مگر روح ما از خدا نیست؟ پس چرا گناه و معصیت می کنیم؟

خداوند

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید دید منظور از نفخ و دمیدن روح خدا در انسان چیست و آن گاه معنای روح خدا را مورد بحث قرار دهیم تا پاسخ سوال داده شود.

نفخ" به معنای دمیدن هوا در داخل جسم به وسیله دهان یا وسیله ای دیگر است. و مقصود از نفخ در آیه شريفه ۲۹ سوره حجر که می فرمايد: «و نَفَخْتُ فيه من روحي؛ از روح خود در آن دميدم»، ایجاد روح در آدمی است.
به عبارت روشن تر نفس یک نوع اتّحاد با بدن دارد و آن این است که متعلق به بدن است و در عین حال یک نوع استقلال هم از بدن دارد، به طوری که هر وقت تعلقش از بدن قطع شد از او جدا می شود.(۱)توضیح بیشتر:
انسان از دو چیز مختلف آفریده شده که یکی در حدّ اعلای عظمت و دیگری ظاهراً در حد پایین از نظر ارزش است. جنبه مادّی انسان را گل بد بوی تیره


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 31 خرداد 1397  ] [ 8:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

عکس نوشته احادیث (+پوستر)

امام علی (علیه السلام)

کسی که سرگرمی اش زیاد است عقلش کم است

(غرر الحکم، ح 8426 )[ پنج شنبه 31 خرداد 1397  ] [ 6:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

آقا سید احمد کربلایى (گریه استاد)

‫آیت الله سید عبدالکریم کشمیری(ره)‬‎

آقا سید احمد کربلایى (گریه استاد)

 خدمت حضرت استاد عرض شد: مرحوم آیه اللّه میرزا محمد تقى شیرازى وقتى مرجع تقلید شدند، احتیاطات خود را رجوع به عارف باللّه آقا سید احمد کربلایى (استاد سید على آقاى قاضى) دادند. آقا سید احمد کربلایى وقتى شنیدند آن قدر گریه کردند که نزدیک بود بى ‏هوش شوند.
بعد فرمود: به میرزاى شیرازى بگویید: الآن قدرت (مرجعیت) در دست شماست، ولى آخرت قدرت در دست جدّ ماست و شکایت شما را مى‏ کنم (که مردم را در فتوا به من ارجاع مى‏ دهید). وقتى سخن به این جا رسید، حضرت استاد گریه نمودند که چقدر اهل معرفت از فتوا پرهیز مى‏ کردند. (صحبت جانان: ص ۱۵۱)

او انسان نبود ملک بود

ما نمى‏دانیم در چه سالى حضرت استاد از نجف به ایران – در جوانى – آمدند و به زیارت جدّشان حضرت رضاعلیه السلام رفتند.
فرمودند: در سفر اول به مشهد مقدس کسى را دیدم که انگار انسان نبود، ملک بود. هیبت او مرا گرفت؛ یقین پیدا نکردم که حضرت ولى عصر (عج) بوده است. از بعضى تلامذه خاص بعداً شنیدم که استاد فرمودند: دستش را هم بوسیدم.
از آن آقا سؤال کردم به چه چیزى به این مقام رسیدید فرمود: به «بسم اللّه الرّحمن الرّحیم».
ظاهراً در همین سفر اول بود که وقتى وارد حرم مطهر امام رضاعلیه السلام شدند و چشمشان به ضریح مطهر افتاد، چنان جذبه‏اى ایشان را گرفت که بى ‏اختیار با صداى بلند گفت: «واللّه هذا ابن رسول اللّه: قسم به خدا این امام فرزند رسول خداست». (صحبت جانان: ص ۱۴۸)

بالاها خلوت و پایین‏ها شلوغ جناب استاد فرمودند: من و مرحوم آقاى فکور یزدى (م ۱۳۹۴ ه. ق) براى


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 31 خرداد 1397  ] [ 4:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

حکمتهای نهج البلاغه + (عکس نوشته)

امام علی علیه السلام

 الْقَنَاعَةُ مَالٌ لَا يَنْفَد

قناعت ثروتی است پایان ناپذیر

نهج البلاغه، حکمت 54[ پنج شنبه 31 خرداد 1397  ] [ 2:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

شناخت خدا در نهج البلاغه

شناخت خدا در نهج البلاغه

شناخت خدا تا چه حد ممکن است؟

1. ناتوانى دل و ديده

«عَظُم عن أن تثبت ربوبيته باحاطة قلب أو بصر»
(خداوند) بزرگ تر از آن است، كه ربوبيتش با احاطه دل يا ديده ثابت شود.(1)

