‏ ى كارهاى پسندیده را انجام مى‏داد. شخصیت حسین بن على (ع) آنچنان بلند و دور از دسترس و پر شكوه بود كه وقتى با برادرش امام مجتبى (ع)، پیاده به كعبه مى ‏رفتند، همه‏ ى بزرگان و شخصیت‏هاى اسلامى به احترامشان از مركب پیاده شده، همراه آنان راه پیمودند. (2)

احترامى كه جامعه براى حسین (ع) قائل بود بدان جهت بود كه او با مردم زندگى مى ‏كرد ـ از مردم و معاشرتشان كناره نمى ‏جست ـ با جان جامعه


ادامه مطلب


[ جمعه 31 فروردین 1397  ] [ 2:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

مجموعه احادیث امام حسین (ع) (+عکس نوشته و پوستر)

پیشقدم شدن در آشتی

هرگاه دو نفر با هم قهر باشند و یکی از انها برای آشتی پیشقدم شود آن شخص زودتر از دیگری وارد بهشت می شو[ جمعه 31 فروردین 1397  ] [ 12:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

میلاد امام حسین "ع"

تولد امام حسین,میلاد امام حسین,ولادت امام حسین

میلاد امام حسین "ع"

به روز سوم ماه شعبان سال چهارم هجرت (1) دومین فرزند برومند حضرت على و فاطمه، كه درود خدا بر ایشان باد، در خانه‏ ى وحى و ولایت، چشم به جهان گشود.

چون خبر ولادتش به پیامبر گرامى اسلام (ص) رسید، به خانه‏ ى حضرت على و فاطمه (ع) آمد و اسماء (2) را فرمود تا كودكش را بیاورد.اسماء او را در پارچه‏ اى سپید پیچید و خدمت رسول اكرم (ص) برد،آن گرامى به گوش راست او اذان و به گوش چپ او اقامه گفت (3) .

به روزهاى اول یا هفتمین روز ولادت با سعادتش، امین وحى الهى، جبرئیل، فرود آمد و گفت:

سلام خداوند بر تو باد اى رسول خدا، این نوزاد را به نام ‏پسر كوچك هارون‏ «شبیر» (4) كه به عربى‏«حسین‏» خوانده مى‏شود، نام بگذار. (5) چون على (ع) براى تو بسان هارون براى موسى بن عمران است جز آنكه تو خاتم پیغمبران هستى.
و به این ترتیب نام پر عظمت ‏«حسین‏» از جانب پروردگار، براى دومین فرزند


ادامه مطلب


[ جمعه 31 فروردین 1397  ] [ 10:00 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

ولادت امام حسين (عليه السلام)

زندگینامه امام حسین,حدیث از امام حسین

 امام حسین(ع) در سوم شعبان سال چهارم هجرت در شهر مدينه به دنيا آمد

  

 امام حسین(ع) در سوم شعبان سال چهارم هجرت در شهر مدينه به دنيا آمد. پدر بزرگوار ايشان امير المؤمنين على(عليه السلام) و مادر ايشان حضرت فاطمه(عليها السلام) سيد زنان اهل عالم است. پس از آن كه عالم وجود به وجود ذى وجود ايشان منوّر شد پيامبر اكرم به على(عليه السلام) فرمود: چه نامى بر اين فرزندم نهادى. ايشان عرض كرد ما در نام گذارى اين فرزند بر شما پيشى نمى گيريم. پيامبر فرمود: من نيز در اين نام گذارى بر خداوند سبقت نمى گيرم. پس از مدتى جبرئيل بر پيامبر نازل شد و عرضه داشت يا رسول الله خداوند به تو سلام مى رساند و مى فرمايد نسبت على به تو بمانند نسبت هارون به موسى است پس فرزندت را به نام فرزند هارون بنام. پيامبر فرمود نام فرزند هارون چه بود جبرئيل عرض كرد «شبير» پيامبر


ادامه مطلب


[ جمعه 31 فروردین 1397  ] [ 8:00 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

