به سایت ما خوش آمدید . امیدوارم لحظات خوشی را درسایت ما سپری نمایید .

خوش آمدید

هر گونه نظر و پیشنهاد و انتقادی داشتید، در قسمت نظرات اعلام کنید.

لینک های سایت

آیا با وجود شتاب علم در دنياي امروزي، مي توانيم از "حجامت" به عنوان يك روش درماني استفاده كنيم؟

هر روش درماني كه سابقه ي بيشتري داشته باشد، از نظر علمي معتبرتر به حساب مي آيد، زيرا تجربيات درماني مثبت يا منفي به معناي حيات انسان ها يا اتلاف جان انسان هاست.

وقتي گفته مي شود يك روش درماني هزار ساله يا هفت هزار ساله، يعني ميلياردها انسان در طول سال هاي متمادي، اين روش درماني را تجربه كرده اند و از آن بهره گرفته اند، بنابراين ما حق نداريم تجربياتي را كه به قيمت جان انسان ها تمام شده است، به راحتي زير پا يا كنار بگذاريم.

اين كه برخي مي گويند روش درماني قديمي به جرم قديمي بودن منسوخ است، از نظر علمي استدلال غيرعقلايي و غيرعلمي است، زيرا اگر بخواهيم هر روشي را جايگزين كنيم، بايد دوباره جان انسان ها را ملاك تجربه قرار دهيم تا بعد از سال ها بفهميم اين روش درماني مفيد هست يا خير؟

و این که در بين روش هاي طب سنتي، چه روشي مي تواند براي درمان همواره مورد استفاده قرار گيرد؟


در بين مجموعه ي روش هاي طبي كه شامل استفاده از گياهان دارويي، داروهاي معدني و حيواني و رفتارهاي درماني است، تنها رفتار استراتژيك، فراگير و عميق مورد استفاده در تمامي طول عمر از طفوليت تا كهنسالي، "حجامت" است كه به منظور درمان يا پيشگيري انجام مي شود.

انسان براي پيشگيري از ابتلا به بيماري ها مي تواند با سالي حداقل يك يا دو مرتبه حجامت کردن، بسيار كمتر در معرض بيماري قرار گيرد و براي درمان به تناسب نوع بيماري، مزاج و طبع خود مي تواند از يک نوع حجامت خاص به صورت حجامت گرم و خشك (بادكش) يا حجامت تر(خون گيري) استفاده کند.

در مؤسسه ي تحقيقات حجامت ايران بيش از40 طرح براي حجامت گرم و خشك و حدود 70 طرح براي حجامت تر طراحي شده و هم اكنون توسط پزشكان اجرا مي شود.


بنابراين اولاً همه ي حجامت ها خون گيري نيست. ثانياً ميزان دفع خون نقش اساسي در درمان ندارد، به طوري كه حتي با گرفتن تنها 3 سي سي خون مي توانيم به درمان برسيم و بالاترين حجم خون در حجامت 30 تا 50 سي سي است و جريان خون بعد از آن قطع مي شود.

پس نگراني در مورد كاهش حجم خون بي مورد است. ضمن اين كه درمان به وسيله ي حجامت براي بيماري هاي مختلف فرق دارد. مثلاً حجامت بيمار مبتلا به سردرد ميگرني با بيمار ديابتي يا بيمار داراي ديسكوپاتي (بيماري هاي مربوط به ديسک) با بيمار سياتالژي(مربوط به عصب سياتيک) متفاوت است.

خون اهدا شده هم مورد استفاده قرار مي گيرد، در حالي كه خون حجامت دور ريخته مي شود؟ آيا خون وريد(اهدا شده) با خون حجامت تفاوتي دارد؟

در طرحي پژوهشي كه در بيمارستان لقمان حكيم تهران انجام شد، فاكتورهاي بيوشيمي موجود در خون وريدي(خون اهدا شده) را با خون حجامت، هم زمان مقايسه کرديم كه تفاوت هاي فاحشي مشاهده گرديد. طوري كه فقط ميزان كلسترول خون حجامت، 5/2 برابر بيشتر از خون وريد بود، بنابراين براي كاهش ميزان كلسترول خون، انجام حجامت بسيار مفيد است.


هم زمان سم موجود در خون حجامت را با سم خون وريدي مقايسه كرديم كه دريافتيم سم موجود در خون حجامت 23 برابر سم خون وريدي بود كه با توجه به فراواني مسموميت هاي غذايي، شيميايي، آلرژيك و تنفسي كه بر اثر پراكندگي سرب و آلاينده هاي ديگر در محيط هاي صنعتي و عمومي و شهرهاي بزرگ وجود دارد، حجامت براي مقابله با اين تهديدات جاني كافي است.