2. اثبات وجود خدا

«الحمد لله على وجوده بخلقه، و بمحدث خلقه على أزليته»
ستايش خداوندى را كه آفريدگان خود را دليل بر وجود خويش ساخت و حادث بودن آن ها را دليل بر ازليتش.(2)

3. كمال شناخت خداوند

«اول الدين معرفته، و كمال معرفته التصديق به، و كمال التصديق به توحيده، و كمال توحيده الاخلاص له، و كمال الاخلاص له نفى الصفات عنه»
سر آغاز دين شناخت خداست و كمال شناخت باور داشتن او، و درست باور داشتن او اعتراف به يگانه بودن اوست، و اعتراف به يگانگى او، خالص نمودن اطاعت اوست و كمال اخلاص او، نفى تمام صفت ها از اوست.(3)

4. ناتوانى دل از درك خدا«فلَسنا نعلم كنهَ عظمتك، الّا أنا نعلم أنك حىّ قيوم، لا تأخذك سِنة و لا نوم. لم ينته إليك نظر، و لم يدركك بصر»
ما از كنه عظمت تو چيزى نمى دانيم، تنها همين را مى دانيم كه تو زنده اى


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 31 خرداد 1397  ] [ 12:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

آیه قرآن: معبودان ساختگی ناتوانند (پوستر)

آیه قرآن: معبودان ساختگی ناتوانند (پوستر)

يَا أَيُّهَا النَّاسُ ضُرِبَ مَثَلٌ فَاسْتَمِعُوا لَهُ
إِنَّ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ لَن يَخْلُقُوا ذُبَابًا

ای مردم ، مثلی زده شد به ان گوش فرا دهید
کسانی را که غیر از خدا می خوانید هرگز نمی توانند مگسی بیافرینند

حج،آیه 73

ای مردم ، مثلی زده شد به ان گوش فرا دهید کسانی را که غیر از خدا می خوانید هرگز نمی توانند مگسی بیافرینند[ پنج شنبه 31 خرداد 1397  ] [ 10:00 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

شیخ نخودکی صاحب کرامت بودند یا معجزه؟

شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی

مخفی بودن یا علنی بودن کرامت

شیخ نخودکی صاحب کرامت بودند یا معجزه؟

علامه حاج شیخ حسنعلی اصفهانی، مشهور به «نخودکی»، این عالم برجسته در طول شریف خود توانایی کارهای خارق العاده و کراماتی چون آگاهی از باطن افراد، طی الأرض، دم عیسوی و موارد این چنینی بود که انسان های معمولی از چنین قدرت و توانایی محروم بودند.

پدر علامه حاج شیخ حسنعلی اصفهانی، مشهور به «نخودکی»، او را از همان کودکی در هر سحرگاه برای تهجد و عبادت بیدار کرده و با نماز و دعا و راز و نیاز و ذکر خداوند آشنا می ساخت و از هفت سالگی او را تحت تربیت و مراقبت مرحوم حاج محمدصادق تخته پولادی قرار داد.
حاج شیخ حسنعلی اصفهانی در سال ۱۳۰۳ ﻫ. ق عازم مشهد و یک سال در جوار امام هشتم (علیه السلام) اقامت گزید و سپس برای تکمیل معارف الهی به نجف اشرف مشرف گردید و در آنجا به تحصیل علوم دینی پرداخت. در سال ۱۳۱۱ ﻫ. ق بار دیگر به مشهد سفر نمود و تا سال ۱۳۱۴ ﻫ. ق در جوار حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) روزگار گذراند و خود را وقف


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 31 خرداد 1397  ] [ 8:00 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

شرح دعای عهد (قسمت سی و سوم)

شرح دعای عهد (قسمت سی و سوم)

وَ اجْعَلْهُ اللَّهُمَّ مَفْزَعاً لِمَظْلُومِ عِبَادِكَ وَ نَاصِراً لِمَنْ لاَ يَجِدُ لَهُ نَاصِراً غَيْرَكَ‏ وَ مُجَدِّداً لِمَا عُطِّلَ مِنْ أَحْكَامِ كِتَابِكَ وَ مُشَيِّداً لِمَا وَرَدَ مِنْ أَعْلاَمِ دِينِكَ وَ سُنَنِ نَبِيِّكَ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ‏؛ و قرار فرما، امام(ع) را خداوندا! پناه از برای ستم شده بندگان خود و یاری کننده ای مر کسی را که نمی یابد، از برای خود یاری کننده ای غیرتو و تازه کننده ای مر آن چیزی را که معطل گذاشته شده از احکام کتاب تو; که قرآن باشد. و محکم کننده ای مر چیزی را که وارد شده از علامات دین تو و طریقهای پیغمبر تو - درود فرستد خدا بر او وبر آل او.

