درمان بیماری های نشیمنگاهی با روشی قطعی و بدون احساس درد

کلینیک پایتخت - مرکز لیزر بیماری های نشیمنگاه در تهران clinicdaman.com
کلینیک پایتخت - مرکز لیزر بیماری های نشیمنگاه در تهران clinicdaman.com

بیماریهای مقعد و نشیمنگاه همانطور که از نام آن نیز مشخص است، به مجموعه ای از بیماری ها اطلاق می شود که ناحیه مقعد را درگیر کرده و سبب ایجاد درد و ناراحتی در این ناحیه و اطراف آن خواهد شد. شایع ترین بیماری های ناحیه نشیمنگاه شامل بواسیر(هموروئید)، شقاق یا فیشر، کیست مویی و فیستول است.

در حال حاضر به سبب تغییر در سبک زندگی و تغذیه نادرست، میزان شیوع بیماریهای مقعدی مانند بواسیر، هموروئید، شقاق، کیست مویی و فیستول به خصوص در نسل جوان رو به گسترش است.

مشکلات گوارشی تاثیر زیادی در ایجاد بیماری هایی مثل هموروئید و شقاق دارند. برای مثال اختلال یبوست مزمن ممکن است باعث ایجاد آسیب در بخش های انتهایی دستگاه گوارش و گاها بروز بیماری های مقعدی شود.

البته اغلب بیماری های نشیمنگاهی مشکل جدی ایجاد نمی کنند و جزء بیماری های مهلک به شمار نمی روند. اما اگر به موقع درمان نشوند، مزمن شده و کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند. تا جایی که حتی ممکن است، نشستن را نیز برای فرد دشوار کند.

مشکل اینجاست که معمولا بیماران به دلیل ترس یا خجالت از مراجعه به پزشک خودداری می کنند. بدون اینکه از عوارض جدی آن اطلاعی داشته باشند.

دسته ای دیگر از بیماران به دلیل عدم اطلاعات کافی از راهکار درمان این بیماری ها به روش های مقطعی روی می آورند که جز ناامیدی و حاد شدن شرایط هیچ نتیجه دیگری را به دنبال ندارد.

به همین منظور تصمیم گرفتیم در این مقاله به تشریح کامل این بیماری ها و روش های درمان پزشکی مثل جراحی و لیزر بپردازیم تا در انتخاب روش درمان درست به شما کمک کنیم. برای آشنایی بیشتر با این دسته از بیماری ها و راه های درمان آنها در ادامه با ما همراه باشید:

بیماری بواسیر یا هموروئید

 

بیماری بواسیر یا هموروئید، عارضه شایع و به شدت دردناک ناحیه مقعدی است. این عارضه در اثر ایجاد فشار در ناحیه مقعد بروز می کند و باعث تورم رگ های خونی ناحیه مقعد و انتهای راست روده (رکتوم) می گردد. این بیماری بسته به نوع عروق درگیر در بیماری در دو نوع داخلی (داخل کانال مقعد) و خارجی (بیرون و اطراف مقعد) ایجاد می شود.

یبوست طولانی مدت، بارداری و زایمان، زور زدن هنگام دفع، رابطه جنسی مقعدی و نشستن های طولانی از مهم ترین عوامل ایجاد این عارضه به شمار می روند. از علائم شایع هموروئید نیز می توانیم به این موارد اشاره کنیم:
  • درد شدید و تیرکشنده در ناحیه مقعد که اغلب به هنگام دفع احساس می شود.
  • خونریزی، مشاهده خون در مدفوع و یا خون بر روی دستمال توالت
  • خارش و سوزش مقعد که از علائم کمتر شایع است.
  • بیرون زدگی و یا پرولاپس عروق متورم از مقعد

البته این علائم در همه افراد یکسان نبوده و بسته به نوع و شدت بیماری متفاوت خواهد بود. در ضمن علائمی مانند خونریزی ممکن است از نشانه سایر بیماری ها باشد و نیاز به بررسی های بیشتر دارد.

