سردرود پایتخت تابلو فرش جهان


سردرود پایتخت تابلو فرش جهان


سَردْرود یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان تبریز واقع شده‌است. طبق آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته‌است، این شهر با جمعیتی بالغ بر ۲۴٬۸۵۳ نفر، دومین شهر پرجمعیت شهرستان تبریز و یازدهمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود. نام محلی این شهر، سَردَری است.

این شهر دارای باغ‌های بسیار زیبا و پرمحصول می‌باشد که یکی از میوه‌های معروف آن که محصول همین باغ‌ها است، گوجه سبز می‌باشد. پارک جنگلی مره‌خونی نیز از گردشگاه‌های بسیار زیبا و دیدنی این شهر است.

قالی‌بافی 

در این شهر علاوه بر بافت و تولید فرش‌های معمولی در ابعاد و اندازه‌های مختلف، قالی‌های حجمی، برجسته، دورویه، دو فرش در یک فرش با رج‌شمار متفاوت (که صرفاً جنبه هنری دارند) نیز بافته می‌شود.

قالی‌های کنونی سردرود دارای تاریخچه حدود یکصدساله است. طبق تحقیقات به عمل آمده، قالی‌بافی در دهه‌های گذشته، نخستین بار توسط «محمود آقاحکیم» وارد زندگی اهالی سردرود شده‌است و بعد از آن، توسط افراد دیگری مانند «حاج سید حاج آقا اسحاقیان»، «اعلاباف» و... پیگیری و گسترش یافته‌است. سردرود را می‌توان به عنوان مهد هنر تابلوفرش دستباف جهان نام برد و دلیل بر این مدعا، وجود حداقل ۱۵٬۰۰۰ دار قالی تابلوفرش، فقط در خود سردرود و برگزاری اولین نمایشگاه تابلوفرش در سطح کشور و برگزاری دومین جشنواره گره زرین آذربایجان و ایجاد اشتغال‌زایی حداقل بر ۵۰٬۰۰۰ نفر در چندین استان کشور و شهرها و مناطق محروم ار جمله استان کردستان و مناطق کردنشین کشور، دلیل محکمی بر اصالت و ارزش تابلوفرش‌های این شهر می‌باشد.


ادامه مطلب

تاريخ ارسال : یک شنبه 10 اسفند 1393  9:37 AM | نويسنده : یحیی طاهرزاده

..انتخاب طرح زها حدید: ساخت مجلل ترین ایستگاه مترو دنیا


..انتخاب طرح زها حدید: ساخت مجلل ترین ایستگاه مترو دنیا


..انتخاب طرح زها حدید: ساخت مجلل ترین ایستگاه مترو دنیا - Bitrin.com

 

 

حالا یکی از آخرین پروژه های دفتر خانم حدید، برنده رقابت طراحی ایستگاه مترو در پایتخت عربستان شده. شهری با جمعیتی پنج میلیونی و رو به رشد که نیاز به داشتن مترو آن ها را وادار به برگزاری یک فراخوان کرده. و تصاویر، گویای آن است شاهد ساخت ایستگاهی هستیم که به نظر برخی سایت ها، مجلل ترین ایستگاه متروی دنیاست و البته برنامه ریزی برای ساختش هم آغاز شده است.

ادامه مطلب، توقفگاهی است برای شما تا، تصاویر و اطلاعات بیشتری در خصوص این ایستگاه کسب کنید. پس همراه ما باشید.

..انتخاب طرح زها حدید: ساخت مجلل ترین ایستگاه مترو دنیا - Bitrin.com

..انتخاب طرح زها حدید: ساخت مجلل ترین ایستگاه مترو دنیا - Bitrin.com

این ایستگاه با مجموع ۶ طبقه که ۲ طبقه آن در زیر زمین است و به پارکینگ اختصاص دارد و ۴ طبقه دیگر متعلق به فضای عمومی است، یکی از مهمترین تکه های پازل حمل و نقل عمومی در ریاض به حساب می آید. ایستگاهی که میزبان ۳ خط از ۶ خط متروی پیش بینی شده برای این شهر است. و البته یکی از این ۳ مسیر، خط مترویی است که حمل و نقل مسافران فرودگاه را بر عهده دارد و این اهمیت کار را دو چندان می کند.

