در انتظار خورشید (نشانه های ظهور)

جوّ حاکم قبل از ظهور

جهانی پر از ستم، فساد و تباهی، روزگاری تهی از امنیت اخلاقی و روانی، حیاتی به دور از معنویت و پاکی و اجتماعی پر از تجاوزها و پایمال کردن حقوق زیردستان، محصول عملکرد انسان های دوران غیبت است. آنچه در روایات فراوان به آن تصریح شده، پر شدن جهان از ستم است. البته این به معنای ظالم شدن همه انسان ها نیست، بلکه همچنان راه خدا، رهروان خود را دارد و عطر فضیلت ها در محیط های گوناگون به مشام می رسد. بنابراین، جهانِ پیش از ظهور اگرچه دوران تلخی است، ولی به دوره شیرین ظهور پایان می پذیرد و اگرچه روزگار فساد و ستمگری است، اما پاک بودن و دیگران را به خوبی ها دعوت کردن، از وظایف حتمی منتظران است و در تعجیل فرج آل محمد صلی الله علیه و آله تأثیر مستقیم دارد؛ چنان که امام مهدی(عج) می فرماید: «ما را از شیعیان باز


ادامه مطلب


[ جمعه 31 اردیبهشت 1395  ] [ 3:26 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

حکومت زمینه ساز ظهور

کلمات کلیدی ماشینی : حکومت، زمین، حکومت زمینه‌ساز ظهور، انقلاب، جنبه زمینه‌ساز حکومت امام مهدی، امام، ظهور، 

از جمله اخبار و روایات قطعی مورد تأکید، وقوع انقلاب بزرگ و الهی در این عالم، بر روی این زمین ـ در آخرالزمان ـ به منظور برپایی حکومتی الهی و جهان شمول می باشد که این امر تنها با ایجاد حکومتی عادلانه و مبتنی بر ارزش ها و آموزه های روان و مطابق فطرت بشریت به وسیلة حضرت امام مهدی(ع) به وقوع خواهد پیوست، تا آن حضرت قسط و عدل را در سراسر زمین پس از آن که ظلم و ستم همه جا را فرا گرفت، مستقر سازد.

تشکیل این حکومت به معنای براندازی هر نوع حکومت دیگری جز حاکمیت خداوند است، و آن در جهت اصلاح و هدایت بشریت از مسیر انحرافی به مسیر مستقیم و از بین بردن خطاها و زشتی ها و انحرافات و فساد موجود در این عالم حرکت می کند. آن حکومت در حقیقت حدفاصل (برزخ) میان این دنیا و عالم آخرت می باشد، زیرا پس از تشکیل چنین حاکمیت


ادامه مطلب


[ جمعه 31 اردیبهشت 1395  ] [ 3:22 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

زیارت امام زمان عج در روز جمعه

بگو:

 

السَّلامُ عَلَيْكَ يَا حُجَّةَ اللَّهِ فِي أَرْضِهِ السَّلامُ عَلَيْكَ يَا عَيْنَ اللَّهِ فِي خَلْقِهِ السَّلامُ عَلَيْكَ يَا نُورَ اللَّهِ الَّذِي يَهْتَدِي بِهِ الْمُهْتَدُونَ وَ يُفَرَّجُ بِهِ عَنِ الْمُؤْمِنِينَ السَّلامُ عَلَيْكَ أَيُّهَا الْمُهَذَّبُ الْخَائِفُ السَّلامُ عَلَيْكَ أَيُّهَا الْوَلِيُّ النَّاصِحُ السَّلامُ عَلَيْكَ يَا سَفِينَةَ النَّجَاةِ السَّلامُ عَلَيْكَ يَا عَيْنَ الْحَيَاةِ السَّلامُ عَلَيْكَ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْكَ وَ عَلَى آلِ بَيْتِكَ الطَّيِّبِينَ الطَّاهِرِينَ السَّلامُ عَلَيْكَ عَجَّلَ اللَّهُ لَكَ مَا وَعَدَكَ مِنَ النَّصْرِ وَ ظُهُورِ الْأَمْرِ السَّلامُ عَلَيْكَ يَا مَوْلايَ أَنَا مَوْلاكَ عَارِفٌ بِأُولاكَ وَ أُخْرَاكَ أَتَقَرَّبُ إِلَى اللَّهِ تَعَالَى بِكَ وَ بِآلِ بَيْتِكَ وَ أَنْتَظِرُ ظُهُورَكَ وَ ظُهُورَ الْحَقِّ عَلَى يَدَيْكَ،

سلام بر تو اى حجّت خدا در زمينش، سلام بر تو اى ديده خدا در ميان مخلوقاتش، سلام‏ بر تو اى نور خدا كه رهجويان به آن نور ره میيابند و به آن نور از مؤمنان اندوه و غم زدوده میشود، سلام بر تو اى پاك‏نهاد و اى هراسان از آشوب دوران، سلام بر تو اى همراه خيرخواه، سلام بر تو اى كشتى نجات، سلام بر تو اى چشمه حيات، سلام بر تو، درود خدا بر تو و بر خاندان پاكيزه و و پاكت، سلام بر تو، خدا در تحقق وعده‏اى كه به تو داده از نصرت و ظهور امرت شتاب فرمايد، سلام بر تو اى مولاى من، من دل‏بسته تو و آگاه به شأن دنيا و آخرت توام، و به دوستى تو و خاندانت به سوى خدا تقرّب میجويم و ظهور تو و ظهور حق را به دست تو انتظار میكشم،

