به سایت ما خوش آمدید . امیدوارم لحظات خوشی را درسایت ما سپری نمایید .

خوش آمدید

هر گونه نظر و پیشنهاد و انتقادی داشتید، در قسمت نظرات اعلام کنید.

آشنایی با مجموعه تولیدی سیم و کابل سیمند کابل

 

• برگزیده شده به عنوان واحد نمونه کیفی از طرف اداره کل استاندارد استان زنجان برای سه سال متوالی
• برگزیده شده به عنوان واحد نمونه صنعتی از طرف وزارت صنعت ، معدن و تجارت برای چهار سال متوالی
دارنده

• پروانه کاربرد علامت استاندارد ملی ایران سری 607 و 3569 برای تمامی محصولات سیم و کابل برق سبک و قدرت از سازمان استاندارد ایران
• گواهینامه تایید صلاحیت سیستم مدیریت آزمایشگاه ISIRI – ISO/IEC 17025
• گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه همکار ( آکرودیته ) سازمان ملی استاندارد ایران
• گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه IMS ( شامل گواهینامه های ISO 9001:2008 ، ISO 14001:2015 ، OHSAS 18001:2007 )
• گواهینامه های سنجش رضایت مندی مشتریان ISO 10002:2014 ، ISO 10004:2012
• گواهینامه مدیریت مصرف انرژی ISO 50001:2011
• نشان کیفیت اتحادیه اروپا ( CE )
• گواهینامه مطابقت با الزامات تولید شرکت توانیر
• گواهینامه تعهد به مبانی زیست محیطی

مفتخر به دریافت

• گواهینامه ملی و تندیس رعایت حقوق مصرف کنندگان برای دو سال متوالی
• تندیس نقره رعایت حقوق مصرف کنندگان در سال 1395

تایید صلاحیت شده توسط

• شرکت توانیر برای محصولات کابل قدرت با هادی مس و آلومینیوم
• شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران
• شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب
• شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی
• شرکت های توزیع نیروی برق استان ها

برخی از خریداران محصولات سیم و کابل سیمند کابل

• شرکت های آب و فاضلاب سراسر کشور
• شرکت های توزیع نیروی برق استان های بوشهر ، آذربایجان شرقی، گیلان ، قم ، هرمزگان ، کردستان ، سمنان ، سیستان و بلوچستان
• پروژه های انبوه سازی
• وزارت نفت
• صنایع دفاعی

در شرکت تولیدی سیم و کابل ” سیمند کابل ” اعتقاد راسخ داریم که یگانه راز حضور مستمر در بازار مصرف ، کیفیت است و سرمایه اصلی خود را رضایت مشتری می دانیم . با تکیه بر این اندیشه والا و سرلوحه قرار دادن الزام ارائه خدمات مناسب پس از فروش و تعهد به تامین بموقع محصولات ، گام نهاده ایم به سوی جاودانگی در عرصه صنعت …

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/gZ3VZادامه مطلب
یک شنبه 9 اردیبهشت 1397  - 10:18 AM

حدیده الماسی در صنعت سیم و کابل

گرچه هنوز به طور قطع و یقین در مورد نحوه شکل پذیری الماس توافقی صورت نگرفته است اما بدون شک دو عامل حرارت و فشار زیاد از پارامترهای اساسی تغییر شکل کربن به الماس می باشند  . رنگ الماس ناشی از وجود برخی المان ها و یا ترکیبات در حین واکنش کریستالی کربن به الماس است . الماس دانه تبلور کربن است و جزو سنگ‌های قیمتی به‌شمار می‌آید.

 

 

حدیده الماسی در صنعت سیم و کابل 3

حدیده الماسی در صنعت سیم و کابل ۳

 

 

دانه‌های تبلور کربن تشکیل نمی‌شود مگر آنکه کربن سخت فشرده و در همان حال بسیار گرم شود. دانه‌های تبلور کربن معمولاً در عمق زمین یافت می‌شود. شاید جاهایی که الماس در آن‌ها یافت شده گلوگاه آتشفشان‌های خاموش باشند. اگر چنین باشد، قله این آتشفشان‌های قدیمی توسط باد و آب ساییده شده‌است .

