تصویر و آناتومی مقعد

 

 

 

تصویر و آناتومی آنوس یا مقعد

آنوس یا مقعد منفذی است که در انتهای دستگاه گوارش قرار گرفته و در حقیقت خروجی و یا مخرج دستگاه گوارش محسوب می گردد. موقعیت آناتومیکی آن از انتهای راست روده، قسمت آخر کولون (روده بزرگ)، شروع می شود.
خط آنورکتال (مقعدی-روده ای) مقعد را از راست روده جدا می نماید. بافت سختی به نام” فاسیا” مقعد را احاطه کرده و آن را به اندام های مجاور متصل می کند. عضلات حلقوی که اسفنکتر خارجی مقعدی نامیده می شوند، دیواره ی مقعد را تشکیل داده و آن را به حالت بسته نگه می دارند. غدد موجود در آن ناحیه نیز مایعی را ترشح می کند که باعث مرطوب شدن سطح آن می شود. دسته ای از عضلات نواری صفحه مانند که از ناحیه کف لگن شکل می گیرند، و عضلات levator (بالا برنده) مقعدی نامیده می شوند، مقعد را احاطه کرده اند. همچنین شبکه ای از عروق وریدی بر روی پوست مقعد وجود دارند.

عکس مقعد

ادامه مطلب

نوشته شده در : یک شنبه 29 تیر 1399  ساعت :10:21 AM   |   توسط : نظرات (0)

گوشت اضافه و اختلالات مقعدی کودکان به چه دلیل ایجاد می شود و راه درمان آن چیست؟

گوشت اضافه و اختلالات مقعدی کودکان به چه دلیل ایجاد می شود و راه درمان آن چیست؟

اختلالات مقعدی کودکان یا اکتسابی هستند و یا مادرزادی. برای نمونه در مشکلات مادرزادی، مقعد کودک بسته می شود. با اینکه این بیماری، یک نوزاد در سه هزار نوزاد را درگیر می کند جزء بیماری های شایع کودکان می باشد.

درمورد بیماری های اکتسابی در نوزادان می توان شقاق و یا زخم مقعد و بواسیر یا هموروئید را نام برد. 

در مورد نوزادان و کودکان یبوست هم می تواند عارضه این بیماری ها باشد و هم علت آن. به دلیل اینکه کودکی که دچار شقاق و یا سایر بیماری ها و اختلالات مقعدی باشد هنگام عمل دفع درد و خونریزی را تجربه خواهد کرد که بسیار برایش دردناک بوده و به دلیل همین ترسی که دارد سعی می کند جلوی دفع مدفوع خود را بگیرد که این امر باعث جمع شدن مدفوع در روده و خشک شدن آن و در نتیجه یبوست خواهد شد.

بسیاری از مادران و والدین در ناحیه مقعد کودک خود گوشت های اضافه و یا بیرون زدگی مشاهده می کنند که برخی از آنها جای نگرانی ندارد و بعد از مدتی برطرف می شود اما اگر این زائده ها برطرف نشد و موجب درد و ناراحتی کودک به هنگام دفع شود باید علت آن پیگیری شود و اقدامات لازم برای درمان آغاز شود.

بیمار-های-مقعدی-کودکان

در ادامه به شایع ترین اختلالات مقعدی در کودکان می پردازیم:

 

ادامه مطلب

نوشته شده در : یک شنبه 29 تیر 1399  ساعت :10:21 AM   |   توسط : نظرات (0)

مرکز لیزر بواسیر یا هموروئید در تهران، کلینیکها و بیمارستان های دولتی

بواسیر یا هموروئید Hemorrhoid به التهاب و متورم شدن سیاهرگ های اطراف ماهیچه های مقعدی گفته می شود که بر اثر دلایل مختلفی مثل یبوست، فشار و زور زدن هنگام دفع، بارداری و … به وجود می آید. البته بخش بزرگی از دلیل به وجود آمدن این بیماری در افراد رژیم های غذایی نادرست و عدم مصرف فیبر و مایعات کافی می باشد.

بواسیر در دو نوع داخلی و خارجی ایجاد میشود. نوع داخلی آن به همراه علائمی مثل خونریزی و درد و سوزش هنگام دفع است و بواسیر خارجی هم این علائم را دارد، با این تفاوت که زائده ای گوشتی مانند از مقعد بیرون می زند که با دست هم جا نمی رود و نیاز به درمان های جدی تری مثل لیزر درمانی و یا جراحی دارد. 

