اسپانیا، روسیه را به اخلال در شبکه‌های اجتماعی در جریان بحران کاتالونیا متهم کرد

خبرگزاری فارس: اسپانیا، روسیه را به اخلال در شبکه‌های اجتماعی در جریان بحران کاتالونیا متهم کرد

وزیر دفاع اسپانیا در ارتباط با تنش‌های اخیر در زمینه جدایی کاتالونیا از اسپانیا، مدعی شد که پیام‌هایی اخلالگرایانه از روسیه در شبکه‌های اجتماعی این کشور منتشر شده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، اسپانیا، مدعی شد که در بحبوحه بحران در این کشور در زمینه استقلال کاتالونیا، روسیه در شبکه‌های اجتماعی اخلال ایجاد کرده است.

بنابر گزارش خبرگزاری اتریش، «ماریا دولورس دیکسپدلا» وزیر دفاع اسپانیا با اعلام این مطلب افزود که بسیاری از پیام‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود از روسیه فرستاده شده‌اند.

وی در عین حال تاکید کرد که همچنان مشخص نیست که آیا دولت روسیه هم در این اقدام دست داشته است یا خیر. این مقام اسپانیایی به هیچ نمونه‌ای در این زمینه اشاره نکرد.

«آلفونسو داستیس» وزیر امور خارجه اسپانیا دیگر مقام این کشور بود که به مواردی از فعالیت هکرهای روسی اشاره کرده بود. وی در گفت‌وگو با یکی از شبکه‌های رادیویی کشورش گفته بود که این اقدامات به صورت مشخص علیه اسپانیا صورت نگرفته‌اند بلکه در راستای بی ثباتی اروپا بودند.

انتهای‌پیام/م


ادامه مطلب
نظرات 0

وزارت کشور بحرین: انفجار خط لوله نفت اقدامی خرابکارانه بوده است

خبرگزاری فارس: وزارت کشور بحرین: انفجار خط لوله نفت اقدامی خرابکارانه بوده است

وزارت کشور بحرین امروز اعلام کرد که انفجار روز گذشته در یک خط لوله نفتی این کشور، اقدامی خرابکارانه بوده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت کشور بحرین امروز شنبه در بیانیه‌ای تأکید کرد که انفجار در خط لوله نفت این کشور اقدامی خرابکارانه با هدف وارد کردن ضرر و زیان به منافع عالی کشور و سلامت مردم بوده است.

وزارت کشور بحرین همچنین بار دیگر با تکرار ادعاهای واهی خود، مدعی شد که «عملیات‌های تروریستی که اخیرا در کشور رخ می‌دهد از طریق ارتباطات و دستورات مستقیم از ایران صورت می‌گیرد».

طبق گزارش وبگاه «النشره»، در این بیانیه آمده است که امنیت و سلامت شهروندان و اتباع مقیم بحرین اولویت ماست و وزارت کشور از هیچ تلاشی برای حفظ امنیت و حمایت از سلامت عمومی دریغ نمی‌کند.

وزارت کشور بحرین همچنین در بیانیه خود آورده است که تلاش برای تعیین هویت عاملان این جنایت و دستگیری و ارجاع آنها به دستگاه قضایی ادامه دارد.

وزارت کشور بحرین روز جمعه (دیروز) گزارش داد که انفجاری در یکی از خطوط لوله نفت در روستای بوری واقع در فاصله 15 کیلومتری منامه رخ داد که البته تیم‌های اطفاء حریق آن را مهار کرده و آسیبی به کسی نرسید. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/م


ادامه مطلب
نظرات 0

برخی کشورها میلیاردها دلار برای نابودی سوریه، لیبی و یمن صرف کرده‌اند

خبرگزاری فارس: برخی کشورها میلیاردها دلار برای نابودی سوریه، لیبی و یمن صرف کرده‌اند

نخست‌وزیر الجزایر می‌گوید که برخی کشورها بیش از یکصد میلیار دلار برای تخریب لیبی، سوریه و یمن هزینه کرده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «أحمد أویحیی» نخست‌وزیر الجزایر گفت که برخی کشورهای دوست 130 میلیارد دلار برای تخریب سوریه، لیبی و یمن صرف کرده‌اند.

اویحیی به نام این کشورها اشاره‌ای نکرد.

طبق گزارش شبکه روسیا‌الیوم، نخست‌وزیر الجزایر که در چارچوب تبلیغات انتخابات محلی به چند شهر این کشور سفر کرده بود، اظهار داشت : «اگر ما از مشکلات و فاجعه بهار عربی رهایی پیدا نمی‌کردیم در آن صورت وضعیت الجزایر امروز چگونه بود».

وی افزود که وضعیت کنونی الجزایر و صلح و آرامش موجود در آن به برکت وجود بوتفلیقه است.

