0
نظر

اولمک - سنت فرهنگی اولمک -مراحل تحولی

نويسنده : یکتاس

درک عمومی هنر - هنر پیشاکلمبی قاره آمریکا، هنر رومانسک

رومانسک  یا هنر رومی وار اصطلاحی است که در تاریخ هنر برای معماری کلبسایی و سایر هنرهای اروپا باختری در قرن های 11 و 12 به کار می رود و به دلیل برخی شباهت ها به معماری روم باستان به آن رومی وار می گویند. هنر و تمدن اقوام پیش از کلمب، در اثر تهاجمات استعمارگران اسپانیا در قرن 16 میلادی از بین رفت و با ورود اروپایی ها به قاره آمریکا، جوامع سرخ پوست و اسکیمو بیرون رانده شدند. نکته: مایا ها در دانش اختر شناسی، ابداع روشی در ثبت ایام و طرز نام گذاری خدایان، ساخت معابد سنگی بر فراز هرم های بلند توانا بودند. هنر سده های میانه معماری بود و رومانسک همانند گوتیک اساسا یک اصطلاح معماری است که به دیگر هنرهای آن دوران تسری یافته است.

در یوکاتان، سنت های هنری مایا و تولتک در هم آمیخته شد که حاصل آن در سده 11 میلادی، معید عظیم هرمی شکل چیچن ایتسا بود. این اصطلاح مربوط به معماری است که شامل هنرهای دیگر هم می شد و سبک گوتیک در نتیجه تحول سبک رومانسک به وجود می آید. هنرمندان رومانسک از الگوی معماری روم باستان و سنتهای معماری صدر مسیحیت و بیزانس و سنتهای اسلامی سود بردند. برخلاف معماری و پیکره تراشی ، نقاشی و مصورساری کمتر دچار تحول شد و تابع شیوه سنتهای کارولنژی و اتونی بود. خصوصیت بارز نقش برجسته های مایاها: انبوهی و فشردگی صورت های شبه انسان و حیوان و شکل مکعب گونه آنها است. نکته : در نقاشی و مجسمه های رومی وار نشانه های کمی از طبیعت گرایی و زیبایی جسمانی دیده می شود.

نقاشی ها نوعی مینیاتور هستند و تصاویر دارای جنبه های رمزی ، تزئیینی ، نمایشی و مذهبی هستند. نکته بسیار مهم: شباهت معابد هرمی شکل اینکا ها با زیگورات های بین النهرین و اهرام مصر است. نکته : در نقاشی و مجسمه سازی رومی وار ← از روشهای کژنمایی و چکیده نگاری استفاده میشود. در سبک رومی وار ، صور طبیعی آزادانه به طرحهای خطی و مجسمه گونه ساده برگردانده شده اند. توانایی مایا ها: ساخت بناهای شگفت انگیز و یادمان های سنگی، فلزکاری، نساجی و سفالگری. توانایی اولمک ها: ساخت بناهای مذهبی و پیکره های بزرگ یادمانی به ویژه سردیس های عظیم. مهارت و شهرت اینکاها: مهندسی ساختمان و شیوه معماری خشک یا بدون ملات و کشورداری است.

 

مذهب در ژاپن | زبان در ژاپن | مراسم در ژاپن

یک ژاپنی امروز ممکن است در معبد شینتو ازدواج کند، مـطابق آمـوزشهای اجتماعی کنفوسیوس زندگی کند،به شوم یا خوش‌اقبال بودن بعضی‌ پدیده‌ها و حـوادث مـعتقد باشد و به شیوه و سنّت بوداییان تشییع شـود(از سـال 1900 مـیلادی که ازدواج شاهزاده مطابق سنّت شینتو انجام شـد تـا امروز بیشترین ازدواج ها با رسوم این آیین‌ تحقّق‌ می‌یابد)،90 درصد مراسم تکفین و تـشییع مـردم نیز به شیوه‌ی بودایی صـورت مـی‌گیرد. تا سـال 1945 مـیلادی بـنای دولت بر کنترل امور مذهبی بود، امـّا پس از تـحوّلات بنیادین‌ اجتماعی‌ چون مسأله‌ی مهاجرت، شهرنشینی، تمرکزگرایی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قـرن بـیستم در ژاپن، مذهب و روابط سنّتی خانواده نزد مـردم جایگاه گذشته‌شان را‌ از‌ دست دادنـد و تـدریجا عرصه بر‌ آنها‌ تنگتر شـد.

امّا‌ حوادث‌ دیگری رخ داد و سرنوشت ژاپن به غرب گره خورد بـه‌گونه‌ای کـه از سـال‌ 1868‌ میلادی انقلاب صنعتی و فن‌آوری غربی‌ و بعدها‌ با‌ پیامدهای جنگ جهانی‌، فرهنگ‌ و محتوای هنر غـربی در‌ ایـن‌ سرزمین جایگزین فرهنگ و هنر چین شد، ادبیّات و رمانهای غربی به سرعت به زبـان ژاپنـی‌ تـرجمه‌ شد. مـثلا،تصاویر بودا در ژاپن،شبیه تصاویر بودا در عصر«آسوکا‌»در‌ چین‌ قرن هـفتم بود،امّا از دوره‌ی «فوجی وارا» (قرون 10 تا 12‌)،یعنی‌ زمانیکه‌ سنّت فرستادن مردم به چین برای آوردن فرهنگ جدید متوقّف شـد، تـصاویر و مـجسمه‌های بودا‌ کاملا‌ به‌ شکل و صورت ژاپنی درآمد.