اما برای بسیاری از بیماران و افرادی که نیاز به درمان جدی تر برای این بیماری دارند ممکن است این سوال پیش بیاید که برای درمان بواسیر کجا باید بروم؟ و یا اینکه مراکز لیزر بواسیر در تهران کجاست؟؟؟ 

به همین جهت در ادامه به معرفی کلینیک معتبر و تخصصی در این زمینه و همچنین بیمارستان های دولتی که عمل هموروئید با لیزر را به صورت سرپایی انجام میدهند، می پردازیم:

ادامه مطلب

نوشته شده در : یک شنبه 29 تیر 1399  ساعت :10:21 AM   |   توسط : نظرات (0)

علت سوزش مقعد بعد از خروج مدفوع چیست

احساس درد و سوزش مقعد موقع دفع مدفوع و یا اجابت مزاج حس رایجی است که معمولاً بیشتر افراد آن را تجربه می کنند، اما اکثراً و به خصوص زنان از بیان آن خجالت می کشند و فرصت درمان را به خودشان نمی دهند. اما این موضوع مشکل حاد و یا غیر معمولی ای نیست که بابت آن خجالت بکشید.

دلایل سوزش مقعد

اگر هنگامی که احساس می کنید نیاز به دفع مدفوع دارید ولی از ترس دردناک بودن و سوزش آن، این کار را به تعویق می اندازید باید بدانید که با این کار نه تنها درمان نخواهید شد بلکه وضعیت خود را بدتر می کنید. این مشکل دلایل مختلفی دارد که در ادامه به چند مورد از شایع ترین آنها می پردازیم:

هموروئید یا بواسیر

بواسیر یا هموروئید هم یکی از دلایل سوزش هنگام دفع می باشد زیرا هموروئید همان التهاب و ورم رگ های درون روده بزرگ است که این موضوع می تواند باعث دردناک شدن دفع مدفوع برای شما شود. در واقع به دلایلی مثل چاقی و اضافه وزن، بارداری و یبوست به این رگ ها فشار زیادی وارد می شود و این فشار باعث ورم و التهاب عروق دیواره رکتوم می شود.  بهتر است قبل از این که بیماری شدت یابد با روش هایی مثل افزایش مصرف فیبر و جلوگیری از یبوست، از آن پیشگیری نمایید. در غیر اینصورت یا باید با روش های تهاجمی مثل عمل جراحی سنتی بواسیر و یا لیزر درمانی هموروئید خود را درمان نمایید.

پارگی ها و شکاف های اطراف مقعد

پارگی ها و شکاف هایی که در اطراف مقعد و یا زیر پوست مقعد هستند ممکن است باعث این سوزش شوند. این شکاف ها بر اثر عوامل مختلفی مثل شقاق، رابطه مقعدی، یبوست و یا تنقیه به وجود می آیند. در این حالت معمولاً هنگام دفع مدفوع مقعد تان می سوزد و یا حتی ممکن است خون روشن هم روی دستمال توالت مشاهده کنید که بهترین کار برای درمان و جلوگیری از عود مجدد این شکاف ها گنجاندن فیبر زیاد در رژیم غذایی  و نوشیدن مایعات و آب کافی می باشد. 

 

ادامه مطلب

نوشته شده در : یک شنبه 29 تیر 1399  ساعت :10:21 AM   |   توسط : نظرات (0)

بواسیر خارجی یا هموروئید ترومبوزه چیست؟ درمان قطعی بواسیر خارجی بدون جراحی

بواسیر خارجی یا هموروئید ترومبوزه چیست؟ درمان قطعی بواسیر خارجی بدون جراحی

بواسیر یا هموروئید می تواند هم در داخل مقعد باشد و هم در خارج مقعد. بواسیر خارجی یا هموروئید ترومبوزه زمانی ایجاد می شود که داخل بالشتک بواسیری پر از لخته خون می شود. این حالت ممکن است خطرناک نباشد اما به شدت دردناک و حساس است و باید سریعاً درمان شود.
بواسیر خارجی که نام دیگر آن هموروئید ترومبوزه می باشد وضعیتی است که در آن رگ های داخلی مقعد پرخون و متورم شده و به هنگام اجابت مزاج و زور زدن بیرون می زند. لفظ ترومبوزه نیز از ترومبوز گرفته شده که به معنای لخته شدگی خون می باشد.