انتهای پیام/م


ادامه مطلب
نظرات 0

کاردار عربستان باز هم منکر بازداشت خانگی «سعد الحریری» شد

خبرگزاری فارس: کاردار عربستان باز هم منکر بازداشت خانگی «سعد الحریری» شد

در حالی که گزارش‌های رسانه‌های متعدد منطقه‌ای و غربی از بازداشت نخست‌وزیر مستعفی لبنان در ریاض سخن می‌گویند، کاردار عربستان در لبنان بار دیگر منکر این موضوع شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ولید البخاری» کاردار عربستان در لبنان مدعی شد سعد الحریری نخست‌وزیر مستعفی لبنان در بازداشت خانگی نیست و به اراده خودش در عربستان مانده است.

بر اساس گزارش «ال‌بی سی»، البخاری بار دیگر احتمال ترور الحریری را مطرح و ادعا کرد : چه بسا الحریری به دلایل امنیتی و ترس از ترورشدن به لبنان بازنمی‌گردد.

کاردار عربستان در لبنان درحالی از عدم بازداشت سعد الحریری در ریاض سخن می‌گوید که شواهد منتشر شده طی یک هفته اخیر چیز دیگری می‌گوید.

علاوه بر رسانه‌های منطقه‌ای، بسیاری از رسانه‌های غربی نیز در گزارش‌های مختلفی اعلام کرده‌اند الحریری در بازداشت عربستان است.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0

حاجی: بازداشت الحریری توسط عربستان توهینی به شعور مردم لبنان است

خبرگزاری فارس: حاجی: بازداشت الحریری توسط عربستان توهینی به شعور مردم لبنان است

یک کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به بازگشت الحریری به کرسی قدرت، گفت: با توجه به شرایط موجود و از دست دادن محبوبیت الحریری در داخل کشور بعید به نظر می‌رسد وی به لبنان بازگردد.

حسین حاجی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری فارس، در خصوص آینده لبنان پس از استعفای سعد الحریری نخست‌وزیر این کشور، اظهار داشت: علی‌رغم اینکه الحریری از نظر باورهای ایدئولوژیک دست‌پروده نظام عربستان بود ولی با این همه وابستگی ما شاهدیم که در برخی موارد سعد الحریری از آنها تمکین نمی‌کند، همان‌گونه که در چند روز گذشته وی نسبت به مجموعه اقدامات سیاسی امنیتی تحقیرآمیز کشور عربستان نسبت به مردم لبنان موضع خوب و شفافی  گرفت.

وی افزود: در این صورت هنگامی که الحریری از عربستان تمکین نمی‌کند تحت فشار مضاعف قرار می‌‌گیرد و حتی تهدید به حبس و ترور نیز می‌شود که این موارد می‌تواند یکی از دلایل استعفای اجباری سعد حریری باشد. به عبارت دیگر این استعفا، استعفایی اجباری بوده که از طریق سلطه و هژمونی عربستان صورت گرفته است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با توجه به آینده لبنان، ادامه داد: در سال‌های گذشته با قدرت‌نمایی لبنان در مقابل تروریست‌ها و در امان نگه داشتن مردم این کشور از گزند آسیب این گروه مردم به پاس قدردانی از تلاش‌های حزب‌الله لبنان اجازه دست‌درازی عربستان و دیگر کشورهای مداخله جو در لبنان را نمی‌دهند و به یک وحدت و روحیه ملی دست پیدا کردند.

حاجی افزود: امروزه حاکمیت مذهبی حزب الله لبنان آخرین هدف سعودی‌ها برای اصابت ترکش به قلب حزب‌الله است اما معنویت این حزب به حدی رسیده که بعید به نظر می‌رسد عربستان با ایجاد تنش‌هایی حوادث تلخ دهه 70 و 80 را بازگرداند.

وی با اشاره به بازگشت حریری به لبنان گفت: از آنجایی که گروه‌های سیاسی میلی به بازگشت الحریری به کرسی قدرت ندارند و با توجه به شرایط موجود بعید به نظر می‌رسد که حریری به لبنان بازگردد. از طرفی نیز حریری محبوبیت خود را در داخل لبنان از دست داده است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا بازدداشت حریری در عربستان توهینی به ملت لبنان است؟ گفت: به طور حتم در عرف دیپلماسی بازدداشت یک مقام مسئول طراز دوم کشور بی حرمتی به شعور مردم آن کشور است.