نمای بیرونی این ایستگاه مجلل و خاص،‌ با الگویی پوشیده شده که مانع ورود مستقیم نور خورشید در طول روز می شود. و البته مزایای روشنایی طبیعی روز را هم با خود به همراه می آورد.

..انتخاب طرح زها حدید: ساخت مجلل ترین ایستگاه مترو دنیا - Bitrin.com

در نهایت آن طور که مسئولین ساخت می گویند، می توان در سال ۲۰۱۷ شاهد بهره برداری از این ایستگاه ۲۰ هزار متر مربعی باشیم. و اگر طول مدت ساخت را با زمان ۴ ساله برای بازسازی یک ایستگاه در نیویورک مقایسه کنیم، به این نتیجه خواهیم رسید که شگفتی ها برای این ایستگاه مترو، منحصر به طراحی آن توسط دفتر زها حدید نخواهند بود.

..انتخاب طرح زها حدید: ساخت مجلل ترین ایستگاه مترو دنیا - Bitrin.com

..انتخاب طرح زها حدید: ساخت مجلل ترین ایستگاه مترو دنیا - Bitrin.com


ادامه مطلب

تاريخ ارسال : یک شنبه 10 اسفند 1393  9:37 AM | نويسنده : یحیی طاهرزاده

نکات استثـنایی دربـاره عقـاید غـلط در راننـدگی


نکات استثـنایی دربـاره عقـاید غـلط در راننـدگی1. نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازه این کار فشار زیادی را به سیستم فنربندی، اکسل و سیستم ترمز اتومبیل وارد میکند و نحوه صحیح رد شدن از دست انداز به این صورت است که باید طوری برنامه ریزی کنیم که تا قبل از رسیدن به دست انداز سرعت را کم کرده باشیم و در هنگام عبور از دست انداز ترمز به هیچ عنوان درگیر نباشد.

2. بالا کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن چندی پیش در انگلیس دیدم که دوستم زمانی که میخواهد ترمز دستی را بالا بکشد دکمه آن را فشار میدهد و سپس آن را بالا میکشد از او پرسیدم دلیل این کارت چیه؟ گفتش اولین باری که برای امتحان رانندگی رفته بودم سر همین کشیدن ترمز دستی منو رد کردن و برای همه خنده دار بود که میگفتم تو ایران همه اینطوری ترمز دستی رو میکشن و بعدا متوجه شدم که انگلیسی ها به این دکمه کلاچ ترمز دستی میگویند و تا زمانی که کلاچ ترمز دستی را نگرفتی نباید آن را بالا بکشی بعدا خودم هم از تعدادی از دوستانم که مکانیک را به صورت علمی میدانند گفتند که کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن باعث خرابی چرخ دنده های آن و وارد آمدن فشار بیش از حد به سیم ترمز دستی میشود.

3. عدم تعویض به موقع روغن گیربکس
در همین تیونینگ تاک به کرات دیده شده که افرادی خودروشان 150 هزار کیلومتر یا بیشتر کار کرده و وقتی هم ازشان میپرسی واسکازین را تا به حال تعویض کردی میگویند مگر واسکازین هم نیاز به تعویض دارد؟ در جواب باید گفت بله واسکازین نیز مانند روغن های دیگر نیاز به تعویض دارد که تعویض به موقع آن باعث روان کارکردن گیربکس، سلامت گیربکس و... میشود. البته کیلومتر تعویض آن بستگی به نوع روغن و گیربکس اتومبیل و شرایط کارکرد آن دارد.