وَ أَسْأَلُ اللَّهَ أَنْ يُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ يَجْعَلَنِي مِنَ الْمُنْتَظِرِينَ لَكَ وَ التَّابِعِينَ وَ النَّاصِرِينَ لَكَ عَلَى أَعْدَائِكَ وَ الْمُسْتَشْهَدِينَ بَيْنَ يَدَيْكَ فِي جُمْلَةِ أَوْلِيَائِكَ يَا مَوْلايَ يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَيْكَ وَ عَلَى آلِ بَيْتِكَ هَذَا يَوْمُ الْجُمُعَةِ وَ هُوَ يَوْمُكَ الْمُتَوَقَّعُ فِيهِ ظُهُورُكَ وَ الْفَرَجُ فِيهِ لِلْمُؤْمِنِينَ عَلَى يَدَيْكَ وَ قَتْلُ الْكَافِرِينَ بِسَيْفِكَ وَ أَنَا يَا مَوْلايَ فِيهِ ضَيْفُكَ وَ جَارُكَ وَ أَنْتَ يَا مَوْلايَ كَرِيمٌ مِنْ أَوْلادِ الْكِرَامِ وَ مَأْمُورٌ بِالضِّيَافَةِ وَ الْإِجَارَةِ فَأَضِفْنِي وَ أَجِرْنِي صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَيْكَ وَ عَلَى أَهْلِ بَيْتِكَ الطَّاهِرِينَ.
و از خدا درخواست میكنم بر محمّد و خاندان‏ محمّد درود فرستد و مرا از منتظران و پيروان و ياوران تو در برابر دشمنانت و از شهداى در آستانت در شمار شيفتگانت قرار دهد، اى سرور من، اى صاحب‏ زمان، درودهاى خدا بر تو و بر خاندانت، امروز روز جمعه و روز توست‏ روزى كه ظهورت و گشايش كار اهل ايمان به دستت در آن روز و كشتن كافران به سلاحت‏ اميد میرود و من اى آقاى من در اين روز ميهمان و پناهنده به توام و تو اى مولاى من بزرگوارى از فرزندان‏ بزرگواران و از سوى خدا به پذيرايى و پناه‏دهى مأمورى، پس مرا پذيرا باش و پناه ده، درودهاى خدا بر تو و خاندان پاكيزه‏ات.
سيّد بن طاووس فرموده: من پس از اين زيارت به اين شعر تمثل میجويم و به آن حضرت اشاره نموده، میگويم:نَزِيلُكَ حَيْثُ مَا اتَّجَهَتْ رِكَابِي وَ ضَيْفُكَ حَيْثُ كُنْتُ مِنَ الْبِلادِ

در هر كجا و بر سر هر خوان، من ميهمان توام اى صاحب الزّمان

[ جمعه 31 اردیبهشت 1395  ] [ 3:19 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

حتما بخونید

 

خدایا من اگر تنها باشم میمیرم

اگر کسی کنارم نباشد تنها میمانم

اما چه دل بزرگی دارد آقا که تنهای تنهاست

از یک نفر شنیدم که گفتند:چند روز پیش امام زمان(عج) را دیده اند اما صورت ایشان خیلی کبود بوده.

و این حرف دقیقا به حرف آقا برمیگردد که میگویند:هر کس گناهی مرتکب میشود یک سیلی به گوش من میزنید.

اما آقا دستاشون رو بالا برده بودند و باز هم برای شیعیان دعا میکردند برای گرفتاری،سلامتی...

بعد آنقدر راحت موهای خود را به نامحرم نشان میدهیم بارفتار زشت حرمت خانم فاطمه زهرا(س) را زیر میگذاریم به پدر و مادر احترام نمیگذاریم و....

خواهش میکنم درباره این پست خوب فکر کنید آقا خیلی غریبه دلتون میاد به صورتشون سیلی بزنید.....

لطفا نشر کنید با تشکر گل نرگسی

[ جمعه 31 اردیبهشت 1395  ] [ 3:16 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

زمینه سازی ظهور حضرت ولی عصر علیه السلام

کلمات کلیدی ماشینی : زمینه‌سازی ظهور حضرت ولی‌عصر علیه‌السلام، ظهور، فرج، زمینه‌سازی ظهور، تعجیل، دعا، غیبت، روایت، بحارالانوار،

اشاره

ظهور بزرگ منجی بشریت، امری مسلّم است و بی هیچ تردیدی واقع خواهد شد. آنچه مورد اختلاف است، وقت ظهور است و این که آیا ظهور، تعجیل پذیر است یا خیر؟ و آیا ما وظیفه ای برای زمینه سازی آن داریم؟ در این زمینه دیدگاه های مختلفی، وجود دارد. نویسنده مقاله، چنین می اندیشد که وظایفی بر عهده ماست که انجام آنها، موجب تعجیل در ظهور مصلح عالم می شود.

وی علاوه بر ذکر دلایل، قرآنی و روایی جهت اثبات نظر خویش، عوامل آمادگی و زمینه سازی را بر چهار نوع، تقسیم می کند: آمادگی فکری و فرهنگی؛ آمادگی اجتماعی؛ آمادگی های تکنولوژیکی و آمادگی های فردی.

دلالت برخی از آیات قرآنی، بر زمینه سازی ظهور، بحث پایانی مقاله است.