حاجی در پایان صحبت‌های خود با توجه به فراخوان اتباع عربستان از لبنان، خاطرنشان کرد: اقدام عربستان در فراخوان اتباع خود از کشور لبنان صرف نظر از اینکه می‌تواند یک عرف دیپلماتیک باشد قصد دارد تا افکار عمومی لبنان را خرد و ایجاد جنگ روانی کند. تهدید امنیت روانی در لبنان یکی از مکانیسم‌های تهاجمی سیاسی دیپلماسی عربستان است که با ایجاد رعب و وحشت روانی بتواند بخش اعظم مردم را از این طریق تسلیم خواسته‌های خود کند.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0

تظاهرات مردم فیلیپین در اعتراض به سفر ترامپ به مانیل

خبرگزاری فارس: تظاهرات مردم فیلیپین در اعتراض به سفر ترامپ به مانیل

مردم معترض فیلیپین اعتراض خود را نسبت به سفر ترامپ به کشورشان اعلام کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، صدها نفر از مردم فیلیپین در مانیل اعتراض خود را نسبت به سفر ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به این کشور اعلام کردند.

براساس گزارش «اسپوتنیک»، طبق گزارشات رسانه‌های محلی معترضان قصد دارند تا روز دوشنبه با آتش زدن ماکت‌هایی به شکل ترامپ در نزدیکی سفارت آمریکا تظاهراتی را برگزار کنند.

پیش از این حدود 350 معترض در تلاش برای ایجاد یک راهپیمایی در نزدیکی سفارت آمریکا در مانیل بودند اما پلیس آنها را پیش از آنکه به آنجا برسند متوقف کرد.

این فعالان با در دست داشتن پلاکاردهایی با عنوان «ممنوعیت ترامپ» شعارهای ضد آمریکایی سر می‌دادند.

ترامپ سفر خود را به آسیا در ماه نوامبر آغاز و در این سفر از ژاپن، کره جنوبی و چین بازدید کرد. ترامپ روز جمعه وارد ویتنام شد و در اجلاس اپک شرکت کرد؛ قرار است وی روز یکشنبه وارد فیلیپین شود.

انتهای پیام/م


ادامه مطلب
نظرات 0

در صورت حمله به الحُدیده، نفتکش‌های عربستان هدف قرار خواهند گرفت

خبرگزاری فارس: در صورت حمله به الحُدیده، نفتکش‌های عربستان هدف قرار خواهند گرفت

رئیس کمیته عالی یمن در واکنش به تهدیدات عربستان در خصوص حمله به بندر الحدیده، گفت که حمله به این بندر مساوی است با غرق شدن کشتی‌های نفتی عربستان.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رئیس کمیته عالی یمن درباره حمله ائتلاف عربستان به بندر الحُدیده هشدار داد.

محمد علی الحوثی امروز شنبه در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «اگر رژیم سعودی و متحدان آن دست به تهاجم و حماقت جدیدی بزنند و به سمت منطقه الحدیده و بندر الحدیده و ساحل حمله کنند، ما نیز به گام‌های بی‌سابقه‌ای خواهیم برداشت».

وی ادامه داد: «ما می‌توانیم کشتی‌های نفتی عربستان سعودی را هدف قرار دهیم؛ نیروی دریایی یمن می‌تواند کشتی‌های نفتی عربستان را هدف قرار دهد».

رئیس کمیته عالی یمن همچنین تأکید کرد که در صورت حمله ائتلاف عربستان به بندر الحدیده و ساحل غربی یمن، نیروهای این کشور هر کاری را که برای آن‌ها مشروع باشد، می‌توانند انجام دهند.

الحوثی افزود، از امروز به بعد همه تأسیسات نفتی بزرگ عربستان اهداف اصلی یگان‌ موشکی خواهد بود.

وی به عربستان سعودی توصیه کرد که اگر می‌خواهد کشتی‌های این کشور آسیبی نبینند، فکر حمله به بندر الحدیده را از سر خود دور کند.

به دنبال حمله موشکی نیروهای ارتش و کمیته مردمی یمن به فرودگاه بین‌المللی ریاض در روز یکشنبه گذشته، ائتلاف عربستان محاصره یمن را تشدید و تهدید کرد که به بندر الحدیده، تنها گذرگاه ارسال کمک‌ها و مواد غذایی و دارویی به این کشور را هدف قرار خواهد داد.

عربستان بارها از سازمان ملل و در مذاکرات یمن خواسته است کنترل این بندر به طرف بین‌المللی واگذار شود.

انتهای پیام/.


ادامه مطلب
نظرات 0

توافق اردنی، آمریکایی، روسی برای ایجاد منطقه کاهش تنش در جنوب سوریه

خبرگزاری فارس: توافق اردنی، آمریکایی، روسی برای ایجاد منطقه کاهش تنش در جنوب سوریه

کشورهای اردن، آمریکا و روسیه برای ایجاد منطقه کاهش تنش در جنوب سوریه توافق کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، نمایندگان سه کشور اردن، آمریکا و روسیه توافقنامه مربوط به ایجاد منطقه کاهش موقت در جنوب سوریه را امضا کردند.

