تیم تولید محتوای بهیدو

آشنایی با کویر ورزنه یا کویر خارا

کویر ورزنه

کویر ورزنه یا کویر خارا در مرکز ایران، در استان اصفهان در نزدیکی شهری به نام ورزنه قرار دارد. ورزنه که در جنوب شرقی اصفهان قرار گرفته آخرین تمدن رودخانه زاینده رود با پنج هزار سال سابقه است. تالاب گاوخونی، جایی که رودخانه زاینده رود به پایان می رسد در ۳۰ کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد. تحقیقات باستان شناسان در منطقه ای بین ورزنه و تالاب گاوخونی، نشانه هایی از تمدن پنج هزار ساله را آشکار می کند.
گویش مردم ورزنه مشابه گویشی است که زرتشتیان در یزد صحبت می کنند. نام ورزنه به اعتقاد برخی از زبان شناسان از کلمه ورزن و فعل ورزیدن به معنای سازندگی می آید که در فارسی قدیمی به معنای کشاورزی بوده است.
شهرت ورزنه در دنیا به خاطر صحرای بسیار دیدنی آن است. یکی از ویزگی های این صحرا، قابل دسترس بودن آن از طریق شهر بزرگ و تاریخی اصفهان است. این دسترسی برای گردشگرانی که به اصفهان می آیند فرصت مناسبی را جهت تجربه صحرانوردی می دهد.

تاریخ : شنبه 28 بهمن 1396  ساعت: 4:41 PM
ادامه مطلب

آبیاری بارانی

آبیاری بارانی

انتشار آب همانند قطره های باران با استفاده از تجهیزات مخصوص برای آبیاری زمین های کشاورزی را آبیاری بارانی می گویند. در این روش آب با فشار زیاد از میان روزنه های کوچک خارج می شود و در زمین کشاورزی انتشار می یابد. با شرکت توسن صنعت آپادانا تولید کننده لوله پلی اتیلن ، لوله آبیاری ، نوار آبیاری و لوله دریپردار همراه باشید تا بیشتر با روش آبیاری بارانی آشنا شوید.

تاریخ : شنبه 28 بهمن 1396  ساعت: 12:39 PM
ادامه مطلب

آبیاری تحت فشار

آبیاری تحت فشار

آبیاری تحت فشار به روشهای آبیاری گفته می شود که در آنها آب با فشار بیش از یک اتمسفر در سطح زمین به وسیله لوله توزیع می شود. آبیاری تحت فشار به دو نوع آبیاری قطره ای و آبیاری بارانی تقسیم می شود. با شرکت توسن صنعت آپادانا  تولید کننده لوله و اتصالات پلی اتیلن  و نوار آبیاری همراه باشید تا بیشتر با انواع روش های آبیاری تحت فشار آشنا شوید.

تاریخ : شنبه 28 بهمن 1396  ساعت: 12:30 PM
ادامه مطلب

انتقال آب در کشاورزی و نقش لوله پلی اتیلن

انتقال آب در کشاورزی

انتقال آب در کشاورزی از این روی اهمیت دارد که بیشترین میزان مصرف آب کشور در سفره های آب زیرزمینی  و در بخش کشاورزی است. هر وقت که به این نکته توجه داشته باشیم که کشور ما در ناحیه ای خشک و نیمه خشک واقع شده و بارندگی کم در ده سال اخیر آن را با روند بحران شدید، جدی و مزمن آب روبرو کرده و ممکن است این کم آبی پیامدهای مخرب و جبران ناپذیری برای نسل های آینده داشته باشد، بیشتر به اهمیت انتقال آب در کشاورزی پی می بریم. آب این کالای استراتژیک، علاوه بر اقتصاد برای امنیت ما نیز مهم و حیاتی است. زیرا که مهمترین نقش را در طبیعت، محیط زیست و سلامت انسان ها ایفا می کند. در ادامه با شرکت توسن صنعت آپادانا تولید کننده لوله پلی اتیلن ، لوله آبیاری و  نوار آبیاری همراه باشید تا بیشتر درباره اهمیت روش های نوین انتقال آب در کشاورزی بدانید.