بسم اللّه الرحمن الرحیم

اللهم انّا نشکو الیک فقد نبیّنا و غیبة ولیّنا، و شدّة الزمان علینا، و وقوع الفتن بنا، و تظاهر الاعداء و کثرة عدوّنا و قلّة عددنا.(1)

خرم آن روز که آن دلبر جانان آید درد هجران رود و چاره و درمان آید

مقدمه

بی شک در روزگاری که دنیا از ظلم، جور و بی عدالتی پر و همچون کشتی در دریای پرتلاطم، دچار امواج سهمگین شده است، و هر لحظه به خطر نابودی نزدیک تر می شود، و در معرض غرق شدن قرار دارد، جامعه


ادامه مطلب


[ جمعه 31 اردیبهشت 1395  ] [ 3:13 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

مرحوم كشيكچي، آشناي امام زمان (عج) و غريبه اي براي ما؛

مرحوم كشيكچي، آشناي امام زمان (عج) و غريبه اي براي ما؛
اين نگهبان ساده، يار خاص امام زمان(عج) بود

تخت فولاد اصفهان، همچون گنجينه اي است كه گوهرهاي نايابي را در دل خود نگه داشته است و اسرار مگو در باب اين گوهرهاي ناياب بسيار دارد!

 تخت فولاد دركنار قبرستان بقیع مدینه، ابوطالب مكه و وادی السلام نجف اشرف از مهمترین و متبرك ترین مرقدهای جهان اسلام به شمار می رود. تا آنجایی كه برخی معتقدند تخت فولاد به واسطه قبور متبرك آن، دومین قبرستان جهان اسلام است.

در جاي جاي اين تكه از بهشت معنوي كه قدم مي گذاري عظمت هاي عرفاني و علمي زيادي مدفون است. يكي از اين ذخاير عظيم، مرحوم میرزا حسین کشیکچی مشهور به هالو است.

باربر ، حمّال و نگهبان ساده بازار اصفهان بود. آنقدر ساده بود و بی ریا که


ادامه مطلب


[ جمعه 31 اردیبهشت 1395  ] [ 3:10 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

مراحل آفرینش انسان از منظر خداوند متعال در قرآن کریم

مناجات

الهی  نـــام تو مــا را جواز!

و مهــــــر تو ما را جهــاز!

 

الهی

شنــاخت تو ما را امان!

و لطف تو مـــا را عیـــان

پس چنان کن سرانجام کار 

تو خشنود باشی و ما رستگار

 

 

 مراحل آفرینش انسان از منظر خداوند متعال در قرآن کریم

چکیده

در آیات مختلفی از قرآن کریم به بحث از انسان و مراحل و مواد خلقت او با واژه‌هایی نظیر: تراب، طین، ماء، ماء مهین، ماء دافق، نطفه، علقه و ... پرداخته شده است. گونه‌گونی واژگان و تعابیر، باعث شده است تا برخی با تمسک به آن، ادعای وجود تعارض میان قرآن و علم نمایند.

این مقاله بر آن است تا با بررسی دیدگاه‌های تفسیری درباره آیات مربوطه و با تاکید بر آیات 7 ـ 5 سوره طارق به تعارض ادعایی پاسخ دهد. این تعارض برآمده از ناآشنایی مدعیان تعارض با حکمت نزول قرآن و نیز برداشت‌های نادرست برخی از مفسران است.

واژگان کلیدی

خلقت انسان، تفسیر ماء دافق، صلب، ترائب.

مقدمه

انسان‌شناسی به‌عنوان موضوعی بنیادین جایگاهی والا در ساختار عقیدتی ادیان و مکاتب دارد. اسلام به‌عنوان تنها دین الهی مصون مانده از تحریف، متضمن دیدگاهی جامع و منطبق بر یافته‌های علمی در موضوع انسان‌شناسی می‌باشد که به صورت گسترده در قرآن کریم منعکس شده است. مقاله حاضر به بررسی این مطلب با محوریت آیاتی از سوره طارق؛ که منجر به شبهه‌ای در حوزه قرآن و علم شده است؛ می‌پردازد و اثبات می‌کند در مسئله مورد بحث هیچ‌گونه تعارضی میان قرآن و علم وجود ندارد.

مراحل آفرینش انسان در قرآن

نزول قرآن بر اساس حکمت الهی در مدت بیست یا بیست و سه سال بر پیامبر اکرم(ص)  باعث شد مطالب و گزاره‌های مربوط به یک موضوع مطابقِ نیاز جامعه، در زمان‌ها و سوره‌های مختلف نازل گردد. ازاین‌رو برای به‌دست آوردن نظر نهایی قرآن در رابطه با یک موضوع لازم است همه آیات ناظر به آن موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

چگونگی چینش آیات و متفرق بودن آیات یک موضوع موجب شده است کسانی که به ویژگی نزول آگاهی ندارند، دچار شبهه گردند. برخی از مستشرقانی که محور مطالعات خود را موضوعات قرآنی قرار داده و به این مبنای مهم در فهم قرآن توجه نداشته‌اند، شبهه عدم هماهنگی در قرآن و نبود حالت ارگانیت نسبت به آفرینش انسان را مطرح کرده‌اند. (اولیف، 2006: 1 / 235 ـ 234) برخی نیز آن را دستمایه این ادعا قرار داده‌اند که مطالب قرآن برگرفته از آموزه‌های پیشین است. دکتر لاکتانیتوس در مقاله‌ای با عنوان قرآن و جنین‌شناسی با نگاهی نقادانه به مباحث جنین‌شناسی قرآن، آیات پنجم تا هفتم سوره طارق را مورد بررسی قرار می‌دهد و آن را برداشتی از آموزه‌های طب یونان می‌داند. وی ادعای خود را چنین مطرح می‌کند:


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 30 اردیبهشت 1395  ] [ 5:21 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

قالَ الاْمام الْمَهْدىّ(عليه السلام)


قالَ الاْمام الْمَهْدىّ(عليه السلام):
 
إنّا غَيْر مهْملينَ لمراعاتكمْ،

وَ لا ناسينَ لذكْركمْ،

وَ لَوْ لا ذلكَ لَنَزَلَ بكم اللاَّْوا، وَ اصْطَلَمَكم الاَْعْداء.