4. تعویض یکبار در میان فیلتر روغن
گاها دیده شده که افراد فیلتر روغن را یک بار در میان تعویض میکنند و اکثرا همین افراد از فیلتر های با کیفیت پایین استفاده میکنند. ابن کار باعث میشود فیلتر عمل تصفیه را نتواند به صورت کامل انجام دهد و منجر به آسیب های جدی به موتور اتومبیل میشود که بعدا متوجه میشویم اگر هربار فیلتر را عوض میکردیم و فیلتر مناسب جایگزین می‌کردیم چقدر از هزینه تعمیر موتور و صرف وقت جلوگیری میشد.

5. درجا گرم کردن ماشین به مدت طولانی
این کار نه تنها مفید نیست بلکه ضرر زیادی هم به موتور وارد می‌آورد. درجا کارکردن بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز میشود و این گرما به موتور منتقل میشد که به نوبه خود برای موتور ضرر دارد. در زمستان بهتر است نهایتا یک دقیقه ماشین درجا کار کند سپس چند کیلومتر اولیه تا گرم شدن ماشین در حد مطلوب را با سرعت پایین طی کرد.

6. پایین آوردن شیشه به جای استفاده کردن از کولر در اتوبان
چندی پیش یک آزمایش در مجله auto crose انگلستان انجام شد و نشاد داد اگر یک اتومبیل در اتوبان کولرش روی درجه یک فن روشن باشد مصرف سوختش از خودرویی که شیشه راننده آن 40 درصد باز است کمتر است.

7. خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و ترافیک
این کار باعث وارد آمدن فشار مضاعف روی دوشاخه کلاچ و گیربکس و... میشود.

8. گرفتن ترمز و کلاچ به صورت همزمان برای نگه داشتن خودرو
این کار خود باعث این میشود که متراژ ترمز افزایش پیدا کند زیرا زمانی که کلاچ درگیر است از نیروی ترمزی موتور نیز استفاده میشود و زمانی که کلاچ و ترمز باهم فشار داده میشود خود باعث دیرتر ایستادن خودرو میشود. بهترین کار این است که ترمز را فشار داده و قبل از اینکه خودرو به لرزش بی افتد کلاچ را بگیریم.

9. با سرعت پایین در لاین سرعت حرکت کردن و بالعکس
بسیار دیده شده که رانندگانی با سرعت های بسیار پایین در لاین سرعت حرکت میکنند و در عوض رانندگانی با سرعت های زیاد در لاین های کناری حرکت میکنند که هر دو باعث ایجاد خطرات جبران ناپذیری میشوند.

10. ریختن آب لوله کشی داخل رادیاتور
این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در رادیاتور و واتر پمپ و موتور میشود و بسیار دیده شده که حتی باعث سوختن واشر سر سیلندر هم شده. بهترین کار این است که آب را جوشانده و بگزاریم تا سرد شود و دوباره آن را بجوشانیم هرچه دفعات سرد شدن و جوشاندن بیشتر شود آب سالم تر میشود فقط دقت کنید که بعد از سرد شدن رسوبات در ته ظرف است پس از ریختن آب ته ظرف به داخل رادیاتور خود داری کنید البته مایع های آماده هم در بازار هست که خوب روش اول قابل اطمینان تر است.

 نکات استثـنایی دربـاره عقـاید غـلط در راننـدگی - Bitrin.com


11. ریختن آب لوله کشی داخل منبع شیشه شور
این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در منبع، شلنگ ها، نازل و پمپ آب آن میشود. برای تامین این آب هم می‌توان از روش بالا استفاده کرد البته مایع های آماده هم در بازار هست.

12. سنگین کردن بیش از حد خودرو
پر کردن صندوق عقب با وسایلی که به آن احتیاجی نیست خصوصا در مسافت های طولانی باعث بالا رفتن مصرف سوخت میشود. در حد امکان باید خودرو خود را سبک کنیم.

13. نصب باربند در مواقعی که به آن نیاز نداریم
باربند را فقط باید زمانی ببندیم که به آن احتیاج داریم زیرا وجود باربند به خودی خود باعث بالا رفت مصرف سوخت حداقل به میزان 10 درصد میشود.

