بررسی انواع تجهیزات صنعتی و تصفیه فاضلاب
 
نويسندگان

پکیج تصفیه فاضلاب دستگاهی است که فاضلاب خروجی از ساختمان های اداری ، مسکونی و کارخانجات صنعتی را میگیرد و طی یک فرآیند هوازی و از طریق دمیدن هوا برای باکتری های در حال رشد این پساب را به آبی زلال و بی بو و بی رنگ تبدیل می کند.

امروزه پکیج های تصفیه فاضلاب به منظور تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب های بهداشتی- انسانی و پساب های صنعتی جهت جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی و حفظ منابع آب، ساخته می شوند. کمیت و کیفیت فاضلاب تولیدی و خروجی از پارامتر های اصلی در طراحی پکیج های تصفیه فاضلاب به شمار می رود. کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب عمدتا برای تصفیه فاضلاب اجتماعات کوچک شامل مجتمع های مسکونی، هتل ها، بیمارستان ها، کارخانجات، کارگاه ها، صنایع و … می باشد. مطابق استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست پساب تصفیه شده بایستی به یکی از سه منبع پذیرنده شامل آب های سطحی و چاه جذبی تخلیه و یا در مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز استفاده می گردد.

  ضرورت تصفيه فاضلاب

·      حفاظت کمی و کیفی منابع آب و جلوگیری از آلودگی آبها

·      جلوگیری از آلودگی محیط زیست و رعایت قوانین زیست محیطی

·      استفاده مجدد از پساب تصفیه شده در مصارف غیر شرب (کشاورزی و صنعت) مطابق بااستانداردهای ذیربط

·      تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه جهت تصفیه فاضلاب‌های روستایی و شهری

·      محدودیت منابع آبی و بحران خشکسالی

لذا به منظور دستیابی به اهداف توسعه پایدار، پیشگیری از انتشار آلودگی، تمرکز منابع آلاینده و به کار گیری تجهیزات کنترل آلودگی به عنوان راهبردی استراتژیک جهت کاهش اثرات نامطلوب زیست محیطی در دستور کار کشور قرار گرفته است.

در همین راستا دستیابی به روش‌های عملی دفع صحیح فاضلاب شامل اجرای شبکه های جمع آوری فاضلاب و احداث تصفیه خانه‌ها با توجه به ارزیابی فنی و اقتصادی طرح ها حتی برای طرح‌های مسکن‌های مهر، مجتمع‌های مسکونی، شهرک ها، مناطق روستایی، جوامع و اجتماعات کوچک، کارخانجات، کارگاه‌ها، کشتارگاه‌ها، مراکز تهیه مواد غذایی، هتل‌ها، کمپ های تفریحی و کارگری، رستوران‌ها، پادگان‌های نظامی، مراکز تجاری، ادارات و مؤسسات، دانشگاه‌ها و مدارس و موارد مشابه، به منظور حفاظت از محیط زیست، حفاظت منابع آب و به سامان درآوردن معضل تخلیه نامناسب و کنترل نشده فاضلاب انسانی و احداث تأسیسات کارآمد با توجه به شرایط منطقه، جهت تصفیه فاضلاب امری حیاتی به شمار می آید و از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

جهت دستیابی به این مهم، طراحی و ساخت پکیج‌های نوین تصفیه فاضلاب به عنوان یک راهکار مناسب، بررسی و به مرحله اجراء رسیده است.

   پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

  از عوامل ایجاد کننده های تصفیه فاضلاب صنعتی و پساب آنها می توان از واحد های صنعتی و پساب ناشی از تولیدات کارخانجات صنعتی نام برد. و یکی از پر استفاده ترین روشهای تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی می باشد. قیمت مناسب,ایجاد فضای کم,کامل بودن سیستم مکانیکال,راهبری آسان,نصب راحت,راهبری آسان آنها یکی از اصلی ترین دلایل انتخاب پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی در مقایسه با سایر سیستم ها  می باشد.

یکی از عمده ترین مشکل های صنایع صنعتی استاندارد خروجی فاضلاب می باشد که با توجه به خروجی فاضلاب از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی در مقاسیه با سایر روش ها شرکت های سازنده را مجاب به تولید این نوع سیستم نمود و از سویی کارخانجاتی که با اینگونه آلایندها سرو کار دارند را مجاب به استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی نموده است. با توجه به تعقیرات صورت گرفته شده در صنایع چه از قبیل نوع فرآیند تولید و فاضلاب آنها یا افزایش مقدار پساب تولیدی آنها اگر نیازی به تعقیر روش تصفیه باشد.