ولادت امام حسين (عليه السلام) مبارک[ جمعه 31 فروردین 1397  ] [ 12:00 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

دستورالعملهای امام خمینی رحمة الله علیه


هان اى دل غافل !از خواب برخيز و مهياى سفر آخرت شو :
[فقد نودى فيكم بالرحيل] صداى رحيل و بانگ كوچ بلنداست . عمال حضرت عزرائيل در كارند و تو را در ه ركن به سوى عالم آخرت , سوق مى دهند و باز غافل و نادانى :

 

اللهم انى اسئلك التجافى عن دارالغرور والانابه الى دارالسرور و الاستعداد للموت قبل حلول الفوت .

بارخدايا ازتو مسالت دارم كه به من دورى از خانه غرور و مستى و بازگشت به دار سرور و آمادگى قبل از حلول فرصت , عنايت فرمايى .1

---------------------

پی نوشت :
1 - دستورالعملهای امام خمینی رحمة الله علیه .[ پنج شنبه 30 فروردین 1397  ] [ 8:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

حدیث تصویری امام حسن «علیه السلام» (+پوستر)

قدر نشناسی 

امام حسن عليه السلام  

اللُّؤمُ أن لا تَشكُرَ النِّعمَةَ . 

پستى اين است كه سپاسگزار نعمت نباشى .

تحف العقول :ص 233

 [ پنج شنبه 30 فروردین 1397  ] [ 6:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

الهی نامه علامه حسن زاده آملی (+عکس نوشته)

(الهی نامه /99)

الهى اگر بخواهم شرمسارم و اگر نخواهم گرفتار

 [ پنج شنبه 30 فروردین 1397  ] [ 6:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

سندی از دوره افشاریه

متن زیر یادداشتی در پشت یک نسخه، برای ثبت یک طلب، و قرار بازپرداخت آن در وقت بدست آمدن و برداشت محصول شتوی است. ارزش آن به این است که مربوط به دوره افشاری است که اسناد از این دوره اندک است. در اینجا از سکه نادرشاهی و ارزش آن یاد شده است. در یک نگاه آنچه خواندم آوردم. موارد مبهم هست. تصویر را می گذارم.

سندی از دوره افشاریه

سکه نادرشاهی
موازی ده عدد نادرشاهی دو مثقال و نیم که مساوی مبلغ پنج هزار دینار بوده باشد، از جناب عزت پناه آقا جعفر ابن مرحوم خداداد ساکن قمشه بر ذمّت دارد. عزت پناهان شفقت و مرحمت انتباهان عزیز القدران رفیع المقداران مستغنی القابان والاوصافان، شمسا للرفعة و المودة، والا عزت والاقبال، حاجی الحرمین الشریفین حاجی رفیع ولد مرحوم حاجی محمد علی ثابت و لازم است که ان شاءالله [وقت] رفع [= برداشتن] محصول شتوی هذا السنه ادا نماید، و عذر موقوف ندارد.
تحریر فی تاریخ بیست و هشتم شهر محرم الحرام سنه 1165


منبع : کانال رسول جعفریان
ادامه مطلب


[ پنج شنبه 30 فروردین 1397  ] [ 4:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

حکمتهای نهج البلاغه + (عکس نوشته)

امام علی علیه السلام

وَ قَالَ ع لِابْنِهِ الْحَسَنِ ع يَا بُنَيَّ احْفَظْ عَنِّي أَرْبَعاً وَ أَرْبَعاً لَا يَضُرُّكَ مَا عَمِلْتَ مَعَهُنَّ إِنَّ أَغْنَى الْغِنَى الْعَقْلُ وَ أَكْبَرَ الْفَقْرِ الْحُمْقُ وَ أَوْحَشَ الْوَحْشَةِ الْعُجْبُ وَ أَكْرَمَ الْحَسَبِ حُسْنُ الْخُلُقِ يَا بُنَيَّ إِيَّاكَ وَ مُصَادَقَةَ الْأَحْمَقِ فَإِنَّهُ يُرِيدُ أَنْ يَنْفَعَكَ فَيَضُرُّكَ وَ إِيَّاكَ وَ مُصَادَقَةَ الْبَخِيلِ فَإِنَّهُ يَقْعُدُ عَنْكَ أَحْوَجَ مَا تَكُونُ إِلَيْهِ وَ إِيَّاكَ وَ مُصَادَقَةَ الْفَاجِرِ فَإِنَّهُ يَبِيعُكَ بِالتَّافِهِ وَ إِيَّاكَ وَ مُصَادَقَةَ الْكَذَّابِ فَإِنَّهُ كَالسَّرَابِ يُقَرِّبُ عَلَيْكَ الْبَعِيدَ وَ يُبَعِّدُ عَلَيْكَ الْقَرِيب‏

