سه شنبه 5 خرداد 1394  :: نويسنده : مدافع یمن
ائتلاف عربستان سعودی درحالی از توهم پیروزی در مرحله اول تجاوز به یمن تحت عنوان "توفان قاطعیت" سرمست است که واقعیتها از شکست سنگین این ائتلاف در رسیدن به اهداف خود حکایت دارد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "امین ابوراشد" روز چهارشنبه در مطلبی در سایت "المنار" لبنان نوشت:
"نبیل خوری" رئیس سابق هیأت دیپلماتیک آمریکا در یمن می گوید : می توان تأکید کرد که آمریکا درخواست عربستان را برای مشارکت در تجاوز به یمن پذیرفت و کشورهایِ پیرو عربستان نیز به این درخواست تن دادند و اتحادیه عرب نیز که اصولاً نهادی ضعیف و ناکارآمد است ، در دومین روز تجاوز برای تأیید مشروعیتِ نامشروعِ تجاوز به یمن زیر فشار قرار گرفت و به این فشار تن داد.
معلوم است که طرح تجاوز به یمن فقط توسط آل سعود آماده شده است و هیچ ارتباطی با حفاظت از حرمین شریفین (مکه مکرمه و مدینه منوره) ندارد زیرا حرم سومی به نام مسجد الاقصی وجود دارد که از سال 1948 تاکنون گرفتار خطر یهودی سازی است ولی آل سعود شهامت دفاع از این حرم را حتی به صورت لفظی ندارند .
عبدالعزیز بن سعود بنیانگذار نظام آل سعود به فرزندان خود وصیت کرده بود که همیشه یمن را تحت کنترل داشته باشند. وی خطاب به آنان گفته بود "هر خوبی و بدی که به شما برسد، از یمن خواهد بود" و آل سعود برای اجرای همین وصیت عملیات توفان قاطعیت را آغاز کرد و این عملیات در زمانی آغاز شد که حوثی ها، ارتش و قبایل مختلف یمن به نزدیکی شهر عدن رسیده بودند و مذاکرات نیز به توافق نهایی نزدیک شده بود، به نحوی که " جمال بن عمر " نماینده سابق سازمان ملل در یمن هنگام اعلام استعفای خود اعلام کرد که مذاکرات ملی موفقیت آمیز و حصول توافق نهایی نزدیک بود؛ ولی تجاوز عربستان مانع تداوم مذاکرات و حصول توافق شد.
چرا عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق عربستان در زمان خود به یمن تجاوز نکرد؟ زیرا خاندان سلطنتی آل سعود شامل جناح‌های رقیب متعددی است که هر یک از این جناح‌ها خصوصاً جناح "سُدیری" افکار خاص خود را دارد. جناح سدیری با روی کار آمدن ملک سلمان بن عبدالعزیز قدرت را به دست گرفت. جناح سدیری از نسل زنی به نام" حِصّه السُدیری " یکی از 22 زن ملک عبدالعزیز بن سعود است و این جناح با دیگر جناح ها رقابت می کند و شاید با تجاوز به یمن می خواهد قدرت خود را به رخ دیگر جناح ها بکشد.
گذشته از این؛ عربستان با ایران هسته ای کینه توزی می کند و به همین دلیل عملیات توفان قاطعیت را همزمان با مذاکرات ایران و گروه 1 + 5 آغاز کرد و این عملیات احتمالاً تا ژوئن آینده که تاریخ معلوم شدن سرنوشت برنامه هسته ای ایران است ، ادامه خواهد یافت. ولی این عملیات برای ایران مشکل زیادی ایجاد نکرده است زیرا عربستان و متحدانش نمی‌توانند به خطوط قرمز ایران نزدیک شوند چراکه عربستان با نزدیک شدن به این خطوط باید بهای سنگینی را بپردازد و تاج و تخت خود را به خطر خواهد انداخت.
عربستان روز 27 آوریل برای فرونشاندن اعتراضات و انتقادات جامعه جهانی و سازمان های حقوقی پایان عملیات توفان قاطعیت را اعلام کرد، با این حال مناطقی در شهر صعده و مران که محل سکونت مسؤولان جنبش انصار الله است ، همچنان هدف قرار گرفت و سازمان های حقوقی دوباره صدای اعتراض خود را بلند کردند و عربستان سرانجام روز 12 مه آتش بس 5 روزه اعلام کرد ولی این پنج روز برای تخلیه بار کشتی‌های حامل کمک های بشردوستانه و انتقال بارها به شهرها کفایت نمی‌کند .
عربستان بازنده جنگ یمن است زیرا تنها راه حل بحران یمن پس از این همه کشتارها نشستن طرف های یمنی بر سر یک میز در خارج از ریاض – پایتخت عربستان – و توافق با همدیگر است.
عملیات توفان قاطعیت سرانجام متوقف خواهد شد و پس از آن واکنش‌ها و حملات انتقام جویانه به جنوب عربستان آغاز میشود، و شاید به داخل این کشور نیز کشیده شود؛ زیرا هم اکنون یک میلیون یمنی در عربستان زندگی می کنند و یک سوم از نیروهای ارتش عربستان نیز یمنی تبار هستند و نظام آل سعود متعاقباً با پیامدهای داخلی عملیات نظامی خود مواجه خواهد شد نظامی که مُجری خواسته های غرب و اسرائیل است و بزرگ ترین وارد کنندۀ سلاح های ساخت آمریکا می باشد و یمن ، عراق و سوریه را به میدان آزمایش سلاح های آمریکایی تبدیل کرده است .