از این رو در روش تصفیه فاضلاب شرکت هایی که اقدام به تصفیه کردن پساب تولیدی خود از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی نموده اند به راحتی می توانند تعقیرات را بدون متوقف کردن عمل تصفیه و با کمترین هزینه اعمال نمایند.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی ، نمونه فشرده و پیش ساخته واحد های تصفیه فاضلاب در ابعاد کوچک می باشند. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی ، کارایی واحد های تصفیه فاضلاب را دارا می باشند و تمام مراحل تصفیه فاضلاب از آشغال گیر تا گند زدایی ( از واحدهای تصفیه فیزیکی و اولیه تا واحد گندزدایی)  در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به صورت فشرده قرار گرفته است.

 

علت توسعه پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی ، مراکزی بودند که به دلایل زیر توانایی ساخت واحد تصفیه خانه فاضلاب را ندارند:

محدودیت منابع مالی
محدودیت فضا و زمین
محدودیت نیروی انسانی
کم بودن حجم فاضلاب تولیدی
مراکز کوچک مانند کارگاه، کارخانجات تولیدی، بیمارستان، کشتارگاه ، پادگان و مراکزی از این دست به دلایل بالا ترجیح می دهند با هزینه سرمایه گذاری بسیار کمتر، تاییدیه محیط زیست را برای دفع پساب خود با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب کسب کنند. این مراکز حتی می توانند آب خروجی پکیج تصفیه فاضلاب را برای مصارف داخلی خود نظیر آبیاری فضای سبز و استفاده مجدد برای سیستم های خنک کننده استفاده کنند که این امر موجب صرفه جویی در مصرف آب آن و خود کفایی هر چه بیشتر مراکز می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب برای تصفیه فاضلاب بهداشتی از روش لجن فعال با هوادهی عمقی ( گسترده) استفاده می شود. راندمان تصفیه فاضلاب بهداشتی در روش تجزیه هوازی کاهش 95 درصدی شاخص آلودگی های فاضلاب نظیر BOD، COD، TSS می باشد.

 اساس اصلی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش لجن فعال حذف آلاینده های موجود در پساب از طریق مصرف آن توسط میکرو ارگانیسم برای کمک به رشد و تکثیر آن است.


مهمترین مزایای این پکیج ها عبارتند از:

1- راندمان بسیار بالا در تصفیه فاضلاب

2- قابلیت جابجایی پکیج حتی پس از نصب و راه اندازی

3- سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی

4- برخورداری از کلیه واحدها و تجهیزات مورد نیاز جهت تصفیه

5- سهولت بهره برداری و نگهداری به سبب نوع طراحی و ساخت و تجهیزات بکاررفته در پکیج

حجم، غلظت و تركيب فاضلابهاي ناشي از كارخانه به نوع محصولات توليدي، برنامه توليد، روشهاي بهره برداري، طراحي خط توليد كارخانه، ميزان مديريت آب مصرفي و در نتيجه مقدار آب مصرفي بستگي دارد.

معرفی اجزا تشکیل دهنده پكيج نوین تصفيه فاضلاب بهداشتی

1-     کانال آشغالگیر
2-     مخزن دانه گیری و چربیگیری
3-     مخزن متعادلساز
4-     مخزن تصفیه بیولوژیکی آنوکسیک
5-     مخازن تصفیه بیولوژیکی هوازی چند مرحله ای با استفاده از بافل راکتور و مجهز به صفحات مدیا و سیستم هوادهی عمقی حباب ریز
6-     مخزن ته نشینی مجهز به صفحات لاملا
7-     مخزن ذخیره لجن مازاد مجهز به دیفیوزرهای حباب درشت
8-     کمپرسور هوا پمپ دیافراگمی و فیلتر پرس (گزینه پیشنهادی جهت تهیه لجن خشک)
9-     حوضچه گندزدایی
10-مخزن ذخیره پساب تصفیه شده مجهز به سیستم سطح سنج
11-فیلترهای شنی و کربن اکتیو
12-سامانه‌های کلرزن
13-پمپ های انتقال لجن برگشتی و لجن فعال مازاد با قابلیت برگشت لجن به صورت اتوماتیک
14-دیفیوزرهای هوادهی عمقی حباب ریز از نوع دیسکی
15-پمپ های انتقال پساب تصفیه شده به فیلتر های شنی تحت فشار
16-سبد آشغالگیر دوگانه در مخزن دانه گیری از نوع دانه ریز و دانه درشت
17-هوادهی توسط بلوئرهای خشک از نوع Roots
18-تابلو برق و کنترل
19-سیستم پایش آنلاین
20-سیستم کنترل از راه دور


ادامه مطلب
[ سه شنبه 6 خرداد 1399  ] [ 1:58 PM ] [ ]
نظرات 0

مخزن سپتیک در واقع یک مخزن ته نشینی کوچک می باشد که به دلیل زمان ماند طولانی، فاضلاب در آن تحت اثر باکتری های غیر هوازی به حالت معلق در می آید. سرپوشیده نمودن آن به منظور جلوگیری از مزاحمت بوی نامطبوع می باشد. نظر به اهمیتی که مخزن سپتیک در کاهش آلودگی و مواد آلی فاضلاب دارد، اغلب به عنوان یک راه حل موقت دفع فاضلاب بکار می رود.