 و «مفزع بودن » آن حضرت برای مظلومان عباد،

چبه آن است که بعد از ظهور ، سلطان ملک و دادخواه خواهد شد. پس به عرض مظلومین می رسد و داد ایشان را از ظالمان ایشان می گیرد و به این واسطه مظلومین هم ، همیشه رو به او می آورند و دادخواهی خود را نزد او می برند و پناه به او می جویند و ناصر بودن آن حضرت هم برای بی ناصران، به واسطه قدرت او است. زیرا، کسانی که ناصر ایشان به جز خدا نیست، همه کس عاجز از یاری ایشان است و گر نه روا بود که غیر خدا هم یاری


ادامه مطلب


[ چهارشنبه 30 خرداد 1397  ] [ 8:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

آیا سرنوشت ازدواج هر کسی از پیش تعیین شده است؟

سرنوشت ازدواج

سلام. همه اطرافیان و از جمله خود من بر این امر اذعان داریم که سرنوشت انسان با اختیار خودش تعیین میشه. من چندی پیش نزد شخصی رفتم و برایم کف بینی کرد. او تا به حال برای هرکسی کف بینی کرده محقق شده و درست از آب درآمده. من دختری هستم که آرزوهای زیادی برای خودم دارم از ازدواج متنفرم و دوست دارم مجرد بمونم، اما این کف بین به من گفت: شخصی در زندگیت وارد میشه و به ازدواج منجر میشه... من از این قضیه و احتمال تحققش خیلی ناراحتم... اگر سرنوشت از قبل نوشته نشده پس من باید بتونم جلوی این ازدواج رو بگیرم. با توجه به اختیار انسان، آیا میتونم طبق تصمیمی که گرفتم و میخوام مجرد بمونم عمل کنم؟یا طبق قضیه قسمت و تقدیر، سرنوشت ازدواج من از قبل تعیین شده و من نمی تونم مانعش بشم؟ لطفا منو از نگرانی دربیارید. ممنونم

با سلام خدمت شما
درخصوص پرسشی که مطرح کردید، لطفا به چند نکته دقت بفرمایید:

۱- در باره کف بینی باید گفت: کف بینی اشکال دارد و مراجعه به کف بین و فال گیر برای کف بینی و فال گیری حرام است.(۱)
کف بینی را از این جهت رد می کنیم که شرعا اشکال دارد . کف بینی از خرافات است و موجب می شود که مراجعه کننده اغفال شود و به جای حل مشکلات خود از راه های واقعی، گرفتار اوهام و خیالات شود . گرچه ممکن است کف بین اتفاقا مطالبی بگوید که با اخلاق یا بیماری مراجعه کننده مطابقت داشته باشد.

۲- درباره عدم ازدواج شما دچار اشتباه هستید، زیرا از نظر دین ازدواج یک عمل مستحب مؤکد است و در اسلام به آن بسیار سفارش شده است. همچنین عزوبت و تجرد بسیار مذمت شده است.
از نظر روانشناختی ازدواج موفق برای بهداشت و سلامت روان فرد بسیار ضروری و مفید است .تجرد در بسیاری موارد اثر منفی بر بهداشت و سلامت


ادامه مطلب


[ چهارشنبه 30 خرداد 1397  ] [ 6:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

حکایات وکرامات آیت الله کشمیری(۱)

آیت الله سید عبدالکریم کشمیری(ره)‬‎

دائم در خدمت باشید

عربى از حجاز به منزل استاد آمد و پس از کمى که نشست، عرض کرد: «تقاضاى دستورالعملى کلیدى دارم». همان وقت نیز یکى از دوستان مجتهد هم بود، به منزل استاد وارد شد.
استاد در جواب آن عرب فرمود: «خدمت»
عرض کرد: «خدمت یعنى چه»؟
فرمود: «دائم در خدمت باشید»
و توضیحى دادند که مضمون آن، ترجمه این قسمت از دعاى کمیل بود:
«و حالى فى خدمتک سرمداً»
یعنى حال ظاهرى و باطنى‏ام را به طور دائمى در کار کردن براى خودت قرار بده.
آن مجتهد گفت:
«نکته جالبى را به او فرمودید». (مژده دلدار: ص ۲۳)