14. نشاندن کودک روی پای سرنشین جلوی خودروی ایربگ دار
این کار بارها دیده شده که بسیار هم خطرناک هست و در یک تصادف کوچک اگر ایربگ باز شود حتما کودک خفه خواهد شد. بهتر است همیشه کودک روی صندلی مخصوص در ردیف عقب بشیند.

15. استفاده از بنزین معمولی در خودروهای دارای مبدل کاتالیستی
بنزین های معمولی موجود در کشور با اینکه روی پمپ ها نوشته بدون سرب اما باز هم مقدار زیادی سرب دارد که سرب موجود در آن قاتل مبدل کاتالیستی است و با توجه به اینکه بنزین سوپر کیفیت بهتری نسبت به بنزین معمولی دارد بهتر است از بنزین سوپر استفاده شود.

16. دقت نکردن به سطح کیفی روغن موتور و تطبیق آن با سطح کیفی روغن توصیه شده توسط کارخانه
مثلا چند وقت پیش دیدم که فردی در موتور پراید داشت روغن توتال 5000 میریخت و پس از اینکه به او توضیح دادم که سطح کیفی توتال 5000 sj است و روغن موتور سازگار با پراید sf یا sg است در انتخاب روغن خود تجدید نظر کرد.

17. استفاده از نور بالا در مه
در شرایط مه آلود استفاده از نور بالا دید را کمتر میکند در این شرایط نور خودرو باید روی نور پایین باشد و اگر خودرو مه شکن دارد باید آن را روشن کرد.

18. خاموش نکردن خودرو پس از طی مسافت طولانی
این کار برای ماشین های گازوییلی است نه بنزینی بیشتر دیده شده رانندگان صبر میکنند تا فن خودرو خاموش شود سپس موتور را خاموش میکنند این کار ضرر جدی به موتور وارد میکند کارکردن بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز میشود و این گرما به موتور منتقل میشد که به نوبه خود برای موتور ضرر دارد. در اینگونه مواقع اگر خودرو بیش از اندازه گرم باشد زمانی که اتومبیل را خاموش کنیم سیستم فن اتوماتیک روشن میماند و نیازی به روشن گذاشتن ماشین نیست.

19. تکیه پا به کلاچ
بسیار دیده شده رانندگانی که وقتی حتی با دنده پنج در اتوبان حرکت می کنند پای خود را روی کلاچ تکیه میدهند و کلاچ کورس کامل خلاصی را طی میکند و این کار باعث فشار آمدن به گیربکس میشود.

20. جلو آوردن بیش از حد صندلی
خیلی از افراد(البته بیشتر خانم ها) فکر میکنند هرچه صندلی جلوتر باشد تسلط راننده بیشتر میشود و به اصطلاح دست فرمون خوب میشود. خیر اینطور نیست صندلی باید طوری باشد که راننده کاملا راحت باشد.

21. گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو
این کار قبلا در خودرو های کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام میشد. ولی در خودرو های انژکتوری این کار مضر است زیرا زمانی که شما گاز میدهید و سپس سوئیچ را میبندید مقداری بنزین نسوخته باقی میماند که خود باعث خرابی سوزن انژکتور و بد کارکردن خودرو در هنگام استارت زدن میشود.

22. گاز دادن قبل از روشن کردن خودروی انژکتوری
این کار قبلا در خودرو های کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام میشد. ولی در خودرو های انژکتوری این کار بی فایده است.

23. خاموش شدن خودرو به دلیل نداشتن سوخت
این کار در بعضی اوقات باعث سوختن پمپ بنزین میشود و اصولا نباید گذاشت چراغ بنزین روشن شود زیرا رسوبات و ناخالصی های ته باک وارد مسیر سوخت میشود و باعث اختلال در کار پمپ بنزین؛ فیلتر بنزین و نهایتا انژکتور میشود.

24. پارک کردن خودرو خلاف جهت خیابان
زمانی که شما خودرویتان را مثلا در سمت راست خیابان به صورت عکس پارک کنید اگر خدایی نکرده خودرویی با خودروی شما برخورد کند شما مقصر حادثه شناخته میشوید.


