به سایت ما خوش آمدید . امیدوارم لحظات خوشی را درسایت ما سپری نمایید .

خوش آمدید

هر گونه نظر و پیشنهاد و انتقادی داشتید، در قسمت نظرات اعلام کنید.

لینک های سایت

علی رغم تمام پیشرفت های تکنولوژیک صورت گرفته بر روی وسایل نقلیه، دستگاه های تلفن همراه و خودورها، تغییرات چندانی بر روی جاده های آسفالتی صورت نگرفته است! اما گویا زمان آن فرا رسیده است.

به گزارش کلیک، تا به امروز تغییرات وسیعی بر روی خودروها انجام شده است که عمدتا بر روی بهینه سازی کیفیت، امنیت و سرعت خودرهوها تمرکز داشته است. اما خود جاده ها هم نیاز به بهینه سازی دارند. کارهای زیادی هستند که می توانیم بر روی جاده ها انجام دهیم تا تجربه رانندگی کردن را بهبود بخشیده و کیفیت آن را بالاتر ببریم. به ویژه وقتی صحبت از امنیت جاده ای به میان می آید، اهمیت فناوری های آینده بیشتر مشخص می شود.

همچنین ایده هایی هم درباره استفاده از جاده ها برای ذخیره انرژی خورشیدی و تبدیل آن به انرژی الکتریسیته مصرفی خانه ها مطرح شده است. به نظر می رسد آینده با پیشرفت های خوبی در این زمینه همراه باشد.

در این پست قرار است به سراغ ۵ ایده ای برویم که در آینده جاده ها خواهیم دید. ایده اصلی پشت اغلب این فناوری ها را باید در Studio Roosegaarde پیگیری کنیم. این گروه توانست عنوان جایزه بهترین طراحی کانسپت آینده آلمان را در سال ۲۰۱۲ از آن خود کند. این گروه جایزه را برای کار بر روی اولین بزرگراه هوشمند خود دریافت کرد.

و اما معرفی ۵ ایده:

۱-  درخشش در تاریکی

به جای صرف بودجه های عظیم برای نورپردازی اتوبان ها و جاده ها که در طول صدها کیلومتر جاده گسترده می شوند، ایده استفاده از فناوری علامت های قابل درخشش در شب، ایده بهتر و جایگزینی مناسب تر است. این نوع از علامت ها همین امروزه در جاده N329 در هلند به کار گرفته شده است.

این علامت ها با استفاده از نوعی رنگ ایجاد شده اند که شامل پودر فتولومینیستیک است. خاصیت فتولومینیستیک به معنی درخشش در نور است و به این صورت عمل می کند که در طی روز و توسط نور خورشید “شارژ” شده و این نور را در طول تاریکی شب به محیط باز می گرداند.

این علامت گذاری های سبز رنگ در این بزرگراه، در طول ۵۰۰ متر قرار گرفته اند و به مدت ۸ ساعت در طول شب به درخشش خود ادامه می دهند.

هرچند که امروزه مدتی است که علامت گذاری های این جاده به دلیل نورپردازی نامتوازن به طور موقت از کار انداخته شده اند و آزمایش های بیشتری بر روی این روش در آزمایشگاه ها در حال انجام است تا این روش را بهینه سازی کنند.

۱۱

۲-  نور با اثر متقابل

علاوه بر ایده نقاشی های جاده ای درخشان در شب، می توان از نورهای حساس به حرکت هم استفاده کرد! در این روش از حسگرهایی استفاده می شود که نسبت به حرکت خودروها حساس هستند. اگر بخواهیم کامل تر بگوییم، نورپردازی های مبتنی بر اثر متقابل به این ترتیب کار می کنند که وقتی یک خودرو به منطقه مشخصی از یک جاده می رسد، حسگرهای حرکتی، قادر به تشخیص این خودرو بوده و تنها در همان منطقه تولید نور می کنند. هرچه خودرو نزدیک تر شود، نورها هم قوی تر می شوند و با دور شدن خودرو، نور به آهستگی کاهش می یابد.

نورپردازی با اثر متقابل برای بزرگراه هایی خوب است که کمتر و حتی به ندرت مورد استفاده رانندگان قرار می گیرند. نکته مهم این است که ما نمی توانیم امنیت کاربران جاده ها را به بازی بگیریم تا یک یا دو پنی بیشتر صرفه جویی کنیم. این جا است که استفاده از نورپردازی متقابل، زدن دو نشان با یک تیر است؛ صرفه جویی در مصرف برق با تامین برق فقط در مواقع مورد نیاز!

