ترجمه وبلاگ
نويسنده

معمای سطح تیره عطارد حل شد

1457510016586_9.jpg

دانشمندان موسسه کارنگی با استفاده از اطلاعات فضاپیمای مسنجر توانسته‌اند معمای ظاهر تیره‌رنگ سطح سیاره عطارد را حل کنند که یافته‌های آن‌ها تا حدی با نظریه اخیر پیشنهادی مغایرت دارد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، تحقیق جدید یک نظریه پیشنهادی در سال گذشته را مورد خطاب قرار داده که در آن، دانشمندان اظهار کرده بودند ظاهر تیره‌رنگ سطح عطارد در اثر وجود حجم زیادی از کربن بوده و اینکه این ماده در اثر برخورد دنباله‌دارها در سطح سیاره رسوب کرده است.

محققان برای حل این مساله، از داده‌های طیف‌سنج نوترونی فضاپیمای مسنجر برای نقشه‌برداری از توزیع کربن استفاده کرده و سپس آن را با بخشهای دارای ماده تاریک قابل مشاهده در سطح مقایسه کردند. این اطلاعات در ماموریت سال گذشته مسنجر و گردش‌های متعدد آن در فاصله 100 کیلومتری سطح عطارد جمع‌آوری شده بود.

 

این داده‌ها نه تنها تائید کردند که بخش‌های تاریک در واقع همان کربن هستند، بلکه همچنین اطلاعاتی ارائه کردند که منشا احتمالی این ماده را توصیف می‌کرد. اطلاعات طیف‌سنج نوترونی با داده‌های پرتوی ایکس و طیف بازتابی ترکیب شد و به محققان اجازه داد تا میزان کربن دقیق موجود در مناطق تیره‌رنگ را تعیین کنند.

 

زمانی که محاسبات کامل شد، نتایج نشان داد که سنگها در مناطق هدف از درصد کمی کربن گرافیت تشکیل شده‌اند که در مقایسه با سایر سیارات، تراکم زیادی محسوب می‌شود.

 

دانشمندان گزارش کرده‌اند که این اطلاعات در ترکیب با تجربیات و مدلسازی‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که عطارد زمانی میزبان اقیانوس بزرگی از ماگما بوده است. زمانی که این ماگما سرد شده، بیشتر مواد به جز گرافیت که ماده شناورتری است، در آن غرق شده‌اند. مناطق تیره‌رنگی که امروزه قابل مشاهده هستند، بقایایی از آن پوسته غنی از گرافیت باستانی به شمار می‌روند.

 

این یافته‌ها در مجله Nature Geoscience منتشر شده است.

پنج شنبه 20 اسفند 1394  .:. 4:15 PM .:. امیرحسین
درباره وبلاگ

باسلام. به وبلاگ نجوم خوش آمديد. اين وبلاگ با هدف آشنايي بيشتر کاربران با نجوم تأسيس شده است و با قالبي زيبا و امکاناتي زياد و جالبي براي شما بازديدکنندگان گرامي ايجاد شده است. از موضوعات اين وبلاگ مي توان به اخبار، مقالات، تصاوير و... اشاره داشت. وبلاگ نجوم کليه ي مطالب خود را از وبسايت هاي معتبر تهيه کرده و همه ي مطالب داراي منبع مي باشند. از امکانات اين وبلاگ هم مي توان به ترجمه ی مطالب، خبرنامه، تصاوير آنلاين از خورشيد و ماه، نظرسنجي، جست و جوي مطلب و ... اشاره کرد. اين وبلاگ در ستاد ساماندهي پايگاه هاي اينترنتي به نشاني www.samandehi.ir ثبت شده است. لطفاً نظرات و پيشنهادات و انتقادات خود را براي بهتر شدن وبلاگ نجوم با ما درميان بگذاريد. باتشکر از همراهيتان در وبلاگ نجوم


کليه ي مطالب وبلاگ نجوم داراي "ادامه ي مطلب" هستند. براي مشاهده ي ادامه ي مطلب بر روي گزينه ي "ادامه مطلب" در پايين پست کليک کنيد

خبرنامه

نام    
ايميل


Powered by WebGozar

آرشيو مطالب
نظرسنجی دوم
آمار بازدید
كل بازديدها : 515552 نفر
كل مطالب : 845 عدد
کل نظرات : 61 نظر
تاريخ ايجاد وبلاگ : سه شنبه 8 مرداد 1392 
آخرين بروز رساني : شنبه 4 آذر 1396 
امکانات وب
جستو جوی وبلاگدر اين وبلاگ
در كل اينترنت

هم اکنون