فَاتَّقوا اللّهَ جَلَّ جَلاله وَ ظاهرونا.

 

ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم

و ياد شما را از خاطر نبرده ايم،

كه اگر جز اين بود گرفتاريها به شما روى میآورد

و دشمنان، شما را ريشه كن میكردند. 

از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد.

[ پنج شنبه 30 اردیبهشت 1395  ] [ 5:17 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

همه چیز درباره ی امام زمان

ولادت
ولادت حضرت مهدی صاحب الزمان ( ع ) در شب جمعه ، نیمه شعبان سال 255یا 256هجری بود پس از اینکه دو قرن و اندی از هجرت پیامبر ( ص ) گذشت ، و امامت به امام دهم حضرت هادی ( ع ) و امام یازدهم حضرت عسکری ( ع ) رسید ، کم کم در بین فرمانروایان و دستگاه حکومت جبار ، نگرانی هایی پدید آمد . علت آن اخبار و احادیثی بود که در آنها نقل شده بود : از امام حسن عسکری ( ع ) فرزندی  تولد خواهد یافت که تخت و کاخ جباران و ستمگران را واژگون خواهد کرد و عدل و داد را جانشین ظلم و ستم ستمگران خواهد نمود . در احادیثی که بخصوص از پیغمبر ( ص ) رسیده بود ، این مطلب زیاد گفته شده و به گوش زمامداران رسیده بود   در این زمان یعنی هنگام تولد حضرت مهدی ( ع ) ، معتصم عباسی  ، هشتمین خلیفه عباسی   ، که حکومتش از سال 218هجری آغاز شد ، سامرا ، شهر نوساخته را مرکز حکومت عباسی   قرار داد این


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 30 اردیبهشت 1395  ] [ 5:12 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

دلایل مهم اثبات «طول عمر»حضرت مهدى(عج)

 

 

 

 

 

 

 

 

حكما و فلاسفه گفته‏ اند بهترین دلیل بر امكان هر چیزى، واقع شدن آن چیز است. همین كه طول عمر در میان پیشینیان روى داده و تاریخ، افراد زیادى را به ما نشان مى‏دهد كه عمرى دراز داشته ‏اند، خود دلیل روشنى است بر اینكه طول عمر، از دیدگاه عقل، امرى ممكن است.

چگونه می شود طول عمر امام زمان را ثابت کرد مگر ایشان هم مانند ما انسانها دارای جسم و جان نیستند پس چگونه است که ما با گذر زمان پیر شده و جسممان به مرور ضعیف شده و نهایتا صد و اندی سال زندگی کرده و جان به جان آفرین تسلیم می کنیم و ایشان به لطف خدا سالیان سال است که در غیبت به سر می برند و گذر زمان شامل حال ایشان نمی شود. آیا امام زمان زندگی مخفیانه ای دارند یا اینکه در بین ما زندگی می کنند و ما نمی توانیم سعادت دیدار ایشان را داشته باشیم؟

پاسخ:ایشان هم همانند ما انسانها دارای جسمند و حاضرند در بین مردم لیکن مردم ایشان را نمی شناسند مانند هزاران غریبه ای که نمی شناسیم. اما در مورد عمر طولانی: یک پاسخ اجمالی این است که هر مسلمانی اعتقاد دارد که خداوند اگر بخواهد کاری را انجام دهد، قدرت آن را دارد و کافی است اراده ی الهی به امری تعلق گیرد تا آن کار انجام شود. در قرآن


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 30 اردیبهشت 1395  ] [ 5:10 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

مومن مورد توجه خاص امام عصر (ارواحنا فداه)

 
 

به مسجد خدا کمک کردی فکر نکنی کسی شده ای! و خیال نکنیم کاری کرده ایم و خوب شده ایم! به خودمان بیندیشیم و نظری بر احوال خود کنیم که اگر مریض شدیم حضرت به دیدار ما می آید؟...

 

« بسم الله الرحمن الرحیم »

 

جلساتی که در مسجد النبی (صلوات الله علیه و آله) برگزار می شد، مسلمین دایره وار نشسته و صدر وذیل آن مشخص نبود. سپس به علّت ازدیاد اصحاب و یاران در جلسات پیامبر، حضرت ایستاده و به درخت خشکیده خرمایی تکیه می دادند و صحبت می کردند که به علّت کثرت مستمعین و طولانی شدن سخن، منبری سه پله ای برای حضرت درست کردند تا حضرت بر فراز آن، به بیان دستورات خداوند بپردازند.

نقل شده است که وقتی حضرت بر منبر نشستند، درخت خرمایی که پیامبر بر آن تکیه داده و سخنرانی می کردند ناله ای کرد و بعد از آن به حنانه (ناله کننده) معروف شد که گفت:

کمتر ز چوبی نیستی       حنّانه شو! حنّانه شو!