شایع ترین علامت این بیماری درد و حس کردن توده ای در اطراف مقعد است که با دست قابل لمس کردن می باشد. در واقع این زائده های بیرون زده همان هموروئیدهای داخلی می باشند که در اثر یبوست و زور زدن به بیرون آمده اند.
هموروئید ترومبوزه به دلیل حساس بودن و پر بودن از لخته خون، بواسیر شکننده هم نامیده می شود.زائده ای که از خون پر شده است به رنگ آبی متمایل به بنفش در بیرون مقعد ظاهر می شود.

عکس بواسیر خارجی

برای آشنایی بیشتر شما با این عارضه، عکس بواسیر خارجی را قرار داده ایم تا با مشاهده علائم مشابه در خود، برای تشخیص و درمان قطعی بواسیر خارجی هرچه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

بواسیر خارجی

 

 

علائم

شایع ترین علائم بواسیر ترومبوزه شامل این موارد می باشد:

 • به وجود آمدن ناگهانی یک توده و برآمدگی دردناک در اطراف مقعد
 • درد و خارش و سوزش
 • خونریزی

علت

همان طور که گفتیم بواسیر یا هموروئید ترومبوزه همان بواسیر داخلی می باشد که در اثر این عوامل به بیرون می زند و به بواسیر خارجی تبدیل می شود:

 • یبوست طولانی مدت
 • زور زدن به هنگام اجابت مزاج
 • بارداری و زایمان
 • رابطه جنسی مقعدی
 • رژیم غذایی کم فیبر

درمان قطعی بواسیر یا هموروئید خارجی ترومبوزه بدون عمل جراحی

بیماری که به دردناک ترین نوع هموروئید که همان هموروئید ترومبوزه می باشد مبتلا شود، انتخاب روش درمان سریع بواسیر خارجی برایش دشوار خواهد بود. این که از میان روش های متنوع برای جراحی هموروئید خارجی و یا درمان سریع بواسیر خارجی بدون عمل جراحی، کدام روش را انتخاب نماید که علاوه بر کاهش درد، قطعی و بدون بازگشت هم باشد و در مدت زمان کوتاهی با هزینه کم انجام شود، یکی از دغدغه های اصلی بیماران می باشد.
در واقع پزشک موظف است تمامی روش های درمانی را برای بیمار توضیح داده و معایب و مزایای هرکدام را هم بگوید اما در نهایت این بیمار است که باید از بین آنها بهترین روش درمان را انتخاب نماید.
از آنجایی که عموم مردم از روش های جراحی هراس دارند و وقتی از تیغ برنده جراحی صحبت می شود ترجیح می دهند به دنبال روشی برای درمان هموروئید خارجی ترومبوزه بدون جراحی باشند.
لیزر درمانی طی چند سال اخیر به دلیل مزایا و نتایج اثربخشی که داشته، به محبوب ترین و قطعی ترین روش درمان سریع بواسیر خارجی بدون جراحی تبدیل شده است.
مزایای درمان هموروئید خارجی ترومبوزه بدون عمل جراحی و با لیزر شامل این موارد است:

 • باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود. زیرا نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد.
 • لیزر روشی بدون بازگشت برای درمان قطعی بواسیر خارجی می باشد و بعد از آن نیازی به درمان مجدد نیست.
 • بدون درد و خونریزی می باشد و هم چنین بعد از عمل برخلاف روش جراحی هموروئید خارجی، جای بخیه و اسکار بر روی پوست باقی نمی ماند.
 • لیزر روش درمان سریع بواسیر خارجی بوده که نیاز به تعویض پانسمان ندارد به همین دلیل از ابتلا به سایر بیماری های ویروسی و عفونتی هم جلوگیری می شود.

جراحی هموروئید خارجی

معمولا برای هموروئید ترومبوزه از روش درمان ترومبوکتومی استفاده می کنند که در طی این جراحی کوچک بیمار بیهوش می شود و برشی در هموروئید ترومبوز شده زده می شود، سپس جراح خون داخل آن را تخلیه می کند. اگر همان موقع که احساس کردید هموروئید شما ترومبوز شده است برای ترومبوکتومی اقدام کنید ممکن است این روش موثر باشد اما اگر با این روش بیماری شما درمان نشود لازم است از سایر گزینه های جراحی هموروئید خارجی استفاده شود:
هموروئیدکتومی: که یک روش تهاجمی شدید است و بهتر است تنها در موارد حاد استفاده شود. در این روش بیمار بیهوش می شود و سپس طی یک عمل جراحی رگ هایی که خون در آنها لخته شده است، برداشته می شوند.
رابربند یا بستن باند لاستیکی: در این روش انتهای هموروئید با استفاده از کش لاستیکی بسته می شود و جریان خون رسانی به بواسیر قطع و طی چند روز بافت هموروئید خشک شده و می افتد.
استاپلر یا هموروئیدوپکسی: در این روش با استفاده از دستگاه مخصوصی بدون اینکه برشی ایجاد کنند مسیر خون رسانی به بافت هموروئیدی را به صورت منگنه ای مسدود می کنند که ابتدا عروق بواسیری کوچک می شود و سپس به طور کامل از بین می رود.