 

الماس یکی از آلوتروپهای کربن است که در فشارهای بالا پایدار است. آلوتروپ دیگر کربن گرافیت نام دارد. الماس در حالت پایدار دارای ساختار مکعبی است. الماس ساختار منشوری نیز دارد که این ساختار به صورت شبه‌پایدار در طبیعت به صورت کانی لونسدالنیتی وجود دارد.

خلوص سنگ از جمله عواملی است که در انتخاب الماس برای حدیده های صنعت کشش مفتول سیم و کابل اهمیت دارد . لذا الماس باید دارای خلوص بالایی بوده و سنگهای حاوی ترک و ناخالصی نمی تواند مورد قبول برای این کاربرد باشد .ادامه مطلب
یک شنبه 1 مهر 1397  - 11:40 AM

 

در صنعت سیم و کابل از تجهیزات مختلفی در خطوط تولید بهره گرفته می شود که یکی از تجهیزات تابنده ها می باشند . از تابنده ها برای تابیدن هادی و یا رشته های عایق شده بهره گرفته می شود . در این مقاله به شرح مختصر برخی از انواع ماشین های تابنده خواهیم پرداخت .

https://www.simandcable.com/simandYqiXM

 ماشین بانچر یا Bunching Machine

در این نوع ماشین کپستن و قرقره خروجی (  take up ) درون یک قاب یا گهواره متعادل نگهداشته و با یک کمان یا قاب چرخان به حرکت در می آید . قاب چرخان غالبا” شامل دو صفحه انتهایی با بازوهای مربوطه می باشد . یک جفت پولی بر روی هرکدام از صفحات قرار دارد .

ماشین تابنده سیم و کابل

قرقره های مربوط به هرکدام از رشته ها روی پایه هایی در خارج از دستگاه قرار دارند . از این قرقره ها رشته های سیم خارج شده و از بین یک صفحه که روی اولین یاتاقان محوری حرکت می کند عبور داده می شوند ، پس از آن از درون یک دای شکل دهنده و سپس روی یک جفت از پولی ها حرکت می کنند و به این وسیله اولین تاب به رشته های bunch داده می شود  پس از آن از میان یکی از قسمتهای لوله ای شکل قفس چرخان به سمت پولی های هدایت کننده نصب شده در صفحه انتهایی عبور داده می شود و همانطور که سیم های bunch شده از این پولی های هدایت کننده در مسیر به سمت کپستن خارج می شوند تاب دوم نیز اعمال می گردد .ادامه مطلب
دوشنبه 1 مرداد 1397  - 3:36 PM

رزین پی وی سی ( PVC ) و روشهای تهیه آن

https://www.simandcable.com/simandHpBM6

مونومر وینیل کلراید در درجه حرارت اتاق و فشار معمولی  گازی است بیرنگ که نقطه جوش آن برابر ۹/۱۳- درجه سانتیگراد و حد انفجاری آن ۲۰ تا ۴۰ درصد حجمی در هوا می باشد . در شرایط صنعتی عموما” تحت فشار و به صورت مایع نگهداری می شود . بوی این مونومر شبیه کلرواتان می باشد . این ماده از نظر تماس با پوست و مجاری تنفسی بسیار خطرناک بوده و به شدت سرطان زا می باشد . همواره بایستی در نگاهداری آن دقت فراوان نمود و از تماس آن با پوست و تنفس آن خودداری کرد. حد مجاز آن ، کمتر از ۱ PPM در هوا می باشد .

 

 

 

 

 

این ماده نخستین بار در سال ۱۸۳۵ توسط فردی به نام Regnault  ساخته شد . وی از اثرگاز اتیلن بر کلر ماده ای به نام  ۱ و ۲ دی کلرواتان بوجود آورد سپس آن را در معرض محلول هیدروکسید پتاسیم ( الکلی ) قرار داده و پس از حرارت دادن محصول را در برابر نور خورشید قرارداد . نتیجه کار بوجود آمدن ذرات پودری شکلی به رنگ سفید بود که به تدریج در کف ظرف تشکیل شد و به این صورت رزین  PVC شکل گرفت .

