💛 چگونه یک نماز خوب بخوانیم؟ حجت الاسلام پناهیان 💛

http://uupload.ir/files/3o8h_2.jpg

💛 چگونه یک نماز خوب بخوانیم؟ حجت الاسلام پناهیان 💛

💠 تا مي گويند نمازِ خوب، ذهنتان به نمازهاي اولياي خدا نرود. هيچ کار ما شبيه اولياي خدا نيست که حالا نمازمان بشود مثل نماز اميرالمؤمنين (علیه السلام) .

💠 معمولاً مي خواهند ما را نصيحت بکنند به ما مي فرمايند: اين چه نمازي هست! اميرالمؤمنين هنگام وضو گرفتن رنگ چهره اش مي پريد از خوف خدا. خب اين جور تبليغات کردن در مورد نماز پاک ما را نا اميد مي کند. ما هيچ موقع اين جور نخواهيم شد.

💠 ما به قدري با خدا فاصله داريم که خيلي هنر کنيم، گاهي دلمان تنگ بشود براي خدا! نماز اميرالمؤمنين (علیه السلام) را آدم در نظر مي‌گيرد ديگر از خودش نا اميد مي شود.

📚  (چکیده ای از کتاب منبر و محراب ؛ از صفحه  49 تا 96 )
ادامه مطلب


[ سه شنبه 21 فروردین 1397  ] [ 4:37 PM ] [ فروزان ]
[ نظرات(0) ]

🔸 بیاییم در دنیا خودمان را مهمان خدا حساب کنیم ...

http://uupload.ir/files/k1zx_2.jpg
ادامه مطلب


[ دوشنبه 20 فروردین 1397  ] [ 2:29 PM ] [ فروزان ]
[ نظرات(0) ]

شور نماز

http://uupload.ir/files/eg2d_2.jpg

🕋 شور نماز 🕋

🌷 در ایامی که شبانه‌روز برای تدوین و مونتاژ فیلم‌ها در صداوسیما بودیم، وقت نماز که می‌شد، همین‌که قرآن شروع می‌شد، شهید سیدمرتضی آوینی قلم را زمین می‌گذاشت؛

🌷 لباس پوشیده و نپوشیده که گهگاه هم در طول مسیر می‌پوشید، بچه‌ها را صدا می‌کرد که نماز است و با جیپی که دم دست بود، به‌طرف مسجد بلال حرکت می‌کرد. کاری هم نداشت که کسی می‌رسد یا نمی‌رسد. مدتی صبر می‌کرد و بعد راه می‌افتاد.

🌷 بچه‌ها اشتیاق او را که می‌دیدند، انگیزة بیشتری پیدا می‌کردند. اتفاق می‌افتاد که بچه‌ها در طول مسیر سوار ماشین می‌شدند. ماشین پر از بچه‌ها می‌شد، به‌طرف مسجد بلال. همیشه از نخستین کسانی بود که وارد مسجد می‌شد... .

📚 قصه عاشقان؛ دعوت به نماز در سیره شهیدان؛ ص 25
ادامه مطلب


[ دوشنبه 20 فروردین 1397  ] [ 2:23 PM ] [ فروزان ]
[ نظرات(0) ]

فلسفه اين كه در پايان نماز سه بار «اللّه اكبر» مى گوييم و دست ها را به بالا مى آوريم چيست؟

http://uupload.ir/files/lyul_2.jpg

فلسفه اين كه در پايان نماز سه بار «اللّه اكبر» مى گوييم و دست ها را به بالا مى آوريم چيست؟

آنچه مورد توصيه روايات و در نتيجه فتواى مراجع محترم تقليد است، اين مى باشد: «مستحبّ است نمازگزار پس از اتمام نماز، سه مرتبه دست ها را بالا آورده و در همين حالات سه مرتبه «اللّه اكبر» هم بگويد؛ هم چنين به هنگام سلام بدون روى گرداندن از قبله به جانب راست توجّه كند و اگر در سمت چپ او نيز كسى هست به سمت چپ نيز اشاره و سلام را تكرار كند و اگر نماز جماعت است يك سلام نيز به سمت جلو به سمت امام ادا نمايد»139.

در خصوص علّت استحباب اين عمل نيز يكى از شاگردان حضرت صادق عليه السلام مى گويد: از حضرت امام صادق عليه السلام پرسيدم به چه علّت نمازگزار پس از سلام نماز سه مرتبه تكبير گفته و با هر تكبير دست ها را بلند مى كند؟

ايشان پاسخ فرمودند: بدين علّت كه وقتى پيامبر صلى الله عليه و آله، مكه را فتح نمود، نماز جماعت ظهر را با اصحابش در كنار حجرالاسود اقامه كرد و آنگاه كه سلام نماز را داد دست ها را بلند كرد و سه مرتبه تكبير گفت و اين دعا را خواند: «لا اله الا الله وحده وحده انجز وعده و نصر عبده و اعز جنده و غلب الاحزاب وحده فله الملك و له الحمد يحيى و يميت و هو على كل شى ء قدير»140؛

«پس رو به يارانش فرموده و خطاب كردند: اين تكبيرات و دعا را هيچ وقت بعد از اداى نماز واجب، فراموش نكنيد، چرا كه ذكر تكبيرات بعد از سلام نماز و خواندن دعاى مذكور به منزله سپاس و تشكّر از خداوند بر پيروزى اسلام و مسلمانان بر كفر و الحاد است».

بنابراين، «اللّه اكبر» در واقع شعار برترى و اعتلاى مكتب توحيد و پيروزى اسلام بر كفر است كه در فتح مكّه تحقّق پيدا كرد و لذا است كه نماز با «اللّه اكبر» شروع مى گردد و مستحبّ است كه با «اللّه اكبر» ختم شود.
برخى براى اين تكبير آخر نماز اسرارى را نيز مطرح نموده اند:

1. هر تكبير به يك نوع از توحيد الهى اشاره دارد: توحيد افعالى، توحيد ذات خدا، توحيد در اسماء و صفات و نمازگزار با هر تكبير زبان به اعتراف مى گشايد.

2. بلند كردن دست ها و نزديك ساختن به گوش، اشاره به دور افكندن تعلّق خاطر خود حتى نسبت به نماز است تا مبادا عجب و خودبينى در قلب او راه يابد.

3. اظهار ذلّت، عجز، قصور و تقصير خويش در محضر مقدّس حضرت بارى تعالى است.141

139. مستدرك الوسائل، ج 5، ص 52 ؛ عروة الوثقى، ج 1، ص 540.

140. وسائل الشيعة، ج 6، ص 452.

141. ر.ك: آداب نماز، امام خمينى ره، 377.
ادامه مطلب


[ دوشنبه 20 فروردین 1397  ] [ 6:28 AM ] [ فروزان ]
[ نظرات(0) ]