0
نظر

مرزبند - مرزبند یا مرزکش

نويسنده : یکتاس

مرزکش تراکتوری

در مدل ماله ای که در واقع یک طرفه یا دو طرفه تولید می گردد که در زه کشی ها استفاده می گردد و مدل پرکاربرد در ایران مدل بشقابی یا دیسکی می باشد که در مرزبند دیسکی از دو بشقاب گود روبروی یکدیگر با یک زاویه مشخص قرار می گیرند طراحی و تولید شده اند و مکانیزم عملکرد دستگاه به این شکل می باشد که بشقاب ها در خاک بنشینند و در وسط آن یک پشته بوجود می آید و با حرکت دورانی بشقاب ها و حرکت تراکتور خاک های کناری به سمت بالا و زاویه ای خواهد آمد. و به امید روزی که در ایران کشاورزان و باغداران عزیز بدون واسطه و با کمترین هزینه و خدمات حمایتی مناسب به ادوات با کیفیت و خدمات پس از فروش بلند مدت دست یابند.

بیشترین کاربرد مرزکش ها در شالیزارهای برنج ، باغ سبزیجات ، کشت خطی به منظور کرت کشی زمین جهت تسهیل در مدیریت زمین و آبرسانی و آبندسازی درست استفاده می گردد. این دستگاه قابلیت مرزبندی و کرت زمین به اقسام مرتب را داشته و به دلیل مکانیزه بودن دستگاه ، به کار کشاورزان و فرآیند کشاورزی سرعت می بخشد. دیسک یا بشقاب ها از جنس فولاد سخت آلیاژی CK می باشد که در برابر ساییدگی ، رطوبت ، زنگ زدگی ، شکنندگی و ضربه مقاومت چندبرابری خواهد داشت. پیچ های استفاده شده در شاسی و دیسک از نوع گرید A با مقاومت بالا می باشند تا در برابر کار کششی و ضربه توان و مقاومت لازم را داشته باشد.

مرزکش تراکتوری  : دستگاه مرزبند یکی از ابزارهای مورد استفاده در زراعت و همچنین سهولت کار و افزایش راندمان کاری میباشد. و تمام این ویژگی ها باعث گردیده است تا مصرف کننده یک کالای با کیفیت و گارانتی دار از مجموعه بهاران کشت دریافت باشید. بازوی اصلی مرزکش از پروفیل صنعتی سنگین و نیمه سنگین تولید شده تا برابر کشش و فشار مقاومت داشته باشد. اپراتور تراکتور با دور و نزدیک کردن بشقاب ها حجم پشته یا مرز تولید شده را کم یا زیاد نماید. توجه داشته باشید که مرزبند تراکتوری با توجه به نوع و قدرت تراکتور انتخاب می گردد. مرزبند  یا مرزکش  ها به شکل دیسکی یا ماله ای طراحی و تولید می گردند.

 

مرزکش یا مرزبند کشویی (مناسب تراکتور فرگوسن)

این دستگاه توانایی مرزبندی و تقسیم زمین به بخش های مختلف را دارد که با عملکرد خود علاوه بر سرعت بخشیدن به به فرآیند کشاورزی، روند تولید محصول را نیز سرعت می بخشد. هدف از شخم اولیه، جابجایی و تهویه لایه های زیرین خاک و همچنین از بین بردن حشرات موذی و گیاهان باقی مانده از قبل است. در شخم ثانویه از ادوات خاک ورزی ثانویه مانند انواع رتیواتور برای نرم کردن و قابل کشت کردن خاک استفاده می شود. قبل از کاشت بذر، بهتر است زمین به بخش های مختلف تقسیم شود تا هم کاشت بذر و آبیاری زمین راحت تر انجام گیرد. پس از اینکه زمین شخم زده شد و تهویه به طور کامل صورت گرفت، زمان شخم ثانویه است.

مرزکش یا مرزبند یکی از ادوات کشاورزی است که مشابه با گاوآهن بشقابی عمل می کند. مرحله اول همان شخم اولیه زمین است که از انواع گاوآهن استفاده می شود. در شخم اولیه از ادوات خاک ورزی جهت زیر و رو کردن خاک استفاده می شود. آماده کردن زمین برای عملیات کشاورزی و کاشت بذر دو مرحله دارد.

آشنایی با ابزارهای کشاورزی سنتی در شهر تاریخی نراق/پاشنه خَر و کاربرد آن

در این مایه‌ها چون رطوبت پُشته‌ها زیاد بود محصول دیرتر به آب نیاز پیدا می‌کرد مانند باغ‌های انگور که مایه(جوب) آب پای درختان عمیق هستند و نیاز کمتری به آب دارند، پس از برداشت محصول تره‌بار، مجدداً زمین را شخم زده و با پاشنه خَر (کَرت کِش) آن را برای کشت بعدی به کَرت تبدیل می‌کردند. این بیل بر خلاف بیل‌های کشاورزی معمولی که یک نفر با آن کار می‌کرد، استفاده از آن مستلزم دو یا سه نفر کارگر بود و شامل یک صفحه فلزی مستطیل شکل با کمی اِنحنا بود که دارای یک دسته چوبی به نام دسته بیل بود و در طرفین آن یک حلقه (قلاب) فلزی بود که به هر حلقه یک زنجیر متوسط حدود 1. در منطقه نراق یکی از ابزارهایی که در گذشته برای کار کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، پاشنه خَر بود، پاشنه خر (بیل کَرت کِش، مَرزبَند یا مَرزکِش) در قدیم یکی از وسایل کشاورزی سنتی در شهر تاریخی نراق بود و به گویش نراقی به پاشنه خَر معروف بود.

