چهارشنبه 19 اسفند 1388  ساعت 06:49 ق.ظ

بیست سئوالی که باید هنگام خرید فرهنگ پرسید

 

کتاب

 

1. آیا کیفیت کاغذ خوب و با دوام است؟

2. آیا صحافی فرهنگ طوری هست که کتاب کاملاً گشوده شود؟

3. آیا مدخلها (بویژه مدخلهای طولانی) به خوبی صفحه آرایی شده اند؟

4. آیا فرهنگ واژه هایی را در خود دارد که به دنبال آنها هستید؟

(چند واژه را که برای شما مشکل آفرین بوده اند یادداشت کنید، و آنها را به عنوان معیار ارزیابی به کار برید.)

5. آیا موضوعات بین المللی لازم را به حد کفایت در بر دارد؟

6. آیا اطلاعات دایرة المعارفی را وارد کرده است؟

7. آیا تصاویری برای توضیح مفاهیم مشکل را در بر دارد؟

8. آیا تعاریف را می توان به آسانی باز یافت، و آیا تعاریف بر طبق اصول معقولی مرتب شده اند؟

9. آیا تعاریف را می توان به آسانی درک کرد. و آیا آنها مفید و کمک کارند (برای مثال، آیا از دور باطل اجتناب می کند. دور باطل آن است که اگر X به صورت Y تعریف شود، آن گاه Y نیز به صورت X تعریف شود.)؟

10. آیا شواهدی (مثالهایی از کاربرد زبانی) ارائه می دهد، و آیا این شواهد واقعی اند یا ساختگی؟

11. آیا راهنماییهایی در باره ی کاربرد عنصرهای زبانی ارائه می دهد؟

12. آیا مجموعه ی مناسبی از زمینه های کاربرد سبکی (برای نمونه رسمی، عامیانه، پزشکی، قدیمی) را به کار می گیرد؟

13. آیا اطلاعات ریشه شناسی را به دست می دهد؟

14. آیا راهنماییهایی را درباره ی این که کجا باید کلمه ای را با حروف بزرگ شروع کرد [در مورد زبانهایی مثل انگلیسی، فرانسوی، آلمانی]، گونه های املایی، و این که مرزهجا در کجا واقع می شود (خط تیره / hyphen را در کجا باید قرار داد) ارائه می کند؟

15. آیا گونه های تلفظی را به دست می دهد، و آیا خواندن الفبای آوانگاری آن آسان است؟

16. آیا اصطلاحات، ترکیبات، ضرب المثلها و جز آن را در خود گنجانده است؟

17. آیا فهرستی از مترادفها و متضادها را شامل می شود؟

18. آیا ارجاعات متقابل مفید و کمک کاری را به واژه های دیگر با معانی مربوط به دست می دهد؟

19. آیا اطلاعاتی درباره ی اجزای کلام، پایانه های صرفی / inflectional endings، و دیگر ویژگیهای دستوری مرتبط را به دست می دهد؟

20. آیا پیوستهای مفیدی (مانند اختصارات، اوزان و مقیاسها) وجود دارد؟ نگاشته شده توسط مسعود محمدابراهيم نظرات 0 | لينک مطلب


چهارشنبه 19 اسفند 1388  ساعت 06:49 ق.ظ
فرصتی برای بازنگری در فرهنگ خرید
روزهای پایانی سال، شهر رنگ و بوی دیگری می‌گیرد. شوق دیدار بهار و ملاقات با نوروز در لبخند کودکان و همهمه و شلوغی کوچک و بزرگ در کوچه، پس‌کوچه‌ها خبر از پیوستن خاطرات تلخ و شیرین یک سال دیگر به آلبوم تاریخ زندگی می‌دهد.

به گزارش ایران،‌ یکی از سنت‌های به جا مانده از دیرباز تاکنون، خرید شب عید است که با شلوغی بازار و خیابان‌ها با نزدیک شدن به آغاز سال نو، اهمیت این سنت در میان مردم به وضوح آشکار می‌شود.