آیا ما به اندازه درخت خرما هستیم که حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه) به ما تکیه کنند؟ و یا در فراق حضرت ناله جان سوز سر داده باشیم؟

عزیزان، نماز و روزه هایمان باعث غرورمان نشود، به یتیمی رسیدگی کردی مغرور نشوی!، به مسجد خدا کمک کردی فکر نکنی کسی شده ای! و خیال نکنیم کاری کرده ایم و خوب شده ایم! به خودمان بیندیشیم و نظری بر احوال خود کنیم که اگر مریض شدیم حضرت به دیدار ما می آید؟

روزی صعصعه بن صوحان یکی از یاران حضرت علی(علیه السلام) مریض شدند. حضرت به عیادت او رفتند و در حین سخن گفتن با او، فرمودند: «مبادا این احوالپرسی مرا امتیازی برای خود به حساب بیاوری و به سبب آن، به اطرافیانت فخرفروشی نمایی...»

آقا مرتضی تهرانی

[ پنج شنبه 30 اردیبهشت 1395  ] [ 5:07 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

امام زمان (عج) کجای زندگی ماست؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

روزهایمان از پی هم می گذرد ،مایی که مذهبمان شیعه است،مایی که اعتقاد به وجود ائمه ای داریم که خلیفه و جانشین خداوند در زمینند،مایی که دوازده امام داریم و می گوییم دوازدهمین اماممان زنده است،نه چونان ما که او انسان کامل بر روی زمین و بنده معصوم و مطیع خداست،ثبات عالم به وجود اوست،همه به طفیل آن بنده کامل روزی می خوریم ولی، باز قصه قصه بی معرفتی و بی وفایی است...

حسین ابراهیمی در وبلاگ "سرباز صفر جنگ نرم" نوشت:
روزهایمان از پی هم می گذرد ،مایی که مذهبمان شیعه است،مایی که اعتقاد به وجود ائمه ای داریم که خلیفه و جانشین خداوند در زمینند،مایی که دوازده امام داریم و می گوییم دوازدهمین اماممان زنده است،نه چونان ما که او انسان کامل بر روی زمین و بنده معصوم و مطیع خداست،ثبات عالم به وجود اوست،همه به طفیل آن بنده کامل روزی می خوریم ولی، باز قصه قصه بی معرفتی و بی وفایی است...

او باب رسیدن به خداست و قرآن می گوید : وَأْتُواْ الْبُيُوتَ مِنْ أَبْوَابِهَا1 ، از


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 30 اردیبهشت 1395  ] [ 5:05 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

زندگینامه کامل امام زمان حضرت مهدی (عج)

 

 

 

آخرین امام شیعیان در پانزدهم ماه شعبان 255 ق، علی رغم مراقبت های ویژه مأموران حکومت عباسی، در خانه امام عسکری علیه السلام چشم به جهان گشودند. تولد مخفیانه آن حضرت بی شباهت به تولد حضرت موسی علیه السلام و حضرت ابراهیم خلیل علیه السلام نیست.

 

زندگينامه امام زمان، حضرت مهدي (ع)

نام: محمد بن الحسن
كنيه: ابوالقاسم
امام زمان حضرت مهدی (عج) هم نام و هم كنيه حضرت پيامبر اكرم(ص) است. در روايات آمده است كه شايسته نيست آن حضرت را با نام و كنيه، اسم ببرند تا آن گاه كه خداوند به ظهورش زمين را مزيّن و دولتش را ظاهر گرداند.

 

القاب امام زمان حضرت مهدی (عج):

مهدى، خاتم، منتظر، حجت، صاحب الامر، صاحب الزمان، قائم و خلف صالح.
شيعيان در دوران غيبت صغرى ايشان را «ناحيه مقدسه» لقب داده بودند. در برخى منابع بيش از 180 لقب براى امام زمان(ع) بيان شده است.

ولادت امام زمان حضرت مهدی (عج):

وی یگانه فرزند امام عسکری علیه السلام یازدهمین امام شیعیان است. امام زمان حضرت مهدی (عج) در سحرگاه نیمه شعبان 255 ق در سامرّا چشم به جهان گشود و پس از پنج سال زندگی تحت سرپرستی پدر، و مادر بزرگوارشان نرجس خاتون، در سال 260 ق به دنبال شهادت حضرت عسکری علیه السلام ـ همچون حضرت عیسی علیه السلام و حضرت یحیی علیه السلام که در سنین کودکی عهده دار نبوّت شده بودند ـ در پنج سالگی منصب امامت شیعیان را عهده دار شدند. آن بزرگوار پس از سپری شدن دوران غیبت با تشکیل حکومت عدل جهانی احکام الهی را در سرتاسر زمین حاکمیت خواهد بخشید.

آخرین امام شیعیان در پانزدهم ماه شعبان 255 ق، علی رغم مراقبت های ویژه مأموران حکومت عباسی، در خانه امام عسکری علیه السلام چشم به جهان گشودند. تولد مخفیانه آن حضرت بی شباهت به تولد حضرت موسی علیه السلام و حضرت ابراهیم خلیل علیه السلام نیست. همان گونه که این دو پیامبر بزرگ الهی تحت شدیدترین تدابیر امنیتی فرعونیان و نمرودیان به اراده خداوند و به سلامت در کنار کاخ فرعون و نمرود متولّد شدند، حضرت مهدی(عج) نیز در حالی که جاسوسان و مأموران خلیفه عباسی تمام وقایع خانه امام یازدهم علیه السلام را زیر نظر داشتند، در کمال امنیت و بدون آن که دشمنان بویی ببرند، در سحرگاه روز جمعه نیمه شعبان قدم به جهان هستی گذاشتند.