در گذشته‌، نظریه‌هایی‌ وجود داشت‌ که‌ زبان‌ ژاپنی با زبانهایی که در مـنتی‌ الیـه‌ شمالی آسیا، چین، تبّت و برمه (میانمار) تکلّم می‌شد و نیز گروه های زبانی استروآسیایی‌، استرونزیایی‌، فارسی، یونانی، ایـرلندی، بـاسک، سومری و زبان‌ سرخپوستان مکزیک نسبت دارد‌. این فرآیند فقط در ادبیّات‌ و هنر‌ محدود نگردید‌ و در‌ همه‌ی‌ زوایای جامعه رسوخ کرد‌ و به انـدازه‌ای ادامـه یافت که نسل جدید بسیاری از سنّتها و آداب و رسوم پدرانشان را باید‌ در‌ موزه‌ها تماشا کـنند و یـا در آمـوزشگاهها‌ صرفا‌ به‌ عنوان‌ یک‌ سنّت بیاموزند. برخی کلمات فقط از حروف صدادار تشکیل شـده‌اند‌، مـانند‌: adi odi (بمعنای پوشش آبی) بعلاوه‌، سیلابها‌ بـاز‌ می‌باشند ‌(یعنی‌ همیشه بـه حـروف‌ صدادار‌ ختم می‌شوند) و این بـاعث تـقویّت این احساس می‌شود که زبان ژاپنی دارای تعداد زیادی حرف صدادار‌ می‌باشد‌.

 

روز پاییزی

ه‌شدگان مي‌بايست به همراه تصوير ديپلم نظام قديم و يا گواهي پيش‌دانشگاهي خود، به «دفاتر پيشخوان خدمات دولت» مراجعه و تائيديه‌ تحصيلي (ارزش تحصيلي) از اداره آموزش ‌و پرورش محل تحصيل خود را درخواست نمايند و رTags اکستندر ایرانی, اکستندر چیست, اکستندر و پرواکستندر, باکس عوارض, خرید اکستندر مگنت دار, خرید اینترنتی دستگاه اکستندر, دستگاه اکستندر قیمت, روش استفاده از دستگاه اکستندر, سیخ شدن الت لارجرباکس را همینک سفارش دهید, فروش استثنائی لارجر باکس طلائی ویژه اکستندر مگنت دار ( لارجر باکس, فروش لارجر باکس اکستندر مگنت دار برای تهران و شهرستانها تبریز مشهد اصفهان, قیمت دستگاه لارجر باکس سیخ شدن, لارجرباکس, لارجرباکس را درخانه خرید کنید, مدت زمان استفاده از لارجر باکس سيد آن را در زمان ثبت‌نام به دانشگاه ارائه دهند.

كليهTags آیا لارجرباکس موثر است؟, تاثیرات لارجر باکس, خرید ارزان لارجرباکس اصل, خرید انلاین لارجرباکس اصل, خرید اینترنتی دستگاه لارجر باکس طلایی, خرید اینترنتی لارجر باکس, خرید اینترنتی لارجرباکس اصل, خرید پستی دستگاه لارجر باکس طلایی, خرید پستی لارجرباکس اصل, خرید لارجر باکس از داروخانه, خرید لارجرباکس, درمان شلی آلت, دستگاه لارجر باکس, سفارش لارجرباکس اصل, شلی نعوظ, طرز استفاده از لارجر باکس, عکس لارجرباکس, فروش لارجرباکس اصل, لاجرباکس لارجر باکس, لارجر, لارجر باکس چیست, لارجر باکس در داروخانه, مدل 2017, و کمر مردان لارجرباکس, یا اکستندر چیست پذيرفته‌شدگان حتماً.

انقلاب کشاورزی بخشی از تاریخ جهان با پیامدهای بسیار پیچیده و شکفت‌انگیز است که «برده‌داری در آمریکا و سپس شکست خوردن آن» و «قحطی سیب‌زمینی در ایرلند» دو نمونه از تاثیرات انقلاب کشاورزی بر رویدادهای بزرگ جهان است. ردمی را به ذهن می‌آورد، اما این واژه در اصل به معنای دگرگونی بنیادی -‌کنار گذاشتن سامان کهنه امور و برپایی نظمی نو- است. انقلاب کشاورزی یکی از آن دگرگونی‌های بنیادی است که مردم را از شیوه‌های زندگی کهن به سوی شیوه‌های مدرن رهنمون گشت. مک‌کلاند، نخستین کشاورزانی که روش‌های جدید را به کار گرفتند، به «بذر افشانی مدرنیت» همت گماشتند.

 

منبع