تاریخ : شنبه 28 بهمن 1396  ساعت: 12:21 PM
ادامه مطلب

کمپینگ در طبیعت

کمپینگ در طبیعت

گردش و تفریح جزء جدایی ناپذیر از زندگی آدمی هست و هرکسی در زندگی خود با توجه به شخصیت و امکانات خود تفریح و یا سرگرمی خاصی را انجام می­دهند که کمپینگ یکی از مهیج­ترین سرگرمی­ها است. در اصل کمپینگ یعنی “بازگشت به زندگی ساده” و در اصطلاح کمپینگ را می­توان “فعالیت تفریحی در فضای باز و در طبیعت” تعریف کرد. در ادامه تعریف جامع­­تر و کامل­تری از کمپینگ و  نکاتی را پیرامون آمادگی برای یک کمپینگ، وسایل کمپینگ و نکاتی برای ایمنی در کمپینگ را بیان می­کنیم. با گروه طبیعت گردی و آفرود دامونا همراه باشید.

تاریخ : شنبه 28 بهمن 1396  ساعت: 12:05 PM
ادامه مطلب

اسکی روی آب

اسکی روی آب

اسکی روی آب یک ورزش روی سطحی آب است که در آن فرد  با اسکی توسط یک  کابل به یک قایق  متصل و بر روی آب قرار می گیرد. اسکی باز باید دارای قدرت بدنی بالا ، استقامت عضلانی و تعادل خوبی باشد. این  ورزش نیاز به سطح کافی و صاف از آب، یک اسکی، یک قایق ، سه نفر (بسته به قوانین قایقرانی دولتی) و یک دستگاه شناور شخصی دارد. در این ورزش انواع زیادی نسبت به اسکی بازان ،آب و هوای تفریحی یا رقابتی وجود دارد. انواع اسکی روی آب عبارتند از اسکی سریع، اسکی ترتیب، اسکی سلوموم، پرشی و اسکی چرخشی. همچنان با گروه طبیعت گردی و آفرود دامونا همراه باشید تا با ورزش پر هیجان اسکی روی آب بیشتر آشنا شوید.

تاریخ : شنبه 28 بهمن 1396  ساعت: 11:49 AM
ادامه مطلب

روستای عقدا

وجه تسمیه عقدا

در ۴۸ کیلومتری اردکان در مسیر تهران به بندرعباس، روستای عقدا با قدمت فراوان قرار دارد. به دلیل اینکه همه ساکنان آن زرتشتی بوده اند تا قرن هفتم هجری روستای عقدا که در آن زمان شهر بوده است را گبرگاه می نامیدند. این شهر به دلیل نداشتن دیوار دفاعی هموراه مورد هجوم راهزنان و غارتگران قرار می گرفته است.

طرح ساخت دیوار دفاعی عقدا را خواجه نصیر الدین طوسی که آنجا را در یکی از سفرهای خویش به عنوان استراحتگاه انتخاب کرده بود، پس از طرح مشکل راهزنان توسط مردم، به آنان می دهد. خواجه نصیر الدین با توجه به موقعیتی که داشت، پس از ساخت دژ دستور داد که کسانی می توانند در این دژ بمانند که مسلمان شوند. عده زیادی ایمان آورده و تنها تعداد کمی دیار خود را ترک کردند. پس از گرویدن مردم شهر به اسلام، خواجه نصیر الدین در همان شب دستور داد تا تمام جوانان مجردی را که قصد ازداج داشتند مطابق با سنت های اسلامی به عقد یکدیگر درآیند. بدین ترتیب این دژ به عقدگاه و رفته رفته به عقدا معروف شد.

در ادامه مطلب با دامونا همراه باشید تا با مکان های دیدنی عقدا بیشتر آشنا شوید.

تاریخ : شنبه 28 بهمن 1396  ساعت: 11:28 AM
ادامه مطلب

از آفرود سواری بیشتر بدانیم

آفرود سواری

هرفردی برای زمان تفریح خود برنامه های مختلفی دارد و سعی می کند زمان خود را صرف کارهایی کند که بیشتر به آن علاقه مند است. بعضی سعی میکنند اوقات فراغت خود را در کنار خانواده سپری کنند،گروهی دیگر ترجیح میدهند به سفر بروند و عده ای هم به ورزش و طبیعت گردی می پردازند. یکی از ورزش ها و تفریحاتی که علاقه مندان مخصوص خود را دارد و البته جز ورزش های گران هم محسوب میشود آفرود سواری است. آفرود سواری ورزشی هیجان انگیز است که به دلیل تب و تاب زیادش توانسته بین جوانان علاقه مندان فراوانی را به خود جذب کند.

تاریخ : جمعه 27 بهمن 1396  ساعت: 4:46 PM
ادامه مطلب

صفحات سایت

تعداد صفحات : 5