 

سیمای امام زمان حضرت مهدی (عج)

پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار علیهم السلام هر کدام در سخنان خود به اوصاف امام مهدی(عج) اشاره کرده اند. حضرت امام رضا علیه السلام در توصیف ویژگی های چهره و سجایای اخلاقی و ویژگی های برجسته آن حضرت می فرمایند: «قائم آل محمد(عج) هاله هایی از نور چهره زیبای او را احاطه کرده است رفتار معتدل و چهره شادابی دارد. از نظر ویژگی های جسمی شبیه ترین فرد به رسول خدا(ص) است. نشانه خاصّ او آن است که گرچه عمر بسیار طولانی دارد، ولی از سیمای جوانی برخوردار است؛ تا آن جا که هر بیننده ای او را چهل ساله یا کمتر تصور می کند. از دیگر نشانه های او آن است که تا زمان مرگ با وجود گذشت زمان بسیار


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 30 اردیبهشت 1395  ] [ 5:01 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

فضیلت و اعمال شب نیمه شعبان

شب سيزدهم: اوّل ليالى بيض [شب هاى روشن كه عبارتند از شب هاى سيزدهم، چهاردهم و پانزدهم] است، و كيفيت نماز شب سيزدهم و دو شب بعد در اعمال ماه رجب بيان شد.
شب نيمه شعبان: شب بسيار مباركى است، از امام صادق عليه السّلام روايت شده كه از امام باقر عليه السّلام از فضيلت شب نيمه شعبان سؤال شد، ايشان فرمود: اين شب پس از شب قدر برترين شب هاست.
در اين شب خدا فضل خود را بر بندگان سرازير می كند، و آنان را به بخشش و كرم خويش می آمرزد، پس در تقرّب جستن به سوى خداى تعالى در آن بكوشيد، كه آن شبى است كه خدا به ذات مقدّس خود سوگند ياد كرده، كه سائلى را از درگاه خويش با دست خالى بازنگرداند مادام كه انجام معصيتى را درخواست نكند، و شب نيمه شعبان شبى است كه حق تعالى آن را براى ما قرار داد و در عوض شب قدر كه آن را مخصوص پيامبر صلى اللّه عليه و آله فرمود، پس در دعاى و ثنا بر خداى تعالى كوشش كنيد.
.
.
، تا آخر خبر.
از جمله بركات اين شب مبارك، ولادت با سعادت حضرت سلطان عصر امام زمان (ارواحنا له الفداء) است كه در سحر چنين شبى در سال دويست وپنجاه وپنج هجرى قمرى در سرّمن رأى [سامراى كنونى] واقع شد، و باعث فزونی شرافت اين شب مبارك گشت.
براى اين شب چند عمل دارد است: اوّل: غسل كردن كه باعث تخفيف


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 30 اردیبهشت 1395  ] [ 4:13 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

کتابشناسی توصیفی حضرت امام مهدی(عج)

انتظار - تابستان و پاییز 1382، شماره 8 - کتابشناسی توصیفی حضرت امام مهدی(عج)
 
کلمات کلیدی ماشینی : امام، حضرت مهدی، امام مهدی ( عج )، حضرت امام مهدی، مهدی ( عج )، قم، مهدویت، کتاب، امام زمان ( عج )،
- - - - - -  - - - - - - - - - -

کتاب های منتشر شده سال 1381 ه.ش

امروزه اطلاع رسانی از ضروریات و کارآمدترین امور مراکز آموزشی و پژوهشی است که نقش مهمی در امر تحقیقات دارد.

این نوشتار نیز که یک کتابشناسی توصیفی است جستاری است در معرفی تازه نشرها پیرامون حضرت امام مهدی(عج) که برای اولین بار در سال 1381 چاپ و نشر یافته است امید است مورد رضایت آن حضرت قرار گیرد. انشاء الله.

1. آنچه خوبان همه دارند تو تنها داری؛ عزت مهاجرانی، قم، عباد، 24 صفحه وزیری، شمیز.

کتاب حاضر اشاره به بررسی شباهت امام مهدی(عج) به انبیاء گذشته دارد که بیش از بیست و پنج پیامبر از پیامبران الهی را نام برده است.

2. آیتی از آسمان در ظهور امام زمان(عج)؛ نادر، فضلی، تهران: نیک معارف، 48 صفحه، رقعی

نویسنده در این مجموعه، داستان هایی از پیامبران در قرآن را ارائه می دهد که پیامبران نشانه های قدرت خدا را به مردم نشان می دادند و آنان نمی پذیرفتند. این داستان در قرآن برای دلداری پیامبر آمده است. وی با بهره گیری از آیات و روایات، به مسئله نابودی باطل و پیروزی حق می پردازد که به دست آیت بزرگ الهی، امام مهدی(عج) صورت خواهد گرفت؛ آیتی که در سوره شعراء، آیه 4، خداوند وعده آن را داده است. «اگر بخواهیم آیتی در آسمان بر آنها فرود می آوریم که در برابر آن آیت گردن ها، به فروتنی و تسلیم فرود آیند»، در پایان گزیده هایی از دعای ندبه ترجمه و تفسیر شده است.