«محمد المومنی» وزیر امور اطلاع رسانی و سخنگوی رسمی دولت اردن اعلام کرد که این توافق گامی مهم در چارچوب تلاش های سه جانبه مشترک برای توقف درگیری ها در سوریه و ایجاد شرایط مناسب برای حل سیاسی مداوم بحران این کشور است.

به گزارش خبرگزاری دولتی اردن (پترا)، این توافق جدید در حمایت از ساز و کارهایی است که سه کشور نامبرده در تابستان گذشته به منظور حمایت از توافق آتش بس در جنوب غربی سوریه انجام داده‌اند.

مذاکرات بین سه کشور بر مبنانی طرح اردنی از ماه می گذشته آغاز شد و منجر به حصوص توافق برای حمایت از آتش بس در جنوب سوریه شد.

انتهای پیام/ح


ادامه مطلب
نظرات 0

سفر دوره‌ای وزیر خارجه مصر به ۶ کشور عربی برای ابلاغ پیام السیسی

خبرگزاری فارس: سفر دوره‌ای وزیر خارجه مصر به ۶ کشور عربی برای ابلاغ پیام السیسی

سخنگوی وزارت خارجه مصر اعلام کرد که «سامح شکری» وزیر خارجه این کشور از فردا (یکشنبه) سفر دوره‌ای خود به ۶ کشور عربی را آغاز می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سامح شکری وزیر خارجه مصر از فردا (یکشنبه) سفر دوره‌ای خود به اردن، امارات، کویت، بحرین، عمان و عربستان سعودی را آغاز می‌کند و در این سفر روابط دوجانبه با این کشورها و تحولات منطقه را بررسی خواهد کرد.

«أحمد أبوزید» سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر امروز (شنبه) با اعلام این مطلب گفت که این سفر شکری در راستای رایزنی دائمی بین مصر و برادران عرب خود درباره روابط دوجانبه و اوضاع منطقه به خصوص در پرتو تحولات سیاسی در لبنان و افزایش چالش‌های مرتبط با امنیت و ثبات در منطقه صورت می‌گیرد.

طبق گزارش وبگاه «الیوم‌السابع»، شکری در این سفر پیام‌های شفاهی از جانب «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر را به سران این 6 کشور ابلاغ می‌کند و علاوه بر آن گفت‌وگوهای دوجانبه‌ای با همتایان خود در این کشورها انجام خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه مصر تأکید کرد که شکری در این سفر دوره‌ای خود بر موضع ثابت قاهره در خصوص ضرورت حفظ همبستگی عربی برای مقابله با چالش‌های منطقه‌ای و تأثیرات احتمالی آن بر امنیت ملی عربی و همچنین سیاست ثابت مصر در رابطه با پیدا کردن راه‌حل سیاسی برای بحران‌های منطقه‌ای تأکید خواهد کرد.

این سفر دوره‌ای شکری در حالی است که طی چند روز گذشته در پی اعلام استعفای «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان از عربستان، تنشی بین لبنان و عربستان از یک سو و جنبش حزب‌الله از سوی دیگر به وجود آمده است.

انتهای پیام/


ادامه مطلب
نظرات 0

رئیس‌جمهور لبنان: سخنان حریری از زبان او نیست و اعتباری ندارد

خبرگزاری فارس: رئیس‌جمهور لبنان: سخنان حریری از زبان او نیست و اعتباری ندارد

میشل عون تأکید کرد که تمامی مواضع اعلامی از سوی حریری و تمامی آن‌چه پس از این صادر خواهد شد واقعی نیست.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دفتر «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان در بیانیه‌ای به تمامی طرف‌های داخلی و خارجی اعلام کرد که مواضع اعلامی از سوی سعد الحریری مواضع وی نیست و اعتباری ندارد

به نوشته پایگاه خبری شبکه المنار، طبق اعلام دفتر میشل عون، وی خطاب به نهادهای داخلی و خارجی آورده است: ابهاماتی که در طول یک هفته گذشته حول وضعیت «سعد الحریری» بوجود آمده؛ باعث شده تا تمامی مواضع و گفته‌هایی که پیش از این از سوی وی منتشر شده و پس از این منتشر خواهد شد، واقعی نباشد بلکه نشان دهنده وضعیت پیچیده و مشکوکی است که سعد الحریری در آن به سر می‌برد.

رئیس‌جمهور لبنان در ادامه تأکید کرد: در نتیجه نمی‌توان به آن مواضع اعتماد کرد و اعتباری ندارد.

در همین راستا یک مقام لبنانی به خبرگزاری اسپوتنیک گفته است که میشل عون به سفرای کشورهای خارجی گفته است که حریری دزدیده شده است.

انتهای پیام/د


ادامه مطلب
نظرات 0

تعداد کل صفحات : 34 :: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >