آموزش زبان اسپرانتو

آموزش زبان اسپرانتو-Kurso de Esperanto

نويسنده :مصطفی رحمتی
تاريخ: شنبه 16 اردیبهشت 1396  8:11 PM

بسم الله الرحمن الرحیم

در طی سالهای قبلی که تلاش کردم در یک مدت کوتاه زبان ها را یاد بگیرم به این نتیجه رسیدم که برای یاد گیری هر زبان اولین قدم یادگیری نامنظم و بی نظمی است. اولین کاری که آدم باید بکند این است که به صوت های آن زبان به طور مداوم گوش دهد حتی اگر چیزی نفهمد. یا اینکه سعی کند جملاتی ساده را یاد بگیرد و ادا کند.

این کار کم کم باعث شد به اسپرانتو شک کنم. چرا که اسپرانتو یک قالب فرمال آموزشی را به فرد یاد میدهد. این باعث میشود تا کسی که میخواهد زبان یاد بگیرد در درون یک قالب آموزشی محصور شود و نتواند جنبه های دیگر یک زبان را تجربه کند.

در خلال یادگیری زبان یونانی به این نتیجه رسیدم که یادگیری فرمال این زبان به من کمکی نمیکند. بنابراین تصمیم گرفتیم از طریق ارتباط گرفتن متنی با یک یونانی زبان بیاموزم و مرتب با سوال کردن از او بتوانم جلو بروم.

به نظرم اسپرانتو ایده خوبیست. اما از این یک نقطه نظر چندان مطلوب نیست.

 

نويسنده :مصطفی رحمتی
تاريخ: جمعه 1 آبان 1394  6:57 PM

بسم الله الرحمن الرحیم

در ویکیپدیای اسپرانتو مقاله ای برای امام حسین موجود است. از دوستان خواهشمندیم نظرات خودشون رو درباره تکمیل این مقاله اعلام بفرمایید و یا اگر قصد همکاری دارید میتوانید در قسمت نظرات اعلام بفرمایید تا مقاله را تکمیل نماییم و برای ویکیپدیای اسپرانتو بفرستیم.

متن مقاله را در ادمه مطلب با توضیحات میخوانید.نويسنده :مصطفی رحمتی
تاريخ: پنج شنبه 28 خرداد 1394  3:50 PM

بسم الله الرحمن الرحیم

Antaŭ vi lernos latinan lingvojn, unue lerni Esperanton

به شما پیشنهاد میکنیم قبل از یادگیری زبانهایی مثل پرتغالی،فرانسه،اسپانیایی،انگلیسی،دانمارکی،آلمانی و حتی زبان کشورهای شرق ارزپا مثل لهستانی و روسی و صربی و ...

حتماً اسپرانتو یادبگیرید. چرا ؟؟؟ :

1. اسپرانتو توانایی یادگیری زبان را افزایش میدهد.

2. اسپرانتو به راحتی قابل یادگیری است.

3. اسپرانتو Speaking  و  Listening ندارد بلکه فقط Reading و Grammar است. چون کلمات همانطور که نوشته میشوند، خوانده میشوند.

4. اسپرانتو دارای ریشه های لاتین و افعال شبیه به لاتین است. با یاد گیری آن در آینده نگران واژگان متعدد نباشید.

5. اسپرانتو حداقل زمان ممکن برای یادگیری را داراست. فقط 3 ماه...

تصمیم با خودتان...

 نويسنده :مصطفی رحمتی
تاريخ: پنج شنبه 24 اردیبهشت 1394  11:19 AM

بسم الله الرحمن الرحیم – En la nomo de alaho

حسین (ع) جانم همه هستم فدای تو

Ho Hussain, vian oferon tuta vivo Mia 

تو میدانی که من هستم گدای تو

Vi scias ke mi estas almozulo via

بود چون قبله گاهم روی تو مولا

Ho sinjoro, estas mia qibla vizaĝo Via 

به سر دارم هوای تو ایا ارباب

Mi havas sopiron pri vi, ho Eternulo

به جان فاطمه یک دم مرا دریاب

Atentu min voston, Mi ĵuras al Fatima

پریده دل من سوی تو مولا

Ho Sinjoro, saltis pro via koro Miaنويسنده :مصطفی رحمتی
تاريخ: یک شنبه 7 دی 1393  4:57 PM

بسم الله الرحمن الرحیم

هر وقت من اشخاص را ملاقات میکنم آنها ازمن سوال میپرسند که به چه زبان هایی مسلط هستم و من جواب میدهم اما آنچه در بین اینهمه نظر آنها را جلب میکند این است که زبانی به نام اسپرانتو را میشنوند و با تعجب به این نام دقت میکنند.

اکثر مردم تا بحال یک بار هم نشنیده اند که اسپرانتو هم زبانی است در میان زبان ها و میگویند که اصلا چنین جیزی تا به حال وجود نداشته است. بعضی ها هم میگویند که احتمالا تا به حال مرده است. بعضی ها هم میگویند برای پر کردن اوقات خوب است.

اما امروز من میخوام بگم که یکی از راههایی که میتوانید با آن یادگیری زبان را هک کنید (منظور میانبر زدن است) این است که اسپرانتو را برای فقط 2 هفته یاد بگرید.

هر چند که این زبان هیچ گوینده ای ندارد (در حد 2 میلیون نفر به این زبان صحبت میکنند که بسیار عدد کوچکی است.) اما هنوز مفید است و میتوان از آن استفاده کرد.