ذکر با طرب

مؤلف کتاب در محضر لاهوتیان مى ‏نویسد: عالم ربانى و عارف صمدانى مرحوم آیت ‏اللَّه، آقا سید عبدالکریم کشمیرى به شهادت بسیارى از بزرگان حوزه، استاد یگانه زمان خود در امر ذکر بودند، در این زمینه اطلاعات وسیعى داشتند و عمر شریف خود را با اذکار و اسماء الهى به پایان برده بودند.
روزى که افتخار زیارت آن ولى خدا نصیبم شد، ذکرى را به من تعلیم کردند و فرمودند: اگر یک اربعین توفیق گفتن آن را پیدا کنید فتوحات معنوى بسیارى براى شما به همراه خواهد داشت، و اضافه کردند؛ اگر از نیمه شب به بعد


ادامه مطلب


[ چهارشنبه 30 خرداد 1397  ] [ 4:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

حکمتهای نهج البلاغه + (عکس نوشته)

امام علی علیه السلام

 الْغِنَى فِي الْغُرْبَةِ وَطَنٌ وَ الْفَقْرُ فِي الْوَطَنِ غُرْبَة

ثروتمندی در غربت ، چون در وطن بودن و تهیدستی در وطن غربت است

نهج البلاغه، حکمت 56

 [ چهارشنبه 30 خرداد 1397  ] [ 2:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

الهی نامه علامه حسن زاده آملی (+عکس نوشته)

(الهی نامه /114)

الهى خوشا آنانكه همواره بر بساط قرب  توآرميده اند[ چهارشنبه 30 خرداد 1397  ] [ 12:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

زهد در نهج البلاغه

زهد در نهج البلاغه

1. عوامل رياضت

و ان ظنّت الرعية بك حَيفا فأصحر لهم بعذرك و اعدل عنك ظنونهم باصحارك فان فى ذلك رياضة منك لنفسك و رفقا برعيتك.
در نامه خود به مالك اشتر مى فرمايد: اگر مردم گمان بردند كه در مورد ستمى مرتكب شده اى، دليل كارى را كه كرده اى برايشان توضيح بده و با توضيحات خود گمان آنان را از خود دور كن؛ زيرا كه اين كار هم مايه رياضت و پرورش نفس خودت مى باشد و هم نرمى با مردم است.1

2. كليد رنج

الرغبة مفتاح النصب.
تمایل به دنيا كليد رنج است.2

3. زهد در دنيا

من زهد فى الدنيا، استهان بالمصيبات.
هر كه در دنيا زهد پيشه كند، مصيبت ها را سبك شمارد.3

4. پاداش در ازاى كار خوب

اسهروا عيونكم، و أضمروا بطونكم، و استعملوا أقدامكم، و أنفقوا أموالكم، و خذوا من أجسادكم فجُودوا بها على أنفسكم، و لا تبخلوا بها عنها، فقد قال الله سبحانه: (ان تنصروا الله ينصركم و يثبت أقدامكم) و قال تعالى: (من ذا الذى يقرض الله قرضا حسنا فيضاعفه له و له أجر كريم) فلم يستنصركم من ذُلّ، و لم يستقرضكم من قُلّ.
چشمان خود را در شب بيدار نگاه داريد و شكم هاى خود را لاغر سازيد و گام هايتان را به كار گيريد و دارايى هاى خويش را انفاق كنيد و از تن هايتان بگيريد و آن ها را نثار جان هايتان كنيد و در اين بخل نورزيد؛ زيرا خداوند سبحان فرموده است: اگر خدا را يارى كنيد شما را يارى مى كند و گام هاى شما را استوار مى دارد. و فرموده است: كيست كه به خدا وام نيكو دهد كه


ادامه مطلب


[ چهارشنبه 30 خرداد 1397  ] [ 12:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

الهی نامه علامه حسن زاده آملی (+عکس نوشته)

(الهی نامه /113)

الهى اگر عنايت  تو دست  ما را نگيرد از چهل ها و چله ما هم كارى برنيايد[ چهارشنبه 30 خرداد 1397  ] [ 10:00 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

آیه قرآن: معاشرت نیکو با همسر ( عکس نوشته و پوستر)

 

 و با همسرانتان به نیکی رفتـار کنید ( آیه 13 سوره نساء)

 

آیه قرآن: معاشرت نیکو با همسر ( عکس نوشته و پوستر)

عاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ

 و با همسرانتان به نیکی رفتـار کنید

آیه 13، سوره نساء[ چهارشنبه 30 خرداد 1397  ] [ 8:00 AM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

آیه قرآن: ترسی در دل کفار ( عکس نوشته و پوستر)

(الهی نامه /113)

الهى اگر عنايت  تو دست  ما را نگيرد از چهل ها و چله ما هم كارى برنيايد
ادامه مطلب


