آموزش وبلاگ نویسی
فوتوبلاگ
نوشته شده توسط مسئول وبلاگ ها راسخون در ساعت 10:51 AM

وب‌نوشت عکسی یا فوتوبلاگ یا فتوبلاگ نوعی وب‌نوشت (وبلاگ) است که هر یادداشت آن را یک عکس تشکیل می‌دهد که معمولاً توسط صاحب وب‌نوشت عکسی گرفته شده و گاه توضیحی کوتاه در مورد عکس به آن ضمیمه شده‌است ...

 

بعضی وب‌نوشت‌های عکسی برای تفنن ساخته شده و بعضی دیگر خبری یا هنری هستند. بسیاری از افراد علاقه دارند از این طریق زندگی روزمره خود را به تصویر بکشند. وب‌نوشت‌های عکسی بیشتر کارهایی فردی هستند و معمولاً به شرکت یا بنگاهی ارتباط ندارند . برخی از وب‌نوشت‌های عکسی توسط یک نفر و برخی توسط چند نفر تهیه می‌شوند. در برخی از آنها روزی یک یا چند عکس قرار داده می‌شود و در برخی گهگاه عکس جدیدی دیده می‌شود. عکس‌ها ممکن است با متن کوتاهی همراه باشند که شرحی از واقع روز یا نحوهٔ گرفتن عکس باشد. بسیاری از وب‌نوشت‌های عکسی مکانی برای قرار دادن یادداشت توسط بازدیدکنندگان دارند، برخی از آنها هم چنین امکانی را ندارد.

 

مقاله ای در مورد فوتوبلاگ که در یکی از شماره های روزنامه ابتکار منتشر شده :

نويسنده : محمدرضا شمشيرگر

 

فتوبلاگ را در زبان فارسي شايد بتوان به صورت "وبلاگ عکاسي" يا "عکس نوشت ها" ترجمه کرد.  فتوبلاگ يا فتولاگ نوعي از به اشتراک گذاشتن تصاوير و منتشر کردن آن ها در قالب يک وبلاگ مي باشد.  به عبارت ديگر ، فتوبلاگ در معناي ساده وبلاگي است که موضوع اصلي آن عکس مي باشد و توضيحات و متن ها بخش حاشيه اي را تشکيل مي دهند.  در اين وبلاگ ها عکس ها هستند که خود مي توانند مانند پست هاي وبلاگ با مخاطبان سخن بگويند.

تقسيم بندي فتوبلاگ ها

فتوبلاگ ها را از يک نظر مي توان به دو دسته کلي تقسيم مي کرد : بلاگ هايي که حاوي عکس هاي گرفته شده به وسيله دوربين بلاگر هستند ، و بلاگ هايي که حاوي عکسهاي جالبي هستند که بلاگر آن ها را جمع آوري مي کند.  از يک منظر ديگر ، بعضي فتوبلاگ ها براي تفنن ساخته شده و بعضي ديگر خبري يا هنري هستند. بسياري از افراد نيز علاقه دارند از اين طريق زندگي روزمره خود را به تصوير بکشند.  فتوبلاگ ها بيشتر کارهايي فردي هستند و معمولا به شرکت يا بنگاهي ارتباط ندارند ، هر چند گاهي سايت هاي مطرح نيز بخشي را به فتوبلاگ اختصاص مي دهند. برخي از فتوبلاگ ها توسط يک نفر و برخي توسط چند نفر تهيه مي شوند. 

ساختار فتوبلاگ ها

از نظر ساختاري سه نوع کلي از فتوبلاگ وجود دارد.  فتوبلاگهايي که بر روي دومين هاي شخصي قرار گرفتهاند، فتوبلاگ هايي که بر روي سرويس هاي بلاگر مانند پرشين بلاگ ، بلاگفا و. .. قرار دارند که در واقع اين سرويس ها بيشتر براي ميزباني متن طراحي شده اند و فتوبلاگ هايي که بر روي سرويس هاي ويژه اي قرار دارند که براي ميزباني آنها طراحي شده اند.  طبيعت پوياي وبلاگ ها و فتوبلاگ ها در مقايسه با سايت هاي ايستا به اين معناست که نياز به سيستم مديريت محتوا دارند   (CMS)   در اين بين، سيستم مديريت محتواي فتوبلاگ ها براي نويسندگان اين نوع از بلاگ ها شرايطي را فراهم مي آورد تا بتوانند به راحتي تصاوير خود را آپلود کنند.  همچنين دسترسي به فتوبلاگ ها مي بايست تا به وسيله هر مرورگر اينترنتي ممکن باشد. 

نکاتي در مورد فتوبلاگ

در نظر داشته باشيد که صفحه اول فتوبلاگ خود را زياد سنگين نکنيد و تعداد محدودي عکس در صفحه نخست آن قرار دهيد. به طور مثال قرار دادن آخرين عکس با سايز معمولي و سايز کوچک چندين عکس ماقبل، در صفحه اول، مي توانيد انتخاب مناسبي براي شما باشد.  سعي کنيد تصاويري که در بلاگ قرار مي دهيد همگي به يک اندازه باشند. مثلا تصاوير کوچک شده 100x75 پيکسل و تصاوير اصلي 400x300 پيکسل.

آسيب شناسي فتوبلاگ ها

فتوبلاگ ها نيز مانند انواع وبلاگ ها دچار آسيب هايي مي شوند.  همان طور که يک بار در مبحث امنيت وبلاگها اشاره شد ، مطالبي و تصاويري که توليدي خودتان هستند هنگامي که بر روي محيط اينترنت قرار مي گيرند ممکن است به وسيله افرادي سرقت شده و شما نتوانيد هيچ ادعايي در رابطه با مالکيت آن ها داشته باشيد.  مشکل ديگري که براي فتوبلاگ ها وجود دارد ، وجود فضاهاي بعضا محدود و نامطمئن براي قرار دادن تصاوير مي باشد.  البته سرويس دهنده هاي اختصاصي فتوبلاگ ، اين مشکل را با در اختيار گذاشتن فضايي مطمئن از سايت خود حل کرده اند ، اما بلاگرهايي که تصاوير خود را در فضاهاي رايگان اينترنت آپلود مي کنند نمي توانند اطميناني به بقاي تصاوير خود داشته باشند. 

در پايان

بلاگرها در معرفي فتوبلاگ هاي خود از عبارات جالبي استفاده مي کنند :

 "عکسهايي که خودم و ديگران گرفته ايم را در معرض قضاوت قرار مي دهم"

 "اينجا مکان کوچکي است براي قرار دادن تصاوير آماتوري که توسط دوربينم تهيه مي کنم"

و تعجبي ندارد اگر در گشت و گذاري که در اينترنت داريد، در هنگام بازديد از فتوبلاگ ها به تصاويري منحصر به فردي برخورد کنيد!


»