در محضر آیت الله مرعشی نجفی(رحمة الله علیه)

بـه نـام خـدا

[تصویر: MARASHI.jpg]سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی فقیه و مرجع تقلید شیعه اهل ایران است.

وی در سال ۱۳۱۵ (ه.ق) در نجف به دنیا آمـد. پـدرش سیـد شمس الدین محمود مرعشی از بزرگان فقهای دوران خود بود. سید شهاب الدیـن پـس از فـراگیـری مـقدمات علـوم اسلامـی، در نـجـف، در درس خارج فقه و اصول آقا ضیاء عراقی، شـیخ احـمد کاشـف الغـطـا حاضر شد و از محضر آنان بهره‌های فراوان برد.

او در ۲۷ سالگی به درجه اجتهاد نایـل آمـد. مـرعشی نجفی از محضر استادانی چون حـاج شیـخ عبدالکریم حائری یزدی استفاده برد. او از برخی از مراجع عظام تقلید اجازه اجتهاد دریافت کردند که برخی از آنها عبارت‌اند از:حضرات آیات آقا ضیاء عراقی، سید ابوالحسن اصفهانی، شیخ عبدالکریم حایری یزدی و علامی کرمانشاهی(از شاگردان آخوند خراسانی).

در طول بیش از هـفتـاد سـال تدریس در حوزه علمیه قــم، شاگردان زیادی تربیت کرد که از آن جمله‌اند:آیات سید محمود طالقانی، مرتضی مطهری، محمد مـفتـح، سید مهدی غضنفری خوانساری، سید محمدهادی غضنفری خوانساری، محمدرضا مهدوی کـنـی، محـمد صدوقی.

آیت الله مرعشی نجفی هرگز نتوانست به زیارت کعبه مشرف شود و می‌گفت: استطاعت و تمکن مالی که لازمه وجوب تشرف به خانه خداوند کریم است، ندارم. (چون تمام درامد خود را صرف خرید کتب می‌کرد)

کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های کشور و در ردیف کتابخانه مجلس شورای اسلامی و کتابخانه آستان قدس رضوی است.
این کتابخانه هم اکنون بیش از ۲۵۰۰۰۰جلد کتاب چاپی و ۲۵۰۰۰ جلد کتاب خطی دارد. او در طول عمرش بیش از یکصد و چهل و هشت کتاب، رساله و مقاله به رشته تحریر درآورد که شمار بسیاری از آنها هنوز به چاپ نرسیده‌اند.


ایشان نزدیک به هشتاد سال به تدریس و تربیت شاگردان اهل بیت علیه السلام ، تألیف و تصنیف، و نیایش گذرانده و آثار خیریّه فراوانی به وجود آورده بود، سرانجام در هفتم صفر 1411 ق پس از ادای نماز جماعت مغرب و عشاء دیده از جهان فرو بست و به ملکوت اعـلی پیـوست.

[ جمعه 27 فروردین 1395  ] [ 2:30 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]