درمان دارویی

اگر اندازه بواسیر یا هموروئید، ۱ الی ۲ میلی متر باشد پزشک مصرف ملین و داروهای مسکن را توصیه می کند.
پماد برای بواسیر خارجی: هم چنین می توان زیر نظر پزشک متخصص از پماد ها و شیاف های آنتی هموروئید که هم برای بواسیر داخلی و هم برای هموروئید خارجی کاربرد دارد، استفاده نمود.

درمان خانگی

 • استفاده از حمام سیتز یا وان آب گرم
 • استفاده از ژل گیاه آلوئه ورا
 • کمپرس سرد
 • استفاده از دستمال مرطوب به جای دستمال توالت
 • استفاده از پماد برای کاهش درد و سوزش، این پمادها بدون نسخه هم در دسترس هستند.
 • ملین و مکمل های حاوی فیبر برای نرم شدن مدفوع و راحت تر شدن اجابت مزاج
 • بهتر است که لباس مناسب پنبه ای یا نخی داشته باشید و از پوشیدن لباس های پلاستیکی خودداری نمایید.
 •  

ادامه مطلب

نوشته شده در : دوشنبه 26 خرداد 1399  ساعت :12:29 PM   |   توسط : نظرات (0)

بررسی تاثیر لیزر در درمان بیماری های نشیمنگاهی و دلیل محبوبیت آن

بررسی تاثیر لیزر در درمان بیماری های نشیمنگاهی و دلیل محبوبیت آن

مقعد مهمترین بخش گوارش است که از اسفنکتر داخلی و خارجی برای دفع تشکیل شده است. اختلال در هر یک از اجزا و سلول های مقعد باعث به وجود آمدن بیماری هایی مانند هموروئید یا بواسیر، شقاق، کیست مویی و…. خواهد شد.

با توجه به آمار و اطلاعات پزشکی، بیماری های نشیمنگاهی و مقعدی روز به روز در حال زیاد شدن و گسترش می باشد. در این میان برخی از افراد هم به دلایل مختلفی مثل ترس و یا خجالت به پزشک مراجعه نمی کنند و این خود باعث بدتر شدن بیماری و مشکل شدن روند درمان خواهد شد. فرد مبتلا باید بداند در صورت مشاهده علائم اولیه و نشانه هایی مانند درد مقعد و یا خونریزی و …  اگر برای تشخیص و یا درمان اقدامی نکند ممکن است این علائم نشانه هایی از بیماری های پرخطر تری مثل سرطان مقعد و یا… باشد.

یکی از شایع ترین و دردناک ترین بیماری های مقعدی بواسیر می باشد که تقریباً تمامی افراد بزرگسال در طول زندگی خود برای یک بار هم که شده آن را تجربه کرده اند و یا برخی از علائم بواسیر را داشته اند. برای درمان این بیماری در عصر حاضر راه و روش های زیادی وجود دارد که هرکدام معایب و مزایای خاص خود را دارند برای مثال رابربند یا استاپلر روشی برای درمان هموروئید می باشد که در روش رابربند با بستن باند لاستیکی به دور زائده و توده ی بیرون زده ی بواسیر، جریان خون رسانی به آن قطع شده و بعد از مدتی می افتد. این روش بسیار دردناک بوده و به طور قطعی و صد در صد هم نمی توان گفت که بدون بازگشت و عود می باشد علاوه بر اینها ممکن است نیاز به استراحت و طی کردن دوره نقاهت داشته باشد.

در روش استاپلر هم با استفاده از یک دستگاه مانند منگنه جریان خونرسانی به عروق هموروئید را قطع می کنند تا بعد از مدتی به طور کامل از بین برود.

در واقع در تمام روش ها به جز لیزر درمانی نوعی جراحی و تهاجم وجود داشت که باعث از بین بردن یا بریدن و افتادن توده می شد. اما امروزه تنها روش غیرجراحی و کم تهاجم درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر می باشد که به دلیل محبوبیتی که دارد انتخاب اول بیشتر بیماران می باشد. در لیزر هموروئید، بیمار درد یا خونریزی نداشته و به صورت سرپایی درمان می شود و همان روز هم می تواند به ادامه کارهای روزمره خودش رسیدگی کند. این روش معمولاً در کمتر از نیم ساعت قابل انجام است و نتیجه ان دائمی بوده و این طور نیست که بیمار باید برای درمان چند جلسه مراجعه کند.