تغییر در الگوی مصرف

شیوه مصرف و پیروی از الگوهای تأمین نیازهای روزانه از دیرباز تاکنون دستخوش تغییرات زیادی شده است به طوری‌که هزاران سال قبل خرید کردن به شکل امروزی در میان جوامع مختلف وجود نداشت و تبادلات کالا، تنها به منظور تأمین نیازهای روزانه و اساسی افراد جامعه انجام می‌گرفت.
دکتر سعید معدنی، جامعه‌شناس در خصوص تغییرات ایجاد شده در فرهنگ مصرف افراد جامعه و پدیده خرید در میان آنها از گذشته تاکنون می‌گوید: در زمان‌های پیشین، تمایل به خرید و الگوهای مصرف، فقط به تأمین حداقل نیازهای اساسی مانند خوراک و پوشاک محدود می‌شد، در حالی‌که در جوامع امروزی خرید و مصرف پدیده‌هایی هستند که نیازمند معرفی الگوهای مشخص و تابع فرهنگ‌سازی معین هستند.

این جامعه‌شناس اضافه می‌کند: الگوهای خرید کردن در فرهنگ کشورها و حتی شهرها و روستاهای مختلف در یک کشور متفاوت بوده و وابسته به پدیده‌های روانشناختی و جامعه‌شناختی است.

وی می‌افزاید: در اکثر جوامع شهری گرایشات فردی در تأمین نیازهای ثانویه کمرنگ شده و افراد بیشتر تمایل به خرید کالاهایی را دارند که مطابق با فرهنگ جامعه و الگوهای موجود باشد. این متخصص اضافه می‌کند: با ظهور پدیده مد، خریدار با گرایشات جدید جامعه همسو می‌شود و این مسئله در روزهای پایانی سال شدت پیدا کرده و ممکن است شیوه‌های صحیح مصرف دستخوش آسیب شود.


 نگاشته شده توسط مسعود محمدابراهيم نظرات 0 | لينک مطلب


چهارشنبه 19 اسفند 1388  ساعت 06:48 ق.ظ
الگوهای مناسب

به عقیده محققان پیروی از الگوهای مختلف در خرید کردن یکی از روش‌های شناخت درصد سلامت روان افراد است.
به طوری که تحقیقات نشان می‌دهد چگونگی شیوه خرید کردن افراد یکی از روش‌های تشخیص اختلاف روانی بوده و پیروی از الگوهای مختلف خرید به وضعیت اقتصادی و تحصیلی افراد ارتباط مستقیم دارد.

دکتر عزت‌الله کردمیرزا، روانشناس می‌گوید: در برخی افراد خرید کردن راهکاری برای خودنمایی است، این افراد تصور می‌کنند خرید اجناس غیرضروری و ولخرجی خودکمی‌بینی و کاهش اعتماد به نفس را در آنها برطرف می‌کند.

وی اضافه می‌کند: این در حالی است که صرف بخشی از درآمد ماهانه به خریدهای غیرضروری نه تنها مشکل اینگونه افراد را حل نخواهد کرد، بلکه با به وجود آوردن احساس یأس و ندامت از خرید این مشکلات تشدید خواهد شد.

دکتر امان قرایی مقدم، آسیب‌شناس اجتماعی می‌گوید: تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که از تحصیلات و موقعیت‌های اجتماعی بالایی برخوردار بوده و از سلامت روان بهره‌مند هستند در خرید مناسب موفق‌تر هستند و اجناسی را با بهترین کیفیت و نازل‌ترین قیمت انتخاب می‌کنند.
این کارشناس ادامه می‌دهد: طبق تئوری اقتصاد‌دانان، زنانی که از تحصیلات بالایی برخوردار بوده الگوهای صحیح مصرف و شیوه‌های انتخاب مناسب را هنگام خرید دانسته و مطابق با وضعیت اقتصادی و اولویت‌بندی وسایل مورد نیاز اقدام به خرید احتیاجات خانواده می‌کنند.