به فرزندش امام حسین «علیه السلام» فرمود: پسرم! چهار چیز از من یاد گیر(در خوبی ها) و چهار چیز به خاطر بسپار (هشدارها) که تا یه آنها عمل کنی زیان نبینی: الف- خوبی ها: 1- همانا ارزشمند ترین بی نیازی عقل است 2. و بزرگترین فقر بی خردی است 3. ترسناکترین تنهایی خودپسندی است 4. گرامی ترین ارزش خانوادگی اخلاق نیکوست ب- هشدارها:1-پسرم ! دوستی با احمق بپرهیز چرا که می خواهد به تو نفعی رساند اما دچار زیانت می کند 2. از دوستی با بخیل بپرهیز زیرا  آنچه را که سخت به آن نیاز داری از تو دریغ می دارد 3. و از دوستی با بدکار بپرهیز که با اندک بهایی تو را می فروشند 4. و از دوستی با دروغگو بپرهیز که به سراب ماند دور را به تو نزدیک و نزدیک را به تو دور می سازد.

نهج البلاغه، حکمت 60

منبع: سایت سبوح[ پنج شنبه 30 فروردین 1397  ] [ 2:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

■ نماز عامل عروج و تقرب

نماز عامل عروج و تقرب

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله رب العالمين و صلي الله علي سيدنا و نبينا محمد و اله الطاهرين سيما مولانا بقيةالله في الارضين حجة ابن الحسن ارواح العالمين لتراب مقدمه الفداء اما بعد فقال الله الحکيم اعوذ بالله من الشيطان الرجيم:

رب اجعلني مقيم الصلوة و من ذريتي ربنا و تقبل دعاء - ربنا اغفرلي و لوالدي و للمؤمنين يوم يقوم الحساب

نماز عامل عروج و تقرب و معيار ارزشها

انسان در کمون ذات و سرشت خود حرکت به سوي عالم تجرد و اطلاق و فناي در فعل و اسم و صفت و ذات مقدس مبدءالمبادي و غايةالغايات را که کعبه مقصود قبله ي مطلوب است مي‏يابد.

انسان با نيروي غريزي و فطري الهي بار سفر مي‏بندد و با تمام وجود بدين صوب رهسپار مي‏شود، بطوري که تمام اعضاء و جوارح او در اين سفر به کار مي‏افتد بلکه وجود انسان که در بستري از زمان و مکان و شرايط جنبي است بايد به حرکت افتد. آري عالم جسم و ماده او که طبع اوست، عالم ذهن و مثال او

[ صفحه 26]

 

که برزخ اوست و عالم عقل و نفس او که حقيقت اوست، همه بايد در اين سفر و سيروسلوک به محضر رب الارباب وارد گردند و با يکديگر تشريک مساعي کنند.

بدن بايد وجه خود را رو به کعبه نموده، در حال نماز به قيام و رکوع و سجود درآيد، ذهن بايد از خاطرات، خود را مصون داشته و با تکبيرةالاحرام بحقيقت


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 30 فروردین 1397  ] [ 12:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

احادیث امام علی علیه السلام (پوستر)

امام علی «علیه السلام» 

يَا ابْنَ آدَم، لا تَحْمِلْ هَمَّ يَوْمِكَ الَّذي لَمْ يَأتِكَ عَلي يَوْمِكَ الَّذي أنْتَ فيهِ، فَإنْ يَكُنْ بَقِيَ مِنْ أجَلِكَ، فَإنَّ اللّهَ فيهِ يَرْزُقُكَ.