 .


شنبه 26 اردیبهشت 1394  :: نويسنده : مدافع یمن

عبدالملک حوثی فرزند بدرالدین حوثی و متولد سال ۱۹۸۲ میلادی است آموزش‌های دینی و مذهبی خود را در مدارس دینی و مذهبی زادگاهش فرا گرفت و در خانواده‌ای کم‌درآمد، اما آرام، رشد و نمو یافت و همانند خانواده‌اش به امور و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی توجه بسیاری داشت و آنها را پیگیری می‌کرد. متأهل و دارای فرزندانی هست. بخشی از دوره کودکی را در منطقه «مران» از توابع استان «صعده» در شمال غربی یمن و بخش دیگر این دوره را در منطقه «جمعة بن فاصل» از توابع ناحیه «حیدان» در صعده سپری کرد و دوره جوانی را نیز در همین منطقه گذراند.

عبدالملک حوثی رهبر فعلی جنبش حوثی (انصارالله) به دلیل دارا بودن شخصیت قوی، پس از کشته شدن برادرش حسین، با وجود برادر بزرگترش یحیی، به رهبری این جنبش برگزیده شد و از سال ۲۰۰۴ تاکنون توانسته است با کمک برخی از همفکران برادرش در شباب المومن، آن را هدایت و رهبری کند. وی سخنوری بسیار تواناست و با توجه به نفوذ پدرش بدرالدین که از ائمه مذهب جارودی (فرقه ای از زیدیه) است که احترام و نفوذ زیادی در یمن دارد، توانسته است بهره فراوانی ببرد. به گفته مخالفان حوثی ها، تحولات فکری آنها باعث شده است که آنها در افکار و عقاید بسیاری با شیعه امامی احساس نزدیکی کنند و همین موضوع به عنوان نقطه اتهام آنها به عنوان حمایت فکری ایران نامیده می شود. سخنگوی جنبش انصار الله یمن نیز از آغاز مرحله سیاسی جدید در این کشور خبر داد و گفت : ما هرگز قصد اعمال نفوذ و قدرت بر وضع سیاسی یمن نداریم.ادامه مطلب