این در حالی است که درخانواده‌هایی که افراد آن از سلامت روان بهره‌مند نبوده و ابتلا به اختلالاتی مانند خودشیفتگی، اضطراب اجتماعی وجود داشته یا افراد بدون منطق و تصمیم‌گیری درست اقدام به خرید کالا می‌کنند، اقتصاد خانواده دستخوش آسیب‌های فراوان شده و رضایت مطلوب از خرید حاصل نمی‌شود.

دکتر عزت‌الله کردمیرزا، بهره‌مندی از قدرت انتخاب و تصمیم‌گیری درست را شرط ضروری برای یک خرید مناسب معرفی می‌کند و معتقد است: افرادی‌که از استقلال کافی برخوردار نبوده و قدرت تصمیم‌گیری پائینی دارند، در انتخاب کالا دچار مشکل شده و مدت زمان زیادی را هنگام خرید تلف می‌کنند و نتیجه دلخواه را کسب نمی‌کنند.

به گفته این کارشناس این در حالی است که خرید صحیح نیازمند کسب مهارت‌های اجتماعی است و یادگیری آن در گروه‌های نخستین مانند خانواده و گروه همسالان و پس از آن مستلزم فرهنگ‌سازی و الگوهای مناسب در رسانه جمعی مانند تلویزیون و آموزش و پرورش است.
این روانشناس اضافه می‌کند: روزهای پایانی سال، بهترین فرصت برای ترویج فرهنگ صحیح خرید کردن و آموزش صحیح به فرزندان به منظور افزایش قدرت انتخاب و درست مصرف کردن است.

باید توجه داشت با ارائه مرزهای مشخص مانند میزان بودجه اختصاصی برای خرید کالا و مشخصات کالای مورد نظر باید به فرزندان فرصت داد تا بهترین انتخاب را انجام داده و به استقلال لازم در این زمینه دست پیدا کنند.

به عقیده دکتر کرد میرزا، سنین قبل از بلوغ، بهترین زمان برای ارائه الگوهای صحیح مصرف از طریق خانواده، رسانه جمعی و آموزش و پرورش است.
وی می‌افزاید: این مسئله یکی از روش‌های مؤثر در کاهش وابستگی و افزایش قدرت تصمیم‌گیری و انتخاب صحیح در سال‌های آینده است.

این متخصص اضافه می‌کند: از همین دوران کودکی آموزش مهارت‌های اصلی زندگی که انتخاب صحیح در خرید یکی از آنها است باید پایه‌گذاری شود تا این پدیده در مسیر صحیح قرار بگیرد، نه این‌که به عنوان وسیله‌ای برای ابراز وجود یا کاهش مشکلاتی مانند کمبود اعتماد به نفس و اضطراب تبدیل شود.

دکتر امان قرایی مقدم نیز، ارائه الگوهای مناسب و تبلیغات در مطبوعات، رسانه، تلویزیون و ... را بویژه در روزهای پایانی سال، عامل مؤثری در کاهش خریدهای غیرضروری و تجمل‌گرایی معرفی می‌کند.

به عقیده کارشناسان نقش رسانه‌ها در شکل‌دهی فرهنگ عمومی مصرف و ارائه الگوهای صحیح پول خرج‌کردن و خرید، عامل مهمی در رونق اقتصاد جامعه و استحکام خانواده بوده و باتوجه به تغییرات شیوه خریدکردن در دنیای مدرن امروزی توجه به این مسئله ضروری است.


 نگاشته شده توسط مسعود محمدابراهيم نظرات 0 | لينک مطلب • تعداد صفحات :241
 •    
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 • 4  
 • 5  
 • 6  
 • 7  
 • 8  
 • 9  
 • 10  
 • >  
Powered By Rasekhoon.net