آموزش وبلاگ نویسی
زیبایی ظاهر وبلاگ و نکات بصری
نوشته شده توسط مسئول وبلاگ ها راسخون در ساعت 11:26 AM

یک وبلاگ زیبا و چشم نواز خواننده را جذب میکند و باعث می شود نه تنها وقت بیشتری برای دیدن وبلاگ صرف کند بلکه دفعات بعدی نیز مشتری وبلاگ ما شود .

رعایت نکات بصری در وبلاگ در واقع احترام به خوانندگان وبلاگ است ...

مطلبی از سایت www.persianweblog.ir در مورد زیبایی وبلاگ : 

آیا تا کنون درمورد وبلاگ خود از دید یک بیننده قضاوت کرده اید ؟ چه چیزی باعث میشه که بازدید کنندگان شما بعد از رفتن از وبلاگتون دوباره اسم این وبلاگ رو به یاد بیارن و به وبلاگ شما سر بزنند ؟ و چه چیز هایی باعث میشه تا برن و پشت سرشون رو هم نگاه نکنن ؟موارد زیر اشکالاتی هستند که در اغلب وبلاگ‌های فارسی دیده می‌شوند. رفع این اشکالات صرفا به عنوان پیشنهاد از سوی نگارنده مطرح می‌شود و برحسب تجربه موفقیت آمیز بوده اند .

 

1-      استفاده از موسیقی : اگر شما چند وبلاگ را باز کنید و هر کدام ساز خود را برایتان بنوازند !  آنوقت می فهمید چرا نباید در وبلاگتان از موسیقی استفاده کنید .

2-       بکار بردن پیغامهای VBScript و Java Script : این پیام ها مانند پیام خوش آمدگویی و پیام خداحافظی و مانند آن فقط وقت بیننده را تلف میکند و باعث میشود وبلاگ شما را در ذهنش مانند ایمیل های مزاحم (spam)نام گذاری کند !

3-      استفاده زیاد از تصویر : لود شدن تصاویر با سرعت پایین اینترنت موجود ، باعث جلوگیری از لود شدن مطالب صفحات میشود و بیننده را معطل میکند . بخصوص اگر کل صفحه وبلاگ شما از یک جدول بزرگ تشکیل شده باشد . بهمین دلیل پیشنهاد ما استفاده از حداقل تصویر در وبلاگ است .

4-       تنظیم نبودن تعداد پستهای وبلاگ : بینندگان وبلاگ شما معمولا بصورت ماهیانه به وبلاگ هایی که مورد علاقه شان است سر میزنند و دیدن مطالب تکراری ماه های قبل در صفحه اول وبلاگ ،جز پایین آمدن سرعت و خسته کردن بیننده چیزی در پی نخواهد داشت . سعی کنید حداکثر 7 پست آخر خود را در صفحه اول نمایش دهید تا علاوه بر سرعت بالا ، مطالب تازه ای را به بیننده نمایش دهید .

5-       در دسترس نبودن آرشیو :تا جای ممکن مطالب نوشته شده قبلی خود را از آرشیو پاک نکنید . زیرا خوانندگان وبلاگ شما گاهی دوست دارند نگاهی به مطالب قبلی تان بیندازند .همچنین اگر لینک آرشیوتان در صفحه اول نباشد ، در اصل بیننده را از دیدن مطالب قبلی تان محروم کرده اید و وبلاگ خود را بی گذشته !

6-       نبودن آدرس ایمیل نویسنده وبلاگ : برای اینکه یک بیننده بتواند بصورت محرمانه و مستقیم با شما ارتباط برقرار کند مطمئنا بخش نظرات محل خوبی برای نوشتن مطالبش نخواهد بود . پس ایمیل خود را در صفحه اول وبلاگتان در دسترس قرار دهید تا بینندگان وبلاگتان بتوانند با شما رابطه نزدیک تری بر قرار کنند.

 

و حال بد نیست بدانیم چه چیز هایی را باید در وبلاگ خود بکار ببرید ؟

1-      در صورتی که مطالب شما مورد علاقه خواننده باشد ، بد نیست که لینک وبلاگ هایی را که با شما هم موضوعند در وبلاگتان قرار دهید تا بیننده بتواند مراجع بیشتری در مورد مطلب مورد علاقه اش پیدا کند.

2-      قرار دادن یک شناسنامه کوچک و مختصر از خودتان و علاقه مندی هایتان میتواند خواننده را با ذهنیات شما بیشتر آشنا کند و این خود تاییدی بر مطالب وبلاگ شماست .