اصلا فرض کنید هیچ کس به اسپرانتو صحبت نمیکند.

بالفرض شما میخواهید زبان انگلیسی یا عربی بیاموزید، به پیشنهاد من یادگیری آن را کنار گذاشته و فقط دو هفته زمان خود را به یادگیری اسپرانتو اختصاص دهید. این باعث میشود که شما ماهها در یادگیری همان زبان مورد نظرتان جلو بیافتید.

من مانند یک دکتر (کسی که چندین زبان را آموخته و تجربهٔ زیادی کسب کرده است) میدانم که مانع بزرگ پیش روی شما در یادگیری زبان چیست؟

یادگیری سنتی زبان و وسواس در مطالعه سرعت شما را در یادگیری زبان پایین می آورد و این از ایراداتی است که من به این نوع یادگیری زبان وارد دارم. چون در این نوع آموختن شما به زبان به چشم اطلاعات نگاه میکنید و کاملا جنبه اجتماعی آن را نادیده میگیرید. شما نیاز دارید که مانع بزرگ دستپاچگی را کنار بگذارید اما نمیتوانید در ابتدا این کار را بکنید. چون یادگیری یک زبان بیگانه مثلا انگلیسی برای شما سخت و نامفهوم است. این عجیب ترین بخشی از یادگیری هر زبان است.  

پس از روی این مانع بزرگ بپرید!

حالا شما میپرسید که چرا من اصرار دارم که یک زبان دور افتاده را یاد بگیرید؟ جواب من: چون آسان است!

اصولا من دوست ندارم که بگویند سخت ترین زبانی که یاد گرفتی چی بوده؟ واژه سخت رو اصلا قبول ندارم چون واقعیت اینه که یادگیری زبان اصلا سخت نیست ولی چون اولین زبانی که یاد گرفتید برایتان سخت بوده فکر می کنید که مثلا انگلیسی یا مثلا عربی بوده است. آنهم نه بخاطر جمله بندی ها یا گرامر یا واژگان ... در واقع چون بار اولتان است که میخواهید واقعا به یک زبان دیگری صحبت کنید مغز شما به تکاپو می افتد و عرق ریزی ذهنی زیادی خواهید کرد و بعد از هزار من و من کردن یک جمله را ادا میکنید. پس این است که شما فکر می کنید زبان آموزی سخت است. این مانع بزرگ است که شما میتوانید از روی آن به راحتی بپرید. نه این که مداوم با دریل سوراخ سوراخش کنید تا ترک بردارد. و بعد با یک ضربه آن را بریزید. (یعنی ابتدا انبار اطلاعات ایجاد کنید بعد بخواهید به آن صحبت کنید)

حال اگر واقعا 2 هفته به طور روزانه این زبان را روزی فقط 1 تا 1 و نیم ساعت آموختید بعد از دو هفته سعی کنید به آن صحبت بکنید. به پیشنهاد من گروهی کار کنید و با دوستانتان 2 هفته اسپرانتو صحبت کنید. بعد از این اسپرانتو را مچاله کرده در درون سطل اشغال اتاقتان بیاندازید تا بعدا بازیافت شود و اسراف نشود.

خواهید دید که ذهن شما فرایند یادگیری زبان را آموخته و در یادگیری دیگر زبان ها به شما خیلی کمک خواهد کرد. اما نکته جالب اینجاست که آن زبانی را که میخواهید واقعا آن را بیاموزید عنوان دومین زبان بیگانه شما رو دریافت خواهد کرد. (یعنی با کمال افتخار شما به یک زبان بیگانه از قبل مسلط هستید تبریک!) و این در شما اعتماد بنفس را ایجاد میکند.

 

 

 

 

 نويسنده :مصطفی رحمتی
تاريخ: جمعه 29 آذر 1392  6:59 PM

بسم الله الرحمن الرحیم

لینک دانلود اصلاح شد ...

همین حالا دانلود کنید.

این کتاب کمیاب (که البته ترجمه فارسی هم دارد "ترجمه از دکتر حسین وحیدی") در 60 درس به شما اسپرانتو یاد میده. البته سطح مقدماتی. ولی اونقدر این مباحث کامل هست که فکر کنم نیازی به خوندن کتاب دیگه ای نباشه
 
اگه تونستید میتونین برین کتابخونه های معروف و اون رو پیدا کنید چون ترجمه اون خیلی قدیمیه (سال 1370) که البته من پیداش کردم(کتابخانه  مرکزی اصفهان)
 
به هر حال پیشنهادم اینه
 
هر جوری صلاح میدونین
 
 
 
 
 


نويسنده :مصطفی رحمتی
تاريخ: جمعه 29 آذر 1392  6:17 PM

دوستان در صورت تمایل میتونن در 60 درس مقدماتی این زبان رو یاد بگیرن

در ضمن در آینده زبانهای دیگری هم به مجموعه خود اضفه خواهم کرد(خیلی فلمبه سلمبه گفتم).!!!!

 

 

 تعداد کل صفحات : 1 2
جستجو در وبلاگ
درباره من
اسپرانتو یک زبان فراساخته و ابداعی است که با تو جه به ویژگی های علمی آن روز به روز درخال گسترش است. این زبان به راحتی قابل یادگیری است و در مدت یک ماه کار آموزش آن برای همیشه تمام میشود.
نويسندگان
ابزارک هاي وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازديد:36941
  • تعداد کل مطالب : 12
  • آخرين بروز رساني : شنبه 16 اردیبهشت 1396