آموزش وبلاگ نویسی
ویژگی های یک وبلاگ خوب
نوشته شده توسط مسئول وبلاگ ها راسخون در ساعت 12:08 PM

تعریف یک وبلاگ خوب چیست ؟

ویژگی وبلاگ های مفید و پر بازدید چیست و چرا آنها در جذب مخاطب موفق تر هستند ؟

اینها سوالاتی هستند که ادامه به آنها خواهیم پرداخت ؛

...

روزنامه جوان در یکی از شماره های خود به این موارد اشاره کرده  :

● تصویر كمتر، وبلاگ بهتر

اكثر وبلاگ ها توسط سرویس های رایگان وبلاگ ایجاد می شوند و معمولا این سایت ها فضایی را برای قرار دادن تصویر در اختیار كاربران قرار نمی دهند از این رو برای نمایش تصاویر نیاز به قرار گرفتن آنها در سایتی دیگر است كه این باعث افزایش درخواست ها و كندی نمایش كامل وبلاگ خواهد بود. توصیه می شود قالب را به گونه ای طراحی و یا انتخاب كنید كه كمترین نیاز را به تصاویر داشته باشد.

● جداول كمتر، سرعت بیشتر

جداول از متداول ترین عناصر به كار گرفته شده در صفحات HTML هستند. اما جداول معایبی دارند؛اول اینكه پردازش این كد و محتویات آن برای مرورگر وقت بیشتری می گیرد و مهمتر اینكه اكثر مرورگرها تا دانلود كامل تمام متن ها و دیگر دستورات HTML موجود در یك جدول صبر می كنند و سپس آن را نمایش می دهند. امروزه طراحان وب برای رسیدن به این مقصود به جای تگ Table از تگ های DIV و یا SPAN استفاده می كنند.

● اكتیو ایكس و جاوا اپلت ممنوع

دیگر حتی سایت های اینترنتی نیز در استفاده از اكتیو ایكس ها و جاوا اپلت ها محتاط هستند. نمونه ای از اكتیو ایكس ها كنترل Media Player و یا حتی Real Audio هستند كه امكان پخش موسیقی و كنترل آن توسط ویزیتور را در صفحه فراهم می كنند. دامنه استفاده از جاوا اپلت ها بیشتر است ولی ایجاد افكت های تصویری و چت از رایج ترین كاربردهای آنها هستند. اكتیو ایكس ها جز در سیستم عامل ویندوز در سیستم عامل های دیگر پشتیبانی نمی شوند و همچنین در برخی موارد نمایش آنها با پیام ها، هشدار و یا حتی خطا برای ویزیتور همراه است.

● موسیقی جذاب، ولی آزاردهنده

گوش كردن یك موسیقی هنگام خواندن یك وبلاگ می تواند جذاب باشد. اما آیا خوانندگان هم با شما در انتخاب موسیقی هم سلیقه هستند؟ آیا فكر كاربرانی كه مثلا هنگام خواندن وبلاگ شما رادیو و یا موسیقی دیگری گوش می دهند را نیز كردید؟ آیا حدس می زنید اگر خواننده وبلاگ شما یك وبلاگ دیگر را كه در آن نیز موسیقی به كار رفته باز كرده باشد چه حسی خواهد داشت؟ پس به شرایط و سلیقه خوانندگان تان نیز توجه كنید یا حداقل به آنها رحم كنید. شما می توانید موسیقی مورد علاقه خود را به صورت لینك به فایل آن (و نه گذاردن مدیاپلیر در صفحه) به خوانندگان وبلاگ پیشنهاد كنید.