۲

۳-  تولید نور از باد

برخلاف نورپردازی با اثر متقابل، روش تولید نور از باد قادر است تا با استفاده از نوعی فرفره، انرژی الکتریکی تولید کند. این روش به این صورت کار می کند که در اثر حرکت خودروها، این دستگاه قادر است باد ایجاد شده از حرکت خودروها را جمع آوری کرده و به الکتریسیته تبدیل کند. سپس الکتریسیته تولید شده قادر به روشن کردن لامپ های واقع بر روی فرفره خواهد بود که این لامپ ها، جاده را روشن خواهند کرد.

از آن جا که این روش مبتنی بر وجود باد برای چرخاندن فرفره ها است، برای تولید برق نیاز به عبور خودرو از داخل جاده است. به همین دلیل این فرفره ها در طول مسیر حرکت خودروها و در کنار جاده واقع می شوند تا به طور متوازن جاده را برای رانندگان خودروها روشن کنند.

۳

۴-  جاده اولویت الکتریکی

ایده جالب دیگری که در زمینه تولید برق بزرگراه ها و توسط همان استودیوی مذکور مطرح شده است، “خط اولویت الکتریکی” نام دارد! این خط به این معنی است که صاحبان خودروهای الکتریکی (EV) می توانند در طی حرکت بر روی این جاده، خودروی خود را شارژ کنند! در واقع در این جاده ها، لاین سمت راست جاده، با وسایلی برای شارژ خودروهای الکتریکی ساخته شده است و به همین دلیل اولویت استفاده از این لاین، با خودروهای الکتریکی است.

روش کار به این صورت است که باید در این خط نوعی وسیله مغناطیسی تعبیه شود که وسیله را تا زمانی که بر روی این خط حرکت می کند، شارژ کند. این ایده به ویژه در کشورهایی مثل هلند کارآمد است که تعداد بسیار زیادی خودروی الکتریکی در جاده ها مورد استفاده قرار می گیرند.

اهمیت این روش به این است که دیگر لازم نیست تا رانندگان خودروهای الکتریکی در طول مسیر به دنبال ایستگاه شارژ برای شارژ خودروی خود بگردند و می توانند در تمام طول مسیر، خودروی خود را شارژ نگه دارند.

۴

۵-  جاده های خورشیدی!

اگر خاطرتان باشد در ابتدای مقاله درباره جاده هایی صحبت کردیم که می توانند انرژی خورشیدی را ذخیره کنند. خب این ایده فقط یک ایده تئوریک نیست و در حال حاضر مورد استفاده قرار گرفته است. جاده های  خورشیدی پروژه ای است که می خواهد پنل های خورشیدی را بر روی جاده های ساخته شده از شیشه نصب کند و برای تکمیل کار خود نیز از LED و ریز پردازنده بهره ببرد. شیشه قابلیت تجدیدپذیری داشته، با طبیعت سازگار است و استحکام آن به حدی قابل بهینه سازی است که حتی می تواند از فولاد هم محکم تر شود! به همین دلیل، شیشه ماده ای مناسب در این پروژه است.

مزیت دیگر این نوع جاده ها این است که این جاده های شیشه ای به گونه ای مهندسی شده اند تا به خودروها اجازه دهند که با امنیت بالایی توقف کنند حتی وقتی در سرعت های بالا مثل ۸۰ مایل بر ساعت (حدود ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت) در حرکت هستند. مزیت دیگر این جاده ها این است که می توانند برف را در طول زمستان ذوب کنند و همان طور که حدس زده اید، پنل های خورشیدی این نوع جاده ها می توانند نور مورد نیاز برای روشن کردن جاده را نیز تامین کنند.

۵

در پایان، باید اشاره کنیم که جاده ها دیگر تنها یک وسیله عادی برای سفر از نقطه ای به نقطه دیگر نیستند. امروزه قادر هستیم تا به خاطر وسعت زیاد جاده ها، از آن ها برای شارژ کردن خودروهای الکتریکی استفاده کنیم و انرژی خورشیدی را با آن ها ذخیره کنیم. فناوری های زیادی به وجود آمده اند که می توانند جاده ها بهتر روشن کنند و از طرفی با محیط هم سازگاری بیشتری دارند. مسلما در آینده نزدیک هم فناوری های بیشتری در این زمینه به وجود خواهد آمد تا جاده ها را هوشمندتر و برای سفر امن تر کنیم.

