راه حل رفع قساوت و سنگدلی

 ‫قساوت و سنگدلی‬‎

راه حل رفع قساوت و سنگدلی

امام محمد باقر علیه السلام می فرماید : کسی که در قلبش قساوت و سنگ دلی را احساس می کند برای رفع این مشکل سوره یس را بوسیله زعفران در یک ظرفی بنویسد و سپس بوسیله آب آن ظرف را شستشو داده و بیاشامد   منبع : بصائر ج 33 ص 608    

 [ دوشنبه 30 بهمن 1396  ] [ 8:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

سخنان امام علی "ع" از نهج البلاغه(قرآن شافع مقبول)

قرآن شافع مقبول 

امام علی «علیه السلام»

بدانيد كه قرآن شافعى است كه شفاعتش پذيرفته گشته، و گوينده‏اى است كه گفتارش تصديق شده است، آن كه قرآن در قيامت به شفاعتش برخيزد شفاعتش در مورد او قبول است، و از هر كه شكايت نمايد شكايتش پذيرفته است، زيرا ندادهنده ‏اى در قيامت ندا مى ‏دهد: «امروز هر انسانى دچار بذرى است كه افشانده و گرفتار نتيجه عمل خود است جز آنان كه زارع بذر قرآن در سرزمين حيات خود بودند».پس از بذر افشانان قرآن و تابعان آن باشيد، آن را رهنماى بر خداى خود قرار دهيد، براى خود از قرآن طلب نصيحت كنيد، آراء خود را كه بر خلاف قرآن است متّهم نماييد، و خواهش خود را كه مخالف قرآن است خائن بدانيد. (نهج البلاغة ، خطبه 175 )

 [ دوشنبه 30 بهمن 1396  ] [ 6:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

الهی نامه علامه حسن زاده آملی (+عکس نوشته)

(الهی نامه /64)

الهى هر چه بيشتر فكر مى كنم دورتر ميشوم

 [ دوشنبه 30 بهمن 1396  ] [ 4:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

■ سرلوحه سیر معنوی در نماز اول وقت !

سرلوحه سیر معنوی در نماز اول وقت !

کسی که نماز جماعت خوان باشد، اهل نمازشب می‌شود و کسی که نمازشب خوان است، اهل نماز جماعت است و این دو لازم و ملزوم یکدیگرند.

چرا نماز اول وقت ثواب دارد؟

نماز، تجلی بخش محبت وانس به خدای کریم است. نماز نفی معبودهای غیر حقیقی، تخیلی، عاطفی والحادی است. نماز رازست ونیاز، نماز آرامش است و پرواز، نماز آرایش است و پیرایش.

نماز آراستن به زیور خوبیها وزیبایی و پیراستن از کژی ها وزشتی هاست. نماز بازدارنده از فحشاء ومنکرات و آلودگی هاست.

اقامه نماز واجب است ولی ذات مقدس حق اول وقت خواندن آن را واجب نشمرده است تا بندگانش دچار عسر وحرح وسختی ومشقّت نگردند.

گاهی ممکن است انسان دروقت فضیلت نماز مشغول کار مهمی باشد مثل نجات جان یک انسان و... دراین صورت نجات جان یک انسان برنماز اول وقت ترجیح دارد. یا گفته شده نماز جماعت اگر با تأخیر خوانده شود برنماز فرادای اول وقت ترجیح دارد. چون وحدت اجتماعی از اهمیت بسیار


ادامه مطلب


[ دوشنبه 30 بهمن 1396  ] [ 2:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

عکس نوشته: آشنا باش

کُلُّ نَفسٍ بِمَا کَسَبَت رَهِینَهُ (المدثر/38) 

آشنا باش!

شما اگر سیبی را افقی و به سمت مقابل پرتاب کنید، هرگز به‌سمت شما باز نمی‌گردد. اما اگر همین سیب را مستقیم و به‌سوی آسمان پرتاب کنید؛ دیر یا زود به خود شما باز می‌گردد. یادمان باشد خدا دنیا را افقی نیافریده، بلکه کاملا عمودی است، پس آدم ها هر چه می‌کنند به خودشان باز می‌گردد:

کُلُّ نَفسٍ بِمَا کَسَبَت رَهِینَهُ؛ هر كسى در گرو كارى است كه كرده است.