در این روش کلیه فاضلاب منزل بوسیله فاضلاب رو ساختمان وارد مخزن می گردد. فعل و انفعالاتی که در مخزن سپتیک صورت می گیرد عبارتست از پالایش ابتدایی فاضلاب که همان ته نشینی است، حتما موادی که در مخزن ته نشین و یا رونشین می شوند مراحلی از تصفیه را می گذرانند.

 

 

موارد کاربرد سپتیک تانک

 

ویژگیهای سپتیک تانک فاضلاب سبب کاربرد گسترده آنها در بخش های مختلف خانگی، بهداشتی و صنعتی شده است. برخی از اصلی ترین موارد کاربرد مخازن سپتیک عبارتند از :

 

-1 پیش تصفیه و تصفیه مقدماتی فاضلاب بهداشتی واحدهای مسکونی، مجتمع های تجاری

و اداری، هتل ها و رستوران ها به دلیل قوانین شهرداری و سازمان حفاظت محیط زیست

-2 حذف ذرات قابل ته نشینی، چربی و روغن های موجود در فاضلاب رستوران ها و سالن

های غذا خوری جهت جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و گرفتگی لوله ها به سبب

تجمع چربی و ذرات درشت قابل ته نشین

-3 متعادل سازی و پمپاژ فاضلاب در سیستم های تصفیه فاضلاب

 

عملکرد سپتیک تانک فاضلاب

 

فاضلاب از طریق لوله ورودی سپتیک به بخش ابتدایی یا 2/3 اول وارد میشود، که این بخش بوسیله یک دیواره میانی از بخش دوم مخزن جدا شده و حجمی معادل 2/3 کل مخزن را داراست.

بعد از ورود فاضلاب به این بخش از مخزن، جامدات موجود در فاضلاب به دلیل وزن بالا ته نشین شده و روغن و چربی به دلیل چگالی کمتر در بالای سپتیک تانک پلی اتیلن می مانند و به بخش بعدی مخزن منتقل می شوند.

 

باید به صورتی طراحی گردد که زمان ماندگاری فاضلاب به حدی باشد تا 70-80 درصد مواد جامد معلق از جریان فاضلاب حذف گردد. این تجمع مواد با چگالی بیشتر در کف سپتیک، باعث ایجاد لجن می گردد که محل امنی برای ایجاد و رشد باکتری هاست.

 

این باکتریهای بی هوازی با واکنش های بیولوژیکی مواد آلی ته نشین شده را تجزیه کرده و فاضلاب تصفیه می گردد. این لجن به دو صورت گاز و مایع از سپتیک تانک خارج می گردد، گاز متان ناشی از عملیات بیولوژیکی از طریق لوله خروج بیوگاز به بیرون از سپتیک تانک پلی اتیلن هدایت می گردد.

 

در ادامه پساب فاضلاب بخش اول با عبور از مسیر ارتباطی تعبیه شده در دیواره جدا کننده وارد بخش دوم سپتیک گردیده و این بخش ذرات بسیار ریز چربی و روغن که در فاضلاب باقی مانده باشد بر روی سطح شناور می گردد و در نهایت این پساب عاری از مواد لجنی از طریق لوله خروجی سپتیک تانک خارج می گردد.

مخزن به نحوی طرح می شود که فاضلاب ورودی به آن تقریبا ‌بین یک تا سه روز باقی می ماند در مدت مذکور مواد معلق بالنصبه سنگین فاضلاببه صورت لجن در کف مخزن ته نشین شده و بیشتر مواد معلق سبک و از جمله روغن و چربی به تدریج به شکل کف غلیظی در سطح مایع شناور می گردد.

وقتی که مقدار فاضلاب وارد مخزن می شود به اندازه هم حجم آن پساب از لوله خروجی دفع می شود. لجن ته نشین شده در کف مخزن در اثر فعالیت باکتری های غیر هوازی تجزیه گردیده ایجاد گاز می نماید. نتیجه فعل و انفعالات مزبور، کاهش قابل ملاحظه حجم لجن می باشد و به همین دلیل معمولا تخلیه لجن مخزن هر 2 تا 4 سال یکبار بر حسب زمان ماند اولیه ضرورت می یابد.