ادامه مطلب
سه شنبه 9 آذر 1395  - 9:02 AM

یکی از لذت بخش‌ترین کارها در شب‌های سرد زمستان خوابیدن در رختخوابی گرم و نرم است که از قبل توسط یک پتوی الکتریکی گرم شده است. اما اگر قصد داشته باشید که از طبیعت زیبای زمستان هم لذت ببرید باید گرمای رختخواب خود را فراموش کنید. به همین علت کمپین جدیدی در کیک استارتر راه اندازی شده است که در تلاش است با تولید یک پتوی قابل حمل الکتریکی برای گرم ماندن در طبیعت به شما کمک کند.

 

این پتوی الکتریکی که Rumpl Puffe نام دارد برای استفاده در محیط های بیرونی طراحی شده است، وزن و حجم بسیار کمی داشته و از موادی ساخته شده است که با یک لایه مقاوم ضد آب پوشش داده شده‌اند به این ترتیب Rumpl Puffe در برابر رطوبت نیز مقاوم است. این پتو دارای دو نوع عایق مختلف بوده و به خودی خود بسیار گرم است اما برای اطمینان خاطر، به سیستم گرمایش کربنی با باتری USB قابل شارژ مجهز شده است.

 

این پتو در حالت عادی گرمای مناسب در سرمای 7 درجه سانتی گراد را فراهم می کند اما اگر سیستم گرمایشی داخلیش فعال شود، می‌توان در سرمای منفی 1 درجه سانتی گراد نیز از گرمایی مطلوب استفاده کرد. با در اختیار داشتن تنظیمات گرمایشی در سه حالت مختلف، کاربران می‌توانند گرمای این پتو را متناسب با نیازشان تنظیم کنند.

 

باتری قابل شارژ این پتو می توان در پایین‌ترین تنظیمات تا 10 ساعت، در تنظیمات متوسط تا شش ساعت و در بالاترین تنظیمات تا 44 ساعت توان مورد نیاز را تامین کند. این باتری هم چنین می‌تواند گوشی هوشمند کاربر را نیز تا چهار بار شارژ کند اگرچه شارژ گوشی موجب کاهش توانایی تامین گرمایشی آن خواهد شد.

 

ابعاد این پتو در حال باز 2 در 1.3 متر و در حال جمع شده 15 در 30 سانتی متر است. این محصول موفق شد در کمترین زمان ممکن سرمایه اولیه مورد نیاز خود را بدست بیاورد و درنتیجه از اوایل سال 2017 میلادی وارد فاز تولید نهایی خواهد شد. انتظار می‌رود که Rumpl Puffe از ماه جولای 2017 با قیمت 249 یا 274 دلار برای مدل بالاتر برای خرید در اختیار کاربران قرار گیرد.

 

Rumpl Puffe

 

 

Rumpl Puffe

 

 

Rumpl Puffe

 

 

Rumpl Puffe

 

 

Rumpl Puffe

 

 

Rumpl Puffe
ادامه مطلب
سه شنبه 9 آذر 1395  - 8:57 AM

hifi چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف ساده و قابل فهم را در خصوص این تکنولوژی بیان کنیم، باید گفت که به دستگاه‌های صوتی که صداهای یک موسیقی را با دقت بالایی (در مقایسه با حالت آنالوگ و برخی حالت‌های دیجیتال) پخش می‌کند hifi می‌گویند. hifi مخفف عبارت High Fedility بوده که نشان دهنده “وفاداری و صداقت سیستم‌های صوتی به پخش واضح‌ترین صدا در هنگام انتقال پالس‌های صوتی” است. به طور کلی، وسایلی که از hifi پشتیبانی می‌کنند، از میزان نویز و به هم ریختگی (اعوجاج) امواج صوتی پایینی برخوردار هستند و قادرند که صداها را به اصطلاح بدون رنگ و با پاسخ فرکانسی سریع پخش کنند.