درمان بواسیر یا هموروئید

پزشک با توجه به شدت بیماری یکی از روشهای درمان را به بیمار پیشنهاد می دهد. اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود با درمان خانگی (حمام سیتز، تغییر در رژیم غذایی و ..) و یا دارویی (استفاده از پماد و شیاف آنتی هموروئید و ...) قابل درمان است.

اما در مراحل پیشرفته تر و زمانی که بیماری مزمن شده، دیگر درمانهای خانگی پاسخگو نیستند و باید از روش های پزشکی درمان بواسیر یا هموروئید استفاده نمود.

برخی از این روش های درمانی عبارتند از :

  • اسکلروتراپی : تزریق دارویی مخصوص به عروق متورم جهت از بین بردن بافت آسیب دیده، تاثیر کم، درمانی سرپایی و بدون درد و خونریزی
  • رابربند : بستن کش لاستیکی بر پایه هموروئید به جهت قطع جریان خونرسانی به بافت، درمانی سرپایی و همراه با درد شدید
  • جراحی یا هموروئیدکتومی : جراحی برای جدا کردن بافت آسیب دیده و متورم، نیاز به بستری در بیمارستان، تاثیرات مثبت نه قطعی، همراه با درد و خونریزی شدید و دوره نقاهت طولانی
  • درمان هموروئید با لیزر : از بین بردن بافت آسیب دیده و جدا کردن آن با استفاده از لیزر، درمانی قطعی و بی بازگشت، درمانی سرپایی و بدون ایجاد حس درد و یا خونریزی

شقاق یا فیشر مقعدی

مجرای مقعدی آخرین بخش روده بزرگ یا رکتوم است که مدفوع توسط آن از بدن خارج می شود. مجرای مقعد دارای دو عضله حلقوی به نام عضله اسفنکتر داخلی و خارجی است که به کنترل حرکات روده کمک می کنند. در واقع بیماری شقاق نوعی ترک خوردگی یا شکاف دردناک در پوست دیواره مقعد یا ناحیه مخاطی و بافت عضله اسفنکتر است. افراد در هر سنی, حتی کودکان و نوزادان هم ممکن است به این عارضه مبتلا شوند.

این بیماری در دو نوع حاد و مزمن ایجاد می شود. اگر کمتر از 12 هفته از شروع بیماری گذشته باشد،در نوع حاد و اگر بیش از 12 هفته بگذرد و بیماری مکررا عود کند، در نوع مزمن است که در آن علائم شدیدتر خواهد بود.

این بیماری می تواند دلایل بسیاری مثل اسهال یا یبوست، تنگی دریچه مقعد، رابطه مقعدی، خاراندن بیش از حد، تمیز کردن مقعد با دستمال زبر و… داشته باشد. البته نمی توان نقش تغذیه و سبک زندگی در ایجاد این بیماری را نادیده گرفت. برخی از علائم شقاق یا فیشر مقعد شامل خارش و سوزش مقعد، مشاهده خون بر روی دستمال توالت، ترک اطراف مقعد و خونریزی مقعدی است.

درمان شقاق یا فیشر مقعدی

درمان شقاق کار مشکل و پیچیده ای نیست به شرط آنکه بیمار درمان را جدی گرفته و بتواند تغییری اساسی در سبک زندگی خود ایجاد کند. روشهای گوناگونی برای درمان شقاق وجود دارد. اولین خط درمان این بیماری استفاده از درمان های خانگی و دارویی است که شامل حمام سیتز، کمپرس یخ، پماد شقاق، رژیم غذایی پرفیبر و… می باشد.

در صورت عدم موفقیت درمانهای خانگی طی حداکثر هفت روز باید از روش های درمانی تهاجمی تری استفاده نمود. انتخاب این روشهای درمانی به تشخیص پزشک بستگی دارد، و شامل بوتاکس، اسفنکتروتومی و درمان شقاق با لیزر می شود.