اي فرزند آدم، غُصّه رزق و آذوقه آن روزي كه در پيش داري و هنوز نيامده است نخور، زيرا چنانچه زنده بماني و عمرت باقي باشد خداوند متعال روزي آن روز را هم مي رساند.

نزهة الناظر و تنبيه الخاطر، ص 52، ح 26

 [ پنج شنبه 30 فروردین 1397  ] [ 10:00 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

اطاعت از خدا در نهج البلاغه

الف. اطاعت از خدا

1. فرمان خدا نيكوست

فى و صيته لابنه: أنه (يعنى الله سبحانه) لم يأمرك الا بحَسن، و لم ينهك الا عن قبيح.
در سفارش به فرزند خود، مى فرمايد: خداى سبحان تو را جز به آنچه نيكوست فرمان نداده و جز از آنچه زشت است، باز نداشته است.1

2. يكى از انگيزه هاى شكر گزارى

من كتابه له الى الحارث الهمدانى: أكثر أن تنظر الى من فُضّلتَ عليه؛ فان ذلك من أبواب الشكر.
در نامه خود به حارث همدانى مى فرمايد: به كسى كه بر او برترى داده شده اى بسيار بنگر؛ زيرا اين كار يكى از انگيزه هاى شكر گزارى است.2

3. طاعت تنها از خدا

لا طاعة لمخلوق فى معصية الخالق.
طاعت مخلوق در نافرمانى خالق نشايد.3

4. سفارش على عليه السلام به فرزندش

لا تخلفن ورائك شيئا من الدنيا، فانك تخلفه لاحد رجلين: إما رجل عمل فيه بطاعة الله فسعد بما شقيت به، و اما رجل عمل فيه بمعصية الله فشقى بما جمعت له؛ فكنت عونا له على معصيته، و ليس أحد هذين حقيقا أن توثره على نفسك.
به فرزندش امام حسن عليه السلام فرمود: از متاع دنيا چيزى براى خود باقى مگذار؛ چرا كه آن را برای يكى از اين دو شخص مى گذارى: يا كسى كه آن را در اطاعت خدا صرف مى كند و با آنچه تو به خاطرش بدبخت


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 30 فروردین 1397  ] [ 8:00 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

میان روح و بدن چه نسبت و رابطه ای برقرار است؟

رابطه روح و بدن

درباره نسبت و رابطه روح و بدن دیدگاه‌ها و رویکردهای متعدد و مختلف مطرح است.
خاستگاه این نظرات متفاوت، برداشت‌ها و تفسیرهای گوناگون از حقیقت روح آدمی است. ولی آنچه در این جا باید در خصوص رابطه روح و بدن اشاره گردد این است:
استاد حسن‌زاده آملی در تحلیل و تفسیر حدیث نورانی «مَن عرف نفسه فقد عرف ربّه؛ هر کسی که نفس را بشناسد، خدایش را شناخته » با تمسک به سخنان حکمای بزرگ اسلامی بر این نکته تأکید کرده که نفس انسانی ذاتاً و صفتاً و فعلاً مظهر و مثال خدا است.(۱)
طبق این مبنا خالق روح آدمی (خداوند متعال ) منزه از آن است که داخل در عالم و یا خارج از آن باشد، بلکه احاطة قیّومی نسبت به عالم دارد و قیام و قوام هستی به اوست و بدون تدبیر او ،عالم متلاشی می گردد و از هستی ساقط می گردد.
روح نسبت به بدن شبیه همین رابطه را دارد ؛یعنی بدن ظرف حلول روح نسیت،‌ چون روح موجود مجرد است و موجود مجرد در ظرف مکانی حلول نمی‌کند، در عین حال روح خارج از بدن هم نیست، چون روح مدبر بدن است و حیات و وجود بدن به روح است، بنابر این روح محیط بر بدن است و احاطه او بر بدن نه از باب حلول وقیام حلولی بلکه از باب احاطة قیّومی است که جلوه‌ای از احاطه قیومی خداوند بر عالم و آدم است و بدن در پرتو احاطه قیومی و تدبیر نفس زنده و موجود است.
اگر این احاطه و تدبیر نفس از بدن گرفته شود ،بدن حیاتش را از دست می‌دهد و به تدریج نابود می گردد.
این بیان مربوط به نفس ناطقه است و گرنه قوای نفس آدمی ممکن است نسبت به بدن قیام حلولی داشته و مندرج در آن باشد. حکمای اسلامی از جمله صدرالمتألهین در این باره به تفصیل بحث کرده ، جزئیات مسئله را باید در کتاب «اسفار» ج ۸، ص ۵۳ جست‌وجو نمود.