۸۰۰px-verkkokauppa_com_hifi_resize

تاریخچه

شاید بتوان گفت اولین تکنولوژی انتقال صدا توسط آزمایشگاه بلی در ایالات متحده پیاده سازی شد. این آزمایشگاه که قصد داشت تکنیک‌های مختلفی جهت ضبط صدا را امتحان کند، اقدام به انتقال صدا کنسرت سمفونی فیلادلفیا ( که توسط  Leopold Stokowski اجرا می‌شد) به وسیله خطوط تلفنی کرد و بدین ترتیب توانست ضبط صدا را با فرکانسی نزدیک به صدا اصلی انجام دهد.philadelphia_orchestra_at_american_premiere_of_mahlers_8th_symphony_1916

در آن زمان همچنین کمپانی‌های تولید فیلم مانند MGM و ۲۰th Century-Fox Film نیز در تلاش بودند تا صداها را به صورت مجزا بر روی نوارهای نوری ضبط نمایند به طوری که آن‌ها توانستند برنامه‌ها را بر روی نوارهایی با سرعت ۷۴ دور بر دقیقه ضبط  کنند. این کار را می‌توان آغاز راه تکنولوژی hifi دانست. پس از جنگ جهانی دوم، صنعت صدا دچار تغییر و تحول‌های زیادی شد که باعث گردید تا نوازندگان و آهنگسازان، بتوانند به راحتی ساخته‌های خود را رکورد و منتشر کنند. نوارهای صوت حلقه به حلقه، رادیو FM ( که در مقایسه با رادیو AM از پهنای باند بیشتر و کیفیت بالاتری برخوردار بود) و همچنین دست یابی به ۳۳⅓ دور بیشتر در پخش نوارهای گرامافون، بخشی از مواردی هستند که توانستند صنعت صدا را متحول کنند.

reel-to-reel_recorder_tc-630

هدف استفاده از تکنولوژی hifi چیست؟

بسیاری از صدا برداران و آهنگسازان، بر این باورند که تنظیم صدا برای رسیدن به بهترین حالت ممکن، می‌تواند حالت‌های مختلف داشته باشد. هر فرد سلیقه شنیداری متفاوتی دارد که صدابردار باید سعی کند با تنظیمی استاندارد و تیون کردن مناسب صدا، بهترین خروجی را از آن داشته باشند. بسیاری از افراد در این فکر هستند که هر چه سیستمی که استفاده می‌کنند گران قیمت‌تر باشد، حتما کیفیت بالاتری از صدا را پخش خواهد کرد. اما حقیقت امر این است که یک Audiophile واقعی، بیشتر به جزییات صدا و نحوه خروج سیگنال‌های صوتی اهمیت می‌دهد تا به قدرت آن. کسانی که بصورت حرفه‌ای موسیقی گوش می‌کنند، خیلی دنبال سروصدا کردن و شنیدن موسیقی در ولوم‌های بالا نیستند و از موسیقی در ولوم‌های متوسط و پایین لذت می‌برند. برای این که موضوع صداهای خروجی را بهتر شرح دهیم بهتر است نگاهی به تفاوت‌های ضبط در استدیو و ضبط در سایر مکان‌ها (به خصوص فصاهای باز) بپردازیم.

livesound

تجربه ثابت کرده صدا برداری در محیط‌های باز یا حتی سالن‌های کنسرت، به مراتب سخت‌تر از ضبط کردن صدا در استدیوهای صدا برداری است. دلیل این امر، آکوستیک بودن فضای استدیو و همچنین کم بودن نویز دستگاه‌های موسیقی و صداهای اضافی است. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های صدا برداری در سالن‌های ارکستر، اضافه کردن جو سالن به صدا ضبط شده خواهد بود. از آنجا که نویز می‌تواند تاثیر صدا اصلی را کم کند، صدا بردار باید تلاش نماید تا همه صداها را ( هم صدای سالن و هم صدا آلات موسیقی و یا صداهای دیگر) با فرکانس‌های مناسب تیون نماید تا با در کنار هم قرار گرفتن سیگنال‌ها، هم پوشانی و محو شدگی صدا رخ ندهد. در اینجاست که می‌توان با استفاده از hifi ، تفکیک صداها را طوری تنظیم کرد تا همه آن‌ها به صورت جداگانه و با بالاترین کیفیت قابل شنیدن باشند. در ضبط استدیویی، تمام صداها و نحوه خروج آن‌ها توسط اپراتوری که میز صدا را کنترل می‌کند قابل تغییر است. از آنجا که محیط استدیو کاملا آکوستیک بوده و صداهای خارجی نمی‌توانند اثری بر روی خروجی داشته باشد، لذا شنونده خواهد توانست همان کیفیتی را که در استدیو پخش می‌شود را در خروجی ۳۲۰ یا ۱۲۸ آهنگ منتشر شده بشنود.