 

 

 رزین پی وی سی

 

در سال ۱۹۱۲ دو دانشمند به نامهای Kalatte و Zacharis روش اقتصادی تولید PVC را با استفاده از واکنش گاز استیلن و اسید کلریدریک و استفاده از کاتالیزور امکان پذیر ساختند . در حال حاضر این پلیمر از هردوروش تولید می شود . روش استفاده از استیلن اقتصادی تر بوده و روند تولید آن ساده تر و با واحد تولیدی کوچکتری امکان پذیر می باشد .

رزین PVC معمولا” به ۵ روش پلیمریزه می شود . در هر روش نوع بخصوصی از پلیمر با خواص متفاوت تولید می گردد . با تغییر شرایط واکنش و همچنین انتخاب نحوه خشک کردن رزین تولید شده می توان در محصول نهایی تغییراتی بوجود آورد .

روش های پلیمریزاسیون PVC

روشهای تولید پی وی سی عبارتند از :

 • پلیمریزاسیون به روش سوسپانسیون Suspension Polymerization  که ۸۰ درصد تولید در دنیا به این روش صورت می پذیرد .
 • پلیمریزاسیون به روش امولسیون Polymerization Emulsion که ۱۰ تا ۱۵ درصد تولید در دنیا به این روش صورت می پذیرد .
 • پلیمریزاسیون به روش توده ای Polymerization  Bulkکه ۱۰ درصد تولید در دنیا به این روش صورت می پذیرد .
 • پلیمریزاسیون به روش محلول Polymerization Solution که ۱ تا ۲ درصد تولید در دنیا به این روش صورت می پذیرد .
 • پلیمریزاسیون به روش رسوبی Polymerization  Precipitated که درصد بسیار ناچیزی از  تولید در دنیا به این روش صورت می پذیرد .
 • https://www.simandcable.com/simandHpBM6


ادامه مطلب
پنج شنبه 14 تیر 1397  - 10:29 AM

شرایط نگهداری ، طول عمر و تعویض روغن کشش

نگهداری امولسیون کشش

https://www.simandcable.com/simandmbaWl

کلیه امولسیون های کشش در طول عمر مفید خود تحت تاثیر و حمله میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ، قارچ ها ، مخمرها و … هستند . آب موجود در امولسیون خود مناسبترین محیط برای رشد این عوامل است .

روغن کشش

شرایط زیر همواره محیط امولسیون را مستعد رشد و نمو این عوامل می سازد :

 • کثیفی مخازن ، لوله ها و تجهیزات دستگاه کشش که این شرایط سبب می گردد تا میکروب های موجود در لجن امولسیون تازه را مورد هجوم قرار دهند .
 • گردش نامناسب روغن کشش در سیستم بدلیل تعطیلی و یا توقف کار ماشین در یک دوره طولانی
 • آلودگی آب به میکروب ها
 • ورود فضولات و آشغال به داخل امولسیون کشش
 • درجه حرارت محیط و وجود روطوبت در هوا
 • ورود گرد و خاک به داخل امولسیون
 • وجود ذرات مس

وجود ذرات مس در روغن کشش از اهمیت بسیاری برخوردار است . فرآیند نازک کاری فلز مس همواره با تولید ذرات مس همراه است که این ذرات بصورت معلق در امولسیون باقی می ماند . این گونه از ذرات می تواند بصورت اکسید مس و یا مس خالص پوشده از اکسید باشند . در شرایطی که درجه حرارت امولسیون بیش از حد مجاز بوده و یا حجم مخزن روغن کشش بیش از مقدار مناسب برای گردش آن باشد چربی موجود در روغن هیدرولیز شده و اسیدهای چرب آزاد می گردند که با اکسید مس واکنش داده و املاح صابونی مس غیر محلول در آب را تشکیل می دهند .

