آموزش وبلاگ نویسی
وبلاگ چیست؟
نوشته شده توسط مسئول وبلاگ ها راسخون در ساعت 9:49 AM

وبلاگ چیست ؟

وبلاگ یک صفحه وب است که صاحب آن از عقاید ، علاقه مندی ها ، خاطرات ، تجربیات و هر آنچه که دوست دارد با بقیه به اشتراک بگذارد ، می نویسد .

...

 

در ویکی پدیا برای تعریف وبلاگ آمده است :

وب‌نوشت یا وبلاگ که به آن تارنوشت ، تارنگار یا بلاگ به انگلیسیBlog هم می‌گویند، نوعی از صفحات اینترنتی است با محتوای شخصی که مطالب آن بر مبنای زمانی که ثبت شده گروهبندی و به ترتیب از تازه‌ترین رخداد به قدیم ارائه می‌گردد .  نویسنده وب‌نوشت، وب‌نویس یا تارنویس نامیده می‌شود و ممکن است بیش از یک نفر باشد، وب‌نویس به گزارش مداوم رویدادها، خاطرات، و یا عقاید یک شخص یا یک سازمان می‌پردازد. واحد مطالب در وب‌نوشت، پست است، در حالی که واحد مطالب در وب‌گاه صفحه می‌باشد. معمولاً در انتهای هر مطلب، برچسب تاریخ و زمان، نام نویسنده و پیوند ثابت به آن یادداشت ثبت می‌شود. فاصله زمانی بین مطالب وب‌نوشت لزوماً یکسان نیست و زمان نوشته‌شدن هر مطلب به خواست نویسنده وب‌نوشت بستگی دارد. مطالب نوشته شده در یک وب‌نوشت همانند محتویات یک وب‌گاه معمولی در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. در بیشتر موارد وب‌نوشت‌ها دارای روشی برای دسترسی به بایگانی یادداشت‌ها هستند (مثلاً دسترسی به بایگانی بر حسب تاریخ یا موضوع). بعضی از وب‌نوشت‌ها امکان جستجو برای یک واژه یا عبارت خاص را در میان مطالب به کاربر می‌دهند.

نخستین وب‌نوشت دنیا SCRIPTING NEWS متعلق به دیوید واینر بود. در آغاز سال ۱۹۹۹، ۲۳ وب‌نوشت در اینترنت وجود داشت و در عرض چند ماه تعداد آن‌ها به میلیون‌ها وب‌نوشت رسید که از نقاط مختلف جهان می‌نوشتند.

در ایران نخستین وب‌نوشت را سلمان جریری دانشجوی ۲۳ ساله مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در ۱۶ شهریور ۱۳۸۰ ایجاد کرد و موج وب‌نویسی در مهرماه ۱۳۸۰، توسط حسین درخشان روزنامه نگار مقیم تهران مقاله‌ای با عنوان«چگونه در اقیانوس اطلاعاتی این روزها غرق نشویم» در مجله دنیای کامپیوتر در ایران آغاز شد.

 

انواع وبلاگ :

ـ وبلاگ های متنی/ Text blogs

ـ وبلاگ های تصویری/ Photo blogs

ـ وبلاگ های صوتی/ Audio blogs

ـ وبلاگ های ویدیویی/ Video blogs

ـ وبلاگ های گروهی/ Group blogs

ـ رادیوبلاگ های اینترنتی/ Podcasting

 

در روزهای آینده در مورد شرایط و ملزومات وبلاگ نویسی ، انواع وبلاگ و ... صحبت خواهیم کرد ...

------------------------------------------------------

مسئول وبلاگ های راسخون


»