 

 در پساب مخزنی که صحیح طرح و اجرا شده است مواد معلق و تیرگی کمی وجود خواهد داشت که با این حال هنوز کاملا صاف نیست و بوی مخصوص فاضلاب می دهد. بعلاوه پساب مزبور احتمالا از نظر بهداشت به علت در برداشتن باکتری های بیماری زا، کیست و تخم کرم هایی که کاملا از بین نرفته اند مخاطره انگیز می باشد.

 

معرفی سپیتک های پلی اتیلنی

 

یکی از بهترین انواع سپتیک تانک، سپتیک تانک های پلی اتیلن هستند که به سبب مزایای ویژه، در حال حاضر اغلب از آنها استفاده می شود. مهمترین مزایای سپتیک تانکهای پلی اتیلنی

عبارتند از :

 

-1 مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و شرایط محیطی نامناسب

-2 آب بندی کامل سپتیک تانک و عدم انتشار هیچ گونه آلودگی به خارج آن

-3 امکان مدفون ساختن سپتیک تانک به سبب جدار بسیار مقاوم در برابر فشارهای وارده از

سوی خاک اطراف سپتیک تانک

-4 سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی

-5 امکان دفن در زیرزمین با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به سپتیک تانک و جلوگیری از

اشغال فضاهای مفید

-6 سبکی وزن و سهولت در حمل و نصب

-7 امکان جابجایی حتی چند سال پس از نصب و راه اندازی اولیه

-8 گارانتی 55 ساله در برابر خوردگی

-9 سهولت بهره برداری و تخلیه لجن از سپتیک تانک به سبب دارابودن دریچه های بازدید و

تخلیه لجن

-10- عدم نیاز به عملیات ساختمانی در محل برای ساخت

 

 

تعین قیمت سپتیک فاضلاب

 

در خرید سپتیک تانک قیمت سپتیک تانک عوامل گوناگونی دخیل می باشد. از جمله انتخاب سپتیک تانک بتونی, سپتیک تانک پلی اتیلن, سپتیک تانک فایبرگلاس, ارزانترین نوع سپتیک تانک فاضلاب پلی اتیلن می باشد. که این نوع سپتیک نیاز به عایقکاری ندارد و از نشت فاضلاب به خارج جلوگیری می کند. از دیگر دلایل انتخاب این نوع سپتیک قابلیت نصب آن در زیر زمین وسطح زمین می باشد.

 

در جاهایی که سپتیک تانک فاضلاب را بنا به دلایلی نشود زیر زمین کارکرد و نیاز به این باشد که روی زمین نصب گردد باید به وسیله یک ایستگاه پمپاژ فاضلاب و به وسیله یک پمپ فاضلابی فاضلاب را به سپتیک تانک فاضلاب هدایت کرد . لازم به ذکر است که پمپ فاضلابی می بایست دارای خرد کن باشد .تا مواد فاضلاب هایی که بزرگ هستند باعث گرفتگی در پروانه های پمپ نشوند.

 

مکان یابی نصب سپتیک تانک

 

دور از مسیر نهر ها و آبگیر ها باشد، در سطحی هموار ساخته شود، سپتیک تانک در جهت مخالف وزش باد های غالب ساخته شود.

چند نکته:

- طول انباره مستطیل شکل را 2 تا 4 برابر پهنای آن انتخاب می کنند.

- عمق موثر برای انباره باید 1.2 متر باشد، عمق موثر عبارتست از فاصله آزاد فاضلاب تا کف تانک.

- فاصله سطح فاضلاب تا سقف انباره حداقل باید 30 تا 40 سانتی متر باشد.

برای زلال سازی بهتر فاضلاب معمولا سپتیک تانک ها را دو یا سه مخزنه می سازندکه حجم قسمت اول را دو برابر حجم قسمت های بعدی طراحی می کنند. که این امر به منظور جلوگیری از نوسانات سطحی فاضلاب و طولانی تر کردن تخلیه لجن صورت می گیرد.

- ضریب تبدیل آب مصرفی به فاضلاب معمولا برابر 80 درصد در نظر گرفته می شود.

- میزان تولید فاضلاب با توجه به سرانه مصرف آب و ضریب تبدیل آن به فاضلاب برای زمان ماند 12 تا 15 ساعت (به دلیل عدم حضور پرسنل عملیاتی در طول روز) طراحی می گردد.

 

 

 
ادامه مطلب
[ یک شنبه 14 اردیبهشت 1399  ] [ 8:35 PM ] [ ]
نظرات 0

منهول (به انگلیسی: Manhole)، آدم‌رو یا چاهک بازدید یک نوع از اتصالات است که برای متصل کردن چند شبکه و خط راه رو به هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال در سیستم فاضلاب برای آنکه چندین خط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل کنند و به یک مسیر هدایت نمایند از منهول استفاده می‌شود یا در سیستم‌های مخابراتی برای دسترسی به مسیرهای کابل‌ها در زیر زمین استفاده می‌شود.