image-set-audio-engineering_15

hifi چگونه کار می‌کند؟

به طور کلی، hifi از مجموعه کامپوننت‌هایی تشکیل شده که عبارتند از:

 • سورس یا همان پخش کننده مانند یک CDPlayer و یا یک دیسک خوان
 • بخش تقویت سیگنال که از دو قسمت Pre Amplifier و Power Amplifier تشکیل شده است
 • بلندگو
 • سیم‌های اتصال دهنده

 

سورس‌ها به صورت کلی به دو بخش تقسیم می‌شوند. دسته اول با نام دیجیتال (مانند CD، DVD، Flash و ….) هستند و دسته دوم هم آنالوگ (مانند نوار های مغناطیسی، گرامافون و Turntable) نام دارند. وظیفه این بخش، خواندن اطلاعات از روی دیسک‌های صوتی و نوارهای مغناطیسی و تبدیل آن‌ها به سیگنال‌های آنالوگ است. همچنین تکنولوژی‌های متفاوتی برای این کار وجود دارد که وظیفه آن‌ها، اطمینان حاصل کردن از درست تبدیل شدن بیت هاست، به طوری که صداها عوض نشوند و هر کدام فرکانس تعیین شده‌ای داشته باشند. تفاوت این دو سورس، در صدای خروجی خود را به وضوح نشان می‌دهد. صدا خروجی از سورس‌های دیجیتال (به اصطلاح مهندسان صدا)، ترانزیستوری، خشک و سرد و بی روح بوده و این در حالی است که صدای سورس‌های آنالوگ لامپی گرم و زنده است که باعث می‌شود تا در دراز مدت، صداها گوش را اذیت نکند.

۶۲a43d2e_alpha5

پیش‌تقویت‌کننده (Preamplifier) یک نوع تقویت‌کننده الکترونیکی است که یک سیگنال کوچک را برای تقویت‌های بعدی و یا پردازش بر روی سیگنال‌های موسیقی آماده می‌کند. پیش‌تقویت‌کننده معمولاً در نزدیک سنسور قرار داده می‌شود تا اثر نویز و تداخل کاهش پیدا کند. این کار به منظور تقویت قدرت سیگنال استفاده می‌شود تا سیگنال‌های صدا، سیم را بدون کاهش زیاد میزان نسبت سیگنال به نویز (SNR) تا دستگاه اصلی بپیماید.

parasound-halo-p-5-stereo-preamplifier-back

تقویت‌کننده (RF power amplifier) نوعی تقویت کننده الکترونیکی هستند که از آن‌ها به عنوان تبدیل کننده سیگنال فرکانس رادیویی کم قدرت به سیگنال‌هایی با دامنه‌ای (به اندازه قابل توجهی) بزرگ‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین از دیگر کاربردهای تقویت کنندگان، ارسال سیگنال‌های صوتی بر آنتن فرستنده است. در این مرحله می‌توان تنظیماتی مانند کم و زیاد کردن بیس و تریبل صدا، انتخاب سورس همچنین کم و زیاد کردن فرکانس هر صدا را انجام داد.

در خصوص سیم‌های اتصال دهنده باید گفت که این کابل‌ها، نقش بسیار اساسی و مهمی در انتقال صدا دارند. کابل‌ها تاثیر بسزایی بر روی Timing ، Soundstage و Texture صدا داشته و حتی تغییر مکانی یک کابل و جابجا شدن آن می‌تواند اثر زیادی روی Micro Dynamic صدا بگذارد. در سیستم‌های Full range اهمیت کابل‌ها بیشتر نمایان خواهد شد.

mg_8297-757x1024

تفاوت سیستم‌های Hi Fi و مانیتورینگ
در سیستم‌های Hi Fi اگر در حجم پخش صدا در بعضی از فرکانس‌ها اغراق گردد مشکلی بوجود نمی‌آید. به طور مثال یک هدفون ممکن است بیس را بیش از اندازه واقعی که در موزیک تنظیم شده، پخش کند. چرا که کاربری این سیستم‌ها به گونه طراحی شده که به منظور رسیدن به صدایی دلنشین، تمامی صداها در فرکانس‌های مختلف تغییر حجم پیدا می‌کند.

csm_01_truepeak_multi_instrument_1d589dcf96
در سیستم‌های مانیتورینگ انجام چنین کاری از لحاظ حرفه‌ای، کاملا اشتباه است و صدا باید دقیقا با کمترین تفاوت نسبت به صدای اصلی پخش شده و هیچ گونه تغییری در حجم آن (در فرکانس‌های مختلف) ایجاد نشود. به اصطلاح صدا برداران، صدا رنگ شدگی نداشته باشد. این عمل به این خاطر است که صدابرداران و آهنگسازان و … باید واقعیت صدا را بشنوند تا تصمیم گیری دقیقی در مورد جنس صدا ، حجم صدا و … را داشته باشند.