[ سه شنبه 29 خرداد 1397  ] [ 8:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

آیه قرآن: شاید مرگ نزدیک باشد (عکس نوشته و پوستر)

وَ قَذَفَ في‏ قُلُوبِهِمُ الرُّعْب  و در دل آنها ترس انداخت  آیه 2 سوره حشر

 

آیه قرآن: ترسی در دل کفار ( عکس نوشته و پوستر)

وَ قَذَفَ في‏ قُلُوبِهِمُ الرُّعْب

و در دل آنها ترس انداخت

آیه 2 سوره حشر

 [ سه شنبه 29 خرداد 1397  ] [ 6:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

داستان مبارزه با هوای نفس ابن سیرین

رهایی از گناه

 

داستان غلبه بر هوای نفس ابن سیرین (خداوند علم تعبیر خواب بر او عنایت کرد)

نخواه گناه کنی ، نمیکنی ... ؟ !
یه جوون زیبایی بود به نام ابن سیرین ...
شغل این جوون بزازی بود ، مغازه هم نداشت ...
فقط یه سبد داشت که رو سرش میذ اشت و تو این کوچه ها را میافتاد و كاسبي مي كرد و
گاهي هم براي رفع خستگي گوشه اي مي نشست و بساطش را كناري پهن مي كرد.
از قضا زن جوانی عاشقش شده بود و تصمیم گرفته بود او را به دام بندازه .
این بود که رفت پیش ابن سیرین و گفت :
" من شوهرم مریضه ، لباس میخوام براش بخرم اما میخوام به سلیقه خودش باشه .
بساطتو جمع کن پاشو بریم پیش شوهرم ... "
ابن سیرینم قبول کرد و با آن زن راهي خانه ا شان شد .
زن وارد شد و ابن سیرین هم یا ا.. گويان پشت سرش وارد خونه شد
اتاق اول را گذراند ، دومی را هم همین طور ، رسید به اتاق سوم ...
دید نه بابا مثلی که اینجا هیچ خبری نیست .
رو کرد به به اون زن و گفت : " پس شوهرت کجاست .؟ !


ادامه مطلب


[ سه شنبه 29 خرداد 1397  ] [ 4:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

شرح دعای عهد (قسمت سی و دوم)

شرح دعای عهد (قسمت سی و دوم)

«فَأَظْهِرِ اللَّهُمَّ لَنَا وَلِيَّكَ وَ ابْنَ بِنْتِ نَبِيِّكَ الْمُسَمَّى بِاسْمِ رَسُولِكَ؛ ‏پس ظاهر فرما، خداوندا! از برای ما، صاحب اختیار از جانب خود را ، و پسر دختر پیغمبر خود را ، که مسمی است به اسم فرستاده تو.»

زیرا که ظهور آن حضرت ، چنانکه گفتیم ، موجب ترقی بلاد و عباد است. پس وجه صلاح ایشان همان خواهد بود و بس.
و خواندن آن حضرت را به اسم «ولی »، اشاره به صاحب اختیاری او است، در کل امور دین و دنیای مردم زیرا که حذف مقتضی ، مفید عموم است.
و خواندن او رابه اسم پسر دختر پیغمبر، به جهت آن است که نسب آن حضرت به فاطمه(س) می رسد. اگر چه به چندین واسطه باشد. زیرا که کثرت وسائط، مانع از اولاد بودن نیست. و از این جهت است که همه بنی اسرائیل را مثلا «بنی اسرائیل » می گویند. با وجودی که میانه اسرائیل و اکثر ایشان قرنهای بسیار گذشته است.
و اگر قناعت به این نکنی و بگویی که پسر دختر پیغمبر را باید زیادتی خصوصیتی باشد به دختر پیغمبر، می گوییم که امام عصر (ع) زیادتی خصوصیت هم نسبت به فاطمه(س) دارد، زیرا که اشرف و اقرب از اویی به فاطمه(س) در عصر غیبت نیست ، با وجود آنکه ممکن است که ذکر این فقره من باب ذکر فضائل فاطمه(س) و پیغمبر(ص) باشد. به این معنی که در


ادامه مطلب


[ سه شنبه 29 خرداد 1397  ] [ 2:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]

عکس نوشته احادیث (+پوستر)

امام علی (علیه السلام):

از زمین خوردن کسی شاد مشو، که نمی دانی گردش روزگار برای تو چه در آستین دارد.

(غررالحکم، ح 10290)[ سه شنبه 29 خرداد 1397  ] [ 12:00 PM ] [ مهدی زارع ]
[ نظرات(0) ]