البته همگی در سطح شهر به انواع منهول برخوردیم، دریچه‌هایی که در سطح زمین موجود است و برای کاربری‌های مختلفی استفاده می‌شود (آب و فاضلاب، تلفن، برق و…) و منهول در واقع برای دسترسی آسان انسان به داخل کانال است و در آن‌ها را با درپوش می‌پوشانند. از این رو به آنها دریچه منهول اطلاف میشود.

 

 

استفاده از پلی اتیلن برای ساخت منهول

 

در سال های اخیر با استفاده از محصولات پلیمری و ساخت و تولید منهول پلی اتیلن، علاوه بر با کیفیت انجام شدن پروژه‌های فاضلابی، سرعت انجام پروژه‌ها نیز افزایش پیدا کرده است و این منهول‌های پلی اتیلنی باعث صرفه جویی در هزینه‌ها اصلی وجانبی مثل حمل و نصب و کارگری نیز شده است و نیز در مراحل تعمیرات و نگهداری شرایط مناسب دارند و کار را راحت می کنند. منهول های پلی اتیلنی علاوه بر استفاده در صنعت آب و فاضلاب برای خطوط انتقال فاضلاب، برای کنترل خطوط انتقال مخابرات و برای خطوط انتقال کابل های برق مورد استفاده قرار می گیرد.

 

منهول پلی اتیلن و در واقع همه نوع منهول یکی از قسمت های اصلی یک شبکه‌ ی جمع آوری و خطوط فاضلاب است. ساخت منهول به صورت سنتی مرسوم است ولی باعث کاهش کیفیت و افزایش زمان ساخت و هزینه های کارگری می‌شود. این منهول‌ها که روز به روز در بین مهندسین و پیمانکاران بر گستره‌ی استفاده از آن اضافه می‌گردد، به منهول پیش ساخته پلی اتیلن معروف است.

منهول پیش ساخته از جمله ابزار مفید و پر کاربردی است که امروزه به میزان زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. این منهول پلی اتیلن، بیشتر برای خطوط انتقال فاضلاب کاربرد دارد. کانال های انتقال فاضلاب در عصر کنونی، جزو پروژهای حساسی هستند که توسط پیمانکاران شهرداری و راهسازی و آب و فاضلاب و مخابرات و برق انجام می شود.

 

 حساسیت این مسئله به حدی است که اگر نتوان جریان پسآب شهری یا صنعتی را به درستی هدایت کرد، فضای شهری و نیز فضاهای صنعتی و بیمارستانی قابل تحمل نبوده و بوی بد ناشی از فاضلاب فعالیت انسان ها را مختل می سازد و درصورتیکه فاضلاب های عفونی و صنعتی باشند بسیار خطرناک و مضر است. از طرفی سرعت و کیفیت انجام کار برای پیمانکاران پروژه های انتقال فاضلاب، بسیار حائز اهمیت است تا بتوانند سریعتر صورت وضعیت ها را ارایه کنند و برگشت هزینه هایی که در پروژه های خط انتقال فاضلاب کرده اند را داشته باشند. منهول پیش ساخته پلی اتیلن به خاطر مشخصات منحصر به فردی که دارد می تواند سرعت انجام پروژه ها را به حداکثر رسانده و کار کنترل انتقال پسآب های مضر را به خوبی انجام دهد. 

 

در تمام کشورهای دنیا اعم از پیشرفته و در حال توسعه جمع آوری فاضلاب دارای درجه اهمیت بسیاری است چرا که در کشورهای صنعتی علاوه بر بحث بهداشت از جریان فاضلاب تسویه شده برای تولید برق استفاده می کنند و کیفیت بالا و سرعت در اجرای پروژه‌ها یکی از مهمترین دغدغه‌های متخصصین این امر بوده است. در زمان‌های گذشته از منهول‌ های بتنی و لوله‌های بتنی برای پروژه‌ها استفاده می‌شد، اما این محصولات کارایی و کیفیت لازم را نداشتند.

 

محصولات پلیمری نظیر منهول پیش ساخته پلی اتیلن (آدم رو پلی اتیلن ) به جای منهول بتنی و لوله پلی اتیلن , لوله پی وی سی به جای لوله‌های بتنی از آن دسته محصولاتی است که باعث بهبود کیفیت اجرا و تسریع در روند عملیات اجرایی جمع آوری فاضلاب شده‌اند.

 

 مزایای منهول پلی اتیلن

 

برخـی مزایای منهول پیش ساخته پلی اتیلن به شرح زیر است‌:

 

۱- زمان اجرای آن بسیارکمتر از منهول بتنی است بطوریکه در یک روز ترانشه باز و بسته می شود.

 

٢- سبک بودن منهول پلی اتیلن موجب سهولت در حمل ونقل ونصب آن می گردد.

 

٣- سطح صاف منـهول پلی اتیلن مـانع چســبیدن مـواد بـه دیـواره هـا مـی شـود از طرفــی هزینــه نگهـداری و شستشوی آن کمتر است‌.

 

۴- رنگ روشن و سطح صیقلی منـهول‌، درون آن را قابل رویت کرده است‌.

 

۵- مقاومت در برابر لیســتی از مـواد منهول پلی اتیلنشــیمیائی مختلـف حاصـل از فاضـلاب یـا خــاک از خــواص منحـصـر بفـرد منهول های پلی اتیلن نسبت به منـهول های بتنی می باشد.

 

۶- انعطاف پذیری پلــی اتــیلن موجـب سـازگاری در برابــر نشسـتهای نامتقـارن زمـین وحـرکــت هـای کوچــک آن می شود.

 

٧- پیش بینی پله و ماهیچه در بدنه منهول و عدم نیاز به نصب پله و ماهیچه سازی بصورت مجزا

 

٨- هم جنس بودن منـهول با لوله پلی اتیلن موجب سهولت در اب بندی کامل شبکه می شود.

 

٩- زیرسازی یکسان منهول و لوله پلی اتیلن نشسهای نامتقارن آنها را از بین می برد.

 

 

مشخصات عمومی منهول پلی اتیلن

 

منهول های پلی اتیلن در دو قطر ۱۰۰۰ میلیمتر و ۱۲۰۰ میلیمتر و از ارتفاع ۱٫۲۰ تا ۹ متر با قطعات مختلف قابل تولید می باشد.

 

• کفی منهول ها به دو صورت ماهیچه دار و ساده تولید می شوند

• پله های از جنس مواد پلی اتیلن و بصورت یکپارچه تولید می شوند

• با توجه به طراحی ضخامت منهول های شرکت پارس اتیلن کیش ۱۰ میلیمتر و بیشتر می باشد

• اتصالات با استفاده از واشر EDPM ضد خوردگی تولید می شود

• مقاومت حلقوی منهول SN=8 می باشد

• بدنه منهول کلا آب بند بوده و قطعات با واشرهای EPDM به هم متصل هستند

• منهول ها بصورت مونتاژ شده تحویل مشتری می گردد

• هزینه بسیار پائین در ساخت و راه اندازی منهول های پلی اتیلن پارس اتیلن کیش نسبت به منهول های بتنی

• مقاومت در برابر لیستی از مواد شیمائی مختلف از خواص منحصر بفرد منهول های پلی اتیلن پارس اتیلن کیش نسبت به منهول های بتنی می باشد.

• منهول پلی اتیلن پارس اتیلن کیش نیازی به ماشین آلات سنگین برای اجرا ندارد.

• منهول پلی اتیلن پارس اتیلن کیش می تواند در محیط های شیمیائی و یا بسیار مرطوب براحتی دوام بیاورد .

• منهول پلی اتیلن پارس اتیلن کیش نیازی به تعمیر ندارد و در صورت نیاز به تغییرات در سایز براحتی و به آسانی انجام می شود.

• منهول های پلی اتیلن پارس اتیلن کیش براحتی در خطوط انتقال فاضلاب چشمگیری کاهش می دهد.

 

انواع منهول های پلی‌اتیلنی

 

الف ـ منهولهای گذرمستقیم

این منهولها برای استفاده در نقاط عطف لوله که دارای چندین اتصال ورودی و خروجی می باشد طراحی گردیده است. از جمله موارد استفاده از این منهولها می‌توان به انشعاب‌گیری و نیز تجمیع اتصالات خانگی اشاره نمود. این نوع از منهولها برای استفاده در لوله‌هایی با اتصالات ورودی و خروجی تا قطر 700 میلیمتر مناسب می‌باشند. در این حالت یک لوله 1000یا 1200 میلیمتر در مسیر به عنوان آدم رو استفاده می شود. انتهای منهولهای ساخته شده از پلی‌اتیلن ساختار جوش‌خورده داشته، بنابراین از نظر آب بندی کاملاً مطمئن می باشند. در پاره ای اوقات بر حسب ضرورت می توان برای سایزهای بالاتر از 800 میلیمتر از لوله بزرگتر از 1000 میلیمتر استفاده نمود .

 

لازم به ذکر است این گونه منهول ها با توجه به نوع ساختار و نوع مسیر انتقال سیال به دو نوع تقسیم میشود :

- نوع اول به شکلی است که لوله ورودی بدون هیچ گونه برشی از دیواره منهول وارد و از سوی دیگر خارج میشود که در این حالت پلیت کف نقش محل ایستادن فرد بابت بازرسی مسیر را دارد.