3. آیا به یاد امام زمان(عج) هستید؟ محمدتقی صرفی، قم: محدث، 128 صفحه، رقعی (شمیز)

نویسنده با بهره گیری از کتب روایی و تاریخی، ضمن بیان زندگانی امام مهدی(عج) از ولادت تا امامت به شرح دوران غیبت صغرا می پردازد، سپس درباره غیبت کبرا بحث می کند و نام برخی از اشخاصی را که موفق به دیدن آن حضرت شده اند ذکر می کند و در ادامه عناوینی نظیر پیام هاو توقیعات آن


ادامه مطلب


[ سه شنبه 28 اردیبهشت 1395  ] [ 1:41 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

امکان تشرف؛کیفیت، اشکال و شرایط آن

موعود - مهر 1387 - شماره 92 - امکان تشرف؛کیفیت، اشکال و شرایط آن /گفت وگو با حجت الاسلام و المسلمین محمدباقر تحریری
 
کلمات کلیدی ماشینی : تشرف، امام، ملاقات با امام زمان، امام زمان ( ع )، غیبت، نیابت، روایت، توقیع،
 
- - - - - - -  - - - - - - - - - -

مجموع افراد، توان دیدن آن حضرت را ندارند. چون خاصیت عصر غیبت این است که حضرت در دسترس عموم مردم نیستند. امّا اینکه آیا امکان ندارد که در دسترس افراد خاصی باشند، بدون اینکه ادعای نیابت بکنند، این معنا در روایات نفی نشده است، بلکه گاهی از بیانات علما استفاده می شود که عده ای آن حضرت(ع) را زیارت کرده اند.

اشاره:

حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدباقر تحریری استاد محترم حوزة علمیة قم و از شاگردان علمی و اخلاقی علامه طباطبایی هستند که در حال حاضر در قم و تهران در حوزة فلسفه، تفسیر و اخلاق و عرفان مشغول به تدریس و تربیت نفوس مستعد می باشند. از جمله برجسته ترین آثار ایشان می توان به کتاب جلوه های لاهوتی: شرح توحیدی زیارت جامعه کبیره (در سه جلد) اشاره کرد.

تخصص ایشان در مباحث مذکور، زمینه ای بود تا در موضوع تشرف و ملاقات با امام زمان(ع) به حضورشان برسیم و به گفت وگویی صمیمانه بنشینیم؛ که حاصل آن را تقدیم موعودیان گرامی می کنیم. باشد که مقبول طبعشان قرار گیرد.

با توجه به اینکه این روزها، بازار ادّعای ملاقات با امام زمان(ع) و تشرف محضر آن حضرت بسیار گرم است، لطفاً در ابتدای گفت وگو بفرمایید آیا اساساً در زمان غیبت کبرا امکان ملاقات و تشرّف وجود دارد یا خیر؟ به ویژه با توجه به توقیع مبارک آن حضرت(ع) خطاب به علی بن محمد سمری(ره) که فرمودند: «هر کس قبل از خروج سفیانی و صیحة [آسمانی] ادعای مشاهده کند، دروغگوی افترا زننده است»؟

بحث امکان تشرّف محضر امام زمان(ع)، مربوط به این زمان نیست. این بحث از زمان های گذشته مطرح بوده و هست. اوّلاً، ما این را باید بدانیم که مقام امام(ع) محدود برای کسی نیست؛ یعنی امامت امام، عامّ است برای همگان و از طرفی استفاده از امام هم، محدود به زمان، مکان یا شخصی نیست. اینها مسائل مسلم اعتقادی ماست. و مسائل دیگری که نوع ارتباط بین امام و مأموم را، یک رابطة تنگاتنگ بیان می کند. امّا بحث ما این است که آیا این ارتباط حضوری در عصر غیبت، مخصوصاً در غیبت کبرا و برای همگان امکان دارد یا خیر. قطعاً در


ادامه مطلب


[ سه شنبه 28 اردیبهشت 1395  ] [ 1:39 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

از امام زمان(عج) چه بخواهیم

 
شرح زندگانی آیت الله حاج شیخ حسن صافی اصفهانی (ره) به سال 1298 در خانواده ای اصیل و مذهبی متولد شد و بنا به نقلی از نوادگان محدّثِ بزرگ ملاّ صالح مازندرانی شارح کافی است
تاریخ انتشار : 1387/12/25
منبع : www.farsnews.com
کلمات کلیدی ماشینی : امام زمان، تشرف، امام زمان ( عج )، خدا، امام زمان ( ع )، ولایت، زیارت، استغفار،
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

یک روز در مجلس درس سیّد، یکی از حاضرین سئوال کرد: «آیا در [عصر] غیبت امکان دارد کسی تشرّف حاصل بکند؟ سیّد سرش را زیر انداخت، گویا با خودش صحبت می کرد، سپس گفت: «ما اجیب له و قد ضمنّی صلوات الله علیه الی صدره؛6 من به این آقا چه پاسخی بدهم و حال آنکه حضرت مرا به سینة خود چسباندند.

شرح زندگانی
آیت الله حاج شیخ حسن صافی اصفهانی (ره) به سال 1298 در خانواده ای اصیل و مذهبی متولد شد و بنا به نقلی از نوادگان محدّثِ بزرگ ملاّ صالح مازندرانی شارح کافی است.

پدر ایشان با آنکه اهل علم نبود، امّا مرد مؤمن، متّقی و آشنا به مسائل بود. کسانی که ایشان را می شناختند به تقوا و پارسایی آن مرحوم اعتقاد داشتند. وی با مرحوم علاّمه امینی، خیلی مأنوس بود و به ایشان خیلی علاقه داشت، متقابلاً علاّمه امینی هم به ایشان لطف داشتند.