منبع: كتاب سی تدبر، سی تلنگر،محمد رضا رنجبر[ دوشنبه 30 بهمن 1396  ] [ 12:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

وضعیت مؤمن و کافر در هنگام مرگ چگونه است؟

مرگ

باسلام. میخواستم بدونم حال انسانها در زمان مرگ چجوری هست؟ روایات مختلفی شنیدم، اینکه روح به سختی از بدن جدا میشه و بسیار درد ناک یا وحشتناکه. یا اینکه جایی دیدم مرگ برای مومنین راحتره. میخواستم بدونم منظور از درد یا راحتی چیه؟ همین احساسای دنیایی؟ یا کلا زمان مرگ از دنیا جدا میشیم و همه چیز با زندگی دنیایی فرق داره؟ منظورم لحظه مردن هست نه بعد از مرگ. تشکر

سلام بر شما؛ به شهر سوال خوش آمدید.
حقیقت مرگ، این است که انسان از عالمی به عالم دیگر منتقل می‌شود. این انتقال برای مؤمن مبارک و شادی‌بخش است ولی برای کافر اتفاقی ناخوشایند و نامبارک است؛ زیرا دنیا برای مؤمن همانند زندان و مرگ برای او در حکم رهایی از زندان است ولی همین دنیا برای کافر به مثابه بهشت است.[۱] و مرگ او را از بهشتش جدا کرده و به عذاب منتقل می‌سازد.[۲]
یکی از اتفاقاتی که برای مؤمن، هنگام ترک دنیا می‌افتد این است که ملک الموت، هنگامی که برای گرفتن جانش نزد او می‌آید، به او دلداری داده و می‌گوید: «من از پدر مهربان هم نسبت به تو مهربان‌تر و دلسوزترم. چشم‌هایت را باز کن و ببین. وقتی او چشم‌هایش را باز می‌کند، می‌بیند که پیامبر و امیرالمؤمنین و امام حسن و امام حسین و حضرت فاطمه زهرا(ع) نزد او آمده‌اند. او با دیدنشان خوشحال می‌شود. از جانب عرش، ندایی مؤمن را خطاب قرار داده و می‌گوید: ای نفس مطمئن به محمد(ص) و آلش! به نزد پروردگارت برگرد که هم تو از او خوشنودی هم او از تو


ادامه مطلب


[ دوشنبه 30 بهمن 1396  ] [ 10:00 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

داستانی از زندگی امام خمینی (ره) (+پوستر)

بازاريان تهران آمده بودند پیش آيت‌الله بروجردي که پیش نماز مي‌خواهیم. او هم آقا روح‌الله را معرفي كرده بود؛ اما کی می توانست آقا روح‌الله را راضی کند؟ از آن ها اصرار و از او انکار که: 

 من مي خواهم طلبه باشم، درس بخوانم و درس بدهم.

  

 [ دوشنبه 30 بهمن 1396  ] [ 8:00 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

مَحرم شدن دختر و پسر به چه معناست؟

موضوع مَحرم شدن دختر و پسر هنوز هم برای عده ای تا حدودی مبهم است و بسیاری از افراد در این مورد سوالاتی در ذهن دارند. آسمونی در این مقاله نحوه مَحرم شدن دختر و پسر را برای شما عزیزان شرح می دهد. دعوت می کنیم تا پایان همراهمان باشید.

*شرایط مَحرم شدن دختر و پسر

دختر و پسر نامحرم با خواندن خطبه عقد یا صیغه عقد، نه آیه ای از قرآن با هم محرم می شوند . عقد بر دو گونه می باشد .

  1. عقد دائم .
  2. عقد غیر دائم یا موقت .

دستور خواندن عقد دائم‌ : اگر صیغۀ عقد دائم را خود زن و مرد بخوانند و اول زن بگوید :


ادامه مطلب


[ یک شنبه 29 بهمن 1396  ] [ 6:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

سخنان آیت الله بهجت درباره اسرار نماز ( + پوستر)

آیت الله  بهجت (ره) 

سجده، غایت خضوع است؛ یعنی ما هیچ و در پیش تو خاک هستیم.

 [ یک شنبه 29 بهمن 1396  ] [ 4:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

ذکر جهت جلای قلب

Related image

هر کس 40 روز هر روز 16650 مرتبه ذکر شریف البصیر را بگوید برای او جلای قلب حاصل می شود به طوری که اگر کسی از پیش روی او بگذرد ضمیر و مزاج و خوی بلکه نام او را هم بداند به جمیع مرادات دین و دنیا و صفای ظاهر و باطن برسد و کارهای پریشان او جمع می گردد البته به شرطی که کم بخورد کم بگوید کم بخوابد و چشمش را از حرام نگه دارد در صورت امکان در شب انجام دهد و از مردم کناره گیری نماید.

