سبحانک انی کنت من الظالمین

عالم ربانی مرحوم سید عبدالکریم کشمیری(1304ـ 1378ش) از عارفان بزرگ معاصر و دل سوخته ای بود که عمری را در مکتب تربیتی قرآن کریم و اهل بیت(ع) سپری کرد و از اساتیدی چون؛ سید علی قاضی و سید هاشم حدّاد و… بهره ها برد و تحت نظر این مربیان بزرگ که هریک عارفی کامل و برجسته بودند، به سیر و سلوک پرداخت. او در دریای عشق به خدا و شناخت معبود حقّ غرق شده بود و به تمام معنا روحانی و جامع علم و عمل بود. نزدیکان و خواص او از مکاشفات و کرامات و رفتار او نکته ها دارند که هرکدام مشعل روشن گر طریق هدایت و وصول به کمالات است. در شماره های قبلی بشارت پیرامون ذکر «یونسیه» سلسله مقالاتی داشتیم و از اهمیت و تأثیر شگرف این ذکر سخن گفتیم، آنچه در اینجا می آید مجموعه نظرات و دستورالعمل هایی است که در رابطه با این ذکر از این عارف وارسته جمع آوری شده است.

ـ من کراراً در نماز شیخ علی زاهدی قمی شرکت می کردم؛ روزی تقاضای دستوری نمودم، سفارش اکید کردند که قرآن زیاد بخوانم. روزهای آخر حیاتش به خدمتش رسیدم و گفتم: نکته ای برای رسیدن به راه بندگی به من بیاموزید. فرمودند: شیخ علی پسر ابراهیم به تو می گوید: این ذکر را (در سجده) بگو: «لا اِله الاّ اَنتَ سُبحانَکَ اِنّی کُنتُ مِنَ الظّالِمین».

ـ سالها حجره من با حجره استادم شیخ مرتضی طالقانی متّصل بود او سفارش خواندن قرآن و ذکر یونسیه را به من متذکّر می شد.

ـ سید هاشم حدّاد که از اساتید من بود کم صحبت و بیشتر به سجده و ذکر یونسیه مشغول بود و دربار این که چه چیزهایی برای معرفت نفس و معرفت ربّ مؤثر است، می فرمودند: ذکر یونسیه در سجده.

ـ روزی از آقای حدّاد پرسیدم: ذکر یونسیه چرا تا «الظّالمین» است و تا «نُنْجِی الْمُؤمِنین» نیست؟ فرمود: به دلیل آن که تا اینجا برای عبد است و بیان حال او و بقیه استجابت و نجات مؤمنان است که به دست خداست. گفتم: کلام الملوک، ملوک الکلام.

ـ دستور العمل های آقای قاضی در معرفت نفس و معرفت ربّ بسیار بود و زیاد سفارش به مراقبه و به ذکر یونسیه در سجده می کردند.

نویسنده کتاب «آفتاب خوبان» می گوید:

در طریق اساتید حضرت استاد، سجده یکی از ارکان بندگی و توحید است. معمولاً سفارش ایشان به ذکر سجده بود و می فرمودند: ائمه سجده ها داشتند. یکی از آنها سجد حضرت موسی بن جعفر(ع) است و گفتن این دعا: «عَظُمَ الذَّنبُ مِن عَبدِکَ فَلیحسن العَفو مِن عِندک» بسیار عالی است. و دیگر ذکر یونسیه آن هم بعد از نماز عشا تا به آخر شب که اگر با شرایطش همراه باشد تجرّد برزخی نصیب می شود.

[ پنج شنبه 17 دی 1394  ] [ 7:22 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]