آموزش وبلاگ نویسی
نکات مهم وبلاگ نویسی حرفه ای
نوشته شده توسط مسئول وبلاگ ها راسخون در ساعت 10:59 AM

وبلاگ نویسی همانند دیگر حرفه ها با تمرین و کارمداوم به تدریج کامل و کاملتر می شود و مهارت و احاطه انسان بر راز ورمزهای این فن بیشتر و بهترمی شود. اما از بعض نکات حتی در ابتدای وبلاگ نویسی نیز نبایدغافل شد. نکات زیل برای حرفه ی شدن و موفقیت یک وبلاگ نویس کمک شایانی می کند که به خواندن و عمل کردنش می ارزد.

...

 

 ۱.  پرمحتوی وسودمند باشید : (خیلی مهم است) سعی کنید وبلاگی پر محتوی از نظر مطلب، لینک، مطلب، عکس و هر چیز دیگر داشته باشید. پر محتوی بودن به این دلیل می باشد که اگر شما مدتی وبلاگ خود را به روز نکردید، هربار که بیننده به وبلاگ شما می آید به نکته ای جدید برخورد کند و وبلاگ شما به روز جلوه کند. خصوصا در روزهایی که سرشما شلوغ می شود تلاش کنید زود بزود آبدیت نمایید که بازدید کنندگان وبلاگ تان دلسرد نشود اگر هم خواستید مدتی تعطیل کنید هیجوقت اطلاعیه نگذارید که من تا مدتی نامعلوم رفتم. بروید هروقت به وبلاگ تان بازگشتید کارتانرا ادامه بدهید

 

2. ارتباط مستقیم و تبادل نظر با دیگر وبلاگ نویسان: وبلاگ شما باید شناخته شود باید با دیگر وبلاگ نویسان بصورت مستقیم ارتباط برقرار نمایید و در بخش نظرات وبلاگ پس از نوشتن نظر، لینک وبلاگ تانرا بگذارید که دوفایده دارد یکی اینکه طرف مقابل شما از این طریق به شما سر می زند سود دیگرش اینکه لینک وبلاگ شما باید در هرجای انترنت نشر شود آنقدر لینک وبلاگ خودرا در همه جا بگذارید که گوگل وبلاگ شما را به عنوان یک وبلاگ مهم بشناسد و برای وبلاگ شما بازدید کننده بفرستد.

 

3.  پشتکار داشته باشید: سر همه ما شلوغ است، e-mail ها پشت سر هم در inbox انباشته و فراموش می شوند، شما مدام میل بزنید و یادآوری کنید تا مکالماتتان ادامه پیدا کند. اگر از شما سوال های سختی پرسیده شد از خودتان دفاع نکنید!

کارتان را به خاطر وبلاگ تان تعطیل نکنید اما وبلاگ تانرا نیز تعطیل نکنید. دست کم بعد از یک هفته سری بزنید و وبلاگ تانرا رنگ و روغنی بزنید و کمی تغذیه و تقویت نمایید. نکته مهم همان ادامه دادن است که پس از مدت زیادی آمار بازدید وبلاگ شمارا بالا می برد و با بالا رفتن آمار وبلاگ تان انگیزه تداوم کارتان نیز تقویت می شود و با تقویت انگیزه و کار متقابلا آمار وبلاگ تان افزایش پیدا می کند.

 

4.  تعریف وتمجید دیگران را فراموش نکنید: سعی کنید در وبلاگ خود وبلاگنویس دیگری را بزرگ کنید و در مورد آن بنویسید. چون مخاطب شما و قتی کار شما را می بینید، به سرش می زند که در مورد شما بنویسد! Jeff Jarvis می گوید:« در این دنیای جدید، لینک مانند پول و اعتبار است، لینک ها به شما شخصیت عطا می کنند، لینک با ارزش است» مخاطبانتان را تشویق کند که وبلاگ داشته باشند، ودر وبلاگ شان راحت کارکنند. اگر خودشان مطالب زیادی ننوشتند از جای دیگری باذکردقیق منبع بگیرند. وبلاگ نویسی یعنی تمرین نوشتن. مهم همان اقدام به نوشتن و تجربه حضور در خانواده بزرگ وبلاگ نویسان است که با افتادن در این میدان به تدریج به وبلاگ نویس حرفه ی و با تجربه تبدیل خواهید شد.