جالب است بدانيد كه پيامبراكرم(ص)، حضرت علي(ع) و امام صادق(ع) اين موضوع را متذكر شده اند كه "سم از هر كجا وارد بدن شود، از محل حجامت خارج مي شود" يا "از موضع حجامت، چيزي جز سم دفع نمي شود".

ميزان كلسترول خون حجامت، 5/2 برابر بيشتر از خون وريدي است، بنابراين براي كاهش ميزان كلسترول خون، انجام حجامت بسيار مفيد است. همچنين سم موجود در خون حجامت 23 برابر سم خون وريدي است.


بر اساس طب سنتي انسان هاي داراي مزاج دموي، صفراوي و معتدل بيشتر به حجامت تر (خون گيري)، انسان هاي بلغمي به حجامت گرم و خشك (بادكش) و انسان هاي سوداوي مزاج با تمهيدات دارويي به حجامت تر نياز دارند.


نمونه هاي ديگري از بيماري ها وجود دارد که با حجامت درمان شده اند؛ مثلاً براي درمان يک كودك 2 ساله که داراي بيماري هيدروسفاليك (سر بچه بزرگ مي شود و در طب كلاسيك با گذاشتن "شنت" آب مغز را به طور مستمر دفع مي كنند) بود، سه مرحله حجامت در طول سه ماه، با حجم خون گيري 3 سي سي در هر مرحله انجام شد و كودك درمان گرديد.

در مورد ديگري حجامت باعث تقويت هورمون رشد براي افزايش قد در 50 نفر شد.
بسياري از پزشكان تعجب مي كنند و مي گويند: " مگر مي شود چنين بيماراني را درمان كرد؟" جواب اين است كه بله، اين کار شدني است.

بنابراين حجامت روشي به ظاهر ساده و در واقع فوق العاده پيچيده است كه مزاج فرد، موضع حجامت، تعداد خراش، ميزان خراش، ميزان بادكش، زمان حجامت و تمهيدات آن نقش مهمي در درمان و پيشگيري از بيماري دارند.

بر اساس طب سنتي انسان هاي داراي مزاج دموي، صفراوي و معتدل بيشتر به حجامت تر (خون گيري)، انسان هاي بلغمي به حجامت گرم و خشك (بادكش) و انسان هاي سوداوي مزاج با تمهيدات دارويي به حجامت تر نياز دارند

ادامه مطلب
پنج شنبه 31 تیر 1389  - 11:39 PM
گیاه بسیار خطرناک "دیفن باخیا" که اکثر جا هادر منازل و دفاتر نگهداری می شود بسیار سمی بوده و می تواند به مرگ افراد بویژه کودکان منجر شود.

 در صورتی که قطعه ای از برگ آن خورده شود انسان را می کشد - دست زدن به برخی از انواع آن بعد از تماس با چشم انسان را کور می کند.


 این گیاه مانند برگ انجیری بسیار سمی است و باید از دسترس نوزادان و کودکان نوپا که احتمال می دهید برگ های آن را به دهان بگذارند، دور نگهداشته شود در صورت بلعیده شدن، به دهان و زبان آسیب می رساند و شخص قادر به تکلم نیست.

نام فارسی اصیل این گل ، دیفن باخیا است که اشاره به سمی بودن برگ آن دارد. گیاهی است برگ زینتی. زادگاهش برزیل است. ساقه‌ها نرم و آبکی و نقش و رنگ برگها سبز رنگ بوده و آراسته به لکه‌های سفید کرمی و زرد کمرنگ است که از دو طرف برگ دیده می‌شوند. ساقه‌ها غالبا بدون انشعاب و برگهای انتهایی همیشه در حال رشد و فعالیت می‌باشند و برگهای پایینی به تدریج ریزند و ساقه حالت سخت به خود می‌گیرد. نسبت به عدم تهویه هوای اتاق و آبیاری بیش از اندازه حساس است.آخرين نيوز
ادامه مطلب
پنج شنبه 31 تیر 1389  - 11:36 PM
1. در خانواده سالم رهبرو قانون مشخص وجود دارد.


2. خانواده سالم ارتباط برقرار می کنند و گوش شنوا دارند.


3. خانواده سالم در مقام تأیید و حمایت یکدیگرند.


4. خانواده سالم تولید اعتماد و اطمینان می کنند.


5. خانواده سالم به یکدیگر احترام می گذارند.


6. خانواده سالم خوش مشرب هستند.


7. خانواده سالم مسئولانه عمل می کنند.


8. خانواده سالم درست را از نادرست تمیز می دهند.


9. خانواده سالم همبستگی خانوادگی ایجاد می کنند.


10. خانواده سالم تعادلی در تبادلهای خود ایجاد می کنند.


9. خانواده سالم به مذهب و اخلاق پایبند هستند .


11. خانواده سالم به خلوت یکدیگر احترام می گذارند.


10. خانواده سالم برای خدمت به دیگران ارزش قائلند.


