فضیلت پیاده روی برای زیارت معصومین(ع)

از زمان آفرینش حضرت آدم (ع) تاکنون در همة ادیان الهی به زیارت اماکن مقدس سفارش شده و دشواری های راه بر اجر و پاداش معنوی این سفر می افزاید. در مذهب تشیع برای زیارت معصومان(ع) به ویژه امام حسین(ع) فضیلت فراوان ذکر شده و نوعی تجدید پیمان استوار با این انوار مقدس در اوج شور و شعور دینی به شمار می رود. همچنین بیانگر این است که شیعیان از اقتدا به سالار شهیدان به خود می بالند و زیر بار زور و ستم نمی روند.

 


ادامه مطلب


،
[ یک شنبه 7 آذر 1395  ] [ 11:03 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (4) ]

فقه پیاده روی اربعین حسینی

پیاده روی زیارت اربعین که همه ساله با حضور میلیونی زائران سیدالشهدا (ع) برگزار می شود ریشه در زیارت پیادة جابربن عبدالله انصاری(ره) صحابی گران قدر پیامبر’ دارد که نخستین بار پیاده از مدینه رهسپار کربلا شد و در اربعین شهیدان کربلا به تربت پاک حسینی رسید. این مراسم باشکوه که نماد عشق شیعیان به امامان معصوم(ع) است، همواره موجب شور و افتخار دوستداران اهل بیت(ع) و دشمنی و کینة مخالفان بوده است.

 


ادامه مطلب


،
[ یک شنبه 7 آذر 1395  ] [ 10:25 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (0) ]

راهپیمایی عظیم زائران اربعین حسینی به کربلا


ادامه مطلب


،
[ یک شنبه 30 آبان 1395  ] [ 02:43 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (0) ]

80 کیلومتر عاشقی با پای پیاده

هشتاد کیلومتر با پای پیاده راه رفته‌اند، قدم به قدم نزدیک شده‌اند و دلشان را پر داده‌اند سمت حرم شش گوشه‌ای که گنبدش از دورترها هم پیدا بوده؛ طلایی‌تر از تمام عکس‌هایی که قبلا دیده‌اند، ساده‌تر و نورانی‌تر. دلشان تپیده است برای نزدیک شدن، برای پا گذاشتن روی خاکی که شنیده‌اند پاک‌ترین خاک دنیاست. دلشان حیران میان آن همه زیبایی، بین جمعیتی 20 میلیونی مثل یک موج، دنبال چشم‌هایی بوده که گفته‌اند حتما آنها را می‌بیند؛ چشم‌های پاک امامی که اربعین‌اش بعد از هزار و چهارصد و سی و چندسال هنوز شور برپا می‌کند و دل می‌سوزاند.

 


ادامه مطلب


،
[ شنبه 29 آبان 1395  ] [ 12:41 ق.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (0) ]

دانشگاه و پیاده‌روی اربعین؛ رسالت‌ها و فرصت‌ها

«بزرگ‌ترین پیاده‌روی مسالمت‌آمیز جهان» این یکی از توصیفاتی است که دانشنامه عمومی ویکی پدیا در زمینه معرفی «اربعین» به کار برده است. ویکی پدیا در همین زمینه می‌نویسد:‌«اغلب زائران از نجف به کربلا به طول 80 کیلومتر را در مدت سه روز در یک راهپیمایی مسالمت‌آمیز طی می‌کنند.» ویکی پدیا اما اربعین را نمی‌شناسد. اربعین را نمی‌توان با آمار و عدد توصیف کرد. عظمت قیامت اربعین در روح حماسی «حسین(ع)» نهفته است و دقیقاً به همین دلیل است که هر فرد و مجموعه‌ای بر آن است تا خود را به نوعی با اربعین حسینی پیوند بزند.

 


ادامه مطلب


،
[ شنبه 15 آبان 1395  ] [ 10:12 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (0) ]

از نجف تا کربلا/ سفرنامه اربعین (قسمت دوم)

صبح درجا با بطری آبی که داشتم وضو گرفتم و نمازم را زیر صحن حضرت زهرا سلام الله علیها در میان جمعیتی که در حال بیدار شدن بودند خواندم. نماز شب هم البته اگر ریا نشود.جمعیت اطراف حرم آنقدر زیاد بود که فقط کافی بود پا را از شبستان بیرون بگذاری و خودت را روبه روی سرویس­ های بهداشتی جدید حرم ببینی که با پله برقی به زیرزمین می رفت! کاملا غیر ارادی، البته خدا را شکر.بعد از دو روز بند کمرم باز شد. جمعیت را دعا کردم. این فرایند یک ساعت طول کشید تا در برگشت خودم را از کوچه پس کوچه های بازار اطراف حرم نجات دادم و رسیدم باب قبله.

 

 


ادامه مطلب


،
[ دوشنبه 3 آبان 1395  ] [ 10:54 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (1) ]

ازنجف تا کربلا / سفرنامه اربعین (قسمت اول)

صبح اول وقت گذرنامه ام را از ساختمان پست گرفتم. هنوز بسته­ های پستی بین پستچی­ ها تقسیم نشده­ بود. به جلسه ۷ صبح دانشکده هم نرسیدم. البته جلسه هنوز ادامه داشت و فرصتی پیش آمد تا از اعضای جلسه و همکاران خداحافظی کنم و حلالیت بطلبم. سریع برای بستن ساک سفر به خانه رفتم. همسرم زحمت تدارک مایحتاج سفر را کشیده بود. البته چیز زیادی هم نمی­شد. اصلش لباس گرم بود و کیسه خواب. بماند که زینب خانم ریزه میزه دائم وسایل را از توی کوله پشتی بیرون می ریخت. خیلی سفر را مدیون همسرم و توجه و اصرار او بودم. برای همین هم تصمیم گرفتم به نیابت از او برای «پیاده روی اربعین» بروم.