بهترین تلفن‌های هوشمندی که قابلیت پخش صدا با تکنولوژی hifi را دارند کدام هستند؟

این روزها و با توجه به تنوع گوشی‌های هوشمند در بازار، افراد بسته به نیازها و همچنین سلیقه خود اقدام به انتخاب و خرید یک اسمارت فون می‌نمایند. اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که کیفیت صدا اسپیکرهای موبایل‌تان از اهمیت بالایی برای شما برخوردار است، با گزینه‌های متفاوتی در بازار رو به رو خواهید شد. یکی از فعالان این عرصه، شرکت کره‌ای ال‌جی است که با تولید یک داک جداگانه برای گوشی پرچمدار سری G خود یعنی ال‌جی G5، سعی داشت به کاربران کمک کند تا بهترین کیفیت صدا را بشنوند. داک hifi ال‌جی، قابلیت اضافه شدن به صورت یک ماژول جداگانه به دستگاه را دارند.

lg-g5-hi-fi-plus-0007-720x480-c

یکی دیگر از پیشگامان زمینه صدا در اسمارت فون‌ها، کمپانی اچ‌تی‌سی است. محصولات این تولیدکننده تایوانی، به خصوص گوشی‌های سری M از قابلیت پخش صدا بسیار خوبی برخوردار هستند. علاوه بر این، پرچمدار این کمپانی یعنی اچ‌تی‌سی ۱۰ توانسته گواهینامه  Hi-Res audio را دریافت کند.

htc_boombass_1-820x420

علاوه بر موارد نام برده، می‌توان از گوشی‌های آیفون ۷ ، ۶s و همچنین تلفن‌های هوشمند سری Z سونی نیز یاد کرد که نسبت به سایر گوشی‌های موجود در بازار، از کیفیت صدای بهتری برخوردار هستند.

کلام پایانی

امروزه سیستم‌های صوتی که از تکنولوژی hifi  استفاده می‌کنند، اگر چه می‌توانند صدا را با بهترین کیفیت پخش کنند ولی از طرفی در مقایسه با سایر محصولات موجود در بازار، از قیمت بسیار بالاتری برخوردار هستند. این در حالی است که با صرف هزینه کمتر نسبت به سیستم‌های hifi و تنها با تکیه بر دانش مهندسی صدا، این قابلیت وجود دارد تا بتوان از یک سیستم نچندان گران قیمت، صدایی با کیفیت و تفکیک مناسب شنید و لذت برد. پیشنهاد می‌کنیم پیش از خرید سیستم صوتی، تست‌هایی که سلیقه شنوایی شما را مورد سنجش قرار می‌دهند را آزمایش نمایید تا با آگاهی بیشتری بتوانید اقدام به خرید یک سیستم صوتی نمایید.

ادامه مطلب
سه شنبه 9 آذر 1395  - 8:54 AM

با وجود اینکه زمان زیادی از انتشار آخرین نسخه سیستم عامل ویندوز یعنی ویندوز ۱۰ می گذرد و با وجود به روز رسانی های زیادی که تا کنون شرکت مایکروسافت برای این سیستم عامل انجام داده است بسیاری از کاربران هنوز ترجیح می دهند از نسخه های قدیمی تر این سیستم عامل یعنی ویندوز ۸ و یا ویندوز ۷ استفاده کنند. در این مطلب قصد داریم تا نحوه نصب سیستم عامل ویندوز ۸ یا ۷ را بر روی ویندوز ۱۰ آموزش دهیم.

کلیک- اگر تا کنون سیستم عامل دستگاه پی سی و یا لپ تاپ خود را به ویندوز ۱۰ ارتقا داده اید ولی از این سیستم عامل راضی نیستید خبر خوشی برای شما داریم. با طی کردن مراحلی که در ادامه مطلب توضیح داده می شوند کاربران می توانند به راحتی سیستم عامل های ویندوز ۸ یا ۷ را جایگزین سیستم عامل ویندوز ۱۰ کنند. برای تغییر نسخه سیستم عامل و جایگزینی سیستم عامل ویندوز ۱۰ با نسخه های قدیمی تر یعنی ویندوز ۸ یا ۷ یا به عبارتی Downgrade کردن سیستم عامل  باید به چند نکته توجه کرد که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد.