پی‌نوشت‌:
۱. اتحاد عقل و معقول، ص ۱۱۸، نشر قیام، قم ۱۳۷۵ش.
ادامه مطلب


[ چهارشنبه 29 فروردین 1397  ] [ 8:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

احادیث امام علی علیه السلام (پوستر)

امام علی «علیه السلام» 

 إتَّقُوا مَعَاصِيَ اللّهِ فِي الْخَلَواتِ فَإنَّ الشّاهِدَ هُوَ الْحاكِم.

 دوري و اجتناب كنيد از معصيت هاي إلهي، حتّي در پنهاني، پس به درستي كه خداوند شاهد اعمال و نيّات است؛ و نيز او حاكم و قاضي خواهد بود.

شرح نهج البلاغه ابن عبده، ج 3، ص 32

 [ چهارشنبه 29 فروردین 1397  ] [ 6:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

زندگینامه علّامه آیت الله محمّد حسین حسینى طهرانى

علامه سید محمدحسین  طهرانی

علّامه آیه الله حاج سیّد محمّد حسین حسینى طهرانى فرزند مرحوم آیه الله حاج سیّد محمّد صادق حسینى طهرانى در بیست و چهارم محرّم الحرام سال ۱۳۴۵ هجرى قمرى در طهران در خانواده‏اى اصیل و از اهل علم و تقوى دیده به جهان گشودند. ایشان از طرف مادرِ پدر از خاندان مجلسى که داراى ستارگان پر فروغى همچون آیات بزرگ الهى: علّامه ملّا محمّد تقى مجلسى و علّامه ملّا محمّد باقر مجلسى و آیه الله مجدِّد وحید بهبهانى و آیه الله علّامه سیّد مهدى بحر العلوم و آیه الله بروجردى قَدّس اللهُ أسرارَهم مى ‏باشد و از طرف مادرِ مادر از خاندان ارزشمند حاج ملّا مهدى و حاج ملّا أحمد نراقى رضوان الله علیهما مى ‏باشند.

دوران کودکى و نوجوانى را تحت تربیت‏هاى دلسوزانه پدر بزرگوارشان گذرانیده پس از طىّ تحصیلات ابتدائى، دوره آموزش متوسّطه را در رشته مکانیک و ماشین ‏سازى با درخششى فوق‏العاده به إتمام رسانیدند، و با وجود پیشنهادهاى بسیار براى ادامه تحصیل در خارج و پذیرش مسؤولیّت‏هاى مهم در رشته ‏هاى مختلف، سربازى إمام زمان عجّل الله تعالى فرجَه الشّریف و تحصیل علوم دینى را برگزیدند.

و پس از آنکه در مشهد الرّضا علیه السّلام بدست مرحوم آیه الله آقا میرزا محمّد طهرانى- صاحب «مستدرک البحار» که از بزرگان عصر و دائى


ادامه مطلب


[ چهارشنبه 29 فروردین 1397  ] [ 4:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

عکس نوشته احادیث (+پوستر)

پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم):

همه تقوا آن است آنچه را نمی دانی  بیاموزی و آنچه را می دانی به کار بندی.

  (تنبیه الخواطر: 2/120 )[ چهارشنبه 29 فروردین 1397  ] [ 2:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]