این املاح به امولسیون رنگ سبز روشن داده و تجمع آنها در نهایت باعث ایجاد لجن می گردد . ذرات مس جذب این لجن شده و رسوب دادن ذرات دچار مشکل می گردد . توجه به این نکته ضروری است که افزایش این لجن ها در نهایت سبب گرفتگی لوله ها و سوراخ حدیده ها می گردد . در این شرایط بایستی روغن کشش سریعا” تعویض گردد .

https://www.simandcable.com/simandmbaWlادامه مطلب
پنج شنبه 14 تیر 1397  - 10:27 AM

روغن کشش یکی از مواد مورد مصرف فرآیند کشش هادی در صنعت سیم و کابل می باشد  . انتخاب و استفاده از روغن کشش مناسب موضوعی است که نه تنها کیفیت مفتول تولیدی را تحت شعاع قرار می دهد بلکه به میزان زیادی طول عمر حدیده های کشش و نیز فلکه های کششی دستگاه های کشش راد و فاین را افزایش می دهد .

 

روغن کشش در هادی سازی 3

 

 

در حالت کلی روغن کشش مناسب می بایستی انتظارات زیر را برآورده سازد :

1-  روانکاری مناسب حدیده برای ممانعت از خوردگی هسته حدیده در اثر اصطکاک .

2- کاهش نیروی کششی لازم جهت نازک کاری مفتول در هر حدیده .

3- خنک کردن سریع حدیده کشش برای ممانعت از آسیب دیدگی هسته .

4- تولید مفتولی با سطح بیرونی خوب و کیفیت مناسب .

بنابراین پایداری و کیفیت مطلوب روغن کشش اهمیت بسزایی در فرآیند کشش مفتول ایفا می نماید .

در حال حاضر مواد روانکار بسیاری جهت استفاده در فرآیند کشش هادی صنعت سیم و کابل در بازار عرضه  می گردد که ساختار شیمیایی اغلب آنها در اختیار مصرف کننده قرار نمی گیرد ولی می توان این مواد را به سه دسته زیر تقسیم نمود :

1-  مواد روانکاری بصورت روغن ( مایع )

2- مواد روانکاری خشک ( پودر )

3- مواد روانکاری بصورت خمیر یا گریس

 

 برای مشاهده ادامه مطالب کلیک فرمایید

 ادامه مطلب
سه شنبه 1 خرداد 1397  - 3:55 PM

کابل های کواکسیال

یکی از مهمترین بسترهای انتقال سیگنال و داده در پروژ های شبکه مخابراتی و محیط های دیگر، کابل کواکسیال   ” Coaxial Cable  ” و یا کابل هم محور می باشد. این نوع کابل ها از سال 1936 برای انتقال داده های مختلف به کار گرفته شده اند. در این نوع کابل ها دو سیم تشکیل دهنده یک زوج، از حالت متقارن خارج شده و هر زوج از یک سیم در مرکز کابل و یک لایه مسی بافته شده ” اسکرین ” در اطراف آن تشکیل می گردد. در کابل های کواکسیال عایقی پلیمری دو هادی را از یکدیگر جدا می کند.

 

لینک کوتاه شده این صفحه : https://www.simandcable.com/simandFcuU3

ادامه مطلب
دوشنبه 24 اردیبهشت 1397  - 1:26 PM

تقاضا برای مس می تواند افزایشی بین 213 تا341 درصد تا سال2050 داشته باشد و پیش بینی می شود این میزان منجربه تقاضای 4/2 درصدی در انرژی مصرفی در جهان شود.

تقاضای جهانی برای مس می تواند افزایشی بالغ بر 341درصد تا سال2050داشته باشد و مصرف انرژی احتمال افزایشی را به همراه این افزایش تقاضا به دنبال خواهد داشت که در پی تحقیقات اخیر احتمالا افزایش 4/2 درصدی مصرف انرژی در سال2050 نتیجه آن خواهد بود. فعالیت های تدبیری برای جلوگیری از چنین تغییرات عظیم می تواند شامل توسعه بازیافت مس و به کارگیری فناوری های تجدید پذیر باشد.

نگرانی های فزاینده ای در مورد تامین مس برای آینده وجود دارد.این فلز برای هدایت گرما و برق ، به عنوان یک کالای ساختمانی و آلیاژ فلزات در سطح وسیع برای تجهیزات برقی و الکترونیکی مورد استفاده قرار       می گیرد. در واقع مس یکی از پرکاربردترین فلزات است که تقاضا برای آن با رشد جمعیت و توسعه اقتصادی افزایش می یابد. هرچند که فلز مس توسط جوامع بشری دست کم از10000سال پیش مورد استفاده قرار گرفته است، بالغ بر95%کل مس حفاری شده تا سال 1900 استخراج شده و بیش از نیمی از مس حفاری و ذوب شده در ربع قرن اخیر نیر استخراج گردیده است.