 نوع دوم به شکلی است که لوله ورودی پس از وارد شدن به منهول از دیواره کناری برش خورده وسپس لوله خروجی از دیواره روبرو یا کناری با ارتفاع و زاویه یکسان یا متفاوت خارج میشود که این سبک منهول برای تولید منهولهای ریزشی بسیار کارا خواهد بود .

 

ب- منهولهای جانبی 

این نوع منهول ها برای مسیرهایی مناسب و کارآمد هستند که قطر آنها بیش از 800 میلی متر میباشد .چراکه نسبت به منهولهای گذرمستقیم اقتصادی تر است. در این نوع منهول به جای قراردادن شفتی بزرگتر از قطر لوله مسیر به عنوان رایزر ( منهول ) ، لوله ای به قطر 1000 میلیمتر به عنوان آدمرو مورد استفاده قرار می گیرد بدین نحو که در کناره لوله هم قطر با مسیر لوله گذاری شفت مماس شده و با تعبیه پله و پلیت در کف شفت امکان بازدید را مهیا می سازد. این روش باعث کم شدن مقدار خاکبرداری ، سرعت اجراء و سهولت اجراء می شود.

 

 

 
ادامه مطلب
[ یک شنبه 14 اردیبهشت 1399  ] [ 8:35 PM ] [ ]
نظرات 0

دستگاه بتونیر یا همان دستگاه میکسر بتن ( از نوع قابل حمل ) ، بطور عمده در زمینه ساخت و سازهای با ابعاد کوچک و برای مخلوط کردن ملات و بتن استفاده میشود. همچنین برای کاربردهایی نظیر مخلوط کردن مواد شیمیایی و خوراک چارپایان و غیره نیز استفاده می شود. حرکت دادن این مخلوط کن ها با توجه به حجم مناسب آنها ساده است. در عین حال قابلیت اختلاط سریع و با کیفیت بالا از ویژگیهای این ملات سازها است.

بتونیر را با نام ملات ساز نیز میشناسند. این ماشین در حجمهای مختلف و برای کاربردهای مختلف طراحی و تولید میشود. در حال حاضر بازرگانی لرزان صنعت این ماشین را با حجمهای 250 ، 350 ، 400 و 750 لیتری را ساخته و ارائه میدهد. همچنین از لحاظ نوع سوخت این دستگاه در انواع برقی ، بنزینی و دیزلی طراحی و ساخته میشود . علاوه بر حجم و نوع سوخت، قدرت موتور نیز در این ماشین برای کاربردهای مختلف متنوع بوده و با قدرتهای 3 تا 10 اسب بخار قابل ارائه میباشد.

نکته قابل ذکر دیگر این است که هر چه مخزن دستگاه بزرگ باشد موتور بزرگ تر مورد نیاز است. در عین حال مکانیزم گردش مخزن نیز می تواند دنده زیر ،دنده کمر ، رولیک لاستیک بکار گرفته شود.

میکسر بتن چیست

میکسر بتن یا بتونیر به مخزنی اطلاق می شود که قادر به انتقال بتن در حین چرخش آن است. در واقع میکسر ، بتن را به صورت مخلوط حمل می کند و مانع از گیرش آن تا قبل از بتن ریزی می شود. میکسر بتن در انواع مختلف وجود دارد. به عبارت دیگر ، بتونیر ، مخزنی است که قادر به انجام موارد زیر به طور همزمان می باشد.

اختلاط ترکیب بتن
چرخش و چرخاندن بتن
ممانعت از گیرش بتن تا قبل از اعمال بتن و بتن ریزی

 
میکسر بتن را می توان بر روی وسایل مختلف سوار کرد. این مخازن را می توان بر روی تریلر ، کامیون و سایر وسایلی که قادر به حمل و جابه جایی هستند ، نصب کرد. بتونیر می تواند به صورت کامیون مخلوط کن باشد و یا به شکل میکسر سیار طراحی شود. در صورت استفاده از میکسر سیار ، شما می توانید تمام مخلوط بتن را در محل پروژه تولید و بتن ریزی را انجام دهید. در واقع این نوع میکسر امکان انجام تمام عملیات در محل را فراهم می کند.

در برخی از پروژه ها نیز از کامیون مخلوط کن استفاده می شود. در این موارد بتن در کارخانه بتن تولید و سپس بتن آماده در داخل تریلر مخلوط کن به محل پروژه منتقل می شود.