شنبه 26 اردیبهشت 1394  :: نويسنده : مدافع یمن

تولید ناخالص داخلی یمن در سال ۲۰۱۳ بیش از ۶۱ میلیارد دلار و درآمد سرانه حدود ۲۵۰۰ دلار بوده‌است. خدمات مهمترین بخش اقتصاد کشور است که ۶۱ درصد تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص می‌دهد و صنعت با ۳۱ و کشاورزی با ۷.۷ درصد پس از آن قرار می‌گیرند. تولیدات نفتی ۶۳ درصد درآمدهای دولت را تشکیل می‌دهد. کشاورزی در گذشته اهمیت بیشتری داشت و ۱۸ تا ۲۷ درصد تولید کشور را شامل می‌شد. محصولات کشاورزی کشور شامل غلات، میوه‌ها، سبزیجات، قاط، قهوه، پنبه، لبنیات، ماهی، دام (گوسفنت، بز، گاو و شتر) و ماکیان می‌شوند.

سورگوم (ذرت خوشه‌ای) کشت اصلی کشور و انبه مهمترین میوه کشور است. یکی از معضلات کشور کشت قات یک گیاه مخدر است که جویدن آن اثر محرک دارد. حدود ۴۰ درصد کل آب حوزه آبخیز صنعا به کشت این گیاه اختصاص پیدا می‌کند که موجب خشک شدن کشتزارها و بالارفتن قیمت مواد غذایی شده‌است.

بخش صنعت کشور نیز شامل تولید و پالایش نفت، صنایع غذایی، صنایع دستی، کارگاه‌های کوچک نساجی و چرم، تولید آلومینیوم، تعمیر کشتی، و تولید گاز طبیعی می‌شود. نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۳ به ۳۵ درصد رسیده‌است.ادامه مطلب


شنبه 26 اردیبهشت 1394  :: نويسنده : مدافع یمن

یمن کشوری است در همسایگی عربستان که از زمان‌های قدیم موقعیت خاص داشته‌است. یمن از قدیم ناحیه‌ای آباد و خرم و با نعمت بسیار و دارای جنگل‌ها در نقاط کوهستانی و در نقاط دیگر نخلستان‌ها و باغ‌ها میوه گوناگون می‌باشد. داستان سد تاریخی‌اش که بنام سد مأرب مشهور است در کتب تاریخ ذکر شده‌است. در آن دوران کشور یمن «عربستان خوشبخت» نامیده می‌شده‌است.

در یمن به دلیل بارانهای منظم زمین‌های زیر کشت و کشاورزی پر رونق بوده است؛ بنابراین جمعیت انبوه در آنجا سکونت یافتند و در نتیجه روستاها و شهرها را پدید آوردند. گردآمدن مردم بسیار در آن خطّه حاصلخیز صدها سال پیش از میلاد مسیح، دولت‌هایی را بوجود آورد و تمدنی را در آنجا پی افکند.[۵]

نخستین دولت معینیان است که پایتخت آن قرنو بود و بین سالهای ۱۲۰۰ تا ۶۰۰ پیش از میلاد بر سرزمین یمن حکومت می‌کردند. سلطه بازرگانی آنان چنان وسعت داشت که از خلیج فارس تا کنار مدیترانه را فرا می‌گرفته است. دولت قتبان نیز در هزاره اول پیش از میلاد تأسیس شد و تا قرن دوم میلادی ادامه یافت و سرانجام توسط سبائیان برچیده شد. باستان شناسان از روی سنگ نوشته‌ها معلوم کرده‌اند که پادشاهان قتبان همچون سبا لقب مکرب داشتند یعنی نوعی قدرت روحانی و سیاسی را دارا بودند. دولتی هم که در حضرموت تأسیس شد پایتخت آن شبوه بوده و به واسطه برخورداری از تجارت کندر ثروت فراوانی داشته است.[۶]