نحوهٔ  مرزبندی  نیز به این صورت بود که بعد از شخم زدن زمین، آن زمین‌هایی که ساختار مرزی داشت یعنی به صورت کَرت بود، یک کارگر با بیل معمولی بعد از شخم زدن زمین، مرزهای کَرت را از بالا و پایین مرز ترمیم می‌کرد و به گویش نراقی مرزها را می‌بست. البته  این روش آبیاری را آبیاری غرقابی می‌گفتند بدین صورت که کشاورز یک کَرت را با جوب آب می‌داد و پس از پُر شدن  کَرت، بال (مسیر) آب را به کَرت بعدی می‌گرداند و آبیاری به همین نحو تا آخر ادامه پیدا مى‌کرد. در زمان‌های قدیم کشاورزان در موقع گاویاری (شخم زدن زمین با گاو آهن سنتی) به نام خیش که به دو گاو نر (وَرزاو) بسته می‌شد زمین‌های مزروعی را شخم‌ زده و کشت مى‌کردند و یا به گویش محلی ( تخم می‌کاشتند).

سپس کشاورزان خاک خشک لبه مایه‌ها را کنار زده و در ابتدای خاک مرطوب روی لبه مایه به فاصله 20 سانتی‌متر بذر تره‌بار می‌کاشتند، به این نحوهٔ کاشت به گویش نراقی (تخمه انداختن) یا جالیزکاری می‌گفتند. این مایه‌ها به داخل یکدیگر راه داشت و با بندهایی که با بوتهٔ جاز(نوعی بوته در نراق) درست می‌شد هم‌زمان با هم آبگیری می‌شدند و پس از 48 ساعت زمین به دَم می‌آمد و به اصطلاح آمادهٔ کشت می‌شد. به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، انجام امور کشاورزی به ابزار و امکانات خاصی نیاز دارد که در هر منطقه با توجه به شرایط خاص آب و هوایی و همچنین زمین و سنگلاخ‌های آن این ابزارها تفاوت دارد.

 

مرزکش تیلر کولتیواتور

به دلیل نیاز به ایجاد کرت هایی با ارتفاع و عرض های مختلف بازوهای مرزکش به گونه ای طراحی می شود که بتوان فاصله عرضی دو پره از هم و زاویه بین پره ها را به دلخواه تنظیم کرد. محل اتصال پره های مرزکش به بازوها بلبرینگی می باشد، چونکه برای ایجاد مرز لازم است که پره ها ثابت نباشند و بر روی توپی خود دائماً بچرخند. با این کار تا وقتی که ساقه بوته ها ضخیم و قوی شود به کمک خاکی که به دو طرف بوته ریخته شده است از شکستن و آسیب دیدن بوته جلوگیری می شود. یکی از ادوات الحاقی میباشد که به مالبند تیلر کلتیواتور بسته شده و برای کرت بندی (قطعه بندی زمین) و ایجاد مرز استفاده می شود. مرزکش تیلر کولتیواتور از دو بشقاب مقعر فلزی تشکیل شده است که بوسیله دو بازو و به کمک کرپی به شاسی مرزکش بسته می شوند.

علاوه بر ایجاد کرت و مرزبندی، از مرزکش ها میتوان برای پوشاندن دو طرف بوته های تازه کاشته شده با خاک نیز استفاده کرد. نحوه استقرار بشقاب های مرزكش طوري است كه فاصله آنها از يكديگر در قسمت جلو بيشتر و در قسمت عقب كمتر است. ایجاد کرد در باغستان های سنتی و شیوه های آبیاری غرق آبی کاربرد فراوان دارد. تیلر کلتیواتور مناسب برای مرزکشی تیلرهای 7 اسب دیزلی به بالا می باشد. گودي بشقاب ها مقابل هم قرار دارند و خاك را از دو طرف به وسط می ریزند. میزان مقعر بودن پره ها نیز نباید از حدی کمتر یا بیشتر باشد. ورود با رمز عبور یکبار مصرف ارسال مجدد رمز عبور یکبار مصرف (00:60 ).

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم. چنانچه حین مرزکشی، به دلیل قدرت کم موتور یا ارتفاع و عرض زیاد مرزکشی فشار بر روی تیلر کوتیواتور زیاد باشد و احتمال بوکسوات باشد می توان از چرخ آهنی به جای چرخ لاستیکی استفاده کرد. حال با توجه به عرض و ارتفاعی که می خواهیم کرت ها داشته باشد فاصله و زاویه پره ها از یکدیگر را تنظیم می کنیم. پس از اطمینان از روان بودن پره ها، مرزکش را با پین مالبند به پایه مالبند تیلر کلتیواتور متصل می کنیم. برای انجام عملیات مرزکشی لازم است ابتدا زمین شخم خورده و با کلتیواتور خاک نرم شده باشد. هر چه فاصله پره ها بیشتر باشد عرض کرت های ایجاد شده نیز بیشتر می شود.

 

منبع