نه تنها در مورد بواسیر یا هموروئید بلکه در مورد تمامی بیماری های نشیمنگاهی هم توصیه پزشکان و هم انتخاب خود بیماران همین روش می باشد. شاید بپرسید چرا؟

مزیت لیزر نسبت به سایر روش ها و جراحی چیست؟؟؟

در ادامه به بررسی دلیل برتری و محبوبیت لیزر نسبت به تیغ جراحی می پردازیم:

 • در لیزر درمانی برای برداشتن توده یا زائده، انتهای عصب توسط اشعه و نه تیغ یا چاقوی جراحی برش داده می شود و خود به خود ترمیم می شود پس در نتیجه بیمار پس از عمل درد بسیار کم و خفیفی خواهد داشت. در واقع لیزر خود به عنوان ترمیم کننده عمل می کند و در هنگام برش عروق و اعصاب، ترمیم هم انجام می دهد.
 • درمان با لیزر به صورت سرپایی در مطب قابل انجام است و نیازی به بیهوشی ندارد و با بی حسی موضعی انجام می شود. بنابراین بیمار نیازی به بستری شدن و به هوش آمدن هم ندارد.
 • بیمار خیلی سریع تر می تواند به سرکار و یا منزل خود برگردد.
 • هنگام عمل با لیزر بیمار ۸۰ درصد درد کمتری نسبت به جراحی سنتی دارد و همین امر خود باعث آرامش و اعتماد بیمار به پزشک می شود.
 • دوره نقاهت بسیار کمتر نسبت به جراحی سنتی می باشد مثلاً در جراحی سنتی کیست مویی فرد بیمار حداقل تا دوماه درگیر عوض کردن پانسمان و ترمیم زخم باز می باشد ولی در لیزر کیست مویی اگر بصورت بسته انجام شود، نهایتاً تا دو هفته بعد محل عارضه و زخم به طور کامل بهبود می یابد.
 • لیزر دارای فیبر بسیار نازک و یا سوپرتین می باشد و به همین دلیل هنگام جراحی با لیزر بافت های سالم اطراف آسیب نمی بینند و می توان در جراحی های بواسیر یا هموروئید و سایر بیماری ها از نوع پیشرفته، از آن استفاده نمود.
 • امواج از طریق هندپیس به بدن نفوذ می کند و خود لیزر تماس مستقیم با ناحیه و بافت مورد عمل و آسیب دیده ندارد. همین موضوع باعث می شود امکان انتقال بیماری های عفونی و یا هپاتیت و ایدز در جراحی با لیزر به صفر برسد. در صورتی که در روش جراحی سنتی این خطر همیشه وجود دارد.
 • جراحی سنتی مثل جراحی با تیغ یا چاقو و یا کوتر عوارضی مثل سوختگی بافت های سالم اطراف، جوش نخوردن زخم و یا خونریزی و حتی بی اختیاری در دفع گاز و مدفوع دارد در صورتی که لیزر هیچ کدام این عوارض و مشکلات را به همراه ندارد.
 • از آنجایی که بعد از عمل لیزر، زخم و یا اسکار بر روی پوست باقی نمی ماند پس نیازی هم به پانسمان کردن و تعویض پانسمان محل عمل نمی باشد.

وقتی لیزر را با سایر روش های سنتی مثل جراحی و هموروئیدکتومی مقایسه می کنیم، میبینم که لیزر معجزه و انقلابی در دنیای پزشکی می باشد مخصوصاً در مورد بیماری های مقعدی و یا نشیمنگاهی.

مثلا در قرون وسطی برای درمان بواسیر میله ای داغ شده را چند بار در مقعد بیمار فرو می کردند و یا در مورد کیست مویی، موفقیت لیزر بیشتر از ۵۰ درصد بیشتر از جراحی سنتی می باشد.

بررسی تاثیر لیزر در درمان بیماری های نشیمنگاهی و دلیل محبوبیت آن

ادامه مطلب

نوشته شده در : شنبه 24 خرداد 1399  ساعت :11:32 AM   |   توسط : نظرات (0)

بیماری بواسیر در زنان و علت آسیب پذیرتر بودن آنان نسبت به این بیماری

بیماری بواسیر در زنان و علت آسیب پذیرتر بودن آنان نسبت به این بیماری

بیماری بواسیر در زنان، عارضه ای دردناک و آزاردهنده می باشد که می تواند ناشی از علت های مختلفی مانند یبوست، نشستن های طولانی مدت و بارداری یا زایمان باشد. این بیماری مشکل لاعلاجی نیست و امروزه به راحتی قابل درمان است.