 

مطلب بسیار زیبایی با این موضوع در وبلاگ http://iranew.blogfa.com آمده است :

ويژگيهاي يك وبلاگ خوب

يك وبلاگ خوب چه وبلاگي است ؟ معيار هاي انتخاب يك وبلاگ برتر چيست ؟ يك وبلاگ چگونه موفق مي شود ؟ اين سوال مطمئنا براي همه شما پيش آمده است . اين كه چطور ميتوان صاحب يك وبلاگ پر بازديد و جذاب شد . متاسفانه اكثر دوستان وبلاگ نويس ما خودشان هم دليل نوشتن را نمي دانند و صرفا نوشتن برايشان يك كار روزمره و تكراري و اكثرا كپي برداري ازوب سايت ها و وبلاگهاي ديگران است . مثلا يك وبلاگ كه براي دانلود موسيقي و فايل ها mp3 ايجاد شده است چه كاري انجام ميدهد ؟! فقط لينك هاي موجود در وب را در صفحه خود قرارمي دهد . ويا دوستاني كه در weblog خود تيتر هايي مثل دانلود جديد ترين نرم افزار ها و برنامه ها را قرار مي دهند جز لينك دادن به سايت Download.com كار ديگري انجام نداده اند . عده اي ديگر براي افزايش بازديد خود استفاده از تصاوير و عكس هايي با وضوح بالا و حجم زياد را در وبلاگ خود قرار مي دهند كه اين كار باعث ميشود كه وبلاگ خيلي دير لود بشود و يا تصاوير استفاده شده در آن اصلا ديده نشوند. استفاده از تصاوير تك پيكسلي و يا استفاده از فرمت Gif در قالب بر كاهش حجم آن تاثير زيادي دارد. همچنين استفاده از موسيقي و كدهاي جاوا اسكريپت در وبلاگ نشان دهنده ضعف در طراحي وبلاگ است. استفاده از رنگ ها در طراحي قالب يكي از نكات بسيار مهم در تاثير بر مخاطب است ، استفاده از كنتراست مناسب بين رنگ پس زمينه و متن بسيار اهميت دارد ، استفاده از رنگ هاي مختلف همچنين رنگ هاي تند و زننده بازديد كننده را خسته كرده و او را از خواندن ادامه مطالب منصرف مي كند. استفاده از دو يا سه رنگ در كل صفحه احساس رواني و يكدستي به صفحه مي دهد.

ميانه روي در حجم مطالب ارسالي عامل به نظر كم اهميت ولي بسيار مهم است مثلا نوشتن متني با چندين صفحه براي يك پست نه تنها بازديد كننده را خسته ميكند بلكه به حجيم وسنگين شدن صفحه اصلي وبلاگ مي افزايد و در مقابل هم نوشتن پست هايي باحجم بسيار كم و قرار دادن متن اصلي در بخش " ادامه مطلب " ارزشي ندارد چرا كه اكثر بازديد كنندگان با يك بار ديدن صفحه ترجيح مي دهند آن را ذخيره كنند و بعدا به صورت offline مطالعه كنند كه اين كار يعني خلاصه نويسي بيش از حد هيچ گونه كمكي به بازديد كننده نميكند . بهترين حالت نمايش دادن اطلاعات يك پست حالتي است كه مفهوم كلي را به صورت خلاصه و در عين حال كامل در بخش پيش نمايش ايجاد كند ، و در واقع بازديد كننده را به دنبال خود نكشد .

اولين و شايد مهمترين فاكتور در محبوبيت يك وبسايت يا وبلاگ نام آن است كه در قدم اول بايد با دقت انتخاب و برسي شود : مطمئنا نام هاي ali_224  و يا  r000l-85  براي شما اهميت وجذابيت كمتري نسبت به نامهايي مثل iran-it يا mp3.com دارد ، پس نام وبلاگ هم در جذب بازديد كننده و ترغيب او براي بازگشت اهميت دارد . نكته ديگر كه بر اهميت يك وبلاگ اثر ميگذارد استفاده اصولي و درست از مطالب ديگران است ،‌ ذكر منبع خبر يا نقل قول از منبع آن ، كاري زيبا و در عين حال انساني است.

لينك دادن و لينك گرفتن از سايرين بر تعداد بازديدهاي يك وبلاگ تاثير دارد ولي نه استفاده از لينك باكس هايي كه باعث به هم ريختگي و آشفتگي وبلاگ شوند و يا تعداد انبوهي لوگو كه صفحه را شلوغ بكند. بهتر است لينك ها با موضوع وبلاگ مرتبط باشند ، مثلا كسي كه به يك وبلاگ كاملا علمي وارد شده از لينكي با عنوان " خونه مادربزرگه " استفاده خواهد كرد ؟!!

 


»