آموزش وبلاگ نویسی
سئو وبلاگ
نوشته شده توسط مسئول وبلاگ ها راسخون در ساعت 10:27 AM

بهینه‌سازی موتور جستجو به انگلیسی: Search engine optimization (SEO)‏ که گاهی در فارسی به آن سئو گفته می‌شود عملیاتی است که برای بهبود دید یک وب‌گاه یا یک صفحه وب در صفحه نتایج موتورهای جستجو که می‌تواند طبیعی و یا الگوریتمی باشد، می‌گویند. این یکی از روش‌های بازاریابی موتور جستجو است ...

تاریخچه

علم سئو در اواسط دهه ۱۹۹۰ توسط وب مستر ها و مدیران سایتهای بزرگ شروع شد. در ابتدا همه وب مسترها می بایست تمام صفحات خود را برای آمدنخزنده ها به سایت آنها ثبت می کردند تا در نهایت صفحات آنها در نتایج جستجو به نمایش گذاشته می شد. امروزه با رشد اینترنت فروش خدمات اینترنتی هم افزایش یافته است.

روش‌ها

شاخص گذاری کردن

موتورهای جستجوی پیشتاز همچون Yahoo!،Google و Bing از خزنده‌ها جهت یافتن صفحات برای نتایج جستجوی الگوریتمیک استفاده می‌کنند. صفحاتی که از داخل باقی صفحات ایندکس شده توسط موتورهای جستجو Link شده‌اند نیاز به ارسال به موتور جستجو نداشته و بصورت خودکار پیدا می‌شوند. خزنده‌های موتور‌های جستجو می‌توانند به عوامل مختلفی در هنگام خزیدن در یک سایت توجه کنند. تمامی صفحات ایندکس نمی‌شوند. همچنین فاصله یک صفحه از ریشه سایت می‌تواند عاملی در پیدا شدن یا عدم آن توسط خزنده‌های موتورهای جستجو باشد.

انتخاب کلید واژه‌های مناسب

انتخاب کلید واژه‌های مناسب یکی از فاکتورهای مهم در این رابطه‌است که بایستی توسط دارندگان وب سایت و برنامه نویسان در نظر گرفته شود.

تولید محتوای جدید و کاربرپسند

یکی از کارهای مهمی که وب مسترها برای بهینه سازی سایت خود و یا سایت های دیگران انجام می دهند تولید محتوای مناسب و جدید برای آن سایت می باشد. محتوای مناسب علاوه بر اینکه بازدید یک سایت را بالا می برد اعتبار سایت را نزد موتورهای جست و جو افزایش می دهد و می توانید لینک های طبیعی برای سایت ایجاد کند.

 

 

بهینه سازی صفحات سایت

  • ابتدا تحقیق نمایید، که کاربران با استفاده از چه کلماتی به جستجوی محصولات و خدمات شما در موتورهای جستجو می پردازند و بعد از آن لیستی از کلمات کلیدی تهیه نمایید.
  • برای هر صفحه، عنوان صفحه هدفمند و منحصر به فرد قرار دهید.
  • معمولاً استفاده از کلمات مفرد نسبت به جمع آنها معمول تر است (به عنوان مثال دوربین به جای دوربین ها) با این حال در صنعت خود بررسی کنید و ببینید که کدامیک از آنها محبوبتر است.
  • به دلیل اینکه که توضیحات محصولات معمولاً از سایت‌های سازنده آن‌ها کپی می‌شود، لذا برای اینکه با مشکل محتوای تکراری مواجه نشوید به شما توصیه می‌کنیم قبل از انتشار محتوا، حتماً دوباره آن را بازنویسی کنید.
  • برای هر یک از صفحات خود سه کلمه کلیدی هدفمند و مرتبط با صفحه انتخاب نمایید و با استفاده از آنها، صفحه را بهینه کنید.
  • محتواهای خود را به صورت منظم آپدیت نمایید.
  • برای اینکه تصاویر شما در جستجوی تصاویر نیز، نمایش داده شود، آنها را با استفاده از تگ Alt، نام عکس و غیره بهینه نمایید.

 

رضایت کاربران، مفهوم جدید سئو

Search Experience Optimization سعی بر آن دارد که تجربه مناسبی را برای کاربران در موتورهای جستجو فراهم کند، به این معنی که اگر شما عبارت خاصی را در گوگل جستجو میکنید با مناسب ترین نتایج مواجه شوید و سریعا به اطلاعات مورد نظر خود دسترسی داشته باشید. اصول بهینه سازی برای کاربران به شرح زیر است:

تولید محتوای مفید و متناسب با نیاز کاربران

دسترسی آسان به مطالب و همبستگی موضوعی آنها در سایت

توجه به آمار سایت و نحوه عملکرد کاربران در آن برای پیدا کردن نقاظ ضعف و قوت

تعریف چکیده و عنوان مناسب و مرتبط برای موتور جستجو، که کاربران را در یافتن صفحه مورد نظر راهنمایی کند

افزایش سرعت سایت و کاهش زمان بارگذاری

رعایت اصول کدنویسی و نمایش سایت در هر مرورگر یا دستگاهی

 

منابع : ویکی پدیا - kaspid.com و  websima.com

 


»