3-      انتخاب قالب مناسب ، سبک و خوش رنگ . هرگز رنگ سیاه را بعنوان پس زمینه متن خود انتخاب نکنید . زیرا خواندن متون در رنگ سیاه چشم ها را خسته میکند . و از لحاظ روان شناسی نیز تاثیر نامطلوبی در ذهن خواننده میگذارد .

4-      انتخاب فونت مناسب برای مطالب بسیار مهم است . استفاده از فونت های خیلی بزرگ باعث میشود که بیننده مطالب وبلاگ شما را جدی نگیرد و همچنین قالب وبلاگ شما نیز ممکن است در اثر سایز فونت بهم بریزد .

5-      سعی کنید مطالب خود را در کوتاه ترین جملات بیان کنید . چون پست های طولانی در وبلاگ ها طرفدار چندانی ندارند و فقط بیننده را از دیدن وبلاگ شما فراری میکند.

6-      در صورتی که وبلاگ نویسی هستید که در مورد موضوعات تخصصی مطلب می نویسید حتما عنوان مناسبی را برای مقالات خود انتخاب کنید تا بیننده در صورتی که به آن موضوع علاقه دارد ، آن مطلب نظرش را جلب کند .

رعایت کردن مطالب مذکور باعث میشود تا وبلاگ استاندارد و بازدیدکنندگانی همیشگی داشته باشید.

 

در مطلبی موجود در سایت www.bloghelp.ir نیز به نکات خوبی در همین موضوع اشاره شده :

 ایرادات معمول وبلاگ های فارسی بشرح زیرند :

۱- زیاد کردن تعداد پست (post) های هنگام لود شدن وبلاگ ، 7 پست در صفحه مناسبه و بیشتر فقط حوصله بیننده رو سر میبره .

 

۲- قرار دادن عکس به تعداد زیاد : این کار سرعت باز شدن وبلا گ را شدیدا کم میکند.

 

۳- قرار دادن عکس با عرض بزرگتر از عرض قالب وبلاگ : اینکار باعث میشود اسکرول افقی صفحات استفاده شود که کاربران را خسته میکند . عرض عکس بیش از 400 پیکسل معمولا مشکل زا میشود .

 

۴- استفاده از بک گراند مشکی و بطور کلی تیره : که باعث خسته شدن چشم بیننده میشود و اشتیاق او را به خواندن وبلاگ کم میکند .

 

۵- استفاده از فونت با سایز بزرگ و رنگارنگ : کلاس وبلاگ را پایین میاره و پرستیژ سایت شما رو از بین میبره . سایت کودکانه بنظر میرسه.

 

۶- استفاده از عکس هایی که لود نمیشوند : بعضی از سایت هایی که فضای رایگان ارائه میدهند مانند سایت AngelFire اجازه لینک دادن خارجی را بشما نمیدهند . به این معنا که شما اجازه ندارید عکسی را در آنجا قرار دهید و بعد با استفاده از لینک آن را در وبلاگتان نشان دهید . در صورت انجام این کار یک عکس با عنوان Remote linking Forbidden بجای عکس اصلی در وبلاگ نشان داده میشود و خود وبلاگ نویس هم این عکس را در وبلاگش معمولا نمیبیند و عکس خودش را میبیند . چون او یکبار عکس را در سایت اصلی دیده و آن فایل عکس در کامپیوتر شخصی اش قرار دارد  ولی کاربران عکس را بصورتی که گفته شد میبینند .

 

۷-  لینک های باطله : لینک هایی که هنگام کلیک باز نمیشوند نا امید کننده هستند. در ضمن این لینک ها امتیاز  شما را در pagerank گوگل پایین میاورند .

 

۸-  چپ چین بودن متن : اگر قالب وبلاگ شما مخصوص وبلاگ های فارسی طراحی نشده باشد (مانند قالب های اصلی بلاگر) ، این ایراد رخ میدهد .

 

۹-  کد های جاوا اسکریپت : بعضی ازین کد ها واقعا خسته کننده است و وقت بیننده را تلف میکند . مثل کدی که از شما اسمتان را میخواهد تا بالای صفحه نمایش دهد یا باز شدن یک پنجره هنگام بستن وبلاگ. ....

 

۱۰- کپی برداری از وبلاگ ها و سایت ها : با اینکار بیننده اعتماد خود را نسبت به مطالب شما از دست میدهد .

 


»