زمانی که سیستم عامل ویندوز ۱۰ از حالت نصب خارج می شود یا به عبارتی Uninstall می شود در این صورت فایل های موجود بر روی سیستم به هیچ عنوان نباید تحت تأثیر قرار گیرند اما ممکن است برخی از اپلیکیشن هایی که تا کنون بعد از به روز رسانی شدن سیستم عامل نصب شده و یا به روز رسانی شده اند ممکن است از روی سیستم پاک شوند و یا اینکه بر روی سیستم عامل جدید اجرا نشوند. بنابراین بهتر است قبل از جایگزینی سیستم عامل ها با هم از روی سیستم یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

برای Downgrade کردن سیستم عامل باید به نکات زیر توجه کرد. در صورتی که هر یک از موارد زیر هنگام نصب ویندوز ۱۰ رخ داده باشند کار Downgrade کردن سیستم عامل کمی دشوار می شود و نیاز به انجام یک سری کارهای اضافه تر است.

 • یکی از موارد مربوط به زمانی است که کاربر سیستم عامل را به روز رسانی کرده است. در واقع این قابلیت به معنی این است که کاربر در زمان نصب یا ارتقا سیستم عامل ویندوز به نسخه ۱۰ بدون پاک کردن نسخه قدیمی تنها با استفاده از گزینه به روز رسانی سیستم عامل ویندوز را به نسخه ۱۰ ارتقا داده است.
 • دومین مورد که اهمیت زیادی نیز دارد این است که از آخرین به روز رسانی و یا ارتقا سیستم عامل یک ماه گذشته باشد.
 • و سومین مورد بر می گردد به اینکه کاربر فایل های قدیمی مربوط به نسخه قبلی ویندوز را از روی سیستم پاک نکرده باشد. و این در واقع به این معنی است که برخی از پوشه های حاوی فایل های سیستمی در زمان ارتقا سیستم عامل تغییر کرده باشند و یا به عبارتی به روز رسانی شده باشند و کاربر به دلیل افزایش فضای درایو آن ها را بعد از به روز رسانی از سیستم پاک کرده باشد ولی این فایل ها در واقع برای برگرداندن سیستم عامل به نسخه قبلی لازم باشند.

اگر هیچ کدام از موارد بالا صحیحی نباشد و در واقع اتفاق نیفتاده باشد بنابراین کاربر می تواند به راحتی عملیات downgrade کردن سیستم عامل را انجام دهد. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که ب طی مراحل زیر کاربر می تواند  نسخه قدیمی ویندوز که بر روی سیستم قبل از ارتقا سیستم عامل نصب بوده است را بازیابی نماید و یعنی اگر قبل از نصب ویندوز ۱۰ بر روی سیستم کاربر نسخه ۷ ویندوز را بر روی سیستم داشته است بعد از Downgrade  به نسخه ۷ ویندوز که قبلا بر روی سیستم عامل بوده است دسترسی خواهد داشت و به همین ترتیب این مورد برای ویندوز ۸ نیز صادق است.

و اما برای انجام Downgrade به روش زیر عمل می کنیم:

 • ابتدا بر روی گزینه Setting که در منوی Start وجود دارد رفته و بر روی آن کلیک کنید.

تصویر متن 1

 • از پنجره با شده روی گزینه Update & Security کلیک کنید.

تصویر متن 2

 • گزینه recovery سپس گزینه Get Started را انتخاب کنید. در صورتی که نسخه قبلی ویندوز ۸ باشد در این قسمت نام ویندوز ۸ و در صورتی که نسخه قبلی ویندوز ۷ باشد نام ویندوز ۷ مشاهده می شود.

تصویر متن 3

 • از پنجره باز شده بر روی یکی از گزینه ها که در واقع دلیل Downgrade کردن سیستم عامل را از شما می پرسد انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه Next کلیک کنید.