مشخصات فنی بتونیر :

بتونیرهای 400 لیتری به موتور 5.5 اسب مجهز بوده و با برق سه فاز کار می کنند، همچنین این دسته از بتونیرها به دلیل سنگینی دیگ در هنگام بارگیری به 4 چرخ پیکانی مجهز می باشند تا عملیات حمل و جابجایی بتونیر به سهولت انجام پذیرد. در ادامه انواع قسمت های بتونیر 400 لیتری شامل الکتروموتور، گیربکس، دیگ، همزن، دنده بتونیر، چرخ، شاسی و فرمان بتونیر تولید شده را شرح می دهیم.

الکتروموتور بتونیر :

دینام بتونیر 400 لیتری سه فاز بوده و قدرت آن 4 کیلووات (5.5 اسب بخار) می باشد. در بتونیرهای 400 لیتری از موتور موتوژن 5.5 اسب استفاده نموده که علاوه بر کیفیت و قدرت بالا، دارای طول عمر بسیار بالایی نسبت به الکتروموتورهای موجود در بازار می باشند.

گیربکس بتونیر:

در بتونیرهای 400 لیتری جهت جابجایی دیگ و انجام عملیات تخلیه و بارگیری آن از گیربکس VF86 استفاده می گردد. برند گیربکس بهکار اصفهان یکی از باکیفیت ترین شرکت های تولید گیربکس در ایران می باشد و از ویژگی های منحصر به فرد آن می توان به نرم کار کردن و انتقال قدرت مناسب اشاره نمود که زحمت اپراتور در هنگام تخلیه و بارگیری دیگ به حداقل می رساند.

بتونیر

دیگ بتونیر 400 لیتری:

قسمت اصلی دستگاه که کلیه مواد در آن بارگیری، ذخیره شده، هم خورده و در نهایت تبدیل به بتن می شوند. از ویژگی های منحصر به فرد دیگ بتونیر می توان به ضخامت ورق دیگ سه میلیمتر اشاره نمود که خطر سوراخ شدن دیگ در طول زمان را از بین برده و به افزایش طول عمر دستگاه می انجامد. همچنین قسمت انتهایی دیگ بتونیر از ورق با ضخامت 5 میلیمتر ساخته شده تا خطر سوراخ شدن دیگ به کمترین درصد ممکن برسد.

نحوه نصب و راه‌اندازی بتونیر

۱. در بتونیر برقی بعد از اتصال به جریان برق بتونیر قابل‌ استفاده است.

۲. در بتونیر دیزلی و بنزینی، بعد از بررسی دقیق موتور ازجمله سوخت، فیلتر هوا، ساسات و سایر جزئیات بتونیر قابل‌ استفاده می‌باشد.

۳. تمامی گیربکس‌های استفاده‌ شده در محصول نیازمند به واسکازین می‌باشند.

۴. تمامی بلبرینگ‌ها و کفگردهای استفاده‌شده در میکسر بتن نیازمند به گریس کاری می‌باشند.

اصلی ترین نکات در تعمیر و نگهداری بتونیر

۱. در بتونیرهای برقی حتماً از تابلو برق یا کنتور استفاده شود.

۲. در بتونیرهای بنزینی و گازوئیلی رسیدگی به موتور از مهم‌ترین موارد است.

۳. بتونیرها را تا حد امکان به‌صورت یدک حمل نشود.

۴. بعد از هر بار استفاده روزانه، نظافت بتونیر رعایت شود.

 

تفاوت بتونیر دنده زیر و دنده کمر:

اگر دنده های مخلوط کن دور تا دور دیگ باشد به آن بتونیر دنده کمر و اگر دنده های آن زیر دیگ تعبیه شده باشد به آن خلاطه دنده زیر می گویند. تفاوت بتونیر دنده زیر با بتونیر دنده کمر در شکل قرارگیری دنده های آن می باشد. مثلاً در بتونیر دنده زیر، دنده ها در زیر دیگ بوده و چرخش دیگ شبیه حالت دیفرانسیلی می باشد که به طبع آن صدای کمتر و اصطحلاک بیشتری دارد. در بتونیر دنده کمر یا دنده دور، چرخ دنده ها در دور تا دور دیگ بوده و صدای بیشتری نسبت به بتونیر دنده زیر ایجاد کرده ولیکن اصطحلاک آن کمتر از دنده زیر می باشد. در هنگام ساخت ملات ابتدا آب داخل دیگ ریخته و بتونیر برقی یا بنزینی را روشن نمایید. سپس ماسه و سیمان را به صورت دستی یا توسط باکت اضافه نمایید. اختلاط بتن با توجه به عیار مورد نیاز بتن مشخص می گردد و درصد سیمان کم و زیاد می گردد. پس از هر بار اختلاط بتن در بتن ریز داخل دیگ آن را شستشو داده و پس از هر 400 ساعت استفاده سعی گردد موتور و گیربکس ها سرویس گردد.


ادامه مطلب
[ دوشنبه 22 فروردین 1390  ] [ 8:35 PM ] [ ]
نظرات 0
.: