تجهیزات توزیع و انتقال هوا | ماشین آلات صنعتی و ساختمانی

انتخاب ماله پروانه ای مناسب برای پروژه

اگر عملیات بتن ریزی و کف سازی با بتن را دیده باشید و یا در مکانهای ساختمانی کار می کنید ، احتمالاً با ماشین های ماله موتوری آشنا هستید. آنها دستگاه هایی هستند که مانند فن های وارونه در روی بتن  قرار گرفته و برای پرداخت نهایی بتن استفاده میشوند.

بیشتر ماله های برقی معمولاً در پروژه های متوسط و بزرگ استفاده می شود و می توانند در انواع با سرنشین یا هدایت از عقب باشند. استفاده از ماله موتوری کار چندان دشواری نیست - اما برای تسلط بر آنها و استفاده از آنها مانند یک فرد با تجربه چندین ساعت طول خواهد کشید.

در این مطلب تلاش شده است شما با فاکتورهای لازم برای انتخاب ماله مناسب برای پروژه آشنا شوید.

ماله پروانه ای بتن را می توان در پروژه های بتون ریزی بزرگ استفاده کرد که به یک پرداخت سطح حرفه ای با ماله دار نیاز دارند. به طور معمول از این ماشین آلات برای ساخت کفپوش بتنی متراکم شده استفاده می شود که نیاز است خیلی سفت و سخت باشد. در غیر این صورت از ابزارهای دستی استفاده می شود.

در مقایسه با ابزارهای پرداخت بتن دستی ، ماله های موتوری به میزان قابل توجهی بازدهی را افزایش می دهد و هزینه ها را با پرداخت سطوح و متراژ بیشتری در روز کاهش می دهد. در عین حال آنها کیفیت سطح بتن را بهبود می بخشند و به ایجاد یک سطح کاملا صاف کمک می کنند.

انواع ماله های پروانه ای در بازار وجود دارد. اندازه استاندارد از ماله های لبه 24 اینچی تا مدلهای 48 اینچ که در طیف گسترده ای از پروژه ها استفاده می شود ، متفاوت است. کارگران با ابزار دستی می توانند روزانه 300 تا 1000 فوت مربع به پایان برسانند ، در حالی که با استفاده از ماله موتوری 36 اینچ بسته به شرایط می توانند 1000 تا 3000 فوت مربع در روز را به پایان برسانند.

انتخاب ماله پروانه ای

ماله پروانه ای از لحاظ میزان قدرت

علاوه بر اندازه قطر ماله های موتوری ، 24 "، 36" و 48 "، این ماشینها می توانند به سه دسته تقسیم شوند.

1. پرداخت سطح کلی  - این نقطه ی مناسب برای پیمانکاران است که تازه کار خود را از بکار بردن ابزار دستی به ماله های برقی گسترش می دهند. این باعث کاهش زمان انجام پروژه، کاهش هزینه ها و افزایش کیفیت بتن می شوند.

2. مدلهای با اسب بخار بالا - وزن و قدرت اضافه شده به ویژه برای استفاده در هنگام کف سازی که گشتاور بالاتر مورد نظر باشد و در برخی شرایط محیطی مانند هوای گرم و بادی بسیار مفید هستند.

3. ماله سرعت متغیر - معمولاً توسط پیمانکارانی مورد استفاده قرار می گیرد که به طیف وسیعی از سرعت (20-200 دور در دقیقه) به طور معمول در کاربردهای کفپوش های صنعتی نیاز دارند.

نکاتی درباره انتخاب ماله موتوری

 بسیاری از پروژه های کف سازی بتنی  بر اساس اندازه و متراژ انجام می شود. ماله های موتوری برای کارهای کوچکتر مانند کف زیرزمین مسکونی ، مسیرهای ورودی ساختمان که به دلیل طراحی معماری یا لوله کشی از پیش نصب شده امکان استفاده از  به ماله های با سرنشین را ندارند ، مناسب هستند.

به طور معمول اگر پیمانکار باید کمتر از 3000 فوت مربع در روز به پایان برساند ، انتخاب ماله های برقی دستی گزینه مناسبی است. هر پیمانکاری که بیش از این میزان کف سازی را بخواهد در روز به پایان برساند می تواند یک ماله با سرنشین 36 اینچی استفاده کند.

اندازه پروژه ، شرایط محیطی و اینکه محل کار در داخل یا خارج باشد باید هنگام انتخاب ماله موتوری در نظر گرفته شود. به عنوان مثال ، اگر شرایط هوا ی بیرونی خصوصاً گرم ، خشک و بادی باشد ، برخی از پیمانکاران از مدلهای با اسب بخار بالا را ترجیح می دهند که گشتاور بالاتری را برای پرداخت با سرعت کم و در عین حال وزن اضافی در مرحله پایان فراهم می کند. برای پرداخت و کف سازی در آب و هوای خنک ، ماله های سبک وزن و کوچکتر انتخاب بهتری هستند.

برای پیمانکاران حرفه ای که به طور مرتب پروژه های کفپوش های صنعتی را انجام میدهند، یک ماله با سرعت متغیر دامنه سرعت گسترده ای را برای سرعت کم ، گشتاور بالا که از طریق سرعت بالا ایجاد میشود، همه در یک دستگاه فراهم خواهد شد.

مخلوط بتونی که حاوی بیش از سه درصد هوای محبوش شده در آن است باید با استفاده از ابزار دستی به پایان برسد و استفاده از ماله موتوری لزومی ندارد. اگر میزان هوای دریافتی از سه درصد بیشتر باشد ، کف می تواند لایه ای شود و در مراحل نهایی مشکل ایجاد کند.

نوع ماله هیچ تأثیر مستقیمی در پرداخت بتن ندارد ، با این وجود ، دانستن اینکه زمان مناسب برای شروع به کار با ماله و چگونگی شروع کار می تواند در پایان تأثیر بگذارد. یک قاعده کلی برای شروع مرحله اول این است که اثر جای پای شما باید حداکثر به میزان 1/8 اینچ روی سطح باقی بماند تا بتوانید کار را شروع کنید.
ادامه مطلب

[ چهارشنبه 4 تیر 1399  ] [ 3:27 PM ] -

[ نظرات0 ]