ادامه مطلب

تاريخ ارسال : یک شنبه 10 اسفند 1393  9:37 AM | نويسنده : یحیی طاهرزاده

نکات استثـنایی دربـاره عقـاید غـلط در راننـدگی


حدس میزنید کدام قسمت از اتومبیل شما کثیف تر است ؟


 

حدس میزنید کدام قسمت از اتومبیل شما کثیف تر است ؟  - Bitrin.com

ميکروب‌شناس‌هاي بريتانيايي به سفارش يک شرکت بيمه انگليسي تحقيقي را روي ماشين‌ها انجام دادند و به طور تصادفي 25 ماشين مختلف را از نظر وجود ميکروب در داخل و صندوق آن مورد آزمايش قرار دادند.

تحقيق آنها به اين نتيجه رسيد که در يک ماشين معمولي يک شهروند عادي بريتانيا حداقل 285 نوع باکتري مختلف در هر 5/2 سانتي‌مترمربع آن وجود دارد. آنها توانستند 10 نوع باکتري خطرناک را هم در اين آلودگي‌ها پيدا کنند. 

آنتوني هيلتون، ميکروب‌شناس دانشگاه آشتون که مسوول اين تحقيق بود ابتدا تصور مي‌کرد فرمان اتومبيل بيشترين مقدار باکتري را داشته باشد اما در جريان تحقيق مشخص شد، دنده اتومبيل با متوسط 356 ميکروب مختلف در هر اينچ، آلوده‌ترين نقطه داخل ماشين است اما در بقيه جاهاي ماشين، رتبه کثيف‌ترين جا در اختيار صندوق عقب ماشين و کف‌پوش آلوده آن قرار دارد که بين 300 تا 400 باکتري مختلف در هر 5/2 سانتي‌متر آن زندگي مي‌کنند.

اغلب باکتري‌هاي داخل ماشين از سلول‌هاي مرده پوست و خاکي که با کفش به داخل مي‌آيد منتقل مي‌شوند. دست‌ها، لباس‌ آلوده و حتي حيواناتي که داخل ماشين مي‌شوند هم آلودگي بيشتري را منتقل مي‌‌کنند. اگر چه اغلب افراد با اين ميکروب‌ها بيمار نمي‌شوند اما در بعضي‌ ماشين‌ها حتي ميکروب‌هاي بيماري‌زايي که عموما در مدفوع وجود دارند يافت شده بود.

دکتر هيلتون مي‌گويد: «ما در ماشين موجوداتي را پيدا کرديم که اغلب در داخل يک توالت يافت مي‌شوند و از آنجايي که تصور نمي‌کنم کسي ساندويچ‌‌اش را با خود به داخل توالت ببرد تعجب مي‌کنم چه‌طور بسياري از افراد داخل ماشين غذا مي‌خورند.»

ميکروب‌ها از طريق سيستم‌ تهويه ماشين و بخاري آن هم وارد مي‌شوند. به همين دليل در مدل‌هاي جديد، ماشين‌ها داراي فيلترهاي ضدميکروب و ضد جرم هستند که از ورود ذرات آلوده‌کننده که توسط هوا منتقل مي‌شوند، جلوگيري مي‌کنند.

ماشين‌هاي آمريکايي آلوده‌ترند

در مقايسه با ماشين‌هاي بريتانيايي، ماشين‌هاي آمريکايي چندان تميزتر نيستند. در سال 2006 چارلزگر با ميکروب‌شناس دانشگاه آريزونا هم يک مطالعه وسيع راجع به اين موضوع انجام داد. او داخل 100 ماشين مختلف را در پنج ايالت مورد آزمايش قرار داد و در هر ماشين از 11 جاي مختلف نمونه‌برداري کرد. بعد از به دست آوردن نتايج مشخص شد تميز‌ترين ماشين متعلق به يک فرد مجرد اهل ايالت آريزونا و کثيف‌ترين ماشين متعلق به يک خانم متأهل و داراي فرزند اهل فلوريدا بود.