منبع : بحرالغرائب ص 59[ یک شنبه 29 بهمن 1396  ] [ 2:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

سخنان امام علی "ع" از نهج البلاغه(قرآن خیر خواه جاوید)

قرآن خیر خواه جاوید

امام علی «علیه السلام»

بدانيد كه قرآن خيرخواهى است كه خيانت نمى‏كند، و هدايتگرى است كه گمراه نمى ‏نمايد، و سخنگويى است كه دروغ نمى‏ گويد. احدى با قرآن ننشست جز اينكه به فزونى يا كمى از پيش آن برخاست: فزونى در هدايت، و كم شدن در كور دلى. بدانيد كه براى كسى بعد از بودن با قرآن تهيدستى نيست، و براى احدى‏ منهاى قرآن بى‏نيازى نمى‏ باشد. از قرآن براى بيماري هاى خود شفا جوييد، و از آن براى پيروزى بر مشكلات يارى خواهيد، كه شفاى از بزرگترين بيماري ها كه كفر و نفاق و تباهى و ضلالت مى ‏باشد در قرآن است. پس به وسيله قرآن از خدا بخواهيد، و با عشق به قرآن به خدا توجه كنيد، و به وسيله آن از مردم چيزى مخواهيد، قطعا عباد الهى در اين دنيا با وسيله ‏اى به مانند قرآن به خداوند توجه نكرده ‏اند.  (نهج البلاغة ، خطبه 175)[ یک شنبه 29 بهمن 1396  ] [ 12:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

الهی نامه علامه حسن زاده آملی (+عکس نوشته)

(الهی نامه /63)

الهى اگر از من پرسند كيستى چه گويم 

 [ یک شنبه 29 بهمن 1396  ] [ 10:00 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

■ نماز، سطح تحمل و رهايي از غم و اندوه را بالا می‌برد

نماز، سطح تحمل و رهايي از غم و اندوه را بالا می‌برد

زندگي انسان پیوسته آماج مشکلات، گرفتاري‌ها و درماندگي‌هاست. اين مشکلات، در زندگي مدرن فراوان‌تر، پيچيده‌تر و آزاردهنده­تر شده است. متخصصان برای بالا بردن ظرفیت انسان در مقابل مشکلات و گرفتاری‌ها راه‌هاي بسیاری را پیشنهاد می­کنند. يکي از دسترس‌‌پذيرترين راه­ها براي جوامع ديني، مناسک و اعمال عبادي و معنوي است. "کليفورد گيرتز" جامعه­شناس، اسلام‌پژوه و نظريه­پرداز فرهنگی بعد از مطالعات و مشاهدات فراواني که در مراکش و اندونزي روي مسلمانان انجام داد، به اين نتيجه رهنمون شد که دين، تبيين‌هاي نهايي درباره جهان را برعهده


ادامه مطلب


[ یک شنبه 29 بهمن 1396  ] [ 8:00 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

عکس نوشته: بنده باش

وَ اعبُد رَبَّکَ حَتّی یَأتِیَکَ الیَقین (الحجر/99) 

بنده باش!

آب باید برود توی برگ تا سبز و شاداب باشد؛ و گرنه روی برگ که فایده ای ندارد و بدتر آن را می پوساند، می گویی نه؟ امتحان کن! از درخت توت یک برگ بچین و بگذار توی یک ظرف آب، چند روز دیگر بیا و تماشا کن! قرآن مثل آب است، آب حیات، و ما مثل همان برگ. پس اگر قرآن را فقط در شبهای قدر روی سر بگذاریم که سبز نمی شویم، حیات پیدا نمی کنیم.

قرآن باید بیاید توی سر، وتوی ذهن و زندگی ما و در یک کلمه هر چه قرآن می گوید ما باید بگوییم چشم! اسم این کار را بندگی می گذارند و قرآن از ما همین را می خواهد:

وَ اعبُد رَبِّک؛ بندگی کن پروردگارت را.

 

منبع: كتاب سی تدبر، سی تلنگر،محمد رضا رنجبر

 [ شنبه 28 بهمن 1396  ] [ 8:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

چرا حضرت فاطمه زهرا (س)« مُحدّثه » لقب داده اند ؟

محدث و محدّثه‏ (به كسر دال و تشديد آن) به معناى «سخن گوينده» است . بدان جهت كه حضرت در رحم مادرش با او صحبت كرده، بدين نام خوانده شده است.
محدث و محدّثة (به فتح دال و تشديد آن) که ظاهرا منظور شما است، به معناى كسى است كه با او سخن گفته مى‏ شود. در روایت امام صادق (ع) در تعریف محدّث آمده است:
وَ أَمَّا الْمُحَدَّثُ فَهُوَ الَّذِي يَسْمَعُ كَلَامَ الْمَلَكِ وَ لَا يَرَى وَ لَا يَأْتِيهِ فِي الْمَنَام‏ ؛ اما محدث کسی است که سخن فرشته را می شنود اما او را نمی بیند و در خوابش هم نمی آید. (۱)
بر اين اساس، حضرت بدين خاطر به اين نام خوانده مى‏ شود كه ملائکه با