تقریباً ۷۵ درصد از بزرگسالان در طول زندگی خود بواسیر را تجربه می کنند که نیمی از این افراد بالای ۵۰ سال سن دارند و فقط کمتر از ۵ درصد از آنها با دارو و قرص درمان می شوند. با توجه به عواملی که در ادامه این مطلب به آن می پردازیم میتوان گفت که زنان در برابر بیماری بواسیر یا هموروئید آسیب پذیرتر هستند و احتمال ابتلا آنان به هموروئید تقریباً ۴ برابر بیشتر از مردان می باشد.

 

این بیماری معمولاً با بالارفتن سن ظاهر می شود اما امروزه بنا به دلایل مختلفی مانند سبک زندگی و تغذیه نادرست و نداشتن تحرک کافی در جوانان هم رو به افزایش می باشد. معمولاً افراد مبتلا به این عارضه در سن ۴۵ تا ۶۵ سالگی دچار آن می شوند. البته نمی توان به طور قطع سن و یا جنس خاصی را برای این بیماری تعیین کرد و احتمال اینکه کودکان هم به بواسیر دچار شوند وجود دارد.

در عکس بواسیر زنان می توانید ظاهر این عارضه در زنان را مشاهده نمایید.

علل بروز بیماری بواسیر در زنان

بواسی

نشستن های طولانی مدت: از آنجایی که اغلب زنان شاغل، شغلشان به گونه ای است که مجبورند ساعت های زیادی را در حالت نشسته و پشت میز باشند، این نشستن های طولانی فشار زیادی را به عضلات کف لگن آنها وارد می نماید.

اسهال یا یبوست: زنان به دلیل تغییرات هورمونی ای که در دوره عادت ماهانه برای آنها ایجاد می شود، یبوست و یا اسهال را تجربه می کنند که این موضوع یکی از عوامل تاثیرگذار در ابتلای به این بیماری است.

بلند کردن و یا جا به جایی وسایل سنگین: زنان به دلیل طبیعت خود نیرو و قوای بدنی کمتری در مقایسه با مردان دارند و انجام کارهای سنگین که در حد و توان آنها نیست می تواند باعث ضعیف شدن عضلات لگنی شود.

بارداری: یکی از علت های مهم ایجاد بواسیر در زنان، بارداری و زایمان می باشد. تغییرات هورمونی در این دوران و بزرگ شدن شکم  و افزایش وزن دو علت مهم بواسیر بارداری در زنان می باشد. از طرفی دیگر بارداری با مشکل یبوست همراه است که از عوامل اصلی بواسیر می باشد. اکثر زنان در سه ماه اول بارداری و زایمان های طبیعی بواسیر را تجربه می کنند.

تحرک کم: زندگی شهری باعث ایجاد سبک زندگی ای بی تحرک در زنان مخصوصاً خانم های خانه دار شده است که این کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی روزانه، یبوست و چاقی فرد را در پی دارد که هر دو از علت های این بیماری هستند.

رابطه از راه مقعد و بواسیر: رابطه جنسی از راه مقعد مضرات بسیاری برای بدن دارد که یکی از آنها بواسیر می باشد. رابطه مقعدی باعث وارد آمدن فشار به عضلات اسفنکتری مقعد می شود. با این کار دریچه مقعدی که وظیفه اش کنترل دفع مدفوع می باشد آسیب می بیند و ممکن است بی اختیاری در دفع را برای فرد در پی داشته باشد.

زنان با افزایش آگاهی خود درباره این موضوع که چرا در برابر هموروئید آسیب پذیرتر هستند می توانند با اقداماتی مثل اصلاح سبک زندگی، تغذیه و گنجاندن ورزش در برنامه خود از این بیماری محفوظ بمانند. حتی در دوران بارداری هم که بواسیر شایع تر می باشد می توان از آن پیشگیری نمود.