ماشين‌هاي ون و ماشين‌هاي شاسي‌بلند مثل پاترول از ماشين‌هاي کوچک‌تر آلوده‌تر بودند و ماشين افراد متاهل آلودگي بيشتري داشت. داشبورد ماشين، محل نگهداري پول و سکه، محل نگهداري ليوان و صندلي کودک آلوده‌ترين نقاط ماشين‌ها شناخته شدند.

دسته در، بالابر شيشه و کمربندهاي ايمني هم بعد از دنده و فرمان ماشين از محل‌هاي ميزبان باکتري‌ها بودند. نوع آب و هوا هم در ميزان آلودگي موثر است. هواي مرطوب و گرم باعث آلودگي بيشتر داخل ماشين مي‌شود. مطالعه روي هواپيما و اتوبوس‌ها نشان داده است که ماشين‌ها در مقايسه با آنها آلوده‌ترين وسايل نقليه هستند و شايد علت اين موضوع اين باشد که ماشين‌ها کمتر تميز مي‌شوند.

چه بايد کرد؟

اگرچه معمولا تميزي ظاهر ماشين و بيرون آن بيشتر براي صاحبان آن مهم است اما نتايج اين تحقيق نشان مي‌دهد که بايد به نظافت داخل ماشين بيشتر توجه نشان داد. دکتر هليتون مي‌گويد: «از آنجايي که امروز ماشين‌ها تبديل به يک بخش از محل زندگي شده‌اند بايد همان‌قدر که به نظافت يک اتاق توجه مي‌شود داخل ماشين را هم به همان ترتيب تميز کرد.» بايد با يک برنامه مرتب داخل ماشين، کف‌پوش‌هاي آن و حتي پوشش‌هاي صندلي را تميز کرد. هميشه بعد از غذا خوردن يا حتي نوشيدن قهوه هم داخل ماشين را تميز کنيد. جاروبرقي‌هاي کوچک مخصوص اتومبيل تهيه کنيد و هميشه يک کيسه مخصوص زباله داخل ماشين داشته باشيد.

دکتر گربا اما برخلاف دکتر هليتون معتقد است بايد جدي‌تر از اين حرف‌ها با مساله آلودگي داخل ماشين برخورد کرد و بايد هر از چند گاه داخل ماشين را ضدعفوني کرد. دسته‌‌هاي ماشين، فرمان، دنده، دستگيره‌ها، داشبورد و قفل کمربند ايمني از جاهايي هستند که به نظر چارلزگربا بايد منظم‌تر ضدعفوني شوند. پروفسور فيليپ تيرنو، استاد دانشگاه نيويورگ مي‌گويد: «اگر چه احتمال اينکه ميکرو‌ب‌هاي داخل ماشين يک فرد را بيمار کنند کم و يا حداقل به اندازه محيط‌هاي بيرون است اما از آنجايي که افراد مدت زمان بيشتري را داخل ماشين سپري مي‌کنند و به خصوص زماني که افراد زيادي داخل يک ماشين مي‌نشينند و به خصوص براي کودکان اين ميکروب‌ها مي‌توانند احتمال بيماري را افزايش دهند.» او تاکيد مي‌کند، صاحبان ماشين به خصوص در فصل سرما که ميزان سرفه و عطسه مسافران بيشتر است، بايد بيشتر مراقب نظافت داخل ماشين باشند.

به نظر شما اگر ماشین های ایرانی که بعضی از آنها 40 سال است مورد استفاده قرار گرفته اند و حتی به کار مسافرکشی مشغولند؛ مورد بررسی میکروبی قرار بگیرند چه جوابی خواهیم گرفت؟

پس بیایید همین حالا یک ماده ضد عفونی کننده برداشته و حداقل کثیف ترین جاهای ماشینمان را که دنده و فرمان باشد را تمیز کنیم.


ادامه مطلب

تاريخ ارسال : یک شنبه 10 اسفند 1393  9:37 AM | نويسنده : یحیی طاهرزاده