ادامه مطلب


[ شنبه 28 بهمن 1396  ] [ 6:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

داستانی از زندگی امام خمینی (ره) (+پوستر)

موقع غسل و تدفين، حتي يك كفن هم از خودش نداشت. باقيمانده‌ي پول‌‌هاش به اندازه‌ي خرج دو سه روز پذيرايي در دفتر و بيت هم نشد. اثاثيه‌ي خانه‌ مال خانم بود و خانه هم اجاره‌اي بود. فقط چند ميليوني دل داغدار به جا گذاشته بود و چند ميليارد بچه‌هايي كه او را نديده بودند.[ شنبه 28 بهمن 1396  ] [ 4:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

واگذار کردن به خدا و حلال نکردن افراد و آخر و عاقبت آن

واگذار کردن به خدا و حلال نکردن افراد و نفرین در آموزه های دینی ما مسئله ای شناخته شده است، چنان که در آیات و روایات آمده است: “بریده باد هر دو دست ابو لهب”؛ “از نفرین مظلوم بترسید که نفرین مظلوم به آسمان می رود”. و… . آسمونی در این مقاله مطالب جالبی و خواندنی در مورد واگذار کردن به خدا و حلال نکردن افراد و نفرین برای شما عزیزان تهیه کرده است که دعوت می کنیم تا پایان همراهمان باشید.

واگذار کردن به خدا و حلال نکردن افراد و نفرین در لغت

نفرین به معنای دعای بد برای مرگ، ناکامی و بدبختی کسی یا چیزی است.  به معنای لعن، لعنت، ذم، تقبیح و نکوهش نیز آمده است.

بنابراین پیش ارباب لغت، نفرین نوعی دعا است که به ضرر شخص دعا شونده باشد؛ به عبارت دیگر، دعا بر دو نوع است؛ مثبت که همان دعای معروف و شناخته شده است، و دعای منفی و بر ضد که نفرین باشد.

نفرین در قرآن

نفرین نیز مانند دعا در آموزه ها و منابع دینی ما به رسمیت شناخته شده است. در قرآن کریم این موضوع در سوره مسد مطرح شده است. آن جا


ادامه مطلب


[ شنبه 28 بهمن 1396  ] [ 4:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

سخنان آیت الله بهجت درباره اسرار نماز ( + پوستر)

آیت الله  بهجت (ره)

سؤال: می خواهم در نماز، تمام اذکار را درک کنم و بفهمم، و آن نور را درک کنم و ببینم تا با آن نور حرکت کنم. جواب: بسمه تعالی، با شرایط حضور قلب، اعمالتان را انجام بدهید؛ در پاداش چه خواهند کرد، به ما مربوط نیست![ شنبه 28 بهمن 1396  ] [ 2:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

ذکر جهت رسیدن به حالات ملکوتی و عرفانی

‫یا سبوح یا قدوس‬‎

کسی که به ذکر این اسم یعنی   یا سبوح یا قدوس   مداومت کند حالات ملکوتی و عرفانی خوبی برایش حاصل می شود طوری که در ملکوت سیر می کند به شرطی که کم بخورد کم سخن بگوید در خلوت انجام دهد و از مردم فاصله بگیرد و هر روز غسل کند

منبع : بحرالغرائب ص 148

 

 

 

 

 [ شنبه 28 بهمن 1396  ] [ 12:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

سخنان امام علی "ع" از نهج البلاغه(پرهیز کاران اهل فضیلتند)

پرهیز کاران اهل فضیلتند 

امام علی «علیه السلام»

پرهيزكاران در اين دنيا اهل فضايلند، گفتارشان صواب، پوشاك شان معتدل، و رفتارشان افتادگى است. از آنچه خدا بر آنان حرام كرده چشم پوشيده، و گوش هاى خود را وقف دانش با منفعت نموده‏ اند. آنان را در بلا و سختى و آسايش و راحت حالتى يكسان است، و اگر خداوند براى اقامتشان در دنيا زمان معينى را مقرر نكرده بود از شوق به ثواب و بيم از عذاب‏ به اندازه چشم به هم زدنى روحشان در بدنشان قرار نمى‏ گرفت 

(نهج البلاغة ، خطبه 184)[ شنبه 28 بهمن 1396  ] [ 10:00 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]