بیماری بواسیر در زنان و علت آسیب پذیرتر بودن آنان نسبت به این بیماری

ادامه مطلب

نوشته شده در : شنبه 24 خرداد 1399  ساعت :11:29 AM   |   توسط : نظرات (0)

عوارض بواسیر-عوارض بعد از لیزر و جراحی هموروئید

بواسیر یا همان هموروئید به رگهای واریسی مانند و متورم شده در ناحیه مقعد گفته می شود که می تواند هم داخلی و هم خارجی یا ترومبوزه باشد. به طور میانگین از هر ۴ فرد بزرگسال ۲ یا ۳ نفر به این بیماری مبتلاست. هموروئید دلایل زیادی مانند یبوست، زایمان، زور زدن، اضافه وزن و … دارد اما هنوز علت اصلی آن ناشناخته باقی مانده است.


گزینه های درمانی زیادی برای این بیماری در دسترس است، از درمان های خانگی و سنتی گرفته تا عمل جراحی و درمان قطعی با لیزر. بسیاری از بیماران مبتلا به این بیماری، اگر در همان وهله اول متوجه بیماری خود شوند با رعایت رژیم غذایی و افزودن فیبر، و تغییر سبک زندگی خود، درمان خواهند شد. اما در بسیاری از موارد که بواسیر بیرون زده و فرد را در انجام کارهای روزانه و یا اجابت مزاج دچار مشکل می کند تنها راه درمان که بدون بازگشت و بدون درد هم باشد همان درمان با لیزر می باشد که هر کدام از روش های درمان عوارض خود را دارند و ما ابتدا به بررسی عوارض بواسیر یا هموروئید می پردازیم:

عوارض بواسیر

هرچند که عوارض بیماری بواسیر نادر است و این بیماری معمولا عوارضی ندارد اما هموروئید ممکن است مزمن و یا دردناک باشد که در این صورت با این عوارض همراه است:

 • کم خونی: گرچه عارضه کم خونی در اثر این بیماری بسیار نادر است اما در اثر خونریزی شدید از بواسیر، ممکن است که فرد به کم خونی دچار شود. هم چنین هموروئید ترومبوزه یا خارجی ممکن است دچار شکاف و یا پارگی شود که این مسئله درد و خونریزی بیشتر را برای فرد به همراه دارد.
 • خفگی بواسیر: اگر بواسیر شما داخلی باشد و جریان خونرسانی به آن قطع شود باعث خفه شدن بواسیر می شود که همراه با درد بسیار شدیدی است .
 • لخته خون: گاهی اوقات و مخصوصا در مورد هموروئید های ترومبوزه ، یک لخته در هموروئید تشکیل می شود که زیاد خطرناک نیست اما بسیار دردناک است و حتی در مواردی نیاز به تخلیه دارد.
 • پرولاپس و یا همان بیرون زدگی بواسیر از مقعد که معمولا در هموروئید درجه چهار به وجود می آید و کل بواسیر از مقعد بیرون می زند که با دست هم به داخل نمی رود و عوارضی مانند درد، خونریزی، خارش و سوزش دارد.
 • عفونت و زخم شدن بواسیر

عوارض عمل جراحی بواسیر- عوارض بعد از عمل جراحی بواسیر

جراحی بواسیر

بیشترین و مهمترین عوارض بعد از عمل جراحی هموروئید و یا عمل بواسیر در روش هایی مانند هموروئیدکتومی که یکی از انواع روش های جراحی می باشد شامل موارد زیر است:

 • درد و خونریزی
 • عفونت ادراری
 • بی اختیاری در دفع
 • تنگی کانال مقعد
 • فیستول مقعد و یا عود بواسیر
 • احتباس ادراری
 • پرولاپس رکتوم

به جز مواردی که در بالا ذکر شد عوارض ناشی از تزریق داروی بیهوشی هم به عوارض جراحی هموروئید اضافه می شود چون طی درمان بواسیر از طریق جراحی بیمار با داروی بیهوشی بیهوش می شود و نیاز به بستری شدن دارد. با توجه به تمام این مشکلات ممکن است نتیجه مطلوبی بعد از درمان حاصل نشود و بیماری مجددا عود کند، و یا اینکه عوارض عمل بواسیر که در بالا ذکر شد گریبان بیمار را بگیرد.

عوارض لیزر بواسیر

لیزر بواسیر

با توجه به سرپایی بودن درمان بواسیر با لیزر که در مطب بدون نیاز به بیهوشی و بستری شدن انجام می شود،  و فرد در کمتر از نیم ساعت می تواند به کارهای روزمره خود برسد و هم چنین عوارض بی شمار جراحی بواسیر هنوز هم درمان قطعی و تضمینی برای این بیماری لیزر می باشد که می توان گفت درمان با لیزر تقریبا بدون عوارض می باشد، جز در مواردی که لیزر پر توان و یا دستگاه های قدیمی لیزر استفاده شود احتمال سوزاندن بافت ها وجود دارد ولی در دستگاه های جدید و پیشرفته امروزی این احتمال بسیار کم است و با قطعیت می توان گفت تنها روش درمانی بدون عوارض جانبی برای هموروئید، درمان از طریق لیزر می باشد که به جز اینکه بیمار درد و خونریزی کمتری دارد در این روش در وقت و هزینه ی او هم صرفه جویی می شود.