در روش بوتاکس سم بوتولینوم به عضله مقعد تزریق می شود، این سم با فلج نمودن عضله به رفع اسپاسم و بهبود آن کمک می نماید. اسفنکتروتومی یا همان جراحی شقاق شامل قطع قسمتی از عضله به منظور رفع اسپاسم است.

 

ادامه مطلب


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 30 بهمن 1399  ] [ 11:17 AM ] [ ghazalmah ]
[ نظرات(0) ]

سوالات متداول درباره بواسیر

خونریزی مقعدی علامت هموروئید است؟

خونریزی مقعدی یا مشاهده خون در مدفو‌ع همیشه هم نشانه ای از هموروئید نیست. بلکه می تواند ناشی از بیماری های متعددی باشد، که نیاز به بررسی های بیشتری دارد.

عمل لیزر بواسیر با بی حسی انجام میشود یا بیهوشی؟

با بی حسی موضعی انجام میشود.

بعد از لیزر نیاز به بستری شدن هست؟

خیر شما از فردای روز عمل لیزر می توانید به امور روزمره خود برسید.

هزینه لیزر چقدر است؟ و آیا بیمه این هزینه را بر می گرداند؟

برای اینکه هزینه درمان بواسیر با لیزر را تعیین کنیم. باید حضورا به کلینیک ما مراجعه کنید تا بعد از معاینه و بررسی وضعیت بیمار میزان دقیق هزینه ها مشخص شود. در ضمن بیمه ها هزینه درمان های سرپایی مثل لیزر را پرداخت نمی کنند.

ساعت کار و شماره تماس کلینیک ؟

کلینیک ما همه روزه از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۰ شب در خدمت بیماران است. برای پذیرش و نوبت دهی میتوانید با شماره تماس های ۰۲۱۸۶۰۸۴۹۷۳ و ۰۹۱۹۹۵۳۶۸۰۸ در ارتباط باشید.

قبل و بعد از عمل چه کارهایی انجام دهیم؟

قبل از عمل نیاز به آزمایش خاصی نیست. اما حداقل سه روز قبل، مصرف داروهای آسپرین را متوقف کنید. بعد از عمل مصرف داروهای آنتی بیوتیک و نشستن در آب گرم می تواند به تسریع روند بهبودی کمک کند.

رژیم غذایی بیمار قبل و بعد از عمل چگونه باشد؟

قبل از انجام جراحی نیازی به رژیم غذایی خاصی نیست. اما بعد از عمل باید از غذاهای سرشار از فیبر و مایعات فراوان استفاده کنید.

آیا پزشک خانم هم در مجموعه شما حضور دارند؟

مجموعه پزشکی ما را آقایان تشکیل میدهند، اما به جهت آسایش خاطر بیماران دستیاران ما خانم هستند که آماده سازی بیمار قبل از عمل را بر عهده دارند.

آیا احتمال بازگشت بواسیر بعد از لیزر وجود دارد؟

درمان بواسیر با لیزر قطعی ترین روش درمان این بیماری است، زیرا که به طور کامل زائده هموروئید را از بین می برد. اما اگر بیمار بعد از درمان نکات پیشگیری کننده مثل رژیم غذایی صحیح، فعالیت بدنی و … رعایت نکند، ممکن است مجدداً به بواسیر دچار شود.

آیا درمان هموروئید با لیزر عوارضی به دنبال دارد؟

سال های متمادی است که پزشکان از لیزر برای درمان این بیماری استفاده می کنند. اما تاکنون، بر خلاف روشهای جراحی هموروئید، عوارضی از این درمان گزارش نشده است.

 

منبع سایت دکتر بیژن عابدیان


ادامه مطلب


[ سه شنبه 14 بهمن 1399  ] [ 12:19 PM ] [ ghazalmah ]
[ نظرات(0) ]