در میان این دولتها سبا دارای اهمیت خاص می‌باشد. قدرت سیاسی و نظامی و بازرگانی آنان توانست به تدریج حکومتهای پراکنده جنوب را زیر پوشش حکومت مستقل و گسترده خود درآورد و دامنه سلطه خویش را تا به آفریقا بکشاند. سبائیان ۹ قرن بر این منطقه حکومت کردند و منطقه نفوذ خود را گسترش دادند و راه بازرگانی اقیانوس هند به دریای سرخ و از آنجا به خلیج عقبه و پیرامون آن را در اختیار گرفتند. دوره حکومت سبائیان تا یکصد و پانزده پیش از میلاد تداوم یافت. سرانجام قوم سبا توسط حمیریان منقرض گردید.[۶]

دولت حمیریان که برخی راجع به آن به طور مستقل صحبت کردند را می‌توان به دو دوره تقسیم نمود: نخست اینکه پادشاهان دوره اول در آغاز پادشاهان سبا و ذوریدان نام داشتند که عنوانی شامل حکومت قتبیان و حمیر است ولی تدریجاً حکومت به حمیریان منتقل گردید و از این زمان به بعد دوره دوم و حکومت آنان آغاز شده است. دولت دوم تبابعه نام داشت که پایتخت ایشان شهر ظفار از سرزمین یمن بود و چون نام عمومی هر یک از فرمانروایان این سلسله تبع بوده است حکومت ایشان را تبابعه می‌گویند. این دولت از سال پانصد و پانزده پیش از میلاد تا پانصد و سی و یک میلادی طول کشید و سرانجام توسط حبشیان انقراض یافت.[۶]

در زمان خسرو انوشیروان کار یمن یکسره شد و در رقابت میان ایران و روم، ایران پیروزی یافت.[۷] با چیرگی ایران بر جنوب عربستان در سال ۵۹۸-۵۹۷ میلادی یمن نیز به‌وسیله شاهنشاهان ساسانی به تصرف ایران در آمد و تا ظهور اسلام تابع حکومت ایران بود. شَهرَب (ساتراپ) ساسانیان در کل منطقه جنوب عربستان، باذان بود.

در دوران‌های پیش، نخستین تماسی که یمنی‌ها با خارج یافتند، در شمال عربستان بود و آن هنگامی بود که آشوریان راه بازرگانی یمن را به خطر انداخته بودند. همچنین فتوحات عظیم هخامنشی نیز ایشان را دچار خطر کرد. اما این حوادث صدمه‌ای به یمن وارد نکرد و اصولاً روابط یمن و اکثر اعراب جنوب با ایران بیشتر دوستانه بوده و انتشار دین مسیح در آن نواحی این دوستی را استوار کرد.

تا ظهور دین اسلام پس از مدتی اسلام در این سرزمین نفوذ یافت که عبدالله بن اسحاق بن ابراهیم یکی از حاکمان یمن در این دوران است.

همچنین در سال ۱۷۵۰ میلادی جزو قلمرو دولت عثمانی در آمد و با سقوط امپراتوری عثمانی، در سال ۱۹۳۴ میلادی با انعقاد قراردادی با انگلستان به استقلال رسید.

سابقاً حکومت یمن در دست امیری بود که او را امام یمن می‌خواندند و او شخصاً کشور را اداره می‌کرد ولی از سال ۱۹۶۲ میلادی برابر ۱۳۴۱ شمسی به جمهوری تبدیل شد.ادامه مطلب


شنبه 26 اردیبهشت 1394  :: نويسنده : مدافع یمن

جمهوری یَمَن (به عربی: الجمهوریة الیمنیة) کشوری در جنوب غربی آسیا و در جنوب شبه جزیره عربستان واقع در خاورمیانه، و پایتخت آن شهر صنعا است. جمعیت یمن حدوداً ۲۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است. زبان رسمی آن عربی و واحد پول آن ریال یمنی است.

یمن ۵۲۷٬۹۶۸ کیلومتر مربع گستردگی دارد. یمن دارای دو ساحل مهم است، ساحلی غربی در کرانهٔ دریای سرخ و ساحلی جنوبی در کرانهٔ دریای عرب، همچنین دارای بیش از ۲۰۰ جزیره است که مهم‌ترین آنها جزایر سقطره در دریای عرب است.