عوارض بواسیر-عوارض بعد از لیزر و جراحی هموروئید

ادامه مطلب

نوشته شده در : شنبه 24 خرداد 1399  ساعت :11:26 AM   |   توسط : نظرات (0)

هزینه درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر

برای درمان هموروئید بدون جراحی و با لیزر نمی توان قیمت مشخصی را اعلام کرد، اما باید این را بدانید که لیزر یک بار برای همیشه شما را درمان خواهد کرد و نیازی به مراجعات بعدی و بستری شدن در بیمارستان نیست، هم چنین با در نظر گرفتن مزایای لیزر بواسیر در مقایسه با جراحی سنتی هزینه ای که می کنید بسیار ناچیز است.

اما نکته مهمی که در مورد هزینه های عمل بواسیر یا هموروئید با لیزر باید بدانید این است که این روش به هیچ عنوان تحت پوشش بیمه نمی باشد و بیمه هزینه لیزر را پرداخت نخواهد کرد بنابراین هر کلینیک و یا پزشکی که این تضمین را به بیماران خودش بدهد کذب است، زیرا در قانون بیمه آمده است که درمانهایی که به صورت سرپایی و در کمتر از شش ساعت و بدون بستری انجام می شوند، مشمول استفاده از خدمات بیمه ای نخواهند بود. دکتر بواسیر را بررسی و معاینه می کند و بر اساس میزان رشد و وضعیت بیماری اعلام قیمت می کند.

برای اطلاع از هزینه دقیق درمان خود می توانید با کلینیک نوین تماس بگیرید و برای ویزیت وقت بگیرید زیرا بدون معاینه بیمار نمی توان به طور دقیق هزینه مشخصی را اعلام کرد.

هزینه درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر

ادامه مطلب

نوشته شده در : شنبه 24 خرداد 1399  ساعت :10:53 AM   |   توسط : نظرات (0)

عکس شقاق یا فیشر مقعدی

عکس شقاق یا فیشر مقعدی

شقاق مقعدی یا فیشر و یا زخم مقعدی،از بیماری های شایع ناحیه مقعد است.این زخم با علائم ناخوشایند، درد شدید، خونریزی، خارش، سوزش و التهاب بروز می کند. بروز عفونت در این زخم امری طبیعی محسوب می شود، زیرا که زخم در ناحیه ای حساس از بدن قرار دارد. علت بروز این بیماری وارد آمدن فشار زیاد به عضلات این ناحیه از بدن است، از عوامل بروز این عارضه می توانیم به نشستن های طولانی مدت، اسهال و یبوست مزمن، زایمان طبیعی سخت  و … اشاره کنیم.

بیماری شقاق بسته به عامل به وجود آورنده آن، در مراحل ابتدایی با استفاده از درمان های خانگی و دارویی قابل درمان است. اما در صورتی که زخم شقاق پیشرفت کرده و عمیق شود، نیاز به انجام درمان های تهاجمی نظیر جراحی و لیزر است تا از این طریق فشار و انقباض عضله اسفنکتر کاسته شود، و به مرور زخم ایجاد شده مداوا گردد.

عکس شقاق مقعدی

همان طور که در عکس شقاق مقعدی مشاهده می کنید، این عارضه موجب بروز زخمی در دیواره مقعد می گردد.

شقاق خفیف
شقاق حاد
شقاق حاد

 

شقاق مزمن
شقاق مزمن
شقاق مزمن

 

شقاق پیشرفته
شقاق مزمن
عکس شقاق خفیف


ادامه مطلب

نوشته شده در : شنبه 24 خرداد 1399  ساعت :10:53 AM   |   توسط : نظرات (0)

تعداد صفحات : 2   12

درباره ما

بایگانی

آمار بازدیدها

 • کل بازديد : 2441
 • تعداد کل مطالب : 15
 • تعداد کل نظرات : 0
 • تاریخ ایجاد وبلاگ : دوشنبه 9 بهمن 1396 

تماس با ما

پست الکترونيکي :
وب سایت :

خبرنامه