 

5.فروتن ومخلص باشید: هرچقدر شما بیشتر فروتن و خوب باشید کارتان بیشتر می گیرد. اگر کارتان تظاهر باشد چیزی نمی شوید. منظور از فروتن در اینجا این است که لحن نوشته تان ملایم وعاطفی باشد نه تلخ وزننده. مثلا در باره اقشار مختلف اگر با لحن تند بنویسید چه بسا که گروه مهم وبزرگی از بازدیدکنندگان تان همانها باشد که از دست خواهند رفت

 

6. قابل اطمنان و راز دار باشید: سعی کنید با فروتنی خود به خوبی میزان شوید. این بسیار مهم است که بازدید کنندگان وبلاگ تان با شما احساس صمیمیت و رازداری نمایند. نکته مهم دیگر اینکه هیجوقت از بازدید کنندگان تان اطلاعات درخواست نکنید مگر اینکه  خودشان تمایل داشته باشند ودر چوکات مخصوص مشخصات نظردهندگان وبلاگ ثبت کنند

 

7. قسمت پرسش و پاسخ درج کنید: ازنکات مهم جذب مخاطب رابطه زنده وتعامل فکری با مخاطبین است. سعی کنید نظر بیننده را بپرسید و انتقاد پذیر باشید. مهم نیست که طولانی جواب بدهید فقط با نزاکت پاسخ بدهید ومهم این است که پاسخ بدهید

 

8.  داستان ببافید: وبلاگ خوانان و وبلاگ نویسان داستان دوست دارند. یک وبلاگ نویس باید دارای قوه تخیل و ادبیات قوی باشد. از طریق داستان نویسی و گزارش نویسی دیگران را به وبلاگ خود جمع نمایید. البته باید داستان جالب باشد چون بعضی از بینندگان فقط گزیده ای را مطالعه می کنند (با نگاه).کوتاه باشد!

 

9.اطلاعات را پنهان نکنید: مکان زندگی، اطلاعات ارتباطی، بایگرافی خود و دیگران، پرشس و پاسخها و باقی چیزهای مهم را در دسترس قرار دهید. نگذارید که شما را whois کنند یا محل زندگی شما را حدس بزنند. وبلاگ نویسان موفق انسانهای معروف و شناخته شده اند. اگر مدیر وبلاگ شناخته شده نباشد دوستان زیادی دورش جمع نخواهد شد

 

10.   تند و خشن نباشید: اگر وبلاگ نویسی درباره شما نمی نویسد، به طرف وبلاگ نویس دیگری بروید. آنها را سوال پیچ نکنید و طعنه نزنید. اگر کسی در مورد شما نوشت و نوشته او برا شما غیر قابل قبول بود، برایش یک میل یا کامنت توضیحی بگذارید و به او حمله نکنید! چون تاثیر منفی بر دیگر وبلاگنویسان برای مطالعه وبلاگ شما می گذارد.

سعی کنید نوشته هایتان بی ادبانه نسبت به کسی نباشد. چون برای وبلاگ نویسان نوشتن بی ادبانه کار سختی نیست بلکه بلعکس آسان است. اگر هم تا به حال این کار را کردید سریعا متنی مخالف متن قبلی خود بنویسید. هیچ گاه در مورد خودتان زیاد ننویسید و خودستایی نکنید یا حداقل در کامنت های عمومی نکنید.

 

-------------------------------------

 نویسنده: عماد.ح

 برگفته از: پرشین وبلاگ به نقل از روزنامه آسیا

 

»