بنا بر گزارش بین‌المللی آزادی مذهبی، ۶۰ تا ۶۵ درصد از مردم یمن مسلمان سنی و بیش از ۳۵ تا ۴۰ درصد شیعه هستند.[۲] بیشتر شیعه‌های یمن از شاخه زیدی هستند اما اقلیت قابل توجهی شیعه دوازده‌امامی[۳][۴] و شیعه اسماعیلی[۳] هم در میان آنها وجود دارد. سنی‌ها بیشتر در جنوب و جنوب شرق، شیعه‌های زیدی عمدتاً در شمال و شمال غرب و اسماعیلی‌ها بیشتر در مراکز اصلی نظیر صنعا و مأرب زندگی می‌کنند.

یمن بین سال‌های ۱۹۶۲ تا ۱۹۹۰ به دو کشور جمهوری عربی یمن (یمن شمالی) و جمهوری دمکراتیک یمن (یمن جنوبی) تجزیه شده بود که در این سال با هم متحد شدند و جمهوری یمن بوجود آمد. در سال ۱۹۹۴ جنگ داخلی میان جدایی‌خواهان جنوبی و حکومت مرکزی درگرفت که با پیروزی شمالی‌ها اتحاد پابرجا ماند.

این کشور از سال ۲۰۱۱ گرفتار یک بحران سیاسی شده‌است. در این سال اعتراضات خیابانی علیه علی عبدالله صالح که در عمل به رئیس‌جمهور مادام‌العمر کشور تبدیل شده بود منجر به برکناری او از قدرت شد. در فوریهٔ ۲۰۱۲ عبدربه منصور هادی در یک انتخابات تک‌نفره به عنوان رئیس‌جمهور کشور انتخاب شد اما اختلافات سیاسی ادامه یافته و دو گروه انصارالله (به رهبری حوثی‌ها) و نیز القاعده وارد درگیری با حکومت مرکزی و یکدیگر شدند. حوثی‌ها در سپتامبر ۲۰۱۴ صنعا را تصرف کرده و تشکیل حکومت وحدت ملی را اعلام کردند. منصور هادی و دولت او در ۲۱ ژانویه ۲۰۱۵ استعفای خود را اعلام کردند اما در ۲۱ فوریه منصور هادی استعفای خود را پس گرفته و عدن را به عنوان پایتخت موقت اعلام کرد. در ۲۶ مارس ائتلافی از کشورهای منطقه به رهبری عربستان سعودی حملات هوایی را علیه حوثی‌ها و در حمایت از دولت هادی با نام طوفان قاطعیت آغاز کردند.ادامه مطلب


من یمنی ام
شعارنا هیهات من الذّله
درباره وبلاگ

پیامبر(ص) برای نشان دادن علاقۀ خود به مردم یمن فرمود:«انا یمانی؛ من یمنی‌ام»/ شعار «من یمنی‌ام» را به تأسّی از پیامبر جهانی کنیم/ تعابیر عجیب پیامبر(ص) در مورد مردم «یمن» امروز باید زنده شود/ یمنی‌ها ایمان، فرهنگ، و ارادت ویژه‌ای به اهلبیت(ع) دارند

مدير وبلاگ : مدافع یمن
صفحات جانبی
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
ذکر روزهای هفته
دعای فرج ساعت فلش مذهبی
ذکر کاشف الکرب

استخاره با قرآن
استخاره با قرآن


فال حافظ

پرتال جامع فرهنگی اطلاع رسانی راسخون

آمار وبلاگ
کل بازدید : 4317
تعداد کل پست ها : 5
تعداد کل نظرها : 0
آخرین بروز رسانی : سه شنبه 5 خرداد 1394 
تاریخ ایجاد بلاگ : شنبه 19 اردیبهشت 1394