تقاضا برای مس سریعتر از بازیابی آن از منابع ثانوی(یعنی ضایعات صنعتی و ضایعات ناشی از مصرف، نظیر لوله ها، برنج و سایل برقی کهنه) در حال رشد است و در نتیجه ، اتکا بر مس دست اول(که باید حفاری شود) رو به رشد خواهد بود. برآوردها نشان می دهد که ذخایر مس می تواند تنها طی 25 تا60سال آینده به پایان برسد.

ادامه مطلب
یک شنبه 9 اردیبهشت 1397  - 10:35 AM

روش های مفصل بندی در کابل های ویژه چاه آب

 

آب فراوان ترین ماده مرکب شناخته شده است که 70 درصد سطح زمین را تشکیل می دهد ، لیکن تنها 2/8 درصد آن قابل شرب می باشد که منابع زیر زمینی آن از طریق چاه ها در اختیار انسان قرار می گیرد .

بر این اساس استفاده از الکتروپمپ برای استخراج آب از دل زمین امری ضروری و اجتناب ناپذبر است . اما این الکترو پمپ ها برای بهره برداری باید از طریقکابل های ویژه تغذیه گردند . و  این کابل ها در محل اتصال می بایستی با تکنولوژی خاص مفصل بندی شوند . از آنجا که کیفیت مفصل بندی کابل های شناور در آب مستقیما” در طول عمر کابل و در نتیجه بر طول عمر  الکتروپمپ ها تاثیر گذار می باشد ، لذا انجام مفصل بندی به روش مناسب و صحیح هزینه ها را کاهش و بهره وری را افزایش  خواهد داد .

در حال حاضر 3 شیوه مفصل بندی رایج در کابل های ویژه استفاده در چاه آب مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از :

 • روش استفاده از آپارات
 • روش استفاده از مفصل حرارتی
 • روش استفاده از مفصل رزینی

 

روش استفاده از آپارات

آپارات سنتی ترین شیوه مفصل بندی کابل های ویژه استفاده در چاه آب است ، در این روش ابتدا سر رشته سیم ها در کابل برای موف بندی آماده می گردد . برای این کار عایق سیم را به اندازه مورد نیاز از هادی جدا می نمائیم . موف قطعه ای است مسی برای دو سر سیم که سر هادی سیم پرس می گردد ، باید توجه داشت که سایز موف متناسب با سایز هادی انتخاب گردد و با پرس فشاری مناسب با سایز موف پرس شود زیرا پرس کم تر باعث قطع شدن رشته های مس هادی سیم و پرس سایز بالا باعث جداشدن و رها شدن رشته های هادی سیم از داخل موف می گردد . بر این اساس سر رشته های سیم هم رنگ را با موف به هم اتصال می دهیم( ابتدا و انتها و وسط موف را بر روی هادی سیم پرس می کنیم ) ، سپس روی رشته سیم ها و موف را با نوار چسب دار مربوطه کاملا” پوشش می نمائیم .

 

مزایا و معایب :

عمده مزیت این روش عدم نیاز به ابزارآلات خاص می باشد ، اما بدلیل وجود معایب بسیار از جمله مقاومت عایقی نامناسب ، پایین بودن مقاومت مکانیکی در برابر فشارهای وارده ، آب بندی نامناسب مفصل و ورود آب بداخل آن بر اثر فشار هیدرواستاتیکی آب و … بهره گیری از این روش توصیه نمی گردد . 

ادامه مطلب
یک شنبه 9 اردیبهشت 1397  - 10:14 AM

جستجو

آمار سایت

کل بازدید : 2095
تعداد کل پست ها : 9
تعداد کل نظرات : 0
تاریخ ایجاد بلاگ : یک شنبه 9 اردیبهشت 1397 
آخرین بروز رسانی : دوشنبه 11 شهریور 1398 

نویسندگان

سیمند کابل

امکانات جانبی