تصویر متن 4

 • برای اینکه از مرحله بررسی به روز رسانی ها بگذرید بر روی گزینه No, Thanks کلیک کنید تا از این مرحله عبور کنید.تصویر متن 5
 • تا زمانی که به پنجره مربوط به اعلام مایکروسافت مبنی بر بازیابی نسخه قبلی ویندوز که تصویر آن در شکل زیر مشاهده می شود هدایت شوید بر روی گزینه Next که در چند پنجره بعدی ظاهر می شود کلیک کنید.تصویر متن 6
 • بعد از کلیک و انتخاب گزینه Next در پنجره باز شده که تصویر آن در بالا نمایش داده است، پنجره ای باز می شود که در آن باید بر روی گزینه Go back to windows 8 یا Go back to windows 7 (بسته به نسخه قبلی سیستم عامل که بر روی سیستم قبل از به روز رسانی نصب بوده است) کلیک کرده تا مراحل بازیابی نسخه قبلی ویندوز انجام شود و به نسخه قبلی ویندوز روی سیستم بازگردانده شود.تصویر متن 7

بعد از انجام این مرحله سیستم Restart می شود و نسخه قبلی سیستم عامل نصب بازیابی و بازگردانده خواهد شد. حدوداً بعد از ده دقیقه صفحه مربوط به ورود به ویندوز نسخه قبلی ویندوز مشاهده می شود.

ادامه مطلب
سه شنبه 9 آذر 1395  - 8:50 AM

اگر می خواهید از برنامه های اندرویدی در کروم بوک های خود استفاده کنید باید بگوییم که این کار با راه انداختن یک قابلیت در اکثر کروم بوک ها در حال حاضر انجام پذیر است، و شما می توانید با انجام مراحل زیر آن را فعال کنید.

 

 

کلیک- استفاده از قابلیت استفاده از برنامه های اندرویدی و Google Play در حال حاضر در بعضی از مدل های کروم بوک ها قابل استفاده است ولی به زودی این قابلیت راه خود را در تمامی کروم بوک ها پیدا خواهد کرد .در این آموزش نحوه استفاده از آن را مرحله به مرحله نشان می دهیم.
۱- در ابتدا بر روی قسمت drawer که در پایین سمت راست صفحه قرار دارد کلیک کنید.

How Android apps and Google Play in Chromebooks use

۲- آیکون چرخ دنده را  همانگونه که در تصویر آمده است انتخاب نمایید تا به بخش تنظیمات بروید .

How Android apps and Google Play in Chromebooks use

۳- گزینه  About Chrome OS را که در بالا قرار دارد را انتخاب نمایید

How Android apps and Google Play in Chromebooks use

۴- بر روی گزینه More info کلیک نمایید .

How Android apps and Google Play in Chromebooks use

۵- سپس گزینه Change channel را انتخاب نمایید .

How Android apps and Google Play in Chromebooks use

۶-  گزینه Beta را به حالت انتخاب شده در بیاورید .

How Android apps and Google Play in Chromebooks use

۷- بعد ار انتخاب گزینه  Beta بر روی گزینه Change channel کلیک نمایید .

How Android apps and Google Play in Chromebooks use

۸- صبر کنید تا نسخه بتای سیستم عامل دانلود شود سپس سیستم خود را ری استارت نمایید .

How Android apps and Google Play in Chromebooks use

۹- سپس بعد ار بالا آمدن در تنظیمات تیک گزینه Enable Google Play Store on your Chromebook را همانطور که در تصویر نشان داده شده است بزنید .

How Android apps and Google Play in Chromebooks use

۱۰- در مرحله بعد گزینه Agree را انتخاب نمایید .

How Android apps and Google Play in Chromebooks use

۱۱- سپس گزینه Sign In را انتخاب کرده و وارد حساب کاربری گوگل خود شوید .

How Android apps and Google Play in Chromebooks use

۱۲- در مرحله آخر نیز گزینه Accept را انتخاب نمایید .

اکنون بر روی کروم بوک خود به Google Play دسترسی دارید و می توانید برنامه مورد نظر خود را دانلود کرده و آن ها را اجرا نمایید

ادامه مطلب
سه شنبه 9 آذر 1395  - 8:47 AM

جستجو

آمار سایت

کل بازدید : 4944027
تعداد کل پست ها : 30564
تعداد کل نظرات : 1029
تاریخ ایجاد بلاگ : پنج شنبه 19 شهریور 1388 
آخرین بروز رسانی : دوشنبه 19 آذر 1397 

نویسندگان

ابوالفضل اقایی

امکانات جانبی

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما AmmarName.ir
فا تولز - ابزار رایگان وبمستر
Learning Products