آیت الله صافی پس از فرا گرفتن دروس مقدماتی و مقداری از تحصیلات


ادامه مطلب


[ سه شنبه 28 اردیبهشت 1395  ] [ 1:38 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

پی آمدهای غیبت بر اندیشه و حیات سیاسی شیعیان

نویسنده : جودکی محبوبه
کلمات کلیدی ماشینی : امام، غیبت، غیبت امام، شیعه، غیبت امام زمان، امامت، شیخ مفید، حدیث، امام زمان،

غیبت امام زمان(ع) مهم ترین رویداد تاریخ سیاسی مذهب شیعه است که عملاً تاریخ شیعه را به دو دوره مجزا؛ یعنی دوران حضور ائمه(ع) و دوران غیبت تقسیم کرده است. دوران غیبت کبری از سال 329ه آغاز شد؛ در نامه ای که امام مهدی(ع) چند روز قبل از وقوع غیبت کبری به علی بن محمد سمری چهارمین و آخرین سفیر خود نوشت، اعلام داشت که دوران غیبت کبری فرا رسید و ظهور مجدد او منوط به اجازه خداوند است.2 سال 329ه را می توان سال گسست در تاریخ رهبری شیعه نامید. وقوع این حادثه تأثیرات مهمی در تاریخ شیعه بر جای نهاد که مهم ترین آن خلاء رهبری است. این امر موجب بروز انشعاب هایی در درون شیعیان شد. علمای شیعی تلاش نمودند با تبیین نظریه امامت در دوازده نفر، مانع این امر شوند و پس از حملات فکری مخالفان به توجیه و تبیین مسئله غیبت پرداختند. اهتمام ایشان در پاسخ گویی به تکلیف رهبری شیعیان در زمان غیبت به ارائه نظریه جانشینی علما منجر شد و سرانجام تلاش کردند راهکارهای


ادامه مطلب


[ سه شنبه 28 اردیبهشت 1395  ] [ 1:36 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

پرسمان مهدویت

کلمات کلیدی ماشینی : مهدویت، امام، امام زمان، روایت، مهدویت نوعیه، ذکر نام امام زمان، مهدویت شخصیه، شیعه،

- - - - - - - - - - - - - - -

1. مهدویت شخصیه و نوعیه چیست؟

در باب مهدویت عقیده مذهب شیعه این است که مهدویت خاصه، صحیح و مقبول است و به تعبیر دیگر آنچه مورد پذیرش است مهدویت شخصیه است نه مهدویت نوعیه.

اما برخی از صوفیه و عرفا قائل به مهدویت نوعیه بوده یا هستند. به این معنا که عقیده دارند در هر عصر و دوره ای باید یک مهدی وجود داشته باشد که ویژگی ها و خواص مهدویت و هادویت را داشته باشد و می گویند هیچ عصری خالی از یک مهدی هادی نیست و ضرورتی هم ندارد که مشخص شود از نسل چه کسی است و چه خصائصی را داراست؟ این عقیده بعضی صوفیه و عرفا است که البته از نظر ما نامفهوم بلکه مردود است. عقیده مبرهن و مستدل مذهب شیعه آن است که مهدویت، مهدویت شخصیه است، یعنی یک فرد است که مهدی این امت و موعود امت ها و ملت هاست و ابعاد و ویژگی های او مشخص است. خانواده، پدر و مادر، محل ولادت و غائب شدن و نشانه های ظهور و حتی خصوصیات جسمی او و در یک کلام همه ابعاد مربوط به او اعلام شده است و با این مشخصات و ویژگی های ذکر شده، ما فقط یک مهدی را قبول داریم. آری یک فرد به عنوان مهدی است که واجد و جامع تمامی این خصائص و ویژگی ها و


ادامه مطلب


[ سه شنبه 28 اردیبهشت 1395  ] [ 1:34 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

ناز ما و نیاز ما...

کلمات کلیدی ماشینی : امام، امام زمان ( ع )، عصر امامت امام عصر، ظهور، نعمت، زمان، امامت، رزمنده،

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

معمولاً وقتی که ما به امام زمان(ع) متوسل می شویم، با پیش زمینه ای از درخواست ها، حوائج و به بیان بهتر مطالباتی که داریم، خدمت ایشان می رسیم. امّا شاید کمتر به این موضوع توجّه کرده ایم که ائمه از ما چه انتظاری دارند و به طور خاص در عصر حاضر که عصر امامت امام عصر(ع) است، آن حضرت از ما چه انتظاری دارند و از ما می خواهند چگونه باشیم و چگونه زندگی کنیم؟

اشاره:

حجت الاسلام و المسلمین ماندگاری از مبلّغان موفق کشور و مسئول مؤسسه تفحص سیره شهدا در شهر مقدس قم هستند. تاکنون مباحث فرهنگی و تربیتی مختلفی از سوی ایشان در صدا و سیما و مراکز آموزشی به ویژه با رویکرد به جوانان ارائه گردیده است. تجارب ایشان در حوزه تعلیم و تربیت و مشاوره، موجب بود تا درباره «انتظارات امام زمان(ع) از ما» و نحوه آماده سازی جامعه برای مهیا شدن ظهور مقدس به گفت وگویی صمیمانه بنشینیم که حاصل آن را هم زمان با نهم ربیع الاوّل سالروز آغاز امامت آن حضرت(ع) تقدیم خوانندگان گرامی موعود می کنیم.

 * معمولاً وقتی که ما به امام زمان(ع) متوسل می شویم، با پیش زمینه ای از درخواست ها، حوائج و به بیان بهتر مطالباتی که داریم، خدمت ایشان می رسیم. امّا شاید کمتر به این موضوع توجّه کرده ایم که ائمه از ما چه انتظاری دارند و به


ادامه مطلب


[ سه شنبه 28 اردیبهشت 1395  ] [ 1:32 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]