12. خانواده سالم اوقات فراغت خود را با هم می گذرانند.


11. خانواده سالم مشکلات را تأیید می کنند و مترصد راه حل می شوند.
ادامه مطلب
پنج شنبه 31 تیر 1389  - 11:34 PM
حذف سگ و گربه از فهرست غذا!


  طرفداران حقوق حیوانات در چین تلاش می کنند تا سگها و گربه ها را از فهرست غذایی مردم این کشور حذف کنند.
به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از سی ان ان ، مصرف گوشت سگ و گربه در چین بخشی از فرهنگ مردم است و در رستوران های این کشور انواع غذاهای تهیه شده از گوشت سگ و گربه عرضه می شود.
انتقاد طرفداران حقوق حیوانات بویژه گردشگران غربی باعث شده است تا طرح ممنوعیت مصرف گوشت سگ و گربه در دستور کار دولت چین قرار بگیرد.
یک استاد دانشگاه پکن که رهبری این مبارزه را برعهده دارد می گوید این ممنوعیت نشان می دهد چین به سطح جدیدی از تمدن رسیده است.
گرچه سگها و گربه هایی که برای مصرف خوراکی کشته می شوند ، برای همین منظور تکثیر و پرورش داده شده اند اما ممکن است در میان انها سگ یا گربه ای هم پیدا شود که حیوان خانگی کسی بوده و گم شده باشد.
در زمان برگزاری المپیک پکن ،دولت دستور داد تا غذاهای تهیه شده از سگ و گربه از فهرست غذای رستورانها حذف شود تا باعث ناراحتی مسافران خارجی نشود.
با وجود این کارشناسان معتقدند تصویب قانونی برای ممنوعیت خوردن سگ و گربه ممکن است یک دهه طول بکشد.

ادامه مطلب
پنج شنبه 31 تیر 1389  - 11:32 PM

تحقیقات نشان می‌دهد مردانی که انگشت حلقه آن‌ها بلندتر است با احتمال سه برابر بیش‌تر ممکن است به سرطان پروستات دچار شوند.

 

در این مطالعه که روی مردان بستری در بیمارستان انجام شده است محققان متوجه شدند مردانی که انگشت حلقه دست راستشان بسیار بلند‌تر از انگشت اشاره است نسبت به مردانی که این دو انگشت تقریبا به یک اندازه است با احتمال بیش‌تری به سرطان پروستات دچار می‌شوند.

دانشمندان معتقدند بلندتر بودن این انگشت به علت قرار گرفتن یک فرد در معرض مقادیر زیاد هورمون تستسترون در درون رحم است.

البته دانشمندان در مطالعات قبلی خود به این نتیجه رسیده بودند که بلندتر بودن انگشت حلقه می‌تواند فوایدی هم داشته باشد. برای مثال مردانی که دارای این خصوصیت هستند با احتمال کم‌تری به بیماری‌های قلبی دچار می‌شوند.

هر سال بیش از 30 هزار مرد به سرطان پرستات دچار می‌شوند. این بدان معناست که در هر ساعت یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

آخرین تحقیقات در دانشگاه گاچون در کره جنوبی انجام شده است و نتایج آن در دیلی میل به چاپ رسیده است. در طی این مطالعات 366 فرد بالای 40 سال که به دلیل مشکلات ادراری به بیمارستان مراجعه کرده بودند تحت بررسی قرار گرفتند. مشکلات ادراری می‌تواند نشانه هشدار دهنده‌ای از سرطان پروستات باشد.

آزمایش خون نشان داد مردانی که انگشت حلقه آن‌ها بسیار بلند‌تر از انگشت اشاره است با احتمال بسیار بیش‌تری ممکن است به سرطان پروستات دچار شوند. میزان آنتی‌ژن خاص پروستات در این افراد دو برابر میزان عادی است. این ماده شیمایی گاهی اوقات در مقادیر بسیار بالا در خون افراد مبتلا به سرطان پروستات دیده می‌شود.

اما با این حال محققان معتقدند نتایج این تحقیقات باید با احتیاط استفاده شود و نمی‌توان با توجه به همین مورد در مورد ابتلای یک فرد به سرطان پروستات قضاوت کرد.

تلگراف ، 21 جولای

ادامه مطلب
پنج شنبه 31 تیر 1389  - 11:27 PM

صفحات سایت

تعداد صفحات : 77

جستجو

آمار سایت

کل بازدید : 4943999
تعداد کل پست ها : 30564
تعداد کل نظرات : 1029
تاریخ ایجاد بلاگ : پنج شنبه 19 شهریور 1388 
آخرین بروز رسانی : دوشنبه 19 آذر 1397 

نویسندگان

ابوالفضل اقایی

امکانات جانبی

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما AmmarName.ir
فا تولز - ابزار رایگان وبمستر
Learning Products