 


ادامه مطلب


،
[ دوشنبه 3 آبان 1395  ] [ 10:10 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (0) ]

همه آنچه برای یک پیاده‌روی عاشقانه لازم است

این روزها در گوشه‌ای از کره خاکی هیاهویی به وسعت ۸۰ کیلومتر برپاست اما چنان شوری به جهان بخشیده که آسمانیان به آن غبطه می‌خورند.به گزارش فارس، اربعین حسین(ع) کتابی قطور و پرماجراست که حادثه ‏های زمان نتوانسته نوشته‏‌های آن را محو کند. دفتری است که هر روز گرد کهنگی آن از بین می‌رود و ابعاد تازه‌ای بر صفحاتش نقش می‌بندد.در فراسوی اربعین، صدای عدالت و صداقت شنیده می‌شود، صدایی که از ژرفای خاک کربلا روییده و تا ابد الدهر ادامه خواهد داشت.این روزها در یک گوشه‌ای از کره خاکی در قسمتی از خاورمیانه هیاهویی است، تنها به وسعت 80 کیلومتر! چنان شوری را به جهان بخشیده است که انسان‌های آزاده را به سوی خود می‌کشاند.

 


ادامه مطلب


،
[ یک شنبه 2 آبان 1395  ] [ 11:54 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (1) ]

سرچشمه های عزاداری شیعه پس از واقعه کربلا

چکیده :

در تاریخ شیعه، سنت عزاداری، علاوه بر جنبه های روحی و معنوی، رنگ سیاسی ـ اجتماعی نیز به خود گرفته است. شیعیان امامیه، با برپایی عزاداری و گرامیداشت شهیدان کربلا، طرفداری ازراه وروش پیشوایان شهیدومخالفت بادشمنان آنان رابه نمایش می گذارند.این مراسم که هر سال پرشورتر برگزار می شود، این پرسش را مطرح می کند که سرچشمه های عزاداری شیعه امامیه پس از واقعه کربلا چیست؟ مقاله حاضر با رویکرد تاریخی، ریشه ها و سرچشمه های این سنت را بیان می کند.  

 


ادامه مطلب


،
[ جمعه 30 مهر 1395  ] [ 11:39 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (0) ]

نگاهی به شخصیت جهانی امام حسین «علیه السلام»

امروزه آوازه بلند شخصیت و عظمت امام حسین «علیه السلام» همه جا را فرا گرفته و تمامی انسان های بیدار ، از فداکاری و جوانمردی حسین «علیه السلام» در راه احیای دین حق و ریشه کنی ظلم و باطل سخن می گویند. هر کسی در هر جای عالم که نام حسین «علیه السلام» را می شنود او را می شناسد، نام او را به عظمت و بزرگی یاد می کند و قیام حسین «علیه السلام» را منبع الهام برای به ثمر رساندن حقّ و عدالت می داند و راه برپایی آن را نیز از حسین «علیه السلام» می آموزد.

 

 

 

 


ادامه مطلب


،
[ جمعه 30 مهر 1395  ] [ 11:13 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (0) ]

اربعین و پیاده روی در کلام رهبر معظم انقلاب

“ترکیب «عشق و ایمان» و «عقل و عاطفه»
رهبر معظم انقلاب: دستگاه‌ ظالم‌ جبار یزیدی‌ با تبلیغات‌ خود، حسین‌بن‌علی‌ (ع‌) را محکوم‌ می‌ساخت‌ و وانمود می‌کرد که‌ حسین‌بن‌علی‌ (ع‌) کسی‌ بود که‌ بر ضد دستگاه‌ عدل‌ و حکومت‌ اسلامی‌ و برای‌ دنیا قیام‌ کرده‌ است‌. حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز دوشنبه – ۹ آذرماه ۱۳۹۴ – در جلسه درس خارج فقه، پدیده بی‌نظیر و حرکت عظیم و پر معنای راهپیمایی اربعین حسینی علیه‌السلام را حسنه‌ای ماندگار خواندند و گفتند:

“ترکیب «عشق و ایمان» و «عقل و عاطفه» از ویژگی‌های منحصر به‌فرد مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام است و حرکت عاشقانه و مؤمنانه مردم از کشورهای مختلف جهان در این پدیده بی‌سابقه، بدون تردید از جمله شعائر الهی است.”

 


ادامه مطلب


،
[ پنج شنبه 22 مهر 1395  ] [ 05:03 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (1) ]

عارفانه تا زیارت خورشید _ با قلم نویسند وبلاگ

تو را با طمع از سر یقین آرزو کردم ..

و فرو می اندازم سرم را به زیر در برابر عزتت , ذلیلانه..

به فریادم رس به دلیل گناهانم..

گویا قدم هایی که برمی دارم صاحبانش کسانی دیگرند..

اینجاست که باید ایمان آورد به باطن خاندان محمد (ص) ..

و کافر شد به بت ها و قدرت های طغیانگر....

رسیدن به تو پیچ و خم بسیار دارد..

شکیبا بودن هم دردی با توست..

شکیبایی من در رسیدن به تو..

شکیبایی تو در عطش کربلا..

سلام بر موجود بر همه جا..

سلام بر حسینِ عاشق ساز

 

 

 


ادامه مطلب


،
[ سه شنبه 13 مهر 1395  ] [ 11:23 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (3) ]